Notebookcheck Logo

Ecovacs Goat G1 (2000/1600/800) uygulamalı inceleme: Çeşitli büyüklükteki bahçeler için sınır kablosu olmayan robot çim biçme makinesi

Üç çeşidi bulunan Ecovacs Goat G1, sınır kablolarına güvenmeyen, bunun yerine alternatif bir sistem kullanmayı tercih eden yenilikçi bir robot çim biçme makinesidir. En üst düzey modelin gerçek kullanımda ne kadar iyi performans gösterdiğini ve artı ve eksilerinin neler olduğunu öğrenmek için Ecovacs Goat G1-2000 incelememizi okuyun.

Ecovacs geçen yıl ilk robotik çim biçme makinesi olan Goat G1'i (şimdiki adı Goat G1-1600) piyasaya sürdü. Şirket bu yıl çim biçme makinesi yelpazesini genişletmeye devam ederek sadece benzersiz Goat GX-600'ü(1.299 € veya 1.299 ABD Doları) piyasaya sürmekle kalmadı) ama aynı zamanda çeşitli büyüklükteki çimler için benzer şekilde tasarlanmış iki Goat G1 modeli: Goat G1-800 ve G1-2000.

Geçtiğimiz birkaç haftayı, daha büyük bahçeler için mevcut en üst düzey model olan Goat G1-2000 ile uygulamalı olarak geçirdik. Bu uygulamalı incelemede, Ecovacs Goat G1-2000 hakkında ne düşündüğümüzü ve üç model arasındaki farkların neler olduğunu öğreneceksiniz.

Genel Bakış: Ecovacs Goat G1-2000, G1-1600 ve G1-800 arasındaki farklar

Birkaç küçük fark dışında Ecovacs Goat G1-2000, G1-1600 ve G1-800 büyük ölçüde aynı tasarımı paylaşmaktadır. Özellikle, model numarasının metrekare cinsinden alanı temsil etmesiyle, en uygun çim boyutunu belirleyen pil kapasiteleri bakımından farklılık gösterirler. Üç model de farklı renklere (bu daha az önemli olsa da) ve birkaç küçük farklılığa sahiptir.

Aşağıdaki tablo, aralarındaki benzerlik ve farklılıklara hızlı bir genel bakış sağlar:

Özellikler/Model Ecovacs Goat G1-800 Ecovacs Goat G1-1600 Ecovacs Goat G1-2000
Alan 800 m²'ye kadar 1.600 m²'ye kadar 2.000m²'ye kadar
Dahil edilen işaretçi sayısı 2 2 4
Akü 4Ah 5,2Ah 8,7 Ah
Bağlanabilirlik Wi-Fi + Bluetooth Wi-Fi + Bluetooth (4G isteğe bağlı) Wi-Fi + Bluetooth + 4G
Kesme genişliği 220 mm 220 mm 220 mm
Kesme yüksekliği 3 - 6 cm 3 - 6 cm 3 - 6 cm
Renk Gri/beyaz Beyaz Gümüş
Garaj isteğe bağlı isteğe bağlı dahil
Fiyat (RRP) 1.099 € (1.180 ABD Doları) 1.299 € (1.397 ABD Doları) 1.999 € (2.149ABD Doları)

Yukarıda listelenenlerin yanı sıra, tekerleklerde de ek farklılıklar vardır. Goat G1-2000'deki tekerlekler son derece yüksek bir kavrama seviyesi sunarak bu modeli zorlu araziler için ideal hale getiriyor. Ayrıca, en yüksek kapasiteli model varsayılan olarak 4G ile donatılmış olarak gelir ve Wi-Fi ağı olmadan bile bağlantı sağlarken, bu özellik Goat G1-1600 için isteğe bağlıdır. Buna karşılık Goat G1-800, Bluetooth'u desteklemediği için robot çim biçme makinesini istediğiniz zaman uzaktan kontrol etmek istiyorsanız bahçenizde tam bir Wi-Fi kapsama alanı gerektirir.

Teknik Özellikler: Özelliklere ve kutu içeriğine genel bakış

Goat G1-2000 garaj (resim: Ecovacs)
Goat G1-2000 garaj (resim: Ecovacs)

Goat G1'in kutusunda neler bulunduğuyla başlayalım. Robotun kendisinin yanı sıra, her varyant, monte edilecek iki parça, uzun bir şarj kablosu, iki işaret, gerekli piller, diğer birkaç aksesuar ve olağan belgelerden oluşan bir şarj istasyonu ile birlikte gönderilir.

Goat G1-2000 için ayrıca robot için bir garaj ve pilleri dahil iki ek işaretçi içeren ikinci bir kutu alacaksınız. Garaj, üst düzey modeli kuru tutarken, daha uygun fiyatlı modelleri kullanılmadıkları zamanlarda korumak için ayrı bir barınak satın almanız veya inşa etmeniz gerekebilir.

Goat G1-2000'in kutu içeriği (resimde gösterilmemiştir: garaj + iki işaretçi daha)
Goat G1-2000'in kutu içeriği (resimde gösterilmemiştir: garaj + iki işaretçi daha)

Daha yakından baktığımızda, Goat G1'in piyasada giderek yaygınlaşan bir özellik olan sınır kabloları olmadan çalışan bir robotik çim biçme makinesi olduğunu görüyoruz. Biçilecek alanın etrafına zahmetli bir şekilde kablo döşemek yerine, çimlerinizin şekline bağlı olarak değişen üreticinin talimatlarına göre stratejik yerlere birkaç ultra geniş bant (UWB) işaretçisi takmanız yeterlidir.

Robot çim biçme makinesi, biçme alanı etrafında yolunu bulmak için işaretçileri kullanır. İşaretçi sayısı modele göre değişiyor, iki ila dört arasında değişiyor ve gerektiğinde ilave işaretçi satın alma seçeneği de mevcut. Ecovacs ayrıca navigasyon ve engellerden kaçınmaya yardımcı olmak için iki kamera yerleştirmiştir. Üstte konumlandırılmış 150° görüş alanına sahip bir balıkgözü kameraya ek olarak, Goat G1'in ön tarafında engelleri tespit etmek için kullanılan bir görsel sensör ve bir uçuş süresi (ToF) sensörü bulunuyor. Bu sistemin ne kadar iyi çalıştığını bu incelemenin ilerleyen bölümlerinde tartışacağız.

Her üç çim biçme makinesi çeşidi de 22 cm (8,7 inç) kesme genişliğinin yanı sıra 13 adımda 3 ila 6 cm (yaklaşık 1,2 ila 2,4 inç) arasında ayarlanabilen bir kesme yüksekliğine sahiptir. Ayarlama manueldir ve Dreame A1'de ( Amazon'da 1.999 €'ya satılmaktadır) bulunan elektronik işlem yerine mekanik bir işlem kullanılır. Sonuç olarak, kesme yüksekliği uygulama üzerinden değiştirilemese de, sistem muhtemelen daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Ecovacs Goat G1-2000 ürününe ait daha fazla fotoğraf

Kurulum: Çevre kabloları yerine işaretçiler

Robot çim biçme makinesi kutusundan çıkarıldıktan sonra, ürünle birlikte verilen şarj istasyonunu uygun bir yere kurarak başlayın. Ardından, güç kablosunu bağlayın ve robotu şarj istasyonuna yerleştirin. Taban ayrıca küçük ve akıllı bir tasarım öğesine sahiptir: ileri geri hareket eden bir dizi fırça ile hem üst hem de ön kameraları temizler.


Ecovacs uygulamasını Android veya iOS için indirdikten ve bir hesap oluşturduktan sonra (henüz bir hesabınız yoksa), uygulama ile robot çim biçme makinesi arasında bir bağlantı kurmak gerekir. Uygulama, kullanıcı için etkili bir kılavuz sağlar, bu nedenle süreci yalnızca birkaç ekran görüntüsüyle göstereceğiz.

Yeni bir cihaz ekleme
Yeni bir cihaz ekleme
QR kodunu tarayın
QR kodunu tarayın
Cihazı seçin
Cihazı seçin
Wi-Fi'ye bağlanın
Wi-Fi'ye bağlanın
Robot çim biçme makinesinin adı
Robot çim biçme makinesinin adı
Bitti
Bitti

Daha önce de belirtildiği gibi Ecovacs, Goat G1 için olağan sınır teli sisteminden vazgeçmeyi tercih etti. Bunun yerine robot, biçme alanında gezinmek için işaretçiler kullanıyor. Biçme alanının çevresine üreticinin talimatlarına göre monte edilmeleri gerekir; bu da basitçe zemine vidalanmalarını içerir. Ancak bundan önce, verilen üç D pili her bir işaretçiye takmanız ve uygulamayla küçük bir QR kodunu taramanız gerekir.

Kutuya en az iki işaretçi dahildir. Çim alanınızın karmaşıklığı ve şekli beş adede kadar işaretçi kullanılmasını gerektirebilir. Ek işaretçiler, her biri 99 € (107 ABD Doları) RRP ile ayrı olarak satın alınabilir. Resmi kullanım kılavuzunda işaretlerin nereye yerleştirileceğine dair bir kılavuz bulunmaktadır.

Resim: Ecovacs
Resim: Ecovacs
Ecovacs Goat G1'in kablosuz işaretçisi
Ecovacs Goat G1'in kablosuz işaretçisi

Goat G1'in kablosuz işaretçileri yaklaşık 75 cm (29,5 inç) boyundadır ve parlak beyaz renkleri nedeniyle ilk bakışta oldukça dikkat çekicidir. Bir Ecovacs robot çim biçme makinesi satın almadan önce bunun farkında olmanız gerekir. Bununla birlikte, deneyimlerimize dayanarak, işaretçiler birkaç günlüğüne bahçenize kurulduktan sonra, kesinlikle daha zarif ve daha az algılanabilir çözümler mevcut olsa da, onları daha az fark etmeye başlayacak ve onlara alışacaksınız.

Uygulamada temel kurulum tamamlandıktan sonra çim biçme makinesinin yeni ortamını öğrenmesi gerekir. Robotu çimin çevresinde bir kez manuel olarak yönlendirmek için uygulamada sanal bir joystick kullanmanız gerekiyor. Bu çözümün, çim biçme makinesi için kullanılan çift kontrolörden biraz daha kolay ve sezgisel olduğunu düşünüyoruz Navimow i105E/108Eözellikle de Goat G1'in daha yavaş bir hızda hareket ettiği düşünüldüğünde. Bu durum ilk öğrenme sürecini biraz daha zaman alıcı hale getirse de, bahçenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte tamamlanması birkaç dakikadan fazla sürmüyor.

Bununla birlikte, Segway Navimow rakibinin aksine, Ecovacs makinesi yapay zeka tabanlı otonom sınır tespitinden yoksundur. Ancak Goat G1'i ağaçlar, çalılar, havuzlar, trambolin gibi nesnelerden uzak tutmak için "girilmez bölgeler" oluşturma seçeneğiniz var.

Şarj istasyonunu kurun
Şarj istasyonunu kurun
İşaretçiler ekleyin
İşaretçiler ekleyin
Doğrulama
Doğrulama
Haritalamaya başlayın
Haritalamaya başlayın
Haritalama tamamlandı
Haritalama tamamlandı
Girişe yasak bölgeler
Girişe yasak bölgeler
Harita öğrenimi
Harita öğrenimi
Bitti ve gitmeye hazır
Bitti ve gitmeye hazır

Robot, manuel olarak çevreye yönlendirildikten sonra, çimleri tanımak için otonom olarak alanı tekrar keşfedecek ve tarayacaktır. Ecovacs Goat G1'in kullanıma hazır hale gelmesi genellikle sadece birkaç dakika sürer.

Genel olarak, testlerimiz sırasında kurulum süreci iyi gitti. Yeni bir test alanında tekrar kurmayı denediğimizde sadece birkaç sorunla karşılaştık. Eski haritayı silmek yeterli olmadı. Sadece çim biçme makinesinin uygulamadaki girişini tamamen kaldırdıktan ve işaretçileri yeniden taradıktan sonra çalıştırmayı başardık. Bununla birlikte, bu çoğu kullanıcıyı pek ilgilendirmeyen küçük bir sorun.

Biçme: Akıllı navigasyon ve engel algılama

Robot, işaretleri ve oluşturulan haritayı kullanarak çimleri çoğunlukla sistematik bir şekilde kat ediyor. Bazen bölümlerin hangi sırayla biçildiğini anlamak zor olsa da genel olarak şikayet edilecek pek bir şey yok. Goat G1, çimleri metodik olarak sıra sıra biçiyor, bu da doğal olarak sınır tellerine dayanan eski robot çim biçme makinelerinin rastgele deseninden çok daha verimli ve estetik açıdan hoş bir biçme deseniyle sonuçlanıyor. Uygulamada, her sıranın genişliğini iki ayardan birine ayarlayabilirsiniz: ince veya verimli. Testlerimizde çimler çok düzgün çıktı.

Talep üzerine, robot çimin tüm çevresini de biçebilir. Bildiğiniz gibi Ecovacs Goat G1, kenarları sınırlamak için sınır telleri ile çalışmıyor. Sonuç olarak, yalnızca işaretçileri ve engel algılamasını bir rehber olarak kullanarak kenarlarda bağımsız olarak gezinmesi gerekiyor. Robot zaman zaman kenarlarda oldukça büyük bir boşluk bırakarak bazı kesilmemiş çimlere yol açmıştır.

Birincisi, bu durum bıçak diskinin cihazın kenarından yaklaşık 10 cm (3,9 inç) uzaklıktaki merkezi yerleşiminden kaynaklanıyor. Ayrıca robot, haritalama işlemi sırasında talimat verdiğimiz gibi sınırları tam olarak takip etmedi. Bazen, bitişik bir yataktaki bir bitkiyi engel olarak algılayabiliyor ve etrafında daha büyük bir dönüş yapmaya karar verebiliyor.

Özetle, geleneksel bir çim biçme makinesinde olduğu gibi, bahçeniz düz geçişler ve geniş kenarlarla robotik biçme için mükemmel bir şekilde tasarlanmamışsa, Ecovacs Goat G1'i kullandıktan sonra çim kenarlarını manuel olarak düzeltmek gerekir.

Engel algılama için ön ve üst kameralar
Engel algılama için ön ve üst kameralar

Goat G1 dar alanlarda birkaç küçük zorlukla karşılaştı. Ecovacs, biçme alanının en az 1,5 m (4,9 ft) genişliğinde olması gerektiğini söylüyor. Ancak G1, test alanımızın yaklaşık 2 m (6,6 ft) genişliğindeki küçük bir bölümüne tutarlı bir şekilde ulaşmakta zorlandı, ancak biçme işleminden sonra bu bölümü kesilmiş olarak işaretledi. Her şey düşünüldüğünde, robot yine de övgüye değer bir iş çıkardı ve belirlenen alanı güvenilir bir şekilde biçti.

İncelememiz sırasında, Ecovacs Goat G1 (800/1600/2000) üzerindeki engel algılama neredeyse kusursuz bir şekilde çalıştı. Robot çim biçme makinesi, birden fazla testte gerçekçi bir kirpi figürünü her açıdan tutarlı bir şekilde tanıdı. Ayrıca peluş bir kirpiyi de güvenilir bir şekilde algılamayı ve kaçınmayı başardı (daha önce Navimow i105E) yanı sıra çeşitli boyutlarda toplar, bir futbol kalesi, bir salıncak çerçevesi, bahçe aletleri ve insanlar.


Goat G1 genellikle engelleri çok erken tespit etti ve onlardan kaçınmak için önemli bir mesafeyi korudu. Bu, gerekenden biraz daha fazla kesilmemiş alan bıraksa da, kesinlikle daha güvenlidir. Robotun sınırlarını zorlayan tek şey, yerde duran ve bu nedenle zar zor dışarı çıkan bir çift bahçe makasıydı. Çim biçme makinesinin engelleri etkili bir şekilde algılayabilmesi için engellerin yaklaşık 10 cm (3,9 inç) yüksekliğinde olması gerekiyor, ancak bu hassasiyet uygulamadaki ayarlara bağlı olarak değişebilir.

Yağmur yağmaya başladığında robot otomatik olarak şarj istasyonuna geri döndü; bu özellik testlerimiz sırasında çoğunlukla güvenilir ve hızlı olduğunu kanıtladı. Goat G1'in yanlışlıkla, paralel olarak test edilen Dreame A1'e ait olan bitişik bir şarj istasyonuna kenetlenmeye çalıştığı tek bir durum vardı.

Pil ve gürültü seviyesi: Ecovacs Goat G1-2000 tek bir şarjla üç saat dayanır

Testlerimizde Goat G1-2000, şarj istasyonuna bataryasında %15 kalmış olarak dönmeden önce yaklaşık üç saat dayandı. Ölçümlerimiz tam şarjın yaklaşık 3,5 saat sürdüğünü gösterdi, ancak batarya 1,5 saate yakın bir süre sonra %80 seviyesine geri dönmüştü. Robot çim biçme makinesi bu şarj seviyesine ulaştığında otomatik olarak görevine devam etti.

Ürün, testimizde tek bir şarjla yaklaşık 300 metrekare (3.229 sqft) alanı kaplamayı başardı. Kapsama alanının belirli saha koşullarına ve kullanılan ayarlara bağlı olarak değişebileceğini unutmamak önemlidir. Robot yaz aylarında yaklaşık 90 dakikalık iki şarj molası da dahil olmak üzere on iki saat boyunca çalışırsa, günlük kapsama alanı yaklaşık 900 metrekare (9.688 sqft) olacaktır. Bu da 2.000 metrekare (21.528 sqft) hedefini iki günde gerçekleştirebileceğini göstermektedir.

Akü %15'ten %80'e şarj edilirken aküye yaklaşık 135 Wh güç akmıştır. Bataryayı %15'ten %100'e çıkarmak için yaklaşık 165 Wh gerekiyordu. Şarj hızı 115 W civarındaydı ve bekleme güç kullanımı 4,5 W'a yakındı.

Goat G1-2000 günde on iki saat çalışırsa, günlük güç tüketimi yaklaşık 500 Wh olacaktır. Bu veriler ekstrapole edildiğinde aylık güç kullanımı yaklaşık 15 kWh olur. Elektriğin kWh başına 0,35 Avro (0,38 ABD Doları) olduğunu varsayarsak, aylık elektrik faturasının 5 Avro'dan (5,4 ABD Doları) biraz fazla olmasını bekleyebilirsiniz. Elbette, çimler daha küçükse veya her gün biçilmesi gerekmiyorsa bu rakam buna göre azalacaktır.

Daha düşük kapasiteli iki model olan Ecovacs Goat G1-800 ve G1-1600, şarjlar arasında o kadar uzun süre çalışamaz. Bu iki model, sırasıyla 800 ve 1.600 metrekare (8.611 ve 17.222 sqft) için tasarlandıklarından daha küçük bataryalara sahiptir.

1 m (3,3 ft) uzaklıktan ölçülen Goat G1-2000, çalışma sırasında yaklaşık 60 dB gürültü yaymaktadır. Gürültü seviyesi büyük ölçüde çimlerin yüksekliğine ve kalınlığına ve dolayısıyla eldeki biçme görevine bağlıdır. Bununla birlikte, inceleme ünitesi sadece hareket ederken çok fazla sessizleşmiyor ve örneğin aşağıdakilerden önemli ölçüde daha yüksek Navimow i105E.

Uygulama: Robot çim biçme makinesi aynı zamanda bir güvenlik kamerası

Robot süpürgelerinden de bildiğiniz gibi, Goat G1 için Android ve iOS için Ecovacs uygulaması da oldukça gösterişli ve etkileyici olan sadece kurulum süreci değil. Kayıtlı her cihazın başlangıç sayfası, ilk bakışta mevcut durumu hakkında gerçek zamanlı bilgi veriyor. Robot çim biçme makinesi çalışırken, tamamlanan alan sanal harita üzerinde renklerle kodlanacak ve metrekare ve yüzde olarak gösterilecektir. Bu özellik, ilerlemeyi sürekli olarak takip etmenize yardımcı olur. Aynı durum, çim biçme makinesi çalışırken veya şarj olurken pil seviyesi için de geçerlidir.

Genel Bakış (şarj)
Genel Bakış (şarj)
Genel bakış (biçme)
Genel bakış (biçme)
Menü
Menü
Ayarlar 1
Ayarlar 1
Ayarlar 2
Ayarlar 2

Ayrıca faaliyetlere genel bir bakış ve biçme verimliliği ve biçme yönü de dahil olmak üzere çok sayıda ayar vardır. Ayarlarda ayrıca yağmur sensörünü ve hayvan koruma özelliğini etkinleştirebilir ve engellerden kaçınma modunu ortama göre özelleştirebilirsiniz (örn. kısa çimenli düz zemin, genel ortam, uzun çimenli engebeli zemin). Bu, robotun uzun çimleri hatalı bir şekilde engel olarak algılamasını ve biçmeden bırakmasını önlemek içindir. Ayarlar ayrıca başka güvenlik ve hırsızlığa karşı koruma işlevleri de sunuyor.

Güzel bir hile de, uygulamanın Ecovacs Goat G1'deki kameralara gerçek zamanlı erişim sağlayarak robotu bir tür gezici güvenlik kamerasına dönüştürmenize izin vermesidir. Testlerimizde video kalitesi özellikle yüksek değildi, ancak bu aynı zamanda sinyal iletimine de bağlı. İki yönlü iletişim de mümkün.

Çim biçme sırasında canlı araç içi video
Çim biçme sırasında canlı araç içi video

Artıları

+ sınır kabloları olmadan kurulumu kolay
+ si̇stemati̇k bi̇çme
+ 800, 1600 veya 2000 metrekareye kadar çim boyutları için çeşitli modeller mevcuttur
+ etkili engel algılama
+ zengin özellikli ve gösterişli uygulama
+ 4G (bazı modellerde opsiyonel) ve hırsızlığa karşı koruma

Eksiler

- geçişler düz değilse oldukça geniş kesilmemiş kenarlar
- i̇şaretler bahçenin estetiğine müdahale eder

Karar: Sınır kabloları olmadan neredeyse düpedüz zorlayıcı bir robot çim biçme makinesi

Ecovacs Goat G1-2000, bu inceleme için üretici tarafından nazikçe sağlanmıştır.
Ecovacs Goat G1-2000, bu inceleme için üretici tarafından nazikçe sağlanmıştır.

Ecovacs Goat G1-2000 incelememizde harika bir performans sergiledi. Diğer üreticilerin bu teknolojiyi daha zarif bir şekilde kullandığını göz önünde bulundurursak, zorunlu işaretler bahçe "süsü" olarak kesinlikle mükemmel bir çözüm değil. Bununla birlikte, daha hantal ve hassas olan geleneksel çevre tellerine kıyasla, özellikle de işaretçilerin kurulumu hızlı ve kolay olduğu için kesinlikle kabul edilebilir bir alternatiftir.

Navigasyon ve engel algılama açısından Ecovacs Goat G1-2000 büyük ölçüde iyi bir güvenilirlik ve performans sergilemiştir. Bununla birlikte, çoğu robot çim biçme makinesi gibi, özellikle bitki yatakları veya düz olmayan kenarlar etrafında kenar düzeltme performansında yetersiz kalıyor.

Birkaç kez "tuhaflıklar" sergilemiş olsa da uygulamadan da etkilendik. Genel olarak, Ecovacs Goat G1 testlerimizde olumlu bir izlenim bıraktı.

Ecovacs Goat G1 serisinin fiyatı ve bulunabilirliği

Goat G1 serisinin yakın zamanda genişletilmesi sayesinde, artık 2.000 metrekareye (21.528 sqft) kadar büyüklükteki bahçelere uygun üç model bulunmaktadır.

Bu incelemede yer alan Ecovacs Goat G1-2000, serinin en üst düzey modelidir. Bu model 2.000 metrekareye (21.528 sqft) kadar çalışabilir ve garaj dahil 1.999 € (2.155 ABD Doları) tavsiye edilen perakende satış fiyatına sahiptir. Daha düşük kapasiteli Goat G1-1600 ve G1-800 sırasıyla 1.299 € (1.400 ABD Doları) ve 1.099 € (1.185 ABD Doları) RRP'ye sahiptir.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Ecovacs Goat G1 (2000/1600/800) uygulamalı inceleme: Çeşitli büyüklükteki bahçeler için sınır kablosu olmayan robot çim biçme makinesi
Marcus Schwarten, 2024-05-11 (Update: 2024-05-11)