Notebookcheck

User-Test Samsung R560 Aura P8400 Madril

Her türlü kullanım için Mobil çözüm

Yeni Samsung R560 - Aura P8400 Madril tam anlamıyla her türlü kullanım için uygun bir notebook. Bu notebook ile ister basit ofis uygulamarını çalıştırın, ister yüksek performans gerektiren multimedia uygulamarını. Olanaklarınızı kendiniz belirlerin. Şu anda pazarda 560 serisinin iki modeli bulunmakta. Bir taragta Aura P7350 Maloz ve öteki tarafta şu an incelediğimiz Aura P8400 Madril.

Samsung R560 Mandril

İki güçlü notebook piyasaya sürülüyor. Ve ikisinin arasındaki farkı ilk bakışta farketmek oldukça güç, biraz çaba gerektiriyor. Bu çabayı harcayan kişiler farkedecektirki ortada sadece iki adet önemli farklılık var. Bunlardan belkidde en belirgin olanı aındanda anlaşılacağı gibi R560 - Aura P7350 Maloz biraz daha zayıf bir işlemci kapasitesine sahip. 'Zayıf' kelimesi fazla abartılmamalı. Sonuç olarak bu 1066 MHz Front Side Bus hızına sahip 3 MB L2 Cache kapasiteeli Intel Core Duo 2.0 GHz bir işlemci. Yeni çıkan modeller önceki versiyonlarına göre daha yüksek saat hızına sahip ve daha çok enerji tasarrufu sağlamakta.

İkinci ve son farklılık ise dahili Bluetooth Version 2.0 + EDR eklentisi. Bu ekipman varyasyonunun Samsunga göre fiyata etkisi 120 Euro civarında. luetooth, notebookları kablosuz cihazlar, cep telefonları ile senkronize etmenize veya dosya transferi yapmanızda kullanılabilecek bir sistem. Bunların tamamını kart okuyucularlada yapabileceğiniz için Bluetooth'a gereğinden fazla önem verilmemeli.

Kasa

Samsung R560 - Aura P8400 Madril aynı zamanda tasarımda da yeni Samsung görüntüsünü yakalıyor. TV setleri gibi Madril de piyano siyahı kasa rengine sahip. Bu noktada parlak yüzeyin dikkatleri çekeceğine şüphe yok. Samsung tozlara karşı aynı zamanda özel bir temizleme bezi vermeyi unutmuyor.

Notebook kapatıldığında gümüş kaplamalı kapakta logoyu hemen farketmek mümkün. Bunun sebebi parlak kaplama. Ama bunun yanında kasa özel bakımıda gerektiriyor. Çünkü böyle parlak bir yüzeyde parmak izleri hemen kendini gösteriyor.

Bilgi etiketi de biraz değiştirilmiş. Artık bu etiketten sadece birkaç donanım bileşeni ve mevcut yazılımlar hakkında bilgi alınabiliyor.

Optik olarak notebook çok iyi bir izlenim yaratıyor ve kendi sınıfında 35,4 x 26,4 x 2,86 ile 3,65 cm ölçüleri ile özel bir boyut oluşturuyor. 2,7 kilogram ağırlığıda sınıfında kendine has.

Biraz alışılmadık bir durumla ekran kapağının kapatılması esnasında karşılaşıyoruz. Kapağı kapatmadan iki santim önce araya parmağınızı koyar ve sonra çekerseniz kapak sesli bir şekilde kendi kendine kapanıyor. Ama kapağı açarken hızlı olmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu durumda kapağın yerinden fırlaması yada çıkması söz konusu olabilir.

Kapak ve menteşeler yeterince sağlam oldukları izlenimini uyandırıyor. Ayrıca yaklaşık 130 derecelik bir açıklık limiti bulunmakta.

Bağlantı olanakları

Bağlantı olanakları için oldukça çeşitli denebilir ve normal bir kullanım için yeterli. Kablolu ağlar için 100 Mbit/1000 Mbit Network modülü, kablosuz ağlar içinde WLAN Standart 802.11 a/b/g/n modülü mevcut.

'a' standardı daha çok Amerikada kullanılmakta. Avrupa ülkelerinde frekans konusunda bazı sorunlar çıkabilir. Bu yüzden sadece küçük bit azınlık 'a' standardını kullanır. 'b' standardı ise daha çok Avrupa ülkelerinde kullanılır ve 2,4 GHz frekans aralığında çalışır. 'b' standardı pratikte 5 MBit/s veri aktarım hızını mümkün kılar. 'g' ise 54 Mbit/s veri aktarım hızını temsil eder. Bu aynı zamanda notebooklarda kullanılan WLAN alıcılarının standart aktarım hızıdır. 'n' standardı ise gelecekte kullanılacaktır, çünkü 300 Mbit/s veri aktarım hızını mümkün kılar. Bundan korkmaya gerek yok. Çünkü 'g' ve 'n' geriye uyumlu. Yani bu standartlara geçildiğinde halen en az 5 MBit/s veri aktarım hızına sahip olup 'b' standardı desteği vermek mümkün olacak.

Bir diğer bağlantı olanağı ise dahili Bluetooth 2.0 modülü. Bu sayede cep telefonlarına veya PDA lara bağlantı mümkün kılınıyor. Bluetooth 2.0 PC'lerde yıllardır kullanılmakta ve eskiyen Bluetooth 1.0'a oranla daha hızlı veri aktarımını sağlamakta.

Sol taraf: USB 2.0, VGA - çıkışı, Fan, HDMI, Audio, ExpressCard
Sol taraf: USB 2.0, VGA - çıkışı, Fan, HDMI, Audio, ExpressCard

Samsung R60 Aura Madril; VGA çıkışı, 3 adet USB bağlantısı ve HDMI çıkışına sahip. VGA çıkışı şu ana kadarTV den görüntü almak veya prezentasyon yapmak için kullanılıyordu. Artık bu tür işleri HDMI ile gerçekleştirmekte mümkün. VGA ile maksimum 640x480 piksellik bir çözünürlükte net görüntü alabilecekken, HDMI ile maksimum 2048x1536 piksellik çözünürlüğe kadar sorunsuz görüntü almak mümkün. Tabi maksimum çözünürlük çıkış alınacak cihazın kapasitesine göre değişmekte.

Eğer kullanılacak cihaz sadece DVI bağlantısına olanak sağlıyor ise HDMI - DVI dönüştürücü alarak bu sorunu aşmak mümkün.

3 adet USB bağlantısı normal bir kullanım için ideal. Daha fazla noktaya ihtiyaç duyan kullanıcılar çoğaltıcı alıp ihtiyaçlarını giderebilirler.Ses çıkışı yönünden incelendiğinde Samsung sadece analog kulaklık bağlantısına (yeşil) ve mikrofon bağlantısına (pembe) sahip. Bu noktalardan edineceğiniz ses kalitesini beğenmezseniz, PCI - Express bağlantı noktasını kullanarak harici ses kartlarını deneyebilirsiniz.

Diğer bir yardımcı bileşen ise Multi Memory Card slotu. Bu slot sayesinde belleklerden veri okuyup yazmak oldukça basit. Eğer elinizdeki bellek kartı bu slota uymuyorsa, piyasadaki adaptörlerden edinip kullanmaya devam edebilirsiniz.

Samsung R560 - Aura Madril'in diğer özelliklerine değinecek olur isek, dahili 1.3 Megapiksellik Webcam ilk göze çarpan bileşen. Önceden kurulmuş yazılımlar sayesinde fotoğraflara çeşitli maskeler giydirmek mümkün. Bu işlemler esnasında hızlı hareketlerden kaçınmak gerekli. Yoksa resim istenilen kalitede çıkmayabilir. 

Giriş Cihazları

Klavye genel görüntüsü ile iyi düşünüldüğü izlenimini veriyor. Merkeze yerleştirilmesi sebebiyle ellerin kullanımı açısından kolaylık sağlanıyor. Sadece bazı tuşlar kullanırken ses çıkarıyor. Örneğin 'space' ve 'enter' tuşları. Bu özellikle hızlı yazan kullanıcılar için biraz sesli bir kullanım anlamına gelebilir. Tüm bunlara rağmen çıkan ses sınırlar dahilinde kalıyor.

Tuşların formu üreticiye göre özellikle ergonomik şekilde tasarlanmış. Klavyenin tamamı aynı zamanda anti bakterik SilverNano pudradan geçirilmiş.  Güç düğmesi klavyenin dışına yerleştirilmiş, bu sayede erişimi gayet kolay. Klavye birçok hızlı erişim tuşuna sahip. 

Touchpad, 7x6 cm gibi oldukça geniş bir yüzeye sahip. İhtiyacınıza göre touchpad alanının hassaslığını ayarlayabilirsiniz.

Samsung R560 Touchpad
Touchpad
Samsung R560 Klavye
Klavye

Ekran

Panel 15.4 inç boyutunda WXGA bir panel ve parlak bir yüzeye sahip. Bu açıdan bakıldığında malesef görüntünün biraz yansıma yaptığını söyleyebiliriz. Çok yoğun ışık altında kalmak görüntünün bozulmasına sebep olabilir. SuperBrigth ekranın özellikleri çok aydınlık olmayan ortamlarda kendini belli ediyor. Renkler canlı ve keskin.

Maksimum çözünürlük olan 1280x800 pikselde 220 cd/m² Samsunga artı puan kazandırıyor. Genel kullanımda ise bunun negatif etkilerinin olduğu ortada. Çünkü siyah bir ekranda yatay bir çizgi çok aydınlık olarak gözükebiliyor.

Farklı bakış açılarında ise sadece çok uç noktalarda görüntü bozunumları farkedilerbilir. Bu özellikle görsellerin ve yazıların okunulabilirliğini etkiliyor.

Samsung R560 – Aura Viewing Angle Stability
Samsung R560 – Aura Viewing Angle Stability

Performans

Çift çekirdekli P8400 işlemci Samsung R560 - Aura Madrilin kalbini oluşturmakta. 2,26 GHz 2 Duo Core bir işlemci olarak oldukça hızlı. İşlemci 1066 MHz ForntSideBus (Centrino 2) ile çalışmakta.

Kullanılan grafik kartının kendini saklamaya hiç ihtiyacı yok. NVIDIA GeForce 9600M GT bu notebookta kendine yeni bir ev buluyor. 512 MB DDR3 belleğe sahip grafik kartı opsiyonel olarak 768 MB ye kadar genişletilmiş bellek kullanabiliyor.

Eğer daha fazla belleğe ihtiyaç duyarsanız 4096 MB DDR3 kapasiteniz olduğunu unutmayın. İki adet bellek PC3-8500 modülü mevcut notebookta eklemeler yapabilrsiniz. Sadece 64 bit işletim sistemleri ile tüm belleke kapasitesini kullanabilirsiniz.

320 GB kapasiteli Sata hard disk geniş bir depolama alanı sunuyor. 5400 RPM bu sınıftaki bir notebook için ideal.

 

Sistem Bilgisi CPU
Sistem Bilgisi CPU
Sistem Bilgisi CPU
Sistem Bilgisi CPU
Sistem Bilgisi CPU
Sistem Bilgisi GPU
Sistem Bilgisi HDD
Sistem Bilgisi Samsung R560 – Aura P8400 Madril

3d Marks

3DMark 05 Standard
5684 puan
3DMark 06
5684 puan
Yardım

PC Mark

PCMark 05 Standard
5676 puan
Yardım

HDTune

320 GB - 5400 rpm
Maksimum transfer hızı: 22.7 MB/s
Minimum transfer hızı: 66.4 MB/s
Ortlama transfer hızı: 49.2 MB/s
Erişim hızı: 20.8 ms
Yakma hızı: 74.7 MB/s
İşlemci kullanımı: 6.8 %

Wie eingangs schon erwähnt, verrichtet der innovative Display-Klappmechanismus eine einwandfreie Arbeit. Abgesehen von leisen Knarzgeräuschen lässt sich das Panel ohne Probleme in eine für den Benutzer angenehme Position bringen. Auf einen Verriegelungsmechanismus wird dabei jedoch verzichtet.

Emisyon

Ses

The Samsung shows itself rather subtle what the sound concerns. Even during the peak of performance in Vista, no audible rise could be perceived. Even with sophisticated graphical software and games, barely anything changes in the sound, even though the fan does work a bit faster. As soon as the DVD drive starts working the sound rises noticeably.

Samsung kendisini sistem ses çıkışındaki kalitesiylede gösteriyor. Vistadaki performan testeri esnasında herhangi bir yüksek ses çıkışı ile karşılaşmadık. Yüksek grafik performansı testlerinde bile sistem sesinden eser yoktu. Sadece fan biraz daha hızlı çalışıyordu. DVD sürücüsü çalışmaya başladığı an ise ses farkedilir hale geliyor.

Sıcaklık

Sistemin ısı üretimi ise pek farkedilmiyor. Tuşlar ve klavyenin etrafındaki kısımda sıcaklık artışı pek farkedilmiyor, sadece fanın bulunduğu sol kısım diğer bölgelere oranla biraz daha sıcak.

 

Hoparlörler

Hoparlörler, klavyenin üzerine parlak siyah bir şeridin arkasına yerleştirilmiş. Temiz akustik bir ses çıkışını biraz düşük bir güçle sağlıyorlar. Sadece en yüksek ses düzeyinde ses biraz bozuk çıkıyor.

Batarya Ömrü

Batarya ömnrü kullanılan donanım bileşenleri bakıldığında kısa gibi geliyor. Oldukça çeşitli enerji tasarrufu modları mevcut. Seçilen enerji moduna göre daha uzun bir kullanım süresi elde etmeniz mümkün. 'Dengeli' mod seçildiğinde daha iyi bir kullanım süresi elde edebilirsiniz.

Güç tasarrufu modu sayesinde yaklaşık 2 saat 50 dakika notebook ile çalışmak mümkün. Eğer 6 hücreli bataryanın performansından memnun kalmazsanız 9 hücreli bir batarya edinebilirsiniz. Ufak bir eklentide bataryanın üzerine konumlandırılan bir gösterge ile bataryanın şarj durumunu öğrenebiliyor olmanız.

Sonuç

Samsung R560 Aura P8400 Madril satın aldığınız anda temizlik bir ihtiyaç haline geliyor, tabi cihazınızın etrafında parmak isteri görmek istemiyorsanız. 1000 euro civarındaki fiyatı ile ne satın almak istediğinize öncelikle karar vermeniz gerek. İncelemede cihazın donanımı yeterince güçlü gözüküyor.

Güçlü oyunlar, özel grafik programları çalıştırmayacak kişiler için bu fiyata uygun bir notebook olduğu söylenebilir. Yüksek performansa ihtiyaç duyanlar içni doğru tercih olacaktır.

5.1 veya daha üstü bir ses sistemi malesef desteklenmiyor. Daha farklı ses ihtiyaçları olanlar harici çözümleri düşünmeli. Dahil edilen yazılımlar bazı ihtiyaçlarınızı karşılıyor ve ayrıca bir sistem kurtarma cdsi pakete dahil edilmiş.

Samsung ayrıca 24 aylık garanti süresi ile ekstra puan kazanıyor. Tüm noktalarıyla değerlendirildiğinde Samsung R560 - Aura P8400 önerilebilecek çok iyi bir fiyat / performans oranına sahip.

Samsung R560 – Aura  P8400 Madril
Samsung R560 – Aura P8400 Madril

Special Thanks

 

We would like to thank our reader Norman who wrote this personal review. We would like to encourage you to write a user - review about your notebook and share your experience with the Notebookcheck - community, too. More about how to is here.

 

Innovativer Klappmechanismus am HDX9320EG
Innovativer Klappmechanismus am HDX9320EG
Innovativer Klappmechanismus am HDX9320EG
Innovativer Klappmechanismus am HDX9320EG
Innovativer Klappmechanismus am HDX9320EG
Samsung R560 – Aura  P8400 Madril
İncelenen Notebook: Samsung R560 – Aura P8400 Madril

Notebook özellikleri

Samsung Aura P8400 Madril (R560 Seri)
Grafik kartı
NVIDIA GeForce 9600M GT - 512 MB, Çekirdek: 500 MHz, Bellek: 800 MHz, GDDR3 VRAM, 7.15.11.7597 - Forceware 175.97
Bellek
4096 MB 
, PC3-8500F, 2x2048MB, max. 4096MB
Görüntü
15.4 inç 16:10, 1280 x 800 pixel, WXGA+ SuperBright LCD Display, parlak: evet
Anakart
Intel PM45
Harddisk
320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 rpm, SAMSUNG HM320JI
Ses kartı
Realtek HD Audio
Bağlantılar
1 Express Card 54mm, 3 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Headphone, Microphone, Kart okuyucular: Memory Stick okuyucu, SD kart okuyucu
Network
Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.0 + EDR
Optik okuyucu
TSSTcorp CDDVDW TS-L633L
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 37 x 264 x 358
Batarya
58 Wh Lithium-Ion, 6-cell
İşletim sistemi
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Ek özellikler
Play AVStation, Cyberlink DVD Suite, McAfee Virus Scan, Samsung MagicDoctor, Samsung Recovery Solution III, Adobe Acrobat Reader, Microsoft® Office 2007 Testversion 60 Tage , 24 Ay Garanti, 1.3 MPixel (SXGA) Webcam
Ağırlık
2.7 kg, Güç kaynağı: 0 g
Fiyat
999 Euro

 

Diğer tüm notebooklar gibi Samsungda son trendi takip edip parlak bir yüzeyle karşımıza çıkıyor.
Diğer tüm notebooklar gibi Samsungda son trendi takip edip parlak bir yüzeyle karşımıza çıkıyor.
2 saate kadarlık batarya ömrü ile R560 pekte mobil sayılmaz. Alternatif olarak edinebileceğiniz 9 hücreli batarya ile bu ihtiyaç giderilebilir.
2 saate kadarlık batarya ömrü ile R560 pekte mobil sayılmaz. Alternatif olarak edinebileceğiniz 9 hücreli batarya ile bu ihtiyaç giderilebilir.
Dahili hoparlörler düşük ses çıkışına rağmen temiz bir ses vermekte.
Dahili hoparlörler düşük ses çıkışına rağmen temiz bir ses vermekte.
Kasa üzerinde hissedilen sıcaklık da yine aynı şekilde bazı bölgeler dışında kabul edilebilir düzeylerde.
Kasa üzerinde hissedilen sıcaklık da yine aynı şekilde bazı bölgeler dışında kabul edilebilir düzeylerde.
Notebook sistem ses çıkışı yeşil alanlar dahilinde kalıp rahatsız etmiyor.
Notebook sistem ses çıkışı yeşil alanlar dahilinde kalıp rahatsız etmiyor.
GeForce 9600M GT ve Core 2 Duo işlemci ile R560 performansı ilede göz dolduruyor.
GeForce 9600M GT ve Core 2 Duo işlemci ile R560 performansı ilede göz dolduruyor.
1280x800 piksel çözünürlüğe sahip WXGA ekran renkler bakımından oldukça iyi ama biraz fazla yansıtma yaptığını söylemek gerekir.
1280x800 piksel çözünürlüğe sahip WXGA ekran renkler bakımından oldukça iyi ama biraz fazla yansıtma yaptığını söylemek gerekir.
Tuşları hızlı kullandığınız zaman tuşlar biraz daha fazla ses çıkarıyor.
Tuşları hızlı kullandığınız zaman tuşlar biraz daha fazla ses çıkarıyor.
Özel silverNanı tozu sayesinde klavye daima hijyenik.
Özel silverNanı tozu sayesinde klavye daima hijyenik.
Dahil edilen ekipmanların içinde, bir temizlik bezi ve birçok yazılım mevcut.
Dahil edilen ekipmanların içinde, bir temizlik bezi ve birçok yazılım mevcut.
Dahil edilen optik okuyucu ise bir DVD sürücü.
Dahil edilen optik okuyucu ise bir DVD sürücü.
bir adet Express kart ve Memorystick/SD kart okuyucuda Samsunga dahil edilen ekipmanlardan.
bir adet Express kart ve Memorystick/SD kart okuyucuda Samsunga dahil edilen ekipmanlardan.
... ve ekstra olarak bir HDMI çıkışı. 1080p ye kadar görüntü çıkışı bu port sayesinde edinilebilir..
... ve ekstra olarak bir HDMI çıkışı. 1080p ye kadar görüntü çıkışı bu port sayesinde edinilebilir..
Bağlantı olanakları açısından Samsung; 3 USB 2.0 portuna, VGA çıkışına ve kulaklık ile mikrofon girişlerine sahip...
Bağlantı olanakları açısından Samsung; 3 USB 2.0 portuna, VGA çıkışına ve kulaklık ile mikrofon girişlerine sahip...
Siyah kasanın ön kısmındaki kırmızı çizgi özellikle belli oluyor.
Siyah kasanın ön kısmındaki kırmızı çizgi özellikle belli oluyor.
Yüzeyde sadece parmak izlerini değil zamanla oluşacak çizikleride farketmek mümkün. Kullanım esnasında temizliğe dikkat etmek gerek.
Yüzeyde sadece parmak izlerini değil zamanla oluşacak çizikleride farketmek mümkün. Kullanım esnasında temizliğe dikkat etmek gerek.

Benzer Notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme: MSI Megabook GX620 Notebook
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo P9500
İnceleme: Acer Aspire 5930G Notebook
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo P8600

Artılar

+Optik etki
+HDMI ve Bluetooth
+düşük sistem sesi
+iyi fiyat/performans oranı
+24 ay garanti
+Uygulama kurulumu - basit tekrar kurulum
 

Eksiler

-Dikkatli bakım gerekli
-4 GB RAM - sadece 3 GB'si kullanılabilir (32-bit)
-optik okuyucu sesli çalışıyor
-düşük batarya ömrü

Price Comparison

Geizhals.at

Samsung R560 Aura P8400-Madril (EU)

Pricerunner.de

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Kullanıcı İncelemesi: Samsung R560 Madril Notebook
J. Simon Leitner (Update: 2009-09- 6)