Notebookcheck

Karşılaştırmada Üç Gerçek Kablosuz Kulaklık: daha pahalı olması daha iyi demek değil

Battle of the buds! Karşılaştırmada üç güncel TWS kulaklık. Huawei'nin FreeBuds 3 ve Samsung'un Galaxy Tomurcukları, orta sınıf fiyat aralığından iki popüler yarışmacı olsa da, Redmi'nin AirDots'ları belirgin şekilde daha ucuz. İkincisi hoş bir sürpriz oldu.
Daniel Schmidt, 👁 Daniel Schmidt, 🇺🇸 🇩🇪 ...

Huawei'nin FreeBuds 3 ve Samsung'un Galaxy Buds (SM-R170), birbirine çok benzeyen iki rakip. Buna karşılık, Xiaomi'nin Redmi AirDots olarak Çin dışında satılan Mi True Kablosuz Kulaklıkları, iki gerçek kablosuz (TWS) rakiplerinden önemli ölçüde daha ucuz. Bununla birlikte, birçok kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacağından ve önyükleme için çok cazip bir fiyat-performans oranı sundukları için bunları bu makaleye dahil etmeye karar verdik. Aşağıda listelenen fiyatların MSRP'ler olduğunu ve kulaklıkların çok daha düşük bir fiyata alınabileceğini lütfen unutmayın.

Huawei FreeBuds 3 Samsung Galaxy Buds Xiaomi Redmi AirDots
Design open fit in-ear in-ear
Bluetooth 5.1 5.0 5.0
Battery (earphones) 30 mAh 58 mAh 43 mAh
Battery (charging case) 410 mAh 252 mAh 300 mAh
Connectivity USB-C USB-C Micro-USB
Wireless charging yes yes no
Weight (per earphone) 4.5 g 6 g 4 g
Weight (empty charging case) 48 g 40 g 26 g
Price (MSRP) 179,- EUR 149,- EUR 30,- EUR

Durum ve Ergonomi - Fiyat Fark Yaratır

Samsung Galaxy Tomurcukları, parmak izlerine duyarlı olmayan ve aynı zamanda el altında hissettiren kompakt bir mat şarj çantasında geliyor. İkincisi, Huawei'nin FreeBuds'u için de geçerlidir, ancak durumlarının parlak kaplaması gerçek bir kir mıknatısıdır. Her iki ürün de çok iyi hissettiriyor ve her iki menteşe de uzun süre dayanmalı. Ayrıca, takıldıktan sonra tomurcukları yerinde tutan mıknatısları da sevdik. AirDots'un davası ise çok daha ucuz. Mat plastik kaplama tamamen parmak izlerinden yoksundur ve kenarların çok keskin ve malzemenin genel olarak çok ince ve çok zayıf olduğunu gördük. Menteşe de özellikle sert ve dayanıklı hissetmedi, ancak yine de kapağı yerinde tutma işi yaptı. Kasanın içindeki mıknatıslara rağmen AirDots, kasayı hafifçe sallarken belirgin şekilde sallandı. Aynı şey kulaklıkların kendileri için de söylenmelidir. İki daha pahalı yarışmacı, Xiaomi'nin oldukça beceriksiz görünen AirDots'una kıyasla çok daha premium ve çekici görünüyordu. Yine de, yapı kalitesi iyi.

Bir yandan FreeBuds ile diğer yandan Galaxy Tomurcukları ve AirDots arasındaki büyük fark kulak içi tasarımlarıdır. İkincisi gerçek kulak içi kulaklıklar olsa da, Huawei'nin girişimi daha açık. Günün sonunda kişisel tercihlere göre kaynar. Kulak kanalınıza derinlemesine yerleştirilen kulaklıkların sakıncası yoksa, belirli bir dereceye kadar pasif ortam gürültüsünü iptal etmenin ekstra avantajını elde edersiniz. Samsung ve Xiaomi'nin her ikisi de kulaklıkları için üç farklı boyutta eklenti içeriyor ve Xiaomi'nin en küçük boyutlu eklentisi Samsung'dan biraz daha büyük hissediyordu. Her ikisi de çok sıkı oturur ve iç kulağınıza çok iyi tutunur. FreeBud'lar, tragus ve antitragus arasındaki alana kanca yapmaları bakımından farklıdır. Kişisel kulak anatominize bağlı olarak, bu harika bir şekilde çalışabilir ve onları sıkıca yerinde tutabilir veya biraz titrek olabilir. Sol ve sağ kulağınız arasında da farklılık gösterebilir.

Galaxy Buds
AirDots
FreeBuds

Özellikler - Birçok Özelliğe Sahip FreeBuds 3

Her üç model de depolama için küçük bir şarj kutusu ile birlikte gelir ve her üçünde de kasanın pili iki kulaklık şarjını tutacak kadar büyüktü. Xiaomi ve Samsung, Bluetooth 5.0'ı desteklerken, Huawei'nin FreeBuds 3 zaten en son Bluetooth 5.1 standardını destekliyor. Samsung ve Xiaomi'nin pasif gürültünün kulak kanalını kapatarak iptal etmesinin aksine, FreeBuds 3 aktif gürültü önleme (ANC) özelliğini destekler. Qi uyumlu şarj matı veya ters kablosuz şarjı destekleyen herhangi bir akıllı telefon. Kablosuz şarj özelliği testlerimizde çok iyi çalıştı.

Başlarken - FreeBuds ve Galaxy Tomurcukları Apple Örneğini Takip Edin

Samsung ve Huawei'nin kulaklıklarıyla ilk kurulum çok daha kolaydır, çünkü ilgili vakalarını ilk kez açar açmaz anında eşleştirme moduna geçerler. FreeBuds'u EMUI 10 çalıştıran bir Huawei akıllı telefonla eşleştiriyorsanız, kulaklıklarınız anında bağlanır. Diğer tüm Android akıllı telefonlar, tüm FreeBuds özelliklerine erişmek için AI Life uygulamasının Google'ın uygulama mağazasından indirilmesini gerektirecektir.Gsung Galaxy Earrable uygulaması akıllı telefonunuza zaten yüklenmişse Samsung'un kulaklıkları çok benzer şekilde davranır; kurulum sürecinde size rahatça rehberlik edecektir. Redmi AirDots, her türlü konfor kurulum özelliğine sahip değildir. Bunları akıllı telefonunuzla eşleştirmek için, eşleştirme moduna geçene kadar sağ düğmeyi basılı tutmanız ve ardından iPhone'lar da dahil olmak üzere istediğiniz herhangi bir akıllı telefonla eşleştirmeniz gerekir.AirDots'un iki rakibinin bir iPhone ile eşleştirilmesi, Her iki şirket de iOS uygulamaları sunmadığından benzer şekilde. Galaxy Tomurcukları için, dokunmatik sensörlerden birine basmanız ve basılı tutmanız gerekirken, FreeBud'lar şarj kutusunun üzerinde bir eşleştirme düğmesi bulunur.

İşleme - Uygulama Desteği Olmayan Redmi AirDots

AirDots, test grubumuzda uygulama desteği olmayan tek yarışmacılardır. Buna göre, yapılandırılmayı bekleyen ayar veya özel özellikler, ince ayar yapılması gereken ekolayzır ayarları ve indirilip yüklenecek ürün yazılımı güncellemeleri yoktur. Telefon çağrılarını cevaplamanıza, sonlandırmanıza veya reddetmenize, ses çalmayı duraklatmanıza veya devam ettirmenize ve sesli asistanı başlatmanıza izin veren entegre düğmelerle kontrol edilirler. Bunlar testlerimizde genellikle iyi sonuç verirken, maalesef stereo eşleştirmenin zaman zaman düzgün çalışmadığını fark ettik. Çoğu zaman işe yarayan kolay düzeltme basit bir yeniden başlatmadır; ancak bazen tam bir sıfırlama gerekiyordu. Buna ek olarak, düğmelerin çok duygusal olduğunu ve daha belirgin ve hassas bir dokunsal geri bildirim olmasını isterdik.Gamsung'un Galaxy Tomurcukları Galaxy Wearable uygulaması ile yapılandırılır ve güncellenir. Diğer şeylerin yanı sıra uygulama bildirimleri ayarlamanıza veya ekolayzeri ayarlamanıza izin verir. Kulaklıkların kendileri, testlerimiz sırasında çok iyi çalışan yüzeye monte dokunmatik sensörler ile kontrol edilir. Üç musluğun çok hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğinden, sadece üç kez hafifçe vurmak için biraz alışmak gerekiyordu. Bu dokunmatik sensörler uygulama üzerinden kilitlenebilir ve tutma özelliği buna göre yapılandırılabilir. Ses yardımcıları sesinizi kullanarak etkinleştirilir. Bu, Android'de bulunan tüm sesli asistanlarla çalıştı ve bir iPhone'da değil. Huawei'nin FreeBuds 3, AI Life uygulaması aracılığıyla yapılandırıldı. Samsung'un Galaxy Wearable uygulaması kadar kapsamlı değildir ve kısmen standart Bluetooth ayarlarına dış kaynaklıdır. Kulakiçi kulaklıklar, oldukça iyi çalışan çubuklara çift dokunarak kontrol edilir. Özelliklere iki kulaklıktan birinde erişilebilir, ancak genel olarak Galaxy Tomurcukları daha esnek ve ayarlanabilir hale geldi. Samsung'un Galaxy Tomurcuklarında olduğu gibi Siri'yi etkinleştirmek hiç işe yaramadı.

FreeBuds 3: App
FreeBuds 3: App
Galaxy Buds: App
Galaxy Buds: App

Menzil - Galaxy Tomurcukları En Zayıflar

Bu test için her kablosuz tomurcuk setini aynı üretici tarafından üretilen bir akıllı telefonla eşleştirdik. Redmi AirDots bir Xiaomi Mi 9 (BT 5.0), Galaxy Buds bir Galaxy Note 10 (BT 5.0) ve FreeBuds 3 ile bir Huawei Mate 30 Pro (BT 5.1) ile eşleştirildi.Genel olarak, üç yarışmacının hepsi çok iyi. Bir kat yukarıda hiçbir bağlantı sorunu yoktu ve sadece başka bir kat yukarı tırmanmaya çalışırken oynatma sorunları fark etmeye başladı. Huawei'nin kulakiçi kulaklıkları en yüksek menzile sahipti ve bunu yaklaşık 2 ft geride kalan AirDots izledi. Samsung Galaxy Buds en kısa menzili sundu ve AirDots'un 3 ft gerisine düştü.

Ses kalitesi

Üç TWS kulaklık arasında ses kalitesi çok farklıydı. Son yer Xiaomi'nin AirDots tarafından açıkça düzenleniyor. Sessiz ortamlarda bile ağır bir şekilde yankılanıyorlardı ve boş bir teneke kutu içinde oturduğumuz gibi ses çıkarıyorlardı. Başka bir deyişle: Neredeyse anlaşılamıyorduk. Denkleme ortam sesi eklendiğinde, AirDots herhangi bir ortam gürültüsü filtresinden yoksun gibi göründüğü için çok hızlı bir şekilde daha çirkinleşti. Verilmiş, pasif gürültü iptali farkedilebilir, ancak hiçbir şekilde aktif gürültü iptali için yeterli bir alternatif değildir.G galaksi Tomurcukları bu testte çok daha iyi yaptı ve aynı zamanda cihazın mikrofonları üzerinden pasif gürültüyü iptal etmenizi sağlayan bir ayar sundu, örneğin, gerekirse trafik gürültüsünün engellenmesini önlemek için. Galaxy Tomurcukları bile küçük yankıdan tamamen yoksun olmasa da ses kalitesi çok daha iyiydi. Ortam gürültüsü çoğunlukla çok iyi filtrelenir, bu da algımızın biraz da olsa acı çekmesine rağmen kendi sesimizin iyi anlaşılabilir kalması anlamına gelir.Huawei FreeBuds 3, test grubumuzda aktif gürültü iptali olan tek kulaklıktı. Ne yazık ki, testlerimizde tamamen başarısız oldu ve hiç çalışmadı. Uygulamadaki ters ses sinyalini ayarlayabilseniz de, arka plan gürültüsünü azaltmak için hiçbir şey yapmaz, ancak bunun yerine biraz değiştirir. Bu, genel ses kalitesinin ne olursa olsun oldukça iyi olduğu göz önüne alındığında özellikle sinir bozucuydu. Sessiz ortamlarda FreeBuds 3 üç yarışmacının en iyisiydi. Yüksek ortam gürültüsü seviyelerinin bile Samsung'un kulakiçi kulaklıklarıyla karşılaştırıldığında algılanabilirlik üzerinde olumsuz bir etkisi olmadı, ancak maalesef arka plan gürültüsü her zaman duyulabilir ve fark edilebilir kaldı. Üç kulaklığın da paylaştığı bir özellik, mikrofonlarının yüksek rüzgar hassasiyeti.

Ses Kalitesi - AirDots Bizi Şaşırttı

İlk önce: Üç yarışmacının hiçbiri ses kalitesi konusunda tam bir başarısızlık değildi. Galaxy Bud'ın ince ayarlı ekolayzırıyla AKG sesi en esnek olanıydı ve Tomurcuklar nispeten dengeli bir ses ortamı sundu. FreeBuds 3, genel olarak olduğu kadar düşük performans göstermesine rağmen, Galaxy Tomurcuklarına göre biraz daha az belirgindi. Buna karşılık, yüksekler çok daha açık ve daha genişti. Günün sonunda bir kez daha kişisel tercihe bağlı olarak kaybolur.AirDots, yüksek ses seviyeleri ile daha da kötüleşen orta tonlar pahasına çok baskın bas ve iyi temsil edilen yüksekler sundu. Her iki kulaklığın da, iki pahalı yarışmacının bozulma eşiği AirDots'dan daha yüksek olmasına rağmen, maksimum ses seviyesinde belirgin bir şekilde bozulmuştur. İkincisi, diğer ikisinden çok daha erken ve çok daha kötü bozuldu. Daha düşük ses seviyelerinde de çok iyi performans gösterdiler.Video izlerken ses gecikmesi, üç kulaklıklı mikrofon setiyle de sorun değildi. Sadece çok yakın ve ayrıntılı bir incelemede küçük gecikmeler bile tespit edilebilir.

Pil Ömrü - TWS kulaklıklar arasındaki önemli farklar

Pil ömrü, maksimum ses seviyesinde müzik çalarken yukarıda açıklananlarla aynı koşullarda test edildi.G Galaxy Tomurcuklarının en uzun bataryaya sahip olmaları beklendiğinden, en uzun süre dayanmalarını bekledik ve hayal kırıklığına uğratmadılar. Buna karşılık, FreeBuds, Galaxy Tomurcuklarından çok daha verimli olduğu ortaya çıktı ve mAh başına% 25 daha uzun sürdü. Bu testte AirDots öldü. Ne özellikle verimlidirler ne de çok uzun ömürlüdürler.

Battery life minutes/mAh
Galaxy Buds (58 mAh) 5 h 50 min 6.03
FreeBuds 3 (30 mAh) 3 h 47 min 7.57
AirDots (43 mAh) 2 h 17 min 3.19

Karar - Beklenenden Daha Açık

Hem Samsung'un Galaxy Buds hem de Huawei'nin FreeBuds 3'ü iyi bir genel deneyim sunuyor. Samsung'un kulakiçi kulaklıkları iyi ses kalitesi, çok çeşitli ayarlar ve uzun pil ömrü sunar. Kulak içi kulaklıklara çok düşmüyorsanız, FreeBuds eşit derecede iyi ses kalitesine sahip iyi bir alternatiftir. Ne yazık ki, testlerimiz ANC özelliğinin tam bir başarısızlık olduğunu ortaya koydu.İki daha pahalı yarışmacılar ve Redmi AirDots (diğer adıyla Xiaomi Mi True Wireless Earbuds) arasındaki fiyat farkı testlerimiz sırasında göze çarpan bir şekilde belirginleşti. AirDots ilk başta şaşırtıcı derecede iyi bir ses kalitesi sunarken, sesi açtığımızda hızla yokuş aşağı gitti. Ses kalitesi vasattı, pil ömrü nispeten zayıftı ve sadece son yerlere layıktı ve yukarıda belirtilen Bluetooth eşleştirme sorunları gerçek bir düşüş olabilir. Bununla birlikte, çok düşük fiyatları göz önüne alındığında, çok fazla para harcamadan TWS kulaklıkları denemek veya çoğunlukla sessiz bir ortamda kullanmak isteyen herkes için sınırlı bir tavsiyeyi hak ediyorlar.TWS kulaklıkların mutlaka olması gerekmiyor. pahalı. Bununla birlikte, çoğu kullanıcı daha pahalı seçeneklerden faydalanacak.Ne yazık ki, kulaklıkların hiçbiri iyi yapılmış iOS desteği sunmadı. Bu bağlamda, Samsung Galaxy Buds en iyi performansı gösterdi. Genel olarak dengeli bir paket ve deneyim sundular ve iddia ettiklerini sundular. Günün sonunda karar, tasarım ve ses kalitesinde kişisel tercihlere dayanacak.

In review: Xiaomi Redmi AirDots, Samsung Galaxy Buds, and Huawei FreeBuds 3. Review units courtesy of Xiaomi Austria and Huawei Germany
In review: Xiaomi Redmi AirDots, Samsung Galaxy Buds, and Huawei FreeBuds 3. Review units courtesy of Xiaomi Austria and Huawei Germany
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Karşılaştırmada Üç Gerçek Kablosuz Kulaklık: daha pahalı olması daha iyi demek değil
Daniel Schmidt, 2020-02-24 (Update: 2020-02-24)