Notebookcheck Logo

Fitbit Charge 5 akıllı saat incelemesi: Egzersiz takipçisi için birçok yeni sağlık işlevi ve sonunda renkli bir ekran

Renklere dalmış. Tanınmış fitness takipçisinin güncellemesi küçük ölçülerde değil. Charge 5'te Fitbit, önceki modelin modası geçmiş monokrom OLED'ini renkli bir versiyonla değiştiriyor, yandaki düğmeyi kaldırıyor ve sağlık izleme için çeşitli işlevleri getiriyor.
Güncelleme: ECG ve Günlük Hazırlık Skoru artık mevcuttur.
Fitbit Charge 5
Görüntü
1.04 inç, , Full touchscreen, AMOLED, parlak: evet
Bağlantılar
Ses çıkışları: ⊖, NFC, Brightness Sensor, Alıcılar: Optik kalp atış hızı, 3 eksenli ivmeölçer, oksijen doygunluğu için kırmızı ve kızılötesi sensörler (SpO2), sıcaklık sensörü, ECG ve EDA taraması için uyumlu çok amaçlı elektrik sensörleri
Network
Bluetooth LE, GPS
Batarya
Lithium-Polymer
İşletim sistemi
Fitbit OS
Ek özellikler
Hoparlörler: ⊖, Fitbit Charge 5, Infinity band (küçük ve büyük), şarj kablosu, belgeler, Fitbit app, 24 Ay Garanti, Uyumluluk: Android 8+, iOS 12.2+, MacOS 12.2+; GNSS: GPS, GLONASS; Suya dayanıklılık: 50 m, waterproof
Fiyat
179.95 Euro
Bağlantılar
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Kasa ve Ekipman – Fitbit, monokrom OLED'i renkli AMOLED ile değiştiriyor

Fitbit, Charge 5'i üç renk versiyonunda sunar: Siyah/Grafit, Ay Beyazı/Yumuşak Altın ve Gri Mavi/Platin. Kasa alüminyum, cam ve reçineden yapılmıştır. Fitbit, Charge 4'ün sert reçine bantlarını  Charge 5'te silikondan yapılmış daha yumuşak versiyonlarla değiştirmiş. Daha önce olduğu gibi, iki farklı bant boyutu dahildir: 130 ve 170 mm (~5,1 - 6,7 inç) arasında bir bilek çevresi için S ve L. 170 ila 210 mm (~6,7 - 8,3 inç) için. Fitbit, aksesuar programında Horween'den ek renkler, spor kayışlar ve deri kayışlar sunar.

Fitbit, Charge 3'ün yanındaki düğmeyi Charge 4'te bir sensör anahtarıyla değiştirmişti . Charge 5 şimdi bunu tamamen düşürüyor. Bunun nedeni, kasa üzerinde yeterince geniş iki temas alanına ihtiyaç duyan bir sağlık işlevi olan EDA taraması olabilir.

Giyilebilir cihazlar için zorunlu olan optik kalp atış hızı sensörüne ek olarak, sensörler artık kan oksijen doygunluğunu (SpO2) izlemek için bir cilt sıcaklığı sensörünün yanı sıra kırmızı ve kızılötesi sensörler de içeriyor. Charge 5, üç eksenli bir hızlanma sensörü ile hareketleri yakalar. Entegre bir GPS çipi sayesinde, açık havada yapılan bir antrenmanda da rotayı kaydedebilir, ancak bir yükseklik sensöründen yoksundur. Fitbit, Fitbit Pay için NFC'yi entegre etti. 

Ekran

Fitness'ın önceki modelin gri tonlamalı OLED'ini değiştirmek için kullandığı çağdaş renkli AMOLED ekranın parlaklığı bir ışık sensörü tarafından ayarlanıyor. Fitbit, parlaklığın kandelada ölçülen değerin iki katı olduğunu belirtirken, kesin değerlerden bahsetmez. Pratikte, şarj 4 ile her zaman böyle olmayan, açık bir gökyüzü altında koşarken de ekran en azından kolayca okunabilir . Ekranın her zaman açık modu vardır. Corning Gorilla Glass 3'ün onu çizilmelere karşı büyük ölçüde koruması bekleniyor.

Kurulum ve Çalıştırma – Fitbit düğmeyi kaldırmış

Tüm Fitbit giyilebilir cihazlarda olduğu gibi, kurulum iPhone veya Android akıllı telefondaki Fitbit uygulaması kullanılarak gerçekleştirilir. Alternatif olarak, bir Mac kullanarak da senkronize edebilirsiniz (MacOS 12.2'den başlayarak). Testlerimizde bir iPhone 12 Pro kullandık.

Fitbit uygulamasını kullanarak, izleyici tarafından bir uyarıyı tetiklemesi gereken hareket hatırlatıcıları ve kalp atış hızı limitleri ayarlayabilir ve ayrıca akıllı telefondan aktarılması gereken bildirimleri seçebilirsiniz. Mevcut saat yüzleri arasında, ekrana dokunduğunuzda görüntülenen değerleri değiştiren, örneğin kalp atış hızı ve adım sayısı veya kat edilen mesafe ve kalori tüketimi arasında geçiş yapan birkaç tane vardır.

Charge 5 dokunmatik ekran kullanılarak yönlendirilir: Aşağıya doğru kaydırmalar Fitbit Pay'e, Rahatsız Etmeyin moduna ve ek ayarlara yol açar. Bunlar, örneğin, kol kaldırıldığında ekranın otomatik olarak bekleme modundan aktif moda geçmesi mi yoksa bunu yalnızca ekrana dokunduğunuzda mı yapması gerektiği seçeneğini içerir. Yukarı kaydırma, uyku süresi ve hareket hedeflerinin durumu dahil olmak üzere istatistikleri açacaktır. Yatay kaydırmalar, bildirimleri, egzersiz uygulamasını, alarmı ve zamanlayıcıyı ve ayrıca EDA taramasını getirir. Daha sonra bir noktada duyurusu yapılan ancak henüz piyasaya sürülmemiş olan EKG özelliği de buraya eklenmelidir. Önceki sürümde hala bir düğmeyle tetiklenen geri işlevi de bir hareketle değiştirildi. Ekrana iki kez dokunmak, zaman göstergesiyle doğrudan ana ekrana atlayacaktır. 
Güncelleme: EKG işlevi bu noktada kullanılabilir.

İzleyici gelen aramaları bildirir ve bunları reddedebilir veya kabul edebilir ve ardından akıllı telefonu kullanarak aramayı yanıtlayabilirsiniz. iOS uygulaması, teorik olarak gelen bir aramayı yanıtlamanıza olanak tanıyan önceden yapılandırılmış metin mesajları sunar. Ancak şimdiye kadar bu, Spotify uygulamasını uygulama bildirimleri aracılığıyla kontrol etmek gibi, yalnızca Android ile birlikte mümkündür. Charge 4'te yüklü olan Spotify uygulaması Charge 5'te yok.

Sağlık ve Egzersiz – Charge 5 cilt sıcaklığını ölçer ve ECG takip eder

Charge 5, gün içindeki adımları sayar ve bundan kat edilen mesafeyi hesaplar. Fitbit Sense'in aksine , bunun için gerekli olan yükseklik sensörüne sahip olmadığı için çıkılan sanal katları belirlemez. Aktif olarak kaydedilen antrenmanlardan ve izleyici tarafından bireysel vücut verileriyle birlikte tanınan ek hareketlerden kalori tüketimini hesaplar. Ayrıca Fitbit, Aktivite Bölgesi Dakikalarını gösterir. Bunlar hesaplandığında, yüksek yoğunluklu aktivitelerin dakikaları çarpılır. 

Fitbit uygulaması ayrıca yemeklerinizi ve sıvı tüketiminizi kaydetmenize olanak tanır ve kadınlar ayrıca adet döngülerini de kaydedebilir. Bilgiler Gösterge Tablosunda net bir şekilde görüntülenir. Aşağıdaki ekran görüntüleri, bunun bir bölümünü ve ayrıca Charge 5'teki istatistik görüntüsünü göstermektedir.

Sağlık işlevleri açısından, Charge 5, Fitbit Sense arasındaki boşluğu büyük ölçüde kapattı . 

Özellikle Charge 5, cilt sıcaklığını ölçer ve stres analizi için bir EDA taraması oluşturur. Bunu yapmak için Charge 5, kasanın her iki tarafında, iki parmakla dokunulduğunda birkaç dakika boyunca elektrodermal aktiviteler olarak adlandırılan elektriksel cilt direncindeki değişiklikleri ölçen sensörlere sahiptir. 

Test dönemimizde Charge 5 için duyurulan ECG fonksiyonu henüz mevcut değildi. Fitbit bir güncelleme ile getirecek. Bu aynı zamanda vücudun bir antrenmana (tekrar) hazır olup olmadığını göstermesi gereken yeni Günlük Hazırlık Puanı için de geçerlidir. Günlük Hazırlık Puanı ayrıca Sense , Versa 3 ve Versa 2'nin yanı sıra Luxe ve Inspire 2 fitness bantlarının kullanıcılarının da kullanımına sunulacak . Ancak, bilgilerimize göre Günlük Hazırlık Puanı, Premium abonelik gerektirir. Bu aynı zamanda ücretsiz olarak sunulan farkındalık egzersizlerini ve Fitbit Uygulamasının video egzersizlerini daha pek çok şeyle genişletecektir. Buna ek olarak, uyku sırasında restorasyon veya huzursuzluk dahil olmak üzere uyku kalitesini analiz etmek gibi çeşitli sağlık analizi seçenekleri de ödeme duvarının gerisinde kalmaktadır.


Fitbit, Charge 5'i de içeren belirli giyilebilir ürünleri satın alırken altı aylık ücretsiz üyelik sunuyor. Bundan sonra, aylık 8,99 Euro (~10$) veya yıllık ödeme yapıyorsanız 79,99 Euro (~90$) ödemeniz gerekir. 

Dinlenme kalp atış hızı dışında, Fitbit yalnızca uyku sırasında çeşitli sağlık veri noktalarını belirler. Abonelik olmadan kullanıcılar, son 7 gün için gece solunum hızı, kalp hızı değişkenliği (stres semptomlarının bir göstergesi olarak), cilt sıcaklığı ve kan oksijen doygunluğu tablosunu görebilir. Bir abonelik ile Fitbit, süreyi 30 güne çıkarır. Aboneliğini cihazı satın aldıktan 30 gün sonra satın alanlar sadece 7 yerine son 30 güne ait bilgileri görecektir. Takipçi, 7 gün boyunca her dakika ölçülen hareket verilerini ve 30 gün boyunca günlük toplam değerleri kendisi saklar. İzleyici ve uygulamalar yalnızca uygulamayı açarken senkronize olur, bu nedenle bunun olması gerekmez.

Uyku Takibi

Fitbit ayrıca Premium aboneler için uyku takibinin birkaç analizini de saklı tutar. Bunlar, kalp atış hızı diyagramını ve uyku sırasındaki huzursuzluğun analizini içerir. Ücretsiz 6 aylık abonelik etkinleştirilmeden önce testin ilk iki ekran görüntüsü alındı. Kalp atış hızı ve huzursuzluk analizi ile üçüncü ekran görüntüsü, başka türlü göremeyeceğiniz için ücretsiz deneme aboneliği etkinleştirildikten sonra çekildi. Charge 5 üzerindeki ekran değişmeden kalır.

Egzersiz Kaydı

Charge 5, 50 m derinliğe kadar su geçirmezdir, böylece yüzerken de kullanabilirsiniz. Fitbit, 6'sını Charge 5'e aktarabileceğiniz 20 antrenman modu seçeneği sunar. Bir interval antrenmandan önce, bir setin tamamlanması için geçen süreyi, molaların uzunluğunu ve set sayısını belirlersiniz. İzleyici, değişiklikleri titreştirerek bildirir. Her spor türü için her zaman açık ekranı ayrı ayrı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz ve ayrıca koşarken veya bisiklet sürerken otomatik duraklatma işlevini etkinleştirebilirsiniz.

Charge 5, cross trainer, aerobik antrenmanları, yürüyüş, koşma, açık havada bisiklete binme ve yüzme ile ilgili antrenmanları kaydeder. Ancak test sırasında, bir e-scooter'a binmek, bisiklet sürmek olarak yanlış tanımlandı. Takipçi, örneğin top sporları sırasında hareket modelini tanımlayamıyorsa, antrenman genel olarak "spor" olarak kaydedilir. Her spor türü için tanımlamayı ayrı ayrı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz ve ayrıca kaydın etkinleştirilmesi için bir süre belirleyebilirsiniz. Fitness takipçisi rotayı otomatik modda kaydetmez. 

Fitbit, antrenman sonuçlarını yalnızca antrenmandan hemen sonra izleyicide görüntüler. Bundan sonra, yalnızca uygulamada görebilirsiniz. Antrenmanları rota kayıtlarıyla birlikte uygulamadan veya fitbit.com'daki Kontrol Panelinizden tcx formatında dışa aktarabilirsiniz.

Normal çalışma sırasında Charge 5'in PPG sensörü her 5 saniyede bir ve egzersiz sırasında her saniyede bir kalp atış hızını ölçer. Koşu sırasında ve kısa aralıklı egzersiz seansı sırasındaki kaydı, Polar H10 göğüs kemeri ile paralel olarak kaydedilen kalp atış hızıyla karşılaştırırız. Fitbit, interval antrenman sırasındaki değişikliği çok iyi idare etmez ve optik sensör, ne yüksek ne de düşük kalp atış hızlarını doğru bir şekilde kaydeder. 

Jogging yaparken, başlangıçtaki ani artışla ilgili bazı sorunları da var, ancak kalp atış hızının düzleştiği andan itibaren Charge 5, Polar kalp atış hızı sensörüne benzer bir tabloyu takip edebiliyor ve kaydedebiliyor.

Aralıklı antrenman sırasında kalp atış hızı diyagramı. Mavi: Fitbit Charge 5 PPG sensörü, kırmızı: Polar H10 kalp atış hızı sensörü
Aralıklı antrenman sırasında kalp atış hızı diyagramı. Mavi: Fitbit Charge 5 PPG sensörü, kırmızı: Polar H10 kalp atış hızı sensörü
Koşu sırasında kalp atış hızı diyagramı. Mavi: Fitbit Charge 5 PPG sensörü, kırmızı: Polar H10 kalp atış hızı sensörü
Koşu sırasında kalp atış hızı diyagramı. Mavi: Fitbit Charge 5 PPG sensörü, kırmızı: Polar H10 kalp atış hızı sensörü

GPS ve Navigasyon

Charge 5, GPS ve GLONASS uydu navigasyon sistemlerini destekler. Ayarlarında fitness bandının entegre GPS'i yerine akıllı telefon GPS'ini kullanmayı belirterek pil ömründen biraz tasarruf edebilirsiniz. Üçüncü bir seçenek olarak, izleyici her iki GPS versiyonu arasında kendi kendine geçiş yapabilir - muhtemelen sinyal kalitesi bunda rol oynar.

Yukarıdaki koşu koşusu sırasında, Charge 5'e paralel bir Garmin Venu 2s ile rotayı da kaydettik. Üç ekran görüntüsünden, özellikle ortadaki, Fitbit izleyicinin kendisini birkaç kez gerçek rotadan birkaç metre uzağa yerleştirdiğini gösteriyor. . Tam olarak 5 km'lik (~3.1 mil) gerçek bir rota için, 5.08 km'lik (~ 3.16 mil) biraz daha uzun bir mesafe bildirdi.

Sarı çizgi: Garmin Venu 2s, yeşil çizgi: Fitbit Charge 5
Sarı çizgi: Garmin Venu 2s, yeşil çizgi: Fitbit Charge 5
Sarı çizgi: Garmin Venu 2s, yeşil çizgi: Fitbit Charge 5
Sarı çizgi: Garmin Venu 2s, yeşil çizgi: Fitbit Charge 5
Sarı çizgi: Garmin Venu 2s, yeşil çizgi: Fitbit Charge 5
Sarı çizgi: Garmin Venu 2s, yeşil çizgi: Fitbit Charge 5

Pil ömrü

Düşük kullanımla ve her zaman açık ekran olmadan kullanırsanız, 7 güne kadar pil ömrü elde edebilirsiniz. Her zaman açık modunu açarsanız ve Rahatsız Etmeyin modu gibi güç tasarrufu seçeneklerini de kapalı bırakırsanız, 3 ila 4 gün arasında bir süre alabilirsiniz. GPS tarafından desteklenen 30 dakikalık iki koşu seansından sonra, pil ömrü testte 2 güne kısaldı.   

Fitbit uygulamasının testimizde "dolu pil" göstermesi 1 saatten biraz fazla sürdü. Ancak, test birimi tam %100 yerine her zaman %99 gösterdi.

Artılar

+ GPS
+ parlak ekran
+ her-zaman-açık ekran
+ Sıcaklık sensörü
+ ECG

Eksiler

- birçok sağlık istatistiğinin sadece geceleri değerlendirilmesi
- bir fitness takipçisi için ortalama bir pil ömrü
- pahalı

Son Görüş – İyi, ama diğerlerine kıyasla pahalı

Fitbit tarafından sağlanan test birimi
Fitbit tarafından sağlanan test birimi

Fitbit, Charge 5 fitness takipçisini çeşitli alanlarda yükseltiyor: Ekran monokromdan renkliye, saat kayışı nispeten sertten yumuşaka değişiyor ve sağlık işlevlerinde Charge 5, bir sıcaklık sensörü, EDA taraması ile  Sense ile olan boşluğu kapatıyor, ve duyurulan EKG. Fitbit'in en iyi akıllı saatine kıyasla eksik olan özelliklerin listesi, yükseklik ölçümleri için bir barometrik sensörün yanı sıra Google Asistan veya Alexa için bir hoparlör ve mikrofon içerir.

Fitbit Charge 5 şu anda en iyi ekipmana sahip egzersiz takipçisidir ve aynı zamanda en pahalısıdır. 

Bunun için, yüksek fiyatlı markanın fiyatı büyük ölçüde artar ve giriş seviyesi fiyatı şu anda 179,95 Euro'dur (~204$). Bu, Huawei Band 6, Samsung's Galaxy Fit2, veya Xiaomi's Mi Smart Band 6 gibi önemli ölçüde daha uzun pil ömrüne sahip rakiplerin fiyatının üç katından fazla. Form faktörüne sahip ve fitness takipçilerine çok benzeyen daha donanımlı Huawei Watch Fit akıllı saat bile çok daha uygun fiyatlı. 

Bu noktada çoğu fitness takipçisinde zaten bulunabilen akıllı telefonların müzik çalar ve kamerası için özel kontroller gibi işlevler, Charge 5 yalnızca temel olarak sunuyor veya hiç sunmuyor. Spor türlerinin sayısı da nispeten azdır. 

Öte yandan Charge 5, sağlık izleme işlevleri açısından fitness takipçileri arasında öncü bir rol üstleniyor.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Önceki modeli ile karşılaştırıldığında, Fitbit ABD'de önerilen perakende satış fiyatını önemli ölçüde 179,95 $'a yükseltti. Charge 5'i Amazon'dan biraz daha ucuza alabilirsiniz. Karşılaştırma için, Charge 4, testimiz  sırasında Amazon'dan 132.90 $ karşılığında alınabilir.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
.170
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Fitbit Charge 5 akıllı saat incelemesi: Egzersiz takipçisi için birçok yeni sağlık işlevi ve sonunda renkli bir ekran
J. Simon Leitner, 2022-01-13 (Update: 2022-01-13)