Notebookcheck Logo

Anycubic Kobra Max 3D Yazıcıyı Test Ediyoruz: Büyük 3D nesneler için devasa bir yazıcı

16 inç (40 cm) x 16 inç ısıtmalı baskı yatağı ve 18 inç (45 cm) maksimum baskı yüksekliği ile Anycubic Kobra Max, şu anda ev kullanıcıları için piyasada bulunan en büyük 3D yazıcılardan biridir. Fiziksel boyutunun yanı sıra bu 3D yazıcı, tüm Anycubic cihazlarda ortak olan kullanım kolaylığına sahiptir. Çift tahrikli bir ekstrüder ve bir Volcano hotend kombinasyonu, silikon karbon (Carborundum Glass) baskı yatağına daha da büyük hacimlerde baskı malzemesi teslim etmeyi başarır.

Anycubic, 2022'nin ikinci çeyreğinde beş yeni 3D yazıcıyı duyuruyor. Bunlardan biri Anycubic Kobra Max. Bu devasa 3D yazıcı, 15,75 inç x 15,75 inç x 17,72 inç (400 mm × 400 mm × 450 mm) yapı hacmiyle adının hakkını veriyor. Bu 3D yazıcı, boyutunun yanı sıra bazı özel özellikler de sunuyor. Örneğin, önceki Viper modelinde olduğu gibi, otomatik ağ yatağı seviyelendirme için bir yük hücresi kullanılır.

Testlerimiz, eldeki işe birkaç parametre ayarı yapıldığında orantılı kalite sunarken Kobra Max'in makul baskı hızları sağlayabildiğini gösteriyor. Ancak 569 ABD Doları'nda bir izlenim bırakan yalnızca fiziksel boyutu değil. Ve büyüklüğü nedeniyle enerji tüketimi de nispeten yüksektir.

En azından boyut açısından, Anycubic Kobra Max, Chiron'un doğrudan halefi iken, teknolojinin kendisi daha yeni Anycubic Viper modeline dayanma eğiliminde. Böylece, büyük hacimli 3D yazıcılar kategorisi, saflarında en son teknolojiye sahip yeni bir oyuncuya sahiptir.

Özellikler

Viper'ı Kobra Max'in öncülü olarak ayırt etmek zor değil ve boyutla ilgili ayarlamalar dışında, bu yazıcının temel tasarımında birkaç değişiklik var. Bununla birlikte, PEI kaplı yay çeliği yapı platformu, silisyum karbür kaplamalı camdan yapılmış bir platformla değiştirildi.

Anycubic Kobra Max
Kullanılan teknoloji FDM, FFF
Maksimum baskı hacmi 400 mm × 400 mm × 450 mm ≅ 72 L (1ft 3¾ inç x 1ft 3¾ inç x 1' 5 11/16 inç, yaklaşık 2 ½ cu ft)
Kurulum boyutu (güç kablosuz) 80 cm × 83 cm × 72 cm (2ft 7 ½ inç x 2ft 8 11/16 inç x 2ft 4 3/8 inç)
Kinematik Prusa/Mendel XYZ kalibrasyonu
Ekstrüder Volcano hotend ile Bowden çift dişli ekstrüder
Sistem Kartı mikrodenetleyici Trigorilla Pro A V1.0.4 Anakart HDSC hc32f460
Test cihazının yazılımı Anycubic Kobra Ürün Yazılımı (Marlin Türevi) GCode-Uyumlu
Step motor sürücüsü 1/256 kademeli interpolasyonlu step sürücü, lehimli pinheader'lı
Bağlantılar micro SD, USB Type B
Kontrol dahili dokunmatik ekran (USB üzerinden seri bağlantı)
Güç kaynağı dahili 110 V - 240 V - 24 V güç kaynağı
Üretici sayfası Anycubic

Montaj ve Kurulum

Büyük 3D yazıcı, Anycubic tarafından uygun büyüklükte bir karton kutu içinde teslim edilir. Montaj için gerekli tüm araçları ve bazı yedek parçaları içerir. Kobra Max çok fazla demonte edilmemiş olsa da, montajına zaman ayırmalısınız. Bu 3D yazıcının büyük boyutu nedeniyle, hemen hemen her bir parça biraz hantaldır ve montaj ve ilk kurulum için toplam bir saat ayırmanız gerekir. Çerçeve tabana vidalandığı için iki adet sarkaç destek stabilizatörüne sahiptir. Yapının bükülmesini önlemek için, montaj vidalarını sıkmadan önce bu stabilizatörlerin gevşek bir şekilde oturmasını sağlamak özellikle önemlidir. Anycubic montaj talimatları henüz çok doğru olmadığından yazıcının kablo yönlendirmesiyle ilgili bazı açık sorular var.

Monte edilmiş yazıcı 20 kg'dan (44 lbs) oldukça ağırdır, bu nedenle kurmadan önce nereye yerleştireceğinize karar vermelisiniz. Kobra Max'in boyutu nedeniyle, üniteyi küçük mesafelerde bile hareket ettirmek o kadar kolay değil çünkü özellikle iki buçuk fitten geniş yazıcı normal bir kapı çerçevesine sığmakta zorluk çekebilir.

Kablo Düzeni

Kapakların altında hala nispeten düzenli görünse de, bu 3D yazıcı, kabloları yazıcı kafasına ve X sürücüsüne kanalize etmenin iyi bir yolundan yoksundur. İki kablo dizisi Kobra Max'in her iki yanından gevşek bir şekilde sarkıyor ve baskı yatağına giden kablo dizisi biraz kısa görünüyor. Ayrıca, baskı yatağının arkasında çalışırken kabloların manevra yapmak için gereken enlemine sahip olmadığı görülüyor. Zamanla bu, kablonun hasar görmesine neden olabilir. Dokunmatik ekrana bağlanan kablolar için bir kanal da yoktur. Özetle, ünitenin tabanından çıkan tüm kablolar için geliştirilmiş kablo kanalları arıyor olacağız.

Ana ünitenin içindeki kablo kanalı
Ana ünitenin içindeki kablo kanalı
İki kablo dizisi X eksenine yol açar
İki kablo dizisi X eksenine yol açar
Baskı yatağına giden kablo demeti bükülmeye yakın
Baskı yatağına giden kablo demeti bükülmeye yakın

Anakart

Trigorilla Pro A V1.0.4 kartı
Trigorilla Pro A V1.0.4 kartı

Anycubic Trigorilla Pro A V1.0.4 kartı, minimum düzeyde bağlantı ile birlikte gelir. Kendin Yapçılar için yükseltme seçenekleri sunulmamaktadır. Sadece etraflarına sarılan lehimleme ve soğutma ünitesinin arkasına hangi step motor sürücülerinin gizlendiğini tam olarak belirlemek mümkün değildir.

Mikrodenetleyici bir HDSC hc32f460'tır. Cortex-M4-CPU'lu 32-bit çipi 200 MHz'de çalışır ve bol miktarda hesaplama gücü sağlar. Trigorilla sistem kartlarının bileşenlerinin aşırı yüklenmesini önlemek için – yazıcı yatağı yüksek amper gerektirir – Kobra Max'in kendi harici güç kontrol ünitesi vardır.

3D Yazıcı Çerçevesi

İki Sarkaç stabilizatörü, bu ünitenin çok ihtiyaç duyduğu stabiliteyi sağlar. Mevcut 3D yazıcılarda yaygın olarak olduğu gibi, hareketli parçaları V-yuvalı Alüminyum Ekstrüzyonlar ve D-Silindirlerin bir kombinasyonu üzerinde çalışır. Bu oldukça katı bir şekilde yapılandırılmış çözüm, bazı profillerin uzunluğunun doğrudan bir sonucu olarak sınırlamalarını gösterir. Tabanda uygulanan 40 mm x 40 mm (1 9/16 inç x 1 9/16 inç) profil sıkıntısı olmamasına rağmen, baskı kafası için 20 mm ( 13/16 inç) 2020 alüminyum ekstrüzyon uygun olmayan şekilde esnek görünüyor.

Öte yandan baskı yatağı özellikle iyi dengelenmiş görünüyor. Toplam 12 D-silindir, iki profil çubuğunu çalıştırır. Kendini gösteren tek sorun, tekerleklerin serbestçe dönmesi için ayarları yapmaktı. Test çalıştırmamızda sağ taraftaki sabit sıra, önce eksantrik somunların üzerindeki silindirlerle, ardından sol tarafla hizalanmıştır. Bunu yaparken ortaya çıkan bir zorluk, yazıcı yatağının önemsiz olmayan termal genleşmesinde yatmaktadır. Teorik olarak bile, Carborundum camının bağlı olduğu büyük alüminyum yazıcı yatağı, 60 °C'ye (140 °F) ısıtıldığında yaklaşık bir milimetre genişleyecektir. 3D Yazıcının test için bize sunulduğu on gün boyunca, ayarlarımızı birkaç kez değiştirmek zorunda kaldık.

Z ekseni, bir triger kayışı ile senkronize edilen iki motor ve dişli mil tarafından desteklenmektedir. T-8 somunlarında sıkıştırma yaylarının kullanılması kayışın boşluksuz çalışmasını sağlar.

Yazıcı Kontrolü

Yazdırma işlemi sırasında kullanılabilen ayarlar
Yazdırma işlemi sırasında kullanılabilen ayarlar

Anycubic Kobra Max, bir dokunmatik ekran veya Pronterface gibi uygulamalar kullanılarak USB üzerinden çalıştırılır. Dokunmatik ekran menüsü net bir şekilde düzenlenmiştir. Sayısal değerler artı eksi butonlu bir sayaç veya sayısal bir giriş alanı aracılığıyla girilebilir. Ancak menünün net düzeni, standart, uyumlu yatak tesviye, ön ısıtma ve filament değişiminin ötesinde pek çok kontrol seçeneği sunmaz. Ve yazdırma devam ederken, yalnızca yazdırma hızını, sıcaklığı, fan hızlarını ve yazıcı kafasına yerleşik LED'leri yöneten ayarlamalar kullanılabilir.

Eksik, gerekli Z ekseni ofsetini ve ekstrüzyon çarpanını değiştirme yeteneğini oluşturmak için akıllı bir araçtır. Bu 3D yazıcının iyi performans göstermesi yalnızca bir bilgisayara bağlandığında yapılabilir.

Performans

Yazıcı Yatağı

İlk katman baskı hızı testi
İlk katman baskı hızı testi
Yazıcı yatağının termal görüntüsü
Yazıcı yatağının termal görüntüsü

Silisyum karbür kaplı yazıcı yatağı tam olarak düz değildir, ancak otomatik yatak düzleştirme işlemi tamamlandıktan ve Z ekseni ofsetinde ayarlamalar yapıldıktan sonra yapışma kaliteleri iyidir. Carborundum cam, ısıtma elemanı ile alüminyum bir plaka üzerinde altı kelepçe ile buraya sabitlenir. Ayrıca baskı yatağının alt tarafında ince bir ısı yalıtımı sağlanmıştır.

Yazıcı yatağı 24 V DC güç kaynağıyla ısıtılır ve 400 W'a kadar kullanır. Bununla birlikte, yaklaşık 20°'den ısınması yaklaşık beş dakika sürer.C (68 °F) ila 60 °C (140 °F) İlgili geniş alan nedeniyle. Firmware 110 ° 'ye kadar izin verirC (230 °F), Anycubic Kobra Max'in ABS'yi işlemesini zorlaştırıyor. Termal görüntü, kenarlarda yaklaşık iki inçlik bir kenar boşluğu üzerinde bir sıcaklık düşüşü gösteriyor. Aksi takdirde, bu büyük baskı yatağı üzerindeki ısı dağılımı nispeten eşit görünüyor. Bununla birlikte, kenarlar boyunca herhangi bir yapışma bozulması belirlemedik. Yüzeyin emisyonu apronda ölçülmediği için Flir One Pro tarafından ölçülen sıcaklık farkının gerçek sıcaklık farkından daha az olması oldukça muhtemeldir.

Hotend ve Ekstrüder

BMG tarzı bir ekstrüder ve bir Volcano hotend, Anycubic Kobra Max'te harika bir iş çıkarıyor. Filamenti üniteye ileten yaklaşık 45 cm (bir buçuk fit) uzunluğundaki PTFE borular, baskı sonuçlarımızda neredeyse hiç fark edilmez. Çift dişli ekstrüderlerde oldukça yaygın olduğu gibi, her geri çekişte bir ıslık sesi duyulur. Bu modelin yazıcı kafası ve genel yapısı Anycubic Viper'dakilerden önemli ölçüde farklı değildir ve otomatik yatak seviyelendirme için oldukça sıra dışı bir süreç de burada uygulanmaktadır. Baskı kafası püskürtme ucunu ayrı temas noktalarına indirirken, bir yük hücresi zamanlamayı belirler. Ancak Kobra'da fark edilen şey, belirtilen parametrelerden hafif bir sapmadır. Bunun nedeni, X ekseninin ve baskı yatağının biraz yüksek esnekliğidir. X ekseninin bu esnekliği, baskı yatağının kenarlarında daha az belirgindir ve baskı yatağının merkezinde en yüksek seviyededir. Bu, ABL sensörü tarafından alınan bir eyer şeklindeki bozulma ile sonuçlanır. Ancak, oldukça kısa olan test süremiz boyunca, ilk katmanın ilgili alanlarında küçük bir fazla ve az ekstrüzyon dışında herhangi bir sorun tespit etmedik. Baskı kafası ayrıca küçük bir LED ışık ve hotend ve yük hücresinin yanına yerleştirilmiş iki radyal fan ile donatılmıştır.

BMG klonu, ekstrüzyon testinde yüksek bir akış hızı sağlayabilir. Sadece gerekli 20 mm ³ /s'de (yaklaşık 3 /s'de ¾) filament akışı kesilir. Bu, ekstrüzyon genişliği göz önüne alındığında yaklaşık 180 mm/s (7 inç/sn'nin biraz üzerinde) hesaplanan maksimum baskı hızı sağlar. 0,044 mm (44 μm) ve 0,2 mm (200 μm) katman yüksekliği.

Ancak gerçekte yazdırma sırasında memedeki geri basınç artar. İlk gerçek sorunlar, 140 mm/sn (5 ½ inç/sn) üzerindeki hızlarda test senaryomuzda ortaya çıkıyor. 150 mm/sn (5,9 inç/sn) yazdırma hızında, yazdırılan test çıktısında ilk delikler görünür. Anycubic Kobra Max'in basılı çıktısının potansiyel boyutu göz önüne alındığında, daha yüksek baskı hızları biraz arzu edilir görünüyor. Daha yüksek baskı hızları elde etmek için alternatif bir yaklaşım, daha büyük bir püskürtme ucu yerleştirmek olabilir. Özellikle büyük nesnelerde 0,6 mm veya 0,8 mm nozulların kullanılması önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlayabilir. Anycubic, yalnızca tek bir 0,4 mm Volkan nozulu sağlar.

Ekstrüzyon testi
Ekstrüzyon testi
Ekstrüzyon testi
Ekstrüzyon testi
Ekstrüzyon testinin sonuçları
Ekstrüzyon testinin sonuçları
Baskı hızı testi - İlk sayılar 5,5 inç/sn'nin (140 mm/sn) biraz üzerinde
Baskı hızı testi - İlk sayılar 5,5 inç/sn'nin (140 mm/sn) biraz üzerinde
 
 

Baskı kalitesi

Test cihazımızla birlikte gelen mikro SD kart, karşılaştırmalı baskı kalitesi test prosedürlerimiz için değiştirilmeden kullandığımız bir Cura profili içerir. Anycubic, 80 mm/sn'ye (3,15 inç/sn) varan nispeten yüksek baskı hızlarının kullanılmasını önerir.

Sağlam sonuçlar, cihazın çıkıntılı baskı kapasitesi hakkında olumlu bir izlenim yaratır. 70°'lik bir açıda bile görünür bir sorun yoktur. Bir dizi çekme ve leke izi var ama bunlar çok sınırlı. İnce duvarlar arasında ve küçük iğneler arasındaki boşluklarda bile plastik teller zar zor fark edilir. Ve son olarak, her ikisinde de küçük, kaynaşmış plastik şeritleri parçalamak biraz zor olsa da, baskılı kapı ve döner düğmenin hareketli olduğu bulundu.

Boyutsal doğrulukla ilgili olarak, ölçülen en büyük sapma 0,08 mm (80 μm) idi. Yani ekstrüder, dilimleyicinin varsaydığından daha az plastik sağlar. Bu, test ölçümlerimizin hafif eksik okumalarını da açıklayabilir. Test örneğimizin baskı yatağına yapışması mükemmeldi ve köşelerin hiçbirinde kalkma veya sarma belirtisi görülmedi.

Pratikte, bu büyük 3D yazıcı kusursuz çalışıyor ve ihmal edilebilir düşük ekstrüzyon dışında hata bulmak için neredeyse hiçbir şey yok. Cura baskı profili iyi çalışır ve çok iyi performans seviyeleri elde etmek için baskı kalitesi ve baskı hızlarına izin verir.

Güvenlik

Test ünitemizin sıcaklık hatası kapatma mekanizması ve sıcaklık kaçak koruması her durumda iyi çalıştı. Yazıcı hem kısa devre yapmış hem de takılı olmayan sensör kablolarını algılar ve gerektiğinde ilgili ısıtma elemanlarını kapatır. Hotend veya baskı yatağını yapay olarak ısıtırken veya soğuturken, 3D yazıcı ayrıca ısıtma elemanlarına giden gücü de keser.

Çevresel faktörler

500 watt'lık güç kaynağının yüksek sesli fanı olmasaydı, 3D yazıcı çok sessiz olabilirdi. Bununla birlikte, talep odaklı havalandırma sistemi, 3D yazıcı tarafından üretilen diğer tüm gürültüyü açık ara bastırıyor. Bu fan çalışmadığında, Voltcraft SL-10 ses seviyesi ölçer, bir metre (~3,3 fit) mesafeden maksimum 48 dB(A) ses ölçer. Güç kaynağı fanına ihtiyaç duyulduğu anda ses seviyesi 57 dB(A) civarında yükselir. 3D yazıcının açık tasarımı sayesinde erimiş plastiğin kokuları odaya dağılır.

Fanlı güç kaynağı
Fanlı güç kaynağı

Güç tüketimi

Bu 3D yazıcıyı Artillery Genius Pro gibi daha küçük cihazlarla karşılaştırırsanız, Anycubic Kobra Max'in enerji tüketimi nispeten yüksek olabilir. Bir 3DBenchy yazdırırken bir Voltcraft SEM 6000 ile enerji tüketimini ölçtük. 60 ° C'ye (140 ° F) kadar ısıtılan baskı yatağı için güç gereksinimi , ilk ısınmadan sonra 230 W civarındadır. Baskı yatağının boyutundan dolayı konveksiyondan kaynaklanan ısı kaybı oldukça fazladır. Güçten tasarruf etmek için, bir nesneyi soğutmak için fan hızını düşürmeye veya fanları yalnızca ihtiyaç duyulduğunda kullanmaya değer. Ayrıca birçok PLA baskısında , ilk katın basılmasından sonra baskı yatağının sıcaklığı 10 o C düşürülebilir.

Güç tüketimi ölçümü - Anycubic Kobra Max- 3D-Benchy (hareketli ortalama ve ölçülen değerler)
Güç tüketimi ölçümü - Anycubic Kobra Max- 3D-Benchy (hareketli ortalama ve ölçülen değerler)
Güç tüketimi ölçümü - Anycubic Kobra Max- 3D-Benchy Enerji Tasarruf Ayarları (Hareketli Ortalama ve Ölçülen Değerler) (Kısmi Ölçüm)
Güç tüketimi ölçümü - Anycubic Kobra Max- 3D-Benchy Enerji Tasarruf Ayarları (Hareketli Ortalama ve Ölçülen Değerler) (Kısmi Ölçüm)

Bu enerji tasarrufu ayarlarını kullanan sonraki bir testte, Kobra Max'in güç tüketimi yaklaşık 4 dakikalık soğuma süresi boyunca 100 W ve neredeyse 200 W düştü. İki 3D tezgahın kalitesi neredeyse hiç farklılık göstermese de, önerilen enerji tasarrufu ayarları 140 watt saat daha az gerektirir.

Son Görüş

Anycubic Kobra Max - Anycubic tarafından testimiz için sağlanmıştır
Anycubic Kobra Max - Anycubic tarafından testimiz için sağlanmıştır

Boyutu nedeniyle Anycubic Kobra Max 3D yazıcı kesinlikle herkes için uygun değildir. 400mm x 400mm (16inç x 16inç) baskı yatağına sahip bu 3D yazıcının özelliklerinden tam olarak yararlanmak istiyorsanız, cihazınızla birlikte gelen 3D yazıcı ve dilimleme yazılımı ayarları hakkında sağlam bir anlayış kazanmayı hedeflemelisiniz. çok ve çeşitlidir. Cura profilinde yapılan küçük ayarlamalar, daha büyük nesneler için yazdırma süresini günlere göre azaltabilir. Anycubic Kobra Max'in büyük hacimli baskı kapasitesinden yararlanan baskıların birkaç gün sürebileceğini de unutmamak gerekir. Cihazın boyutları nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunların dışında, Anycubic Kobra Max testimiz ikna ediciydi. Kalite açısından bakıldığında, sonuçlar diğer birçok 3D yazıcı ile uyumludur.

Projeleriniz bol miktarda gayrimenkul gerektiriyorsa, Anycubic Kobra Max'e güvenle güvenebilirsiniz. Testlerimiz, bu 3D yazıcının tutarlı bir şekilde çalıştığını ve yüksek kaliteli çıktı sağladığını gösterdi. 

Yüksek enerji tüketimi, muhtemelen cihazla ilgili en büyük eleştirimiz. Dilimleme profilinde uygun ayarlamalarla bir miktar güç tasarrufu sağlanabilse de, daha küçük yazıcılar sonuçta daha küçük parçalar için doğru seçimdir. Büyük parçaları daha hızlı yazdırmanız gerekiyorsa, diğer meme boyutlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Volcano hotend'e takılan 0,4 mm nozul evrensel olarak uygun bir seçim olarak kabul edilir, ancak daha büyük delik çapları ve ekstrüzyon genişlikleri 3D baskıyı büyük ölçüde hızlandırabilirken, ayrıntı seviyesi genellikle yalnızca marjinal olarak azalır.

Fiyat ve Stok Durumu

Anycubic Kobra Max, Anycubic'in web sitesi, Amazon, eBay ve AliExpress'te 569 $ 'dan başlayan fiyatlarla mevcuttur.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Anycubic Kobra Max 3D Yazıcıyı Test Ediyoruz: Büyük 3D nesneler için devasa bir yazıcı
Marc Herter, 2022-07- 5 (Update: 2022-07- 5)