Notebookcheck Logo

PVY Libon katlanır e-bisiklet uygulamalı inceleme: Çift batarya ile menzil kralı mı?

Menzili iki katına çıkarmak mı? Yeni PVY Libon e-katlanır bisiklet hem tek hem de çift bataryalı konfigürasyonlarda geliyor. İkincisinin şehir bisikletine 260 km'ye kadar menzil sağladığı söyleniyor. Uygulamalı incelememizde bu iddiayı inceledik ve bakımı kolay kayış tahrikinden ve pratik akü kilidinden etkilendik.

Daha önce incelediğimiz Z20 Plus ve Z20 Pro pVY'den. "En uzun menzilli hafif katlanır e-bisiklet" olarak lanse edilen PVY Libon, şirket tarafından kısa süre önce tamamlanan Indiegogo kampanyası aracılığıyla piyasaya sürülen yeni bir kayış tahrikli katlanabilir bisiklettir. Libon'un çift batarya sistemi ile donatıldığında 260 km menzile sahip olduğu iddia ediliyor. Ancak, bu yapılandırma isteğe bağlıdır ve ne yazık ki inceleme için yalnızca tek bataryalı versiyonu aldık. PVY'nin web sitesinde çift bataryalı modelin fiyatı 1.499 Avro, tek bataryalı modelin fiyatı ise 1.299 Avro olarak belirtilmiş olup, iki model arasında yaklaşık 200 Avro (215 ABD Doları) fiyat farkı bulunmaktadır. Bununla birlikte, 130 km'lik bir menzile sahip olması kağıt üzerinde hala oldukça etkileyici görünüyor. Günlük kullanımda ne kadar dayandığını ve güçlü ve zayıf yönlerinin neler olduğunu görmek için Libon katlanır e-bisikleti test ettik.

Ek olarak, Libon'u şu modellerle karşılaştıracağız Ado Air 20önceki incelememizde şehir içi ulaşım aracı olarak harika bir izlenim bırakan bir başka katlanır e-bisiklet.

Yasal durum hakkında notlar

Sorularımıza yanıt olarak PVY, motosikletin Almanya'da da yasal olduğunu defalarca vurguladı. Ancak, yerleşik ekranda bulunan seçeneklerin çoğu da dahil olmak üzere bazı özellikler aksini gösteriyor. Bildiğimiz kadarıyla hız sabitleyici ve benzeri seçeneklere Almanya'da izin verilmiyor. Ayrıca, yüksek sesli dahili korna bir sorun teşkil edebilir bir bisiklet için. Voltaj ve diğer parametrelerin değiştirilebilmesi de endişelere yol açabilir. Bu tür ayarların sadece varlığının bile sorunlu olup olmadığı belirsizdir.

Geçmişte şirketin reklamlarda sahte sertifikalar kullandığına dair iddialar ortaya çıkmıştı. Sorularımızı yanıtlayan PVY, yeni EN 15194 sertifikasının şu anda doğrulanmakta olduğunu ve bunun biraz zaman alacak bir süreç olduğunu belirtti. Buna rağmen, Libon'un Almanya'da yasal olduğunu savunuyor. Ancak bu sertifika, ülkedeki her yasal güç destekli bisiklette bulunması gereken CE işareti için gereklidir.

Bu belirsizlikler göz önüne alındığında, tüm potansiyel alıcılara e-bisikleti satın almadan önce yönetmelikleri iyice incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Montaj: sele, gidon, pedallar, tamam

Libon, büyük bir karton kutu içinde katlanmış halde gönderilir. Çeşitli polistiren parçalar bisikleti taşıma sırasında hasar görmekten koruyor. Karton kullanmak daha çevre dostu bir seçenek olabilirdi.

E-bisikletin montajı kolay: pedalları takmak, gidonu ve sele borusunu yerleştirmek dışında yapılacak pek bir şey yok. Bisikletin üzerindeki bisikletten biraz daha rahat olsa da Ado Airsele ne yazık ki yatay olarak başlıklandırılamıyor. Selenin ucunu biraz daha yükseltmek isterdik.

Kutudan yeni çıktı
Kutudan yeni çıktı
Pedalların montajı
Pedalların montajı
Kalın dahili bataryalı sele
Kalın dahili bataryalı sele
Gidonun doğru şekilde yerleştirilmesi
Gidonun doğru şekilde yerleştirilmesi

Özellikler ve görünüm: Ağır alüminyum şasi, tahrik kayışı ve süspansiyon çatalı

Özellikler PVY Libon
Motor 250 W (500 W "kilitsiz")
Sensör Tork sensörü
Tork 50 Nm
Maksimum hız 25 km/saat (32 km/saate kadar "kilitsiz")
Akü Tek: 36 V, 10 Ah; Çift: 36 V 10 Ah + 10,4 Ah
Şarj süresi Tek: 2,5 saat; Çift: 5 saat
Tahrik sistemi Kayış
Frenler Hidrolik disk frenler
Ağırlık Tek: 16 kg (35,2 lb); Çift: 18,5 kg (40,8 lb)
Lastikler 20 inç * 2,5 pnömatik lastikler
Çeşitli Çelik süspansiyon çatalı, destek ayağı, alüminyum pedallar, 6 km/sa yürüyüş destek modu
Güvenlik Pil kilidi ve GPS Etiketi
Fiyat Standart: 1.299 € (1.400 ABD Doları); Çift: 1.499 € (1.615 ABD Doları)

Renkler açısından gri (inceleme ünitemizde olduğu gibi) ve beyaz arasında seçim yapabilirsiniz. Alüminyum çerçeve çok kalın ancak içi boş, çift bataryalı versiyonda ikinci bir bataryayı yerleştirmek için yeterli alan sağlıyor

Libon katlanır bisiklet kesinlikle güçlü bir şekilde Z20 Plus ve Ado Air. Bununla birlikte, ikincisiyle karşılaştırıldığında Libon, bazı ayrıntılarda daha sofistike hissettiren birkaç farklılığa sahiptir. Her iki bisiklette de zincir tahrik yerine az bakım gerektiren kayış tahrik sistemi bulunuyor.

Ancak sadece Libon'da, kısa süspansiyon hareketi ve çok yüksek sertliğine bakılırsa, muhtemelen hafif yol kusurlarını azaltmak için tasarlanmış bir ön süspansiyon çatalı vardır. Libon'un doğrudan ana bataryadan güç alan ve Ado Air'de olduğu gibi ayrı bir batarya ihtiyacını ortadan kaldıran arka lambası da kullanışlı bir tasarım tercihi.

Gri inceleme ünitemiz
Gri inceleme ünitemiz
Beyaz varyant (kaynak: PVY)
Beyaz varyant (kaynak: PVY)
Bakım gerektirmeyen kayış tahriki
Bakım gerektirmeyen kayış tahriki
Arka destek ayağı
Arka destek ayağı
Çok kısa, sert süspansiyon hareketi
Çok kısa, sert süspansiyon hareketi
Arka ışık: ek pil gerektirmez
Arka ışık: ek pil gerektirmez

Bisikleti katlamadan önce menteşenin açılması gerekir. Menteşe kilidi açıldıktan sonra, ortadaki büyük sert menteşeyi açmak için oldukça fazla güç uygulamanız gerekecektir. Ön ve arka tekerlekteki mıknatıslar, bisiklet katlandığında kadronun her iki yarısını bir arada tutar.

Ayrıca bisikletin dengesini artırmak ve katlanmış haldeyken bisikleti daha rahat yuvarlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmış küçük bir tekerlek göreceksiniz. Bu güzel bir fikir olsa da, yalnızca düz yüzeylerde işe yarar. Küçük plastik tekerlek, daha az pürüzsüz olan yol yüzeylerinde zorlanabilir. Bisikletin, motorun yardımıyla bisikleti 6 km/saate kadar hızlarda itmenize olanak tanıyan bir yürüme destek modu vardır.

Ön tarafta mıknatıs
Ön tarafta mıknatıs
Arkada mıknatıs
Arkada mıknatıs
Katlanmış durum için mini bir tekerlek
Katlanmış durum için mini bir tekerlek
Ancak bisikleti düz olmayan yüzeylerde yuvarlamak için kullanılamaz
Ancak bisikleti düz olmayan yüzeylerde yuvarlamak için kullanılamaz

Frenler, süspansiyon çatalı ve lastikler

PVY Libon, mükemmel olmasa da kutudan çıkar çıkmaz iyi ayarlanmış hidrolik disk frenlerle donatılmıştır. İnceleme ünitemizde, özellikle ön fren ıslak koşullarda yüksek ve rahatsız edici bir gıcırtı çıkarıyor. Bununla birlikte, frenleme performansı hakkında herhangi bir şikayetimiz yok.

Daha önce de belirtildiği gibi, süspansiyon çatalı son derece sert ve sınırlı bir hareket mesafesine sahip. Ürüne gerçekten bir şey katıp katmadığını kesin olarak söyleyemeyiz, özellikle de biraz daha geniş ve kalın lastikler zaten bir miktar yastıklama sağladığından. Libon'u aşağıdaki modellerle karşılaştırırken neredeyse hiç fark görmedik Ado Airsüspansiyondan yoksundur.

İki fren kolundan biri
İki fren kolundan biri
Ön hidrolik disk fren
Ön hidrolik disk fren

Batarya: Tek veya çift bataryalı versiyon

Sele borusuna baktığınızda işler ilginçleşiyor. Ado Air'e benzer şekilde, bataryalardan biri kalın sele direğine yerleştirilmiştir. Bununla birlikte, Ado'da 10-Ah aküyü sabitlemenin bir yolu yoktur, bu da ağır aküyü hızlı serbest bırakma kelepçesinden çıkarmanızı ve bisikleti park ederken sele ile birlikte taşımanızı gerektirir. PVY burada çok daha iyi bir iş çıkarmış: sele kelepçesi, akünün sele direğinden izinsiz çıkarılmasını önlemek için bir kilitle donatılmıştır. Daha fazla hırsızlık koruması için bir GPS etiketi bile bulunmaktadır.

Hırsızlığı önlemek için akü sele borusu kilitlenebilir
Hırsızlığı önlemek için akü sele borusu kilitlenebilir
Hızlı serbest bırakma kelepçesi bir kilit ile donatılmış olduğundan
Hızlı serbest bırakma kelepçesi bir kilit ile donatılmış olduğundan

Opsiyonel 10,4 Ah değerindeki ikinci akü geniş şasiye takılır, ancak bisikleti önceden katlamanız gerektiğinden çıkarılması muhtemelen biraz daha karmaşıktır.

Çift akülü versiyonun 18,5 kg (40,8 lb) ile biraz daha ağır olduğunu söylemeye gerek yok. Buna karşılık, tek akülü inceleme ünitemiz yaklaşık 16 kg (35,3 lb) ağırlığında ve bu da onu neredeyse süspansiyonu olmayan Ado Air kadar hafif yapıyor.

İsteğe bağlı ikinci pil buraya takılır
İsteğe bağlı ikinci pil buraya takılır
Çift batarya: biri sele direğinde, diğeri kadroda (kaynak: PVY)
Çift batarya: biri sele direğinde, diğeri kadroda (kaynak: PVY)
Çerçevenin alt tarafında iyi kablo yönetimi
Çerçevenin alt tarafında iyi kablo yönetimi
Tren yolculuğu vb. için katlanabilir
Tren yolculuğu vb. için katlanabilir
Ön mıknatıs
Ön mıknatıs
Katlandığında iki yarım manyetik olarak birbirine yapışır
Katlandığında iki yarım manyetik olarak birbirine yapışır

Motor: Xiongda 250 W olarak derecelendirildi, yoksa 500 W mı?

Xiongda tarafından üretilen arka göbek motoru, Almanya'daki düzenlemelere uygun olan 250 watt'lık bir nominal güce sahiptir. Bununla birlikte, PVY motorun "kilidi açıldığında" 500 watt'a ulaşabileceğini ve bisikletin 32 km / saate (yaklaşık 20 mil / saat) kadar hızlara ulaşmasına izin verdiğini iddia ediyor. 500 watt'lık tepe gücü bir sorun teşkil etmemeli, ancak 32 km/s'ye kadar sürüş yeteneği kesinlikle Almanya'da yasal değil. Bu nedenle, yasal durum hakkında daha önce bahsettiğimiz şeyi vurgulamak yerinde olacaktır: motorun "kilidini açmamanız" tavsiye edilir.

Güç destek özelliği bir tork sensörü tarafından düzenlenir ve motor yaklaşık 50 Nm maksimum tork sağlar.

Z20 Plus'ın aksine, PVY Libon'da vites sistemi bulunmuyor ve bu da onu tek vitesli bir e-bisiklet haline getiriyor Ado Air 20.

Motor
Motor
Motor üzerinde işaretleme
Motor üzerinde işaretleme

Ekran ve uygulama: Birçok ayara sahip standart ekran

2,4 inç IPS ekran, daha önce çeşitli e-bisikletlerde gördüğümüz oldukça standart bir modeldir Ado Air. Sunum özellikle çekici değil, ancak ekran kolayca okunabilir. Size mevcut hızı, destek modunu (üç ila beş mod arasında değişen seçeneklerle), pil seviyesini, kat edilen mesafeyi ve diğer birkaç parametreyi gösterir.

Ve - tuşlarını aynı anda birkaç saniye basılı tuttuğunuzda hız, destek modu, hız sabitleyici, e-fren, voltaj, şifre koruması ve daha fazlası dahil olmak üzere sayısız seçeneği ayarlamanıza olanak tanıyan kapsamlı seçenek menüsü açılacaktır. Ancak, bu seçeneklerden birkaçı Alman yönetmeliklerine uygun olmayabilir.

Ekranın ana sayfası
Ekranın ana sayfası
Hız sabitleyici muhtemelen Almanya'da yasal değil
Hız sabitleyici muhtemelen Almanya'da yasal değil
Bluetooth ile eşleştirme için QR kodu
Bluetooth ile eşleştirme için QR kodu
E-ABS (e-fren)
E-ABS (e-fren)
Daha fazla ayar
Daha fazla ayar
Voltaj ayarlanabilir - dikkat!
Voltaj ayarlanabilir - dikkat!

Ekran, bisikleti bir akıllı telefon ve BIKEGO uygulaması ile eşleştirmek için bir QR kodu gösterebilir bluetooth aracılığıyla. Doğal olarak, uygulama bir dizi potansiyel izin talep edecektir.

Genişletilmiş bir dizi özelliğe erişmek için uygulama içinde bir hesap oluşturmanız gerekir. Ancak o zaman motosikletin ekranındaki navigasyon özelliği gibi ek işlevlerin kilidini açabilirsiniz, bu da ekstra ücrete tabidir. Uygulama bunun dışında kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştirmiyor.

BIKEGO uygulaması
BIKEGO uygulaması
İzinler bölüm 1
İzinler bölüm 1
İzinler bölüm 2
İzinler bölüm 2
Uygulamadaki ana ekran
Uygulamadaki ana ekran

Gerçek hayat test sürüşü: Konforlu şehir bisikleti

Bisiklete atladık ve Seestraße'den (S Bornholmer Straße yakınında) bir otoyola seyahat ederek ve ardından dönüş yolunda sapmalar ve döngüler yaparak Berlin'de bir yolculuğa çıktık. Başlangıçta rota büyük ölçüde uzun düz yollardan oluşuyordu. Bu durum, A100 otobanının üzerindeki bir yaya köprüsüne giden spiral bir rampa ile işaretlenen dönüş noktasında değişti. Bundan sonra birkaç küçük eğim vardı, ancak yollar çoğunlukla düzdü.

Dönüş noktasına giderken ortalama hızımız 20 km/sa (12 mil/sa) iken, daha virajlı olan dönüş ayağında hızımız düştü. Bunun nedeni özellikle akü seviyesi %20'nin altına düştüğünde yardımcı güç miktarının azalmasıdır.

Seestraße'deki eski bira fabrikası
Seestraße'deki eski bira fabrikası
Diğer taraftan bisiklet
Diğer taraftan bisiklet
A100 rampasındaki dönüş noktası:
A100 rampasındaki dönüş noktası:
İlk ve tek "ciddi" tırmanış
İlk ve tek "ciddi" tırmanış

Sürüş deneyimi

Hemen fark ettik ki, motor sizi araçtaki kadar enerjik bir şekilde ileri itmiyor Ado Air 20 destek seviyesi ne olursa olsun. Bunun yanı sıra daha kalın şasisi ve çatalı nedeniyle Libon, benzer ağırlığa sahip olmasına rağmen Ado Air 20'den daha ağır ve daha az çevik hissettiriyor. Sürüş deneyimi de Air'deki kadar eğlenceli ve sportif değil, ancak pil muhtemelen daha uzun süre dayanacaktır (aşağıya bakınız). Gidonlar da kıyaslandığında biraz daha ağır hissettiriyor.

Bununla birlikte, gayet iyi hareket edebilirsiniz. Bazı performans parametreleri de ayarlardan ayarlanabiliyor, ancak yine de menzil (ve muhtemelen yasallık) pahasına. Sele Air'e göre daha rahat. Selenin ucunun çok hafif yukarı doğru eğilmesini tercih ederdik, ancak bu ne yazık ki mümkün değil. El tutamakları ergonomik avuç içi dayanaklarına sahip.

Motor sessiz, ancak Air'deki kadar sessiz değil. Bazen şehir trafiğinde yumuşak bir şekilde "çuf çuf" ettiğini duyabilirsiniz.

Sele direğinin ve gidonun yüksekliği sürücünün boyuna ve tercihine uyacak şekilde ayarlanabilir. Kalın lastikler oldukça iyi bir yastıklama sağlıyor. Ön süspansiyon çatalının sürüş konforuna ne kadar katkıda bulunduğunu kesin olarak söyleyemeyiz. Genel olarak Libon, günlük kullanım için konforlu bir tek vitesli şehir bisikleti gibi görünüyor. Tork sensörü sayesinde, pedal çevirmeye başladığınızda destek oldukça hızlı bir şekilde devreye giriyor.

Motosikleti buradan çalıştırın, ardından ekranı açın
Motosikleti buradan çalıştırın, ardından ekranı açın
Ergonomik pleather tutamaklar
Ergonomik pleather tutamaklar

Kadronun tam üçgen bölümünde kablo karmaşası olmasını oldukça garip buluyoruz. Ağırlık merkezi burada bulunduğundan, bisikleti kaldırırken tutmak isteyebileceğiniz yer burasıdır. Motosikleti kaldırırken, kablolar elinize rahatsız edici bir baskı uygulamakla kalmaz, aynı zamanda elektronik aksamın zarar görme olasılığı da söz konusudur. PVY Libon'u kadro üzerindeki diğer noktalardan taşımak zordur.

Kablo karmaşası tam da ağırlık merkezinin bulunduğu yerdedir
Kablo karmaşası tam da ağırlık merkezinin bulunduğu yerdedir
Motosikleti bu bölümden yukarı kaldırmak istiyoruz, ancak kablolar nedeniyle bu pek uygun değil
Motosikleti bu bölümden yukarı kaldırmak istiyoruz, ancak kablolar nedeniyle bu pek uygun değil

Menzil

PVY, tek bataryalı modelimizin 130 km'lik (80 mil) etkileyici bir menzile sahip olduğunu ve çift bataryalı modelin iki kat daha uzağa gidebildiğini iddia ediyor - tam 260 km (160 mil)! Ne yazık ki, sektörde sıklıkla olduğu gibi, ölçüm koşulları gerçek yaşam durumlarından büyük ölçüde farklı olduğu için verilen rakamlar gerçeklikten uzaktır. Libon'un menzili kabaca şu şekilde ölçülmüştür: Eco modunda 15 km/sa (9,3 mil/sa) hızla düz bir yolda.

Test rotası
Test rotası

Menzil testimiz için biz (yaklaşık 70 kg veya 154 lb ağırlığında) üç destek seviyesinin ortasını kullandık. Test yolculuğumuzun başında akü %50 seviyesindeydi. Yaklaşık 17,3 km/sa (10,7 mil/sa) ortalama hızla orta derecede değişken bir rotada yaklaşık 22 km (13,7 mil) seyahat ettikten sonra pil seviyesi %8'e düştü.

Akü seviyesi %20'nin altına düştüğünde, akü göstergesi kırmızıya dönecek ve destek miktarı hafif ama fark edilir şekilde azalacaktır. Güç azaltma ve düşük hızlar, akünün daha sonra oldukça uzun süre dayanmasını ve seviyesinin daha kademeli olarak düşmesini sağlar.


Genel olarak, 22 km'lik (13,7 mil) yolculuğumuz sırasında akü seviyesi yaklaşık %42 oranında düşmüştür. Bu bilgiden yola çıkarak PVY Libon'un günlük kullanımda ve test senaryomuzda (yaklaşık 70 kg yük, destek seviyesi 2, az sayıda tırmanış, çoğunlukla düz rota ve yaklaşık 17,3 km/s ortalama hız) gerçekçi olarak 50 ila 60 km'ye (31 ila 37 mil) yakın bir menzile sahip olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu, teknik özellikler sayfasında 130 km kadar iyi görünmüyor, ancak yine de herhangi bir rekor kırmamasına rağmen Ado Air'in sunduğundan daha iyi olan makul bir rakam.

En düşük destek moduna geçerseniz ve ortalama 15 km/s (9,3 mph) hızla sürerseniz, bataryadan kesinlikle daha fazla menzil elde edebilirsiniz.

Artılar

+ hızlı montaj
+ zincir tahrik yerine kayış
+ tüm ışıklar akü ile çalışır
+ pil kilidi, GPS etiketi
+ daha fazla menzil için çift bataryalı varyant
+ katlanabilir, iki yarısı mıknatıslarla bir arada tutulur

Eksiler

- bisikleti taşıdığınız yerde kablo karmaşası
- yasal statüsü biraz belirsiz

Karar: Kayış tahrikli iyi bir e-şehir bisikleti

PVY Libon, PVY tarafından sağlanmıştır.
PVY Libon, PVY tarafından sağlanmıştır.

PVY Libon, örneğin Ado Air'e kıyasla bazı alanlarda daha iyi tasarlanmış ve cilalanmış bir his veriyor. Özellikle Air'de çok özlenen bir özellik olan pil kilidini takdir ediyoruz. Aküyü hırsızlığa karşı koruyor ve aküyü sürekli taşıma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Mıknatıslar bisikleti güvenli bir şekilde katlanmış halde tutmaya yardımcı oluyor. Arka ışık, ayrı bir aküye ihtiyaç duyan Air'in aksine dahili aküden güç alıyor. Kayış tahriki beğendiğimiz bir diğer özellik.

Sürüş hissi, rakibi Air 20'ye kıyasla belirgin şekilde daha az canlı, bu da Libon'un kıyaslandığında daha ağır ve daha az çevik görünmesine neden oluyor. Sonuç olarak, Libon'u şehir içinde sürmek Air kadar eğlenceli değil. Diğer taraftan, tüm bunlar motosikletin menziline katkıda bulunuyor, ancak üretici tarafından verilen rakamlar bir kez daha gerçekçi olmaktan uzak. Öte yandan, testimize benzer şekilde sürüldüğünde 100 ila 120 km (62 ila 75 mil) menzil sunması gereken çift bataryalı varyant da var.

Son derece hızlı olmamasına rağmen PVY Libon normalden biraz daha uzun bir menzile sahip ve katlanma mekanizması sayesinde özellikle şehir içi kullanım için çok uygun.

Fiyat ve bulunabilirlik

Indiegogo kampanyasının sonuçlanmasının ardındanpVY Libon şu anda üretimde ve Nisan ayından bu yana müşterilere gönderiliyor. Tek ve çift bataryalı modellerin fiyatı PVY web sitesinde sırasıyla 1.299 € (1.400 ABD Doları) ve 1.499 € (1.615 ABD Doları).

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > PVY Libon katlanır e-bisiklet uygulamalı inceleme: Çift batarya ile menzil kralı mı?
Christian Hintze, 2024-05- 8 (Update: 2024-05- 8)