Notebookcheck

İnceleme Acer Iconia Tab A100 Tab

Küçük kardeş.Acer’ın yeni tablet ailesi yeni bir küçük kardeşe merhaba dedi. Iconia Tab A100 7 inç dokunmatik ekranı ve küçük yapısı ile her yere taşıyabileceğiniz bir cihaz. Honeycomb (Android 3.2) işletim sistemine sahip tabletin wi-fi’lı modeli 299 Euro’ya, wi-fi ve 3G’li modeli ise 399 Euro’ya satılıyor.
Siggy Moersch, 🇺🇸 🇩🇪 ...

Acer Iconia serisini 7 inçlik A100 ile genişletiyor. Böylece Acer üretim bandına küçük tabletleri de katmış oluyor. Şimdiye kadar Acer sadece A500 (Android 3.0-10 inç) ve W500 (Windows 7) modellerini tüketiciye sunmuştu. Adından da anlaşılacağı gibi A100 Android 3.2 (Honeycomp) kullanıyor. 10 inçlik A500 modeline benzer şekilde 100 NVIDIA’nın Tegra 2 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci 1000 MHz saat hızına sahip.

8 GB SSD depolama, GPS alıcı ve kablosuz ağ temel özellikleri oluşturuyor. Iconia Tab A100’ün kapasitif ekranı ise 1024x600 çözünürlükte.

Kasa

7 inç ekranı ile kolay tutulabilir bir tablet
Handy tablet with a 7 inch screen

Diğer birçok tablette olduğu gibi Acer Iconia Tab A100 ekran haricinde tamamen siyah plastikten üretilmiş. 4 köşesi hafifçe yuvarlatılarak tablete kendine has bir görüntü sağlanmış. 195x13.1x177 mm boyutları ve 450 gram ağırlığı ile tableti tutmak ve kullanmak kolay. Iconia Tab A500’ ün aksine bu cihazı ceketinizin veya pantolonunuzun cebine bile koymak mümkün. A500 gibi 10 inçlik modellerde (260 x 13 x 177mm) tableti taşımak için mutlaka yanınızda bir çanta olması gerekiyordu.

Acer tabletin ön yüzünde ekranın kenarlarında da oldukça boşluk bırakmış. Bu alanın sağında Home – Anasayfa düğmesi, sol tarafta ise webcam bulunuyor.

Malzeme seçiminde Acer çok iyi iş çıkarmış diyemeyeceğiz. Zira sadece ekranda değil, siyah plastiğin üstünde de parmak izleri kalıyor. Bunun için bir temizleme bezi elbette çözüm olabilir fakat Acer bunu kutuya dahil etmeyi düşünmemiş.

Bağlantı Noktaları

Bir tablette olması gerektiği gibi Iconia A100’de bağlantı için birkaç arayüz bulunuyor. Acer 10 inç versyonlarındakilerle aynı yuvaları dahil etmiş. A100’de PC’ye bağlantı ve veri aktarımı için microUSB yuvası mevcut. Windows (Vista/Win7) için özel sürücü yüklemeden direkt bağlantı yapabiliyorsunuz. Dahası A100’ün üstündeki mini HDMI yuvası ile LCD televizyonunuz gibi harici cihazlara veya 720p destekli monitörlere görüntüyü aktarabilirsiniz.

A100 üzerinde sağ tarafta pili şarj etmek için adaptör bağlantısı mevcut. Bunun yanında bir de 40 pinlik bir soket bulabilirsiniz. Bu yuvayı docking stationa bağlantı yapmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca satılan bu cihazın fiyatı 70 Euro.

Sol tarafta ise kulaklık çıkışı ve ses ayar düğmesi var. Bunların hemen yanında ise kayan bir anahtar bulunuyor. Tableti çevirdiğinizde ekranın da dönmesini istemiyorsanız bu ekran kilidinden faydalanabilirsiniz. Özellikle veri girdisi için tabletin dikey mi yatay mı olduğunu kontrol eden uygulamalarda bu özellik faydalı olacaktır.

İncelemekte olduğumuz modelde donanımsal olarak eklenmemiş olsa bile kapağında altında SIM kart yuvasını ve microSD hafıza kartı yuvasını bulabilirsiniz.

Alt tarafta herhangi bir bağlantı noktası bulunmuyor
Alt tarafta herhangi bir bağlantı noktası bulunmuyor
Kulaklık girişi ve güç düğmesi
Kulaklık girişi ve güç düğmesi
Kapağın altında: SIM kart yuvası / kart okuyucu; Sağa doğru: ses seviyesi düğmesi ve ekran kilidi
Kapağın altında: SIM kart yuvası / kart okuyucu; Sağa doğru: ses seviyesi düğmesi ve ekran kilidi
Reset düğmesi, HDMI, docking station bağlantısı, microUSB, AC
Reset düğmesi, HDMI, docking station bağlantısı, microUSB, AC

İletişim

Acer Iconia TabA100 hem kablosuz ağ (b/g/n standartları) hem de Bluetooth 2.1 desteği sunuyor. Eğer daha fazla mobilite istiyorsanız IConia Tab A100’ün 3G modelini seçmelisiniz. 3G/UMTS uyumlu modemi, GSM, 3G ve HSPA desteğini 850, 900, 1800 ve 1900 bandında sunuyor.

Kablosuz ağ erişimi ister otomatik ister elle yapılabiliyor. AppStore’daki yazılımlarla bu işlem daha da kolay hale getirebilirsiniz. Örneğin Wifi Connect etrafınızdaki hotspotları kolayca bulmanızı ve Acer tablet (ve diğer Android tabletlerle) kolayca kullanmanızı sağlıyor. Acer Iconia Tab A100’de burada bir istisna değil. Şifreli veya şifresiz ağlara sorunsuz bağlantı yapabiliyorsunuz.

GPS

A100’ün içinde bulunan GPS alıcısı sayesinde tableti bir navigasyon cihazı olarak da kullanabilirsiniz. GPS verisini Google Maps veya Latitude gibi birçok uygulamayla kullanmanız mümkün. Acer A100 herhangi bir navigasyon yazılımı ile gelmiyor.

GPS datasını almak her zaman mümkündü ve yerel hassasiyet her zaman gerçek bilgi ile uyuşmaktadır. Google Maps'in rota hesaplaması navigasyon cihazlarının sunduğu herşeyi sunabilmektedir.

A100 üzerinde Google Maps ile rota planlama ve navigasyon
A100 üzerinde Google Maps ile rota planlama ve navigasyon
Dikkat iniş!Evet, tablet buradaydı.
Dikkat iniş!Evet, tablet buradaydı.

Tedarik

A100’ün kutusundan tabletin kendisi dışında şarj adaptörü, USB veri kablosu ve kullanım kılavuzu çıkıyor. Burada Acer her şeyi sık bir kutunun içinde koymuş diyebiliriz. Fakat A7/8 formatında kılavuzları okumak için bir büyütece ihtiyacınız olabilir.

Garanti

Acer yurt dışında 12 aylık üretici garantisi sunarken bu garantiyi farklı garanti paketleriyle uzatabiliyorsunuz. 3 yıllık, 12 ay gezgin garantisi dahil, garanti için ektradan 79 Euro ödemeniz gerekli. Bunun haricide kazalara karşı 36 aylık bir servis için  99 Euro talep ediyor.

Giriş Cihazları

Sanal Klavye
Sanal Klavye

Klavye

Veri girişi gerektiğinde A100 ekranda sanal bir QWERTY klavye sunuyor. Bu klavye ekranın yarısını kapıyor. Bu klavye parmak kaydırarak yazmayı desteklemiyor. Bu sorunu AppStore’dan özel bir uygulama indirerek çözebilirsiniz.

Acer Iconia Tab A100’ün ekranı klavyede yazarken algılamada bazen güçlükler yaşıyor. Buna karşın yazacaklarınızı başarılı ses algılama özelliği ile sesli olarak girebilirsiniz. Yaptığımız testte kelimeler ve cümleler gayet iyi metne çevrildi. Buna internet adresleri de dahil.

A100 8 sensöre sahip
The A100 has 8 sensors

Sensörler

Iconia Tab A100’de sekiz farklı sensör bulunuyor ve birçok farklı işlem için kullanılıyor. Tabletin tam olarak lokasyonu GPS alıcı tarafından belirleniyor ve navigasyon gibi birçok uygulamada kullanılabiliyor. X, Y ve Z’deki konumu hareket sensörü (cayroskop) ile belirlenirken dahili webcam ortam aydınlatmasını algılayarak ekran parlaklığını otomatik olarak değiştirebiliyor.

Diğer sensörler ise manyetik alan, ivme, pil şarj durumu ve sıcaklık için kullanılıyor. Son olarak dahili mikrofondan ses seviyesi algılanabiliyor.

Webcam

Acer ekranın sağına 2 MP’lik bir webcam yerleştirmiş. Yerleşim açıkçası pek pratik değil zira tableti sol elinizle tutuğunuzda sağ eliniz devamlı lensi kapatıyor.

Dijital Kamera

Iconia Tab 100’ün arka yüzünde ise 5 MP’lik bir dijital kamera mevcut. Dijital zum özelliğinin dışında kameranın flaş özelliği de var. Bu kamera ile resim dışında video da çekebilirsiniz. Resim kalitesi ise ortalama, zira renkler orijinalden daha farklı gözüküyor. Öte yandan Pazar günü yapacağınız bir yürüyüşte resim çekmek istiyorsanız yeterli kalitedeler.

Çektiğiniz resim ve videolar A100'ün 8GB’lık dahili hafızasında saklanıyor. Bir resim yaklaşık olarak 2 MB tutuyor. 10 saniyelik bir video içinse yaklaşık 7 MB alana ihtiyacınız var. 3 dakikalık videoda bu rakam 105 MB olurken 30 dakikalık bir video yaklaşık 1 GB yer kaplıyor. Video çekerken flaşı ışık kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Tabii bu ışık pilin şarjından yiyebiliyor.

Zum yapmadan resim
Picture without zoom
2.8x zum ile resim
Picture with 2.8x zoom
Comparison pictures with other Android tablets:
Dell Streak 7"
Dell Streak 7"
HTC Flyer 7"
HTC Flyer 7"
Motorola Xoom 10.1"
Motorola Xoom 10.1"
Referans resmi: Canon Powershot
Referans resmi: Canon Powershot

Ekran

Ekran iç mekanlarda dahi yansıtıyor
Ekran iç mekanlarda dahi yansıtıyor

A100’ün kapasitif dokunmatik ekranı 1024x600 çözünürlükte. Iconia A500(1280x800) ile karşılaştırıldığında bu çözünürlük çok düşük. Dokunmatik ekran 16.7 milyon renk sunarken piksel yoğunluğu 166 dpi. Ekran yüzeyi bu tür birçok cihazda olduğu gibi parlak filmle kaplanmış. Bu parlak ekran yüzünden neredeyse her türlü açı ve aydınlatma koşulunda etrafınızdakilerin yansımasını ekrandan görüyorsunuz. Sadece loş ortamlarda ve geceleyin bu yansımalardan kurtulabiliyorsunuz.

HDMI çıkışı sayesinde ekrandaki görüntüyü (720p = 1280x720) harici monitöre aktarabilirsiniz.

Grafik hesaplamalarından Tegra 2 çipinin içindeki dahili grafik sorumlu.

208
cd/m²
214
cd/m²
197
cd/m²
204
cd/m²
227
cd/m²
201
cd/m²
200
cd/m²
212
cd/m²
189
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
kapazitiv, Pixeldichte 166 ppi
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 227 cd/m² Ortalama: 205.8 cd/m²
Aydınlatma: 83 %
Batarya modunda parlaklık: 227 cd/m²
Kontrast: 688:1 (Siyah: 0.33 cd/m²)

Iconia Tab A100’ün ekranda sunduğu renkler oldukça canlı. Ölçümlerimiz maksimum parlaklığı 227 cd/m2 gösterdi. Ekranın sol üst köşesine doğru bu parlaklık belirli bir şekilde düşüyor. (30 cd/m2). Ekran aydınlatması %83. Ekranın ortalama parlaklığı ise 205.8 cd/m2.

Siyah değerine baktığımızda 0.33 cd/m2. Kontrast oranı ekranın ortasında 688:1.

Renk ölçüm cihazımız Andorid desteklemediği için standart renk gamut ölçümümüzü gerçekleştiremedik.

Iconia Tab 100’ün 7 inçlik parlak ekranı sadece iç mekanlarda etraftaki cisimleri yansıtmıyor. Dışarıda kullandığımızda da ekrandan ziyade etrafı gördük. Güneşli ortamlarda ise ekranı görmek neredeyse imkansız. Internette dolaşmak, video izlemek ya da daha basiti email okumak tam bir işkence oldu. Kullanışsız olmasının yanında konrast ve renkler aydınlık ortamlardan nasibini aldı. İç mekanlardakinden daha kötü gözüktü.

Iconia A500 modelinde de bu problem vardı.

Iconia Tab A100 dışmekan
Iconia Tab A100 dışmekan
Farklı şekillerde tutulduğunda dahi ekranın içeriğinde değişiklik olmuyor
Farklı şekillerde tutulduğunda dahi ekranın içeriğinde değişiklik olmuyor
Ekranda herhangi bir şey görebiliyor musunuz? Hayır!
Ekranda herhangi bir şey görebiliyor musunuz? Hayır!

LCD ekranın içeriği sadece belli bir açıda görülebiliyor. Renkler ve kontrastta sadece yanlardan bakıldığında soluyor. Görüş açısını değiştirdiğimizde (her yönde + ve -) içerik sadece 45 dereceye kadar görülebildi. Detaylar haricinde renkler ya değişiyor (+ derecelerde) ya da fazla parlıyordu (- dereceler). Yan çevrildiğinde ise renkler eksi 45 dereceden sonra tersine döndü. Bu karşın tableti yan tutarken öne doğru eğdiğinizde -45 dereceden sonra bile detayları görmek mümkündü. 60 dereceden sonra ise detaylar kaybolamaya başladı.

Görüntüleme açıları: Acer Iconia Tab A100
Görüntüleme açıları: Acer Iconia Tab A100

Performans

Nvidia dual core CPU, Tegra 2
Nvidia dual core CPU, Tegra 2

Daha önce büyük kardeş (Iconia Tab A500)'de kullanılan NVIDIA’nın Tegra 2 (ARM v7) çözümü  Iconia Tab A100’de de kullanılıyor. İşlemci maksimum 1 GHz’e kadar çıkarken yonga üzerinde sistem modülü çift ARM Cortex A9 işlemci, GeForce grafik (UPL GPU), 1 GB RAM, video işlemcisi ve ses kartı barındırıyor.

Hali hazırda bu modülün varisi (successor), dünyanın ilk mobil 4 çekirdekli çözümü Kal-El üzerinde çalışmalar devam ediyor. NVIDIA yeni yonga üzerinde sistem çözümünü bu yıl içinde duyuracağını açıkladı.

Çift çekirdekli işlemci gerçek çoklu işlem destekliyor. Yani birçok uygulamayı aynı anda çalıştırabiliyorsunuz. Uygulamaları Görev Yöneticisi’den (Araç çubuğundaki 3. İkon) çalıştırabilirsiniz.

Tegra 2 processor'ün maksimum saat hızı 1000 MHz. Bu frekansa sadece uygulama ihtiyaç duyduğunda çıkılıyor. Bu hıza grafik ağırlıklı oyunlarda ("Angry Birds Rio" veya "GRave Defense") veya H.264 dosyaları oynatırken çıkılıyor. Diğer uygulamalarda ise “CPU Spy” ile yaptığımız testlerde işlemci frekansının 216 ile 608 MHz arasında değiştiğini gördük. Tablet genelde 216 MHz’de çalıştı.

System information: Acer Iconia Tab A100

Yaptığımız testlerde Iconia Tab neredeyse son birkaç ay içersinde Notebookcheck.com’da test ettiğimiz 10 inçlik tabletlerle aynı performansı verdi. Browsermark  testinde A100 tüm 7 inç tabletleri geride bıraktı. Dell Streak, HTC Flyer ve Ziio Creative geride kalanlar arasındaydı. Hatta Asus’un Transformer TF101’i bile 600 puanla A100’ün gerisindeydi.

Acer’ın tableti HTC Flyer ile Google V8’de benzer performans verdi (fark:7 puans) ve 600 puanla LG Optimus V900, Motorola Xoomve Asus Transformer TF101’ün hemen arkasında yer aldı.

Linpack PRo’da A100 neredeyse tüm tabletlerin gerisinde kaldı ve 29951 puanla sondan ikinci oldu.

Browsermark
Browsermark
Google V8
Google V8
Sunspider
Sunspider

Quadrant testinde aldığı 1789 puanla Iconia Tab A100 sonuncu oldu. Daha önceki tabletlerin hesi A100’den çok daha hızlıydı. Acer’ın  Iconia Tab A500'ü bu testte 2087 puan elde etmişti.

SmartBench 2011’de A100 tekrar diğer büyük tabletlerle aşık atmayı başardı. 7 inç tabletler arasında Dell’in Streak 7" inçi sadece daha hızlıydı. 2388 ve 2626’lık puanlar cihazı  LG Optimus V900 seviyesinde konumlandırdı.

Sunspider testinde Acer’ın tableti yine iyiler arasına girmeyi başardı (2234 ms). Tüm 7 inç tabletleri geride bırakırken Samsung Galaxy Tab 10.1v'nin (8.9 inç) sadece biraz gerisindeydi. 10.1 inçlik Iconia Tab A500 testi bitirmek için 1908 ms’ye ihtiyaç duydu.

Quadrant
Quadrant
Smartbench 2011
Smartbench 2011
Sunspider
Sunspider

Bu tablette sabit disk yerine 8 GB’lık SSD kullanılıyor. A100’ün depolama kapasitesi microSD kartı (32 GB) ile 40 GB’a kadar artırılabiliyor. Acer A100’ün kapasitesini artırmak için herhangi bir terfi seçeneği sunmuyor.

Android

Android 3.2 arabirimi daha önceki sürümlerle karşılaştırıldığında sadece ufak tefek değişiklikler gösteriyor. Acer burada herhangi bir özelleştirmeye gitmemiş. Burada A100’ün duyurulmasını geciktirecek herhangi bir uyumsuzluk problemi(compatibility problems) ile karşılaşmadık.

Ev ekranı
Ev ekranı
Uygulama kolleksiyonu
Uygulama kolleksiyonu
Arka plan kişiselleştirilebilir
Arka plan kişiselleştirilebilir

Uygulamalar

Iconia Tab A100’ün üzerinde birçok önceden yüklenmiş uygulama bulunuyor. Bunlar arasında: Aupeo (internet radyosu, clear.fi (Wifi tabanlı çokluortam sunucusu, Docs to Go (PDF, Word, Excel ve PowerPoint görüntüleyici, email (POP3, IMAP, Exchange, e-kitap okuyucu ve organizer uygulamaları yer alıyor.

Acer Iconia Tab A100’le beraber birkaç oyun da geliyor. AppStore bağlantısı direkt Andorid market’e bağlı. AppStore’u ve neredeyse diğer tüm uygulamaları kullanmak için kayıt olmak (örneğin Google hesabıyla) gerekiyor.

Kuruluş YouTube uygulamasıyla birçok kısa filme, bedava trailera ve dizilere erişiminiz var. Bu videoların hepsi çalışıyor ve bazıları HD.

Kurulu video oynatıcıyı kullanarak HD filmleri izlemek de mümkün. Dosyaları USB yuvası üzerinden aktarırken Iconia tab video oynatıcısı ile uyumlu olup olmadığını bir sistem uyarısı ile söylüyor. WMV uyumluluğunu sağlamak için uygulama dükkanından alternatif uygulamalar indirebilirsiniz. Önceden kurulu video oynatıcıda temel fonksiyonlar mevcut. Fakat test esnasında birçok kez kilitlendi. Aynı şekilde ileri sararkende sorunlar yaşadık. 

A100 clear.fi ile medya sunucusu gibi çalışır
Clear.fi ayarları
Google Maps
Ajanda
Latitude
Latitude
Android market AppStore
Android market AppStore
The A100 has minor problems with videos
The A100 has minor problems with videos
Preinstalled YouTube app
Preinstalled YouTube app

Oyun Sonuçları

Birkaç istisna dışında yüklediğimiz oyunların tamamı sorunsuz çalıştı, Öte yandan "HD" takısına sahip oyunların hepsinde ekranın sadece bir kısmı kullanıldı.

Kurulu AppStore yazılımı ile bedavalar da dahil olmak üzere birçok oyun kurduk. NVIDIA’nın Tegra II’li tabletler için özel uygulama dükkanı TegraZone’da Android cihazlar için optimize edilmiş birçok oyun bulabilirsiniz.

Dokunmatik ekranın bazı alanları “GRave Defense” gibi ekranın ve oyuncunun hızlı olması gereken oyunlarda yavaş, hatta tepkisiz kaldı. Aynı sorunu “Plants vs. Zombies” oyununda da yaşadık.

Bu sorun oyundan ziyade Iconia Tab A100’ün ekranının gibi gözüküyor. Diğer tabletlerde algılama korkusu olmadan bu oyunları oynadık.

Air Attack
Air Attack
GRave Defense
GRave Defense
Jewels
Jewels
Angry Birds Rio
Angry Birds Rio
Bioball 3D
Bioball 3D
Hamster Attack
Hamster Attack

Emisyonlar

Sistem Gürültüsü

Iconia Tab A100’de herhangi bir fan kullanılmadığı için tablet tamamen sessiz çalışıyor.

Sıcaklık

Tablet yük altında değilken sadece ufak sıcaklık sapmaları tespit ettik. Tabletin arkasında bu sıcaklıklar 22.2 and 24.7 C seviyesindeydi. Yük altında ise A100 çok daha fazla ısındı. Arka yüzde ölçülen genel sıcaklık 28.7 dereceydi. En yüksek sıcaklık ise ekranın üstünde merkezde 29 C oldu.

Küçük adaptörün sıcaklığı boştaki sıcaklığına göre yük altındayken sadece bir kaç derece daha arttı.

Maksimum yük
 28 °C29 °C26.8 °C 
 27.1 °C27 °C25.2 °C 
 26.7 °C25.1 °C23.6 °C 
Maksimum: 29 °C
Ortalama: 26.5 °C
25.1 °C26 °C28.7 °C
24.6 °C26.6 °C27.1 °C
24.4 °C25.1 °C26.8 °C
Maksimum: 28.7 °C
Ortalama: 26 °C
Güç kaynağı  26.2 °C | Oda sıcaklığı 19.5 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 26.5 °C / 80 F, compared to the average of 30.5 °C / 87 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the average of 34.5 °C / 94 F, ranging from 22.2 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 28.7 °C / 84 F, compared to the average of 33.9 °C / 93 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.9 °C / 75 F, compared to the device average of 30.5 °C / 87 F.

Hoparlörler

Iconia A100 yatay tutuğunuzda kasanın sağ tarafında yer alan iki küçük hoparlöre sahip. Kalite pek tatmin edici değil. Sadece kulaklık ile daha iyi bir ses kalitesine ulaşabilirsiniz. Fakat kulaklık kutunun içinden çıkmıyor.

Ses seviyesini ya doğrudan tabletin üzerinden ses seviyesi düğmesini kullanarak ya da Android işletim sisteminin ayarlarından değiştirebilirsiniz.

Batarya Ömrü

Şarj esnasında güç tüketimi çok az ve yük altından da sadece 4.8 watt. Diğer tabletlerle karşılaştırıldığında Acer ortalarda yer alıyor.

Ölçümlerimiz tablet kapatıldığında ise şarj adaptörünün neredeyse hiç güç çekmediğini göstedi (0.3 watt) Adaptör standby modunda da neredeyse hiç güç tüketmiyor (0.1 watt).

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.3 / 0.1 Watt
Boştadarkmidlight 2 / 3.2 / 3.5 Watt
Çalışırken midlight / 4.8 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Built-in battery runtime assessment
Mevcut batarya çalışma süresi değerlendirmesi

6 hücreli lityum ion pil 11.3 Wh’lik bir şarj kapasitesi sunuyor. Acer Iconia Tab A100’ün mobil bir cihaz olduğunu kanıtlamak için pil birçok testten geçmek zorunda kaldı.

İlk testimizde kablosuz ağ üzerinden internette gezmeyi test ettik. Bu testte ekran parlaklığı akşam üstü net görüntü sağlanacak şekilde ayarlandı. Birçok web sitesi alternatif olarak yüklendi. Pil 5 saat 8 dakika dayandı.

İkinci test senrayosunda H.264 video devamlı olarak maksimum parlaklık ayarında oynatıldı. Toplam video oynatma süresin 292 dakika oldu.

Üçüncü testte oyunlar ile pile yüklenildi. Parlaklık maksimuma getirildi ve kablosuz ağ açıldı. Pil 3 saat 45 dakika dayadı.

Son testte tabletin kablosuz bağlantıları ve GPS’i kapatıldı, parlaklık en sona getirildi ve tablet açık bırakıldı. Pil 8 saat 10 dakika dayadı.

Iconia Tab A500 ile karşılaştırıldığında küçük kardeşin çekinecek hiçbirşeyi olmadığını görüyoruz. Hatta Iconia A100’ün pili 7 dakika fazla gitti. (3:45 -  3:38).

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
8h 10min
WLAN açıkken
5h 08min
DVD
4h 52min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
3h 45min

Sonuç

Acer Iconia Tab A100
Acer Iconia Tab A100

Güzel şeyler beklemeye değer: Acer Iconia Tab A100’de birkaç istisna dışında iyi iş çıkarmış diyebiliriz. Mevcut tablet ailesine sorunsuzca dahil olan tablet uyum problemleri yüzünden geç duyurulmuştu fakat sonuç göz kamaştırıcı. Iconia Tab A100 modern bir tabletten beklediğiniz tüm özelliklere sahip. Sadece depolama kapasitesi biraz daha büyük olabilirdi. 8 GB’lık kapasitesi ileride kullanım için biraz küçük kalıyor.

Kablosuz ağ (b/g/n standardı) ve Bluetooth 2.1 + EDR mobilite işini hallediyor. Dahası IConia Tab A100’ün üzreinde GPS alıcısı bulunuyor ve Google Maps gibi uygulamalarda kullanılabiliyor. Tabletin kendine özel navigasyon yazılımı yok fakat Android market üzerinden yüklemeniz mümkün.

Donanım gelince, NVIDIA’nın Tegra 2’si zaten yüksek performansını Iconia Tab A500 gibi diğer tabletlerde göstermişti. Yonga üzerinde sistem çözümü Iconia Tab A100’de de işleri oldukça hızlı hallediyor. 

Parlak 7 inçlik ekran etraftaki cisimleri çok fazla yansıtıyor. Bazen bu yansıtma çok fazla oluyor ve aydınlık ortamlarda ekrandak içerik neredeyse hiç gözükmüyor. Kapasifit ekran eskisi gibi ve tam olarak olması gerektiği gibi çalışmıyor. Görüntüleme açısı da beklentilerimizin gerisinde kaldı.

299 Euro’luk fiyatıyla (Sadece Wifi’lı model) Iconia Tab A100 gayet düşük bir fiyat seviyesine sahip. Benzer cihazlar, Örneğin Dell Streak 7", 35 Euro daha pahalıya satılıyor. Buna karşın Strak 7” 8 GB yerine 16 GB SSD disk kullanıyor, fakat işletim sistemi Andorid 2.2.

Hali hazırda fiyat Acer’ın tavsiye ettiği fiyatın biraz altında. Tab A100’ün 3G ve WiFi’lı modeli sei 100 Euro daha pahalıya (399 Eura) satılıyor.

Please share our article, every link counts!
İncelemede: Acer Iconia Tab A100
İncelemede: Acer Iconia Tab A100

Notebook özellikleri

Acer Iconia Tab A100 (Iconia Tab Seri)
İşlemci
Nvidia Tegra 2 (250) 2 x 1 GHz, T20 Harmony
Bellek
1024 MB 
Görüntü
7.00 inç 16:10, 1024 x 600 pixel, kapazitiv, Pixeldichte 166 ppi, parlak: evet
Harddisk
8 GB SSD, 8 GB 
Bağlantılar
1 USB 2.0, 1 HDMI, 1 Docking Station Portu, Ses çıkışları: kulaklık, Kart okuyucular: microSD, SIM kart yuvası (opsiyonel)
Network
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1 + EDR
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 195 x 13.1 x 117
Batarya
11 Wh Lithium-Ion, 1530 mAh
İşletim sistemi
Android 3.2
Camera
Webcam: 2 MPixel, DigiCAM 5 MPixel
Ek özellikler
12 Ay Garanti, DLNA sertifikalı medya sunucusu, hareket sensörü: 6 aks, ivmeölçer, jiroskop, parlaklık sensörü
Ağırlık
450 g, Güç kaynağı: 80 g
Fiyat
299 Euro

 

Acer'dan şık bir ambalaj
Acer'dan şık bir ambalaj
Sol dış tarafta reset butonu bulunuyor
Sol dış tarafta reset butonu bulunuyor
SIM kart yuvası ve kart okuyucu kapağın altında görülüyor
SIM kart yuvası ve kart okuyucu kapağın altında görülüyor
Webcam kullanımı pek pratik değil
Webcam kullanımı pek pratik değil
Nereye bakarsanız bakın ikonlar var
Nereye bakarsanız bakın ikonlar var
Ses ayarına yakın çekim
Ses ayarına yakın çekim
Ses iki küçük hoparlör ile iletiliyor
Ses iki küçük hoparlör ile iletiliyor
AppStore, Android markete bağlı.
AppStore, Android markete bağlı.
Iconia Tab A100 Güç adaptörü
Iconia Tab A100 Güç adaptörü
Bazı uygulamalar açıklanamayan nedenlerle çöküyor
Bazı uygulamalar açıklanamayan nedenlerle çöküyor
Dış yüzey dokulu
Dış yüzey dokulu
"Home" butonu her zaman sizi ana ekrana götürüyor
"Home" butonu her zaman sizi ana ekrana götürüyor
Android 3.2'li Acer Iconia tab A100
Android 3.2'li Acer Iconia tab A100
A100 büyük bir akıllı telefona benziyor
A100 büyük bir akıllı telefona benziyor
Tablet works hem yatay hem dikey pozisyonda çalışabiliyor
Tablet works hem yatay hem dikey pozisyonda çalışabiliyor
Acer Iconia tab A100'ün kaygan yüzü
Acer Iconia tab A100'ün kaygan yüzü
A100 arabirim olarak çok fazla birşey
A100 arabirim olarak çok fazla birşey
Mini HDMI yuvası – uygun kablo notebookla birlikte gelmiyor
Mini HDMI yuvası – uygun kablo notebookla birlikte gelmiyor
MiniUSB yuvası – data kablosu paketin içerisinde
MiniUSB yuvası – data kablosu paketin içerisinde
Docking station bağlantısı
Docking station bağlantısı
Bu yüzde dijital kamera bulunuyor
Bu yüzde dijital kamera bulunuyor
Her türlü ceker veya pantolon cebine sığabiliyor
Her türlü ceker veya pantolon cebine sığabiliyor

Benzer Notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Acer Iconia Tab A500 Tablet/MID
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.75 kg
İnceleme Toshiba Folio 100 Tablet
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.75 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Acer Iconia Tab 10 A3-A30 Tablet
HD Graphics (Bay Trail), Atom Z3735F, 10.10", 0.54 kg
Kısa inceleme: Acer Iconia Tab 10 A3-A20 Tablet
Mali-450 MP4, Mediatek MT8127, 10.00", 0.52 kg
Kısa inceleme: Acer Iconia Tab 10 A3-A20FHD Tablet
Mali-450 MP4, Mediatek MT8127, 10.00", 0.52 kg
Kısa inceleme: Acer Iconia One 8 Tablet
HD Graphics (Bay Trail), Atom Z3735G, 8.00", 0.34 kg

Bağlantılar

  • Üreticinin bilgisi 

Karşılaştırmalı Fiyatlar

Artılar

+Mobil ve kompakt 7 inçlik tablet
+İyi batarya ömrü
+Fiyat/performans oranı iyi
+Sessiz işlem
+HDMI
+Docking station
 

Eksiler

-Zayıf ekran
-MicroSD kart yuvası erişimi garip
-Sadece 8GB dahili hafıza

Kısaca

Neyi sevdik

Tabletin kompakt boyutlarını ve hafifliğini

Neyi görmek isterdik

Daha fazla sabit disk kapasitesi ve kilitsiz, birleşik kart okuyucu 

Neye şaşırdık

Fiyata: kablosuz ağ versiyonu 299€ , kablosuz ağ/3G versiyonu 399€

Rakipler

7 inçlik tabletler: Dell Streak, HTC Flyer, Creative Ziio, 8.9 inç: LG Optimus V900 10.1 inch: Acer Iconia Tab A500, Motorola Xoom, Samsung Galaxy Tab 10.1v, Viewsonic Viewpad, Asus Eee Tab Transformer TF 101

Değerlendirme

Acer Iconia Tab A100 - 10/21/2011 v2(old)
Siggy Moersch

İşcilik
85%
Klavye
40%
Mouse
84%
Bağlanılabilirlik
50%
Ağırlık
99%
Batarya
91%
Görüntü
76%
Oyun performansı
25%
Uygulama performansı
40%
Isınma
95%
Ses
100%
İzlenim
80%
Ortalama
72%
85%
Tablet - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Acer Iconia Tab A100 Tab
Siggy Moersch (Update: 2013-06- 6)