Notebookcheck Logo

Huami Amazfit GTS 2e akıllı saat incelemesinde alışılmadık özellikleriyle puan topluyor

Aydınlatıcı. Amazfit GTS 2e sıcaklık sensörü, dönebilen ekranı ve GPX dışa aktarmasıyla öne çıkıyor. Huaminin geniş kadrosunda başka bir akıllı saate baktığımzda yazılım açısından büyük derecede farklılıklar ortaya çıkıyor.
Huami Amazfit GTS 2e
İşlemci
ST STM32L4R9 1 x 0.1 GHz, ARM Cortex-M4
Bellek
16 MB 
Görüntü
1.65 inç , 348 x 442 pixel 341 PPI, full touchscreen, AMOLED, parlak: evet
Harddisk
256 MB Flash, 0.256 GB 
Bağlantılar
Ses çıkışları: ⊕, Brightness Sensor, Alıcılar: Huami BioTracker 2 PPG, acceleration sensor, gyroscope sensor, geomagnetic sensor, air pressure sensor, temperature sensor
Network
Bluetooth 5.0 LE, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 9.8 x 35.6 x 42.8
Batarya
246 mAh Lithium-Ion
Ek özellikler
Hoparlörler: ⊖, Klavye: 1 button, Amazfit GTS 2e, charging base, instruction manual, Zepp app, 24 Ay Garanti, Compatibility: Android 5.0 iOS 10.0 ; GPS, GLONASS; 5 ATM, waterproof
Ağırlık
25 g
Fiyat
129 Euro
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Kasa ve bağlantılar – Sağ el için dönebilen ekran

Huami şu anda Amazfit GTR ve Amazfit GTS isimleri altında sekiz akıllı saat taşıyor. Dördü "yuvarlak" için "R" ile, diğer dördü "kare" için "S" ile bitiyor. Test cihazımız kare şeklindeki Amazfit GTS 2e'dir. Tasarım dışında, yuvarlak Amazfit GTR 2e'ye çok benziyor.

Amazfit GTS 2 mini'nin paralel incelemesinin gösterdiği gibi, farklılıklar bir yandan yazılımla, diğer yandan da aralarında farklılıklar bulmayı beklemeyeceğiniz ayrıntılarla ilgilidir. Örneğin, Amazfit GTS 2e'nin iki kayış halkası daha sık kasaya doğru kayarak kayış ucunun aniden havada gevşek bir şekilde sarkmasına neden oldu. Buna karşılık, GTS 2 mini'de yalnızca bir kayış halkası bulunur; bununla birlikte, GTS 2e'den farklı olarak, kayışa takılan ve konumunu koruyan yumuşak bir pime sahiptir.

Amazfit GTS 2e'nin mat fırçalanmış alüminyum çerçevesi, onu çevrelemek için sağ tarafta tepeye doğru kalınlaşır. Tepenin kendisi hareketlidir, ancak döndürmenin bir etkisi yoktur. Öte yandan, iki kez basmak işe yarar, çünkü ona bireysel bir işlev atayabilirsiniz. Saati sağ kolunuza takarsanız, burada da ekranı döndürebilir ve tepeyi işaret parmağınızla kullanabilirsiniz.

Fitness takipçisinin sensörleri, kapsamlı sağlık takibinin yanı sıra egzersiz yaparken rota ve irtifa profilini kaydetmeyi sağlar. Kasanın sağ alt kısmındaki mikrofon testte çalışmadı. Huami, Alexa sesli asistanını Amazfit Band 5 fitness takipçisi ve Amazfit GTS 2 mini gibi bazı giyilebilir cihazlara entegre etmesine rağmen, Amazfit GTS 2e test sırasında bu seçeneğe sahip değildi.

Amazfit GTS 2 ile aralarındaki farklılıklar

Model çeşitleri arasında, "e" olmadan çok benzer "GTS 2" model adını buluyoruz. Küçük derecede daha ince bir kasanın yanı sıra, Amazfit GTS 2 - tıpkı GTR 2 yuvarlak muadili gibi - Wi-Fi ve çevrimdışı müzik için depolama alanına sahipken, GTS 2e ve GTR 2e'nin her birinde bir sıcaklık sensörü bulunur. Elmas benzeri bir oDLC karbon kaplamanın, Amazfit GTR 2 ve GTS 2'nin ekran camını Amazfit GTS 2e ve GTR 2e'nin vakum kaplamasından daha sert ve aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getirmesi bekleniyor.

Kurulum ve kavrayışı – Kapsamlı seçenekler

Amazfit GTS 2e'yi kurmak için iPhone veya Android akıllı telefonunuza  Zepp uygulamasını yükleyebilirsiniz; daha sonra kayıt olun veya mevcut bir hesapla giriş yapın. Daha sonra sağlık ayarlarını kontrol etmeli ve kalp atış hızının ölçülüp ölçülmeyeceğini ve hangi aralıklarda ölçüleceğine ve belli bir seviyenin üzerine çıkıldığında uyarı verilmesi gerektiğine karar vermelisiniz.

Uygulama, aralarından seçim yapabileceğiniz, bazıları özelleştirilebilir komplikasyonlara sahip toplam 50 saat yüzü çeşidi sunar. 40'tan fazlasında, her zaman açık ekran görsel olarak ana kadrana uyum sağlar.

Otomatik parlaklık kontrolü etkinleştirildiğinde ekranı etkinleştirmek için tepeye basmanız veya kolunuzu kaldırmanız gerekiyor; basit bir dokunuşa yanıt vermiyor. Her zaman açık ekran gibi, hareketle etkinleştirme zaman sınırlı olabilir ve dokunmatik ekran, yanlışlıkla dokunmalardan geçici olarak korunabilir. Kısayollar, sinemadayken parlaklığı azaltır veya alternatif olarak 20 dakikaya kadar sürekli olarak etkinleştirir.

Son widget(küçük ekran uygulaması) veya saat yüzünün solundaki, ilk ekran görüntüsünde görüldüğü gibi önemli bilgileri içeren kartların bir listesini gösteriyor. Kartların sırasını değiştirebilirsiniz.

Cards
Quick settings
Barometer
Music player remote
Timer
Alarm
Weather
Sunrise and sunset
Forecast

Telefon ve bildirimler

Gelen aramalar sessize alınabilir veya reddedilebilir ancak kabul edilemez. Bildirimleri yanıtlayamaz veya silemezsiniz; akıllı telefonda açar açmaz kaybolurlar. Amazfit GTS 2e, sosyal medya ağlarından gelen bildirimlerde emojileri yalnızca sınırlı bir ölçüde görüntüleyebilir ve birçoğunun yerine kare bir sembol koyar.

Fitness takibi ve GPS – Sıcaklık ölçümlü Amazfit akıllı saat

Huami hesabınızı iOS uygulamasını ve Apple Health'i kullanarak WeChat, Relive ve Strava ile bağlayabilirsiniz; Google Fit, saati bir Android akıllı telefonla kullandığınızda kullanılabilir.

Amazfit GTS 2e'nin gün boyunca topladığı veriler günlük bir gösterge panosunda görüntülenir. Aynı dönemde Amazfit GTS 2 mini tarafından toplanan verilerden önemli ölçüde farklı değiller, ancak birkaç noktada aynı değiller. Bu, önümüzdeki günlerde de yayınlayacağımız Amazfit GTS 2 mini incelemesinde aynı güne karşılık gelen gösterge tablosunda  görülebilir.

Aktivite hedefleri

Fitness takipçisi, gün boyunca ölçülürse kalp atış hızı verilerine, aktivite süresine ve diğer sağlık verilerine dayalı olarak PAI (Kişisel Aktivite Zekası) sağlık değerlendirme sistemine göre bir indeks hesaplar.

Tipik aktivite hedeflerine gelince, Amazfit yalnızca adımları, kat edilen mesafeyi ve yakılan kalorileri takip eder. Huami, barometrik bir sensöre sahip olmasına rağmen tırmanılan katları göstermiyor. Öte yandan, fitness seviyelerini cilt sıcaklığındaki değişikliklere göre değerlendiren kullanıcılar, Amazfit GTS 2e'yi şu ana kadar sıcaklık sensörlü birkaç giyilebilir cihazdan biri olarak görecekler.

Amazfit T-Rex Pro'da olduğu gibi, Huami de bazı yerlerde "kan basıncı ölçümü" terimini kullanır, ancak aslında stres seviyeleri hakkında bilgi sağlamak için kullanılan bir ölçü olan "kalp atış hızı değişkenliği" anlamına gelir. Çeviri hatasını hem akıllı saatte hem de uygulamada düzeltmeyi amaçlayan üreticiye bildirdik.

Uyku takibi

Amazfit GTS 2e, kullanıcının uykuya daldığı ve uyandığı zamanı kaydeder ve uyku evrelerini analiz eder. Aynı gecenin günlüğünü Amazfit GTS 2 mini'ninkiyle karşılaştırırsanız, her iki cihazın da nabız ölçüm yoğunluğu için aynı ayarı kullanmasına rağmen burada da farklılıklar var. Kayışları sol ve sağ bilek arasında değiştirdikten sonra bile Amazfit GTS 2e paletleri Amazfit GTS 2 mini'den daha doğru uyuyor gibi görünüyor.

Amazfit GTS 2e, uyku evrelerini ve kalp atış hızı verilerini uygulamada tek bir grafikte birleştirir. Ancak GTS 2 mini'den farklı olarak, saatte uyku verilerini göstermiyor.

Kalp hızı, kalp ritmi ve kan oksijen doygunluğu

Ayarlarda üç profil arasından seçim yapabilirsiniz; bunlar isteğe bağlı olarak pil ömründen kısarak kalp atış hızınızı daha hassas bir şekilde ölçebilir veya ölçüm yoğunluğunu azaltarak pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. Amazfit GTS 2e, kan oksijen doygunluğunu manuel olarak ölçer.

Her iki yaşamsal belirtiyi de onaylı bir ölçüm cihazıyla paralel olarak birkaç kez kaydettik. Bir aykırı değerle ölçülen kalp atış hızı, tıbbi olarak onaylanmış nabız oksimetresi kullanılarak elde edilen ölçümden yalnızca biraz sapar; ortalama sapma 0,8 bpm'dir. Kayıtlı oksijen satürasyonu çoğunlukla nabız oksimetresinin ölçüm aralığı içindedir. Testteki en büyük sapma yüzde 2 puandı.

Antrenman takibi

Amazfit GTS 2e 90 spor türünü desteklerken, Amazfit GTS 2 kardeş modeli sadece 12 tane destekler. Yürüyüş, açık havada ve koşu bandında koşma, bisiklete binme, havuzda yüzme ve eliptik alet üzerinde egzersiz yapma, hepsi otomatik olarak  GTS 2e tarafından tanınır, aynı zamanda Yüzme antrenmanı sırasında ekranı otomatik olarak kilitler.

Burada 5 kilometrelik bir kros koşusu ile örneklenen antrenman analizi, birçok ayrıntı sağlıyor. Amazfit T-Rex Pro'nun aksine Amazfit GTS 2e antrenman etkisini analiz etmez. Tablolar, adım uzunluğu ve adım sıklığı örneğimizde olduğu gibi çiftler halinde birleştirilebilir. Rakım profili, ikinci bölümde barometrik sensörün neden olması gereken bir aykırı değeri gösterir. Sonuç olarak, toplam yükseklik kazancı ve kaybı değerlerini bozar.

GPS

Amazfit GTS 2e'nin GPS'i, GPS ve GLONASS uydu sistemlerine bağlanır. Zepp uygulaması, izlenen rotayı bir GPX dosyasına aktarabilir. Google Earth, fitness takipçisinin rotaya ne kadar iyi yapıştığını göstermek için kullanılabilir. Sağdaki resimde bir okulun üzerindeki görünür sapma, test sırasında inşaat araçlarının yolu kapatmasından kaynaklanmaktadır. Amazfit cihazı 5.03 km'lik bir mesafeyi gösteriyor; bu, Google tarafından ölçülenden (4.96 kilometre) yaklaşık 70 metre daha uzun.

Rota ve yükseklik profili
Rota ve yükseklik profili
Yerleşim alanı, takip etmesi
Yerleşim alanı, takip etmesi

Pil ömrü

Huami, tipik bir senaryoda 14 günlük,  Bluetooth ve diğer özellikleri devre dışı bırakırsanız 24 güne kadar bir çalışma süresi sunuyor.

Tüm gün boyunca stres analizi özelliğini ve her zaman açık ekranı etkinleştirdiğinizde nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için akıllı saati biraz daha zorladık. Bu senaryoda, yaklaşık 6 ila 8 gün süreniz oluyor; GPS destekli koşu veya bisiklet antrenmanları eklerseniz bu daha da azalır.

Pilin beklenmedik bir şekilde azalması durumunda, cihazın adımları takip etmeye ve uykuya dalmaya devam ettiği bir güç tasarrufu modu vardır.

Huami, 246 mAh pilin şarj edilmesinin 2 saat sürdüğünü belirtiyor. Bununla birlikte, bitmiş pil, testte bir saatten daha kısa bir sürede tamamen şarj olmuştur.

Son Görüş

Amazfit tarafından sağlanan test cihazı
Amazfit tarafından sağlanan test cihazı

Huami, çift frekanslı GPS ve bir sıcaklık sensörü dahil olmak üzere makul bir 129 Euro'ya (~ 156 $) akıllı saatine çok şey sığdırıyor. Yazılım, dönebilen ekran, programlanmış her zaman açık ekran ve isteğe bağlı parola gibi birçok yapılandırma seçeneğiyle puan kazanır.

Huami yazılımı, dönen bir saat yüzü ve GPX rotalarını dışa aktarma yeteneği gibi işlevsel özellikler ekleyerek öne çıkıyor.

Üreticinin kendi portföyündeki bazen önemli olan farklılıklar biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Örneğin, henüz inceleme aşamasında olan Amazfit GTS 2 mini, sesli asistanı, kadın döngü takibi ve Pomodoro zamanlayıcısı ile bazı alanlarda daha fazlasını sunuyor. İnceleme örneğinin bir de mikrofona sahip olduğu düşünülürse, Huami'nin bu konuda bir güncelleme ile cihazı iyileştireceğini düşünmek pek de abartı olmaz.

Tepeyi ilginç bir şekilde saran alüminyum çerçeveye sahip kasa kaliteli görünüyor; Basit kayışı, uygun olmayan halkaları ve temel malzemesi nedeniyle yalnızca başka bir kayışla değiştirirdik. Alternatif akıllı saatler Huawei tarafından sunulmaktadır. Yazılımın seviyesi karşılaştırılabilir ve kasalar daha kaliteli. Fiyat açısından, şu anda 100 Euro'dan (~ 121 $) daha düşük olan Watch GT 2e ve sizi yaklaşık 129 Euro'ya (~ 156 $) geri getirecek Bluetooth aramalı Watch GT 2 özellikle ilginç. Daha yeni Watch GT 2 Pro da MSRP'sinin oldukça altına düştü, ancak yine de 200 Euro'nun (~ 241 $) altında farklı bir fiyat aralığında.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Bu makalenin yazımı sırasında, Amazfit GTS 2e, Amazon'da 124.99 $ karşılığında bulunabiliyor.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Huami Amazfit GTS 2e akıllı saat incelemesinde alışılmadık özellikleriyle puan topluyor
Inge Schwabe, 2021-06- 4 (Update: 2021-06- 4)