Notebookcheck

Fitbit Charge 4 Fitness Bandı İncelemesi: Huawei Band 4 Pro modeline kıyasla iki kat pahalı ve iki kat iyi mi?

Not a bargain. Fitbit Charge 4, Charge 3 selefinin yerini alan yeni bir etkinlik izleyici. Tek renkli ekran kalırken, GPS ve SpO2 ölçümleri yenidir. Bu arada, Huawei, Band 4 Pro'da da ikincisini etkinleştirdi, bu da karşılaştırıldığında daha uygun. Ücret 4'ün ek maliyeti buna değer mi?

Fitbit Ücreti 4

Ekran: tek renkli OLED, tam dokunmatik ekran Sensörler: hızlanma sensörü, yükseklik sensörü, optik kalp atış hızı sensörü, kızılötesi sensör; Fitbit PayNetworks için NFC: Bluetooth 4.Diğer: 2 saat bandı, USB şarj cihazı, hızlı başlangıç kılavuzu; 24 ay garanti; uyumluluk: Android 7, iPhone 5S; KÜRESEL KONUMLAMA SİSTEMİ; 5 ATM'ye kadar su geçirmez Ağırlık: 26 g (~ 0,9 oz), şarj cihazı: 17 g (~ 0,6 oz) Fiyat: 149,95 Euro (~ 169 $) Bağlantılar: Fitbit

Equipment - Fitbit Charge tek renkli kalır

Birçok üretici bir süredir kan oksijen ölçümlerini duyuruyor, ancak bu özellik giyilebilir cihazlara ulaşması yavaştı. Fitbit, sensörü Şarj 3'e yerleştirdi ve Huawei, Band 4 Pro'da da yaptı. Her ikisi de son zamanlarda özelliği bir güncelleme ile etkinleştirdi ve ayrıca kalp atış hızını 24 saat boyunca ölçüyorlar. Antrenman modunda, Fitbit bunu saniyede bir, aksi halde beş saniyede bir ölçer. Huawei, Band 4 Pro ile iki farklı boyutta silikon bant içeriyor ve Fitbit ayrıca iki bant boyutu ekleyerek farklı bilek boyutlarına iyi bir uyum sağlıyor. Test ünitemize dahil edilen klasik bant, daha sert bir plastikten yapılmıştır ve takma çabalarımıza biraz direnir. Takarken, tıpkı Band 4 Pro'da olduğu gibi ışık bandını fark etmezsiniz. Subjektif olarak, malzemeyi Huawei'de tercih ediyoruz. Aksesuar programında, çeşitli renklerde ek spor bantları, polyesterden yapılmış kumaş bantlar ve Horween'den daha kaliteli deri bantlar Fitbit izleyici için kullanılabilir. Kasa plastik reçineden yapılmıştır.Saat yüzlerinin seçimi de tek renkli ekrandan muzdariptir. Testlerimiz sırasında sayıları 24 ile sınırlıyken, Huawei önemli ölçüde daha fazlasını sunuyor. Bununla birlikte, Huawei'nin saat yüzleri tamamen renkli ve neredeyse hiçbir şey bulamıyorsunuz.Hem izleyicilerin Huawei'nin daha basit Band 4'ünün gösterdiği gibi tam bir dokunmatik ekranı var. Her ikisi de ek bir düğme sunar. Band 4 Pro'da bu ekranın alt kenarında bulunur ve Şarj 4'ün sol tarafında bir endüktif anahtar bulunur. Her ikisi de 5 ATM'ye kadar suya dayanıklıdır. Standartta belirtilen koruma, ellerinizi yıkamaktan çok daha ileri gitmez, ancak her iki üretici de giyilebilirleriyle yüzebildiğinizi belirtmektedir.Her iki cihaz da iç taraftaki pimlerle şarj edilmiştir. Band 4 Pro'nun şarj adaptörü klipsinde herhangi bir mikro USB fişiyle bağlanabileceğiniz bir USB bağlantı noktası vardır ve kısa bir kablo dahildir. Bu, kabloya sabitlendiği için klips adaptörünün daha fazla yer kapladığı Şarj 4'e kıyasla yolda bir avantaj olabilir.

Package contents
Package contents
Button
Button
Optical heart rate
Classic band
Sports band
Fabric band
Leather band

Kurulum ve Çalıştırma

Bir akıllı telefon bağlantısı için Fitbit uygulamasını yüklemelisiniz. Charbit 3 selefini veya Fitbit'ten başka bir giyilebilir cihaz kullandıysanız, önce bunu çıkarmanız gerekir, aksi takdirde yeni izleyici bağlanmaz. Eşleştirmeden sonra, örneğin akıllı telefonun izleyiciye hangi bildirimleri aktarması gerektiğini belirlemek için Ayarlar menüsüne bakmalısınız. İsterseniz saat kadranını da değiştirebilirsiniz. Bazıları tarih ve saate ek olarak kalp atış hızını ve kondisyon bilgilerini de gösterir.

Setup
Apps
Watch faces

Daha sonra parlaklığı (normal / soluk / otomatik) ayarlayabilir, rahatsız etmeyin modunu (DND) etkinleştirebilir ve izleyicide birkaç ek ayar yapabilirsiniz. Saat kadranından hızlıca kaydırma hareketini kullanarak egzersiz uygulaması, takvim ve hava durumu bilgilerinin yanı sıra Spotify gibi yedi ek uygulamaya erişebilirsiniz. Versa 2 gibi Fitbit akıllı saatlerin aksine, izleyici için bir uygulama mağazası yok. Şarj 4'te, yandaki tuş sürekli olarak "Geri" işlevini işler. Bu nedenle, bir uygulama menüsünden ana ekrana geri dönmek için her zaman birkaç kez tıklamanız gerekir. Huawei'de, bir hareketle bir adım geri gidersiniz ve sensör tuşu sizi her zaman ana ekrana geri götürür. Şarj 4 düğmesine uzun basıldığında, bildirimleri değiştirmek, ekranı etkinleştirmek ve Fitbit Pay'a erişmek için hızlı bir panel açılır. Şimdiye kadar, Almanya'da sadece birkaç banka bunu desteklemiştir, bunların en ünlüsü Commerzbank'tır. Fitbit Pay için elbette genel olarak da etkinleştirebileceğiniz bir PIN kodu ayarlamanız gerekir.

Bildirimler

Ücret 4, siz izleyicide okuyana veya okunmuş olarak işaretlenene kadar bildirimleri görüntüler. Durum akıllı telefonla senkronize edilir. Bir Android akıllı telefonla bağlantılı olarak, örneğin e-postalara yanıt verebilir ve arşivleyebilirsiniz. Testimizde Fitbit, ayarlarda bildirim etkinleştirilse bile Outlook'ta gelen e-postaları göstermedi. Akıllı telefondaki Fitbit uygulamasını kullanarak ayarlayabileceğiniz hazır metinlerle Messenger bildirimlerine yanıt verebilirsiniz.

Telefon İşlevleri

İzleyici gelen çağrıları titreşerek bildirir. Aramayı alırsanız, aramayı bağlamış olmanız durumunda arama akıllı telefon ve kulaklıktan yapılır. Aramayı reddederseniz, daha sonra SMS ile cevap verebilirsiniz. Alternatif olarak, Şarj 4 akıllı telefonu kullanarak geri aramayı başlatır.

Müzik

Spotify, Charge 4'e yüklenir. İzleyicide kullanmak için Spotify Premium gerekir ve yalnızca uyumlu bir akıllı telefonda Spotify'ı kontrol etmeye izin verir. Spotify ve Egzersiz uygulaması arasında geçiş yapamazsınız. Bu, eğitim sırasında müziği kontrol edemeyeceğiniz anlamına gelir.

Spotify
Spotify
Control
Control
Favorite
Favorite
Incoming call
Incoming call
Notification
Notification
Notification
Text response
Emoji
Notification

Sağlık ve Fitness - SpO2 ölçümü mevcut

Fitbit ile sağlık ve zindelik fonksiyonları her zaman kapsamlı olmuştur. Akıllı telefondaki Fitbit uygulaması, fiziksel uygunluğa ve aynı zamanda beslenmeye de dikkat ediyor ve onları geliştirmeye yardımcı oluyor. Diğer izleyiciler genellikle tüm gün boyunca adımları ve kalp atış hızlarını ve sadece manuel olarak başlatılan bir egzersiz için aktiviteleri rapor ederken, Fitbit aktiviteleri analiz eder ve sürekli yüklenir. Ücret 4 ile Fitbit belirgin bir şekilde "aktivite bölgesi dakikaları" nı getiriyor. Ayrıca günlük aktiviteleri farklı değerlendirerek kullanıcının yaşını, kilosunu ve kondisyonunu da dikkate alırlar. Fitbit, yağ yakma, kardiyo ve yüksek performanslı bölgeler arasında üç adımda ayrılır. Örnekler, hızlı yürürken daha yüksek çabaya kıyasla yavaş bir yürüyüş sırasında yapılan çaba veya koşu sırasında yapılan yüksek performanstır. Günlük etkinlik hedefleri açısından, kullanılan adımların, katların ve kalorilerin yanı sıra etkinlik dakikalarını da belirleyebilirsiniz. Fitbit, WHO'dan (Dünya Sağlık Örgütü) haftada varsayılan olarak 150 dakika sürer. Hesaplama sırasında Fitbit, antrenmanı da dikkate alır.

Dashboard
Dashboard
Activity minutes
Activity minutes
Targets
Targets
Floors, Heart rate
Steps, target
Distance, calories burned
Activity minutes, heart rate
Sleep, weight
Liquids, weekly training units

Eğitim

Egzersiz sırasında, Şarj 4, titreşim olan bölgeler arasında değişiklik gösterir: yağ yakma bölgesi için 1x, kardiyo bölgesi için 2x ve yüksek performanslı bölgeye ulaşırken 3x. Ancak pratikte ödeme yapmanız gerekmez bölgeleri ayırt etmek için titreşime çok dikkat edin ve onları vücudunuzun hissi ile tahmin edebilirsiniz. İzleyiciye bakmanın küçük bir yardım olduğu kanıtlandı, çünkü ekranı parlak güneş ışığında veya hareket halindeyken zorlukla okuyabilirsiniz. Bisiklet sürerken, iyi havalarda ekranda bir şey görmek de zordu ve OLED gerçekten bulutlu günlerde gerçekten parlak görünüyor. Düzenli hareketle genellikle yeterlidir ve daha sonra izleyiciyi bileğinize çevirmek için koşarken veya bisiklet sürerken daha kolaydır, böylece parlak güneş ışığında bile okuyabilirsiniz. Test sırasında gerçekten işe yarayan şey, bir antrenmanın otomatik olarak tanınmasıydı. Testimizde "Track run?" ekranda sadece koşumuzu tamamladıktan sonra. Ancak ondan önce, izleyici koşuyu tamamen kaydetmiş ve ardından koşu rotasıyla birlikte aktif bir egzersiz olarak egzersiz listesine kabul etmişti. Antrenman için seçebileceğiniz aktiviteler arasında eliptik eğitmen, ağırlık antrenmanı, yoga, golf ve yüzme sayılabilir. Ancak, birçok modern sporu ve hatta tırmanma veya çoğu top oyununu özlüyoruz. Diğer fitness takip cihazlarıyla karşılaştırıldığında, seçim 20'den fazla sporla küçük değildir. İzleyicinin eğitim uygulaması en fazla altı tanesini kabul edebilir.

Running training
Running training
Times of rounds
Times of rounds
Heart rate
Heart rate
Energy consumption
Altitude profile

Huawei'nin Watch GT 2 ve Watch GT 2e akıllı saatlerinin aksine, Charge 4 bir düğmeye basıldığında kandaki oksijen içeriğini ölçmez. Bu, Şarj 4 ile mümkün değildir. Bununla birlikte, Fitbit kardiyo kondisyon seviyesinin analizi için maksimum oksijen tüketimini (VO2Max) belirler ve hatta uyurken oksijen doygunluğunu ölçer. Test sırasında, tüm kayıt serileri arasında daha güçlü varyasyona sahip tek bir kayıt vardı. Yazar, SpO2 ölçümlerini prensip olarak giyilebilir cihazlardan destek için gösterge olarak anlar: Fitbit uygulaması durumunda günler ve haftalar boyunca hala gözden geçirilebilen uyku protokolünde biriken sapmaları görmeye başlarsanız, bu bir Uyku apnesi olarak da adlandırılan düzenli solunumda rahatsızlık, doktor ziyaretinin bir nedeni olabilir.

Sleep protocol
SpO2 measurement
Week overview

Pil ömrü

Fitbit, yedi güne kadar düzenli kullanım ve GPS ile beş saatlik dış mekan izleme pil ömrünü belirtir. Bu uygulamadaki gözlemlerimizle doğrulanmaktadır. İki saatlik bir yürüyüşle bir günde, pil gücünün toplam% 48'ini tüketti. Kalan güç GPS izleme olmadan birkaç gün boyunca hala yeterliydi. O günlerde, test sırasında tüketim ortalama% 12 ila 16 arasındaydı.

Karar

In review: Fitbit Charge 4. Provided by Fitbit

Charge 4 ile birkaç gün sonra, izleyici bilgilendirici bir fitness monitörü olduğunu kanıtladı, ancak açık hava sporları için sadece zayıf bir ekrana sahipti. Spor aktiviteleri arasında diğer izleyicilere ve özellikle Huawei'dekilere kıyasla düşük miktarda seçim göz önüne alındığında, Ücret 4 aktif sporcular için pek tavsiye edilemez. Tabii ki, tercih ettiğiniz spor seçim için mevcutsa ve çok sık parlak güneş ışığında olmayacaksanız, bireysel bir uyum bulabilirsiniz. Fitbit izleyicinin gücü, kontrol edebileceğiniz genel kondisyonun analizinde yatmaktadır. gün boyunca herhangi bir zamanda izci. Kişisel hedeflerinizden birini veya daha fazlasını gösteren bir saat yüzü seçerseniz, parametre ve günlük yaşamınızda nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında hızlı bir fikir edinirsiniz.Şarj 4'ün gücü günlük kondisyon analizinde yatmaktadır. Ücret 4'ü fitness ve spor takibi açısından Huawei Band 4 Pro ile karşılaştırın, ikincisi spor takibinde daha geniş bir spor portföyü ve açık havada okunması daha kolay renkli bir AMOLED ekran ile kazanır. Buna ek olarak, Sağlık uygulaması egzersiz büyük grafiksel değerlendirmeler sunuyor. Öte yandan Fitbit, genel uygunluğu daha iyi değerlendirir: Etkinlik bölgesi dakikaları, tüm gün boyunca egzersizlerin yanı sıra düzenli hareketleri de dikkate alarak fiziksel eforun daha farklı bir değerlendirmesini sunar. Ancak, bu kesinlikle Ücret 4 için 149 Euro (~ 169 $) önerilen perakende fiyatları arasındaki Band 4 Pro için 79 Euro (~ 89 $) ile karşılaştırıldığında fiyat farkını haklı çıkarmaz.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Fitbit Charge 4 Fitness Bandı İncelemesi: Huawei Band 4 Pro modeline kıyasla iki kat pahalı ve iki kat iyi mi?
Inge Schwabe, 2020-06-29 (Update: 2020-06-29)
Aslinur Sarica
Translator: Aslinur Sarica - Translator - 155 articles published on Notebookcheck since 2020