Notebookcheck Logo

Acebeam E75 uygulamalı: Güçlü ama ağır EDC el feneri

Acebeam, E75 ile piyasaya güçlü bir EDC el feneri sundu. Dört LED'i ile çok parlak olabilir, ancak aynı zamanda alışılmadık derecede ağırdır ve turbo modu herkes için değildir.
Acebeams E75 aksesuarlarıyla birlikte. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Acebeams E75 aksesuarlarıyla birlikte. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Acebeam'in E75'i klasik bir Everyday Carry (EDC) olarak satılan bir el feneri. Biz 4.500 lümene kadar güç üreten yüksek lümenli versiyonunu test ettik. Alternatif olarak, test etmediğimiz 90 yüksek renksel geriverim indeksine sahip bir varyant da bulunmaktadır

Bu nedenle öncelikle günlük kullanım için tasarlanmıştır ve kullanımı da kolaydır. Düğmeye bir kez bastığınızda açılır. Daha sonra düğmeyi basılı tutarsanız, 50 ila 1500 lümen arasında çeşitli ışık modları arasında geçiş yapar.

Ancak bunlardan üçü bu şekilde kullanılamıyor. Örneğin, özellikle zayıf ay ışığı modu vardır. Bu durumda kafadaki dört ışık kaynağı sadece bir lümen yayar. Ancak el feneri haftalarca dayanır. Mutlak karanlıkta, acil bir durumda bile hala minimum ışığa sahipsiniz. Bu, açarken düğmeyi basılı tutarak etkinleştirilir.

Öte yandan Turbo modu, E75'in açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın çift tıklama gerektirir. Strobe moduna üç tıklama ile erişilebilir, bu da bir savunma modudur çünkü bu ışığa bakmak istemezsiniz. Çok rahatsız edici.

Arkada mıknatıslar

Acebeam E75'in başka kolaylıkları da var. Arkadaki mıknatıs pratiktir, böylece el feneri herhangi bir yere hızlı bir şekilde takılabilir. Mıknatıs ayrıca 217 gramlık E75'i çaprazlama bile olsa herhangi bir yere yerleştirmek için yeterince güçlüdür. Cam manyetik yüzeyler bir istisnadır - bunlar son derece güçlü mıknatıslar gerektirir. Ancak, bu cam yüzeylerin bir zayıflığıdır ve E75'in bir zayıflığı değildir.

Bu arada, el feneri düz arka kısmı sayesinde çok iyi konumlandırılabilir. Normal modda, sadece tavana doğru tutarak ve odayı dolaylı olarak aydınlatarak 20 metrekarelik bir odayı aydınlatacak kadar güçlüdür.

E75 için aksesuarlar da mevcuttur. Örneğin şirket, yaklaşık 2 Euro karşılığında el fenerini bir ışık çubuğuna dönüştüren bir Traffic Wand satıyor. Bu esnek bir kauçuk malzemeden yapılmıştır. Bu pratiktir çünkü aksesuarların sıkıca paketlenmiş çantada kırılması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Nitecore'un da bu tür seçenekleri var, ancak sert plastikten yapılmışlar. Rekabet söz konusu olduğunda, paketleme yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Özellikle Trafik Değneği'nin aydınlatması şaşırtıcı derecede düzgün olduğu için, el feneriyle birine talimat vermek isteyen herkes bundan hoşlanacaktır. Beyaz veya kırmızı Trafik Değnekleri ne yazık ki her yerde bulunmuyor. Ancak, alışveriş yaparken görürseniz, sipariş etmelisiniz - kesinlikle bir veya iki avroya değer.

El feneri ayrıca, örneğin bir kemere klipslenebilmesi için her iki tarafta da kullanılabilen bir tutucuya sahiptir. Çift taraflı olması, klipslendiğinde her iki yönde de kullanılabileceği anlamına gelir. Bu, örneğin el fenerini bir şapkaya takmak için önemlidir. Ancak, bunu hemen belirtmemiz gerekiyor. E75 bunun için çok ağır. Başlığın kafanızdan kayma riski oldukça yüksektir.

İstisnai durumlar için Boost modu

Boost modu, aşağıdaki gibi uygulanır Olight Arkfeldtest ettik. Kağıt üzerinde güzel, ancak pratikte, yalnızca pil kapasitesine dikkat ediyorsanız kullanışlıdır. Ne yazık ki pil göstergesi turbo veya flaş modunun da mevcut olup olmadığını göstermiyor. Bu utanç verici, çünkü dört LED bir pil göstergesi için ideal olabilirdi.

Bunun yerine, hangi modun çalıştığını denemeniz yeterlidir. Eğer bir mod çağrılamıyorsa, bu pilin çok zayıf olduğu anlamına gelir. Pil de neredeyse boşsa, modlar arasında geçiş yapmak artık işe yaramayabilir. Ancak pratikte bunu başarmak için el fenerini çok uzun süre kullanmanız veya pile uzun süre bakmamanız gerekir.

Isı geliştirme ve LED tasarımı

Acebeam, ışık çıkışını oluşturmak için dört LED'i bir kare içinde bir araya getiren bir tasarım kullanıyor. Işık konisinin uygun bir şekle sahip olmayabileceğinden korkan herkesi rahatlatabiliriz. Üretilen ışık konisi çok düzgündür. Ancak bu, orman veya benzeri bir ortamda oldukça önemsizdir. Acebeam burada harika bir iş çıkarmış.

Tasarımla ilgili bir sorun: turbo modunda, el feneri çok ısınabilir - acı verici derecede sıcak. Ölçümlerimizde, yaklaşık 20 °C'lik bir ortam sıcaklığında, tutma kolu neredeyse 55 °C ısındı. Eğer ısıya karşı çok hassas değilseniz bu kabul edilebilir bir durum.

Birkaç dakika çalıştıktan sonra kafa 65 °C'nin üzerine çıkar. Bu durumda dokunmak acı verici olur. Akü 50 °C'de neredeyse iyi durumda. Tüm atık ısıyı almaz, ancak E75 tekrar kapatıldığında, kafa hızla soğurken nispeten uzun bir süre tutar.

Nispeten düşük sıcaklıklarda bile turbo modu yalnızca çok kısa süreli kullanımlar için uygundur. Sıcak bir yaz gecesinde dışarıdaysanız, bundan daha da az yararlanacaksınız.

USB-C bağlantı noktası. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
USB-C bağlantı noktası. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Diğer el fenerleri ile boyut karşılaştırması. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Diğer el fenerleri ile boyut karşılaştırması. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

11 watt ve çok uzun 21700 pil ile şarj etme

USB-C şarjı testte sorunsuz olduğunu kanıtladı. El fenerinin şarj olmak istemediği herhangi bir durumla karşılaşmadık. Testlerimizde E75 maksimum 11 watt ile şarj edilebildi. Pilin boyutu (18 watt-saat kapasite) düşünüldüğünde bu gayet iyi.

Çok kötü: Acebeam kapasite göstergesi için anahtar üzerindeki dört LED'i kullanmıyor. Bu sadece dolaylı olarak görülebilir. Ne kadar az ışık çıkışı etkinleştirilirse, o kadar az pil kapasitesi kullanılabilir.

Pratik olan, E75'in şarj olurken de yanabilmesidir, ancak yalnızca ay ışığı modunda veya 50 lümen modunda. Işık modları arasında geçiş yapmak şarj sırasında çalışmaz.

Tek bir ışık kaynağı olarak dört LED, burada ay ışığı modunda. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Tek bir ışık kaynağı olarak dört LED, burada ay ışığı modunda. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Ne yazık ki bir cappy için pek uygun değil. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Ne yazık ki bir cappy için pek uygun değil. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Pil elbette harici olarak da şarj edilebilir veya değiştirilebilir. Ancak dikkat: Acebeam'in 21700 pili standartlara uygun değildir. Bizim 21700 şarj cihazımız için biraz fazla uzun ve neredeyse 7,5 cm ölçülerinde. Bununla birlikte, pili, boyutlar konusunda bu kadar titiz olmayan bir başka 21700 pil üreticisi olan Nitecore şarj cihazında şarj edebildik.

Tabii ki, bu sadece bu tür el fenerlerinden oluşan bir filonuz varsa sorun haline gelir. Sadece tek bir EDC'ye sahip olan çoğu insan muhtemelen pili doğrudan el fenerinde şarj edecektir. Pili çıkarırsanız, yeniden takarken vidalı kapağın doğru şekilde sıkıldığından emin olmalısınız. Kapağı sonuna kadar çevirmezseniz, ki bu oldukça yüksek dirençle hızlı bir şekilde gerçekleşebilir, zayıf temas nedeniyle EDC'yi açamazsınız.

Profesyonel

+ Manyetik tutucu
+ Basit kullanım

Kontra

- 21700 batarya çok uzun
- EDC-L için ağır

Karar

E75'in farklı versiyonları. (Resim: Acebeam)
E75'in farklı versiyonları. (Resim: Acebeam)

Acebeam E75 iyi bir el feneridir. Ancak, kısıtlamalarla birlikte düşünülmelidir. 4500 lümen modu en iyi ihtimalle sadece kısa süreler için kullanılabilir. Pil şarjının iyi olduğundan emin olmak için çok fazla dikkat etmeniz gerekir, bu da ne yazık ki sadece dolaylı olarak görülebilir. Bundan bağımsız olarak, E75 bu modda çok ısınır ve ardından parlaklığı yavaşça azaltır.

Güçlü yönleri, neredeyse bir ay boyunca dayandığı söylenen Ay Işığı modu ile daha düşük ila orta aralıkta yatmaktadır. Işık elbette çok zayıf, ancak kendi kendine deşarj en azından bizim testimizde fark edilmediğinden, el feneri özellikle acil durumlarda her zaman kullanıma hazırdır.

Ayrıca, düşünülmüş kontrolleri ve manyetik tutucu veya düz arka kısım gibi konumlandırma özellikleri sayesinde günlük yaşamda kullanımı kolaydır. Bununla birlikte, 200 gramın üzerinde, şaşırtıcı derecede ağır bir EDC el feneri ve aynı zamanda çok fazla yer kaplıyor. Bununla birlikte, örneğin bir sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, Acebeam E75 kesinlikle bir yer bulacaktır.

Fiyat ve bulunabilirlik

ABD'de ilgilenen kullanıcılar Acebeam el fenerlerini Amazon üzerinden kolayca sipariş edebilirler.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Acebeam E75 uygulamalı: Güçlü ama ağır EDC el feneri
Andreas Sebayang, 2024-03-28 (Update: 2024-03-28)