Notebookcheck Logo

Roborock Qrevo MaxV vakum robotu incelemede: Roborock artık paspas da yapıyor

Qrevo MaxV, Roborock'un en yeni robotik elektrikli süpürgesidir ve cazip bir fiyata heyecan verici ve kapsamlı özelliklerle birlikte gelir. Test raporumuz Roborock Qrevo MaxV'nin gerçekten ne kadar iyi olduğunu ve onu Dreame L10s Pro Ultra Heat ve diğerlerinden ayıran özellikleri ortaya koyuyor.
Roborock Qrevo MaxV vakumlu robot testi

Ünlü robot süpürge üreticisi Roborock, Roborock Qrevo MaxV ile orta sınıf model serisinin ikinci temsilcisini piyasaya sürdü geçen yılqrevo (eski adıyla Q Revo) ile. Tavsiye edilen perakende satış fiyatı 999 Euro (~1092 $) şüphesiz çok para, ancak özellikleri göz önüne alındığında adil bir fiyat - özellikle de indirimle başlar. Yeni model, 1.000 Euro'nun (~1093 $) çok üzerinde olan bazı amiral gemisi modellerin bilebiraz daha pahalı görünmesini sağlayan birçok heyecan verici özellikle birlikte geliyor.

Bunlar arasında kenarlıksız kaydırma için FlexiArm tasarımı ve özel bir sesli asistan yer alıyor. Üretici böylece, kısa bir süre önce Dreame'ı piyasaya süren rakibi Dreame'ı geride bırakıyor Dreame L10s Pro Ultra Isı (Amazon' da 999 Euro/~1092$), aynı fiyata geri çekilebilir paspas ve çok benzer özelliklere sahip heyecan verici bir robot süpürgesi.

Roborock Qrevo MaxV'nin testte ne kadar iyi performans gösterdiğine ve onu daha ucuz olanlardan ayıran özelliklere yakından baktım Qrevo (Amazon' da 849 Euro/~928$) ve halen güncel olan amiral gemisi Roborock S8 Pro Ultra (Amazon' da 1.499 Euro/~1638 $).

Roborock Qrevo MaxV sınırsız paspaslama ve çok daha fazlasını sunuyor

Roborock, yeni Qrevo MaxV'ye geçen yılın çok daha pahalı amiral gemisi modeli S8 Pro Ultra'da bile bulunmayan bazı yeni özellikler kazandırdı. Bunlar arasında, iki döner paspasın sağ tarafının neredeyse sınırsız paspaslama sağlamak için yana doğru hareket ettiği FlexiArm tasarımı da yer alıyor.

Dreame kısa süre önce birçok açıdan benzer bir çözümü aynı modelde tanıttı Dreame L10s Pro Ultra Isıki biz yakın zamanda test edildi ve Roborock Qrevo MaxV'nin en büyük rakibi. Öznel olarak konuşmak gerekirse, Roborock bu özelliği biraz daha sık kullanıyor. Bununla birlikte, robot süpürge halı tespit ederse, paspas yeni Qrevo modelinde 10 mm (~0,4 inç) yükseltilir.

FlexiArm Tasarımı kullanımda
FlexiArm Tasarımı kullanımda
Halı için yükseltilmiş paspaslar
Halı için yükseltilmiş paspaslar

Bir diğer yenilik ise Roborock'un kendi akıllı sesli asistanı olan 'Hello Rocky'. Bu, robotun sesli komutla kontrol edilmesini sağlıyor. Üretici bunun için Wi-Fi bağlantısı olmadan da çalışan, ancak yalnızca İngilizce olan birçok farklı seçenek sunuyor. Bu, zemin temizleme robotunun sesle kontrol edilmesine ve örneğin pratikte genellikle sorunsuz çalışan bireysel odalara gönderilmesine olanak tanır. Elbette Roborock Qrevo MaxV robot süpürgesi Amazon Alexa, Apple Siri ve Google Home ile de sesle kontrol edilebiliyor.

Roborock Qrevo MaxV ile ilgili izlenimler

Teslimat kapsamı
Teslimat kapsamı
Robotlar
LiDAR + düğmeler
Engel algılama
Servis bağlantıları
Kapak açık
Toz haznesi
Alt Taraf
Kauçuk fırça
FlexiArm tasarımı
Paspas
Kullanıma hazır

Bunun dışında yeni Roborock Qrevo MaxV, çoğunlukla daha pahalı amiral gemisi modellerinde bulunan birçok özellik sunuyor. Yüksek emiş gücü olan 7.000 Pa, S8 Pro Ultra'dan bile daha yüksektir. Yeni model ayrıca sadece paspas yaparken kaldırılabilir katı kauçuk fırça ile birlikte geliyor.

Zorunlu lazer navigasyonuna (LiDAR) ek olarak, bir RGB kamera ve yapılandırılmış ışık aracılığıyla yapay zeka engel algılama ve önleme de yer alıyor. Kamera, evde her şeyin yolunda olup olmadığını uzaktan kontrol etmek amacıyla temizlik robotuyla görüntülü görüşme yapmak için de kullanılabiliyor.

Roborock Qrevo MaxV testindeki robot süpürgenin canlı videosu
Robot süpürgeden canlı video
Karanlıkta ışık yanıyor
Karanlıkta ışık yanıyor

Elbette, 1.000 Euro (~1093 $) fiyat aralığında kapsamlı bir kendi kendini temizleme istasyonu (çok işlevli yerleştirme istasyonu 2.0) da bulunmaktadır. Olağan toz haznesi emişine ek olarak, bu aynı zamanda kapsamlı paspaslama işleviyle de ilgilenir. İki paspas önce 60 °C'de (140 °F) sıcak suyla yıkanır veardından 45 °C 'de (113 °F)sıcak hava ile tekrar kurutulur .

Daha fazla hijyen için sıcak suyla temizlemeye ek olarak, yeni bir özellik de paspasların tekrar temizlenmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için akıllı kir algılamasıdır. Robot süpürge aynı zamanda zeminde inatçı kirlerin bulunduğu alanları da tespit eder ve bu alanlar da tekrar silinir.

Çok işlevli yerleştirme istasyonu 2.0'a ilişkin izlenimler

Su tankları
Su tankları
Kirli su deposu
Kirli su deposu
Toz torbası
Toz torbası
Kendi kendine kapanma
Kendi kendine kapanma
Temizlik Departmanı
Temizlik Departmanı
Kolay temizlenir
Kolay temizlenir
Kablo sarıcı
Kablo sarıcı
Kullanıma hazır
Kullanıma hazır

Roborock Qrevo MaxV, Qrevo, S8 Pro Ultra ve Dreame L10s Pro Ultra Heat robotik elektrikli süpürge karşılaştırması

Roborock Qrevo MaxV testimizdeki pratik deneyimlere geçmeden önce kısa bir karşılaştırma yapalım. Aşağıdaki tablo, Qrevo MaxV'nin daha ucuz olanlara kıyasla neler sunduğunu göstermektedir Qrevo geçen yıldan, amiral gemisi S8 Pro Ultra yanı sıra yepyeni Dreame L10s Pro Ultra Isı ve robot vakum modellerini birbirinden ayıran özellikler:

Özellik/Model Roborock Qrevo MaxV Roborock Qrevo Roborock S8 Pro Ultra Dreame L10s Pro Ultra Heat
LiDAR navigasyon
Engellerden kaçınma
Emiş gücü 7.000 Pa 5.500 Pa 6.000 Pa 7.000 Pa
Ana fırça Kauçuk fırça Kauçuk fırça DuoRoller fırça Kauçuk fırça
Kaldırılabilir fırça evet hayır evet hayır
Halı tespiti
Paspaslama teknolojisi 2 mop 2 mop Yüksek Hızlı Sonik Paspaslama 2 mop
Çerçevesiz paspas x x
Kaldırılabilir paspas ünitesi 10 mm 7 mm 5mm 10.5 mm
Görüntülü arama x x
Entegre sesli asistan x x x x
Pil kapasitesi 5,200 mAh 5,200 mAh 5,200 mAh 5,200 mAh
Toz boşaltma
Paspas yıkama
- sıcak su ile x x
Paspas kurutma ✓✓
Tank dolumu
Temizlik maddesi x x x
Int. kir tespiti x x
Fiyat (RRP) 999 Euro 849Euro 1.499 Euro 999 Euro

Roborock Qrevo MaxV pratik testte nasıl bir performans sergiliyor?

Testte Roborock Qrevo MaxV ile pratik deneyime geçelim. Zemini temizlemeye başlamadan önce ilk olarak onu kurmanız gerekiyor. Bu, yeni kullanıcıların elinden tutan Roborock uygulaması aracılığıyla yapılır. Basitçe yeni bir cihaz ekleyin ve ardından robotun kapağının altındaki QR kodunu tarayın. Geri kalan adımlar Almanca olarak iyi bir şekilde açıklanmıştır ve hızlı ve kolaydır.

Robot süpürge daha sonra çevreyi tarıyor ve sanal bir harita oluşturuyor. Bu harita daha sonra her zamanki gibi düzenlenebilir, örneğin tek tek odaları adlandırmak veya dışlama bölgeleri oluşturmak için. Bunların hepsi tanıdık şeyler ve önceki modellerde olduğu gibi Roborock uygulaması aracılığıyla mükemmel bir şekilde çalışıyor. Genel olarak, Roborock uygulaması piyasadaki en iyi robot süpürge uygulamalarından biridir ve Roborock Qrevo MaxV için geniş bir ayar yelpazesi de dahil olmak üzere birçok seçenek sunar.

Kurulum
Kurulum
Oryantasyon sürüşünden sonra
Oryantasyon sürüşünden sonra
Haritayı düzenle
Haritayı düzenle
Kısıtlı bir bölge ayarlayın
Kısıtlı bir bölge ayarlayın

Robot süpürge daha sonra ilk kez çalıştırılabilir. Emme gücü (önceden tanımlanmış dört seviyede) ve paspaslama nemi (yine dört seviyede) gibi çeşitli temizlik ayarları seçilebilir. Alternatif olarak, önceden tanımlanmış programlar kullanılabilir veya sadece bir oda veya bölge temizlenebilir.

Temizlik ayarları
Temizlik ayarları
Programlar
Programlar
Algılanan engel
Algılanan engel
Ayarlar
Ayarlar

Uygulamanın alt orta kısmındaki 'Git' düğmesine dokunduktan sonra robot süpürge, entegre su tankı istasyondan taze su ile doldurulduktan sonra yola çıkıyor. Şimdi sistematik olarak zeminin etrafında hareket ediyor ve kayıtlı talimatlara göre temizliyor. Robot mobilya, süpürgelik ve benzeri düz kenarlardan geçtiğinde, paspası hareket ederken net bir şekilde görebilirsiniz, bu da zeminin herhangi bir kenar bırakmadan silinmesini sağlar (2 mm'nin biraz altı hariç). Bu işlev, sandalye ayakları ve diğer engeller boyunca da kendini gösterir.


Temizleme performansı aşağıdakilerle karşılaştırılabilir Dreame L10s Pro Ultra Isıçok benzer özellikleri göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değildir. Zeminlerde güvenilir temizlikten daha fazlasını sağlar. Engel algılama özelliği, engeller çok küçük olmadığı sürece pratik testte güvenilir bir şekilde çalıştı. Örneğin, etrafta duran kabloları veya çorapları algıladı ve bunları uygulamada da gösterdi, ancak bir Lego tuğlasını (4 x 2) algılayamadı. Ancak, diğer birçok robot süpürge de testlerde bu tür küçük engelleri aşmakta başarısız oldu.

Qrevo MaxV, test sırasında daha büyük engelleri kolay ve güvenilir bir şekilde algılar
Qrevo MaxV, test sırasında daha büyük engelleri kolay ve güvenilir bir şekilde algılar

Arada, robot düzenli olarak paspası temizlemek için istasyona geri döner ve sonunda yine de temizler. Paspas ünitesinin yeniden işlenmesi pratikte iyi çalışıyor. Toplanan toz, sadece ara sıra değiştirilmesi gereken büyük bir toz torbasına vakumlanır (not: takip maliyetleri).

Robot süpürgenin istasyonu oldukça şık, ancak yine de temiz ve kirli su için iki büyük tankı kapsamıyor. Bu, doldurma veya boşaltma sırasında çok fazla çaba gerektirse de, bence Dreame ve Ecovacs gibi diğer üreticiler, tankların muhafazanın içinde kaybolduğu daha zarif görünüyor. Su bağlantısı üzerine kurulum seçeneği (Dreame ve Ecovacs'ta olduğu gibi) Dreame L10s Pro Ultra Isı) mevcut değildir.

Profesyonel

+ iyi emiş gücü ve navigasyon
+ güvenilir engel algılama
+ flexiArm tasarımı sayesinde kapsamlı kenar temizliği
+ sıcak su paspas temizliği ile tam özellikli temizlik istasyonu
+ birçok seçenek ile mükemmel uygulama
+ kendi sesli asistanınız

Kontra

- sadece İngilizce dil asistanı
- hassas beyaz parlak tasarım
- istasyonun alan gereksinimi

Karar Roborock Qrevo MaxV robot süpürgesi yeni özellikleriyle ikna ediyor

Roborock Qrevo MaxV, inceleme için üretici tarafından sağlanmıştır.
Roborock Qrevo MaxV, inceleme için üretici tarafından sağlanmıştır.

Roborock yeni Qrevo MaxV ile pek çok şeyi doğru ve gerçekten iyi yapıyor. Yeni model, geçen yılki ilk Qrevo'nun önemli ölçüde daha da geliştirilmiş hali. Engel algılama, sıcak suyla paspas yıkama, uzatılabilir paspas ve diğer yeni özellikler bence RRP'ye göre 150 Euro'luk (~164$) fiyat farkına kesinlikle değer.

Bence Dreame L10s Pro Ultra Heat ile vakumlu robot düellosu hemen hemen berabere bitti. Her iki model de birçok benzerliğin yanı sıra bireysel güçlü yönler de sunuyor - örneğin Dreame durumunda, temizlik maddesi dağıtıcısı, Roborock ise diğer şeylerin yanı sıra kendi sesli asistanına sahip.

Hem Roborock Qrevo MaxV hem de Dreame L10s Pro Ultra Heat bir şeyi açıkça ortaya koyuyor: 1.000 Euro'nun (~1093$) üzerindeki mutlak amiral gemisi modeller için hava gittikçe inceliyor. Örneğin yakında piyasaya sürülecek olan Dreame L10s Pro'nun nasıl olacağını görmek heyecan verici olacak Roborock S8 MaxV Ultra pratik testlerde zaten çok iyi olan Qrevo MaxV'nin önüne geçecektir.

Roborock Qrevo MaxV'nin fiyatı ve bulunabilirliği

Roborock Qrevo MaxV için tavsiye edilen perakende satış fiyatı 999 Euro'dur (~1092$). Diğerlerinin yanı sıra MediaMarkt ve Saturn'den temin edilebilir.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Roborock Qrevo MaxV vakum robotu incelemede: Roborock artık paspas da yapıyor
Marcus Schwarten, 2024-03-16 (Update: 2024-03-16)