Test sonuçları, Pixel 11'in Tensor G6 ve Pixel 10'un Tensor G5 işlemcilerinin watt başına performans açısından hâlâ geride kaldığını gösteriyor

Çinli donanım yorumcusu Geekerwan, Bilibili'de yayınladığı bir gönderide, Google'ın Tensor G6 ve onun öncülü olan Tensor G5'in ilk güç verimliliği testini yayınladı. Çipler, TSMC'nin 3 nm üretim sürecinde (G5 için N3E ve G6 için N3P) üretilmiştir. Test, CPU (Geekbench 6) ve GPU (Steel Nomad Light) iş yüklerinde performans ile güç tüketimini karşılaştırıyor ve sonuçları, TSMC'nin N6'sına kabaca eşdeğer bir düğüm olan SMIC'in N+3 üretim sürecinde üretildiği bildirilen Huawei'nin Kirin 9030 Pro'su da dahil olmak üzere birkaç rakip yonganın sonuçlarıyla karşılaştırıyor.
CPU eğrisinde Tensor G6, düşük ila orta güç aralığı boyunca Tensor G5, Snapdragon 8 Gen 2 ve Kirin 9030 Pro ile yakından takip ediyor ve 11W civarında yaklaşık 8.000 puana ulaşıyor. Bu durum, 15 W'ta yaklaşık 10.100 puana ulaşan Snapdragon 8 Elite eğrisinin oldukça gerisinde kalmasına ve benzer veya daha düşük güç tüketiminde daha yüksek puanlar gösteren Apple A17 Pro ve A19 Pro veri noktalarının ise daha da gerisinde kalmasına neden oluyor.
GPU eğrisi de benzer bir fark gösteriyor. Tensor G6’nın Steel Nomad Light sonucu, yaklaşık 6W’da 1.200 puan civarında zirveye ulaşıyor; bu da yine Tensor G5, Snapdragon 8 Gen 2 ve Kirin 9030 Pro eğrilerine yakın bir seviyedeyken, Snapdragon 8 Elite 9,5 W civarında yaklaşık 2.550 puana ulaşıyor ve Apple yongaları çok daha yüksek puanlar elde ediyor.
Geekerwan, sonuçları özetleyerek Tensor G6’nın CPU verimliliğini Snapdragon 8 Gen 3 ile kabaca aynı seviyede, GPU verimliliğini ise Snapdragon 8 Gen 2’ye daha yakın olarak değerlendirdi. Bu durum, Tensor G6’yı Qualcomm ve Apple’ın mevcut amiral gemisi yongalarından birkaç yıl geride bırakıyor. Kirin 9030 Pro'nun, karşılaştırma tablosunda yer aldığı 3nm yongalardan daha eski ve daha düşük yoğunluklu bir üretim sürecini kullandığı göz önüne alındığında, Tensor G5 ile verimlilik açısından neredeyse eşit seviyede olması dikkat çekicidir.
Top 10
» Top 10 Multimedia Notebook listesi
» Top 10 oyun notebooku
» Top 10 bütçeye uygun Ofis/İş Notebook Listesi
» Top 10 Premium Ofis/İş notebookları
» Top 10 Çalışma istasyonu laptopları
» Top 10 Subnotebook listesi
» Top 10 Ultrabooklar
» En iyi 10 dönüştürülebilir modeli
» Seçimi en iyi 10 tablet
» Notebookcheck Top 10 Windows Tabletleri
» Top 10 Subnotebook listesi
» NotebookCheck tarafından incelenen en iyi Notebook ekranları
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» NotebookCheck tarafından seçilen 300 Euro altındaki en iyi 10 Notebook
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» Notebookcheck'in Top 10 akıllı telefon listesi
» Notebookcheck'in Top 10 hafif oyun notebookları








