Notebookcheck

KullanIlmIş Notebooklar

Notebooklar daha önce hiç olmadıkları kadar popülerler. 2006 yılında ilk defa mobil bilgisayarlar, masa üstü denklerinden daha satıldı. Yeni, yüksek teknoloji bir laptop çok pahalı ve bir çok insan bu ürünleri alabilecek durumda değil. Ama daha ucuz bir çözüm mevcut. Düşük ücretli kullanılmış notebooklar günlük işlerin giderilmesi için yeterli. İşte kullanılmış laptop alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

 

İşlemci

Mobil Pentium III-M Logosu
Mobil Pentium III-M Logosu

İşlemciler her bilgisayarın temel taşıdır. Hızı bilgisayarın performansından sorumludur. Intelin Mobile Pentium III  işlemcisi veya güncellenmiş  Mobile Pentium III M serisi ucuz ve gayet güçlü işlemciler. Her iki türdeki işlemcide günlük işleri yerine getirirken, müzik dinlerken veya film izlerken 700 MHZ’ye varan hızları ile yeterli performansı sunmakta. Rehberimiz şunu söylüyor: Daha yüksek saat hızı, daha yüksek güç = daha yüksek fiyat.

VIA veya Transmeta tarafından üretilmiş işlemcilerde indirim imkanlarından da haberdar olmaya çalışın. Bu çipler Pentium III işlemcileri ile karşılaştırıldığında daha yüksek saat hızı sunmakta ama Intel işlemcilerine oranla daha düşük. Aynısı  Intel’in Pentium IV işlemcileri içinde geçerli.Pentium IV işlemcilerin saat hızları her ne kadar Pentium III işlemcilerden yüksek olsada sundukları performans sadece çizginin biraz üzerinde. Pentim IV işlemcilerin bir diğer dezavantajı ise düşük batarya ömrü ve çalışırken çıkan daha yüksek ses.

Bellek ve İşletim sistemi

İşlemci peformansının yanı sıra notebook hızı için kullanılan bellek miktarıda önemli bir nokta. İşlem yapılırken RAM tampon bellek görevi görmekte. Eğer bellek yeterince büyük değilse yavaşlama olmadan çalışmak imkansız. Çok düşük kapasiteli bir RAM, hızlı bir işlemci ile kullanılamaz.

İşletim sistemi, kullanılması gerekilen belleğin ne kadar olduğunu belirler. Örneğin; Windows 2000 128MB minimum belleğe ihtiyaç duyar. Ama XP ile çalışıldığında bu rakam 256MB dir. Rahat çalışabilmek için ise minimum bu sayıların iki katı büyüklüğünde belleğe ihtiyaç duyulur. Linux ise Windowsun ihtiyaç duyduğu kadar belleğe ihtiyaç duymaz. Bazı dağıtımlar ise özellikle yavaş bilgisayarlar için uyarlanmıştır ve Windows kadar kaynağa gereksinim duymaz. Puppy Linux veya Xubuntu gibi versiyonlarda sorunsuz çalışmak için  sadece 128MB boyutundaki bir bellek yeterlidir. Kullanıcı ara yüzü bile yeni başlayanlar için Windows ile benzer. Yine de işletim sistemini öğrenebilmek için biraz vakit harcamak yeterli. Sadece Damn Small Linux  gibi profesyonel dağıtımlar daha ekonomik. Bu tür dağıtımlar rahat bir kullanım  için sadece 64MB belleğe ihtiyaç duymakta. Ama bu durumda işletim sisteminin bazı fonksiyonları kırpılmış oluyor ve bu fonksiyonları kullanabilmek için profesyonel Linux bilgisine sahip olunulması gerek.

Xubuntu, Windows kullanmak istemeyenler için iyi bir seçenek
Xubuntu, Windows kullanmak istemeyenler için iyi bir seçenek

Bağlantı Noktaları

Wireless LAN adaptörleri, USB 2.0 portları ve multi card okuyucuları son yıllarda laptoplarda standart haline geldi. Eski notebooklarda genel olarak bu portlardan bulunmamakta. En azından PCMCIA Wireless LAN adaptör alınıp bu notebooklarda kullanılabilir. Sadece Pentium II CPU kullanan çok eski laptoplarda PCMCIA portu bulunmamakta.

Batarya Ömrü

Batarya değiştirilmeli
Batarya değiştirilmeli

Kullanılmış notebook alınırken en büyük sorun batarya kullanım süresidir. Eğer satıcı yeni veya az kullanılmış bir batarya vermiyor ve eski batarya yıllardır kullanılmışsa; kullanım süresi  çok uzun olmayacaktır. Notebook 15 – 60 dakikadan daha fazla süre fişe takılmadan kullanılamaz. Yeni bir batarya ücreti ayrıca notebook fiyatına eklenilmeli. Yeni bir batarya ile kullanıldığında Penitum III notebooklarda kullanım süresi 3 saate kadar çıkmakta. Böylesi bir yeni batarya ücreti 35 – 70 euro arası.

 

Dikkat Edinilmesi Gerekilen Noktalar

Açık arttırmalarda kullanılmış notebook bakılırken dikkat edilmesi gerekilen bir kaç nokta var. Çok  detaylı bir açıklama  ve kayda değer sayıda fotoğraf  en önemli kriterler. Satıcı, notebookda çiziklerde bulunsa ürününü övecekter. Bu yüzden yüzeyi çizikler ve diğer bozunumlara karşın incelemek gerekli.
Genellkle yanlış kullanımdan ötürü görüntüde sorun ile karşılaşılır. Renk bozunumları  ve renk kaymaları  özellikle can sıkıcı detaylar. Parmak izi veya toz, ekran temizleme spreyleri veya micro fiber bezlerle temizlenebileceği için büyük bir sorun teşkil etmemekte.

Açık arttırmalarda sunulan çoğu laptop yabancı bir dilin klavyesine sahip olur. Bu konuya dikkat etmek gerekir. Çünkü etiketler ile klavyeyi türkçeye çevirmek, klavyeyi tam anlamıyla türkçeleştirmek anlamına gelmez. Öte yandan etiketlerle çalışmak kimi zaman can sıkıcı olabilir. Bu yüzden alıcı türkçe klavyeyi yabancı bir klavyeye tercih etmeli.
Eğer satıcı “hard disk ses çıkarıyor” veya “fan ses yapıyor” gibi cümleler kullanıyorsa, alıcı dikkatli olmalı. İlk durum hard diskin kullanım dışı kalabileği anlamına gelebilir ve ikinci durum ise fanın arızalı olabileceği anlamına gelir. Belki de bazı bileşenler çok uzun süre üretici ayarlarının dışında kullanıldığı için çok ısınmış olabilir.

İşletim sistemine de ayrıca dikkat etmek gerekir. Çoğu notebook önceden yüklenmiş bir işletim sistemi ile gelir. Ama bazen satıcı işletim sistemi lisansını saklamak isteyebilir. Eğer lisans kayıpsa alıcı yeni bir lisans  almalı ya da açık kaynaklı bir işletim sistemine geçilmeli.

Garantili Kullanılmış Notebooklar

Eğer internetten kullanılmış bir laptop almak istemiyorsanız, kurumsal aracı şirketlerden kullanılmış bir laptop bulmanız mümkün. Aracı şirketlerin avantajı 1 yıl garanti vermek zorunda olmaları ve notebook kusurlarını belirtmeleri. Fiyat, bir kişiden alınıldığı zamankine oranla daha yüksek.

Tavsiye Edilen Modeller

IBM ThinkPad
IBM ThinkPad

IBM’in ürettiği notebooklar ikinci el pazarında da oldukça popüler. IBM ThinkPad modeli efsanevi bir itibara ve ergonomi, rahatlık ve güvenilirlik konusunda olukça yüksek bir müşteri memnuniyetine sahip. Bunca iyi özelliklerinin yanı sıra ucuz olmadıklarını belirtmek gerekir. Eğer fazla para harcamak istemiyorsanız Dell Latitude veya HP Evo ve Armada  serilerinide öneririz.

Sonuç

Kullanılmış bir notebook alırken dikkat edilmesi gerekilen noktaları atlamazsanız, ucuza çalışan bir cihaz bulmanız mümkün. Ama şunu da bilmenizde fayda var, bilinen üreticilerin üretmiş olduğu yeni notebook modellerini 500 Euro’nun altındaki fiyatlara bulmanız mümkün.  Bu yüzden kullanılmış bir laptopa (batarya ve işletim sistemi ile birlikte) 300 – 400 Euro gibi ücretler ödemek gereksiz bir harcamadan ibaret olabilir.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > Satın Alma Rehberi > Kullanılmış Notebooklar
Kristian Kübeck, 2008-07-29 (Update: 2008-12-22)