Notebookcheck

Huawei Band 4 ve Band 4e İnceleme - Bunları birlikte kullanmak da mantıklı

Training partner. Huawei Band 4, testimizin odak noktası olsa da, Band 4e'ye de paralel olarak bakıyoruz. Daha küçük fitness takip cihazı önemli ölçüde daha az yetenek sunarken, harika ve olağanüstü bir özelliğe sahiptir.
Inge Schwabe, 👁 Daniel Schmidt, Andrea Grüblinger,

Huawei, dördüncü nesil fitness takipçisini üç farklı model versiyonunda sunuyor. Huawei Band 4 Pro'yu OLED ile zaten test ettik - GPS sunan tek model. Band 4 Pro gibi Band 4 de bir kalp atış hızı sensörü sunar. Ayrıca, bildirimlerin tam olarak görüntülenmesi gibi bazı tipik akıllı bant işlevleri de getirir. Aksine, Band 4e, bildirimin kendisini veya hangi uygulamadan geldiğini göstermeden yalnızca bir bildirimin geldiğini bildirebilir. Öte yandan, Band 4e, sadece diğer iki modelin sunamayacağı, aynı zamanda genel olarak çok özel olan özel bir işlev sunar. İlgili Huawei Health uygulamasının adım desenini, iniş kuvvetini ve zemin temas süresinin yanı sıra sayı, yükseklik ve süreyi hesapladığı daha hassas bilgileri kaydedebilen 6 eksenli bir sensör var. oynarken atlar kümesi.

Huawei Band 4
İşlemci
Apollo 3
Bellek
1 MB 
Görüntü
0.96 inç , 80 x 160 pixel, yes, TFT, parlak: evet
Harddisk
32 MB
Bağlantılar
Alıcılar: 3-axis acceleration sensor, infrared wear sensor, optical heart rate sensor
Network
Bluetooth 4.2
Batarya
91 mAh Lithium-Ion, Batarya kullanım süresi (üreticiye göre): 168 h
Ek özellikler
Klavye ışığı: evet, 384 KB RAM; connectivity: Android 4.4+, iOS 9.0+; water proof: 5 ATM
Ağırlık
20 g
Fiyat
39 Euro
Bağlantılar
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Kasa ve Ekipman - Bazı farklılıklarla fitness takipçileri

Her iki izleyicinin dışlarında da bazı önemli farklılıklar var. Band 4e, alt kenarında bir düğme bulunan sade bir tasarıma sahip tek renkli ekran sunarken, Band 4, manuel parlaklık kontrolü ve geniş bir alternatif saat kadranı yelpazesine sahip tam alan renkli dokunmatik ekrana sahiptir. İsteğe bağlı olarak siyah, pembe veya kırmızı renkte bulunan rahat yumuşak Silikon bandı, optik kalp atış hızı sensörü için önemli olan bileğin etrafına sıkıca oturmasını sağlar. İkincisi Band 4e'de eksik ve Huawei tasarımcıları tamamen farklı bir tasarım seçtiler. İzleyici, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ayarlanabilir, elastik bir bantla tutulan bilek çevresinde gevşek bir şekilde giyilir. Kutu ayrıca ayakkabınıza sabitlemek için bir klips içerir. Yalnızca ayakkabı klipsinin iki kontağı olduğundan, otomatik tanıma özelliğini etkinleştirirseniz izleyici otomatik olarak ayakkabı moduna geçebilir. Bant ve ayakkabı klipsine ek olarak, Band 4e ayrıca standart USB bağlantılı bir şarj cihazı içerir.

Band 4 box contents
Band 4 box contents
Band 4e box contents
Band 4e box contents

Huawei, şarj cihazını akıllıca Band 4'e entegre etti. İzleyici kasasının bir tarafındaki bandı açtığınızda görünür ve ardından doğrudan ilgili bir USB şarj cihazına (dahil değildir) takabilirsiniz.

Band 4 charging connector
Band 4 charging connector
Charging
Charging

Kurulum - Sağlık uygulaması paralel çalışmayı destekler

Her iki izleyici de Huawei Health uygulaması olmadan ve bir Huawei hesabında oturum açmadan kullanılamaz. Huawei Watch GT 2 testimizden, uygulamayı zaten bir Pixel 3'e yükledik, ancak bu bizim gerçek testimizden önce bazı zorluklara yol açtı. Biraz araştırma yaptıktan sonra, arka planda çalışması gereken Huawei Mobil Servislerinin bir güncelleme sonrasında, özellikle bazı Pixel modellerinde bazı sorunlar yarattığını öğrendik. Bizim durumumuzda, çözüm, başlangıçta örneğin bir tarayıcı kullanarak Huawei hesabını oluşturmayı ve daha sonra oluşturulmuş Huawei hesabını sistem ayarlarındaki hesap kurulumu aracılığıyla bağlamayı içeriyordu. Sağlık uygulaması bir dahaki sefere açıldığında başlangıçta bir hata göstermesine rağmen, daha sonra sorunsuz bir şekilde çalıştı. Uygulama daha sonra sorunsuz bir şekilde her iki banda da bağlanabildi. Cihazlar burada olduğu gibi farklı sensörlere sahip olduğunda mantıklı olan bilgilerini birleştirdi (kalp atış hızı sensörlü Bant 4 ve daha doğru bir jiroskopla Bant 4e).

İşletim ve Yazılım - Yalnızca Band 4'te dokunmatik ekran bulunur

Huawei Band-4 serisinin tüm izleyicileri, kullanım için ekranın altında bir sensör anahtarı sunar. Ancak, Band 4e'de bu tek giriş seçeneğidir. Tuşa dokunulduğunda veya alternatif olarak bilek döndürüldüğünde ekran değişir. Alternatif olarak akıllı telefon arama fonksiyonu ve günün aktiviteleri için durum görüntülenir: sabit veya yoğun aktivitelerin dakikaları, adım sayısı ve mesafe, kullanılan kalori ve uyku süresi. Bildirimler bildirilir, ancak görüntülenmez.

Band 4e display
Left to right: Activity statuses (5), sleep duration, running and basketball mode, notification, time of day

Bant 4 daha fazla ekran ve çalışma seçeneği sunar: Tüm önü kapsayan dokunmatik ekranı kullanarak, görüntülenen işlevler arasında ileri ve geri hareket edebilirsiniz. Soldan hızlıca kaydırmak bir geri düğmesine karşılık gelir ve ekranın altındaki Ana Ekran düğmesi başka herhangi bir yerden ana ekrana götürür. Bildirim sayısı, genel bakış ekranındaki bir rozet içinde zaten görüntülenir ve tüm bildirimleri fitness saatinde okuyabilirsiniz. Bununla birlikte, akıllı telefondaki bildirimlerin okunmasının spor bandı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı için bunları kaldırmak bir sorun haline gelir. Bunları birer birer tekrar okumalısınız veya hepsini bir kerede silebilirsiniz. Band 4'ün açıklanmasında kamera için bir uzaktan kumandadan bahsedildi. Ancak, test birimimizde bu eksik. Bunun yerine, Band 4, o noktada akıllı telefonda etkinleştirilen oynatıcıyla evrensel olarak çalışan bir oyuncu kontrolü sunar. Testimizde, bu entegre müzik çaların yanı sıra Deezer, Spotify ve Amazon'dan Audible sesli kitap uygulamasıyla da çalıştı.

Displays on the Band 4
Displays on the Band 4

Uygulamayı kullanarak, her iki akıllı izleyici için öğe sırasını değiştirebilir, Bluetooth bağlantı kesme bildirimlerini etkinleştirebilir, alarmları ayarlayabilir ve bildirimlerin bildirilmesi gereken uygulamaları veya Bant 4'te de görüntülenmesini seçebilirsiniz. Bildirimleri yalnızca uygulamayı kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz. Sessiz mod için süreleri de ayarlayabilirsiniz.Toplanan fitness verilerini bilgilendirici grafiklerde görüntülemenin yanı sıra, Sağlık uygulaması uyku protokolünü de gösterir. Band 4e'de bir kalp atış hızı sensörü bulunmamasına rağmen, hareket sensöründen gelen kayıtları kullanarak çeşitli uyku aşamalarını belirleyebilir.

Band 4e Settings
Band 4e Settings
Band 4 Settings
Band 4 Settings
Band 4 watch faces
Band 4 watch faces
Band 4 sleep protocol
Band 4 sleep protocol
Band 4e sleep protocol
Band 4e sleep protocol

Fitness ve Antrenman - Band 4e, 6 eksenli jiroskop sunar

İç mekan eğitimi için, Band 4 koşu, yürüyüş, bisiklet, bir çapraz hareket, kürek ergometresi ve ücretsiz eğitim - aerobik, örneğin sembole göre aerobik sunar. Açık havada, yürüyüş ve koşu arasından seçim yapabilirsiniz. Rotanızı kaydetmek veya daha kesin bir analiz elde etmek için GPS koordinatlarınızı yakalamak istiyorsanız, akıllı telefonunuzu getirmeniz gerekir. Aynı şey Band 4e için de geçerlidir. İzleyiciyi doğrudan ayakkabıya bağlarsanız, 6 eksenli jiroskopu Band 4'ün sunamayacağı ayrıntıları ve analizleri de sunabilir: hız ve adım frekansına (dakika başına adım) ek olarak, uygulama aynı zamanda zaman miktarını da belirler. zemin teması, iniş etkisi ve basamak düzeni. Ayrıca iniş etkisini ve zemin temas süresini ilgili grafiklerde birleştirebilir veya isteğe bağlı olarak hız ve adım frekansı ile bağlantılı olarak analiz edebilirsiniz.

Using Band 4 and Band 4e together
Using Band 4 and Band 4e together

Basamak deseni, topuk, orta ve ayağın ön yüzeyinin yüzde oranını gösterir. Yazar için analiz:% 99 topukta iniş yapıyor, çubuğun koyu kırmızı rengi bunun şüphesiz kötü olduğunu gösteriyor. Uygulama yardımındaki bir metin, topuğa inişin inişte daha fazla darbe şoku oluşturacağını açıklar ve koşarken ayağın ön veya yan tarafına daha nazik bir şekilde inilmesini önerir. Dolayısıyla, tüm joggers'ın% 90'ından fazlasının da topuğa dayandığı gerçeği, şeyleri iyileştirmez. Daha iyi ve daha doğal olması gerektiğinden, yazar izleyicinin tepkisini test etmek için koşu stilini değiştirmeye çalıştı. Bu oranın en azından bir miktar iyileşmesine neden oldu. Uzun vadede, zemin temas süresinin azalması muhtemelen çalışma hızını artıracak ve sonucu daha da iyileştirecektir. Bu konuyla ilgilenenler internette eğitim karakteriyle ilgili yardım ve talimatlar bulabilirler. Ayakların iniş şeklini değiştirmenin tavsiye edilebileceği durumlar hakkında da sorular vardır. Testimizde, Huawei Health uygulaması daha sonra adım analizi için ayakkabıya tutturulmuş Band 4e'nin verilerini ve Band 4'ten kalp atış hızı kaydını ortak bir analizde birleştirdi. Band 4e'nin beyzbol modunu test etmedik. Aşağıdaki uygulama ekran görüntüleri, önce grupların her biri ve daha sonra karşılaştırma için birlikte çalışan protokolü ve grafikleri gösterir. Ayrıca her tur için zaman gösterimi ve birleşik bir grafik gösterirler.

Band 4e running protocol
Band 4e running protocol
Band 4 running protocol
Band 4 running protocol
Running protocol both bands
Running protocol both bands
Band 4e charts
Band 4e charts
Band 4 charts
Band 4 charts
Charts from both bands
Charts from both bands
Speed protocol
Speed protocol
Example chart
Example chart
 

Pil Ömrü - Uzun pil ömrüne sahip spor saatleri

Huawei'ye göre, iki fitness takipçisinin pil kapasitesi - Band 4'te 91 mAh ve Band 4e'de 77 mAh - Band durumunda 4 ve iki hafta boyunca en az bir hafta dayanmak için yeterlidir. Bant 4e. Elbette kullanıma bağlı olan böyle uzun bir pil ömrünün testimizin kısa süresi boyunca doğrulanması zordur. Bir eğilimi ancak göze çarpan anormallikler yoksa doğrulayabiliriz. Testimizde göze çarpan hiçbir şey gözlemlemedik. Ekran görüntülerimizde gösterilen Band 4e'nin şarjının bazı durumlarda Band 4'ten önemli ölçüde daha düşük olması, Band 4'ün testimiz için bir hafta sonra gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Karar

Testing the Huawei Band 4, test unit provided by Huawei Germany

Band 4e için yaklaşık 39 Euro (~ 42 $) ve Band 4e için 29 Euro (~ 31 $) fiyatlarında, iki fitness takipçisi daha uygun fiyatlı fitness gruplarına aittir. Bu arada, sonbaharda gelen Honor Band 5 de aynı fiyat segmentinin bir parçası ve şimdiye kadar daha uygun fiyatlı. Kendilerini daha fazla hareket etmeye motive etmek için basit bir izleyici arayanlar, bu iki cihazı seçerek yanlış bir şey yapamazlar. Ayrıca bildirim işlevlerine değer verenler Band 4'ü seçmelidir. Bu işlev bir öncelik olmasa bile, bir bildirim hakkında bilgi almak hızlı bir şekilde can sıkıcı olabilir, ancak daha sonra okuyabilmek için akıllı telefonu ele geçirmek zorunda kalabilir. Band 4 ve Band 4e kendi başlarına basit fitness takip cihazlarından çok daha fazlası değildir, ancak paralel olarak kullanıldıklarında, özellikle eğitim sırasında birbirlerini tamamlayabilirler. Band 4'e benzer birçok fitness bandı bulacaksınız, ancak basitliğine rağmen Band 4e, bu fiyat aralığında nadir bulunan ve koşucular için oldukça yararlı olabilecek doğru sensörü ile bir işlevsellik sunuyor. Testimizde olduğu gibi Band 4 ile veya belki de GPS'li Band 4 Pro ile kombinasyon, ilgili hedef koşucu grubu için ilginç olabilir. Tabii ki fiyatlar Band 4 Pro ile birlikte yaklaşık 70 Euro (~ 76 $) ve Band 4 Pro ile 100 Euro (~ 108 $) artıracak. Bununla birlikte, sonunda, profesyonel segmentte bile - örneğin bir Garmin Fenix 6 ile - yalnızca harici aksesuarları kullanarak ek sensör verilerini alabilirsiniz. Huawei'den daha eski bir izleyiciye sahip olanlar da bunu paralel olarak birleştirebilmelidir. app 4e Band ile. Eski Huawei gruplarına ek olarak, uygulama aynı zamanda Honor'daki bazı cihazları da listeliyor. Ancak bunu deneyemedik.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Huawei Band 4 ve Band 4e İnceleme - Bunları birlikte kullanmak da mantıklı
Inge Schwabe, 2020-02-24 (Update: 2020-02-24)