Notebookcheck Logo

TerraMaster F4-424 Pro incelemesi: NAS'ta Alder Lake-N i3-N300, 32 GB RAM, 4 HDD ve 2 SSD

F4-424, Intel'in en yeni Alder Lake-N SoC, 32GB RAM ve birçok arayüze sahip ilk NAS'lardan (Ağa Bağlı Depolama) biridir. Testte, yeni gelen cihazın performansına, gürültüsüne ve güç tüketimine bakıyoruz.

TerraMaster, F4-424 Pro'yu şirketler için yüksek performanslı bir NAS olarak tanıtıyor. Dört adet 3,5 inç sabit disk ve iki adet M.2 2280 PCIe SSD için alan sunuyor. Gerekli bilgi işlem gücü, tek kanal modunda cömert bir 32 GB DDR5 RAM ile desteklenen 8 çekirdekli modern Intel Core i3-N300 Alder Lake-N SoC tarafından sağlanmaktadır. Hızlı veri erişimi için uygun bir yönlendirici ile bağlantı birleştirme modunda kullanılabilen iki adet 2,5 Gbit/s ağ bağlantısı kurulmuştur. TerraMaster 730 Euro'luk bir RRP belirtiyor. Ancak test sırasında NAS henüz Avrupa'da mevcut değilken, önceki F4-423 Amazon'da 336 Euro'ya satılmaktadır.

Teknik Özellikler

TerraMaster, yeni Alder Lake N işlemcileri kullanan ilk NAS'lardan biridir. F4-424 Pro, maksimum 3,8 GHz frekansa sahip 8 verimlilik çekirdeği sunan Core i3-N300 ile donatılmıştır. CPU mevcut Intel 7 sürecine (10nm) göre üretilmiştir ve resmi olarak 16 GB DDR5-4800'e kadar desteklemektedir, ancak TerraMaster test cihazına tek bir 32 GB DDR5-4800 bellek bile takmıştır. Güç tüketimi Intel tarafından 7 watt olarak belirtilmiş ve ayrıca TerraMaster tarafından 7 watt (PL1) ve 25 watt (PL2, kısa süreli güçlendirme) olarak yapılandırılmıştır.

Yığın depolama

F4-424 Pro, 3,5 inç ve 2,5 inç sabit diskler için önden kolayca erişilebilen ve terminal şeritleri kullanılarak vidasız monte edilebilen dört çerçeve sunar. NAS ayrıca 2280 formatında iki M.2 NVMe SSD için de alana sahiptir. Ancak, bunlara yalnızca vidaların arkasındaki bir kapaktan erişilebilir. Burada ayrıca test modelinde 32 GB'lık bir TerraMaster A-SRAMD5-32G DDR5 SO-DIMM ile donatılmış tek RAM yuvasını da bulacaksınız. İki SSD, sadece SSD önbelleği olarak değil, birincil sürücü olarak veya HDD'lerle birlikte RAID olarak da yapılandırılabilir.

Kasa ve Bağlantı

Önceki modelin aksine TerraMaster artık gövde için alüminyum değil, plastik kullanıyor. Ayrıca sadece bir adet büyük fan kullanılmıştır. Bağlantı noktaları yukarıdan aşağıya doğru listelenmiştir: HDMI, USB-C, USB-A (her ikisi de 10 GBit/s), 2x 2.5 GbE LAN (birleştirilebilir) ve 12V güç kaynağı için varil fiş.

Yazılım - TOS 5.1

NAS, 8 çekirdek ve 32 GB RAM sayesinde sanal makineler için de kullanılabiliyor.
NAS, 8 çekirdek ve 32 GB RAM sayesinde sanal makineler için de kullanılabiliyor.

İlk başlatma sırasında TerraMaster en son TOS 5.1 sürümünü internetten indirir indirir ve seçilen depolama ortamına yükler. İşletim sistemine daha sonra bir web tarayıcısı kullanılarak ağ üzerinden erişilebilir. Ne yazık ki, HDMI çıkışı kullanılmaz ve yalnızca bir konsol çıkışı gösterir. Bununla birlikte, bir HDMI monitör ve USB klavye ile açılırken ESC tuşu ile BIOS'a girilebilir. Burada çok sayıda ayar seçeneği bulunabilir.

Sistem testte sorunsuz bir şekilde yanıt verdi ancak işlevsellik açısından Synology'nin mevcut sürümüne tam olarak ayak uyduramadı. Örneğin, veri kopyalarken bir durum penceresini kaçırdık. Ayrıca, sistem şu anda terminal üzerinden bir paket yöneticisini (yum veya apt gibi) desteklemiyor. Bu nedenle, ek yazılım yüklemek için web arayüzündeki entegre uygulama mağazasına güvenmek zorundasınız.

AMI'den BIOS
AMI'den BIOS
BIOS'ta çok sayıda donanım ayarı
BIOS'ta çok sayıda donanım ayarı
Reklamı yapılmadı, ancak BIOS'ta bahsedildi - Thunderbolt desteği
Reklamı yapılmadı, ancak BIOS'ta bahsedildi - Thunderbolt desteği
CPU 7 - 25 W ile yapılandırıldı
CPU 7 - 25 W ile yapılandırıldı
Fan 875 RPM'de çalışıyor ve sabit disklerden neredeyse duyulmuyordu
Fan 875 RPM'de çalışıyor ve sabit disklerden neredeyse duyulmuyordu
Fan da bios'tan ayarlanabilir.
Fan da bios'tan ayarlanabilir.

Transfer oranları

Aktarım hızları doğal olarak takılı HDD ve SSD'lere ve ayrıca seçilen depolama moduna bağlıdır. Test cihazımızı iki WD NASware 3.0 WD40EFRX 4TB HDD ve bir Intel SSD 760P 512 GB ile donattık ve bunları iki farklı modda test ettik. İlk olarak, üç diski de 4,5 TB depolama alanına sahip bir TRAID sistemine bağladık. Ardından SSD'yi özel bir "Hyper Cache" olarak belirledik.

NAS Performance Tester 1.7'yi kullanarak her iki modda da veri hızlarında bir fark görmedik. Son cihaz olarak Thunderbolt üzerinden Sonnet Solo 10G ağ kartına sahip 2023 model bir Razer Blade 16 kullandık. Her iki sürücü konfigürasyonunda da Performans Test Cihazı 100 ve 400 MB test boyutlarında maksimum 210 MB/s yazma hızı ve 296 MB/s okuma hızı elde etti. Sonuçlarımızı Computerbase adresindeki öncül sonuçlarla karşılaştırırsanız, daha düşük yazma hızları göze çarpmaktadır, ancak önbellek olarak yalnızca 2 HDD ve küçük bir SSD kullandık. F4-424 Pro, okuma hızları açısından zirveye çıkıyor.

Pratik testte, MacBook Pro 14'ün 565 GB'ını TimeMachine aracılığıyla NAS'a yedekledik. Bu işlem 9 saat sürdü ve 371 GB depolama alanı gerektirdi. Yedekleme ortalama 12 MB/sn (veya ham veri için 18 MB/sn) hıza ulaştı.

USB-C bağlantı noktasını bir Samsung T7 4TB SSD ile test ettik. Bu SSD hemen tanındı ve HDD'lere ortalama 250-300 MB/s hızında yazdı.

HDD'lere 300 MB/s yazma hızıyla Windows 11 yedeklemesi.
HDD'lere 300 MB/s yazma hızıyla Windows 11 yedeklemesi.

Gürültü emisyonları

Ses seviyesi açısından NAS testte çok memnun ediciydi. Büyük fan sadece başlangıç sırasında aktif ve duyulabilirdi, aksi takdirde HDD'ler temel gürültüyü belirlerdi. Açıklanan 2 HDD ve SSD ile maksimum 45.4 dB (açılış sırasında fan dahil) ve boş modda 33.7 dB ölçtük.

15 cm'den ses seviyesi, rahatsız edici frekanslar yok, sadece sabit diskler boşta duyulabilir.
15 cm'den ses seviyesi, rahatsız edici frekanslar yok, sadece sabit diskler boşta duyulabilir.

Güç tüketimi

Ne yazık ki, Intel tabanlı NAS güç tüketimi açısından iyi puan alamıyor. Kapalıyken, nispeten yüksek bir 0,9 - 1,5 watt ölçtük. Boşta modunda, daha uzun bir süre boyunca 23,8 watt gibi nispeten yüksek bir ortalamaya sahibiz. Bir Windows yedeklemesi sırasında, değer yalnızca 25 watt'a yükseldi - görünüşe göre, sabit diskler standart modda uyku moduna gönderilmiyor. Bu arada, EDACPOWER ELEC tarafından sağlanan harici güç kaynağı ünitesi maksimum 90 watt sağlayabilir.

Verileri ekonomik bir Alder-Lake-N mini-PC ile karşılaştırırsanız, örneğin Asus ExpertCenter PN42cPU'nun gerçek kapasitesini görebilirsiniz. Asus boşta sadece 6 watt'a ve ağır yük altında yaklaşık 14 watt'a ihtiyaç duyar. İşlemci Zotac Zbox Pico PI430AJyine i3-N300 kullanan TerraMaster F4-424 Pro, boşta 14,7 watt ve yük altında 24 watt'a ihtiyaç duyuyor ve bu nedenle TerraMaster F4-424 Pro'nun değerlerine daha yakın.

Karar

TerraMaster F4-424 Pro, kararlı, hızlı ve sessiz çalışmasıyla testte etkiledi. Dahili Core i3-N300 SoC ve 32 GB RAM, zorlu görevler ve ofiste birkaç kullanıcıyla paralel çalışma için yeterli alan sunuyor. Güçlü NAS donanımını kullanabilmek için TerraMaster, TOS aracılığıyla çok sayıda yedekleme seçeneğinin yanı sıra VirtualBox, Docker, web sunucusu vb. gibi çeşitli uygulamalar sunar. Ne yazık ki, dahili HDMI portu şu anda TOS'ta çok fazla seçenek sunmuyor, ancak kendi işletim sistemlerini kurmak isteyen hobiciler için ideal. Dört HDD ve iki SSD için alan, bağlantı toplamalı iki 2,5 Gbit LAN bağlantı noktası ve USB-C ile NAS çok sayıda seçenek sunuyor. NAS'ın gürültüsü ve bakım kolaylığı olumlu yönleridir. Bununla birlikte, nispeten yüksek güç tüketimi bir dezavantajdır; yeni Alder Lake SoC'den daha fazla verimlilik bekliyorduk.

TerraMaster F4-424 Pro henüz mağazalarda mevcut değil, ancak RRP nispeten yüksek 730 Euro olarak belirlendi. Buna karşılık, selefi (daha az belleğe sahip F4-423) 500 avroluk bir RRP ile tanıtıldı ve şu anda Amazon'da 336 avroya satılıyor.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > TerraMaster F4-424 Pro incelemesi: NAS'ta Alder Lake-N i3-N300, 32 GB RAM, 4 HDD ve 2 SSD
Klaus Hinum, 2024-03-13 (Update: 2024-03-13)