Notebookcheck Logo

Joyor S5 E-Scooter incelemesi - Stil ve yüksek sürüş konforu ile

Tam süspansiyon. Joyor S5 öne çıkıyor. Dışarı itilmiş salıncak kolu sıra dışı görünüyor ve özel bir sürüş deneyimi yaratıyor. Pürüzlü bir profil off-road görünümü sağlar, uzun dingil mesafesi ayaklara yer açar ve büyük bir batarya uzun sürüşleri mümkün kılar. Joyor S5'i bir tur attık.

Joyor üreticisi geniş bir E-Scooter portföyüne sahiptir. S5, ön ve arkada süspansiyon ve kaba profilli lastiklerle karakterize edilen S serisinin giriş seviyesi modelidir.

Scooter ABE ile ve ABE olmadan satılmaktadır, Almanya'da genel işletme ruhsatı önemlidir çünkü e-scooter'lar özel mülk dışında kullanılacaksa onaylanmalıdır.

Almanya'da maksimum hız 20 km/saat ile sınırlıdır; diğer ülkelerde S5'in 25 km/saat hız yapmasına izin verilmektedir. Joyor, S5 ile mümkün olmayan, her tekerlek için bir tane olmak üzere iki motorlu bazı modeller sunmaktadır. RRP 579 Euro'dur.

Teknik veriler Joyor S5
Pil 624 Wh
Tahrik 500 watt fırçasız motorlu arkadan çekişli
Maksimum hız 20 km/saat (D) / 25 km/saat
Üreticiye göre menzil 40 km
Şarj cihazı 130 watt
Yük kapasitesi 120 kg
Lastikler 10 x inç, pnömatik lastikler
Fren sistemi Disk frenler, mekanik; elektrikli motor freni
Ağırlık 21,55 kg
Aydınlatma Ön ve arkada LED ışıklar
Diğer özellikler Kayar salıncak kolu, ön ve arka süspansiyon

Kutudan çıkarma ve montaj - Joyor S5 neredeyse hiç çalışma gerektirmiyor

Joyor S5 büyük bir karton kutu içinde teslim edilir ve iyi korunur. Ambalajda scooter'a ek olarak bir şarj cihazı, kullanım talimatları, bir çok amaçlı alet ve yedek bir iç lastik bulunmaktadır.

Scooter büyük ölçüde önceden monte edilmiştir, sadece gidonun vidalanması gerekmektedir. Bununla birlikte, gidon üzerindeki ekran ve tutamaklar gibi tüm bileşenler zaten yerindedir. Tüm kablolar da zaten döşenmiş ve takılmıştır. Bu nedenle montaj sadece birkaç dakika içinde tamamlanır.

Geriye sadece lastiklerdeki hava basıncını kontrol etmek ve aküyü şarj etmek kalıyor. Talimatlar Almanca da dahil olmak üzere çeşitli dillerde yazılmış ve iyi bir şekilde resimlendirilmiştir.

Joyor S5 SoFlow So4 Pro Gen 2 Niu KQi3 Max Xiaomi Elektrikli Scooter 4 Pro
Pil kapasitesi 624 Wh 504 Wh 608 Wh 446 Wh
Maksimum hız 20 km/s 25km/s 20 km/s 25 km/s
Nominal güç/ maksimum güç 500/500 watt 500/1000 watt 450/900 watt 350/700 watt
Maks. Tırmanma yeteneği 15 % 27-33 % 25 % 20 %
Ağırlık 21,55 kg 18,73 kg 21,1 kg 17,4 kg
Lastikler 10" 10" 9.5" 10"
Maks. Yük kapasitesi 120 kg 150 kg 120 kg 120 kg

Özellikler ve kullanım - Büyük bataryalı Joyor S5

Joyor S5'in en karakteristik özelliği eğimli salınım koludur. Alışılmadık ön tekerlek kılavuzu turuncu boya ile daha da vurgulanmıştır. Tasarım sadece yumuşak bir sürüş sağlamakla kalmaz: üretici aynı zamanda sönümleme de yapar. Arka salıncak kolu da aynı şekilde inşa edilmiştir ve S5'i tamamen süspansiyonlu hale getirir.

Tahrik, arka tekerlekteki 500 watt'lık fırçasız bir motor tarafından sağlanıyor. Enerjisini, ayaklıkta bulunan 624 Wh'lık bir bataryadan alır. Bir LC renkli ekran mevcut hız, destek modu, günlük kilometre ve toplam kilometre hakkında bilgi sağlar. Ekran ve sürüş, sol tutamaktaki bir kontrol ünitesi aracılığıyla kontrol edilir. Başparmak gazı sağ tutamakta bulunur.

Pnömatik lastikler 10 inç boyutundadır ve belirgin bir profile sahiptir. Ayrıca, yüksek düzeyde kendinden sönümleme sağlayan ve arazi cazibesini yansıtan geniş bir kesite sahiptirler. Joyor üçlü bir fren sistemine dayanır. Her bir tekerleğe mekanik bir disk fren takılmıştır ve bu fren motor aracılığıyla uygulanan bir elektrikli fren tarafından desteklenmektedir - scooter bu süreçte enerjiyi geri kazanmaktadır.

Ergonomi için, her iki ayağın yan yana oturabileceği büyük bir ayaklık vardır. Ayrıca kauçuk kaplı ve profillidir. Tutamaklar ergonomik kanatlara sahiptir ve fren kolları ayarlanabilir değildir ancak aynı zamanda ergonomik olarak şekillendirilmiştir. Zil, sol fren kolundaki brakete entegre edilmiştir ve ulaşılması kolaydır.

Üreticiye göre Joyor S5, menü üzerinden seçilebilen hız sabitleme özelliğine sahiptir. Ancak test sırasında bu mümkün olmadı. Arka tekerlek bir çamurluk ile kaplıdır, ancak bir boşluk açık kalır. Akü çıkarılamaz, şarj soketi üstte bulunur ve kauçuk bir kapakla korunur.

Gidon yüksekliği ayarlanabilir ve konum hızlı bir serbest bırakma kullanılarak kilitlenir. Gidon ayrıca tamamen aşağı katlanabilir. Katlama mekanizması kazaları önlemek için ayrıca emniyete alınmıştır. Katlandığında, gidon da scooter'ın taşınabilmesi için sabitlenir.

Aydınlatma ekipmanı - Joyor scooter üzerinde gösterge yok

Joyor S5 minimum aydınlatma donanımı ile birlikte gelir. Buna bir halojen ön far ve bir LED arka ışık dahildir. Scooter'da uzun far ve fren lambası işlevi yoktur. Göstergeler de sağlanmamıştır.

Uygulama ve akıllı fonksiyonlar - Uygulamasız ve ham menülü S5

Joyor S5 tamamen uygulama kontrolü olmadan gelir. Bu nedenle tüm ayarlar ekran ve gidon kontrol ünitesi üzerinden yapılmalıdır. Ne yazık ki, menü kendini açıklayıcı olmaktan çok uzaktır. Adımlar için maksimum hız, ekran parlaklığı ve geri kazanım gücü ayarlanabilir. Ancak, her bir öğe basitçe P harfi ve bir sayı ile adlandırılmıştır.

Ayarlanabilen parametrelerin de herhangi bir ölçü birimi yoktur. Bu nedenle hangi ayarın hangi kısaltmanın arkasına gizlendiğini ancak verilen talimatları kullanarak anlamak mümkündür. Talimatlarda listelenen tüm menü öğelerinin ekranımızda da görünmemesi rahatsız edici. Hız sabitleyicinin etkinleştirilmesini boşuna aradık. Bunun yerine, scooter üzerinde talimatlarda açıklanmayan menü öğeleri var.

Bir uygulama bağlantısının olmaması da utanç verici çünkü bu, hız sabitleyici gibi yeni özelliklerin bir güncelleme ile eklenemeyeceği anlamına geliyor.

Sürüş izlenimi ve konfor - Joyor S5 dengeli ve konforlu

Joyor S5'in en büyük gücü sürüş konforunda yatmaktadır. Bunun bir nedeni de süspansiyonudur. Nispeten sert olmasına rağmen, geniş lastiklerle birlikte S5 çok iyi yuvarlanma özelliklerine sahiptir. Ayrıca büyük taşlar veya kökler içeren gevşek bisiklet yollarının üstesinden gelir ve sürücü parke taşlarında aşırı sarsılmaz. Süspansiyon ayrıca alçak bir kaldırım gibi küçük engellerin kolayca aşılmasını sağlar.

Öte yandan, uzun dingil mesafesi ile birlikte itilen salıncak kolu yumuşak bir kullanım sağlar. Diğer birçok scooter'ın aksine, S5 kısa süreler boyunca tek elle sürülebilir ve bu durum gidonun sallanmasıyla hemen fark edilir. Geniş ayaklık ve ergonomik tutamaklarla birlikte bu, çok iyi bir sürüş konforu sağlıyor. Sadece hız sabitleyicinin olmaması bu tabloyu biraz bozuyor.

Ancak, arazi maceraları için kaba sırtlı lastiklerin cazibesine kapılanlar kısa süre sonra hayal kırıklığına uğrayacaktır. Yeterli ivme ile kısa geçişler mümkün ve eğlenceli. Ancak, S5 uzun otlarda, gevşek çakıllarda veya en geç tırmanışlarda güçten düşüyor.

Scooter hafif eğimleri zahmetsizce tırmanıyor ve neredeyse hiç yavaşlamıyor. Ancak eğim artarsa performans düşer ve S5 sadece 10 ila 15 km/s hıza ulaşır. Maksimum 15 dereceye kadar eğim mümkündür. Eğer gerçekten dikleşirse, scooter'ın itilmesi gerekiyor.

Ne yazık ki, scooter'ımızın akü göstergesi arızalı: ekranda sürekli olarak dolu bir akü gösteriliyor. Akünün boş olduğu, en geç S5 artık maksimum hıza çıkmayıp sadece yaklaşık 10 km/s hıza ulaştığında anlaşılıyor.

Dönüş çapı üç metre ile oldukça geniş. Bu, günlük yaşamda dönerken fark edilir, ancak sürüş sırasında herhangi bir sorun yoktur. Çok dar virajlarda - aslında sadece iterken - kablo demeti gidon ile salıncak kolu arasına sıkışabilir ve bu da aşırı durumlarda kazalara yol açabilir

Yeni olduğunda, katlama mekanizması çok sıkıdır ve çalıştırmak için çok fazla güç gerektirir. Birkaç kez katladıktan sonra daha kolay hale geliyor. Joyor S5'i trende de kullandık ve kolayca istifleyebildik. Ancak, ağırlığından dolayı taşımaktan hoşlanmadık.

Arka çamurluk ve ayaklık arasındaki boşluğa rağmen, sürücü yol ıslak olduğunda bile arkadan kuru kalıyor. Ancak ön tekerlekte sıçrama koruması yok. Sonuç olarak ayakkabılar ve scooter ıslanıyor ve kirleniyor.

Hızlanma ve frenleme - S5 sert frenler

Hızlanma açısından Joyor scooter, özellikle başlangıçta çok kısıtlı. Genel olarak, S5'in hızlanma değerleri diğer scooter'larla karşılaştırıldığında etkileyici. Bununla birlikte, çok uyumlu ayarlama nispeten yavaş hissettiriyor. Farklı sürüş modları yok.

Gaz komutları önemli bir gecikmeyle uygulanıyor. Bu, özellikle gaz azaltıldığında - örneğin virajlardan veya engellerden önce - ve ardından tekrar hızlanıldığında fark edilir. Öte yandan frenler çok daha şiddetli çalışıyor. Bunun nedeni disk frenlerden ziyade agresif motor freni ayarlarıdır. Bu ayar menü üzerinden yapılabilse de karakter aynı kalıyor.

Frenleme sırasında Joyor S5 arka tekerleği hızlı bir şekilde duyulabilir bir şekilde kavrama sınırına getirir. Buna ek olarak, frenleme kuvveti doğrusal olarak değil, çok ani bir şekilde uygulanır - pratik yapmak gerekir. Öte yandan, bu davranış çok iyi frenleme değerleri sağlar. Scooter'ın acil frenleme sırasında iyi kontrol edilebilir ve dengeli kalması sevindirici.

0-15 km/saat 0-20 km/saat 5-15 km/saat 5-20 km/saat
Hızlanma 3.54 sn 4.99 sn 3.11 sn 4.64 sn
15-0 km/sa 20-0 km/sa
Fren mesafesi kuru 0,81 m 1,43 m

Batarya ve şarj - Joyor S5'te büyük batarya

Joyor, S5'in batarya kapasitesini 624 Wh olarak veriyor, bu da bataryayı bir e-scooter için büyük yapıyor. Üreticiye göre, bu 55 kilometreye kadar bir menzili mümkün kılmalıdır. Scooter'ı 20 kilometrelik bir test sürüşüne çıkardık. Bu, birkaç tırmanışın yanı sıra çakıllı bir bisiklet yolundaki kısa bölümleri de içeriyordu.

Ayrıca, uzun etapta neredeyse hiç fren yapmak zorunda kalmadık, bu da scooter'ın fazla enerji geri kazanamadığı anlamına geliyordu. Dolu bir batarya ile başlıyoruz ve ne kadar şarj edebileceğimizi ölçüyoruz. S5 tarif edilen rotada 387 Wh tüketti. Bu, kilometre başına 19,35 Wh'a karşılık geliyor ve bize 32,25 kilometrelik bir menzil sağlıyor. Günlük şehir içi sürüşte, maksimum 40 kilometre gerçekçi olmalıdır.

Şarj cihazı 120 watt'lık bir tepe çıkışına ulaşıyor, ancak ortalama çıkış önemli ölçüde daha düşük. Tam şarj yedi saatten fazla sürüyor. Şarj portunun kapağı tam oturmuyor; sürüş sırasında birkaç kez kendiliğinden açılıyor.

Karar - Joyor S5 süspansiyon kralı

Joyor, S5 ile sadece göz alıcı bir görünüme odaklanmıyor. Scooter'ın şasi tasarımı özellikle etkileyicidir. Scooter dengeli, tam süspansiyonu sayesinde rahat ve sürüşü eğlenceli. İyi ergonomi, bol alan ve büyük bir batarya sayesinde turlar da daha uzun sürebilir. Ancak, bunun için özellikle hız sabitleyici görmek isteriz.

Frenlerin ısırıcı karakterine alışmak biraz zaman alıyor. Ancak biraz pratikle, S5 her zaman kontrol edilebilir ve dengeli kalırken kısa fren mesafeleri de sağlar. Öte yandan dönüş dairesi biraz daha küçük olmalı. Nispeten yüksek ağırlık ise sadece taşırken fark ediliyor.

Scooter için bir uygulama bağlantısı görmek istiyoruz. Bu, ayarları çok daha kolay hale getirecektir. Ancak, menü yalnızca talimatların yardımıyla anlaşılabilir. Neyse ki ayarların sık sık değiştirilmesi gerekmiyor. Test cihazındaki çalışmayan pil göstergesi can sıkıcı.

Genel olarak, Joyor S5 iyi işçiliği ve güvenli kullanımı ile etkileyicidir. Üretici ayrıca talep üzerine daha fazla güce ve iki motora sahip modeller de sunmaktadır. Önemli ölçüde daha hafif ve daha ekonomik olan Xiaomi Mi Scooter 3.

İncelemede: Joyor S5. Test cihazı Geekbuying.com tarafından sağlanmıştır
İncelemede: Joyor S5. Test cihazı Geekbuying.com tarafından sağlanmıştır

Fiyat ve bulunabilirlik

Joyor S5 için internetteki fiyat aralığı çok büyüktür. Önemli: ABE'li ve ABE'siz versiyonları vardır. ABE versiyonu Almanya'da kayıt için zorunludur. Scooter, Amazon (DE) gibi çeşitli satıcılar veya ayrıca ödünç verdiğimiz Geekbuying tarafından satılmaktadır.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Joyor S5 E-Scooter incelemesi - Stil ve yüksek sürüş konforu ile
Benedikt Winkel, 2024-06-24 (Update: 2024-06-24)