Notebookcheck

Notebook Donanım Rehberi - Hani Notebook Alınmalı?

Notebook satın almada yardım

Bu yazımızda Notebook alırken göz önünde bulundurabileceğiniz ipuçları ve detaylardan bahsedeceğiz. Ayrıca hangi özellik ve donanımın, hangi tür kullanım amacı için uygun olduğunu ya da yettiğine bakacağız.

Basitçe şu şekilde sınıflayabiliriz:

 

Donanım Varyasyonları:

» Ofis-Notebook: Ofis, internet ve basit uygulamalar için

» Oyun / Multimedia-Notebook: Performans gerektiren oyun ve multimedia uygulamaları için

» Subnotebook: küçük, basit ve her zaman hazır 

Notebook satın alma sayfamızda, konu ile ilgili çok zengin bir içerik bulabilirsiniz. Burada tüm önemli açılarıyla notebooklar ele alınıp, çok önemli olabilecek ve karar verdirici etmen olan teknik detaylarıyla incelenmektedir.

Internet ve Ofis kullanımı için Notebook

HP Compaq 6710b - iyi çalışan bir ofis notebook
HP Compaq 6710b - iyi çalışan bir ofis notebook
HP Pavilion zv6214 - HP den dayanıklı bir cihaz
HP Pavilion zv6214 - HP den dayanıklı bir cihaz
Toshiba Satellite L20-155 - Bilindik Toshiba kalitesiyle ucuz bir ofis notebook
Toshiba Satellite L20-155 - Bilindik Toshiba kalitesiyle ucuz bir ofis notebook
Sony VAIO VGN-FS485B - Oldukça ucuz fiyata iyi performans veren bir notebook
Sony VAIO VGN-FS485B - Oldukça ucuz fiyata iyi performans veren bir notebook

Cihazın asıl kullanım amacı ofis ve internet uygulamaları olmalı. İşlemci ve grafik performansı ikinci planda olmalı. Önemli olan hemen yazı yazabilmek veya rahatça çalışabilmek için klavyenin uygun olup olmadığı.

İşlemci

Pek güçlü olmayan mobil işlemciler ofis uygulamarı için yeterli. Şu an piyasada bulunan VIA ve Transmeta işlemciler, aynı saat hızına sahip AMD ve Intel işlemcilere oranla daha yavaşlar. Bizim tavsiyemiz Intel Celeron M serisi. Her ne kadar Pentium M veya Core Solo'nun enerji tasarrufu fonksiyonlarına sahip olmasada (batarya ömrü kısalmakta), fiyat/performans oranı gayet başarılı. Eğer batarya ömrü sizin için önemli ise Pentium M / Core Solo göz önüne alınabilir. AMD Sempron, Turion, Core Duo, Core 2 Duo gibi işlemciler bu işler için oldukça iyiler. Core Duo, Core 2 Duo veya Turion 64 X2 gibi modern çift çekirdekli işlemciler aynı anda birçok programı aynı anda performans kaybı olmadan çalıştırabilir. Çok çekirdekli işlemcilerin performansa etkisi yadsınamaz. Notebook işlemciler hakkında daha detaylı bilgi için işlemcilerin karşılaştırılması sayfamıza bakabilirsiniz.

Grafik 

Paylaşımlı bellekli
( onboard) grafik kartları bu tür uygulamalar için tamamıyla yeterli. Intel GMA 950, GMA X3100 veya ATI Xpress 1100 gibi modern dahili ekran kartları ise Dual Channel bellek kullanımı ile 2D uygulamalarda hiçbir performans sorunu yaşatmamakta. Ama en kötü grafik kartları bile ofis ve internet için yeterli. Grafik kartlarının karşılaştırılması sayfamızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bellek

512 MB bellek bu cihazlarla beraber geliyor olmalı. Bunun dışında eğer Windows Vista kullanılmak isteniyorsa bu en az 1024 MB olmalı. Bunun dışında Dual Channel ( 2 RAM paralel olarak bu sayede çalışabilmekte.) bellekler dahili grafik kartı kullanırken bir avantaj.

Görüntü

Ne kadar büyük, o kadar iyi. Dikkatli olun, çoğu kişi için uzun sireli kullanımda düşük çözünürlükler sorun olabiliyor. 85 - 100 DPI arası çözünürlükler iyi bit çözüm olabilir (15" 1024x768 veya 15.4" 1280x800 pixel gibi). Ayrıca DPI listemize bakıp, görüntünün boyuta göre nasıl değiştiğine bakabilirsiniz. Geniş ekran veya standart ekran olması (4:3) olması o kadar önemli değil. Eğer dışarda çalışacaksanız yada dışarda çalışmayı seviyorsanız parlak olmayan veya parlamaya karşı üretilmiş bir monitör bulmaya dikkat edin.

Özellikler

Kablosuz bağlantı - Kablosuz bir bağlantı notebooklar için gayet kullanışlı ve unutulmaması gerekilen bir özellik. Standart olarak 802.11gb yeterli ( "b" standardı surf yapmak için gayet yeterli.)

Ayrıcan en az 2 USB bağlantı noktası bulunmalı.

Oyun ve Multimedia Uygulamalar için Notebooklar

Mobil bilgisayarın kullanım amacı oyunlar ve performans gerektiren uygulamalar olmalı. Aritmetik performans kadar grafik performansıda bu konuda can alıcı bir nokta. Ayrıca ekran boyutuda yeterince büyük olmalı.

İşlemci

Burada alıcı yüksek performans modellerini tercih etmeli. Çünkü modern oyunlar artık birer performans canavarı. 1.8 GHz den başlayan işlemcilerle takılma olmadan oyunları rahatça oynamak mümkün. Intel Pentium M, Intel Core Duo, Core 2 Duo, AMD Turion 64 (X2) gibi işlemciler ve daha güçlü varyasyonları önerilir. Şu anda 64 bit desteği pek kullanılmamakta ve çift çekirdek desteği henüz oyunlarda tam olarak kullanılmamakta. Yinede çok çekirdekli bir işlemci ileriye dönük bir yatırım. Core 2 Duo şu anki en güçlü işlemci ve bu yüzden ayrıca önerilir.

İşlemciler hakkında daha fazla bilgi için işlemcilerin karşılaştırıldığı sayfamıza bakabilirsiniz.

Grafikler

Video kartı, bir oyun bilgisayarının can damarıdır. 1. veya 2. sınıf bir grafik kartını önerebiliriz ( video kart karşılatırma sayfamıza bakabilirsiniz). Farklı mobil video kartları benchmark listemizde karşılaştırılabilir. 3. sınıf bir grafik kartı minimum olarak kabul edilmeli, yoksa oyun ayarlarında bir çok kısıtlama ile karşışabilirsiniz (onboard grafik kartlarını hiç düşünmeyin bile!!!).

Video kart belleği her ne kadar etkileyici bir etken olsada 512 MB nin üstündeki kartlar henüz pek kullanışlı değil. 256 MB bellek ise eğer Antialiasing ve Texture modları kullanılacaksa yüksek performans verecektir. Öteki türlü daha düşük belleğe sahip kartlar bile daha yüksek performans verebilir.

NVIDIA GeForce Go 7900, 7800, 7600 ve ATI Mobility Radeon X1800, X1600 gibi kartları önerebiliriz.

Bellek

Modern oyunlar en az 1024 MB RAM'e ihtiyaç duymakta. Şu anda 2GB Ramlerin oyun performansına pek katkı sağladığı söylenemez. 6 ay öncesine kadar bu 1 GB RAM ler içinde geçerliydi. Şu an için bir modüle 1 GB lik bir RAM takıp, sonra güncelleme imkanı bırakmak akıllıca olabilir.

Görüntü

Ne kadar büyük o kadar iyi kuralı burada da geçerli. Dikkatli olun, çoğu kişi için uzun sireli kullanımda düşük çözünürlükler sorun olabiliyor. 85 - 100 DPI arası çözünürlükler iyi bit çözüm olabilir (15" 1024x768 veya 15.4" 1280x800 pixel gibi). Ayrıca DPI listemize bakıp, görüntünün boyuta göre nasıl değiştiğine bakabilirsiniz. Widescreen veya standart görüntü olması burada pek bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü oyun notebookları özellikle 16:10 widescreen olarak üretilmekte. Yinede bazen eski oyunlar widescreen çözünürlüğü desteklememekte ve görüntüde siyah çizgiler oluşmakta. Parlak ekranlar, daha yüksek parlaklık ve kontrast sundukları için sık kullanılmakta. Ama uzun kullanımda rahatsız edici olabilir.

Özellikler

KAblosuz bağlantı - Kablosuz ağ özelliği notebooklar için oldukça kullanışlı bir özellik ve gözden kaçırılmamalı. Özellikle arkadaşlarınızla multiplayer oyun oynarken hızlı bir bağlantının tadını sürebilirsiniz. Yön tuşlarının yeterli derecede büyük olduğundan emin olun ( yarış oyunları için). İyi ses çıkışı ve hoparlörler çoğu oyuncular için önemli, çünkü oyun atmosferini oldukça etkileyen bir faktör.

Küçük, basit ve mobil Notebooklar - Subnotebooklar

Sony Vaio TZ11XN - LED görüntülü küçük notebook
Sony Vaio TZ11XN - Zwerg mit LED Display
Twinhead Stylebook F10D - Mükemmel bir görüntüye sahip notebook
Twinhead Stylebook F10D - Mininotebook mit tollem Display
Toshiba Portege R200 - Çok küçük tasarımlı notebook
Toshiba Portege R200 - Hauchdünnes Designnotebook
Toshiba Libretto U100 - Video kaseti formatında 1Kg 'lik notebook
Toshiba Libretto U100 - 1 kg Notebook im Videokassettenformat

Bu sınıfta en önemli faktör mobilite. Burada dikkat etmeniz gereken noktalar: küçüklük, ağırlık ve uzun süreli batarya ömrü olmalı.
Video kartı bu noktada batarya ömrünü uzun tutmak için önemsenmemesi gereken bir nokta.

İşlemci

Güç tasarruflu modeller önemli. Örnek vermek gerekirse Intelin LV (düşük voltaj) modelleri (düşük saat hızı ve düşük enerji harcama) örnek verilebilir. Celeron M ise düşük batarya ömrü ile gelmekte (enerji tasarrufu özelliği olmadı için) ve masa üstü işlemcileri ise akla bile gelmemeli. Intel Pentium M (LV, ULV), Intel Core Duo (LV), Intel Core Solo, AMD Turion MT gibi işlemciler iyi seçimler olacaktır. Daha fazla bilgi için işlemcilerin karşılaştırıldığı sayfamıza bakabilirsiniz.

Grafik

Özellikle uzun batarya ömrü istendiği için dahili ekran kartları bu pazarı domine etmekte. Özellikle Intel çözümleri (Centrion paketi gibi) daha düşük tüketim ve kabul edilebilir performans sunmakta. Bizim tavsiyemiz Intel GMA 900 veya üst modeli 950 olacaktır.

Daha fazla bilgi için Video kartlarının karşılaştırıldığı sayfamıza bakabilirsiniz.

Bellek

En az 512 MB olmalı, tabi kullanılmak istenilen uygulamaya göre değişebilir. Lütfen paylaşımlı grafik kartlarının 128MB ye kadar bellekten kaynak kullandığını unutmayınız. Dula Channel bellekler bu tür kullanımlarda daha avantajlı.

Görüntü

Ne kadar küçük olursa o k adar az enerji tüketir ve cihaz  o kadar kompakt olur. Çözünürlüğe dikkat etmeyi unutmayın, aksi taktirde Windows Vista yazı ve simgeleri katlanılamaz ölçüde küçük olacaktır ve uzun dönemde okumayı zorlaştırabilir. DPI listemize bakıp bir karar verebilirsiniz. Parlak ekranlar açık havada büyük bir dezavantaja sahip ( yoğun güneş ışığı altındaki televizyon ekranıyla karşılaştırılabilit. Ayrıca ekran parlaklığı en az 150cd/m2 olmalı ki güneş ışığı altında veya parlayan ekranlarda yazılar okunabilsin.

Özellikler

Kablosuz bağlantı - Kablosuz ağlar subnotebooklar için oldukça oratik ve artık çoğu kafe ve binada kablosuz bağlantı noktaları olduğu için kullanışlıda. İkinci bir batarya mobil kullanım için uygun olabilir. Kullanılacak bir dvd rom bu küçük cihazları tam bir mobil eğlence merkezine çevirebilir. Bluetooth ve kızıl ötesi bağlantı mobil cihazlarla bağlantı için pratik bir çözüm.

Bileşenler hakkında daha fazla bilgi edinmek için satın alma rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > Satın Alma Rehberi > Notebook Donanım Rehberi - Hangi Notebook alınılmalı?
Redaktion, 2008-07-29 (Update: 2008-12-22)