Notebookcheck Logo

Artillery Genius Pro 3D yazıcı incelemede: Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için bir cihaz

Artillery Genius Pro, kurulumu kolay ve çok şey yapabilen bir 3D yazıcıdır. Otomatik ağ yatağı düzleştirme ve kusursuz bir Cura profili, hızlı bir şekilde başlamanıza olanak tanırken, titanyum doğrudan tahrikli ekstrüderli Volcano hotend, profesyoneller için yeterli boşluk sağlar.

Sidewinder X1 ile Artillery, yalnızca doğrudan tahrikli ekstrüderleri modaya döndürmekle kalmadı, aynı zamanda düşük fiyat segmentine görünüm ve işçilik açısından birçok yenilik getirdi. Doğrudan tahrikli ekstrüderler ve düz şerit kablo yönetimi de Genius Pro'ya kendine özgü görünümünü ve iyi işlevselliğini verir. Ek olarak, şebeke gerilimi ile çalışan bir baskı yatağı vardır, bu sadece hızlı bir şekilde ısınmakla kalmaz, aynı zamanda bir güç kaynağı ünitesi yoluyla sapma ortadan kalktığı için 24 V'luk meslektaşlarından biraz daha enerji verimli olması gerekir.

Yaklaşık 310 Euro'ya (~340 $), geldikten sonra bir saatten daha kısa bir sürede neredeyse kusursuz sonuçlar basan bir 3D yazıcıya sahip oluyorsunuz. Hem basit bir montaj hem de Cura'da zaten entegre edilmiş bir profil, yalnızca minimum ayarlamaların yapılması gereken buna katkıda bulunur.

Teknik veri

Artillery Genius ve Genius Pro'nun ekipmanlarını karşılaştırırsanız, tek temel fark yeni baskı yatağı sensörüdür. X ve Y eksenleri için uç durdurma sensörlerinde de küçük bir değişiklik oldu. Bunlar artık mekaniktir ve Artillery'e ait özel bir geliştirmedir.

Artillery Genius Pro
Kullanılan teknoloji FDM, FFF
Maksimum baskı hacmi 220 mm × 220 mm × 250 mm
Kurulum boyutu (kablosuz) 43 × 40 cm × 63 cm
Hareket sistemi Prusa/Mendel tipine göre X,Y,Z tek sürücü
Ekstrüder 1 Direct Drive Extruder with gearbox (Titan-Styl)
Kontrol panosu
mikrodenetleyici
Artillery Ruby
STM32 F4 (32-bit ARM)
Test cihazının yazılımı Artillery Genius Pro Firmware 3.1.3 (Marlin türevleri)
GCode uyumlu
Step motor sürücüsür 4 × FS31W01 (Pololu uyumlu)
Bağlantılar microSD, USB Type-A, USB Type-B
Kontrol dokunmatik ekran, USB üzerinden seri
Güç kaynağı dahili 110 V - 240 V - 24 V güç kaynağı
220 V baskı yatağı
Özellikler baskı yatağı sensörü, şerit kablo
Üretici sayfası ArtilleryDış yapısı ve kurulumu

3D yazıcının tamamı Artillery tarafından dördü filament rulo tutucusu olan altı ayrı parça halinde teslim edilir. Gerçek Genius Pro, bir ana ünite ve bir kemere ayrılmıştır. Birleştirmek için burada yapmanız gereken tek şey, kemeri tabana koymak ve önceden takılmış dört vidayı vidalamak. Filament rulo tutucusu daha sonra birbirine takılır. Eksik elektrik bağlantıları üç kablodur. Bunlar fişe takıldıktan sonra, 3D yazıcı kullanıma hazır hale getirilebilir. Ancak Z motorlarının iki kablosu için kabloları mümkün olduğunca muhafazaya geri yönlendirdiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde baskı yatağının büyük ayar somunları kabloları çizebilir.

X motoruna ve yazıcı kafasına yönelik diğer tüm bağlantılar, kapı monte edildiğinde bir geçmeli kontak aracılığıyla zaten yapılır. Konektör görünüşte yanlış kullanılmış bir PCIe yuvasıdır. Bu nedenle, tüm bileşenlerin kutudan çıkarılması göz önüne alındığında, bizim durumumuzda 3D yazıcının montajı 10 dakikadan az sürer. Yazıcıyı yerden tasarruf edecek şekilde saklamak istiyorsanız, Genius Pro aynı hızla demonte edilebilir.

Artillery, 3D yazıcının teslimat kapsamına ayrıca montaj için gerekli aletlerin yanı sıra 500 gram (~18 oz) PLA filament ve bazı yedek parçalar ile birlikte bir başka nozul koyuyor. Tüm küçük parçalar fermuarlı bir kumaş çanta içinde paketlenmiştir.

Kablo yönetimi

Termal görüntü şerit kablosu
Termal görüntü şerit kablosu
Taban- Artillery Genius Pro
Taban- Artillery Genius Pro

Artillery Genius Pro'daki tüm kablolar düzenli görünüyor. Özellikle kullanılan düz şerit kablolar nedeniyle kopan kablolardan kaynaklanan hata potansiyeli sıfıra yakındır. İnce şerit kabloların, hotend ve motorlar için 40 ila 70 watt'lık bir yüke kadar olmadığından şüphelenilse de, termal görüntü endişelenecek bir neden göstermiyor. Maksimum 28 °C (82.4 °F) ile bu kablolar özellikle ısınmaz.

Ancak 3D yazıcının içine bir bakış, mükemmel kablo yönetimini de gösteriyor. Şebeke gerilimi taşıyan tüm kablolar, dokunma koruması sunan kıvrımlı kablo pabuçları ile sabitlenmiştir.

Tabandaki fiş kontakları, JST konektörlerine ek olarak bir damla sıcak tutkalla sabitlenir. İşçilikte bulunabilecek tek kusur, muhtemelen test ünitemizde anakart boyunca uzanan iki ince sıcak tutkal izidir.

Anakart

Artillery Ruby1.2 Kurulu
Artillery Ruby1.2 Kurulu
Artillery Step V2.0 FS31W01 step motor sürücüsü
Artillery Step V2.0 FS31W01 step motor sürücüsü

Artillery Ruby kartının merkezinde STM32 F4 32-bit mikro denetleyici çalışır. Kart, çeşitli genişletme olanakları sunar ve Marlin, Klipper ve diğer aygıt yazılımı ile tamamen uyumludur. Kasa fanının da 32 bit kart tarafından kontrol edilmesi özellikle hoş. Böylece 3D yazıcı kullanımda olmadığında sessiz kalıyor.

Step motor sürücüleri Artillery Ruby'ye takılıdır ve Pololu uyumludur. Mevcut konfigürasyonda, 3D yazıcı, yuvaların sadece dördü dolu olduğundan, başka bir step motor ile genişletilebilir.

Dokunmatik ekran kartına bağlantı bir seri bağlantı noktası üzerinden yapılır. Böylece bu kartın da kendi mikrodenetleyicisi bulunmakta ve Artillery Ruby’de STM32 F4'ün hesaplama kapasitesini zorlamamaktadır. Bununla birlikte, ekran kartına bir USB bağlantı noktası ve microSD kart okuyucu da bağlanmıştır. Buradaki soru, kontrol kartı ile ekran kartı arasındaki aktarım hızının birçok küçük talimatı aktarmak için yeterli olup olmadığıdır.

Çerçeve

Artillery Genius ayrıca birçok V-Slot alüminyum profil kullanır, ancak 3D yazıcının birkaç özel özelliği vardır. Baskı kafası, özellikle yüksek 60 mm × 20 mm (~2,4 inç x 0,8 inç) profil üzerinde çalışır. Bu, örneğin Voxelab Aquila S2'den daha iyi stabilite sağlamalıdır. Artillery ayrıca Z ekseninin silindirleri ile kendi yoluna gider ve yaylar vasıtasıyla optimal bir temas basıncı sağlar. Z ekseni ayrıca, bir dişli kayış vasıtasıyla üst çaprazkafa üzerinde senkronize edilen iki motor ve dişli mil tarafından tahrik edilir. Ancak burada X ve Y eksenlerinin yön değiştirme makaralarındaki kayış gerdiriciler tamamen eksik. Bu, iki eksenin tahrik kayışlarını yeniden sıkmak istiyorsanız, saptırma kasnaklarının bağlantılarını gevşetmeniz ve hareket ettirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Tabanda stabilize edici alüminyum profillerin miktarı sınırlıdır. Burada yalnızca 40 mm × 40 mm (~1,6 inç x 1,6 inç) profillerden oluşan bir dikdörtgen kullanılmıştır. Üst çapraz çubuk da plastikten yapılmıştır. Testte konstrüksiyonun herhangi bir dezavantajı görülmezken, büyük plastik parçanın da uzun vadede sabit kalıp kalmayacağı sorusu ortaya çıkıyor.

Birleştirilmiş Z-drive’lı plastik üst çaprazkafa
Birleştirilmiş Z-drive’lı plastik üst çaprazkafa
Yaylı konstrüksiyonlu Z-silindiri
Yaylı konstrüksiyonlu Z-silindiri
Çift Z-drive
Çift Z-drive

Kontrol

Artillery Genius Pro, USB bağlantısı veya dokunmatik ekran aracılığıyla talimatlarla sağlanabilir. Dokunmatik ekrandaki ayrı menüler iyi bir genel bakış sağlar ve çeşitli işlevler sunar. Baskı yatağını manuel olarak hizalamak için bir sihirbaza ek olarak, her türlü ayar ve otomatik yatak seviyelendirme burada çağrılabilir.

İlk baskıya başlamadan önce Auto-Bed-Leveling'i çalıştırmalı ve ardından sihirbaz yardımıyla Z-ofsetini ayarlamalısınız. Değerler daha sonra EEPROM'da saklanırsa, temiz bir ilk baskı katmanıyla ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır.

Gcode dosyaları, yazıcıya microSD kart veya USB bellek aracılığıyla sağlanır. Ancak, 3D yazıcı aynı anda yalnızca bir belleğe erişebilir. Bu, ayarlar aracılığıyla seçilmelidir. Baskı sırasında baskı hızı, ekstrüzyon çarpanı, sıcaklıklar ve fan ayarlanabilir. Böylece, bir baskı sırasında sorunlara zaten tepki verebilir ve daha iyi ayarlar bulabilirsiniz. Pek çok ayar seçeneğiyle, sonuçta ABS'den yapılmış bir Kalibrasyon Küpünü kaydetmek testte mümkün oldu. Sonunda, daha önce PLA'dan basılmış bir küp olarak benzer şekilde yüksek bir kalite gösterdi.

Power

Baskı yatağı

Pratik testin ilk katmanı ile baskı yatağı Baskı hızı
Pratik testin ilk katmanı ile baskı yatağı Baskı hızı

Test cihazımızın seramik kaplı cam yatağı kesinlikle düzdür. Baskı yatağının dört köşesinin tamamı 0,1 mm (~0,00394 inç) nozül mesafesine ayarlanırsa, Artillery Genius merkezde 0,097 mm (~0,0038 inç) nozül mesafesi elde eder. Otomatik yatak tesviye ile, hemen hemen her ilk katman, testte baskı yatağına mükemmel bir şekilde yerleştirildi. Ancak baskı yatağı yapışması söz konusu olduğunda, cam kaplama her zaman tam olarak optimal çalışmaz. PLA ve TPU, ısıtılmış cam plakaya mükemmel bir şekilde yapışırken, uygun baskı yatağı yapışmasının elde edilmesi için ABS için baskı yatağının önce bir aseton-ABS çözeltisi ile ön işleme tabi tutulması gerekiyordu.

Cam baskı yüzeyleri ve PETG kombinasyonu bazı durumlarda sorunlu olduğu için PETG ile test yapılmamıştır. PETG, bazı durumlarda çok iyi yapıştığı için cam üzerindeki baskı yatağında yüzeyin tahribatına yol açabilir.

Artillery Genius Pro termal görüntü baskı yatağı (60 °C'lik set)
Artillery Genius Pro termal görüntü baskı yatağı (60 °C'lik set)

Baskı yatağı 220 V silikon ısıtma matı ile ısıtılır. Isıtma işlemi katı hal rölesi ile kontrol edilir. Baskı yatağı ısıtıcısı testte 320 watt'a kadar güç tüketimine sahipti ve böylece cam levhayı bir dakikadan kısa sürede 18 °C'den 60 °C'ye (64.4 °F ila 140 °F) kadar ısıtabildi. Artillery Genius Pro, 120 °C'ye (248 °F) üç dakikadan kısa sürede ulaşır. Bununla birlikte, diğerlerinden farklı olarak, baskı yatağında ısıyı eşit olarak dağıtabilecek bir alüminyum levha yoktur. Böylece cam levha üzerinde büyük sıcaklık farklarının olduğu termal görüntüde çok net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Özellikle dört ayar vidasının bağlantı noktalarında büyük soğuk noktalar oluşturulabilir.

Ancak, eşit olmayan ısı dağılımından kaynaklanan sorunlar gözlemlenemedi. Ayrıca, cam plaka yazdırılabilir alanın 5 mm (~0.197 inç) ötesine uzandığından, baskı yatağının kenarlarda ısıtılmaması baskıyı engellemez.

Artillery Genius Pro, enerji tasarrufu sağlayan bir önlem olarak fabrikada baskı yatağının alt tarafında ısı yalıtımıyla donatılmıştır. Baskı yatağı, bir baskı işlemi tamamlandıktan sonra bile yalnızca yavaş bir şekilde soğuduğundan, tam olarak yapıştırılmış köpük plaka bu konuda çok etkili görünmektedir. Bir baskının kalıptan çıkması 20 dakika kadar sürebilir.

Hotend ve ekstrüder

Redüksiyon dişlisine sahip doğrudan tahrikli bir ekstrüder ve uzun bir ısıtma bölgesine sahip bir Vulcano sıcak ucu, Artillery Genius Pro'yu güçlü bir 3D yazıcı haline getiriyor. Donanım yazılımında ayarlanan hotend için üst sıcaklık limiti 300 °C'dir (572 °F). Titanyum tarzı ekstrüderdeki silindirlerin temas basıncının ayarlanabilmesi, filamentin aksi halde çok yumuşak olacağı esnek malzemelerin de iyi işlenebileceği anlamına gelir.

Artillery Genius Pro'nun tüm baskı kafası zaten biraz hantal görünüyor, ancak ekstrüder ve hotend'e ek olarak, nesne soğutma için radyal bir fan, bir baskı yatağı sensörü ve LED aydınlatma da buraya monte edildi. Isıtma işlemi sırasında LED, ayarlanan sıcaklıklara ulaşıldığını göstermek için maviden kırmızıya döner.

Isıtma işlemi
Isıtma işlemi
ABL sensörlü ve LED'li Hotend ekstrüder kombinasyonu
ABL sensörlü ve LED'li Hotend ekstrüder kombinasyonu
Soğuk uç ısı emici, egzoz havasını yukarı doğru yönlendirir
Soğuk uç ısı emici, egzoz havasını yukarı doğru yönlendirir
İlerleme tekerleğine temas basıncı ayarlanabilir
İlerleme tekerleğine temas basıncı ayarlanabilir

Artillery Genius Pro'nun titanyum tarzı doğrudan ekstrüderi, PLA ile ekstrüzyon testinde beklenen güçlü sonuçları gösteriyor. Kullanılan Anycubic PLA ile, Vulcano sıcak ucundan 200 °C (392 °F) sıcaklıkta 16 mm²/s'ye (~0.025 in²/s) kadar plastik sorunsuz bir şekilde itilebilir. Bundan, 0,2 mm (~0,0079 inçte ~7,1 inç/s) katman yüksekliğinde ve 0,44 mm (~0.0173 inç) katman genişliğinde 180 mm/sn'ye kadar olası bir baskı hızı hesaplanabilir.

Gerçek anlamda, ürün yazılımı ve PrusaSlicer profilindeki ayarlarla 120 mm/sn (~4,72 inç/sn) mümkündür. Bunun üzerinde, küçük kusurlardan kaçınmak için geri çekme, hızlanma ve doğrusal ilerlemede ayarlamalar yapılması gerekecektir. Bununla birlikte, pratik testte 20 mm/sn ila 150 mm/sn (~0.787 inç/sn ila 5.9 inç/sn) test sonucu, uygun şekilde kalibre edildiğinde 3D yazıcının muhtemelen bu kadar yüksek hızlara sahip olduğunu göstermektedir.

Artan ilerleme hızlarında 100 mm ekstrüzyonlar
Artan ilerleme hızlarında 100 mm ekstrüzyonlar
Ekstrüzyon miktarı ve besleme hızı - 100 mm ekstrüzyonlar
Ekstrüzyon miktarı ve besleme hızı - 100 mm ekstrüzyonlar
Pratik test baskı hızı
Pratik test baskı hızı
120 mm/sn'den itibaren hafif sorunlar
120 mm/sn'den itibaren hafif sorunlar
 
 

Baskı kalitesi

Artillery Genius için profiller zaten Cura 4.13.0'a ve mevcut PrusaSlicer'a entegre edilmiştir. Genius Pro için pek fazla yenilik yok ve bu profilleri neredeyse geldikleri gibi kullanabilirsiniz. Yazdırma sırasında otomatik yatak seviyelendirmeden gelen verileri kullanmak için yazıcının başlangıç koduna yalnızca M420 S1 Z10 komutu yerleştirilmelidir.

Test modelimiz ( burada Thingiverse'de ) 3D yazıcıyla ilgili ciddi sorunları kanıtlayamaz. Sadece birkaç küçük kusur, Cura profilinin geri çekme ayarlarının iyileştirilebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, neredeyse hiç bir dizileme ve hiçbir filament lekesi saptanamaz. Özetle, tüm alanlar boyutsal olarak doğrudur, baskı yatağı yapışması optimaldir ve çıkıntılar da sorunsuz oluşturulur. Yerinde yazdırılan iki parça, yazdırıldıktan sonra hareket ettirilebilir. Kullanılan ipek mavisi PLA filamenti ile baskı kalitesi çok iyi.

Uygulama

Artillery Genius Pro hızlı ve temiz çalışır. Yazıcı genellikle hem büyük hem de küçük nesneleri kayda değer herhangi bir sorun olmadan oluşturdu. Bir nesnenin kötü tasarım veya yanlış ayarlardan dolayı kusuru olsa bile, Artillery Genius Pro ile 3D baskı başarısızlığa mahkum değildir. Bu, aşağıdaki resimlerde bir mermer koşusu için kenetleme bloğunda oldukça net bir şekilde görülebilir.

Güvenlik

Sıcak uç ve ısıtılmış baskı yatağı için sıcaklık koruma kapatmaları kusursuz çalışır. Isıtma elemanları, hem bir havya veya saç kurutma makinesi ile yapay olarak ısıtıldığında hem de aniden soğutulduğunda güvenilir bir şekilde kapanır. Ürün yazılımı ayrıca kısa devreleri veya bağlantısı kesilmiş kabloları da algılar.

Güvenlik açısından sadece şebeke gerilimi ile çalışan baskı yatağı bize sorun çıkarıyor. Koruyucu bir iletkenin de baskı yatağına yol açtığını görebiliriz, ancak bu bir multimetre ile tahribatsız bir şekilde izlenemez.

Emisyonlar

Açık tasarım sayesinde kullanılan plastik filamentin kokuları odaya yayılır. Bunun dışında testte rahatsız edici bir buhar tespit edilemedi.

Artillery Genius Pro, gürültü açısından nispeten sessizdir. Kullanılan fanların tamamı oldukça sessizdir ve step motorlar da montaj yüzeyi rezonans alanı sağlamadığı sürece çok az ses çıkarır. Gürültü yalnızca X ve Y eksenlerinin daha yüksek hareket hızlarında oluşur. Voltcraft SL-10 ses seviyesi ölçer, yaklaşık 50 dB(A) maksimum gürültü seviyesini belirler. 60 ila 70 mm/sn (~2,36 ila 2,76 inç/sn) baskı hızında, Artillery neredeyse fısıltı ses seviyesinde kalır. Sadece ekstrüderin geri çekilmeleri biraz rahatsız edici. Tasarım gereği, bunlar sırasında motorun hızlı dönmesi gerekir ve bu nedenle her geri çekişte bir ıslık sesi üretilir. Ancak dişlilere biraz gres uyguladıktan sonra bu biraz daha katlanılabilir hale geldi.

Enerji tüketimi

Bir 3DBenchy'nin baskısı sırasında, Artillery Genius Pro'nun enerji tüketimi, bir Voltcraft SEM6000 kullanılarak tüm baskı boyunca kaydedildi . 70 dakikalık baskı süresi boyunca, yazıcı ortalama 75 watt'a ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bilinen karşılaştırmayı yazdırmak için enerji tüketimi yaklaşık 0.088 kWh'dir.

Enerji ölçümü - Artillery Genius Pro - 3D-Benchy (hareketli ortalama ve ölçülen değerler)
Enerji ölçümü - Artillery Genius Pro - 3D-Benchy (hareketli ortalama ve ölçülen değerler)

3D yazıcının ısınma aşamasında, baskı yatağı 300 W'tan fazla ısınır, ardından hotend yaklaşık 75 watt'ta ısınır. 3DBenchy'nin ilk iki katmanı özellikle yavaş ve fan kullanılmadan basıldı. Böylece 7. dakikadan 9. dakikaya kadar enerji tüketimi nispeten düşüktür.

Bundan sonra, baskı yüksek hızda ve nesne soğutma fanı ile çalışır. Baskı işlemi boyunca, ısıtılan baskı yatağının tekrar ısıtılması gerekmediğinden, yazıcının enerji tüketimi bir miktar düşer. Nesne yüksekliği arttıkça baskı yatağına daha az hava üflenir, bu da daha az ısının uzaklaştırılması anlamına gelir.

Nispeten eşit enerji tüketimi eğrisi de ısıtma yatağının iyi PID ayarının kanıtıdır. Sadece sıcaklığı korumak için gerekli olan enerji miktarı sağlanır.

Son Görüş

Hekka.com tarafından sağlanan Artillery Genius Pro
Hekka.com tarafından sağlanan Artillery Genius Pro

Artillery Genius Pro testte ikna ediyor. Baskı yatağının hızlı kurulumu ve hızlı kurulumundan sonra, 3D yazıcı kalite açısından arzulanan çok az şey bırakıyor. Özellikle yeni başlayanlar, Cura ve PrusaSlicer'da mevcut profillerle hızlı bir şekilde yüksek kaliteli 3D baskılar oluşturabilmelidir. 3D yazıcı sessiz değil ama gürültü seviyesi kesinlikle daha önce test edilen cihazların değerlerinin altında.

Artillery Genius Pro hızla kurulur ve kullanıma hazırdır. Yazıcı, en başından itibaren iyi sonuçlar gösterebilir. 

Her şeyden önce, Genius Pro'nun sağlam tasarımı memnuniyet vericidir. Burada bahsetmeye değer eleştiri noktaları neredeyse yok. Nispeten sıra dışı şerit kablolar çok düzenli bir görüntü sağlar, ancak aynı zamanda sabittir ve uzun süre dayanmalıdır. Açıkta kalan kablolar yalnızca iki Z motorunda ve filaman sensöründe bulunur. Ancak bunlar hareket ettirilmez ve düzgün şekilde takıldığında hareketli bileşenlerle temas etmez.

Gelişmiş ve profesyonel kullanıcılar için 3D yazıcı hala yüksek baskı hızlarına ulaşma potansiyeli sunuyor. Geri çekmelerde ve doğrusal ilerlemede nispeten küçük ayarlamalar, iyi sonuçlar elde etmek için yeterli olmalıdır.

Fiyat ve stok durumu

Artillery Genius Pro, diğerlerinin yanı sıra hekka.com'ya (~319 $) eşdeğer bir fiyata mevcuttur, indirim kodu Hekka3Dpro bu makalenin yayınlandığı tarihte fiyatı 260 Euro'ya (~ 286 $) düşürür. Bir Avrupa deposundan nakliye şu anda ücretsizdir. Test ünitemiz sadece üç gün sonra geldi. Daha fazla inşaat alanına ihtiyacınız varsa, daha büyük Artillery Sidewinder X2'yi orada yaklaşık 380 Euro'ya  (~ 417 $) satın alabilirsiniz.

Please share our article, every link counts!
.170
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Artillery Genius Pro 3D yazıcı incelemede: Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için bir cihaz
Marc Herter, 2022-06-17 (Update: 2022-06-17)