Notebookcheck
 

OnePlus amiral gemisi kamera testi: OnePlus 7 Pro vs. Samsung Galaxu S10 Plus vs. Xiaomı Mi 9 vs. Huawei P30 Pro

Camera test: Xiaomi Mi 9 v. Huawei P30 Pro v. OnePlus 7 Pro v. Samsung Galaxy S10 Plus. OnePlus 7 Pro courtesy of Trading Shenzhen.
Camera test: Xiaomi Mi 9 v. Huawei P30 Pro v. OnePlus 7 Pro v. Samsung Galaxy S10 Plus. OnePlus 7 Pro courtesy of Trading Shenzhen.
OnePlus 7 Pro'nun kamerası ne kadar iyi ya da ne kadar kötü? OnePlus 7 Pro'yu, Android akıllı telefon fotoğrafçılığının güncel creme de la crème'sine kurulu en son kamera yamasıyla karşılaştırmaya karar verdik. OnePlus 7 Pro'nun en son kamera yamasının OnePlus 7 Pro'yu incelememizde en üste çıkarmaya muktedir olup olmadığını öğrenin.

2019'un ortalarından kalma en akıllı telefonların çeşitli incelemelerine bakıldığında, OnePlus 7 Pro, OnePlus 7 Artılarının hepsinin aynı olmadığı izlenimini uyandırabilir. Bazı gözden geçirenler, kamera kalitesinin düzelmeye ihtiyacı olduğunu iddia ederken, diğerleri de dahil olmak üzere, OnePlus 7 Pro'nun kamerasının her ne kadar istisnai veya olağanüstü olmasa da nezih olduğu sonucuna varıyorlar. Kamera ve fotoğraf kalitesini önemli ölçüde geliştirmiş olması gerekiyordu. Bu karşılaştırmaya başlamadan kısa bir süre önce, Çinli üretici, diğerleri arasında daha iyi bir gece modu da dahil olmak üzere daha fazla kamera geliştirmesi içeren OxygenOS 9.5.7'yi piyasaya sürdü. OnePlus 7 Pro'nun kamerasına çeşitli senaryolarda ve farklı koşullar altında ve aydınlatma altında daha yakından göz attık Bu en son bellenimin akıllı telefon fotoğrafçılığında en üst düzey köpeklere meydan okuyacak kadar fotoğraf kalitesini artırıp artırmadığını bulmak için koşullar. Ancak önce, bu karşılaştırmada yer alan çeşitli kameraların teknik özelliklerini gözden geçirelim.

Karşılaştırmada Kameralar

OnePlus 7 Pro cameras
OnePlus 7 Pro cameras
Samsung Galaxy S10 Plus cameras
Samsung Galaxy S10 Plus cameras
Xiaomi Mi 9 cameras
Xiaomi Mi 9 cameras
Huawei P30 Pro cameras
Huawei P30 Pro cameras

OnePlus 7 Pro'nun ana kamerasında f / 1.6 açık diyafram açıklığına sahip 48 MP Sony sensör bulunuyor. Quad Bayer filtresi, 2 x 2 komşu pikseli büyük bir piksele birleştirerek, etkili kamera çözünürlüğünü 12 MP'ye düşürür. Bu 4'ü 1 arada piksel bindirmenin düşük ışıklı fotoğrafçılığı büyük ölçüde iyileştirmesi gerekiyordu. Bu merceğe ek olarak, ana Pro'nun üçlü kamerası aynı zamanda geniş açılı bir mercek ve kayıpsız bir 3x zoom için telefoto lens içerir. En azından kağıt üzerinde, yani, gerçekte “optik” zoom 3x yerine 2.2x'e çok daha yakındır. Xiaomi Mi 9'un arkasında, aynı 48 MP sensörünü, biraz daha az ışığa duyarlı bir diyafram açıklığı ile buluyoruz f / 1.75. Ek olarak, cihaz aynı zamanda ultra geniş açılı bir mercek ve kayıpsız 2x optik zoom ve ayarlanabilir arka plan bulanıklığı için bir telefoto lensi sunuyor. Huawei P30 Pro'nun Leica kamera modülü, TOF kamerasına rağmen toplamda dört merceğin bir kombinasyonudur (uçuş zamanı) fotoğraf çekmez, aksine her piksel için dönüş açma süresini ölçer, böylece sahnenin 3B profilini oluşturur. Ultra geniş açılı lens ve telefoto lens dahildir. Ana kamera f / 1.6 bir açıklığa sahip bir 40 MP RYYB süper spektrum sensörüne sahiptir. Sony'nin IMX586 sensörü gibi, dört ayrı bitişik pikseli tek bir büyük piksele birleştiriyor. Geçen yılki gibi, bu yılki Galaxy S10 Plus, büyük doğal piksellere sahip 12 MP lens, çift pikselli otomatik netleme ve f / 1,5 arasında değişken bir diyafram açıklığına sahip ve f / 2.4. Bugünlerde alışılageldiği gibi, Koreli üretici ana arkaya bakan kamera modülüne süper geniş açılı ve telefoto lens de ekledi.

OnePlus 7 Pro Samsung Galaxy S10+ Xiaomi Mi 9 Huawei P30 Pro
rear-facing camera 48 MPix Sony IMX586, 1,6 μm, f/1.6, OIS (camera 1), 8 MP Tele, 1 μm, OIS, f/2.4 (camera 2), 16 MP ultra-wide-angle, f/2.2 (camera 3), triple-autofocus: PDAF, laser, contrast 12 MPix (dual-pixel-autofocus, 77°, f/1.5/f2.4, 1.4 µm, OIS) + 12 MPix (telephoto lens, 2x zoom, PDAF, 45°, f/2.4, OIS) + 16 MPix (ultra-wide-angle, fix-focus, 123°, f/2.2) 48 MPix triple-camera: 48 MP main camera (Sony IMX586, f/1.75, 1/2", 0,8 µm) + 16 MP wide-angle camera (f/2.2, 13 mm, 1/3.0", 1,0 µm) + 12 MP zoom camera (f/2.2, 54 mm, 1/3.6", 1.0 µm, 2x optical zoom) 40 MPix main camera (f/1.6, OIS, 27 mm) + 20 MPix ultra-wide-angle camera (f/2.2, 16 mm) + 8 MPix telephoto camera (f/3.4, OIS, 125 mm) + TOF camera, 10x hybrid zoom, 50x digital zoom
Front-facing camera 16 MPix Sony IMX471, 1 μm, f/2.0, fix-focus, EIS, pop-up 10 MPix (dual-pixel autofocus, 80°, f/1.9) + 8 MPix (RGB depth, fix-focus, 90°, f/2.2) 20 MPix f/2.0, 0.9 µm, HDR, fix-focus 32 MPix, f/1.7, HDR, fix-focus
software version 9.5.7 G957FXXU1ASE7 10.2.26 9.1.0.153

Arkaya bakan kameralar

Bu karşılaştırmaya dahil edilen tüm akıllı telefonlar, çeşitli farklı kamera modları sunar. Bu testte, kendimizi farklı isimler altında olmasına rağmen her cihazda bulunan fotoğraf modu, portre modu ve gece modu ile sınırlandırmaya karar verdik. Karşılaştırılabilirliği sağlamak için, varsa tüm AI özelliklerini devre dışı bıraktık ve kamera ayarlarını fabrika çıkışlarındaki varsayılan yapılandırmalarında bıraktık. Başka bir deyişle, sonuçta ortaya çıkan fotoğraf çözünürlükleri aşağıdaki gibidir: OnePlus 7 Pro: 12 MP; Xiaomi Mi 9: 12 MP; Samsung Galaxy S10 Plus: 12 MP; Huawei P30 Pro: 10 MP. Tüm cihazlar güncel ve mevcut en son ürün bilgisine sahipti. Yakınlaştırılmış fotoğraflar için tüm kameralarda 2x optik zoom kullanmaya karar verdik. İlgili kameralar arasındaki fotoğraf ayrıntılarını daha iyi ayırt edebilmek için tüm fotoğraf dosyalarını ilgili fotoğraflara ekledik.

Gün ışığı

Parlak gün ışığı, renk yönetimi açısından en belirgin farklara neden oldu ve karşılaştırma grubumuzdaki ilgili cihazlar arasında odaklanın. Portre modundaki bokeh efektleri tüm cihazlarda çok iyi çalıştı ve bulanık nesneler ile odaklananlar arasındaki geçişler dikkat çekiciydi. Atın rengi OnePlus 7 Pro'nun portre modunda aşırı doygun oldu. Buna karşılık, çimenli alandaki tüm cihazların en iyi odağını sundu. Samsung Galaxy S10 Plus en yüksek renk doğruluğuna sahipti, ancak daha iyi netlemeden yararlanabilirdi. Xiaomi Mi 9 biraz solgun ve tamamen odaklanmadı ve Huawei P30 Pro çok karanlık, çok soluk ve çok sıkıcı çıktı. Yakın çekim senaryomuzda Galaxy S10 Plus en yüksek seviyede detay sundu ve önyüklemek için doğru renkler. İkincisi, OnePlus 7 Pro ve Xiaomi Mi 9'da biraz doğal olarak doygun, ancak bu ikisi çiçeğin etrafında biraz odaklanmadı. Huawei'nin P30 Pro'su bu konuda daha iyi bir iş çıkardı, ancak sahneyi göze çarpan sarı bir renk tonu ve çok sıcak bir renk sıcaklığıyla yakaladı. Üçüncü ve dördüncü gün ışığı sahnesi uzun mesafeli çekimlerdi. OnePlus 7 Pro, yüksek kontrast aralığına ve doğal renklere sahipti - uzaktaki harfler bile şaşırtıcı şekilde net bir şekilde yakalandı. Buna karşılık, dinamik aralığı subpar oldu. Galaxy S10 Plus ve P30 Pro'nun mükemmel olduğu bir alan, fotoğraflar arasında farklı ışık koşulları için yapılan bulutları da eklemeliyiz. Xiaomi Mi 9'un sonuçlarını açıklayamayan bir bahane - odağı diğer üç cihazdan çok daha kötüydü ve P30 Pro'da olduğu gibi daha sıcak bir beyaz dengesi ve daha düşük kontrast oranı vardı.

OnePlus 7 Pro | portrait mode
OnePlus 7 Pro | portrait mode
Samsung Galaxy S10 Plus | portrait mode
Samsung Galaxy S10 Plus | portrait mode
Xiaomi Mi 9 | portrait mode
Xiaomi Mi 9 | portrait mode
Huawei P30 Pro | portrait mode
Huawei P30 Pro | portrait mode
OnePlus 7 Pro | photo mode
Samsung Galaxy S10 Plus | photo mode
Xiaomi Mi 9 | photo mode
Huawei P30 Pro | photo mode
OnePlus 7 Pro | photo mode
Samsung Galaxy S10 Plus | photo mode
Xiaomi Mi 9 | photo mode
Huawei P30 Pro | photo mode
OnePlus 7 Pro | photo mode
Samsung Galaxy S10 Plus | photo mode
Xiaomi Mi 9 | photo mode
Huawei P30 Pro | photo mode

Kayıpsız zoom özelliğini kullanırken akıllı telefonlar arasındaki farklar çok büyüktü. Xiaomi Mi 9'un renk sıcaklığı biraz fazla soğuktu ve ana objektife kıyasla odak belirgin bir şekilde kötüleşti. Aynısı, beyaz dengesi bir kez daha spektrumun sarı tarafına kaymış olan P30 Pro için de söylenebilir. Bizce, OnePlus 7 Pro bu testte en iyi fotoğrafı çekti. Sahne netti ve netti, renkler doğaldı ve fotoğraf ayrıntılı olarak zengindi. Bunu biraz daha yüksek doygunluk ve daha dar kontrast aralığı ile Galaxy S10 Plus ile karşılaştırın.

OnePlus 7 Pro | 2x zoom mode
OnePlus 7 Pro | 2x zoom mode
Samsung Galaxy S10 Plus | 2x zoom mode
Samsung Galaxy S10 Plus | 2x zoom mode
Xiaomi Mi 9 | 2x zoom mode
Xiaomi Mi 9 | 2x zoom mode
Huawei P30 Pro | 2x zoom mode
Huawei P30 Pro | 2x zoom mode
OnePlus 7 Pro | wide-angle mode
Samsung Galaxy S10 Plus | wide-angle mode
Xiaomi Mi 9 | wide-angle mode
Huawei P30 Pro | wide-angle mode

Geniş açılı lens kullanıldığında, tüm akıllı telefonlar, ayrıntılarda ve dinamik aralıkta belirgin bir düşüş gösterdi. Mi 9'un fotoğrafı, renk doğruluğu tüm rakiplerinden daha doğal olmasına rağmen, bir kez daha hafif bir renk tonu gösterdi. OnePlus 7 Pro'nun kontrast oranı ve dinamik aralığı Galaxy S10 Plus ve P30 Pro ile aynı seviyedeydi, ancak sol taraftaki harfler gözle görülür derecede bulanıktı. Huawei P30 Pro ile çekilmiş fotoğraflar olarak kabul edilen her şey en yüksek kontrast aralığına sahipti, ancak karşılığında biraz fazla netleştirildi. Kaçınılmaz optik çarpıtmalar genel olarak tolere edilebilirdi.

Gece ve Alacakaranlık

Alacakaranlık Huawei P30 Pro parlamaya başladığında. Düşük ışıkta, tüm cihazlar gözle görülür şekilde daha fazla gürültü ve daha az netleme yaşadı. P30'un SuperSpectrum sensörünün performansı etkileyiciydi ve fotoğraflarındaki gürültü seviyesi diğer tüm rakiplerden daha düşüktü. Her iki IMX586 tabanlı cihaz - Pro ve Mi - OnePlus 7 Pro, Xiaomi Mi 9'u odaklanma yönünden biraz daha iyi performans gösterse de, odaklanma ve ayrıntılardan belirgin şekilde etkilendi. Galaxy S10 Plus, kontrast bakımından zengin, net ve iyi aydınlatılmış fotoğraflar üretti. Bununla birlikte, fotoğrafları rakiplerinden daha fazla ayrıntı içermiyordu ve önyükleme yapmak için büyük ölçüde keskinleşti. Daha sonra tek bir en iyi durumda fotoğrafla birleştirilen birkaç görüntü alan gece modunu kullanırken bir kez daha Huawei P30 Pro rakiplerini aştı. Ancak, bu kez OnePlus 7 Pro, daha fazla ayrıntı yakalayabildiği ve kamera titremesinden daha az muzdarip olduğu için Galaxy S10 Plus ile karşılaştırıldığında çok daha iyi bir performans sergiledi. En düşük seviyede detaylandırma ve odaklanma ile Mi 9, en kötü gece modu sonuçlarını verdi.

OnePlus 7 Pro | photo mode
OnePlus 7 Pro | photo mode
Samsung Galaxy S10 Plus | photo mode
Samsung Galaxy S10 Plus | photo mode
Xiaomi Mi 9 | photo mode
Xiaomi Mi 9 | photo mode
Huawei P30 Pro | photo mode
Huawei P30 Pro | photo mode
OnePlus 7 Pro | photo mode
Samsung Galaxy S10 Plus | photo mode
Xiaomi Mi 9 | photo mode
Huawei P30 Pro | photo mode
OnePlus 7 Pro | photo mode
Samsung Galaxy S10 Plus | photo mode
Xiaomi Mi 9 | photo mode
Huawei P30 Pro | photo mode
OnePlus 7 Pro | photo mode
Samsung Galaxy S10 Plus | photo mode
Huawei P30 Pro | photo mode
Xiaomi Mi 9 | photo mode
OnePlus 7 Pro | night mode
Samsung Galaxy S10 Plus | night mode
Xiaomi Mi 9 | night mode
Huawei P30 Pro | night mode

Her cihazdaki diğer iki lens - geniş açı ve yakınlaştırma - çok farklı sonuçlar verdi. Tüm cihazların f / 2.2 aynı açıklığa sahip olmasına rağmen, bu senaryoda, Galaxy S10 Plus ve Huawei P30 Pro rakiplerinden daha fazla ışık yakalayabildi ve dolayısıyla karşılığında daha zengindi. OnePlus 7 Pro ve Xiaomi Mi 9 daha az netleme ve tüm fotoğraf üzerinde görünür ve belirgin yumuşak netleme kaplaması gösterdi. Ek olarak, geniş açılı fotoğraflar dinamik aralıkta çok karanlık ve düşük göründü. Optik 2x zoom ayrıntılarını kullanmak, tüm cihazlarda birbirinden ayırt etmek zordu. OnePlus 7 Pro ve Huawei P30 Pro, odak açısından Samsung Galaxy S10 ve Xiaomi Mi 9'dan biraz daha iyiydi. Özellikle sonuncusu rakiplerine ayak uyduramıyordu.

OnePlus 7 Pro | wide-angle mode
OnePlus 7 Pro | wide-angle mode
Samsung Galaxy S10 Plus | wide-angle mode
Samsung Galaxy S10 Plus | wide-angle mode
Xiaomi Mi 9 | wide-angle mode
Xiaomi Mi 9 | wide-angle mode
Huawei P30 Pro | wide-angle mode
Huawei P30 Pro | wide-angle mode
OnePlus 7 Pro | 2x zoom mode
Samsung Galaxy S10 Plus | 2x zoom mode
Xiaomi Mi 9 | 2x zoom mode
Huawei P30 Pro | 2x zoom mode
OnePlus 7 Pro | wide-angle mode
Samsung Galaxy S10 Plus | wide-angle mode
Xiaomi Mi 9 | wide-angle mode
Huawei P30 Pro | wide-angle mode
OnePlus 7 Pro | 2x zoom mode
Samsung Galaxy S10 Plus | 2x zoom mode
Xiaomi Mi 9 | 2x zoom mode
Huawei P30 Pro | 2x zoom mode

Ön kamera

Çift piksel otomatik netleme özelliğine sahip çift kameralı S10 dışında tüm cihazlarda karşılaştırılabilir ön kameralar bulunuyordu. Alan derinliği bilgisine ek olarak, Samsung Galaxy S10 Plus'ın ikincil lensi, bu özellik bu testin bir parçası olmasa da, geniş açılı özçekimler için de kullanılabilir. Buna göre, Galaxy S10'un daha fazla ışık almış olması şaşırtıcı değildi. Rakiplerinden daha iyi ve çok güzel görünümlü özçekimler üretti. Samsung ve OnePlus 7 Pro arasındaki odaklanma, dinamik aralık ve renk doğruluğu açısından farkların neredeyse göz ardı edilebilir olduğunu söyledi. Hem Xiaomi Mi 9 hem de P30 Pro hakkında söylenemeyen bir şey, çünkü ikisi de aynı renk hassasiyetinde ve hatta daha fazla seviyede netlikte çekim yapamıyorlardı. Düşük ışık tüm yarışmacılarda çok hızlı bir şekilde çok gürültülü sonuçlara yol açtı. yumuşak odak etkisi çarpıcıydı. Galaxy S10 Plus ve Xiaomi Mi 9 en çok acı çekti ve P30'un sonucu sakaldaki detaylardan tamamen mahrum kaldı. OnePlus 7 Pro'nun açılır kamerası bu testteki en iyi selfie kamerasıydı.

OnePlus 7 Pro | portrait mode
OnePlus 7 Pro | portrait mode
Samsung Galaxy S10 Plus | portrait mode
Samsung Galaxy S10 Plus | portrait mode
Xiaomi Mi 9 | portrait mode
Xiaomi Mi 9 | portrait mode
Huawei P30 Pro | portrait mode
Huawei P30 Pro | portrait mode
OnePlus 7 Pro | portrait mode
Samsung Galaxy S10 Plus | portrait mode
Xiaomi Mi 9 | portrait mode
Huawei P30 Pro | portrait mode
OnePlus 7 Pro | portrait mode
Samsung Galaxy S10 Plus | portrait mode
Xiaomi Mi 9 | portrait mode
Huawei P30 Pro | portrait mode

Karar

Camera test: Xiaomi Mi 9 v. Huawei P30 Pro v. OnePlus 7 Pro v. Samsung Galaxy S10 Plus. OnePlus 7 Pro courtesy of Trading Shenzhen, Xiaomi Mi 9 courtesy of Xiaomi Austria, Samsung Galaxy S10+ courtesy of Samsung Germany, Huawei P30 Pro courtesy of Huawei Germany
Camera test: Xiaomi Mi 9 v. Huawei P30 Pro v. OnePlus 7 Pro v. Samsung Galaxy S10 Plus. OnePlus 7 Pro courtesy of Trading Shenzhen, Xiaomi Mi 9 courtesy of Xiaomi Austria, Samsung Galaxy S10+ courtesy of Samsung Germany, Huawei P30 Pro courtesy of Huawei Germany

Işıklandırma koşulları iyi olduğunda, karşılaştırma grubumuzdaki tüm cihazlar, dinamik aralık, odaklanma ve renk yönetimi açısından yalnızca küçük farklılıklar içeren iyi ve iyi görünümlü fotoğraflar üretmiştir. Favori telefonumuz sahneden sahneye farklılık gösteriyordu - bazen Samsung Galaxy S10 Plus en iyi sonuçları üretti, bazen rakiplerinden üstün olan OnePlus 7 Pro idi. Diğer iki rakiple, Xiaomi Mi 9 ve Huawei P30 Pro ile karşılaştırıldığında farklılıkların çok belirgin olmadığı söyleniyor. OnePlus 7 Pro'nun Sony IMX586 sensörü, 4'ü 1 arada piksel bindirme teknolojisi sayesinde ışığa karşı çok hassas. Ancak, bu savaşın sadece yarısı. Diğer yarısı kamera yazılımına ve bu karmaşık CMOS sensörlerinden en iyi şekilde yararlanmaya çalışan algoritmalara bağlıdır. Xiaomi Mi serisi kamera testimizin gösterdiği gibi, dört bitişik pikselin tek bir büyük piksele birleştirilmesi, özellikle düşük ışık koşullarında oldukça karmaşık bir işlemdir. Buna göre, 1,4 µm'den büyük doğal piksellere sahip kamera sensörleri bu senaryolarda daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Bu izlenim, bugünün karşılaştırması ve bir yandan Sony Sony IMX586 tabanlı akıllı telefonlar (OnePlus 7 Pro ve Xiaomi Mi 9) ile bir yandan da Galaxy S10 Plus arasındaki farklarla daha da desteklendi. Her şey düşünüldüğünde, OnePlus 7 Pro'nun kamera yazılımı ve işlem sonrası algoritmaları Xiaomi'nin emsallerinden daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte, Huawei'nin Leica optimize edilmiş SuperSpectrum sensörü rakiplerinin üçünün de zayıf aydınlatma koşullarında daha iyi performans göstermesini sağladı ve Çinli üretici algoritmaları piksel tarama teknolojisinden en iyi şekilde yararlandı. Düşük ışıkta P30 Pro'nun fotoğrafları nispeten ayrıntılı olarak zengindi ve gürültüsü düşüktü. Samsung'un S10 Plus'ı, P30 Pro ile OnePlus 7 Pro arasında bir yerdeydi, ancak öncekilerden daha yakın olmasına rağmen. Ön kameralara bakarken sonuçlar tamamen farklıydı ve Huawei'nin akıllı telefonu bunu yapamadı. parlaklık / aydınlatma, dinamik aralık ve detaylar açısından arkaya bakan kameranın performansını takip edin. Bu testte, OnePlus 7 Pro rakiplerinden daha iyi performans gösterdi ve en iyi görünen özçekimleri üretti. Aydınlık gün ışığında bile buna yetişebilecek tek cihaz Samsung Galaxy S10 Plus'tı. Bu karşılaştırmayı bir muzaffer yapmak neredeyse imkansız. Ancak, her şey dahilinde en iyisi kesinlikle Samsung Galaxy S10 Plus.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > OnePlus amiral gemisi kamera testi: OnePlus 7 Pro vs. Samsung Galaxu S10 Plus vs. Xiaomı Mi 9 vs. Huawei P30 Pro
Marcus Herbrich, 2019-06-16 (Update: 2019-06-16)