Notebookcheck Logo

Logitech Wave Keys incelemesi: Giriş seviyesi kablosuz ergonomik klavye

Kompakt ve çok yönlü. Logitech Wave Keys, hemen tanıdık hissettirmeye çalışan ergonomik bir kablosuz klavyedir. Ayrıca tüm işletim sistemleriyle çalışacak ve kompakt ve çok yönlü olacak şekilde tasarlanmıştır. Logitech'in Ergo Serisinin bu yeni üyesi hakkında ne düşündüğümüzü öğrenmek için okumaya devam edin.

Logitech, yeni Wave Keys kablosuz klavyesi ile kullanıcıların ergonomik ofis ekipmanlarına alışmasını kolaylaştırmak istiyor. Wave Keys, ergonomik olmasının yanı sıra geleneksel bir klavyenin doğal yazma hissini sunacak şekilde tasarlanmıştır, yani alışmak için fazla zaman gerekmeyecektir. Adından da anlaşılacağı gibi, klavyenin ortasında dalga benzeri bir çıkıntı var.

Logitech klavyeyi iki renkte sunuyor: Grafit ve Beyaz. Üçüncü bir renk olan Rose'un 2024 yazında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Ürünün RRP fiyatı yaklaşık 80 € (60 ABD$/70£).

Özellikler ve bağlanabilirlik - Adaptör ve Bluetooth ile eşleştirme

Wave Keys, Bluetooth veya birlikte verilen Logi Bolt alıcı aracılığıyla bir uç cihaza bağlanan kablosuz bir klavyedir. Bolt bir USB-A portuna takılır ve kasadan 7 mm (0,28 inç) dışarı çıkar.

Kutudan çıkan hızlı başlangıç kılavuzu, kullanıcıların cihazı hangi işletim sistemini kullanıyorlarsa o sistemde kurmalarına yardımcı oluyor. Ancak testlerimiz sırasında herhangi bir kurulum gerekmedi. Alıcı bir dizüstü bilgisayara takılır takılmaz, Windows 11 klavyeyi hemen tanıyor ve hemen yazmaya başlayabiliyorsunuz.

Wave Keys'in bir diğer avantajı da aynı anda üç cihazla eşleştirilebilmesidir. Klavyeyi birlikte kullanmak istediğiniz cihazı, onun için belirlenmiş bir tuşa basarak seçebilirsiniz. İncelememiz sırasında bu sorunsuz çalıştı. Bluetooth üzerinden eşleştirme de bir o kadar kolay. Atanmamış bir cihaz tuşuna bir kez basmak klavyeyi eşleştirme moduna geçirir; daha sonra bağlamak için uç cihazdaki Dalga Tuşlarını seçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken klavyeyi kullanarak uç cihazda gösterilen bir sayı kombinasyonunu girmek.

Testlerimiz sırasında Wave Keys'i bir Android tablete ve bir Chromebook adresine sorunsuz bir şekilde bağlayabildik. Ses kontrolü, ekran görüntüsü alma gibi ek tuşlar bile ChromeOS ve Android tarafından otomatik olarak destekleniyor. Klavye MacOS ve Linux üzerinde de çalışmalıdır. Logitech'e göre, Logitech Options+ uygulamasını kullanarak Windows ve MacOS için özelleştirilmiş uygulama kısayolları ve rutinler de oluşturabilmeniz gerekiyor. Ancak, bu inceleme sırasında Wave Keys hala yazılım tarafından desteklenmiyor.

Kablosuz klavye iki adet AAA pil ile çalışıyor. Logitech, pillerin üç yıla kadar kullanım sağlayacağını iddia ediyor. Pil bölmesinde, klavyeyi yanınızda taşımanız gerektiğinde USB alıcısını saklamak için bir yuva da bulunuyor. Wave Key, birkaç dakika boşta bırakıldıktan sonra uyku moduna geçecektir. Ancak kaydırmalı bir anahtar kullanılarak tamamen de kapatılabilir.

Wave Keys, klavyenin açısını dört derece değiştirebilen açılır kapanır ayaklarla donatılmıştır. Ayrıca çıkarılamayan yastıklı bir bilek desteği vardır. Ancak ürün üzerinde arka ışık bulunmamaktadır.

Klavye, bu adaptör aracılığıyla bir uç cihaza giriş gönderebilir
Klavye, bu adaptör aracılığıyla bir uç cihaza giriş gönderebilir
Wave Tuşları üzerindeki ayaklar yazma açısını 4 derece değiştirmenizi sağlar
Wave Tuşları üzerindeki ayaklar yazma açısını 4 derece değiştirmenizi sağlar
Klavyeyi açmak veya kapatmak için anahtar
Klavyeyi açmak veya kapatmak için anahtar
Logitech, her bir pil setinin üç yıla kadar dayanabileceğini söylüyor.
Logitech, her bir pil setinin üç yıla kadar dayanabileceğini söylüyor.

Ergonomi ve tuş düzeni - Wave Keys ergonomik olarak kavislidir

Ürünün ana özelliği, karakter tuşlarının bulunduğu bölümdeki tümsektir. En yüksek nokta G ve H arasında bir yerde bulunuyor. Tuş kapakları da aynı şekilde yuvarlatılmış. Klavye, şirketin Ergo Serisi'nin bir parçası. Logitech, ürünün tasarımının bilimsel çalışmalara dayandığını açıkladı. Dahası, Wave Keys US Ergonomics tarafından onaylanmıştır.

Kablosuz klavye oldukça küçüktür ve 37 cm (14,6 inç) genişliğe sahiptir. Bu, küçük bir masaya bile kolayca sığabileceği anlamına gelir ve kullanıcıların farelerine hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Kompakt boyutuna rağmen klavye tam teşekküllü bir numpad'e sahiptir. Ancak ok tuşları tam boyutlu olanlardan daha küçüktür.

Yazma - Doğal yazma hissi veren kompakt klavye

Logitech, Wave Keys'i fazla öğrenme eğrisi olmayan ergonomik bir klavye haline getirmeyi amaçladığını söylüyor. Ürünü test ederken, biraz pratik yapmadan alışamadık. Bununla birlikte, Wave Keys'e aşina olmamız uzun sürmedi. Kısa bir süre sonra mükemmel bir şekilde yazmaya başlayabildik.

Göze çarpan bir şey de bilek desteğinin ne kadar rahat olduğuydu. Düz bir klavye ile karşılaştırıldığında, Wave Tuşları aynı zamanda fark edilir derecede daha rahat bir el duruşu sağlıyor. Ellerinizi, dikey bir fareyi nasıl tutacağınıza benzer şekilde hafif açılı tutuyor. Bu özellikle alt kol kaslarınızdaki gerginliği azaltır.

Kablosuz klavyede yazmak rahattır ve yaklaşık 2 mm (0,08 inç) hareket mesafesine sahiptir. Wave Keys'te yazı yazmak tamamen sessiz değildir. Yine de ses yüksek ve tıkırtılı değil, sessiz geliyor.

Artıları

+ tüm işletim sistemleri ile uyumlu
+ cihazlar arasında hızlı geçiş
+dongle veya Bluetooth kullanarak bağlanabilir
+ harika ergonomi
+ alışması hızlı

Eksiler

- arka ışık yok

Karar - Rahat ve uyumlu

Bu inceleme için kullanılan Logitech Wave Keys Logitech Almanya tarafından sağlanmıştır
Bu inceleme için kullanılan Logitech Wave Keys Logitech Almanya tarafından sağlanmıştır

Logitech Wave Tuşlarının tasarımını çok beğendik. Düz klavyelere kıyasla daha rahat bir el duruşu sağlamanıza yardımcı oluyor. Buna rağmen, klavyede nasıl iyi yazılacağını öğrenmek sadece kısa bir zamanınızı alacaktır. Ayrıca, tüm normal işletim sistemleriyle uyumlu olması ve eşleştirilmiş cihazlar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmanıza olanak sağlaması da hoşumuza gitti.

Wave Keys, alışması uzun sürmeyen rahat ve ergonomik bir klavyedir ve aynı anda üç cihazla eşleşme özelliğine sahiptir.

Logitech Options+ uygulaması bu ürünü desteklediğinde, kullanıcılar özelleştirilmiş kısayol tuşları oluşturabilecekler. Biraz daha uzun bir tuş hareketi ve arka ışık, Logitech'in klavyeye vermesini istediğimiz şeyler listesinde yer alıyor.

Logitech ayrıca işletmeler için Wave Keys'in bir versiyonunu da sunuyor. Logi Bolt alıcı, veri bağlantılarının ekstra güvenli olmasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, bu klavyeler Logitech Sync kullanılarak bir şirketin BT departmanı tarafından da izlenebilir.

Fiyat ve bulunabilirlik

Logitech Wave Keys'in RRP fiyatı 79,99 € (59,99 ABD$/69,99 £) olup 13 Ekim'de gönderilmeye başlanacaktır. Doğrudan Logitech'in çevrimiçi mağazasından veya Amazon gibi saygın perakendecilerden sipariş verebilirsiniz (DE/ABD/UK)

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Logitech Wave Keys incelemesi: Giriş seviyesi kablosuz ergonomik klavye
Benedikt Winkel, 2023-10-13 (Update: 2023-10-13)