Notebookcheck
 

Snapdragon çipi ve Windows 10 işletim sistemli cihazlar hakkında

The ultimate FAQ on Always Connected notebooks with Windows 10 and Snapdragon 835
The ultimate FAQ on Always Connected notebooks with Windows 10 and Snapdragon 835
Geçtiğimiz hafta itibari ile Intel ve Windows arasındaki bir zamanların sağlam duran ortaklığı çıtırdamaya başlıyor ve Qualcomm geleceğin laptop pazarının bir parçası olacak. Snapdragon 835 kullanan notebooklar 2018 itibari ile piyasada yer bulacak. Uzun batarya süreleri ve sürekli internete bağlı olmaları avantajlarına olabilir. Ancak birçok detaylı soru halen cevaplanmayı bekliyor.

Halen birçok soru cevapsız kalsa da Qualcomm teknoloji zirvesinde Windows 10 kullanılarak her daim internete bağlı olan cihazların sunduğu imkanlar ve sınırları biraz daha netleşmeye başladı. Bilgi çeşitliliğinden ötürü en önemli sorulara cevap vermeye çalıştık.      

Software

 • 32bit uygulamalar Snapdragon üzerinde de çalışacak mı?
 • Teorik olarak evet, Windows 10 S versiyonundan Pro versiyona geçtiğinizde bu mümkün. Ancak bu Kernel modu sürücüleri kullanan tüm uygulamalar için geçerli değil. 
 • 64 bit çalışacak mı?
  Şu esnada değil. Ama yazılımcılar uygulamalarını ARM için de derleyebilecekler. Eğer bu kullanım başarı hale gelirse, büyük ihtimalle 64 bit yazılımların çalışması için geliştirmeler de yapılacaktır.
 • Can only Windows 10 S run on the Always Connected PCs? Her daim bağlı bu bilgisyarlarda sadece Windows 10 S mi çalışabilir?
  Hayır, Windows 10 Home, Pro, Enterprise da çalışacak. Ancak gelecek Windows 10 güncellemesine ihtiyacınız var.
 • Windows 10 S sistmeinden 10 Pro sistemine geçiş ne kadar süreyle ücretsiz olacak?
  Snapdragon çipi kullanan Windows PC alıcıları için bu güncellemenin Eylül 2018 tarihine kadar geçerli olması bekleniyor. Bu süre uzatılır mı? Henüz bilinmiyor.
 • Tüm cihazlar Windows 10 S ile mi gelmek zorunda?
  Hayır, bu bir gereksinim değil. Ancak Microsoft tahminimizce sadece Windows Store uygulamaları kullanacak versiyonu sunmaya çalışıyor, ayrıca bu sistem daha ucuz.
 • Her daim bağlı olma özelliği ile LTE bağlantısı olan notebooklar arasında ne farklar olacak?
  Bu aslında bir güç yönetimi özelliği. "Herzaman açık", "Bağlı beklemede" ve "Modern bekleme" özellikleri aslında akıllı telefonlarınkine benzer güç tasarrufu özellikleri. Eğer data paketi kullanan bir SIM kartı takılı ise cihaz bekleme modundayken bile bildirimleri alabiliyor olacak ve ekran açıldığında bunları direk gösterebilicek. Ancak bu özellik sadece yeni ARM çipli cihazlar için geçerli olacak. Diğer Intel ve AMD çipli cihazlar için ise üreticinin desteği gerekli.
 • Why is the next Windows Redstone 4 update a prerequisite? Peki neden Windows Redstone 4 güncellemesi bir ön gereksinim?
  Gelecek Windows sürümü ile daha fazla güç yönetimi özelliği gelecek, bu da notebookların kullanım ömrünü daha da uzatmak için bekleniyor. Sürekli bağlı kalacak cihazlar özelinde LTE bağlantısı da iyileştirilecek. Snapdragon 835 kullanan notebooklar için e-SIM eklentisi hali hazırla sunuluyor durumda. Redstone 4 ile kullanıcılar e-SIM profillerini kurabilecek ve data paketlerini bulut üzerinden yönetebilecekler.


The next Windows 10 Redstone 4 version is supposed to support eSIMs ...
The next Windows 10 Redstone 4 version is supposed to support eSIMs ...
... which are a prerequisite in particular for Always Connected PCs.
... which are a prerequisite in particular for Always Connected PCs.
Modern Standby is the prerequisite for the Always-On feature.
Modern Standby is the prerequisite for the Always-On feature.
But the new standby modes are not limited to ARM laptops.
But the new standby modes are not limited to ARM laptops.

Donanım ve Cihazlar

 

 • Snapdragon 835 işlemci akıllı telefonlardakinin aynısı mı?
  Hayır, bu versiyon PCler için optimize edilen hali. 2.6 GHz saat hızında çalışıyor ve biraz daha farklı WLAN desteği var. Ancak WiPower veya Quick Charge gibi özellikleri yok. X16 modem ile LTE indirme hızları 1Gbps'ye kadar çıkabiliyor.
 • Neden bu cihazlar Snapdragon 845 modeli ile başlamadı?
  Bu birazda PC sektörünün gelişimi ile alakalı ve telefon pazarından daha farklı. Microsoft, Qualcomm ile anlaşmasına Snapdragon 845 tamamlanmadan önce başlamıştı.
 • Peki Snapdragon 845 de PClerde kullanılabilecek mi ve ne zaman?
  Elbette bu mümkün olacak. Tahminen 2018 sonbaharında yine IFA fuarında bu cihazları görebileceğiz. Gelecekte snapdragon telefon ve pcler daha senkron olacak gibi.
 • Masaüstü PClerde de Snapdragon olacak mı?
  Bunun için hali hazırda bir çalışma olmasa da, Ocak 2018 başında CES fuarında buna yönelik açıklamalar bekliyoruz.
 • Asus NovaGo ve HP Envy X2 dışında başka hangi notebooklar olacak?
  Açıkcası buna yönelik bir açıklama yok. Daha fazla üreticinin bu konu hakkında çalışma yapacağını tahmin ediyoruz. Huawei bu konuda bazı açıklamalar yapmaya başladı bile.
 • Microsoft, Surface cihazlarında Snapdragon kullanır mı?
  Şu ana kadar bu bir spekülasyon olmaktan ödeye geçemedi. Yine Surface Phone olarak bilinen katlanabilir Andromeda phone için dönen söylentilere göre bu mümkün olabilir. Ancak Surface tabletler için bir çalışma var mı henüz bilmiyoruz.
 • Yeni snapdragon notebooklar ne zaman satın alınabilir?
  Asus, NovaGo modelini Mart 2018 itibariyle sunmayı planlıyor. HP, Envy X2 için 2018 ilk baharını gösteriyor. Kısaca daha önce belirttiğimiz gibi Redstone 4 Windows güncellemesinden önce pek bir cihaz görmeyeceğiz gibi.


Microsoft partners for the Always Connected PC initiative.
Microsoft partners for the Always Connected PC initiative.

 

Batarya ömrü, performans ve geleceğe yönelik tahminler

 

 • 20 saat ve üstü batarya ömrü ne kadar gerçekçi?
  Halen yapılacak çok fazla test var ama cihazların ilk versiyonlarına erişimi olan analistler bu sürelerin gerçekçi olduğunu belirtiyor. 

  Asus NovaGo için yapılan sınırlı testlerde bu süreye ulaşmak mümkün olmayıp 7 ile 15 saat arasında bir süre ölçülmüş olsa da son cihazları görmeden ve Windows güncellemesi gelmeden bu konuya çok bakmamak lazım.

 • Snapdragon kullanan cihazlardan nasıl bir performans beklemek gerekir?

  Yine ilk versiyona ait testlerden yola çıkarak Intel Core M3 işlemcilere yakın, Atom teknolojisine rakip bir performans beklenebilir. Belki Core Y işlemcilerden daha ucuz bir alternatif bizi bekliyordur. 

 • Her daim bağlı cihazlar fiyat-performans yönünden nasıl?
  Bu noktada genel bir yargıya varmak için henüz erken. Asus NovaGo modelleri 4 GB RAM ve 64 GB depolama için 600 dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olacak ve büyük ihtimalle her iki konuda da eksik kalacak. 800 dolarlık 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanı sunan model için ise hali hazırda Intel işlemci kullanan ve büyük ihtimalle daha iyi performans sunan rakipler mevcut. Batarya ömrü, LTE bağlantısı ve fansız ince kasa buradaki asıl kriterler olarak görülecek gibi. Ama ilk cihazı gerçek manasıyla elimize almadan bu konuda konuşmak için erken.

 • Microsot - Qualcomm ortaklığı gelecek için ne gösteriyor?
  Her daim bağlı cihazlar için Windows platformunun geleceği olarak bakılıyor. İlk jenerasyon Snapdragon PClerin rekabetle çok mücadele edemeyeceği biraz belirginleşmiş gibi olsa da PC pazarının daha çok akıllı telefon ve IoT cihazlara kaydığı düşünülürse her daim bağlı cihazlar için de bir gelecek olabilir. 
  Düşük performansın veya Windows uygulamalarının bir kısmının çalışmamasının bir sorun olmayacağı düşünülebilir. Çünkü bu cihazlarda önemli olan mobilite olacak ve Microsoft'un iPad ve Chromebooklar ile rekabet edebilmesinin önünü açabilecek. 

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Snapdragon çipi ve Windows 10 işletim sistemli cihazlar hakkında
Alexander Fagot, 2017-12-17 (Update: 2017-12-17)