Notebookcheck
 

9. Jenerasyon Intel işlemciler 1 Ekim itibariyle karşımızda

Intel's next gen chips just got an October 1 launch date. (Source: WCCF Tech)
Intel's next gen chips just got an October 1 launch date. (Source: WCCF Tech)
Intel'in gelecek nesil Core serisi yongaları 1 Ekim'de piyasaya sürülecek. 14nm'lik bir düğüm üzerinde hala üretilse de, 9. gen çipleri AMD'nin tehdidine karşı daha fazla çekirdeğe sahip olacak.

WCCF Tech'e göre Intel, 1 Ekim'de 9. nesil işlemcilerini tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni işlemciler, Intel’in 14nm işleminin geliştirilmiş bir sürümünde üretilecek ve Intel ilk 8 çekirdekli tüketici çipini pazara sunacak. İlk dokuz 9. çipler  kilidi açılabilir overclock'lu CPU'lara sahip olacak ve daha sonra daha fazla 9. nesil işlemci 2019 da piyasaya sürülecek. Zamanlama, daha önceki dedikodularla eşleşiyor.


9. nesil işlemcilerin en güçlüsü Core i9-9900K modeli olacak. Bu çip 8 çekirdek ve 16 komut desteği ile gelecek.Bu da Intel çiplerinin AMD'nin Ryzen 2 modelleri ile en azından çekirdek sayısı bakımından aynı seviyeye getirecek.


Core i9 modelinin yanına ilk defa 8 çekirdekli olacak Core i7 7900K modeli de gelecek. Benzer şekilde, Core i5-9600K çipi de 6 çekirdekli yonga serisi ile gelecek ama hyperthreading desteği olmayacak. Yani sadece çekirdek sayısı kadar komut destekleyebilecek. Aşağıdaki grafikte olası fiyatlamalara ve performansa yönelik tahminler mevcut. Intel hala AMD üzerinde tek çekirdek avantajına sahip, ancak artan çekirdek sayısı, Kırmızı ekibin çok çekirdekli tehdidini ortadan kaldırmaya yardımcı olmalı.


9th gen Intel Core series specifications. (Source: WCCF Tech)
9th gen Intel Core series specifications. (Source: WCCF Tech)
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > 9. Jenerasyon Intel işlemciler 1 Ekim itibariyle karşımızda
Sanjiv Sathiah, 2018-08-13 (Update: 2018-08-13)