Notebookcheck

Ne kadar Grafik kartı belleğine sahip olmak mantıklı?

Wie viel Speicher braucht eine Grafikkarte bzw. wie viel Grafikkartenspeicher ist für welchen Anwendungszweck nützlich?

Bir Grafik kartı ne kadar belleğe ihtiyaç duyar? Ya da kullanım amacına göre ne kadar bellek gerekli?

Paylaşımlı Bellek - Onboard Grafik kartları

GMA 950 gibi onboard grafik kartları Ofis, Internet ve resim düzenleme işleri için gayet yeterli.
GMA 950 gibi onboard grafik kartları Ofis, Internet ve resim düzenleme işleri için gayet yeterli.

Internette gezinmek, ofis işleri, resim düzenleme, 2D oyunlar ve hatta bazı eski 3D oyunlar için onboard grafik kartları yetmekte (kendi dahili belleğine sahip olmayan Intel GMA 900 / 950 veya ATI Radeon Xpress 1150 gibi kartlar bile) ve kendi belleğine sahip kartlarla kıyaslandığında bu tür işlerde farkedilebilir bir hız kaybı veya görüntü sorunu söz konusu değil. Yine de kullanılan RAM'in Dual Channel olması daha hızlı olmasından ötürü onboard Grafik kartların kullanımında tavsiye edilir.

TIP: TurboCache (NVIDIA)ve HyperMemory (ATI) gibi tanımlara dikkat edin. Bunlar hem RAM den tahsis edilmiş rezerve belleği hem de kısmen daha yavaş dahili belleği temsil eder. Bu teknolojiye sahip olmayan kartlarda direk RAM den bellek kullanabilir. Ama bu tür kartlar TurboCache ve HyperMemory'e sahip kartlara oranla biraz daha yavaşlar ( Üretici kaynaklarına göre).

32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB veya 512 MB?

Grafik kartı belleğinin etkisi
ATI Mobility Radeon X1300 gibi zayıf kartlar 128MB lik belleğin tüm olanaklarından yararlanamamakta.
NVIDIA GeForce Go 7950 ise yüksek çözünürlük ve beraberinde Antialiasing kullanıldığında 512 MB lik belleği çok iyi kullanmakta.

Diyelimki 3D oyunlar veya uygulamalar çalıştırmak / oynamak istiyorsunuz. Böyle durumlarda onboard grafik kartlarından çok daha hızlı kartlara ihtiyaç duyarsınız ( grafik kartları karşılaştırmamıza bakın). Bu tür uygulamalar için ne kadarlık bir bellek yeterlidir?

Aslında ihtiyaç duyulan bellek kapasitesi düşünüldüğünden daha az olabilir ( Kullanılan çözünürlük, Anti Aliasing veya Anisotrope filtreleme sahip olunandan daha fazla belleğe ihtiyaç duyabilir.).

128 MB ye kadar olan grafik kartları

Mevcut çoğu aktüel oyun (10/2006) 1024x768 çözünürlükte ve Antialiasing / Anisotropte filtrelemeye ihtiyaç duymadan (orta detayda) 128MB civarında bir belleğe ihtiyaç duymakta. Yinede kullanılan grafik kartları bu çözünürlüklerde akıcı bir görüntü sağlayamıyorsa, bu 128MB lik bir belleğe ihtiyaç duymadıkları ve kullanışsız olabilecekleri anlamına gelir. NVIDIA GeForce Go 7600 veya ATI Mobility Radeon X1600 serilerinin altındaki kartlar 128MB lik bir belleğe ihtiyaç duymamakta.

256 MB bellekli Grafik kartları

256 MB belleğe sahip bir kart, yüksek detay ve1024x768 çözünürlük veya dolaylarındaki çözünürlüklerde hemen hemen tüm aktüel oyunları çalıştırabilir. 256 MB bellek ile daha iyi performansı  orta ve üst sınıfa ait NVIDIA GeForce Go 7600 veya ATI Mobility Radeon X1600 ile yaşayabilirsiniz.

512 MB bellekli Grafik kartları

Mevcut oyunlardan sadece bazıları 512 MB lik bir belleği tam olarak kullanabilmekte ( büyük doku haritalarına ihtiyaç duyan oyunlar). Doom 3 ve Call of Duty 2 gibi oyunlar ideal örnekler olacaktır. Diğer aktüel oyunlarda ise c't magazine göre 1280x960 çözünürlük ve 4x Antialiasing oranlarında 512 MB grafik kartları sadece yaklaşık 10% oranında performans artışı sunmakta. Bu durum sadece en üst sınıfta yer alan NVIDIA GeForce Go 7900 GTX veya yeni 7950 GTX için geçerli.

Özetle

Grafik kartı ve kullanım alanına göre grafik kartı bellekleri değişmekte. Ofis internet ve resim düzenleme işlemleri için kendi belleği bulunmayan ( onboard kartlar) yetmekte. Antialiasing kullanmayan aktüel oyunlar için 128 - 256 MB arası bellekler gayet ideal. Sadece en iyi grafik kartları yüksek çözünürlük ve Antialiasing kullanıldığında 512 MB lik belleği en etkin biçimde kullanabilmekte.

Herşeye rağmen yeni oyunlarla beraber daha yüksek belleklere ihtiyaç artmakta.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > Öneri /SSS > Ne kadar Grafik kartı belleğine sahip olmak mantıklı?
Klaus Hinum, 2008-07-28 (Update: 2009-04-13)