Notebookcheck

Moto 360 Gen 3 İncelemesi: Bilinen eksikliğiyle harika bir akıllı saat

Late bloomer. Eksiklik ile ilgili olarak, burada "düz lastik" sorunu, önceki nesil akıllı saatin altındaki göze çarpan çerçeve hakkında konuşmuyoruz. 2014 yılında Moto 360, şimdi WearOS olarak adlandırılan Google'ın Android Wear akıllı saat işletim sistemini kullanan ilk saatti. İyi bilindiği gibi, bunun hala bir zayıflığı vardır: kısa pil ömrü. 2015'teki bilinen tek güncellemeden neredeyse beş yıl sonra, donanım da şimdi birkaç iyileştirme aldı.
Inge Schwabe, Felicitas Krohn, 🇺🇸 🇩🇪 ...
, , , , , ,
arama ilgisi
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 

Motorola, mobil iletişimin başlangıcından bu yana önemli ölçüde gelişmiş gelişmiş bir eldir. İlk Moto 360, Google o zamandan beri Motorola Mobility adı altında faaliyet gösteren mobil iletişim segmentini yuttuktan sonra geliştirildi. Google, 2014'ün ikinci yarısında Moto 360'ın tanıtımından önce markayı tekrar Lenovo'ya satırken, cihaz Google'ın altında Google'ın yazılımıyla (daha sonra Android Wear olarak adlandırıldı) ilk akıllı saat olarak geliştirildi ve Google orijinali olarak çok dikkat çekti. 2015 yılında Motorola'nın Texas Instruments işlemcisini (Tyo TI Omap 3630, 512 MB RAM) Qualcomm'dan bir Snapdragon 400 ile değiştirdiği bir donanım güncellemesinden sonra işler sessizleşti. Şu anda baktığımız Gen 3 cihazı 2019 yılının Ekim ayında tanıtıldı ve bu yılın Mayıs ayında teslim edildi. EBuyNow elektronik şirketi tarafından lisanslanır ve dağıtılır.

Motorola Moto 360 (2020)
İşlemci
Qualcomm Snapdragon Wear 3100 4 x - 1.2 GHz, ARM Cortex-A7, Qualcomm Snapdragon Wear 3100
Grafik kartı
Qualcomm Adreno 304
Bellek
1024 MB 
Görüntü
1.20 inç, 390 x 390 pixel 460 PPI, Full touchscreen, AMOLED, parlak: evet
Harddisk
8 GB SSD, 8 GB 
, 8 GB, 5.5 GB Boş
Bağlantılar
Ses çıkışları: ⊕, NFC, Brightness Sensor, Alıcılar: acceleration sensor, gyroscope, barometer, optical heart rate sensor
Network
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 4.2, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 11.68 x 42.8 x 42.8
Batarya
355 mAh
İşletim sistemi
Google WearOS 2
Ek özellikler
Hoparlörler: ⊖, Klavye: virtual, Klavye ışığı: evet, Moto 360 Gen 3, 2 watch bands, USB charger, quick-start manual, WearOS 2.17, Google Play Services 20.18.17, 24 Ay Garanti, compatibility: Android 6.0+ / iOS 10.0+; always-on display; Corning Gorilla Glass 3; GNSS: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo; waterproof up to 3 ATM;, fanless, waterproof
Ağırlık
52 g, Güç kaynağı: 33 g
Fiyat
299 Euro
Bağlantılar
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Ekipman - eBuyNow altında bile LTE'siz

2015 yılında, yine de iki boyutta gelen cihazın kasasını herhangi bir bağlantı bandıyla serbestçe birleştirebilirsiniz. Yeni üretici bu fikri terk etti ve saati iki bant, bir deri bant ve silikondan yapılmış bir spor bandı ile teslim etti. Şimdi 42,8 mm'lik diyagonal tek bir kasa boyutu var.

Görsel olarak, fırçalanmış paslanmaz çelikten yapılmış yüksek kaliteli kasa neredeyse aynı kalmıştır. Hafifçe yuvarlatılmış kenar hala 11,68 mm (0,46 inç; optik kalp atış hızı sensörü alanında 13,28 mm, 0,52 inç'e ulaşır) kalınlığı için çekici görünür, ancak saatin boyutunu gizleyemez. Teknik olarak, tüm yeni modeller aynıdır ve mobil iletişimi olan bir model yoktur. Moto 360'ı şarj etmek için manyetik bir şarj tepsisi dahildir. Giyilebilir bir mikrofona sahip olsa da, hala hoparlörü yoktur. Bunun yerine, şimdi sağ tarafta iki anahtar var ve daha önce orada olan tek anahtarın yerini alıyor. Alt tuş daha sonra ayrı ayrı yapılandırılabilir ve üst tuş, uzun listelerde kaydırmayı kolaylaştırarak bir taç olarak da döndürülebilir.

Package contents
Package contents
Included: a brown leather band
Included: a black sports band
Optical heart rate sensor
Right: crown, microphone, function key
Top: barometer
Magnetic charging tray

Bekleme sırasında, tam alan dokunmatik ekran azaltılmış ortam moduna geçer. Ayrıca, her zaman açık ekranı ve istemsiz dokunuşla ekranın yanlışlıkla açılmasını devre dışı bırakabilirsiniz. Ekranın altındaki göze çarpan bir çerçeve olan "düz lastik" kayboldu. Otomatik parlaklık ayarı için bir sensörün varlığından kaynaklandı. Sağdaki ikinci nesil Moto 360'ın görüntüsünde görebilirsiniz. Bununla birlikte, sensör yeni saatte de ücret alıyor ve ekran şimdi her yerde 3 mm'lik bir çerçeve ile çevreleniyor.

Moto 360 Gen 3 (left) and Gen 2 (right)
Moto 360 Gen 3 (left) and Gen 2 (right)
Bright display in sunlight
Dark display in sunlight
Rose gold with a white silicone band
Rose gold with a white silicone band
Rose gold with a white silicone band
Steel gray with a leather band
Steel gray with a leather band
Phantom black with a leather band
Phantom black with a leather band
Phantom black with a leather band
Phantom black with a leather band

Kaputun altında, oldukça cömert iyileştirmeler var. Motorola, depolama alanını 4'ten 8 GB'a çıkardı ve NFC ve GPS'yi ekledi. Bu artık Moto 360 ile nakitsiz ödemelere veya akıllı telefon olmadan dış mekan aktivitelerini izlemeye izin veriyor. 2020 modeli, şimdiye kıyasla 1 GB RAM ile iki kat daha fazla çalışma belleği olan Snapdragon Wear 3100'e borçludur.

Kurulum ve Çalıştırma - Google WearOS ile

Kurulum için önce Google tarafından App Wear OS'yi akıllı telefonunuza yüklemeniz gerekir. Bu, Apple App Store'da da mevcuttur ve bu arada kondisyonunuzun analizi için Google Fit de mevcuttur. Testimizi bir Google Pixel 3XL ile gerçekleştirdik. Bu zaten Wear OS yüklü ve ikinci nesil Moto 360'a bağlandı. Uygulama yeni saati otomatik olarak tanıdı ve sorunsuz bir şekilde ek bir cihaz olarak bağlandı. Akıllı telefonlarıyla birden fazla Google hesabını bağlayanlar da bağlanabilir saat ile birkaç hesap. Daha sonra, örneğin seçilen tüm hesapların randevularına ilişkin bildirimler alırsınız. Saati WLAN'ınıza bağlarsanız, akıllı telefonunuz yakında değilse bile bildirim alırsınız.

Wear OS app on the smartphone
Preinstalled watch faces
Expanded settings

Saat hazır olur olmaz, saat yüzünüzü kişiselleştirebilir ve saat yüzünden sola kaydırarak bazı uygulama widget'larına erişebilirsiniz:

Goals
Goals
Cardio points
Cardio points
Heart rate
Heart rate
Training
Training
Next appointment
Weather
News
Timer
Timer to wash your hands

Widget sayısı beş ile sınırlıdır. Bu yüzden hepsini yükleyemezsiniz, ancak gerekirse uygulama menüsünü kullanarak kalanları başlatmanız gerekir. Bu kurma koluna basılarak açılabilir. Teslimat durumunda, seçim 10'dan fazla uygulama ile sınırlı değildir. Bunlar arasında ek uygulamalar yüklemenizi sağlayan Google Translator ve Play Store bulunmaktadır. WearOS, ek olarak yüklenmiş uygulamaların kendi widget'larını getirmesine izin vermez; hepsinin uygulama listesi üzerinden başlatılması gerekir. Listedeki bir uygulamaya biraz daha uzun basıldığında, listenin en üstüne favori olarak yerleştirilir.Üstten alta doğru kaydırma hareketi, uçuş modunu etkinleştirmenizi sağlayan, güç tasarrufu sağlayan hızlı erişim panelini açar modu ve el feneri, diğerleri arasında. Sağa kaydırmak veya tepeye uzun basmak Google Asistan'ı etkinleştirir. Komutları entegre mikrofona konuşabilirsiniz. Hoparlörsüz saat, bir alarm veya zamanlayıcıyı titreşim yoluyla bildirir.

Telefon İşlevleri

Saatin kendi mobil iletişim modülünden yoksun olması nedeniyle, aramalar bir akıllı telefon üzerinden gerçekleştirilir. Saatteki Kişiler uygulaması aracılığıyla giden aramaları başlatabilir ve ayrıca gelen aramaları kabul edebilirsiniz, ancak daha sonra akıllı telefonunuzu almanız gerekir. Bunun yerine bir Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız, bunun saate değil de akıllı telefona aktif olarak bağlanması gerekir.

Müzik

Öte yandan, kullandığınız uygulamaya bağlı olarak müzik dinlemek için doğrudan bir kulaklığı da saatle bağlayabilirsiniz. Örneğin Spotify uygulaması yalnızca bağlı akıllı telefonda Spotify'ı kontrol edebilirken, Google Play Müzik ayrıca müzik dosyalarını, albümleri ve çalma listelerini saate indirebilir. Play Müzik önceden kurulmamıştır ve kullanmak istiyorsanız Play Store üzerinden yüklenmesi gerekir. Mevcut Moto 360, medya için 8 GB depolama alanı sunduğu için alan eksikliği konusunda endişelenmenize gerek yok.

Google Play Music, download
Google Play Music, player

Bildirimler

Alttan hızlıca kaydırdıktan sonra açılan bildirimlerin listesi, farklı uygulamalardan gelen tüm bildirimleri tek bir genel bakışta toplar. WearOS, tıklanan bir bildirimi yeni bir görünümde değil, tam liste içinde görüntüleyerek genel bakış / önizleme ve ayrıntı görünümü arasındaki değişikliği basitleştirir. Bu liste görünümüne açık bir dönüşü gereksiz kılar. Bunun yerine, tam bildirimin sonunda bir sonraki iletinin önizlemesini görebilirsiniz.Kullandığınız haberciye bağlı olarak kolayca yanıt verebilirsiniz. Örneğin, WhatsApp bildirimin altında hızlı yanıt için bazı seçenekler görüntüler.

Notification overview
WhatsApp notification
Available interactions
Available responses

Prensip olarak, sesli mesaj, sanal klavye veya Emoji aracılığıyla diğer habercilerden gelen bildirimlere de yanıt verebilirsiniz. İkincisini taç kullanarak veya alternatif olarak parmağınızı ekranda çizerek seçebilirsiniz ve daha sonra WearOS onu uygulamaya çalışacaktır. Bildirimlere yanıt vermenin üç seçeneği de testte iyi sonuç verdi.

Virtual keyboard
Voice input
Drawn Emoji…
…transcribed

Genel olarak, Moto 360'ın çalışmasını sevdik. Saatte ne kadar çok uygulama yüklüyse, taç uygulama seçiminde o kadar yardımcı oldu. Alternatif olarak, bileğinizin ani hareketleri de liste görünümünü kontrol ederek ileri veya geri hareket ettirir. Saat yüzünün sağındaki uygulama widget'ları arasında gezinmek için tepeyi kullanamayacağınız bir utanç.

Sağlık ve Fitness - Google kardiyo noktalarına odaklanıyor

Bu noktada giderek daha fazla akıllı saat, kan oksijen seviyesini ölçen bir SpO2 sensörü ile donatılmıştır. Moto 360 bunu yok ve en azından Motorola tarafından da uyku takibi yok. Öte yandan, optik bir kalp atış hızı sensörü vardır. Yazılım tarafında, Google Fit ve Fit Training uygulamaları fitness ve sağlık izleyicinin kalp atış hızını görüntüler. Moto 360 kalp atış hızını ve adımlarını kaydetmeden önce Google Fit'i etkinleştirmeniz ve gerekli izinleri ayarlamanız gerekir. Google Fit, tüm etkinliklerden kardiyo noktalarını hesaplar. Sığdırma widget'ı, kişisel hedeflerle ilgili olarak atılan adımları ve ulaşılan kardiyo noktalarını görüntüler. Widget'a tıklarsanız, ek bilgi alabilirsiniz.

Fit widget
Details
Details
Weekly progress

Fit Training sayısız aktiviteyi birbirinden ayırır. Birçoğunu Avustralya Futbolu, Frizbi ve Raketbol gibi diğer platformlarda bulmak zordur. Fit Eğitim uygulaması ve karşılık gelen widget her seçilen son üç aktivite listeler. Üçten fazla spor türü gerçekleştirirseniz veya aynı zamanda bir bahçe protokolünü veya bir çocuğun pusetiyle yürüyüşü aktif olarak kaydetmek istiyorsanız - her ikisi de teklif edilir - kayda başlamak uzun bir aktivite listesine yol açar, bu da hantal bir şeydir. Çeşitli komplikasyonlara sahip saat yüzleri, bazı çare türleri içerebileceğiniz için bazı çözümler sunar. Zevklerinize bağlı olarak, bu, saat yüzü ile ilgili kararınızda işlevler ve görseller arasında uzlaşmanız gerekebileceği anlamına gelir.Analiz verileri çok kapsamlı olmadığı halde, en azından bir kalp atış hızı diyagramı vardır. Etkinlik sırasında Moto 360 ayrıca verileri bekleme modunda gösterir.

Display while biking
Standby display
Analysis after a cardio workout
Heart-rate diagram after a cardio workout

Akıllı telefonda, istatistiksel veriler Google Fit uygulamasında bulunabilir. Antrenmana genel bakış sadece tamamlanan eğitim birimlerini değil, tüm hareketleri ve hatta Moto 360 evde kaldığında akıllı telefonun kaydettiği hareketleri de toplar. Bunun aktivite endeksi üzerinde olumlu bir etkisi olsa da, eğitim başarılarının hedeflenen gözlemini de azaltabilir. Düzenli olarak aktif spor yapan ve eğitim ilerlemelerini takip etmek isteyenler bunu Strava veya Adidas Running aka Runtastic gibi uygulamalarla yapmalıdır. Çok sayıda ek uygulama, WearOS ile bir saatin avantajlarından biridir.

Daily summary (app)
Training overview
Activity analysis

Pil Ömrü - Gen 3'te de bir günden fazla değil

Pil ömrü kesinlikle WearOS'un güçlü yönlerinden biri değildir. Motorola, bir "bütün gün" pil ömründen bahsediyor - ve gerçekten çok fazla değil. Bu aynı zamanda GPS kullanımının iki haftalık pil ömürleri ile Huami veya Huawei'nin mevcut saatlerinden daha güçlü bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir. Örneğin, testimizde dört saatlik bir bisiklet turundan sonra Moto 360, pilin% 1'i kala akşam yemeği saatinde güç tasarrufu moduna geçti. Düğmeye basıldığı ve ekranın devre dışı kaldığı en az bir gün boyunca gösterilmeye devam etti.

Display in power-saving mode

Saatlerce süren bir antrenman, zaman zaman Google Asistan kullanımı, bir veya iki telefon görüşmesi ve saatin sadece birkaçını yanıtlayan birçok bildirim ile birkaç gün içinde pil kapasitesi akşamları% 5 ila 20 arasında düştü . Ayrı aktivitelerin sıklığı yine burada bir rol oynadı.Bir başka gün, saatten gelen bildirimleri bize bildirmekten daha fazla istemedik. Bu senaryoda, Moto 360 kolayca gündüz, gece (bilekte) ve ertesi gün daha uzun sürdü. Sadece ikinci günün akşamı güç tasarrufu moduna geçti. Sonunda, kullanıma bağlı olarak pil ömrü bir ile maksimum iki gün arasında bir yerde duruyor. Ana faktör ve güç çekimi, GPS ile etkinliklerin kaydedilmesidir.

Karar

In review: Moto 360. Test unit provided by eBuyNow.
In review: Moto 360. Test unit provided by eBuyNow.

Kısa pil ömrünün eksikliği genellikle bu arada Google'ın WearOS'u ve Apple Watch ile diğer akıllı saatleri de etkiler. Her iki sistemin de avantajı, arka plandaki büyük uygulama mağazalarıdır. Akıllı telefon uygulamalarının çoğu da saatler için kullanılabilir. Bu noktada, bu Huawei veya Huami tarafından sunulmuyor ve sadece sınırlı bir ölçüde Garmin ve Samsung tarafından sunuluyor. Saatin yüksek kaliteli malzemesi ve iki bant biraz daha yüksek bir fiyatı haklı çıkarıyor. Bununla birlikte, 299 Euro'da (~ 334 $; ABD'de 349 $) mobil iletişim sunabilirdi - ancak diğer yandan pil bunu başaramadı. WearOS ile bir saatin avantajı genişletilebilirliği ve dezavantajı Görsel olarak, ekranın etrafındaki büyük çerçeve, en azından parlak bir saat yüzü seçerseniz, negatif olarak göze çarpıyor. Öte yandan, bildirimlerin iyi görüntülenmesi ve bunların işlenmesinin kolay yolu uygulamada olumlu bir noktadır. Yanıtlama seçeneğini nadiren kullanmasanız veya nadiren kullansanız bile, prensipte mümkün olması ve ihtiyaç duyduğunuzda da kolayca çalışması, benzersiz bir özellik değil olumlu bir noktadır. Son olarak, bu noktada beş yaşında olan ikinci nesil saatin, testimiz sırasında mevcut işletim sistemine güncellenebileceğini düşünürseniz, daha yavaş donanımın sürdürülmesinde zorluk olsa bile, bu uzun güncelleme süresi hem Motorola hem de WearOS için konuşuyor.

Pricecompare

Mark Riege
Editor of the original article: Mark Riege - Translator - 237 articles published on Notebookcheck since 2018
Aslinur Sarica
Translator: Aslinur Sarica - Translator - 155 articles published on Notebookcheck since 2020
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Moto 360 Gen 3 İncelemesi: Bilinen eksikliğiyle harika bir akıllı saat
Inge Schwabe, 2020-06-29 (Update: 2020-06-29)