Notebookcheck Logo

Kötü koku, iyi renk doğruluğu: Lenovo Akıllı Projektör L-PJT100 (Xiaoxin 100) uygulamalı inceleme

Az paraya büyük ekran. Lenovo'nun Akıllı Projektörü 200 dolar civarındaki fiyatıyla kelepir gibi görünüyor. Wi-Fi 6, 1080p çözünürlük, Miracast, otomatik odaklama, makul parlaklık, akıllı hoparlör modu, USB kalem sürücü desteği, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli renk seçenekleri. Ne yazık ki, bu projektörde işler göründüğü kadar iyi değil.

Sinema, insanların film izlemek için geldikleri bir yerdir. Bir şehrin eteklerinde bir otopark olabilir, büyük bir bina olabilir ve evinizde özel bir oda da olabilir. Eğer son seçenek kalbinizi hızlandırıyor ve midenizi beklentiyle bayıltıyorsa, Lenovo sizi koruyor. Akıllı Projektör L-PJT100, bir iPad'den çok daha ucuza mal olurken pek çok kutuyu işaretliyor.

Lenovo web sitesinde bu projektör için herhangi bir ürün sayfası bulunmuyor. 2022'nin 4. çeyreğinde piyasaya sürüldüğünü kesin olarak biliyoruz ve 2 GB RAM ve 16 GB ROM'a sahip olduğu belirtiliyor. Ürünün 700 lümene kadar parlaklık sunması bekleniyor; Akıllı Projektörün LCD teknolojisine mi yoksa DLP teknolojisine mi dayandığı tam olarak belli değil. Çeşitli kaynaklar L-PJT100'ün dört çekirdekli HiSilicon 352 çip tarafından desteklendiğini belirtiyor. Daha fazla teknik özellik için lütfen aşağıdaki tabloyu okuyun.

Xiaoxin 100: Bir bakışta teknik özellikler
Çözünürlük 1920 x 1080
Arka Işık Bir LED (30.000 saate kadar)
Parlaklık 700 ANSI lümene kadar
Kontrast oranı 2.000:1'e kadar
Atış oranı 1,25'e 1
Depolama, bellek 16 GB, 2 GB
Bağlantılar Wi-Fi 6 (Miracast dahil), BT 5
Girişler USB 2.0, HDMI
Ürün boyutları, Lenovo verileri 252 x 256 x 107 mm (9,92 x 10,08 x 4,21 inç)
Ürün ağırlığı, Lenovo verileri 2,3 kg (5,07 pound)

Lütfen bunun kısa mesafeli bir projektör olmadığını, yani görüntünün yeterince büyük olması için ürünün görüntünün yansıtıldığı yüzeyden oldukça uzakta olması gerektiğini unutmayın. Akıllı Projektör duvardan bir metre on santimetre uzağa yerleştirildiğinde 77 cm genişliğinde görüntü elde edildi.

Kasa - L-PJT100 için sağlam yapı kalitesi

Notebookcheck'e inceleme için gönderilen Akıllı Projektör koyu gri renktedir. Makul fiyat etiketine rağmen modern ve yüksek teknolojili görünmeyi başarıyor. Ayrıca 14,7 x 3,4 x 6,7 cm boyutlarındaki harici 110 W güç tuğlası da oldukça hacimli. Lenovo kullanabildiği kadar plastik kullanıyor ve cam, metal ve karbon fiber gibi daha kaliteli malzemeler göze çarpmıyor.

Uzaktan kumanda kompakt ve hafiftir ve kullanımı çok çok rahattır. Kumandayı tutan kişinin projektörün arkasında olması en iyi sonucu verir. Projektörde yalnızca bir düğme (güç açma/kapama düğmesi) bulunduğunu ve bu nedenle uzaktan kumandayı dikkatli kullanmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Hasar görür veya kaybolursa, alternatif bir giriş cihazı bağlanana kadar projektör kullanılamaz hale gelebilir. Örneğin, bir USB fare.

Lenovo Akıllı Projektörün arkasında bulunan USB 2.0 bağlantı noktası, projektör açık olduğu sürece kişinin akıllı telefonunu şarj etmek için kullanılabilir.

Arka kısım: Güç girişi, 3,5 mm ses çıkışı, USB, HDMI, IR alıcısı
Arka kısım: Güç girişi, 3,5 mm ses çıkışı, USB, HDMI, IR alıcısı
Güç düğmesi. Projektör uzaktan kumanda ile de açılıp kapatılabilir
Güç düğmesi. Projektör uzaktan kumanda ile de açılıp kapatılabilir
Ön tarafta, projektörün görüntü netliğini ayarlamasına ve gerektiğinde kilit taşı düzeltmesi uygulamasına yardımcı olan bir kamera bulunur
Ön tarafta, projektörün görüntü netliğini ayarlamasına ve gerektiğinde kilit taşı düzeltmesi uygulamasına yardımcı olan bir kamera bulunur

Yazılım - Xiaoxin 100 için Android 9

Akıllı Projektörün açılması yaklaşık yarım dakika sürüyor. İşletim sistemi çalışmaya başladıktan sonra projektör, ön tarafında bulunan bir kamera yardımıyla ürettiği görüntünün yeterince keskin olup olmadığını kontrol ediyor; bu sadece üç veya dört saniye sürüyor ve yüksek sesler eşlik ediyor. Otomatik çarpıklık düzeltme varsayılan olarak aktiftir ancak kullanıcının istediği buysa kapatılabilir. Projektör birkaç santimetreden daha fazla hareket ettirilirse, görüntüyü otomatik olarak yeniden ayarlayacaktır ve uzaktan kumanda üzerinde kullanıcının aynı amaca ulaşmak için basabileceği özel bir düğme vardır.

Lenovo Xiaoxin 100'ün kullanıcı arayüzü daha önce Smart TV kullanmış olan herkese tanıdık gelecektir. Süslü bir şey değil ama kesinlikle kullanılabilir. Ekranlar ve uygulamalar arasında geçiş yapmak her zaman bir ya da iki saniye sürüyor ki L-PJT100'ün sadece 2 GB RAM ile eşleştirilmiş yavaş bir çipten güç aldığı düşünüldüğünde bu normal. Varsayılan olarak İngilizce etkin olmak üzere çeşitli diller mevcut; burada makine çevirisi kullanılmış gibi görünüyor ve bu nedenle dile bağlı olarak belirli menü seçeneklerinin ne işe yaradığı zaman zaman belirsiz olabilir. (Rusça test edildi.)

Ekran klavyesi gerektiğinde açılır, ancak Wi-Fi şifresini yazmak gibi önemsiz bir şey bile, kişinin sahip olduğu tek şey uzaktan kumandada bulunan Yukarı, Aşağı, Sol, Sağ, Geri ve Enter tuşlarıysa yorucu bir görev olabilir. Çoğu Akıllı TV'de olduğu gibi, kullanıcı arayüzüyle etkileşimi çok daha kolay hale getirmek için bir Bluetooth klavye ve/veya Bluetooth fare edinmek iyi bir fikirdir. Elinizde sadece uzaktan kumanda ile idare etmek kesinlikle mümkündür ancak eğlenceli olmayacaktır.

Sistem Güncelleme alt menüsünü ziyaret etmek herhangi bir sonuç vermedi. Test ünitesinin mevcut en son aygıt yazılımı sürümünü kullandığı varsayılıyor.

Güç düğmesine bastıktan bir saniye sonra, kullanıcı şu şekilde karşılanacaktır
Güç düğmesine bastıktan bir saniye sonra, kullanıcı şu şekilde karşılanacaktır
İlk önyükleme ekranı kısa bir süre sonra başka bir ekranla değiştirilecektir
Ardından bir netlik kontrolü yapılacaktır
Başka bir şey yapmadan önce Wi-Fi'ye bağlanmak mantıklıdır
YouTube ve Disney+ gibi akış hizmetlerine erişmek gerçekten çok kolay. Karanlık bir odada çekilmiş fotoğraf
RTVE uygulaması. Karanlık bir odada çekilmiş fotoğraf
Fotoğraf odada bol gün ışığı varken çekilmiştir
Fotoğraf odada bol gün ışığı varken çekilmiştir
Ayarlar alt menüsü. Fotoğraf odada bol gün ışığı varken çekilmiştir
FAT32 dosya sistemli bir kalem sürücü anında tanındı. Karanlık bir odada çekilmiş fotoğraf
Hava raporu harika görünüyor. Fotoğraf odada bol gün ışığı varken çekildi
Miracast'i açmak için Uygulamalar alt menüsünü ziyaret etmek gerekir. Fotoğraf odada bol gün ışığı varken çekildi
Desteklenen dillerin listesi gerçekten çok uzun. Fotoğraf odada bol gün ışığı varken çekildi
Güç düğmesine basıldığında, kullanıcı L-PJT100'ü kapatma veya akıllı hoparlör modunu etkinleştirme seçeneklerinden birini seçebilir. Odada bol gün ışığı varken çekilen fotoğraf

Projektörü bir projektöre bağlama Acer Swift 5 SF514 miracast aracılığıyla bağlantı kurmak çok kolaydı. Xiaoxin 100'de Miracast uygulamasını başlattıktan hemen sonra, dizüstü bilgisayarda aşağıdaki adımlar gerçekleştirildi:

Windows 11 Ayarlar uygulaması → Bluetooth ve cihazlar → Kablosuz monitör veya yerleştirme istasyonu ekle

Projektör dizüstü bilgisayarın ekranını yansıtmaya başladı ve projektörün hoparlörleri dizüstü bilgisayar için varsayılan ses çıkış cihazı haline geldi. Birkaç saniye için her şey harika görünüyordu. Sonra YouTube'u açtım ve bu müzik videosunu açtım opera tarayıcısı ile tam ekranda.

İlk fark ettiğim şey kare hızının gerçekten düşük olduğuydu. Swift 5'in ekranının çalıştığı 60 fps veya videonun işlendiği 25 fps yerine, 15 fps gibi bir şey elde ediyordum, sonuç olarak 25 fps video daha çok bir GIF gibi görünüyordu. Bir ya da iki kez, görüntünün bir ya da iki saniye boyunca oldukça kötü bir şekilde deforme olduğunu gördüm.

Bu da yetmezmiş gibi projektör birkaç saniyede bir "Ağ Bağlandı" mesajı göstermeye başladı. Bu ancak yaklaşık on dakika sonra Miracast'i kapattığımda durdu.

Neyse ki, USB kalem sürücüde depolanan MP4 (AVC + AAC) ve AVI (XVID + MP3) dosyalarını oynatırken bu iki sorun da ortaya çıkmadı. Yerleşik YouTube uygulaması üzerinden YouTube videolarının akışı da kusursuzdu, herhangi bir yazılım sorunu ve kare hızı sorunu yaşanmadı.

Projektör açıkken güç düğmesine basıldığında iki seçenekli bir ekran görüntülenir. İlk seçenek doğal olarak Xiaoxin 100'ü kapatmak. İkincisi ise çok daha heyecan verici - Akıllı Projektörün aynı zamanda akıllı bir hoparlör olarak da kullanılabildiği ortaya çıktı! Bir Android telefonunu Bluetooth aracılığıyla test ünitesine bağlamak sadece birkaç saniye sürdü. Projektör daha sonra lambayı kapatıp kapatmayacağını sordu. Güç tüketimini azaltmak ve ürünün ömrünü uzatmak için bunu yapmak tamamen mantıklı.

Aksesuarlar

Akıllı Projektör bir karton kutu içindeydi ve bu kutu da başka bir karton kutu içindeydi. Projektörle birlikte bir güç tuğlası, çok ayrıntılı bir İngilizce kılavuz ve bir uzaktan kumanda veriliyor. Uzaktan kumandaya güç sağlamak için iki adet AAA boyutunda pil gerekiyor; bunlar dahil değil. Daha da şaşırtıcı olan, HDMI'dan HDMI'ya kablonun da dahil edilmemiş olması.

Dış kutu
Dış kutu
İç kutu
İç kutu
Güç tuğlası büyüktür, ancak projektörün kendisi kadar büyük değildir
Güç tuğlası büyüktür, ancak projektörün kendisi kadar büyük değildir
Kılavuz çok uzun ve çok ayrıntılı
Kılavuz çok uzun ve çok ayrıntılı

Görüntü kalitesi - Fiyatı düşünüldüğünde Xiaoxin 100'ün en önemli özelliği

Görüntü kalitesi, görüntünün genişliği 2 metreden (6,56 ft) küçük olduğu sürece iyidir. Renkler, diğer cihazlarda olduğu kadar canlı olmasa da gerçeğe oldukça yakın Swift 5'nin %100 sRGB ekranına sahip. Akıllı telefonla çekilen bulanık fotoğraflar renklerin hakkını veremiyor.

Kontrast açısından test ünitesi Swift 5'in belirgin bir şekilde gerisinde kalıyor ancak aradaki fark düşünüldüğü kadar çarpıcı değil.

Lenovo Xiaoxin 100 kesinlikle gün ışığında kullanılabilecek kadar parlak olsa da, doğal aydınlatma minimumda tutulduğunda ve odada yapay aydınlatma olmadığında en iyi şekilde çalışır. İşte o zaman projektör gerçekten kendine geliyor ve bir filmin veya TV şovunun keyfini gerçek bir sinemaya gidildiğinde olduğu kadar çıkarmak mümkün hale geliyor.

Endişelerimden biri, bunun 1080p bir projektör olduğunun pek de belli olmaması. Kullanım durumu ne olursa olsun (kalem sürücüde depolanan dosyaları oynatma, Miracast ile dizüstü bilgisayar ekranını yansıtma, YouTube videolarını izleme) görüntü netliği iyi olsa da, görüntü, orada olması beklenen küçük ayrıntılardan yoksun olma eğilimindedir. Uzaktan yavaşça hareket eden bir arabanın plakasındaki rakamlar ve harfler gibi şeylerin seçilmesi çok zordur. Swift 5'in ekranı çok daha küçük olmasına ve %150 Windows ölçeklendirmesi etkin olmasına rağmen durum böyle değil. Birkaç kez kendimi "1080p böyle görünmemeli" diye düşünürken yakaladım. 1080p YouTube videoları 720p videolardan daha iyi görünmüyor ki bu akıl almaz bir durum. Aksine, YouTube videolarını 720p'de izlerken çoğu nesnenin kenarlarında ciddi aşırı keskinleştirme artefaktları var - bunlar beyaz çizgiler gibi görünüyor - ve 1080p'de daha da belirgin hale geliyorlar.

HDR desteğinin yerleşik olduğu söylense de, bunu test etmenin güvenilir bir yolunu bulamadım.

www.youtube.com/watch?v=IT4reovDNXE&t=931s
www.youtube.com/watch?v=IT4reovDNXE&t=931s

Emisyonlar

Gürültü ve Koku

Xiaoxin projektörü ilk açtığımda, ne kadar gürültülü olduğunu görünce hayretler içinde kaldım. Dahili fan her zaman aynı hızda çalışıyor ve bu hız kesinlikle çok yüksek, bu da ürünü bir projektörden çok daha gürültülü yapıyor Acer Swift 5 SF514 tam hızda çalışıyor (yaklaşık 35 dB(A)).

Sonra koku geldi. Cihazı açtıktan yaklaşık bir dakika sonra çok tanıdık bir koku hissettim. En iyi şekilde lastiklerin yavaşça yanması olarak tanımlanabilir ve Mijia İndüksiyonlu Ocak Youth Edition'ım ne zaman yarım dakikadan uzun süre kullansam bu kokuyu bolca üretiyor. Sonuç olarak, "alerji" kelimesinin tam anlamını bilenlerin yanı sıra sıkışık, kötü havalandırılan dairelerde yaşayanlar bu Lenovo projektörden uzak dursa iyi olur.

Sıcaklık

Test ünitesi dokunulduğunda hiç ısınmıyor. Aynı şey güç tuğlası için söylenemez; yarım saatlik sürekli çalışmanın ardından, 50 °C (121 °F) işaretini geçmeye tehlikeli bir şekilde yaklaştı.

Smart Projector'un sıcak hava çıkışı arka taraftadır, bu nedenle duvara yakın yerleştirmek iyi bir fikir olmayacaktır.

Hoparlörler

Lenovo Xiaoxin 100'ün iki adet 5 W hoparlörü oldukça sağlam bir ses sunuyor. Kompakt bir 50 dolarlık Bluetooth hoparlör olan Sony SRS-XB13 ile doğrudan karşılaştırıldığında, netlik ve tanımdan yoksunlar; baslar o kadar mevcut değil ve tizler o kadar belirgin değil. Yine de bir şekilde Akıllı Projektör, film izlemeyi keyifli bir deneyim haline getiren beklenenden daha iyi bir ses üretiyor. Gerçekten yüksek ses çıkarabiliyorlar; %35'lik bir ses seviyesi küçük bir oda için tamamen yeterli ve %65'te Akıllı Projektör tam güçte çalışan bir SRS-XB13'ten daha yüksek.

Akıllı hoparlör modunu açmanın, lamba kapalı olsa bile fanın daha sessiz çalışmasını sağlamaması çok kötü.

Artıları

+ iyi görüntü netliği
+ iyi renk doğruluğu
+ güvenilir otomatik odaklama ve kilit taşı otomatik düzeltme
+ güçlü hoparlörler
+ uzaktan kumanda kompakt ve kullanımı rahat
+ Wi-Fi 6

Eksiler

- kokuyor
- yüksek sesli fan
- yavaş SoC
- Android 9 tabanlı eski işletim sistemi
- görüntü yeterince ayrıntılı değil
- Miracast düzgün çalışmıyor
- hDMI kablosu dahil değildir

 

 

Karar

İncelemede: Lenovo Akıllı Projektör L-PJT100 (Xiaoxin 100)
İncelemede: Lenovo Akıllı Projektör L-PJT100 (Xiaoxin 100)

Lenovo Smart Projector L-PJT100 harika bir ürün gibi görünmeyebilir. Köklü bir şirket tarafından üretilen 700 veya 1000 dolarlık bir projektör karşısında şansı olmayacaktır. Kokuyor, yavaş ve çok gürültülü. Kimseyi şaşırtacak kadar güçlü renkler veya ses sunmuyor. Büyük, ağır ve bu nedenle hiç de taşınabilir değil. Hatta HDMI kablosu bile yok!

Bununla birlikte, 100 ila 250 dolar arasındaki projektörler, genellikle bulanık görüntü, düz korkunç ses, güçsüz lamba ve diğer şeylerin yanı sıra düşük yapı kalitesini içeren çok daha rahatsız edici bir dizi sorunla birlikte gelme eğilimindedir. L-PJT100 neyse ki yukarıdakilerin hiçbirine sahip değil. Ayrıca hem ev kullanıcıları hem de şirketler için faydalı olacak kadar çok yönlüdür. Harcayacak 200 doları veya biraz daha fazlası olan bir kişi için bu yılın en iyi satın alımı olabilir. Her şey duruma ve elbette kişinin beklentilerine bağlı.

Bir projektöre kesinlikle ama kesinlikle ihtiyacınız varsa ve harcayacak sadece 200 dolarınız varsa, bu Lenovo/Xiaoxin ürünü aradığınız giriş seviyesi seçenek olabilir. Smart Projector'u geride tutan çoğunlukla koku ve gürültüdür. Projektör geniş ve uygun şekilde havalandırılan alanlarda kullanılmak üzere satın alınıyorsa, bu iki dezavantaj da önemli olmayacaktır.

Fiyat ve bulunabilirlik

Projektör Aliexpress'te yaklaşık 200 dolara satılıyor. Geekbuying 'de Xiaoxin 100 250 Euro'ya listelenmiştir.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Kötü koku, iyi renk doğruluğu: Lenovo Akıllı Projektör L-PJT100 (Xiaoxin 100) uygulamalı inceleme
Sergey Tarasov, 2024-02- 8 (Update: 2024-02- 8)