Notebookcheck Logo

Corsair Katar Pro Kablosuz İncelemesi: Maliyetinin ve kablosunun kesilmesine rağmen iyi bir performans sergiliyor

Katar kestirmeden gidiyor. Corsair Katar Pro Wireless, hem üretkenliğe hem de gündelik oyunlara yönelik bir oyun faresidir. Katar Pro Wireless, hem pençe hem de parmak ucu tutuş stillerine uygundur ve fiyatına göre iyi performans gösterir. Bununla birlikte, eskiyen iç organlar, bu tamamen kablosuz fareden yalnızca bu kadarını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.
Corsair Katar Pro Wireless, Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden bağlanan tamamen kablosuz bir faredir.  (Resim Kaynağı: Corsair)
Corsair Katar Pro Wireless, Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden bağlanan tamamen kablosuz bir faredir. (Resim Kaynağı: Corsair)

Corsair Katar serisi fareler, hem pençe hem de parmak ucu tutuş stillerine uyum sağlamalarıyla bilinir. Corsair şimdiye kadar 18.000 DPI PMW3391 sensörlü Katar Pro XT kablolu oyun faresini sundu – IronClaw RGB ve M65 RGB Elite gibi daha gelişmiş farelerde bulunan aynı sensör. Şimdi Corsair, Katar tasarımını Katar Pro Wireless ile kablosuz formata getiriyor. 

Hem kablolu hem de kablosuz bağlantı özelliğine sahip Harpoon RGB, IronClaw RGB ve M65 RGB Ultra gibi diğer Corsair kablosuz farelerin aksine, yeni Katar Pro, Corsair'in 2.4 GHz Slipstream kablosuz veya Bluetooth'unda çalışan tamamen kablosuz bir oyun faresidir. Fare, tek bir AA pil ile çalışır.

Bu incelemede, Corsair Katar Pro kablosuzunu bir tur atıyoruz ve mevcut 30 ABD Doları (Hindistan'da 3,499 ₹) için ne kadar bir performans bekleyebileceğinizi görüyoruz.

Tasarım: Pençe ve parmak ucu tutuşlarına uygun iyi yapı kalitesi

Katar Pro Wireless oldukça sade bir tasarıma sahip ve herhangi bir oyun havası yaymıyor. Gövde esas olarak plastikten yapılmıştır ve içindeki AA pil ile yalnızca 96 g ağırlığıyla nispeten hafiftir. Ayarlanabilir ağırlık yok.

Katar Pro Wireless'ın üst yüzeyi mat bir kaplamaya sahipken yanları daha iyi kavrama için dokulu. Çoğu orta boy eller, avuç içlerinin fare gövdesini tamamen kapladığını ve başparmağın iki yan düğme üzerinde tamamen durduğunu görecektir.

Fare hem pençe hem de parmak ucu tutuş stillerine uygundur. Aynı zamanda çok yönlü kullanım için de uygundur, ancak sol elini kullananlar, yan düğmeler için başparmak tıklama rahatlığını kaçıracaktır.

Katar Pro Wireless, hem pençe hem de parmak ucu tutuşları için uygundur
Katar Pro Wireless, hem pençe hem de parmak ucu tutuşları için uygundur
Corsair Slipstream 2.4 GHz Wi-Fi dongle'ı
Corsair Slipstream 2.4 GHz Wi-Fi dongle'ı
Katar Pro Wireless'a tek bir AA pil güç verir
Katar Pro Wireless'a tek bir AA pil güç verir

Toplam altı programlanabilir düğme mevcuttur - sol ve sağ düğmeler, orta kaydırma tekerleği, iki yan düğme ve DPI geçiş anahtarı. Corsair'in iCUE yazılımı, bu düğmelerin her biri için kapsamlı programlama seçenekleri sunar. Özel bir Keskin Nişancı düğmesi yoktur, ancak keskin nişancı işlevleri için ayrı bir DPI ayarlayabilirsiniz. 

Düğmeler oldukça duyarlı, özellikle de bazen yanlışlıkla başparmağınızla tıklarken bulabileceğiniz yan düğmeler.

DPI anahtarı, diğer düğmelere kıyasla biraz daha sert hissederken, kaydırma tekerleği tıklaması yüksek çalıştırma kuvvetiyle en sert olanıdır.

You can choose between Wi-Fi and Bluetooth connection modes
You can choose between Wi-Fi and Bluetooth connection modes

Herhangi bir RGB aydınlatması yoktur. Aldığınız tek aydınlatma, rengi iCUE içinden özelleştirilebilen kısa bir DPI göstergesidir.

Altta, üstte ve altta olmak üzere iki fare ayağı buluyoruz. Fareyi sökmeyi planlıyorsanız, fare ayaklarının çıkarılması gerekmez, ki bu iyi bir şeydir. Ayrıca PMW3325 sensörünün penceresini ve Wi-Fi, kapalı ve Bluetooth modları arasında seçim yapmanızı sağlayan bir anahtarı da görebilirsiniz.

Genel olarak, Katar Pro Wireless, şikayetler için çok az yer olan fiyat için iyi bir yapı kalitesine sahiptir.

Özellikler: Tamamen kablosuz olan azaltılmış Katar Pro XT

Katar Pro Wireless, Katar Pro XT ile büyük ölçüde aynı özelliklere sahiptir. Ancak Corsair, kablosuz sürümle bazı köşeleri kesti. Katar Pro XT üst düzey özel PixArt PMW3391 sensörüne sahipken, Katar Pro Wireless bir PMW3325 ile yetiniyor. PixArt'ın resmi özellikleri PMW3325'i 5.000'e kadar CPI çözünürlüğünde değerlendiriyor, ancak Corsair'in uygulaması 10.000 CPI'ye kadar olanak sağlıyor gibi görünüyor. 

PMW3325, kullanım sırasında yaklaşık 6,70 mA ortalama güç tüketerek pil gücüyle kablosuz kullanım için idealdir. Ancak PMW3325, testlerimizde Corsair'in güç tasarrufu modundan gecikmeli olarak uyanmasının da gösterdiği gibi, yaşını göstermeye başlıyor.

Katar Pro Wireless, 400'lük bir Sniper DPI ile birlikte varsayılan konfigürasyonda 800, 1.500 ve 3.000 DPI modları sunar. 1 DPI artışa izin veren PMW3391 sensörünün aksine, PMW3325, DPI değişikliklerine yalnızca 100'lük artışlarla izin verir. alt uçta 200 DPI'ye kadar ve maksimum 10.000 DPI'ye kadar.

Ayrıca, Katar Pro XT'den farklı olarak Katar Pro Wireless, sol ve sağ fare Kailh anahtarları için 30 milyon tıklama derecesinde bir şekilde azaltılmış anahtar ömrü sunar. Fare, hem 2,4 GHz kablosuz kablosuz bağlantıda hem de Bluetooth'ta çalışabilir.

Yoklama hızı başlangıçta 1.000 Hz/1 ms'de maksimuma çıkarılmıştır, ancak en son ürün yazılımı 2.000 Hz/0.5 ms'ye kadar yoklama hızlarına olanak tanır. Güç tasarrufu modundayken fare 125 Hz/8 ms'ye düşer. Sensör Performansı bölümünde açıklanan nedenlerle test için 2.000 Hz ve 500 Hz yoklama oranları kullandık.

Corsair Katar Pro Kablosuz - Özellikler. (Kaynak: Corsair)
Corsair Katar Pro Kablosuz - Özellikler. (Kaynak: Corsair)

Yazılım: Yalnızca temel ayarlar

Kutudan çıktığı haliyle Katar Pro Wireless'ın çalışması için herhangi bir yazılıma ihtiyacı yoktur. Sağlanan Wi-Fi dongle veya Bluetooth aracılığıyla Windows'ta hemen tanınır. Herhangi bir yapılandırma değişikliği için yine de Corsair iCUE'yi kullanabilirsiniz, ancak Katar Pro Wireless, kendisini yalnızca temel özelleştirmeye borçludur.

iCUE 4.22 ile altı fare düğmesinin her birine yeniden eşleyebilir veya özel işlevler atayabilir, özel DPI'lar ve ilgili LED renk göstergeleri ayarlayabilir, bellenimi güncelleyebilir ve Uyku Modu ve Güç Tasarrufu Modu ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Kalkış mesafesini, açı yakalamayı ve yüzey kalibrasyonunu ayarlamak için bir kapsam yoktur. 

Bir pil seviyesi göstergesi alırsınız, ancak bu isteğe bağlıdır ve yüzde tahmini vermeden yalnızca "Yüksek" veya "Düşük" ifadelerinden bahseder.

Katar Pro Wireless - Tuş atamaları
Katar Pro Wireless - Tuş atamaları
Katar Pro Wireless - DPI ön ayarları
Katar Pro Wireless - DPI ön ayarları
Katar Pro Wireless - Cihaz ayarları
Katar Pro Wireless - Cihaz ayarları

Sensör Performansı: 2.000 Hz yoklamada düzensiz performans

Genel performansı ve doğruluğu hakkında bir fikir edinmek için Corsair Katar Pro Wireless'ın PMW3325 sensörünün birkaç temel parametresini değerlendirdik. Test ortamımız bir AMD Ryzen 9 5950X işlemciyi, bir Zotac AMP Extreme Holo GeForce RTX 3090 Ti GPU'yu (çünkü, neden olmasın?) ve bir MSI Prestige X570 Creation anakart üzerinde çalışan 32 GB G.SKILL DDR4-3600 CL16 RAM'i sallıyor. En son yamalara sahip Windows 11 21H2, bir Sabrent Rocket 4 Plus 2 TB PCIe Gen4 SSD'ye kurulan tercih edilen işletim sistemiydi.

Tüm sensör okumalarını kaydetmek için dobragab tarafından geliştirilen MouseTester Reloaded v1.5.3 kullanıldı. Windows fare ayarlarında "İşaretçi hassasiyetini artır" devre dışı bırakıldı ve hız 6/11 olarak ayarlandı. iCUE'de açı yakalamayı devre dışı bırakma seçeneği yoktur. Test için mevcut en son üretici yazılımı (v2.5.29) kullanıldı ve yoklama oranı başlangıçta 2.000 Hz olarak ayarlandı.

Ancak, yakında öğreneceğimiz gibi, fare bu kadar yüksek oylama oranlarında iyi performans göstermez. 

Katar Pro Wireless, yüzey kalibrasyonuna veya kalkış mesafesinin yapılandırılmasına izin vermez. Bu nedenle, fare benzer bir yüzeye fabrikada kalibre edilmiş olabileceğinden, tercih edilen fare altlığı olarak Corsair'in MM350 Premium Oyun Mouse Pad - Extended XL (930 mm x 400 mm) ürününü kullandık. 

Ölçümü nasıl yaptığınıza ve donanım yazılımı iyileştirmelerine bağlı olarak kendi modelinizin bu sonuçlarda küçük farklılıklar gösterebileceğini unutmayın. 

DPI değişkeni

Corsair Katar Pro Wireless - DPI değişkeni
Corsair Katar Pro Wireless - DPI değişkeni

Çoğu zaman, farenin sensörü pratikte belirtilen DPI'ye ulaşmaz. Bu, sensör ve optik kalitesi, bellenim vb. gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Katar Pro Wireless with MouseTester Reloaded'daki DPI değişimini, fareyi sabit bir 10 cm mesafe üzerinde sabit bir hızda hareket ettirerek ölçtük. Okumalar üç kopya halinde alındı ve ortalaması alındı.

Katar Pro Wireless, minimum DPI farkıyla burada çok iyi performans gösteriyor. Testlerimizde, DPI değerlerinin %0,5 (3,200 DPI) ile %2,14 (800 DPI) arasında herhangi bir yerde değiştiğini gördük, ki bu çok kötü değil.

Corsair, Katar Pro Wireless'ı bir oyun faresi olarak pazarlıyor ve 800 DPI, çoğu oyuncu arasında yaygın olarak tercih edilen bir ayardır. Bu nedenle, bu ayarda DPI varyansının çok daha düşük olması ideal olurdu. Yine de, hassasiyet konusunda çok seçici değilseniz, Katar Pro Wireless oyun dahil olmak üzere kullanım durumlarının büyük çoğunluğu için iyi durumda olmalıdır.

Hıza bağlı doğruluk farkı (SRAV)

Tüm sensör parametrelerini 800 DPI (oyun), 3.200 DPI (masaüstü kullanımı) ve 10.000 DPI (maksimum sensör) çözünürlüklerinde ölçtük. Hızla ilgili doğruluk farkı (SRAV), farenin oyun performansını olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir doğal sensör ivmesine sahip olup olmadığını söyler. Yüksek SRAV ideal değildir, çünkü karakterin ekrandaki hareketi, bilinen bir yüzey üzerinde tanımlanmış bir mesafe boyunca farenin fiziksel hızının gerçek bir temsili olmayacaktır.

Katar Pro Wireless, aşağıdaki grafiklerden de anlaşılacağı gibi, hızlandırıldığında ve yavaş yavaş başlangıç konumuna geri döndüğünde yüksek SRAV göstermiyor gibi görünüyor. Görülen herhangi bir hafif yer değiştirme, sensörün kendisinden değil, muhtemelen insan hatasından kaynaklanmaktadır.

SRAV - 800 DPI
SRAV - 800 DPI
SRAV - 3,200 DPI
SRAV - 3,200 DPI
SRAV - 10,000 DPI
SRAV - 10,000 DPI

Sensör sayıları

Sensör sayıları bize sensörün izlemeyi kaybetmeden ham verileri ne kadar iyi kaydedebildiğini söylüyor ve bu test PMW3325'in yaşını göstermeye başladığını gösteriyor. 2.000 Hz'de test edilen DPI'larda sensör takibi iyi, ancak sensör daha fazla veri kaydetmeye başladığında sayıların merkezi eğriden uzaklaşma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Farklılığın 10.000 DPI ile en yüksek olduğu görülüyor.

Daha düşük oylama oranlarında daha iyi izleme mümkün olmalıdır.

Sensör sayıları - 800 DPI
Sensör sayıları - 800 DPI
Sensör sayısı - 3.200 DPI
Sensör sayısı - 3.200 DPI
Sensör sayısı - 10.000 DPI
Sensör sayısı - 10.000 DPI

Mükemmel Kontrol Hızı (PCS)

Şimdiye kadar, 2.000 Hz'lik yoklama oranı gerçek bir sorun teşkil etmedi. Ancak, 2.000 Hz'de düzensiz mükemmel kontrol hızı (PCS) performansı buluyoruz. PCS, sensörün takibini kaybetmeden kullanıcının fareyi ne kadar hızlı hareket ettirebileceğini söylediği için önemli bir parametredir. PMW3325'in genellikle yaklaşık 2-4 m/s'de iyi takip yaptığı bilinmektedir. Ancak, 1.000 Hz'in üzerindeki yoklama oranlarında mükemmel performans gösterecek şekilde tasarlanmamıştır.

Aşağıdaki grafiklerde gösterildiği gibi 800 DPI'da 500 Hz, 1.000 Hz ve 2.000 Hz yoklama oranlarında PCS karşılaştırması daha iyi bir fikir verecektir.

500 Hz yoklama hızında ve 800 DPI'da uygun PCS eğrisi
500 Hz yoklama hızında ve 800 DPI'da uygun PCS eğrisi
1.000 Hz yoklama hızında ve 800 DPI'da oldukça iyi PCS eğrisi
1.000 Hz yoklama hızında ve 800 DPI'da oldukça iyi PCS eğrisi
2.000 Hz yoklama hızında ve 800 DPI'da düzensiz PCS eğrisi
2.000 Hz yoklama hızında ve 800 DPI'da düzensiz PCS eğrisi

500 Hz'lik bir yoklama hızında, tepe PCS'nin 800 DPI'da yaklaşık 1,7 m/s, 3,200 DPI'da 2,2 m/s ve 10.000 DPI'da 2,6 m/s olduğunu gözlemledik.

1.7 m/s PCS at 500 Hz - 800 DPI
1.7 m/s PCS at 500 Hz - 800 DPI
2.2 m/s PCS at 500 Hz - 3,200 DPI
2.2 m/s PCS at 500 Hz - 3,200 DPI
2.6 m/s PCS at 500 Hz - 10,000 DPI
2.6 m/s PCS at 500 Hz - 10,000 DPI

Polling rate (bilgi alışverişi) oranı ve Güncelleme aralığı kararlılığı

500 Hz'de Katar Pro Wireless'ın iyi yoklamasını gözlemliyoruz. Grafiklerde pek çok aykırı değer görülüyor ancak 500 Hz'deki performansın diğer frekanslardan çok daha iyi olduğunu gözlemledik. 2.000 Hz'deki yoklama oranı hiç de tutarlı değildi, bu yüzden bundan kaçınmanızı öneririz.

Bununla birlikte, daha düşük bir anket oranı ayarlamak, hem farede hem de eşleştirilmiş dizüstü bilgisayarda daha düşük pil tüketimi avantajına da sahiptir. Pratik kullanımda 500 Hz ile 2.000 Hz yoklama oranları arasında kullanılabilirlik açısından herhangi bir fark görmeyeceksiniz.

Yoklama oranı tutarlılığı - 800 DPI
Yoklama oranı tutarlılığı - 800 DPI
Yoklama oranı tutarlılığı - 3.200 DPI
Yoklama oranı tutarlılığı - 3.200 DPI
Yoklama oranı tutarlılığı - 10.000 DPI
Yoklama oranı tutarlılığı - 10.000 DPI

500 Hz yoklama hızı için 2 m/s'lik güncelleme aralığı süresi, test edilen tüm DPI'larda aşağı yukarı tutarlıdır.

Güncelleme aralığı süresi - 800 DPI
Güncelleme aralığı süresi - 800 DPI
Güncelleme aralığı süresi - 3.200 DPI
Güncelleme aralığı süresi - 3.200 DPI
Güncelleme aralığı süresi - 10.000 DPI
Güncelleme aralığı süresi - 10.000 DPI

Son Görüş: Engellere rağmen iyi performans

Corsair Katar Pro Kablosuz oyun faresi. Corsair Hindistan’ın sağladığı inceleme birimi.
Corsair Katar Pro Kablosuz oyun faresi. Corsair Hindistan’ın sağladığı inceleme birimi.

Corsair Katar Pro Wireless genel olarak iyi bir üründür. Şu anda 30 ABD Doları (Hindistan'da 3,499 ₹) olan indirimli perakende fiyatı için, hoş sürprizlere yer bırakmayan, kesinlikle teknik özelliklere göre çalışan bir kablosuz fare elde edersiniz. Corsair, Katar Pro Wireless'ı bir oyun faresi olarak pazarlıyor, ancak testlerimiz büyük ölçüde on yıllık sensör nedeniyle bazı eksiklikler buldu.

Katar Pro Wireless hafiftir ve çoğu normal kullanım için iyi bir şekilde üretilmiştir, ancak plastik yapısı ilk bakışta çok fazla güven uyandırmaz. Kablolu kuzeni Katar Pro XT gibi Katar Pro Wireless da hem pençe hem de parmak ucu tutuş stillerine tamamen uygundur. Sol elini kullananlar, yan başparmak düğmeleri olmadan bir şekilde yapabilmeleri koşuluyla fareyi de rahatça kullanabilirler. Düğme yerleşimi iyi ve dokunsallık iyi. DPI anahtarı için fare tasarrufunda herhangi bir aydınlatma yoktur.

Katar Pro Wireless, hem üretkenlik hem de gündelik oyunlar için çekici olabilecek tamamen kablosuz bir faredir. İyi tasarlanmış ve hafiftir ancak Corsair'in yeteneklerinin ötesine geçmeye çalıştığı eskiyen bir sensör tarafından engellenmiştir.

Katar Pro Wireless, ana Aşil topuğunun sensör olduğu Katar Pro XT ile karşılaştırıldığında birkaç köşeyi keser. PMW3325 artık on yıllık bir parçadır ve farenin amacına düzenli kullanım için gayet uygun olsa da, daha iyi izleme sensörlerine ve bekleme modundan daha hızlı uyanma sürelerine sahip olan rakiplerin gerisinde kalmaktadır. Ancak çoğu kullanıcı, düzenli kullanımda sensör performansındaki eksiklikleri fark etmeyecektir.

Corsair, 2.000 Hz'e kadar yüksek yoklama oranları ve 10.000'e kadar DPI ayarları sunarak yaşlanma sensörünü daha da ileriye taşımaya çalışıyor. Test sonuçlarımızda görüldüğü gibi, sensör, kabul edilebilir performans için 500 Hz'e düşürmemizi gerektiren bu kadar yüksek yoklama oranlarında iyi çalışamaz. Bu kadar yüksek oylama oranları, hem farenin hem de dizüstü bilgisayarın pil ömrü üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir.

Kablosuz bir fare özgürleştirici olabilirken, Katar Pro Wireless tamamen kablolu bağlantıya sahiptir, bu nedenle dongle'ın herhangi bir hasarı veya kaybı, Bluetooth veya kağıt ağırlığı ile sıkışıp kalacağınız anlamına gelir.

Tam kablosuz bağlantı konusunda gerçekten seçici değilseniz ve tutuş stillerinde çok yönlülüğe ihtiyacınız varsa, Katar Pro XT daha iyi bir seçimdir. Daha gelişmiş PMW3391 sensörünü kullanır ve temelde kablosuz sürümle aynı fiyata satılır. Öte yandan, bir hibrit fare kulağa daha çekici geliyorsa, Corsair Harpoon Wireless benzer bir yerde değerli bir değerlendirme olabilir.

Sorumluluk Reddi: Yazar, test ve inceleme amacıyla Corsair Katar Pro Wireless oyun faresini ücretsiz olarak almıştır.

Fiyat ve Stok Durumu

Corsair Katar Pro Wireless artık Corsair.com ve Amazon.com'da 30 ABD doları indirimli fiyatla satışa sunuldu . Hindistan'da kablosuz fare şu anda Amazon.in'de 3.499 ₹ indirimli fiyatla mevcuttur.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Corsair Katar Pro Kablosuz İncelemesi: Maliyetinin ve kablosunun kesilmesine rağmen iyi bir performans sergiliyor
Vaidyanathan Subramaniam, 2022-07-21 (Update: 2022-07-21)