Notebookcheck

İnceleme Asus X52F-EX513D Notebook

Boş levha. Pazarlık avcıları işletim sistemi olmadan laptopların eksik kaldığını bilirler. X52F çok yönlü ve FreeDOS işletim sistemi ile 329 euro fiyatında. Acaba bu güzel bir teklif mi yoksa bu teklifi ekşitecek kötü yanları da var mı? Aşağıda öğrenebilirsiniz.
Sebastian Jentsch,
ASUS X52F-EX513D:  FreeDOS ve Arrandale Pentium ile, bu 15.6 inçlik 329 eurodan başlıyor. Heyecanlanmalı mıyız yoksa bu bir saçmalık mı?
ASUS X52F-EX513D: FreeDOS ve Arrandale Pentium ile, bu 15.6 inçlik 329 eurodan başlıyor. Heyecanlanmalı mıyız yoksa bu bir saçmalık mı?

Resmi olarak Asus X52F-EX513D diye bir ürün yok. Yani en azından Asus ürünün reklamını kendi web sitesinden yapmıyor. Bu model yerine K52JR tanıtılıyor (Aynı iskelet ve ayarlama opsiyonları). X52'nin bu sessiz uçuşunun sebebi market odağını aynı iskelete sahip ürünlere kaydırmak. O yüzden x52 değişik bir etikete sahip.

Asus geleneklerinde X ile başlayan modeller büyük bir ölçüde konfigürasyonu ile oynayabileceğiniz anlamına gelir.  X52F-EX513D is test ürünümüz olarak düşük fiyatı ile dikkat çekiyor ancak bir işletim sistemine, ekran kartına ve büyük bir sabit diske ve RAMe sahip olmadığını da belitelim ve fiyatı da 329 eurodan başlıyor  ki bu yine de çok iddialı bir notebook aramayanlar için güzel bir fırsat sayılır mı?  Pentium P6100 'ün performansı nasıldır? Ya da Core i3 için kesenin ağzını açmak mı lazım?

Kasa

Taban ünitesindeki yapılanma
Taban ünitesindeki yapılanma
Sağlam taban ünitesi
Sağlam taban ünitesi

X52 cilalı yüzeyi ile ben burdayım diye bağırıyor. Siyah-kahverengi ekran kapağı tabii ki de parmak izlerini bir mıknatıs gibi çekiyor-çerçeve bölgesi harici-. Yansıtıcı ekran bu dizilim ile geliyor ve bu yüzden çok ışıklı bir ortamda ekran içeriğini okurken zorlanıyorsunuz. 

Kasa sağlam sayılır ve geniş alanlı tasarımı ile kaliteli havası veriyor. İki elimizle kasayı zar zor bükebildik. Bilek dinlendirme bölgesi sağlam duruyor ama sağ ve sol uçlardaki tuşlar basınca karşı çok direnemiyor, bu da klavyenin altında boşluklar olduğunu gösteriyor. Ekran kapağını bükmek çok da zor değil. Yüzeyi yine de oldukça sağlam duruyor- ancak kuvvetli basınçtan sonra renk atmalarını görüyoruz.  

Menteşeler ekranı yerinde sağlam bir şekilde tutuyor ki bu sayede ekranın konumunu ayarladıktan sonra ekran sallanmıyor. Bu menteşeler konum değişikliğinden sonra da aynı yerlerinde kalıyorlar. 135 derecelik maksimum açılma açısı notebooku kucağınızda taşımanız için size gereken koşulları sağlıyor. 

Taban ünitesi ise plastikten yapılma ve sadece fan taraflarında basınca karşı çok dayanamıyor. Alt bölgedeki kapaktan sabit diski, RAMi ya da WiFi kartını değiştirebilirsiniz. Bu durumun aynısı işlemci için de geçerli çünkü bu kapakla ona da ulaşabiliyorsunuz. 

Bağlantı noktaları

USB 3.0 ExpressCard34 yok
USB 3.0 ExpressCard34 yok

Harici cihazları bağlamak için gerekli olan yuvalar konusunda Asus X52 sizi biraz hayal kırıklığına uğratacak. eSATA, ekran yuvası ve FireWire bulunmuyor. Yine de kasanın sol tarafında bir HDMI yuvası da var. 

Sadece 3 USB 2.0 girişi var üründe. Sol taraftaki iki adet yuva birbirine çok yakın konuşlandırılmış. Geniş flash diskler birbirini engelleyebilir. Arka sağ tarafta kalan USB yuvasına bir USB yuva platformu bağlamak için uygun bir yer. Bu sayede bol sayıda cihazı bilgisayara bağlamak kolaylaşabilir. 

Ön: Bağlantı yok
Ön: Bağlantı yok
Sol: Kensington, VGA, HDMI, 2 x USB, mikrofon, kulaklık
Sol: Kensington, VGA, HDMI, 2 x USB, mikrofon, kulaklık
Arka: Bağlantı yok
Arka: Bağlantı yok
Sağ: DVD yazıcı, kart okuyucu, ethernet, güç kaynağı
Sağ: DVD yazıcı, kart okuyucu, ethernet, güç kaynağı

Internet ve Bluetooth

Atheros WiFi (AR9285) en hızlı Draft-N standartını destekliyor. Asus yine de bir Bluetooth modülü eklemeyi uygun görmüş. Kablolu bağlantı kullanmak isterseniz hiç korkmayın çünkü JMicron PCI Express Gigabit Ethernet Adaptörü bunun için bulunuyor.

Aksesuarlar

Bizim test ürünümüzün bir işletim sistemi yoktu. Microsoft işletim sistemi isteyenler için Asus gerekli dosyaları ve sürücüleri bir CDde bulunduruyor. Hatta yüklenmesini dilediğiniz programları da seçebiliyorsunuz. Başka bir DVD içinde ise Asus DVD, Power2Go, LabelPrint, PowerProducer, PowerDirector ve MediaShow programları var. Bunlar sayesinde X52F multimedya kullanımı için uygun bir ürüne dönüşüyor.

Garanti

Böyle ucuz bir laptop için 24 aylık garanti oldukça cömert geldi bize. HP, Lenovo ve Acer genelde 12 ay garanti verirler. 

Giriş cihazları

Klavye

Asus klasik şık bir klavye kullanmış. Tuşlar birbirinden yeterince uzak kalıyor. Tuş vuruşları süngerimsi bir his bırakıyor ama basınç noktalarını farketmek hiç zor değil. Sağ ve sol uçlarına doğru klavyenin yatağı yerine tam oturmuyor ve bu yüzden arada bir sağa ya da sola kaymalar ile karşılaşabiliyorsunuz. 

Ayrık duran nümerik pad sayesinde Asus X52'nin bir ofis notebooku olarak kullanılabileceğini de kanıtlıyor. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki bu tuşlar çok küçük. Excel'de çalışırken 1 yerine yanlışlıkla yukarı tuşuna basabilirsiniz de. 

Touchpad

Touchpadin tasarımı ve motifleri bilek dinlendirme bölgesi ile aynı özellikleri taşıyor ancak kendisini farketmeniz çok zor değil. Boyutları çok cömert gelebilir ancak kenarlarına doğru hassasiyeti azaldığı için tam olarak keyfini çıkartamıyorsunuz. 

Touchpadin ne yatay ne de dikey gezdirme çubuğu var. Bunlara aslında gerek yok çünkü touchpad çoklu dokunuş hareketlerini tanıyor. Kullanıcı iki parmağıyla kaydırma fonksiyonunu kullanabilir. Ayrıca  Elan Smart Pad yazılımı ile (Denetim masası>Fare>Cihaz ayarları) iki ya da üç parmağınızla kullanabileceğiniz fonksiyonları da ayarlayabilirsiniz. 

Touchpad tuşları sessiz çalışıyor ancak çok bastırmanız gerekiyor ve bu da gıcırtıya  sebebiyet veriyor. Bu durum da kötü bir izlenim bırakıyor. 

Klavye
Klavye
Nümerik Pad
Nümerik Pad
Touchpad
Touchpad

Ekran

Cilalı LG ekran (model: LP156WH2-TLEA) 1366x768 çözünürlüğünde. Stanfdart 16:9 WXGA formatı 15.6 inçlikler için oldukça sık görülen bi durum. Ekranın diğer özelliklerine baktığımız zaman çok düşük 170:1 lik kontrast değerini görüyoruz. Canlı renkleri görme beklentisinde olanlar başka yere bakmalılar. Cilalı ekran renkleri biraz daha canlılaştırıyor ama nafile.

Bu ekran bir multimedya notebookunun seviyesine ulaşmak için gerekli kapasiteye sahip değil. Bunun haricinde profesyonel kullanım için de uygun sayılmaz (örneğin grafik tasarımı). Dar renk skalası, sRGB(t)'yi bile kapsamıyor ve LCD ekranlar arasında en kötüsü- giriş seviye notebooklar için tipik bir durum.

ICC Asus X52F ve AdobeRGB(t)
ICC Asus X52F ve AdobeRGB(t)
ICC Asus X52F ve sRGB(t)
ICC Asus X52F ve sRGB(t)
ICC Asus X52F ve MBPro13 2010-04(t)
ICC Asus X52F ve MBPro13 2010-04(t)
197
cd/m²
203
cd/m²
222
cd/m²
195
cd/m²
217
cd/m²
213
cd/m²
204
cd/m²
212
cd/m²
209
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
LP156WH2_TLEA
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 222 cd/m² Ortalama: 208 cd/m²
Aydınlatma: 88 %
Batarya modunda parlaklık: 217 cd/m²
Kontrast: 170:1 (Siyah: 1.28 cd/m²)

Ekran parlaklığı sonuçları hiç de kötü sayılmaz. Parlaklık seviyesi ortalama olarak 208 cd/m² çıkıyor. Aydınlanma ise ekrana oldukça eşit olarak dağıtılıyor(88%), ve en parlak noktada 222 cd/m² ve en sönük noktada ise 195 cd/m² değerlerini ölçüyoruz.  Bu değerler kapalı alan kullanımı için yeter de artar bile çünkü 150 cd/m² normalde gereken miktar.

X52F'nin cilalı yansıtıcı ekranı direkt vuran güneş ışığını sevmeyecektir. LCD ekranlar normalde yansıtmayı azaltacak kaplamalara sahip değildir. Maksimum parlaklık seviyesi olan 222 cd/m² bile direk vuran güneş ışınlarının üstesinden gelecek gibi durmuyor. Toz çekn cilalı yüzeyi ve 2.63 kiloluk ağırlığıyla zaten çok da hareketliliği teşvik eden bir laptop olduğunu söyleyemeyiz.  

Yandan bakış, biraz güneşli
Yandan bakış, biraz güneşli
Önden bakış, biraz güneşli
Önden bakış, biraz güneşli
Önden bakış, yansımalar
Önden bakış, yansımalar

Notebookların geniş bakış açısı sağlamlığına sahip olmaları kullanıcıların daha geniş açılarda renk kaymaları yaşamadan ekran içeriğini görebilmeleri anlamına gelir. Multimedya notebooklarında bakış açıları sağlamlığı önemli bir noktadır ama çok da önemli değildir çünkü genelde ekrana düz bir noktadan sadece bir kişi bakar.

Bakış açıları hem yatay hem de dikey alanda oldukça kötü. Yatay alanda 40, dikey alanda 10 dereceden sonra renk atmaları başlıyor. 

Asus X52F-EX513D bakış açıları
Asus X52F-EX513D bakış açıları
CPUZ işlemci sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD sistem bilgisi
GPUZ Intel HD sistem bilgisi
DPC Latency Checker: Boş modda, gecikme yok
DPC Latency Checker: WLAN kapaplı/açık, gecikme var
Sistem Özellikleri Asus X52F-EX513D
4
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
5.7
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.5
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
4
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
5.2
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.7
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2266
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
4355
Cinebench R10 Shading 32Bit
1618
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
2869 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
5334 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
1762 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
1.13 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.31 Points
Yardım
PCMark Vantage Result
3999 puan
Yardım

Performans

PCMark Vantage testinde X52F 3999 puan elde ediyor. Bu skor bir Pentium P6100 sistemi için oldukça iyi sayılır. Yakın vakte test ettiğimiz  Toshiba Satellite C660-10E (Pentium P6100, Intel HD) ancak 3409 puan alabildi. Bunun sebebi bize hala tam olarak açıklanamazsa bile ne oyun skoru ne de sabit disk hızı bizi etkileyemedi. genel performans skoru  PCMark Vantage'a göre Lenovo IdeaPad Z565 (4,093 puan) ile aynı seviyede ki bu ürünün işlemcisi üç çekirdekli AMD N830 ve giriş seviyesi Radeon HD 5470 ekran kartı var. 

Marketteki diğer ucuz ürünler ile karşılaştıracak olursak eğer  T4500 ya da AMD Athlon P320 işlemcili ürünlere kıyasla X52F bir avantaja sahip. Bu işlemcilere sahip ürünler testte 3576 ve 3388 puan ile oldukça geride kaldılar (HP 620 ve HP 625).

i3/i5 sistemlerine geçir yapıldığı zaman (ekran kartına bağlı olarak) bir anda büyük farklılıklar ile karşılaşıyoruz ki bu tip ürünler yaklaşık 6000 puan alıyorlar. i3 işlemcili ve küçük bir ekran kartlı ürünlere karşı X52F çabucak yenilgiyi kabul ediyor. Örneğin  Asus K52JR-SX059V aynı iskelete sahip (i3-350MHD 5470) ama 4682 puan topluyor. i3 ve i5 lerin asıl farkı 4 çekirdeğinden ve Turbo Boost (i5) özelliklerinden dolayı kaynaklanıyor.

3DMark 05 Standard
2602 puan
3DMark 06 Standard
1337 puan
Yardım
Seagate Momentus 5400.6 ST9320325AS
Maksimum transfer hızı: 32.3 MB/s
Minimum transfer hızı: 72.7 MB/s
Ortlama transfer hızı: 59.7 MB/s
Erişim hızı: 18.3 ms
Yakma hızı: 78.1 MB/s
İşlemci kullanımı: 1 %

Seagate sabit disk (model ST9320325AS) 320 GB kapasiteye sahip. 5400 rpm ile dönen bu sabit disk ortalama bir hıza sahip. Erişim süresi 18.3 milisaniye ile ortalama seviyede kalıyor. Aktarma hızını ise  59.7 MB/s olarak ölçtük (HD Tune, Sıralı okuma) ve bu değerler de bu seviyedeki sabit disklerin altında kalıyor. Crystal Disk Mark 3.0 benchmarkı ise 7200 rpm lik sabit diskler ile benzer sonuçlar veriyor bize. Özellikle sıralı okuma ve yazma alanlarında bu sabit diskler oldukça çevik oluyorlar.

Seagate ST9320325AS, 320GB, 5400 RPM
Seagate ST9320325AS, 320GB, 5400 RPM
HD Tune 60 MB/s Read
HD Tune 60 MB/s Read
Crystal Disk Mark 3.0: 73 MB/s Read/Write
Crystal Disk Mark 3.0: 73 MB/s Read/Write
Comp. with HP 4720s CDM 3.0: 90 MB/s Read/Write
Comp. with HP 4720s CDM 3.0: 90 MB/s Read/Write

Emisyonlar

Soğutma sistemi içeride
Soğutma sistemi içeride
Atık hava vanası
Atık hava vanası

Sistem Gürültüsü

Boş modda iken X52F oldukça sessiz kalıyor. Boş modda iken fan çalışmıyor ve notebook 32.4 dB seviyesinde gürültü yapıyor. Seagate sabit disk ise 32.6 dB seviyesinde çok da farklı bir gürültü yapmıyor.Power4Gear's Sessiz ofis modunda ise (Fn+Space) fan kısa bir süreliğine tamamiyle devre dışı bırakılabiliniyor

Ağır tempo altında ise (stres testi işlemci + Intel HD) fan daha hızlı dönmeye başlıyor. 34 dB seviyesinde ise notebook rahatsızlık vermeye başlıyor. Bu koşullar altında notebook 33.1 ile 34 dB arasında gidip geliyor. Çok ağır tempo altında ise X52F oldukça sessiz kalıyor. Bir çok laptop 40-45 dB arasında gürültü yapıyor ki bazıları 50 dB seviyesine ulaşabiliyor bile. 

Ses yüksekliği

Boşta
32.4 / 32.4 / 32.4 dB
HDD
32.6 dB
DVD
34.8 / dB
Çalışırken
32.7 / 34 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)
Boş modda: işlemci  950MHz hızında
Boş modda: işlemci 950MHz hızında
Stres testi: İşlemci sadece 65 derece sıcaklığında
Stres testi: İşlemci sadece 65 derece sıcaklığında

Sıacklık

Yayılan sıcaklık gürültü seviyesi ile paralel bir şekilde ilerliyor. Aşağıdaki açık mavi resme bakarsanız sıcaklığın hafif ve ağır tempo arasında çok değişmediğini görebilirsiniz. Her iki durumda da sıcaklık düşük seviyelerde kalıyor, 40 dereceyi geçmiyor. Bilek dinlendirme bölgesi ise 25 ve 27 derece arasında gidip geliyor. 

Uzun süreli boş modda kaldıktan sonra bir anda ağır tempoya maruz kalınca bile sıcaklık 27 dereceyi geçmiyor. Ortalama ölçülen sıcaklık ise 24 derece. Kasanın alt bölgesi ise yine maksimum 28 derece ile serin kalıyor. Sürekli ağır tempo altında bırakıldığında bile bu sıcaklık 5 ila 9 derece arasında artış gösteriyor. Ortalam sıcaklık ise hep aynı kalıyor, 27 dereceye kadar düşebiliyor. Stres testi Pentium P6100'ün 65 dereceden fazla ısınmasını sağlayamıyor.

Maksimum yük
 29.5 °C27.2 °C24 °C 
 28.2 °C30.4 °C24.5 °C 
 26 °C27.3 °C23.9 °C 
Maksimum: 30.4 °C
Ortalama: 26.8 °C
21.7 °C26.3 °C37.1 °C
22.2 °C29.6 °C30 °C
21.9 °C26.2 °C27.1 °C
Maksimum: 37.1 °C
Ortalama: 26.9 °C
Güç kaynağı  47 °C | Oda sıcaklığı 18.1 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 26.8 °C / 80 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 30.4 °C / 87 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.1 °C / 99 F, compared to the average of 36.5 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.2 °C / 76 F, compared to the device average of 29.4 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 27.3 °C / 81.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28 °C / 82.4 F (+0.7 °C / 1.3 F).

Hoparlörler

Altec Lansing marka stereo hoparlörler notebookun ön tarafında bulunuyorlar ve sadece en düşük seviyede ihtiyaçlarınızı karşılıyorlar. Çıkan ses genelde orta seviyede tonları destekliyor, bas ve tiz tonları pek duyamıyoruz. Sesi açtığınız zaman ise fazlasıyla cızırtı ile karşılaşıyorsunuz. Ses ayarlaması ve bas arttırıcıyı kullanmanız gerekiyor. Bu durum ses kalitesini biraz arttırıyor. 

Ses kalitesini  3.5 mm kulaklık girişine taktığımız Yamaha hoparlörler ile (YST-M20SDP) test ettik.  Bu durumda bile notebookun sesi çok yükseğe ayarlanmamalı çünkü ses kartından dolayı harici hoparlörlerden arkaplan cızırtıları geliyor. 

Batarya ömrü

Asus X52F ile oldukça uzun bir internet sörfü keyfi yapabiliyorsunuz: 2 saat 58 dakika (178 dakika). Bu süre içerisinde kimi portalları gezdik ve kimi dosyaları çektik. Daha tasarruflu kullanıcılar dilerlerse WiFi modülünü kapatık sadece Word dökümanlarını okuyarak maksimum enerji tasarufu seçeneklerinde 4 saat dayanabilirler. Maksimum batarya ömrünü ise ise BatteryEater Reader Test ile 4 saat 20 dakika olarak ölçtük (260 dakika).

Peki ya DVD izlemek?  Çoğu filmler için yeterli sayılır: 2 saat 32 dakika.  4400 mAh kapasiteli batarya bir sonraki film için 2 saatlik şarj süresinden yine hazır oluyor. Yani şarj etmek boş bir batarya için 126 dakika sürüyor. 

Şarj süresi 126 dakika.
Şarj süresi 126 dakika.
Internette WiFi 178 dakika.
Internette WiFi 178 dakika.
Boş modda 260 dakika.
Boş modda 260 dakika.
DVD Filmi 152 dakika.
DVD Filmi 152 dakika.
Ağır tempo 88 dakika
Ağır tempo 88 dakika
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
4h 20min
WLAN açıkken
2h 58min
DVD
2h 32min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 28min

Asus X52F'nin güç tüketimi düşük seviyedeki  performansına kıyasla çok yüksek kalıyor- özellikle boş modda iken. Boş modda 17.5 watt ile laptop oldukça fazla enerji tüketiyor, neredeyse 15 inçlik i5 notebooklar ile aynı seviyede yani. Bataryayı çıkarttığınızda da çok bir şey değişmiyor. Bir 17" HP ProBook 4720s  i5-460M işlemcisi ve harici ekran kartı ile aynı şartlarda 12.8 watt tüketimde bulunuyor. Bu test için maksimum enerji tasarufu seçeneklerinin aktif olduğunu belirtmek lazım. Yüksek performans seçeneğinde ise X52F boş modda 24 watta kadar çıkan bir enerji tüketiminde bulunabiliyor  (ProBook 4720s: 19 watt).

Stres testi esnasında (%100 işlemci yükü-Prime 95 & Furmark sayesinde) enerji tüketimi 46.5 watt seviyesine kadar çıkabiliyor ki bu durum 65 wattlık adaptör için uygun sayılır. 

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.4 / 1 Watt
Boştadarkmidlight 17.5 / 21.2 / 24 Watt
Çalışırken midlight 29.7 / 46.5 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960

Sonuç

Çok küçük bir bütçe ile Asus size X52F-EX513D'yi, 15.6" boyunda minimum ihtiyaçlar için donatılmış bir laptop sunuyor. Pentium P6100'ün performansı ofis kullanımı için düşük gürültü seviyesi ve serin kalması ile uygun kalıyor. X52F ayrıca 3 saatlik batarya ömrü ile ortalama seviyede hareketlilik vaadediyor.

Malesef güç tüketimi boş modda iken bile zayıf donanımına ve harici ekran kartının eksikliğine rağmen oldukça yüksek. Ayrıca süngerimsi klavye ve basması zor tpuchpad tuşları da heves kırıcı. Hala çok yaygın olan cilalı ekranlar yüzünden güneş ışığı altında açık alanda çalışmak neredeyse imkansız.  

Her kuruşunu dikkatle harcayanlar için fiyatı olan 329 euroya yakışır bir donanıma sahip bu notebooka bir işletim sistemi seçmeniz gerekiyor. Sürücü-CDsi sayesinde Windows 7 Home Premium 64 Yüksek  PC Mark Vantage skorları bir işletim sistemi kurmanın yararlarını gösteriyor. 

İncelemede: Asus X52F-EX513D
İncelemede: Asus X52F-EX513D

Notebook özellikleri

Asus X52F-EX513D (X52 Seri)
İşlemci
Intel Pentium P6100 2 x 2 GHz, Arrandale
Grafik kartı
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics
Bellek
2048 MB 
, ASint PC3-8500
Görüntü
15.6 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, LP156WH2_TLEA, parlak: evet
Anakart
Intel HM55
Harddisk
Seagate Momentus 5400.6 ST9320325AS, 320 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Conexant Cx20585 @ Intel Ibex Peak PCH - High Difinition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: kulaklık çıkışı, mikrofon, Kart okuyucular: SD/MMC/MS
Network
JMicron PCI Express Gigabit Ethernet Adapter (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4)
Optik okuyucu
HL-DT-ST DVDRAM GT32N
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 35.7 x 380 x 255
Batarya
47 Wh Lithium-Ion, 4400mAh 10.8V A32-K52
İşletim sistemi
FreeDos
Camera
Webcam: 1.3MP
Ek özellikler
24 Ay Garanti
Ağırlık
2.635 kg, Güç kaynağı: 221 g
Fiyat
399 Euro

 

15.6" Asus X52F-EX513D
15.6" Asus X52F-EX513D
Bizim test ütünümüzde bir adet DDR RAM yuvası boştu (2 GB).
Bizim test ütünümüzde bir adet DDR RAM yuvası boştu (2 GB).
Pentium işlemci fana bu ısı borusu ile bağlı.
Pentium işlemci fana bu ısı borusu ile bağlı.
Burada WiFi kartı var (Mini PCI Express).
Burada WiFi kartı var (Mini PCI Express).
90-wattlık güç kaynağı nispeten büyük ancak sadece 221 gram.
90-wattlık güç kaynağı nispeten büyük ancak sadece 221 gram.
Açılı güç bağlantısı laptopu oynatırken güç kesintisi ihtimalini azaltıyor.
Açılı güç bağlantısı laptopu oynatırken güç kesintisi ihtimalini azaltıyor.
Bataryayı çıkartabiliyorsunuz da. Bataryanın kauçuk ayakları olmadığı için çıkartmanız durumunda konumunda bir değişiklikle karşılaşmıyorsunuz.
Bataryayı çıkartabiliyorsunuz da. Bataryanın kauçuk ayakları olmadığı için çıkartmanız durumunda konumunda bir değişiklikle karşılaşmıyorsunuz.
Batarya 47 Wh kapasitesiyle (4.400mAh) size WiFi ile 3 saat sörf yapma olanağı tanıyor.
Batarya 47 Wh kapasitesiyle (4.400mAh) size WiFi ile 3 saat sörf yapma olanağı tanıyor.
FreeDOS adım adım yükleme kılavuzu ve sürücüleri ile birlikte geliyor. Ayrıca diğer DVD'den PowerDirector/Producer, MediaShow ve LabelPrint yazılımlarını elde edebilirsiniz.
FreeDOS adım adım yükleme kılavuzu ve sürücüleri ile birlikte geliyor. Ayrıca diğer DVD'den PowerDirector/Producer, MediaShow ve LabelPrint yazılımlarını elde edebilirsiniz.
Taban ünitesindeki geniş kapaktan donanıma ulaşabiliyorsunuz. Destekli plastik burada da var.
Taban ünitesindeki geniş kapaktan donanıma ulaşabiliyorsunuz. Destekli plastik burada da var.
Bu yüzden tüm yuvalar laptopun sağ ve sol taraflarına yığılmış: kart okuyucular (örneğin dijital kameralar için), Ethernet, VGA (D-Sub), HDMI (harici monitörler), USB, mikrofon ve ses çıkışı.
Bu yüzden tüm yuvalar laptopun sağ ve sol taraflarına yığılmış: kart okuyucular (örneğin dijital kameralar için), Ethernet, VGA (D-Sub), HDMI (harici monitörler), USB, mikrofon ve ses çıkışı.
Ekranın geriye yatışından dolayı arka tarafa bir bağlantı yuvası konulamamış.
Ekranın geriye yatışından dolayı arka tarafa bir bağlantı yuvası konulamamış.
329 Eurodan başlıyor
329 Eurodan başlıyor
2.63 kilo ile notebook sınırlı taşınabilirliğe sahip
2.63 kilo ile notebook sınırlı taşınabilirliğe sahip
Cilalı ekran direk gün ışığı altında her şeyi yansıtıyor
Cilalı ekran direk gün ışığı altında her şeyi yansıtıyor
Kasanın hoş ve detaylı bir görüntüsü var...
Kasanın hoş ve detaylı bir görüntüsü var...
Ancak cilalı yüzey alanı biraz fazla (ekran, kapak). Resimde: Güç tuşu
Ancak cilalı yüzey alanı biraz fazla (ekran, kapak). Resimde: Güç tuşu
Hoparlörler ön tarafta ancak biraz garip sesler çıkartıyorlar
Hoparlörler ön tarafta ancak biraz garip sesler çıkartıyorlar
Parlak plastik ile kaplı klavye bazen süngerimsi bir hissiyat veriyor
Parlak plastik ile kaplı klavye bazen süngerimsi bir hissiyat veriyor
En son Pentium jenerasyonu (2010 işlemcileri) yanında entegre ekran kartı ile geliyor.
En son Pentium jenerasyonu (2010 işlemcileri) yanında entegre ekran kartı ile geliyor.
ASUS X52F-EX513D, FreeDOS
ASUS X52F-EX513D, FreeDOS

Benzer Notebooklar

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Dell Latitude E5410 Notebook
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i7 640M, 14.1", 2.63 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Asus ASUSPRO Advanced B8430UA-FA0084E Notebook
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 14", 1.603 kg
Kısa inceleme: Asus ASUSPRO Essential P2520LA-XO0167H Notebook
HD Graphics 5500, Core i5 5200U, 15.6", 2.406 kg
Kısa inceleme: Asus AsusPro Advanced BU401LA-CZ020G Ultrabook
HD Graphics 5000, Core i7 4650U, 14", 1.67 kg
Kısa inceleme: AsusPro Essential PU301LA-RO064G Notebook Review
HD Graphics 4400, Core i7 4500U, 13.3", 1.854 kg
Kısa inceleme: Asus AsusPro P750LB-T2057G Notebook
GeForce GT 740M, Core i3 4010U, 17.3", 2.67 kg

Aynı üreticiden laptoplar

Asus VivoBook 17 S712FA Laptop İncelemesi: Düşük ağırlık, düşük fiyat
UHD Graphics 620, Comet Lake i7-10510U, 17.3", 2.3 kg

Linkler

 

Fiyat karşılaştırması

Artılar

+Sessiz ve serin
+Düzgün batarya ömrü
+İyi uygulama performansı
 

Eksiler

-3 boyut desteği yok
-Yansıtıcı ekran
-Kötü ekran kontrasto
-Süngerimsi klavye yatağı
-Basması zor fare tuşları
-Çok dokunuşlu zoom yok

Kısaca

Neyi sevdik

Hoş ve sessiz, hep serin kalıyor-her laptopun olması gerektiği gibi.

Ne eksikti

Daha sağlam bir klavye ve basması daha kolay touchpad tuşları kullanımı daha kolaylaştırabilirdi. 

Neye şaşırdık

Pentium P6100 artık 330 euro. Athlon II P320 ve AMD V-Serisi artık tahtlarından indirildi.  

Rakipleri

HP 625: AMD ile 335 Euroya; Fujitsu Lifebook A530: mat ekranı ve aynı işlemcisiyle 335 euroya; Lenovo IBM ThinkPad SL510: eski Pentium ve cilasız ekranı ile 380 euroya; Lenovo IBM B560: i3-370M ile 380 euroya; ASUS P50IJ: Eski teknoloji ama mat ekranı ile 330 euroya; Acer Aspire 5253-E352G32Mnkk: AMD Fusion ile 400 euroya; Toshiba Satellite C660D: AMD V-Serisi ile 299 euroya; Samsung R530: Eski Pentium ile 385 euroya; MSI CR620: Core i3 ile 399 Euroya.

Değerlendirme

Asus X52F-EX513D - 02/17/2011 v2(old)
Sebastian Jentsch

İşcilik
78%
Klavye
72%
Mouse
74%
Bağlanılabilirlik
64%
Ağırlık
79%
Batarya
78%
Görüntü
66%
Oyun performansı
54%
Uygulama performansı
79%
Isınma
93%
Ses
91%
İzlenim
80%
Ortalama
76%
77%
Office - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Asus X52F-EX513D Notebook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)