Notebookcheck

Fitbit Sense İncelemesi: Akıllı saatiniz aracılığıyla sağlık hizmeti

Proactive. EKG, kalp atış hızı, SpO2 ve sıcaklık sensörleri sayesinde Fitbit Sense şu anda sağlık izleme açısından en gelişmiş giyilebilir cihazlardan biridir. İncelememizde bu akıllı saate ve sağlık işlevlerine yakından baktık.
Inge Schwabe (Çeviren Aslinur Sarica), 🇺🇸 🇩🇪 ...
Fitbit Sense
İşlemci
n.a.
Görüntü
1.40 inç , 336 x 336 pixel 339 PPI, Full touch, AMOLED, parlak: evet
Harddisk
n.a.
Bağlantılar
Ses çıkışları: ⊕, NFC, Brightness Sensor, Alıcılar: Gyroscope, altimeter, 3-axis accelerometer, skin temperature sensor, multi-path optical heart rate sensor, multipurpose electrical sensors compatible with ECG app & EDA app
Network
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 5.0 LE, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 12.35 x 40.48 x 40.48
Batarya
Lithium-Polymer
İşletim sistemi
Fitbit OS
Ek özellikler
Hoparlörler: ⊕, Klavye: 1 button, Klavye ışığı: evet, Fitbit Sense, classic wristband (small & large), charging cable , Fitbit, 24 Ay Garanti, GPS, GLONASS; compatibility: Android 7.0+, iOS 12.2+; water resistance: 5 ATM, waterproof
Ağırlık
33.5 g
Fiyat
329 Euro
Bağlantılar
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Durum ve Bağlantı

Hepsi Fitbit'ten olan akıllı saatler Fitbit Sense, Versa 3 ve selefi Versa 2 (hala mevcuttur) çok benzer boyutlara sahiptir. Versa 2'nin mekanik düğmesi yerine, Sense ve Versa 3 saatleri artık Şarj 4'e benzer şekilde alüminyum kasaya entegre edilmiş bir sensör düğmesi ile donatılmıştır. Versa 3'te GPS de bulunmaktadır. Bir diğer fark ise yıl sonuna kadar sadece Sense ve Versa 3'ün Google Assistant ile donatılacağı, Versa 2'nin ise olmayacağı. Üç giyilebilir cihaz da kalp atış hızı ve kandaki oksijen seviyelerini (SpO2) ölçer. Yalnızca Sense, EKG ve elektrodermal aktiviteyi (EDA) değerlendirebileceği ek sensörlere sahiptir. Ayrıca cilt sıcaklığını ölçen bir sensöre sahiptir.

Sesli Asistan, Fitbit Pay

Diğer donanımlar arasında hoparlör, mikrofon, ses asistanı ve mobil ödeme için NFC bulunur. Bankanızın Fitbit Pay'i destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz gerekecektir. Alternatif olarak Fitbit, kendi Fitbit Visa Kartını da sunar. Amazon Alexa şu anda Fitbit akıllı saatler için sesli asistan olarak çalışıyor. Ancak Google, Fitbit'i yaklaşık bir yıl önce satın aldı ve şimdi Google Assistant'ı yıl sonuna kadar Fitbit Sense ve Versa 3 için kullanıma sunacağını duyurdu. Kullanıcıların Google ile Alexa arasında seçim yapıp yapamayacağını veya Google'ın uzun vadede Alexa'yı akıllı saatlerden kaldırıp kaldırmayacağını henüz bilmiyoruz.Sesli asistan, yalnızca kullanıcının akıllı telefonu yakındayken çalışır. Uygulamanın açık olması gerekmez, ancak arka planda çalışmasına izin verilmesi gerekir. Versa 2'nin aksine, Versa 3 ve Sense artık bir hoparlöre de sahip. Alexa ekranda cevapları göstermeye devam ederken, Google Asistan'ın sesli cevap vermesini bekliyoruz.

Kurulum ve Kullanım

Sense şarj olur olmaz kullanıma hazırdır ve adımları saymaya, antrenmanları izlemeye ve daha sonra daha fazla konuşacağımız bir EDA taraması yapmaya başlar. Akıllı saati Fitbit uygulamasına App Store'dan veya Google'ın Play Store'dan bağlayabilirsiniz. Fitbit uygulaması ayrıca Sense'i Strava ve Uber gibi ek uygulamalarla ve ek saat kadranlarıyla donatmanıza izin verir. Bunlardan bazıları Her Zaman Açık ekranı için kendi tasarımlarını içerirken diğerleri içermiyor. Bu durumda, kullanıcılar standart bir analog veya bir dijital saat yüzü arasında seçim yapabilirler.

Setup
Setup
Installed apps
Installed apps
App store
App store

Fitbit'in şarj 4'ün alışması biraz zaman aldığı için mekanik bir düğme yerine kullandığı sensör anahtarı. Ekranın altındaki bir oyuğa yerleştirilmiştir ve normal bir düğmeye göre ulaşılması daha zordur. Bir kez, iki kez basmanıza veya basılı tutmanıza bağlı olarak, akıllı saat bir adım geri gider, müzik çalar gibi atanmış bir uygulamayı başlatır veya dört favori uygulamayla bir seçimi açar. Bildirimler, widget'lar ve hızlı ayarlar gibi hızlı ayarlar Rahatsız Etmeyin moduna hareketlerle erişilebilir. Aynı durum, kullanıcıların tercihlerine göre listeleyebilecekleri diğer uygulamalar için de geçerlidir.

QuickPanel
QuickPanel
Apps
Apps
Weather app
Weather app
Today dashboard
Today dashboard

Telefon ve Bildirimler

Sense gelen aramaları işaret eder ve bunları kabul edebilir veya reddedebilir. Kullanıcılar, aramanın kendisi için yine de telefona ihtiyaç duyacaktır. Bildirimler silinene veya okundu olarak işaretlenene kadar görünür durumda kalır. WhatsApp mesajlarını bir emoji, önceden belirlenmiş bir cevapla veya sesli mesajla cevaplayabilirsiniz. Bunların hepsi testimizde iyi çalıştı ancak akıllı telefonunuzun yakınlarda olmasını ve Fitbit uygulaması için arka plan etkinliğine izin vermesini gerektirir.

Kullanıcılar Spotify veya Deezer hesaplarını Fitbit'e bağlayabilir, ancak bu yalnızca premium hesaplarda çalışır. Sense yalnızca telefondaki Spotify çalma listesine erişmek için kullanılabilirken, Deezer aslında çalma listelerini smartwatch'a yüklüyor, bu da daha sonra doğrudan oradan bir kulaklık veya başka bir Bluetooth alıcısı (çevrimdışı) aracılığıyla dinlenebilir. Sense ara sıra biraz daha hızlı olabilir. Örneğin, günlük uyku ve aktivite verilerini görüntüleyen Today panosunu açarken herhangi bir şey olmadan önce 5 saniye beklemeniz gerekir.

Sağlık ve formda olma

Fitbit, ilkbaharda Charge 4 ile aktif bölge dakikalarını tanıttı. Bu, tüm günlük aktivitelerin yeni bir değerlendirmesine dayanmaktadır. Kardiyo veya yüksek performanslı aktiviteler gibi yoğun aktiviteler artık daha az yoğun aktivitelerden (yağ yakma bölgesi) daha fazla sayılır. Ama sonunda her aktivite önemlidir. Sense, kullanıcıların bir egzersiz seansını etkinleştirmesine gerek kalmadan hızlı tempolu bir yürüyüşü tanır ve sayar. Bu otomatik izleme, günlük aktif bölge dakikalarını hızla artırır ve sizi hareket etmeye motive eder.

Sağlık izleme

Sense, Fitbit'e göre kullanıcının kalp atış hızını 7/24 izler ve limitler aşıldığında veya altına düştüğünde uyarılar verir. Cihazın kalp atış hızı sensörünün hassasiyetini Polar'ın göğüs kayışıyla karşılaştırarak kontrol ettik. İki sonuç arasında büyük farklar yoktu. Kalp atış hızı sensörü, performans modunda simüle ettiğimiz artmış kalp atış hızı ile testimizdeki kemere kıyasla 1-3 atış içinde doğru kalmıştır. Bunlar umut verici sonuçlardır. Fitbit Sense günlükleri cilt sıcaklığına göre değişir ve ayrıca bir EKG (elektrokardiyogram) oluşturabilir. Fitbit, Eylül ayında tıbbi cihazlar için önemli olan AB CE sertifikasını (Conformité Européenne) aldı. EKG yapmak için, işaret parmağınızı ve baş parmağınızı ekranın etrafındaki paslanmaz çelik halkanın üzerine 30 saniye boyunca yerleştirmelisiniz. Sense herhangi bir kalp ritmi düzensizliğini fark ederse, bu, doktorların artmış felç riskine bağladığı atriyal fibrilasyonu gösterebilir. Diğer bir özellik, cildin elektrodermal aktivitesini tespit eden EDA taramasıdır. Sense, 2 dakikalık bir tarama sırasında cildin elektriksel iletkenliğinde değişiklikler kaydederse, bu duygusal stresi gösterebilir. Test, kendi başına kalp atış hızını düşürebilecek dinlenme sırasında yapılır. Bu etki, Sense ve Fitbit uygulaması aracılığıyla gevşeme egzersizleriyle geliştirilebilir.

ECG
ECG
EDA scan
EDA scan

Uyku izleme

Kırmızı kan hücrelerimizdeki hemoglobin, vücudumuza oksijen sağlamada önemli bir rol oynar. Kan akışımızdaki oksijen seviyesi (SpO2), akciğerdeki hemoglobinin yüzde kaç oksijenle dolu olduğunu gösterir. Bu değer genellikle yüzde 90 ile 100 arasındadır. Fitbit, Huawei Watch Fit veya Honor Watch ES'nin yaptığı gibi bu doygunluğu tek bir düğmeye basarak manuel olarak ölçmez. Bunun yerine, siz uyurken gece boyunca etkindir. Uyku protokolündeki oksijen satürasyonu eğrisi sadece orantılı doygunluk eğilimini göstermez, aynı zamanda kendi vücudunuzun ortalamasından sapmayı da gösterir. Yüksek sapmalar uyku apnesini gösterebilir. Ücretli Fitbit Premium aboneliği ayrıca kalp atış hızı trendine erişmenizi sağlar. Ne uygulama ne de Today panosu gerçek orantılı doygunluğu göstermiyor. En azından SpO2 saat kadranı ortalamanızı gösterir. Bu, bir önceki gecenin ölçümlerine dayanır ve gün içinde değişmez.Fitbit Premium aylık aboneliği yaklaşık 10 $ tutarındadır ve premium işlevler sunar. Örneğin uyku protokolü bir kalp atış hızı diyagramıyla tamamlanmaktadır. Aşağıdaki ekranlar, abonelik olmadan uyku protokolünü gösterir. Aşağıdaki dört ekran, premium abonelikle aynı uyku protokolünü göstermektedir. Tahmini oksijen sapması haricinde tüm diyagramlar akıllı telefonda tam ekrana açılabilir.

Fitbit Sense alıcıları, premium aboneliği altı ay boyunca ücretsiz olarak deneyebilir. Abonelik, uyku protokolündeki ek diyagramların yanı sıra, gece oksijen doygunluğunun gelişimi, solunum hızı, kalp atış hızı değişkenliği ve cilt sıcaklığı hakkında ek sağlık ölçümleri içerir. Abonelik ayrıca kullanıcıların sanal yarışmalara katılmasına ve sağlıkla ilgili ve atletik hedefler için planlar oluşturmasına olanak tanır.

Premium kullanıcılar, yaklaşık bir ay sonra PDF formatında bir sağlık raporu talep edebilir. Bu yazdırılabilir ve herhangi bir soru veya sorunu doktorunuzla tartışmak için kullanılabilir. Dinlenme sıklığı, uyku skorları ve ağırlık için gösterge tablosu trendlerini, günlük adımların trendini, aktif dakikalar ve aktif olmayan dakikaların (oturma) yanı sıra aktif bölge dakikalarını içerir. Kadınlar da uygulamada manuel olarak takip ederlerse adet döngülerini görebilirler. Fitbit.com'a hesap verilerinizle giriş yaparsanız, premium abonelik olmadan bile verilerinizi excel veya CSV dosyası olarak indirebilirsiniz - bu formatın okunması çok daha az kolay olmasına rağmen. Soldaki aşağıdaki ekranlar günlük kontrol panelini gösterir. Sağlık ölçümleri yalnızca aboneler tarafından görülebilir.

Daily dashboard (1/2)
Daily dashboard (1/2)
Daily dashboard (2/2)
Daily dashboard (2/2)
Health metrics (1/2)
Health metrics (1/2)
Health metrics (2/2)
Health metrics (2/2)

Spor

The Sense'in ayrıca rehberli kardiyo ve vücut egzersizlerini içeren "Coach" adlı bir uygulaması vardır. Kısa video klipler, kullanıcıya ne yapması gerektiğini söyler. Testin başlangıcında 7 ile 15 dakika arasında değişen üç egzersiz vardı. Premium abonelik daha geniş bir antrenman yelpazesi sunar Normal antrenman uygulaması, koşu, bisiklet, cross trainer kullanma, kickboks, golf oynama ve aralıklı antrenman yapma dahil 20 antrenman modunu listeler. Antrenmanlar ekranını kişiselleştirebilir ve yüzme antrenmanı için parkur uzunluğu veya tekrar sayısı, antrenman süresi, molaların uzunluğu ve aralıklı antrenmanın toplam süresi gibi parametreleri ayarlayabilirsiniz. Sense, yağ yakma, kardo veya yüksek performans düzeyine ulaşırken farklı şekilde titreşir; bu, örneğin belirli bir kalp atış hızı aralığında koşmak istiyorsanız kullanışlıdır. Her Zaman Açık modu, yenileme hızını azaltır ancak her zaman egzersiz ekranını görüntüler. Sensör tuşu, ekranda bir yazılım tuşuna basarken antrenmanı durdurur ve yeniden başlatır. Mekanik düğmenin Versa 2'de olduğu sensör anahtarını bulmak ve etkinleştirmek daha zor olsa da, incelememizde bu, terli parmaklarla bile işe yaradı. Sense, size antrenmanınızın bir özetini yalnızca bittikten hemen sonra gösterecektir. Bundan sonra, egzersiz ölçümlerinizi yalnızca uygulamada görebileceksiniz.

Pil ömrü

Fitbit, Her Zaman Açık özelliğini kapatırsanız Sense'in pilinin 6 güne kadar dayandığını iddia ediyor. Bu özellik etkinleştirilirse, pil ömrü önemli ölçüde azalır. Test sırasında yaklaşık üç buçuk gün sürdü Fitbit Sense'in hızlı şarj işlevi sayesinde yeniden şarj olması yalnızca 1,25 saat sürüyor.

EKG işlevine sahip bir akıllı saat arıyorsanız, Fitbit sense şu anda tek seçeneklerden biridir. Bir diğeri de Apple Watch. Samsung, 2019'da bir EKG sensörünü duyururken, üretici çıkış tarihini tekrar tekrar geri çekmeye devam ediyor. Galaxy Watch 3'ün Mart 2021'de (Almanya'da) piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu Fitbit Sense akıllı saatte sağlık izleme özellikleri çok iyidir. Ancak analizlerde eksik olan bazı detaylar var. Örneğin, akıllı saat, cilt sıcaklığı ve kanınızdaki oksijen seviyeleri hakkında somut veriler sağlamaz. Fitbit, sağlık bozukluklarını belirtmek için seyri takip ederek ve sapmaları not ederek çalışır. Bu yeterli olabilir ve hassas kişilerin bireysel düşük değerler veya vücut ısısıyla karşılaştırma konusunda endişelenmesini önleyecektir, ancak aynı zamanda verilerin doğrulanamayacağı anlamına da gelir ki bu utanç verici bir durumdur. Benzer şekilde, SpO2 gün içinde ölçülemez, ki bu en azından manuel olarak mevcut olması güzel bir özelliktir.Ayrıca, bir antrenmandan sonra en azından önceki antrenmandan veri çağırma seçeneğini de kaçırıyoruz. Sense akıllı saat ayrıca VO2max hakkında bilgi sağlamaz ve bu nedenle egzersiz faydalarını analiz etmez veya bir sonraki antrenmandan önceki dinlenme süresi için öneriler sunmaz. İkincisini bir sağlık nöbetinden gerçekten beklerdik. Cihazı, egzersiz ekranları dahil olmak üzere çeşitli spor türlerine uyarlama olasılığından ve kalp atış hızının güvenilir ölçümünden memnun kaldık. Sense, EKG, bir EDA taraması ve bir sıcaklık dalgalanma monitörü içeren tek saattir. Daha ucuz Versa 3 ve Charge 4 akıllı saatler ayrıca günlük aktivitelerin aktif bölge dakikalarına, bilgilendirici kontrol paneline ve normal uyku protokolüne bölünmesini destekler. Fitbit Premium, diğer giyilebilir cihazlarda da ücretsiz olarak test edilebilir. Fitbit kısa süre önce deneme süresini 90 güne çıkardı.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Fitbit Sense İncelemesi: Akıllı saatiniz aracılığıyla sağlık hizmeti
Inge Schwabe, 2020-12- 6 (Update: 2020-12- 6)
Aslinur Sarica
Translator: Aslinur Sarica - Translator - 155 articles published on Notebookcheck since 2020