Notebookcheck

İnceleme Acer Aspire 5742G Notebook (GT 540M)

Geforce pazarlığı Acer 699 eurodan başlayan fiyatıyla değişik bir pakedi piyasaya sunuyor. En son GeForce GT 540M şu an çok tanınmıyor ve ayrıca piyasada 8 GB RAM'e de çok rastlamıyoruz. Acaba bu paraya fazlasıyla performans ile mi karşılaşacağız?
Sebastian Jentsch, 🇺🇸 🇩🇪 ...
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: GeForce GT 540M ve Optimus ve Core i5-450M, ayrıca 8 GB RAM
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: GeForce GT 540M ve Optimus ve Core i5-450M, ayrıca 8 GB RAM

Aspire 5742G-458G64Mnkk'nin konfigürasyonuna baktığımızda kuvvetli donanıma sahip sıkıcı bir laptop olduğunu düşündük. Senelenmiş bir Core i5-450M , yanında 8 GB RAM ve güçlü NVIDIA GeForce GT 540M. Ekran kartıın grafik değiştirici Optimus desteği de var. Bu sayede enerji tasarufu yapmak için Intel HD ile değişime gidilebiliyor.

Bu kendine yeten donanım pakedi raflarda 699 eurodan başlayan fiyatlarla yerini alıyor. Oyunlar için uygun bir teklif mi yoksa şişirilmiş ucuz bir notebook mu? Eğer acer yatırımını ekran kartı ve RAMe yaptıysa nerden kesintilerde bulundu? Acaba yeni GeForce GT 540 yeni oyunlardaki performansı ile yeni HD 6550M ya da eski HD 5650'den daha yetkin mi? Tüm cevapları detaylı incelememizde bulabilirsiniz.

Kasa

Dirençli kasa
Dirençli kasa
motifli plastikten yapılmış
motifli plastikten yapılmış
ve basit bir görüntüye sahip
ve basit bir görüntüye sahip

Aspire 5740G'nin kasası hem hareketli hem de masaüstü kullanımı için uygun sayılır. Çalışma yüzeyi hoş bir şekilde mat ve motifli olarak tasarlanmış. Parmak izlerinin bu yüzeyde hiç bir şansı yok çünkü ürünün tek cilalı yüzeyi ekran çerçevesi. 

Kasa yapısı itibariyle sağlam duruyor ve dayanıklılık izlenimi bırakıyor. Yine de kasayı iki elimizle biraz bükebiliyoruz. Bilek dinlendirme bölgesi de sağ tarafında biraz içine göçebiliyor. Ve ayrıca yön tuşları civarındaki yüzey de küçük bir pasınç ile içine göçme eğiliminde bulunuyor. Taban ünitesini de özellikle hava çıkışı vanasının orda tek parmağınızla içeri göçertmeniz mümkün. Alt tarafta kalan kapak sayesinde sabit disk, RAM ve WLAN modüllerine ulaşabiliyorsunuz. 

 

Kapağı da bariz bir şekilde bükebiliyorsunuzz kenarlarından tuttuğunuz zaman. Yine de sıkı yüzey ve tutuşu sayesinde sağlam bir izlenime kapılıyorsunuz. Kaymayan motif de ürüne günlük işlerde daha kullanılır havası veriyor. 

Batarya da sürekli masaüstü kullanımı için tamamiyle yerinden çıkartılabilir. Bunu yaptığınız zaman iş alanınızda kısıntılar ile karşılaşmıyorsunuz çünkü batarya yerinde sıkı duruyor ve güvenli bir şekilde de çıkartabiliyorsunuz. 

Menteşeler de kapağı sağlam tutuyor ve sallanmalara izin vermiyor. Hatta biraz fazla sıkı oldukları için açmak için her iki elinizi de kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Maksimum açılma açısı olarak 160 derece kucakta kullanmak için size gerekli koşulları sağlıyor. 

Bağlantı noktaları

LAN, HDMI, USB 2.0, analog ses
LAN, HDMI, USB 2.0, analog ses

Aspire 5742G arayüz bağlantılarını TFT, yazıcı, modem router, fare ya da sabit disk ile sınırlı tutmuş.  eSATA (hızlı harici sabit diskler), ExpressCard (kontrol kartları vs) ya da FireWire (video kamera, harici sabit diskler) bunların arasında yer almıyor.

Harici düz ekranları hatta TVleri bile HDMI yuvasından bağlayabilirsiniz. Toplamda sadece üç adet USB yuvası var. Bu yuvaların her iki yandaki konumlandırılmaları hiç mantıklı olmamış. Hem solaklar hem de sağlaklar fare kullanırken sorunlar yaşayacaktır. USB kabloları, örneğin HDMI ya da VGA, fare kullanımınızı engelleyecektir

Bağlantıların arka tarafa ya da yan tarafların arkalarına doğru kaydırılmaları işi biraz kolaylaştırırdı. Bu durumda da gerçi menteşeler bu bölgede bulunan yuvaları engeller olurdu. Bu yüzden güç girişi dahil olmak üzere tüm yuvalar görünür hizada ön taraflarda yer alıyor. 

Ön: İkisi bir arada kart okuyucu (SD, MMC)
Ön: İkisi bir arada kart okuyucu (SD, MMC)
Sol: Güç, VGA, Ethernet, HDMI, USB 2.0, mikrofon, kulaklık
Sol: Güç, VGA, Ethernet, HDMI, USB 2.0, mikrofon, kulaklık
Arka: Bağlantı yok
Arka: Bağlantı yok
Sağ: 2xUSB 2.0, DVD yazıcı, Kensington
Sağ: 2xUSB 2.0, DVD yazıcı, Kensington

İletişim

Atheros AR5B97 kablosuz kartı WLAN'ı en hızlı draft-n standartında sağlıyor. Yine de Bluetooth 3.0 dahil olmamış. Eğer 15.6 inçliği evden gigabite bağlamak için yapmanız gereken Broadcom NetLink Gigabit Ethernet adaptörüne uygun bir LAN kartı bulmaktır.

Pakettekiler

Kullanıcı Acer kurtarma yöneticisi yazılımı ile kendi kurtarma DVD'sini yazmak durumunda. Masaüstü daha önceden yüklü olarak gelen bir yığın yazılım ile dolmamış. Sadece bir kaç link var (Acer GameZone, accessories shop, registration, updater). Sadece Norton Internet Security ve Acer ürün kayıt servisinin pop-upları bir süre sonra sinir bozucu hale gelebiliyor. 

Garanti

Garantiye 24 aylık getir götür servisi dahil. Yani ürünün gönderilme ve güvenliğinden kullanıcı sorumlu. Eğer bu garantiyi 3 seneye uzatmak istiyorsanız 90 euroluk bir bedel daha ödemeniz gerekiyor. Yine de kullanıcı bu paket ile olay yeri servisinden de yararlanabiliyor. 

Giriş cihazları

Klavye

Tuşlar pamaklara belirgin basınç noktaları ve ortalama tuş derinliğini hissettiriyor. Gerçi pozisyonunuza göre sağ veya sol tarafta kalıyorsanız tuşlar biraz takırtı çıkartabiliyor. Bu da biraz garip bir hissiyat sağlıyor. 

Acer, Aspire 5742TG'ye ofis işleri için tam nümerik pad yerleştirmiş. Bu sayede rakamları girmek kolaylaşıyor. Yön tuşları diğer tuşlardan daha küçük tasarlanmış olsalar bile shift tuşundan bir boşluk ile ayrılmışlar ve bu sayede dokunarak yazma çok daha kolaylaşıyor. 

Touchpad

Fare yedeği Elan Smart Pad (v5.2) olarak geliyor. Pürüzsüz bir yüzeye sahip ve yüzeyde gezinmek hem isabetli hem de hızlı oluyor. Dokunulan yüzeyin belirtilmiş yatay çizgileri yok ancak yine de sınırları belirgin sayılır. 

Tuşların tıklama sesi yüksek ama boğuk. Basınç noktasına ulaşmak için çok büyük bir basınca gerek yok ve tepkisi de yerinde. Genel olarak , touchpad kenarlarına doğru hassaslaşıyor ve bu da iyi bir izlenim bırakıyor. Yine de mükemmel ofis touchpadi için tuşlar biraz sıkı kalıyor. 

Klavye
Klavye
Nümerik pad
Nümerik pad
Yön tuşları
Yön tuşları
Touchpad
Touchpad

Ekran

Yansıtıcı LG ekranının (model: LP156WH2-TLEA) çözünürlüğü 1366x768. WXGA çözünürlüğü bir 15.6 inçlik için tabii ki de kabul edilir seviyede. GT 540M zaten daha yüksek çözünürlükleri bir oyun içerisinde çok akıcı olarak oynatamıyor da. Piksel dağılımı 16:9 oranına çok yakın çıkıyor. Ofis kullanıcıları yansımalar yüzünden mat bir ekran isteyeceklerdir.

LG ekran bir çok alanda ortalama bir skor alıyor. Bu durum ekonomik bir ürün için oldukça normal sayılır. Örneğin 178:1 lik düşük kontrast değerinden başlayabiliriz. Yansıtıcı ekranın normalde renk algısında bir yükseltici etkide bulunması beklenir ama biz değişen bir şey göremedik. Renkler kontrast fakiri ve siyah da derin siyah değil. 

Görüntü konusunda ise zaten profesyonellerin dar renk skalasından memnun kalmayacağından bahsedebiliriz. Geliştirilmiş bir renk skalasının mümkünatı yok.  AdobeRGB (t) ve sRGB (t) değerlerini karşılaştımak için örnek ekran Sony Vaio EB3Z1E (t)'yi kullandık.

AS5552G ve AdobeRGB (t)
AS5552G ve AdobeRGB (t)
AS5552G ve sRGB (t)
AS5552G ve sRGB (t)
AS5552G ve Vaio EB3Z1E (t)
AS5552G ve Vaio EB3Z1E (t)
226
cd/m²
217
cd/m²
210
cd/m²
221
cd/m²
223
cd/m²
207
cd/m²
225
cd/m²
218
cd/m²
210
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 226 cd/m² (Nits) Ortalama: 217.4 cd/m²
Aydınlatma: 92 %
Batarya modunda parlaklık: 223 cd/m²
Kontrast: 178:1 (Siyah: 1.25 cd/m²)52.27% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
69.74% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
53.96% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Ekran parlaklığı yüzeye oldukça eşit dağıtıyor (92%). E tabi LED arkaplan sapmaları da çok düşük oluyor. Homojen yüzeyde görünür noktalara rastlayamadık. Aydınlanma ise ortalama  217 cd/m2 ile iyi bir değerde çıkıyor. 

5742G'nin ekranı açık alan kullanımı için uygun sayılmaz. Bunun sebebi is cilalı ekran yüzünden bol bol yansımalar ile karşılaşmamız.  İyi seviyedei parlaklığın da bu durumu engelleyebilecek bir katkısı dokunamıyor. Masaüstü güneş ışığı altında tamamiyle solmuyor ancak yansımalar görüntüyü büyük bir ölçüde etkiliyor.

Yandan bakış, güneş arkadan vururken
Yandan bakış, güneş arkadan vururken
Yandan bakış, güneş arkadan vururken, yansımalar
Yandan bakış, güneş arkadan vururken, yansımalar
Önden bakış, güneş sağdan vururken
Önden bakış, güneş sağdan vururken

Yatay bakış alanında 40 dereceye kadar sorun yaşamıyoruz. Bu noktadan sonra renklerin tersine dönmesi ve görüntünün solması başlıyor. Aynı efektleri dikey yüzeyde 15 dereceden sonra görüyoruz. En güçlü görüntü zorluğunu yan tarafın alt ve üstünden bakarken yaşıyoruz. Bir kaç kişi ile bir film izlerken çoğunluk sorun yaşayacaktır. 

Bakış açıları: Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk
Bakış açıları: Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk

Performans

Modeline göre Acer Aspire 5742G Intel Core i3-370M (2.4 GHz) ya da Core i5-460M (2.53 GHz), veyahut i5-450M işlemciyle gelebilir ki sonuncu bizim test cihazımızın işlemcisiydi.  Bu işlemcinin standart saat hızı 2.40 GHz. İşlemci daha fazla güç gerektiği zaman otomatik olarak Turbo Boost özelliği sayesinde 2.66 GHz hızına çıkabiliyor. Core i5-450M'nin her iki çekirdeği de çoklu işlem yapma sayesinde toplam 4 çekirdeğe sahip olabiliyor. i5-450M 32 nm lik mimari ürünü ve güç tüketimi de 35 watt. .

Harici ekran kartı olan NVIDIA GeForce GT 540M (1024 MB) oyunlar ve diğer programlar için servisini değişik donanım hızlandırmaları ile sunuyor (CUDA, DirectCompute, OpenGL 4.0). Ekran kartı markete henüz giriş yaptı. Nvidia'nın grafik değiştiricisi Optimus,  Intel HD ile bu ekran kartı arasındaki geçisi sağlıyor. Diğer grafik değişim opsiyonları, örneğin ATI'ninkinin aksine ( TimelineX 4820TG, HD 6550M), Optimus'un bu işlemi otomatik ve düzgün yaptığını söyleyebiliriz.  

8 GB DDR3 RAM iki adet yuvada 4er GB'lık hafızalarıyla ve 640 GB kapasiteli sabit disk de multimedya cihazının donanım takımını tamamlıyor. 

CPUZ işlemci sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD sistem bilgisi
GPUZ Intel HD sistem bilgisi
GPUZ Nvidia GT 540M sistem bilgisi
DPC Latency Checker boş modda, gecikme yok
DPC Latency Checker WLAN açık/kapalı, kısa gecikmeler
 
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk sistem bilgisi

i5-450M bu fiyat aralığındaki diğer işlemciler ile benzer skorlar alıyor. Cinebench R11.5 (64 bit) bu işlemciye 2.19 puan veriyor. 460M işlemci de 2.2 puan alıyor. 430M 2.0 puan alırken i3-330M anca 1.75 puan alabiliyor. 

450M tek çekirdek hesaplamada düşük saat hızlı 430M'yi geçiyor (standart: 2.26, Turbo: 2.53 GHz). Turbo hızı ile 3362 puan alıyor işlemci. (Cinebench R10 Single Core 64 bit, Sony Vaio VPC-EB1S1E/BJ). 450M ise 3690 puan alıyor. 450M kendini i5-460M 'nin (3830 puan, Samsung QX310-S02DE) önüne koyamıyor. Gerçi farkın da %4 olduğunu da belirtmek lazım.

4.6
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
6.8
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
6.8
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
4.6
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.6
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.9
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2914
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6809
Cinebench R10 Shading 32Bit
4710
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3690 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8136 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4679 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
23.81 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.19 Points
Yardım
PCMark Vantage Result
5269 puan
Yardım

PCMark Vantage testinden 5269 puan topluyor ürün. Bu skor işlemci, ekran kartı, RAM ve sabit diskin tümsel bir şekilde performansının yansıması oluyor. Acer Aspire 5742D bu skorla Sony Vaio VPC-EB3Z1E/BQ'nun(5.603) hemen arkasından geliyor, diğer rakipleri MSI GE603 (5.574) ya da Acer Aspire 5820TG (5.745) gibi. Tüm bu rakiplerinin i5-460M işlemcileri var.

3DMark 05 Standard
14077 puan
3DMark 06 Standard Score
7458 puan
3DMark Vantage P Result
3785 puan
3DMark 11 Performance
958 puan
Yardım
Toshiba MK6465GSX
Maksimum transfer hızı: 34.2 MB/s
Minimum transfer hızı: 87.5 MB/s
Ortlama transfer hızı: 61.8 MB/s
Erişim hızı: 17.2 ms
Yakma hızı: 98.3 MB/s
İşlemci kullanımı: 1 %

5400 rpmlik Toshiba 5742G'nin 640 GB''lık sabit diskinin (MK6465GSX) sıralı okuma testinden aldığı sonuç 61.8 MB/s çıkıyor. CrystalDiskMark başka bir test ile bu sonucu 80 MB/s buluyor. Bu düşük değerlere rağmen PCMark Vantage testinden iyi skor alınıyor (3701 puan). Bunun sebebi ise patlama değerinin  98.3 MB/s çıkması. Bu değer diskin bir veriyi önbellekten okuma hızını gösteriyor.

Toshiba MK6465GSX 640GB
Toshiba MK6465GSX 640GB
HD-Tune 61.8 MB/s okuma
HD-Tune 61.8 MB/s okuma
Crystal Disk Mark 80 MB/s okuma
Crystal Disk Mark 80 MB/s okuma

Oyun Performansı

Wie wir testen - Leistung

Unigine Heaven 2.1: GT 540M için 13 fps / 326 puan ile iyi bir sonuç
Unigine Heaven 2.1: GT 540M için 13 fps / 326 puan ile iyi bir sonuç

 

Nvidia'nın yeni 5xxM serisinden GeForce GT 540M (1024 MB DDR3)ürünümüzün ekran kartı. Çipi GF108 çekirdeğine (Fermi) sahip ve DirectX 11 aile GDDR5 hafızayı destekliyor. Bu RAM'i özellikle bu fiyat aralığında biraz zor görürsünüz.

Hafıza bant genişliği ise Radeon HD 6550 gibi 128 bit. Bu durum yüksek çözünürlüklerde performansı düşürebilir ama zaten Aspire 5742G bu çözünürlükler ile uyumlu değil. Çekirdeğin saat hızı 672, hafızanın ise 800 MHz (GPUZ-Z aletlerine bakınız). Özellikler sayesinde hafıza hızı 900 MHzye kadar çıkabiliyor. Ekran kartı Optimus destekli ve bu sayede gerektiği yerde Intel HD ile geçiş yapılabiliniyor. Oyun testlerinde yaşadığımız sorunların sebebi genelde ilk başta Intel HD'nin çalışıyor olması idi ama ürünümüz 3 oyun testini de başarıyla bitirdi. 

Sentetik Benchmarklar

Uygun bir oyun laptopı arıyorsanız ilk olarak kendinize soruyorsunuz, hangi ekran kartına baksam diye: AMD'nin HD 6550M ya da HD 5650'si mi yoksa GeForce GT 540M'mi? Sentetik benchmarkların çoğunluğu Fermi ekran kartını seçiyor ancak oyunlar bu duruma farklı bir boyut katıyor. 

3DMark2006 (1280x1024) testinde Nvidia'nın yeni ürünü 7458 puan alıyor. HD 6440M (7182) ve HD 5650 (6903) yaklaşmak için i5-460M ya da daha güçlü bir işlemciye ihtiyaç duyuyorlar (misal Acer Aspire 5820TG-5464G75Mnks). 3DMark Vantage skoru (3785 puan) ise HD 5650'yi geçiyor (3494 puan), ancak HD 6550M ile aynı seviyede kalıyor (3700 puan).

Yine de Unigine Heaven ya da Futuremark 3DMark11 gibi benchmarklar GT 540M'nin DX11 performansına önceli veriyor. Unigine Heaven 2.1 testini ürünümüz 13 fps (skor 326), HD 5650 (10 fps) ve HD 6550 (11 fps) bitiriyorlar. 3DMark11 testinde ise ürünümüz 958 puan alıyor. HD 6550M (1107 puan) ve HD 5650 (1024 puan) ile burada daha iyi sonuçlar alıyorlar. Bir de şuna bakın: GeForce GTX 460M bu testten 1789 puan ile ayrılıyor (Medion Erazer X6811-MD97624, i7-740QM). Bu sonuçların karşılaştırıldığı ürünlerin işlemcileri Intel Core i5-460M ve i7-640QM'ye sahip (Acer Aspire 5820TGAcer Aspire 4820TG).

Risen: Yüksek detay seviyesinde 24 fps
Risen: Yüksek detay seviyesinde 24 fps

Sentetik testler GT540'ı favori gösteriyor. Peki ya gerçek oyunlar ne diyor?

Risen

Artık yeniliği kalmayan ancak laptoplar için hala büyük bir meydan okuma olarak sayılan bu oyunun testinde oynanış her iki Radeon çekirdeğinde hızlı i5 işlemciler ile bile çok da akıcı değil (1366x768 de 23 fps).  GT 540M de çok büyük bir avantaj sağlayamıyor. 24 fps ile çok fark yarattığı söylenemez. 

Risen
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1366x768all on/high, 4xAF24.1 fps
 1024x768all on/med, 2xAF35.5 fps
 800x600all off/low, 0xAF73.2 fps
Battlefield: Bad Company 2: Yüksek detaylarda hala oynanır sayılır – 29.6 fps.
Battlefield: Bad Company 2: Yüksek detaylarda hala oynanır sayılır – 29.6 fps.

Battlefield: Bad Company 2

Bu birinci şahıs vurma oyununda AMD ekran kartları hep iyi sonuçlar almışlardır. Yüksek detaylarda ve 1366x768 çözünürlüğünde her iki kart ta 32 fps ile oyunu çalıştırırken (HD 5650 & 6550) GT 540M 29.6 fps ile geride kalıyor.

Metro 2033
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1600x900High DX10, AAA, 4xAF18.4 fps
 1360x768Normal DX10, AAA, 4xAF28.6 fps
 800x600Low DX9, AAA, 4xAF51.7 fps

Metro 2033

Metro 2033 ile işler biraz değişiyor. GT 540M ortalama detay seviyesinde 28.6 fps ile oyunu oynatırken HD 5650 (25) ve 6550M (26) gerisinde kalıyorlar.

Metro 2033: GT 540M önde
Metro 2033: GT 540M önde
Metro 2033: Ortalama detay seviyesinde 28.6 fps ile oynanabilir
Metro 2033: Ortalama detay seviyesinde 28.6 fps ile oynanabilir
Metro 2033: Radeon Hd 5650 & 6550 yetişemiyorlar
Metro 2033: Radeon Hd 5650 & 6550 yetişemiyorlar
Metro 2033
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1600x900High DX10, AAA, 4xAF18.4 fps
 1360x768Normal DX10, AAA, 4xAF28.6 fps
 800x600Low DX9, AAA, 4xAF51.7 fps

Oyunlar Sonuç

Laptop almayı düşünüyorsanız GT 540M YA DA HD 6550 / HD 5650'dan hangisini seçeceğinize benchmark ve oyunlara bakarak karar verebilirsiniz. Bu ekran kartlarından hiç biri kategori olarak yüksekte kalmıyor. Kimi prograamlara ve oyunlar Nvidia'yı önde bulurken (3DMark2006, Unigine Heaven 2.1, Metro 2033), kimileri de Radeon'u önde buluyor (3DMark11, Battlefield). Bazen de taraflar berabere kalıyor (Risen, 3DMark Vantage). Ama 3-5 fazladan fps satın almayı tek başında etkilememeli. Bu durumda Aspire 5742G'nin içindeki Optimus ile Nvidia öne çıkıyor.

düşük orta yüksek ultra
Risen (2009) 73.2 35.5 24.1 fps
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 39.4 29.6 fps
Metro 2033 (2010) 51.7 28.6 18.4 fps

Emisyonlar

Hava çıkışı
Hava çıkışı

Sistem Gürültüsü

Acer'ın 15.6 inçliği sistem gürültüsü konusunda çok sorunlar çıkartmadı bize. Fan, siz örf yaparken müzik dinlerken ya da yazı yazarken düşük hızda çalışıyor. Hatta uzun süren bir boş kalma sürecinden sonra tamamen kapanabiliyor da. Boş modda ölçtüğümüz gürültüsü 31.4 dB çıkıyor. Sabit disk ise dönüşüyle 32.1 dB seviyesinde ses çıkartıyor. Sabit diskin çıkarttığı ses işlemi ve/veya ekran kartı ağır tempo altındayken gürültüsünü duyuramıyor bile. 

Üç oyun testimiz soğutma sistemini çok rahatsız etmiyor: Genelde 34.7 dB. Stres testi esnasında ise maksimum olarak 40.3 dB seviyesine ulaştık (Furmark & Prime95). Yine de fan bu durumdayken bile hep aynı hızda çalışıyor. Genel olarak fan yönetimini başarılı bulduk. Aspire sadece işlemi ve ekran kartı aynı anda ağır tempo altına girdiği zaman duyulur seviyede gürültü çıkartıyor. Normal ofis modunda mırıldanmaktan öteye geçmiyor.

Ses yüksekliği

Boşta
31.4 / 32.3 / 32.7 dB
HDD
32.1 dB
DVD
35.4 / dB
Çalışırken
34.7 / 40.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)
Stres testi: İşlemci maksimum 90 derece, ekran kartı ölçülemiyor.
Stres testi: İşlemci maksimum 90 derece, ekran kartı ölçülemiyor.

Sıcaklık

Taban bölgesinin ortalama sıcaklığı sörf yaparken ve word de dökümanlarla uğraşırken ancak 24 dereceye  çıkıyor. Benchmarklarımız sırasında da stres testinde bile 40 dereceye kadar ısındı. Yine de sol ve orta klavye alanı daha çok etkileniyor. Bu yüzden parmaklarınız ısınacaktır. İçerilerde isi durum çok daha vahim. İşlemcinin sıcaklığının 90 dereceye kadar çıktığını gördük ama malesef akran kartının sıcaklığını ölçemedik. 

Maksimum yük
 39.7 °C40.3 °C27.2 °C 
 41.1 °C42.1 °C28.1 °C 
 30.8 °C36.1 °C27 °C 
Maksimum: 42.1 °C
Ortalama: 34.7 °C
24.1 °C30.7 °C40 °C
24.6 °C33.3 °C39.5 °C
26.2 °C26.6 °C32.2 °C
Maksimum: 40 °C
Ortalama: 30.8 °C
Güç kaynağı  43.7 °C | Oda sıcaklığı 19.8 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.7 °C / 94 F, compared to the average of 31 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 42.1 °C / 108 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40 °C / 104 F, compared to the average of 39 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 22.4 °C / 72 F, compared to the device average of 31 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.1 °C / 97 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-7.2 °C / -13 F).

Hoparlörler

Artık üreticinin nereden kıstığını biliyoruz. Alışılmış stereo hparlörler yerine klavyenin üzerindeki plastik perfora bölgenin altında kalan bir tane mono hoparlör ile karşılaştık. Zaten Dolby Digital Theatre logosunu göremeyince anlamıştık. Tabii ki böyle hoparlörler bir multimedya bilgisayarından beklentilerini karşılayamıyor. Orta tonların yoğun olduğu çok çabuk kaybolan sesi ile hiç bir fark yaratamıyor. Bir çok yapay ses seçeneklerinin mono hoparlörler üzerinde etkisi yok. 

Ses seviyesi kısmen yüksek sayılır ancak belirli bir seviyeden sonra cızırtılar başlıyor. Bu durumda kulaklık almak farz oluyor. Bi bunu harici hoparlörler ile denedik  ve elde ettiğimiz ses cızırtısız ve kaliteli idi. 

Batarya ömrü

Aspire 5742G iki buçuk saatlik batarya ömrü ile çok da alkış toplayamıyor. Zayıf 48 Wh kapasiteli batarayanın bu duruma sebebiyet verdiğini düşünüyoruz. it is, as we will see in a moment, rather low. 

WLAN testimize ürün 2:36 saat (156 dk) dayandı. Bu test sırasında haber sitelerini gezindik ve bir kaç dosya indirdik. Eğer donanıma yüklenecek işlemler yapmazsanız batarya ömrü 3:35 saate kadar çıkabiliyor. BatteryEater'ın Reader's testinde en düşük parlaklıkta, kablosuz modüller devre dışı iken ve boş modda ölçümümüzü yaptık

DVD testimiz ise 160 dakika sürdü. 4400mAh bataryamız ise 96 dakikalık bir şarj sürecinden sonra diğer bir sefere hazir olmuştu. 

Charging: 96 min.
Charging: 96 min.
WLAN surfing: 156 min.
WLAN surfing: 156 min.
Idle: 215 min.
Idle: 215 min.
DVD movie: 160 min.
DVD movie: 160 min.
Load: 68 min.
Load: 68 min.
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
3h 35min
WLAN açıkken
2h 36min
DVD
2h 40min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 08min

Tüm enerji tasarruf seçenekleri açık iken ve parlaklık en düşük seviyede iken boş modun güç tüketimi 10.7 watt oluyor. Optimus bu haldeyken GT 540M'yi devre dışı bırakıyor. Bir çok boş anın da içinde olacağı gerçekçi ofis kullanımı esnasında güç tüketimi ortalama 20 watt oluyor. Aspire 5742G boş mod enerji tüketiminde rakipleri ile kapışmaktan çekinmiyor. Aspire 5741G-334G50Mn (i3-330M, HD 5470) 10.5 watt ile, Lenovo Thinkpad L512 (i3-330M, Intel HD) ise 9.2 watt ile mutlu olabiliyor.  Nvidia Optimus 5742G'de görüldüğü gibi güçlü bir notebookun da olduka enerji tasarufu yapma konusunda yetkin. 

GT 540M 3DMark2006 esnasında aktif olduğu için güç tüketimi 74.3 watta kadar çıkıyor. Maksimum güç tüketimini ise stres testleri esnasında görüyoruz. Elde ettiğimiz sonuç ise 91.7 watt. 90 wattlık adaptör tam bu iş için biçilmiş kaftan yanlız bu maksimum tüketim esnasında adaptör bataryayı şarj edemiyor.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.3 / 0.8 Watt
Boştadarkmidlight 10.7 / 14.3 / 18.3 Watt
Çalışırken midlight 74.3 / 91.7 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Sonuç

Acer bu ucuz kasayı günümüz popüler parçaları ile doldurmuş. Aspire 5742G-458G64Mnkk uygulamaları Core i5-450M ve 8 GB of RAM'in yanında (2x 4GB) . NVIDIA's GeForce GT 540M ile oldukça hızlı çalıştırıyor. Yüksek 3DMark 2006 skoru (7458) ile AMD's HD 5650 ve HD 6550M ile aynı seviyede çıkıyor ekran kartının performansı. Ayrıca kullanıcılar Optimus sayesinde Intel HD ve harici ekran kartı arasında değişim hakkına sahip oluyorlar. 

35 wattlık işlemcinin soğutma sistemi normalde ve oyun çalıştırırken de gayet sessizce çalışıyor. Sıcaklık ise 40 dereceyi çok ender geçiyor. Batarya ömrü de düşük güç tüketimi sayesinde mantıklı seviyelerde kalıyor (boşta: 10.7 watt, Optimus). Yine de zayıf 48 Wh kapasiteli batarya uzun tren yolculukları için yetmiyor. WLAN testimize 2.5 saat dayanabildi ürünümüz. 

5742G'nin kötü yanları ise açık alan kullanımı, bağlantı noktaları ve giriş cihazları. HD+ ekran iyi bir parlaklığa sahip ancak parlak tip ekranında oluşan kuvvetli yansımalar görüntüyü çok engelliyorlar. Bağlantı noktaları konusunda ise kullanıcılar özellikle eSATA, USB 3.0 ve ExpressCard girişlerini özleyeceklerdir. Klavye de iyi bir giriş cihazı olmaktan çok ötede kalıyor. Çok gevşek bu klavye gibi taban ünitesi de birazcık basınç ile inleyerek içine göçüyor. 

Eğer 700 euroya güçlü bir 3D performansı arıyorsanız ve giriş cihazları ile arayüzler konusunda çok da bir beklentiniz yok ise kesinlikle Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk'yi alabilirsiniz.

Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: Güçlü oyun performansı ancak işçilik ve bağlantı noktalarında eksiklik
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: Güçlü oyun performansı ancak işçilik ve bağlantı noktalarında eksiklik
Zur Verfügung gestellt von ...
Please share our article, every link counts!
İncelemede: Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk,ve bu ürünü bize sağlayanlar:
İncelemede: Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk,ve bu ürünü bize sağlayanlar:

Notebook özellikleri

Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk (Aspire 5742G Seri)
İşlemci
Intel Core i5-450M 2 x 2.4 - 2.7 GHz, Arrandale
Grafik kartı
NVIDIA GeForce GT 540M - 1024 MB, Çekirdek: 672 MHz, Bellek: 800 MHz, DDR3, ForceWare 259.97
Bellek
8192 MB 
, 2x4096MB PC3-8500
Görüntü
15.60 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, LG ekran LP156WH2-TLEA, parlak: evet
Anakart
Intel HM55
Harddisk
Toshiba MK6465GSX, 640 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC272 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller [B-2]
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: hoparlör çıkışı, mikrofon, Kart okuyucular: MMC/SD
Network
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Atheros AR5B97 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4)
Optik okuyucu
Pioneer DVD-RW DVRTD10RS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 34 x 381 x 253
Batarya
48 Wh Lithium-Ion, 4400mAh, 10.8V
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
Webcam: 1.3MP
Ek özellikler
12 Ay Garanti
Ağırlık
2.473 kg, Güç kaynağı: 358 g
Fiyat
799 Euro

 

Acer's Aspire 5742G (versiyon: 458G64Mnkk)
Acer's Aspire 5742G (versiyon: 458G64Mnkk)
ve DDR3 RAM (iki yuva) de değiştirilebiliyor. Bizim modelimizde  2x4GB var!
ve DDR3 RAM (iki yuva) de değiştirilebiliyor. Bizim modelimizde 2x4GB var!
Çok parlamayan ve çok yansıtıcı ekran ile güneş altında çalışmak çok zor
Çok parlamayan ve çok yansıtıcı ekran ile güneş altında çalışmak çok zor
Batarya yuvarlanarak girip çıkıyor.
Batarya yuvarlanarak girip çıkıyor.
14.5 inçlik 2.5 saatten biraz daha fazla dayanabiliyor.
14.5 inçlik 2.5 saatten biraz daha fazla dayanabiliyor.
Bataryanın kapasitesi 48 Wh (4400 mAh).
Bataryanın kapasitesi 48 Wh (4400 mAh).
90 wattlık adaptör oldukça büyük (358 gram).
90 wattlık adaptör oldukça büyük (358 gram).
Maksimum güç tüketimi olan 91.7 wattı karşılayabilecek kapasiteye sahip.
Maksimum güç tüketimi olan 91.7 wattı karşılayabilecek kapasiteye sahip.
Ancak oldukça büyük ve ağır.
Ancak oldukça büyük ve ağır.
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: Eğilen tuşlar çok da zevk vermiyor.
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: Eğilen tuşlar çok da zevk vermiyor.
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: Düz ve kaymayan plastik, ofis kullanımında memnun edici olacaktır.
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: Düz ve kaymayan plastik, ofis kullanımında memnun edici olacaktır.
2.5 inçlik sabit diskin yanında mini PCIe WLAN modülü
2.5 inçlik sabit diskin yanında mini PCIe WLAN modülü
Bu küçük kompartmanın içinde bir koy yok. Boyutlarına bakılacak olursa tam boyutlu bir mini PCIe.
Bu küçük kompartmanın içinde bir koy yok. Boyutlarına bakılacak olursa tam boyutlu bir mini PCIe.
Bağlantı noktaları mütevazi. USB 3.0 ,eSATA ve ExpressCard yok (resimdeki: USB 2.0).
Bağlantı noktaları mütevazi. USB 3.0 ,eSATA ve ExpressCard yok (resimdeki: USB 2.0).
600 eurodan başlayan fiyatıyla çok yönlü bir ürün.
600 eurodan başlayan fiyatıyla çok yönlü bir ürün.
Core i5-450M & 2x 4GB RAM haricinde donanımında şu da var:
Core i5-450M & 2x 4GB RAM haricinde donanımında şu da var:
The 5742G NVIDIA GeForce GT540M ile Optimus'u (ekran kartı değişimi) beraber barındıran ilk ürün.
The 5742G NVIDIA GeForce GT540M ile Optimus'u (ekran kartı değişimi) beraber barındıran ilk ürün.
TFT ve çerçevesi üründeki tek cilalı yüzeyler.
TFT ve çerçevesi üründeki tek cilalı yüzeyler.
Toz ve çizikler burada çok çabuk toplaşıyorlar (webcam).
Toz ve çizikler burada çok çabuk toplaşıyorlar (webcam).
Mat yüzeyde eğer görünür bir motif olsaydı
Mat yüzeyde eğer görünür bir motif olsaydı
çizik ve parmak izlerine karşı dirençli olurdu.
çizik ve parmak izlerine karşı dirençli olurdu.
Kasa çok da sağlam değil ve denemelerimizde çatırdamaya başladı.
Kasa çok da sağlam değil ve denemelerimizde çatırdamaya başladı.
Monokrom renk ve düz detaylar (açık)
Monokrom renk ve düz detaylar (açık)
sizin 3D oyunlar sırasında dikkatinizi dağıtmıyor (menteşeler/hoparlör).
sizin 3D oyunlar sırasında dikkatinizi dağıtmıyor (menteşeler/hoparlör).
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: Nvidia GT 540M ve 8 GB RAM pazarlık avcısını mutlu edecektir.
Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk: Nvidia GT 540M ve 8 GB RAM pazarlık avcısını mutlu edecektir.

Benzer Notebooklar

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Acer Aspire V17 Nitro BE VN7-793G Notebook (GTX 1060 Black Edition)
GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 17.30", 3.13 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire F15 F5-573G-53V1 Notebook
GeForce GTX 950M, Core i5 6200U, 15.60", 2.412 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire V Nitro Black Edition VN7-792G-74Q4 Notebook
GeForce GTX 960M, Core i7 6700HQ, 17.30", 3.06 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire E5-473G Notebook
GeForce 940M, Core i5 5200U, 14.00", 2 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire E5-772G Notebook
GeForce 940M, Core i7 5500U, 17.30", 3 kg
Kısa inceleme: Acer TravelMate P276-MG-56FU
GeForce 840M, Core i5 4210U, 17.30", 3 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire E5-571G-536E Notebook
GeForce 840M, Core i5 4210U, 15.60", 2.36 kg

Linkler

Fiyat karşılaştırması

Artılar

+GT 540M ile iyi 3D performansı
+İyi uygulama performansı
+Nvidia Optimus ile düşük güç tüketimi
+Düşük sistem gürültüsü
+Az ısı üretimi
+Nümerik pad & yön tuşları
+Kabul edilebilir batarya ömrü
 

Eksiler

-Düşük kontrastlı TFT
-TFT açık alan için uygun sayılmaz
-Az arayüz
-Arayüzlerin tezat konuşlandırılması
-Esnek klavye
-Çatırdayan kasa

Kısaca

Neyi sevdik

Bir Nvidia ekran kartını böyle ucuz bir notebookta görebilmek. Mat yüzey yağlı lekeleri engelliyor.

Ne eksikti

Bir multimedya notebookunda bile kullanıcı güzel bir klavye görmek ister.

Neye şaşırdık

8 GB RAMin 700 euroluk bir laptopta gelmesi. Gökten taşlar yağacak.

Rakipleri

HD 6550: Acer Aspire TimelineX 4820TG (850 euro), HP Pavilion dv6-3299eg Rossignol Edition (800 euro), Acer Aspire 5942G (750 euro), Acer Aspire TimelineX 5820TG (780 euro), HP Pavilion dv6-3110eg (75 euro), Sony Vaio VPC-EB1M1E/T (760 euro), Toshiba Satellite L650-1GT (600 euro

Değerlendirme

Acer Aspire 5742G-458G64Mnkk - 01/21/2011 v2(old)
Sebastian Jentsch

İşcilik
78%
Klavye
82%
Mouse
84%
Bağlanılabilirlik
60%
Ağırlık
81%
Batarya
73%
Görüntü
64%
Oyun performansı
84%
Uygulama performansı
88%
Isınma
86%
Ses
88%
İzlenim
86%
Ortalama
80%
79%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Acer Aspire 5742G Notebook (GT 540M)
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)