Notebookcheck Logo

Fitbit Charge 6 incelemesi: EKG özellikli fitness takip cihazı güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyuyor

Google Wearable. Google'ın yeni fitness takip cihazı Fitbit Charge 6, önceki nesle kıyasla bir dizi iyileştirmeyle birlikte geliyor. Testte, EKG uygulamasına sahip giyilebilir cihazın gerçekten ne kadar iyi olduğunu göstermesi gerekiyor - ve sadece güçlü yönlerini değil, aynı zamanda bazı sorunları da ortaya koyuyor.
Fitbit Charge 6 incelemesi

Charge 6, Fitbit'in portföyündeki en yeni fitness takip cihazıdır. Yaklaşık üç yaşındaki Fitbit'in halefi Fitbit Charge 5 ( Amazon'da yaklaşık 100 Euro) görsel olarak selefinden pek farklı değil ve bir kez daha EKG uygulaması da dahil olmak üzere kapsamlı özellikler sunuyor.

Yeni eklenenler arasında fiziksel düğmenin yeniden canlandırılması, Google uygulamaları için yerel destek ve NFC ve Google Wallet aracılığıyla temassız ödeme yer alıyor. Kalp atış hızı sensörünün de daha hassas olduğu söyleniyor. Bunun doğru olup olmadığını ve fitness bilekliğinin başka neler sunabileceğini incelememizde öğrenin.

Fitbit Charge 6
Görüntü
1.04 inç, , capacitive touchscreen, AMOLED, parlak: evet
Bağlantılar
NFC, Brightness Sensor, Alıcılar: optical heart rate monitor, three-axis accelerometer, Red and infrared blood oxygen saturation sensors, temperature sensor, Multi-purpose electrical sensors compatible with ECG app and EDA scanning app
Network
Bluetooth 5.0, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 11.2 x 23.09 x 36.73
Batarya
Lithium-Polymer, Batarya kullanım süresi (üreticiye göre): 168 h
Charging
wireless charging
Ek özellikler
bracelet (sizes S & L), charging cable, 24 Ay Garanti, fanless, waterproof
Ağırlık
30 g, Güç kaynağı: 20 g
Fiyat
159 Euro
Bağlantılar

 

Kasa ve özellikler: Tanıdık bir tasarıma sahip fitness takip cihazı

5 ATM'ye kadar suya dayanıklı olan Fitbit Charge 6 fitness takip cihazının üç rengi mevcuttur: obsidyen/siyah, porselen/gümüş ve mercan/şampanya altın. Ek bileklikler isteğe bağlı olarak satın alınabilir. Biz siyah versiyonu test ettik.

Fitbit Charge 6 kılıfı alüminyum, cam ve reçineden yapılmıştır ve klasik ve tanıdık bir tasarıma sahiptir. Google, silikondan ve alüminyum tokadan yapılmış farklı uzunluklarda (130 ila 170 mm için S ve 170 ila 211 mm bilek çevresi için L) iki bileklik sağlıyor.

Kayışın geri kalanı, genişlik ayarı için küçük pimin arkasındaki ikinci bir toka aracılığıyla kayış ve bilek arasına itildiği için takarken biraz beceri gerekiyor. Bu en azından çıkıntılı bir kayışın sıkışmasını önler.

Fitbit, yaklaşık 37 x 23 mm boyutları ve 11 mm'nin biraz üzerinde kalınlığı ile oldukça kompakt olan gövdeye hoparlör ve mikrofon takmıyor.

Kurulum ve çalıştırma: Google zorlaması ve kapsamlı uygulama

Kurulum için Android ve iOS için ücretsiz olarak sunulan Fitbit uygulaması gereklidir. Prosedür standarttır. Uygulamaya yeni bir cihaz eklenmeli ve ardından "Charge 6" modeli için giriş seçilmelidir. Ekrandaki talimatlar daha sonra testte hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanan birkaç adım boyunca size rehberlik eder.

Fitbit uygulaması, tüm ölçüm verilerine ayrıntılı bir genel bakışın yanı sıra, takip cihazını yönetmek için çeşitli seçenekler de sunuyor. Diğer şeylerin yanı sıra, uygulamalar ayarlardan yüklenebilir ve kaldırılabilir, temassız ödemeler için Google Wallet (tüm bankalarla çalışmaz - genel bir bakış burada bulunabilir) yanı sıra navigasyon için Google Maps ve oynatma kontrolü için YouTube Music (ücretli bir Premium abonelik gerektirir) ve tabii ki kullanıcı saat kadranını değiştirebilir. Renkler ve görüntülenen veriler ayarlanabiliyor ve yaklaşık 40 şablon arasından yeni tasarımlar seçilebiliyor. EKG uygulamasının ilk kurulumu da akıllı telefon üzerinden gerçekleştiriliyor - daha fazlası aşağıda.

Kurulum
Kurulum
işler
işler
içinde
içinde
birkaç
birkaç
Adımlar
Adımlar
Standart saat kadranı
Standart saat kadranı

Fitness takip cihazı, ekran kilidini açmak ve kilitlemek ve başlangıç ekranına geri dönmek için kullanılabilen kasanın sol kenarındaki düğmenin yanı sıra olağan dokunmatik ekran hareketleri ile çalıştırılıyor. Dört yöne doğru yapılan kaydırma hareketleri giyilebilir cihazın menülerine yönlendiriyor ve bu yapı Huawei, Xiaomi ve diğerleri gibi diğer üreticilerden biraz farklılık gösteriyor.

Sola ve sağa doğru kaydırma hareketleri sizi 40'tan fazla spor modu, bildirimler, çalar saat ve zamanlayıcının yanı sıra EDA taraması ve EKG uygulaması da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalara götürür. Aşağı doğru kaydırma sizi ayarlara götürürken, yukarı doğru kaydırma adımlar, kalp atış hızı, SpO2 ve uyku gibi mevcut ölçümleri getirir.

Telefon ve bildirimler

Fitbit Charge 6, akıllı telefondan gelen bildirimleri sorunsuz bir şekilde görüntüler. Uygulama, giyilebilir cihazda hangi tür mesajların (aramalar, kısa mesajlar, takvim ve ayrıntılı uygulama seçimi) açılacağını seçmek için kullanılabilir. Bluetooth telefon için herhangi bir fonksiyon ya da ayrı bir cep telefonu bağlantısı bulunmuyor.

Sesli asistan

Charge 6'da mikrofon ve hoparlör olmaması nedeniyle pek bir anlam ifade etmeyen bir sesli asistan bulunmuyor.

Sağlık ve fitness: Kapsamlı ekipman, ancak...

Premium fonksiyonlar
Premium fonksiyonlar

Sağlık izleme, Google'ın bir dizi sensör yerleştirdiği Fitbit Charge 6'nın temel yetkinliğidir. Optik bir kalp atış hızı monitörüne ek olarak, kandaki oksijen doygunluğunu (SpO2) izlemek için arkada kırmızı ve kızılötesi sensörler, bir cilt sıcaklığı sensörü ve kalp ritmi kontrolü için EKG uygulaması ve stres yönetimi için EDA Scan uygulaması için elektrikli çok amaçlı sensörler bulunmaktadır. Apple Health ile veri senkronizasyonu da mümkün, Google Fit de elbette.

Fitbit, bazı işlevleri yıllık 79,99 Euro veya aylık 8,99 Euro karşılığında premium aboneliğinin arkasına gizliyor. Charge 6'yı satın aldığınızda, altı aylık Fitbit Premium'a ücretsiz sahip olursunuz. Aşağıdaki içerik ödeme engelinin arkasına gizlenmiştir:

  • Antrenmanınızı planlamak için günlük form indeksi
  • Aylık uyku trendleri ile uyku profili
  • Stres yönetimi endeksi
  • Uyku evreleri ve kalitesi hakkında ayrıntılı bilgi içeren uyku indeksi
  • Kondisyon ile rehberli egzersizler
  • Meditasyon ve farkındalık egzersizleri
  • Sağlıklı, besleyici yemekler için tarifler
  • Aylık trendleri içeren sağlık raporu

İşlevlerin çoğu normal kullanıcılar için gerekli değildir, ancak yine de ilginç bilgiler sağlar. Test aşamasından sonra bunları kullanmaya devam etmek isterseniz, giyilebilir cihazı satın aldıktan sonra yine de ödeme yapmanız istenecektir.

Ayrıca can sıkıcı bir durum: iPhone 15 Pro'da uygulamayı kullanırken Android adresinde bulunmayan bazı eksik çeviriler fark ettik.

Faaliyet hedefleri

Bir fitness bilekliğinin temel görevlerinden biri günlük aktiviteleri izlemektir. Adımlar, kat edilen mesafe, yakılan kalori ve aktif bölge dakikaları gibi bireysel hedefler uygulama aracılığıyla birincil günlük hedef olarak belirlenebilir ve giyilebilir cihaz daha sonra ilerlemeniz hakkında sizi bilgilendirir.

Fitbit ayrıca tanıdık olan ve birçok üreticinin cihazında bulunan ancak tek bir grafikte birleştirilmemiş daireler kullanıyor. Uygulama ayrıca kilo, uyku süresi ve daha fazlası gibi diğer birçok sağlık hedefini belirlemek için de kullanılabilir. Rozetler, aktif bir yaşam tarzı için ek motivasyon sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Ana ekran
Ana ekran
.
.
Fitbit uygulaması
Fitbit uygulaması

Kalp atış hızı, kalp ritmi ve kan oksijen satürasyonu

Fitbit Charge 6, değerleri artık Bluetooth aracılığıyla uyumlu eğitim cihazlarında da görüntülenebilen 7/24 gerçek zamanlı kalp atış hızı ölçümünün yanı sıra EKG ve kandaki oksijen doygunluğu (SpO2) ölçümünü de destekliyor.

Kalp atış hızı monitörü Fitbit Charge 6
Kalp atış hızı monitörü Fitbit Charge 6
Kalp atış hızı ölçümü Polar H10 göğüs bandı (referans cihaz)
Kalp atış hızı ölçümü Polar H10 göğüs bandı (referans cihaz)
EKG uygulaması
EKG uygulaması

Üretici, yeni nesil takip cihazı ile nabız izleme doğruluğunda bir iyileşme vaat ediyor. Bunu doğrulayabiliriz. Yeni fitness takip cihazı önemli ölçüde daha doğru ölçüm sonuçları sunuyor. Hem dinlenme hem de performans kalp atış hızları için, referans cihaz olarak Polar H10 göğüs kayışından sapmalar yalnızca yüzde 1 civarındaydı. Yukarıda yer alan eğrilerin seyri de oldukça benzer. Yani Fitbit burada söz verdiği gibi çalışıyor

Charge 6 ayrıca bir EKG uygulaması ile birlikte gelir. Bunun düzensiz bir kalp ritmini gösterebilmesi gerekir. Ne yazık ki bu fonksiyon test cihazımızda çalışmayı reddetti. Hem Android hem de iOS altında çok sayıda deneme ve yanılmadan sonra bile, her zaman işlevin kurulması gerektiğini ve bir akıllı telefonun bulunamadığını (aktif bir bağlantıya rağmen) belirten bir hata mesajı çıktı. Bu nedenle EKG fonksiyonunu değerlendirmek maalesef mümkün değil.

Uyku takibi

Fitness takip cihazını geceleri de takanlar uyku takibinden faydalanıyor. Bileklik, uykuyu süre ve uyku evreleri (uyanık, REM, hafif, derin) açısından izler ve uyku kalitesini değerlendirir. İyileştirme için birkaç ipucu işlevi tamamlıyor.

Giyilebilir cihaz aynı zamanda entegre bir alarm saatine sahiptir ve istenirse belirli bir zaman aralığında optimum uyku evresinde sizi akıllıca uyandırabilir.

Uyku takibi
Uyku takibi
giyilebilir cihazda
giyilebilir cihazda
ve uygulamada
ve uygulamada

Eğitim kaydı

Fitbit 40'ın üzerinde spor modu sunar. Bu, diğer birçok üreticiden önemli ölçüde daha azdır, ancak yürüyüş, koşu, bisiklet, golf, crossfit ve daha fazlası gibi en yaygın sporları kapsar.

Spora bağlı olarak farklı veriler toplanır. Kalp atış hızı, antrenman bölgesi dakikaları ve yakılan kalori her zaman dahildir. Ayrıca, adımlar, mesafe, ortalama hız ve etkinleştirilmiş GPS ile açık hava etkinlikleri için rota geçmişi gibi spora özgü veriler de kaydedilir.

Aktivite takibi yürüyüş
Aktivite takibi yürüyüş
ve temel eğitim
ve temel eğitim

GPS ve navigasyon

Fitbit Charge 6 entegre bir GPS'e sahiptir. Test sırasında bağlantı kurmak oldukça uzun sürdü ve sinyal alımı her zaman istediğimiz kadar güvenilir değildi.

Kaydedilen rotalardan bazıları oldukça maceracıydı ve referans cihaz olarak Garmin Venu 2'ye kıyasla kat edilen mesafe, ortalama hız ve irtifa metrelerinde de bazı sapmalar vardı. Fitbit'in, mevcut modelde kalp atış hızı sensöründe yaptığı gibi, bir sonraki nesilde GPS doğruluğunu geliştirmeye odaklanmasını isteriz. Öte yandan, takip cihazının Google Maps üzerinden navigasyon için de kullanılabilmesi pratik ve artı bir nokta. Bunun için artık bir hava durumu uygulaması yok.

GNSS göl çevresi dolaşımı
GNSS göl çevresi dolaşımı
GNSS rotası
GNSS rotası
GNSS özeti
GNSS özeti

Ekran: Beklenenden daha küçük

Fitbit Charge 6'nın ekranı, tıpkı selefi gibi 1,04 inç boyutunda. Google bir kez daha tam çözünürlüğü belirtilmeyen bir AMOLED panel yerleştirdi. Yeterince ayrıntılı bir görüntü sağlıyor ve doğrudan güneş ışığı altında hala makul ölçüde okunabilir ancak genel olarak daha parlak olabilir.

Ekran (aşağıdaki fotoğrafın ortasındaki daha parlak alan) hala oldukça kalın kenarlarla çevrili ve bu da daha geniş bir görüntüleme alanını engelliyor.

Akşam güneşinde Fitbit Charge 6
Akşam güneşinde Fitbit Charge 6
Kalın kenarlı ekran
Kalın kenarlı ekran

Bir diğer olumsuz yön ise 25 Hz gibi çok düşük bir frekansta ekran titremesi fark ettik.

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 25 Hz

The display backlight flickers at 25 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 25 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17942 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Performans ve çalışma süresi: Fitness takip cihazının birkaç günde bir şarj edilmesi gerekir

Google, yüklü yonga seti ve bellek hakkında ayrıntılı bilgi vermiyor. Çalışma sorunsuz, bu yüzden burada eleştiri için bir neden yok.

Pil ömrü

Üreticiye göre, Charge 6'nın belirtilmemiş pili tek bir şarjla 7 güne kadar dayanıyor. Diğer üreticiler çok daha fazlasını vaat ediyor. Ancak bu doğal olarak kullanım yoğunluğuna ve ayarlara bağlıdır. Örneğin GPS, her zaman açık ekran modu ve kalıcı SpO2 takibi daha fazla enerji tüketir.

Deneyimlerimize göre, dört ila altı günlük bir çalışma süresi normal ila ağır kullanım için gerçekçidir - diğer modeller önemli ölçüde daha uzun süre dayanabilir. Bu, takip cihazının birkaç günde bir, arkasına manyetik olarak takılan USB şarj kablosu kullanılarak şarj edilmesi gerektiği anlamına gelir. Şarj işlemi yaklaşık iki saat sürmektedir.

Fitbit Charge 6 şarjı
Fitbit Charge 6 şarjı

Artılar

+ daha doğru kalp atış hızı ölçümü
+ EKG uygulaması (ancak testte sorunlar)
+ Google Maps, YouTube Music ve Google Wallet (ancak bazı sınırlamalarla)
+ iki bileklik boyutu dahildir

Eksiler

- yanlış GPS takibi
- ücret karşılığında bazı işlevler
- kalın çerçeveli küçük ekran

Karar Fitbit Charge 6 da testte zayıflıklar gösteriyor

Fitbit Charge 6, inceleme için üretici tarafından sağlanmıştır.
Fitbit Charge 6, inceleme için üretici tarafından sağlanmıştır.

Google'ın Fitbit markası Charge 6 ile pek çok şeyi doğru yapıyor. Fitness takip cihazı, GPS ve EKG uygulaması da dahil olmak üzere oldukça geniş bir işlev yelpazesi sunuyor, ancak cihazımızla yaptığımız pratik testte daha doğru bir şekilde takip etmesi gerekiyordu veya bunu yapamadı.

Kalp atış hızı sensörü önceki modele göre daha hassas. Bu bir yandan övgüye değer ama diğer yandan da gerekli. Testimizdeki sonuçlar sadece küçük sapmalar gösteriyor.

Diğer yeni özellikler arasında Google Maps navigasyonu ve YouTube Music'ten müzik kontrolü yer alıyor, ancak bu yalnızca ücretli bir YouTube Music Premium aboneliği ile çalışıyor. Burada Google'ın biraz daha farklı düşünmesini ve diğer akış hizmetlerini de desteklemesini isterdik.

Kalın ekran kenarları gibi şeylere ek olarak, muhtemelen bu tür prosedürlere giderek daha fazla alışmamız gerekecek olsa bile, bazı işlevlerin Fitbit Premium ödeme engelinin arkasına saklanmasını eleştirmek için de nedenler var. Bir Google hesabı da zorunludur. Fitbit Charge 6 büyük ölçüde Google dünyasına göre tasarlanmış, bu da iOS uygulamasındaki bazen özensiz navigasyona da yansıyor.

Genel olarak Fitbit Charge 6, Google evreninde zaten hareket halinde olanlar için sağlam bir takip cihazıdır. Özellikle EKG işlevi (çalıştığında), diğer fitness takip cihazlarının nadiren sunduğu bir satış noktasıdır. Bununla birlikte, bunlar genellikle Fitbit Charge 6'dan önemli ölçüde daha ucuzdur.

Fiyat ve bulunabilirlik

Fitbit Charge 6 için tavsiye edilen perakende satış fiyatı yaklaşık 160 dolar. Ancak fitness takip cihazı şu anda Amazon, MediaMarkt, Galaxus veya Cyberport gibi mağazalarda yaklaşık 130 Euro'ya satılıyor.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Fitbit Charge 6 incelemesi: EKG özellikli fitness takip cihazı güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyuyor
Marcus Schwarten, 2024-03-19 (Update: 2024-03-19)