Notebookcheck Logo

2024'ün en iyi akıllı telefonları: Kameralar - Bir kameralı telefonun hala geliştirilecek yönleri var

En iyi phnoe kameralar karşılaştırıldı. 2024'ün üst düzey akıllı telefon segmentinde en iyilerin en iyilerini teste tabi tuttuk. Serimiz Samsung Galaxy S24 Ultra, Oppo Find X7 Ultra, Xiaomi 14 Ultra ve Honor Magic6 Pro'dan oluşuyor. İncelememizde en iyi telefon kamerası savaşını kimin kazandığını öğrenin.
2024'ün en iyi kameralı telefonları

Üst düzey bir akıllı telefonun belki de en önemli özelliklerinden biri kamerasıdır. Bu durum 2024 yılında da geçerliliğini koruyor. Ancak farklı üreticiler bu gereksinimi karşılamak için farklı yaklaşımlar benimsiyor. Bir yandan Samsung Galaxy S24 Ultra bir fotoğraftan en iyi verimi almak için 200 MP ISOCELL HP2 lens ve akıllı yazılım kullanan Oppo X7 Ultra'yı bulun 1 inçlik büyük bir görüntü sensörüne sahiptir. Bu Honor Magic 6 Probu arada, değişken diyafram kontrolü kullanır. Bu iki yaklaşımın bir araya gelmesiyle Xiaomi 14 Ultra yılın en iyi akıllı telefon kameralarından biri.

Peki Android akıllı telefon seçkinleri arasında görüntü kalitesindeki farklar ne kadar büyük? Bu soruya farklı ışık koşullarında farklı konulardan çekilen görüntüleri inceleyerek cevap vereceğiz. Ancak önce çeşitli kamera modüllerinin teknik özelliklerine hızlı bir genel bakış sunacağız.

Samsung Galaxy S24 Ultra Oppo Find X7 Ultra Xiaomi 14 Ultra Honor Magic 6 Pro
Kamera kurulumu: arka 200 MPix (1/1.35", f/1.7, OIS, 23 mm, 1/1.3" sensör ISOCELL HP2) 50 MPix (1", f/1.8, 23 mm, OIS) 50 MPix (1", f/1.63-f/4.0, 23 mm, OIS, 1″ sensör LYT-900) 50 MPix (1/1.28", f/1.4-2.0, OIS, 24 mm)
Telefoto lens(ler) 10 MPix (f/2.4, 69 mm, OIS, 3x optik) + 50 MPix (f/3.4, 115 mm, OIS, 5x optik, 100x maks) 50 MPix (f/2.6, 65 mm, OIS, 3x optik) + 50 MPix (f/4.3, 135 mm, OIS, 6x optik, 120x maks) 50 MPix (f/1.8, 75 mm, OIS, 3,2x optik) + 50 MPix (f/2.5, 120 mm, OIS, 5x optik, 120x maks) 180 MPix (2.5x optik, f/2.6, OIS, 68 mm)
Ultra geniş açılı lens 12 MPix (f/2.2, 13 mm, 120°) 50 MPix (f/2.0, 14 mm, 123°) 50 MPix (f/1.8, 12 mm, 122°) 50 MPix (f/2.0, 122°, 13 mm)
Kamera kurulumu: Ön 12 MPix (f/2.2, 25 mm, AF) 32 MPix (f/2.4, 21 mm, AF) 32 MPix (f/2.0, 22 mm, FF) 50 MPix (f/2.0, FF, 21 mm, 25 mm)
Yazılım sürümü S928BXXS2AXD6 14.0.1.600 1.02.0 8.0.0.127

Amiral gemisi akıllı telefonların fiyatı 1.000 Avronun üzerinde ancak Honor 1.299 Avroluk tavsiye edilen perakende satış fiyatıyla rakiplerinden biraz daha ucuz. Galaxy S24 Ultra ve Xiaomi 14 Ultra modellerinin her ikisi de 1.500 Euro'ya mal oluyor. Oppo Find X7 Ultra şu anda yalnızca ithal olarak mevcut olduğundan, fiyatı biraz daha "ucuz" ( yaklaşık 920 Euro'dan başlıyor).

Test çekimlerimizin tümü, kamera yazılımı fabrika ayarlarına getirilerek gerçekleştirilmiştir. Varsayılan olarak, bu görüntüler kamera sensörlerinin çözünürlüklerine karşılık gelmez, ancak daha az pikselli fotoğraflara işlenir. Bunun nedeni piksel gruplama adı verilen ve birkaç pikseli tek bir pikselde birleştiren bir işlemdir. Bu karşılaştırmadaki tüm amiral gemisi akıllı telefonlar bu tekniği uygulamaktadır.

2024'ün en iyi kameralı telefonlarının gözden geçirilmesi
Samsung Galaxy S24 Ultra
2024'ün en iyi kameralı telefonlarının gözden geçirilmesi
Oppo Find X7 Ultra
2024'ün en iyi kameralı telefonlarının gözden geçirilmesi
Xiaomi 14 Ultra
2024'ün en iyi kameralı telefonlarının gözden geçirilmesi
Honor Magic 6 Pro.

Bu Galaxy S24 Ultra 200 MP sensörünü 16 adede kadar ayrı pikseli tek bir pikselde (12,5 MP) birleştirmek için kullanır. Alternatif olarak, bu üst düzey telefon 50 MP görüntüler elde etmek için klasik 4'e 1 füzyonu da kullanabilir. Oppo X7 Ultra'yı bulun (12,5 MP), Xiaomi 14 Ultra (12,5 MP) ve Honor Magic Find 6 Pro (12,5 MP) de ikinci yaklaşımı uygulamaktadır. Ancak Samsung amiral gemisinin aksine, rakipler daha büyük doğal pikseller kullanıyor.

Galaxy S24 Ultra'nın piksel gruplaması

Bir avantajı Galaxy S24 Ultra'nin yüksek çözünürlüğü, piksel gruplama kullanırken yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturabilmesidir. Ancak, bir yıl sonra bile Galaxy S23 Ultra ilk sunulduğunda, 50 MP fotoğraflarda hala iyileştirme için çok yer var, bu da çoğu aydınlatma durumunda 16'ya 1 piksel gruplama teknolojisinin daha iyi bir seçenek olduğu anlamına geliyor. Bu daha iyi dinamiklere sahip gibi görünüyor ve genellikle daha iyi keskinlik de sağlayabiliyor. Daha yüksek 8.160 x 6.120 piksel çözünürlüğe sahip fotoğrafların en büyük avantajı olan daha yüksek ayrıntılar, yalnızca ideal aydınlatma koşullarında elde edilebilir. Bu nedenle mobil fotoğrafçılıkta umut edilen her derde deva çözüm (yüksek çözünürlük ve piksel binning optimizasyonu) henüz gerçekleşmedi. Kalitede sıçramalar ancak daha büyük doğal piksellere sahip yeni nesil kamera sensörleriyle beklenebilir.

Galaxy S24 Ultra: 12 MP modu (solda) ve 50 MP modu (sağda)

Lütfen dikkat: Her bir karşılaştırma cihazının görüntü detaylarını daha iyi görebilmeniz için, tüm görüntü dosyalarını ilgili fotoğraflarla birlikte ekledik. Karşılaştırma aracımızda ilgili fotoğrafın üzerine tıklayarak bunlara erişebilirsiniz.

Amiral gemisi akıllı telefonlarımızın ana kamerası

Gün ışığı çekimleri bugünlerde amiral gemisi akıllı telefonlar için basit bir görev ve dört test cihazı da az ya da çok bu konuda ustalaştı. Fotoğraf Magic 6 Pro rakiplerine göre belirgin şekilde daha dar çerçeveye sahiptir. Bu arada, Honor telefonu konturları çok güçlü bir şekilde keskinleştiriyor Galaxy S24 Ultradaha az ölçüde de olsa.

Samsung amiral gemisinin oldukça küçük kamera sensörü, bokeh efekti oluşturulurken belirginleşiyor. Buna karşılık, Oppo Find X7 Ultra ve Xiaomi 14 Ultra, 1 inçlik sensörleriyle tavşan nesnemizdeki odak alanının dışında önemli ölçüde daha fazla bulanıklık üretiyor. Buna karşılık, iki Çinli akıllı telefon keskinlik açısından taviz vermek zorunda kalıyor.

Şunlar Oppo Find X7 Ultra'nin görüntünün merkezinden kenarlarına doğru keskinlikteki düşüş çok belirgin olabilir. Xiaomi 14 Ultra da zaman zaman çok bulanık görünüyor ve fotoğraflar genellikle rakiplerinkinden daha yumuşak. Onun gibi selefxiaomi, 14 Ultra'da kırmızı tonların doygunluğunu abartıyor.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

ObstPferdHausHaseBuch

Düşük ışıkta, amiral gemisi akıllı telefonlar ayrışıyor. Sokak lambalarıyla iyi aydınlatılmış sokak sahnesi kişisel zevk meselesi olsa da, karanlıktaki iki çekimde makul aydınlatma ve görüntü keskinliği ile sadece Xiaomi 14 Ultra gerçekten etkileyici - ancak burada da olumsuz aykırı değerler var (sahne 1). Sahne 2 Galaxy S24 Ultra ev sahnesi için de sağlam bir çekim üretiyor, ancak Samsung telefondaki pozlama süresi Xiaomi'den çok daha uzun - testimizde yaklaşık 4 saniye.

Fotoğraf Honor Magic 6 Pro ve hepsinden önemlisi X7 Ultra'yı bulun kalite açısından burada geride kalıyor. Fotoğraflardaki dinamik aralık, özellikle ışıkta büyük kontrastlar olduğunda (konu 3) şaşırtıcı derecede hayal kırıklığı yaratıyor. Durumu yeniden değerlendirmek ve görüntüyü iyileştirmek için iki akıllı telefonu birkaç kez yeniden konumlandırdık, ancak boşuna. Tüm fotoğrafları fotoğraf modunda çektiğimizi ve teorik olarak bu karşılaştırmadaki her akıllı telefonun özel bir gece moduna da sahip olduğunu belirtmek gerekir. Ancak daha fazla ışık mevcut olduğunda, özellikle Oppo telefonun büyük görüntü sensörü ile düşük ışık potansiyeli olduğu anlaşılıyor.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

LichterBuchHausStrasse

Amiral gemisi telefonlarda ultra geniş açılı lensler

İlk olarak, amiral gemisi akıllı telefonları en iyi aydınlatma koşullarına sahip erken bir yaz gününde kullandık. Bu çok iyi koşullarda, Samsung, Xiaomi ve Honor 'un üst düzey telefonlarının ultra geniş açılı kameraları birbirine çok benziyor. Ancak, bulduk ki Magic 6 Pro ve 14 Ultra biraz kırmızı bir renk tonuna sahip. İlginç bir şekilde, küçük at Xiaomi 14 Ultra'nın ultra geniş açılı lensiyle fotoğraflandığında ana kamerasına kıyasla daha az parlak görünüyor. At Oppo Find X7 Ultra bizim görüşümüze göre arkadan geliyor. Görüntüleri, özellikle kenarlarda biraz bulanık.

Artan karanlıkta Magic 6 Pro ve Galaxy S24 Ultra sokak aydınlatması ile yapılan çekimlerde görüldüğü gibi en iyi keskinlik seviyelerine sahip. Samsung'un görüntüsünün biraz daha iyi olduğuna inanıyoruz. Ancak çok düşük ışıkta Galaxy S24 Ultra çok grenli görünmeye başlıyor ve Xiaomi de gürültülü görünüyor. İkinci konu Magic 6 Pro'da iyi bir keskinlik seviyesiyle en iyi şekilde aydınlatılıyor. Oppo'nun Find X7 Ultra'sı tıpkı gün içinde olduğu gibi çok yumuşak bir odak yaratıyor.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

PferdHausStrasseHaus

Amiral gemisi telefonlarda makro görüntüler

Dört amiral gemisi akıllı telefonumuzun ultra geniş açılı kameraları sadece geniş açılı görüntüler için değil aynı zamanda makro çekimler için de kullanılabiliyor. Makro çekimler için minimum mesafe 4 cm olarak belirlenmiştir X7 Ultra'yı buluniçin 2,5 cm Magic 6 Pro ve 5 cm için Xiaomi 14 Ultra . Xiaomi amiral gemisi, Magic 6 Pro'ya benzer şekilde makrolar için telefoto lensi (10 cm) veya periskop lensi (30 cm) de kullanabilir. Samsung, cihazın ihtiyaç duyduğu minimum odak mesafesini belirtmiyor Galaxy S24 Ultra'in ultra geniş açılı kamerası.

Sonuçta önemli olan görüntü kalitesi. Biz Galaxy S24 Ultra ile 3-5 cm mesafeden yapılan makro çekimleri tercih ediyoruz. Diğer telefonlar iki nesnemize tam olarak odaklanamıyor. Belki Find X7 Ultra, Magic 6 Pro ve Xiaomi 14 Ultra için ideal odak mesafesini bulamadık, ancak bu senaryodaki performanslarından ikna olmadık.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

MangoStift

Amiral gemisi telefonlarla yakınlaştırma

Yakınlaştırma denemelerimizi, günlük kullanım için hala kullanışlı kalite sunabilecek aralıklar olarak 2,5x ve 20x arasındaki yakınlaştırma aralıklarıyla sınırlandırdık. Dört telefon da 100x'e (Honor ve Samsung) ve hatta 120x'e (Oppo ve Xiaomi) kadar daha geniş yakınlaştırma aralıkları sunuyor (bkz. "apotheke" görüntüleri). Ancak, şu özelliklerden etkilenmedik Magic 6 Pro'nin bu kadar yüksek yakınlaştırma seviyelerinde stabilizasyon. Bu X7 Ultra'yı bulun ve Galaxy S24 Ultra 50x'in üzerindeki yakınlaştırma seviyelerinde en iyi sabitleme ve görüntü kalitesini sunar.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Honor Magic 6 Pro
Honor Magic 6 Pro

Tek tek telefonları dezavantajlı duruma düşürmemek için test çekimlerimizde üreticinin yerel yakınlaştırma seviyelerini kullandık. Bu nedenle her bir telefon için aşağıdaki yakınlaştırma seviyelerini kullandık:

Oppo Find X7 Ultra | 2.5x | 6x | 10x | 20x
Samsung Galaxy S24 Ultra | 3x | 5x | 10x | 20x
Xiaomi 14 Ultra | 3.2x | 5x | 10x | 20x
Honor Magic 6 Pro | 2.5x | 5x | 10x | 20x

5x büyütmeye kadar, gün ışığında çekilen fotoğraflar bu karşılaştırmadaki dört akıllı telefonda da oldukça çekici. Fotoğraf Xiaomi 14 Ultra yapay keskinleştirme kullanan rakiplerine göre gözle görülür şekilde daha yumuşak görüntüler üretir. Ancak, yüksek yakınlaştırma seviyelerinde buğday samandan ayrılıyor. Sonuç Magic 6 Pro özellikle burada çok iyi performans göstermiyor. 14 Ultra'nın 5x'in ötesindeki yakınlaştırma seviyeleri için bir ölçüt olduğuna inanıyoruz ve Oppo ve Honor amiral gemilerine kıyasla gözle görülür bir fark var. Düşük ışıkta, telefoto lenslerin kamera sensörleri iyi sonuçlar elde etmek için çok küçüktür Galaxy S24 Ultra en ikna edici olanıdır.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

2,5 - 3,2x Zoom5x - 6x Zoom10x Zoom20x Zoom2,5 - 3,2x Zoom

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

Nacht 2,5 - 3,2x Zoom Nacht 5x - 6x ZoomNacht 10x Zoom

Amiral gemisi telefonlarda ön kameralar

Selfie kamera fotoğraflarımız Honor adresini ortaya koyuyor Magic 6 Pro görüntülerin çok pürüzsüz görünmesini sağlıyor ve bir güzellik filtresi uyguluyor gibi görünüyor. Görüntü keskinliği, sabit odağa rağmen çok iyi aydınlatma koşullarında iyi, tıpkı Xiaomi 14 Ultra. Bu Galaxy S24 Ultra otomatik odaklamayı kullanarak yüz yapılarını görüntülemede en iyi işi yapıyor. Samsung telefonun nötr renk dengesini de takdir ettik. Oppo'nun fotoğrafları ise şaşırtıcı derecede hayal kırıklığı yarattı X7 Ultra'yı bulun otomatik odaklamaya da erişebiliyor. Özçekimler bizim beğenimize göre bulanık ve aşırı pozlanmış.

Karanlık ışık koşullarında Galaxy S24 Ultra, uzun pozlama sayesinde iyi aydınlatılmış görüntüler ve doğru cilt tonları ile en iyi sonuçları elde ediyor. Rakipler tarafından çekilen fotoğraflar alacakaranlıkta çok daha karanlık görünüyor ve kırmızı bir renk tonuna sahip.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

PortraitSelfieDunkelheit

Amiral gemisi telefonun yazılımı

Akıllı telefonunuzda doğal sensör çözünürlüğünü kullanmayı seviyorsanız, bu karşılaştırmadaki tüm amiral gemileriyle paranızın karşılığını alacaksınız - en azından fotoğraf modunda. Samsung kullanıcıları Pro moduna geçerek 4'e 1 binning ile 50 MP moduna erişebilirler ancak 200 MP'de fotoğraf çekemezler. Yalnızca Xiaomi 14 Ultra kullanıcılarının fotoğraf modu dışında kamera sensörünün tam çözünürlüğünde fotoğraf çekmesine olanak tanır.

HyperOS, kullanıcının kişisel tercihlerini ayarlayabilmesi için çok çeşitli kamera parametrelerini kullanıma sunuyor. Yalnızca Galaxy S24 Ultra daha da iyi seçenekler sunuyor. One UI'nin kamera yazılımının pro modu ve kamera asistanı, en geniş bireysel optimizasyon seçenekleri ve ayarları yelpazesini sunuyor. Tüm amiral gemileri RAW görüntüleri desteklerken, Galaxy telefonu RAW için ekstra bir Pro moduna sahiptir.

Oppo ve Honor bireysel kamera parametrelerinin biraz daha az kapsamlı bir şekilde ayarlanmasına izin veriyor, ancak yine de bir fotoğraf için kişisel tercihlerinizi gerçekleştirmek için birkaç ayarı değiştirebilirsiniz.

Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Oppo Find X7 Ultra
Honor Magic 6 Pro
Honor Magic 6 Pro
Honor Magic 6 Pro
Honor Magic 6 Pro
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra
 

Amiral gemisi telefonların kameraları hakkında karar

İnceleme: Samsung Galaxy S24 Ultra, Oppo Find X7 Ultra, Xiaomi 14 Ultra ve Honor Magic 6 Pro. Test birimleri notebooksbilliger ve tradingshenzen tarafından sağlanmıştır
İnceleme: Samsung Galaxy S24 Ultra, Oppo Find X7 Ultra, Xiaomi 14 Ultra ve Honor Magic 6 Pro. Test birimleri notebooksbilliger ve tradingshenzen tarafından sağlanmıştır

Gün ışığında ana kamera ile fotoğraf çekmek söz konusu olduğunda, kişisel tercihler doğru seçimi yapmada büyük rol oynayacaktır. Kalite seviyesi tüm cihazlarda çok benzerdir. Gece çekilen görüntülere baktığınızda bu durum değişir. Yeterli ışıkla hem Honor Magic 6 Pro hem de Oppo Find X7 Ultra bazı düşük ışık potansiyeli gösteriyor. Bununla birlikte, iki Çinli akıllı telefon gece çekilen fotoğraflarımızda bir veya iki soru işareti bırakıyor. Bu senaryoda bizi gerçekten ikna eden tek telefon Xiaomi 14 Ultra oldu. Samsung Galaxy S24 Ultra da karanlıkta iyi fotoğraflar çekiyor, ancak bu çok uzun pozlama gerektiriyor.

Oppo geçmişte bu özelliği her zaman vurgulamış olmasına rağmen Find X7 Ultra'nın ultra geniş açılı kamerası oldukça hayal kırıklığı yarattı. Bunun dışında tüm amiral gemisi telefonlar benzer sonuçlar sunuyor. Aynı şey zoom lensler için de geçerli. Burada,

Honor Magic 6 Pro'nun sınırları 5x yakınlaştırma seviyelerinin üzerinde kısa sürede görünür hale geliyor.

Gözünüz hangi amiral gemisinde olursa olsun: iyi fotoğraflar neredeyse garanti. Yine de akıllı telefonların farklı güçlü yönleri var. Karşılaştırma cihazlarının hiçbirinde gerçek bir çok yönlü cihaz tespit edemiyoruz.

Samsung Galaxy S24 Ultra, selfie çekmek için en iyi seçenek olmaya devam ediyor. Yüz yapılarının nispeten doğal bir şekilde yeniden üretilmesine değer veriyorsanız ve keskinlik açısından bazı tavizleri kabul edebiliyorsanız, Xiaomi 14 Ultra'yı da tercih edebilirsiniz.

İdeal akıllı telefonunuzu bulamadınız ama hala iyi bir kameralı telefon mu arıyorsunuz? O zaman p hone chart adresimize bir göz atın.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > 2024'ün en iyi akıllı telefonları: Kameralar - Bir kameralı telefonun hala geliştirilecek yönleri var
Marcus Herbrich, 2024-05-29 (Update: 2024-05-29)