1,15 dolara satılan 13.800 mAh'lik AAA şarj edilebilir pil test edildi

INN36 adlı bir mysku.club forum üyesi, heyecan verici bir ürünü denedi. Her biri 1,15 dolara (çift başına 182 ruble) denk gelen, USB-C üzerinden şarj edilebilen 2 adet AAA pil seti iyi bir fırsat gibi görünüyor. İddia edilen kapasiteye bir kez bakıldığında bu fırsat anında inanılmaz bir fırsat haline geliyor : pil başına 13.800 mAh. Muhtemelen bu, ~1,5 volt olan çıkış voltajı içindir; yaklaşık yüzde 10'luk voltaj düşüşü kayıplarını hesaba katarsak, bu, o minik kasanın içinde 3,8 voltluk, 5,99 amper-saatlik bir lityum bazlı pilin gizli olduğu anlamına gelmelidir.
Paketi aldıktan sonra INN36, önce pillerin ağırlığını ölçtü. Her biri yaklaşık 0,26 oz olan piller, satıcı tarafından belirtilen abartılı teknik özellikler göz önüne alındığında şüphe uyandıracak kadar hafif çıktı.

Listede vaat edildiği gibi, pillerle birlikte ücretsiz bir çift USB-C kablosu da gönderildi. Pillerden birini şarj etmeye çalıştığımda, pilin 5,2 V'ta yaklaşık 0,19 A akım kabul ettiği görüldü; bu, düşük kapasiteli lityum bazlı bir pil için normal bir değer gibi görünüyor. Şarj işlemi sadece 1,5 saat gibi kısa bir sürede tamamlandı; bu durum, ürünün kapasitesinin listeleme metninde belirtilen değere makul ölçüde yakın olabileceğine dair kalan tüm umutları büyük ölçüde söndürdü.
Top 10
» Top 10 Multimedia Notebook listesi
» Top 10 oyun notebooku
» Top 10 bütçeye uygun Ofis/İş Notebook Listesi
» Top 10 Premium Ofis/İş notebookları
» Top 10 Çalışma istasyonu laptopları
» Top 10 Subnotebook listesi
» Top 10 Ultrabooklar
» En iyi 10 dönüştürülebilir modeli
» Seçimi en iyi 10 tablet
» Notebookcheck Top 10 Windows Tabletleri
» Top 10 Subnotebook listesi
» NotebookCheck tarafından incelenen en iyi Notebook ekranları
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» NotebookCheck tarafından seçilen 300 Euro altındaki en iyi 10 Notebook
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» Notebookcheck'in Top 10 akıllı telefon listesi
» Notebookcheck'in Top 10 hafif oyun notebookları
100 mA'lık kontrollü deşarj testi, 1,5 volt voltajda pilin gerçek kapasitesinin yaklaşık 380 mAh gibi gülünç bir seviyede olduğunu ortaya çıkardı. Ardından, forum üyesi ürünü parçalarına ayırarak deneylerine devam etti. Plastik ambalajın altında, küçük bir PCB'nin yanında 180 mAh ve 3,7 V nominal değerine sahip minik bir pil buldular. Bu noktada, kaliteli tek kullanımlık 1,5 V'luk pillerin 1,5 voltta 1.000 mAh'nin üzerinde kapasite sağladığını belirtmeliyiz.
Sonuç büyük ölçüde tahmin edilebilir. Bir ürün gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, büyük olasılıkla öyledir. Aliexpress gibi diğer platformlarda da benzer şekilde gerçekçi olmayan kapasiteler sunduğunu iddia eden şarj edilebilir piller vardır: 5.500 mAh AAA; ayrıca eski iPhone'lar ve belirli Android telefonlar için "artırılmış kapasiteli" pil ilanlarını bulmak da kolaydır. Bu pillerin gerçekte ne kadar kapasiteye sahip olduğu ve hatta kullanımlarının güvenli olup olmadığı kimsenin bilemeyeceği bir konudur; bu tür listelemelere ilişkin kullanıcı yorumları genellikle yararsızdan, doğrudan yanıltıcıya kadar değişen bir nitelik taşır. Bununla birlikte, üç veya dört yıldan daha eski telefonlarda, orijinal parçalar artık bulunamadığı için genellikle Çinli satıcılara ve üreticilere başvurmaktan başka seçenek kalmaz.
Kaynak(lar)
mysku.club blog yazısı (Rusça), ozon.ru çevrimiçi pazar yeri listesi (Rusça)






