Notebookcheck

İnceleme Acer Aspire 7551G Notebook

Florian Glaser, 08/21/2010

Saf eğlence 17 inçlik ekranı, DirectX 11 uyumlu ekran kartı, 4 çekirdekli işlemcisi ve BluRay sürücüsü: Acer iddialı parçalara sahip bu multimedya bilgisayarı olan Aspire 7551G-N934G64Bn'yi adil bir fiyat ile piyasaya sunuyor. Biz de bir göz attık acaba gerçekten de bu kadar inanılmaz mı diye.

Acer Aspire 7551G-N934G64Bn

Acer çizgisine sadık kalıyor ve yeni Aspire 7551G serisine ait bir çok model çıkartıyor. Bunların arasından 4 tanesini seçtik ve bu sayede bu serinin ürünlerine bir nebze de olsa ışık tuttuk. 

Iİlk olarak Aspire 7751G-N834G32Mn ile başladık 650 euroluk fiyatıyla. Kullanıcı bu fiyata AMD'den 3 çekirdekli işlemci (Phenom II X3 N830, 3x 2.10 GHz), 320 GB kapasiteli bir sabit disk ve bir DVD yazıcıya sahip oluyor. ATI'den Radeon HD 5470 ise ekran kartı olarak görevini bir noktaya kadar yerine getiriyor çünkü zayıf bir ekran kartı sayılır.  Aspire 7551G-N934G32Mn fise 730 euroya çok daha fazla grafik performansı vaadediyor Mobility Radeon HD 5650 ekarn kartı ve Phenom II X4 N930 4 çekirdekli işlemcisiyle (4x 2.00 GHz).

Acer eğlence hayranları için biraz daha kollarını sıvamış. Aspire 7551G-P524G64Bn sadece Mobility Radeon HD 5650 ekran kartı ve geniş 640 GB kapasiteli bir sabit diske sahip değil aynı zamanda BluRay sürücüsü ile birlikte 760 euro ya mevcut. Bu ürününe Acer Turion II P520 çift çekirdekli (2x 2.00 GHz) işlemcisini uygun görmüş. Biz ise Aspire 7551G-N934G64Bn modelini inceledik ki bu model diğer bahsettiğimiz tüm modellerin avantajını toplamış adeta. Donanım parçaları ise Phenom II X4 N930, Mobility Radeon HD 5650, 640 GB kapasiteli bir sabit disk ve BluRay sürücü. Fiyatı ise 830 euro civarında.

Bunun haricinde her modelin 17.3 inçlik 16:9 bakış oranında 1600x900 çözünürlüğünde bir ekranı var. Her bir RAM yuvası 4GB DDR3 RAM kapasitesine sahip olabiliyor. Şaşırtıcı olmasa gerek- işletim sistemi olarak Windows 7 Home Premium 64 bit kullanılmış.

Kasa

Kasa açısından bakacak olur isek Aspire 7551G temelde 15 inçlik kardeşi Aspire 5551G ile aybı avantaj ve dezavantajlara sahip sayılır.

Özellikle tasarım konusunda artı puan verebiliriz. Kasa gümüş ekran kapağı ve  motifli yüzeyi dolayısıyla taze yeni bir izlenim bırakıyor. Başka bir övgü noktası ise bilek dinlendirme bölgesinin fırçalanmış alüminyum deseni ile göze hitap ediyo olması. ki bu durum Aspire 7551G'ye belli bir miktar kaliteye sahip olduğunu kanıtlıyor. Notebookun 17 inçlik ekranı ve 2.9 kiloluk ağırlığı ile tam olarak hareketli kullanım için çok da uygun olduğunu iddia edemeyiz ama bu taşınamayacağı anlamına gelmez. Bunun haricinde zaten 34 mm lik kalınlığı ile çok da iri bir ürün değil.

Şimdi de biraz kötü yanlarını inceleyelim. Sağlamlık çok da iyi seviyelerde sayılmaz. Örneğin oynak ekran kapağı kolayca içine göçebiliyor ve bükülebiliyor. Ayrıca bilek dinlendirme bölhesi de merkez kısmından içine doğru göçebiliyor ve bu durumda kasa ucuz çatırdama sesleri ile inliyor. Test ürünümüzün işçiliği de mükemmel sayılmaz. Optik sürücünün çok değişik boyutlarda boşlukları var. Çok hassas ekran çerçevesi de başka bir zayıf nokta sayılır. Diğer yüzeylerin aksine ekran çerçevesi cilalı yüzeyle kaplanmış ve bu yüzden çizik ve parmak izlerine karşı çok hassas.

En azından menteşeler görevlerini doğru düzgün yerine getiriyor. Kapaktan tutup kaldırdığımızda ekran açılmadı. Maksimum açılma açısı ise 160 derecenin üzerinde sayılır.

Özellikler ve aksesuarlar

Bağlantı noktaları

Acer bağlantı noktaları açısından oldukça muhafazakar davranmış. Kullanıcı ürünün üzerinde boşu boşuna ExpressCard yuvası aradığı gibi Firewire ya da eSATA yuvası da arayacaktır. Zaten geri kalan bağlantı noktaları da standart yuvalardan, yani her notebookta bulabileceğiniz cinsten. Bu durumda Aspire 7551G'nin üzerinde bulabileceğiniz yuvalar Kensington kilidi, RJ-45 gigabit LAN, 3 adet USB 2.0 yuvası(2 sağda 1 solda), ses girişi ve ses çıkışı oluyor. Harici monitörler VGA ya da HDMI ile bağlanabilir, ekran yuvası mevcut değil. Acer ayrıca ön tarafa SD, MMC, MS, MSPRO ve XD formatlarını destekleyen beşi bir arada kart okuyucu da yerleştirmiş. 

Bizim düşüncemize göre yuva dağılımı yetersiz kalmış. Sebep: Acer bağlantıların çoğunu sağ ve sol tarafın önlerine doğru konuşlandırmış, bir kaç kablo bağlantısından sonra dirseğiniz ve fareniz için yeterli yer kalmadığını farkediyorsunuz.

sol: güç girişi, gigabit LAN, VGA, HDMI, USB 2.0, 2 ses yuvası
sol: güç girişi, gigabit LAN, VGA, HDMI, USB 2.0, 2 ses yuvası
sağ: 2 USB 2.0, optik sürücü, Kensington kilidi
sağ: 2 USB 2.0, optik sürücü, Kensington kilidi

Yazılım ve aksesuarlar

Asustan daha da önce bildiğimi gibi Aspire 7551G'nin sistemi de bir çok yazılım ile tıka basa doldurulmuş. Bu yazılımların çoğu azıcık bile işinize yaramayacağı için bunlara bloatware( hafıza ve işlemciyi işgal eden yazılımlar) deniyor. Bu yazılımlar ile dolu bir sistemin dezvantajı ise yavaş çalışma hızı ve sistemin uzun sürede açılacak olmasıdır. Bir çok program da görev çubuğunda bir ikon ile kendine yer edindiği için bu durum rahatsızlık verici pop-up lar ile karşılaşmanızı oldukça olağan kılacaktır. Bu yüzden kullanıcılara zaman alacak olsa bile bilgisayarının başına oturup gereksiz bu programları teker teker silmesini tavsiye ediyoruz.  

Acer en azındaan bir yazılımı ile övünebilir. Bu yazılım ise BluRay disklerini de oynatabildiğiniz PowerDVD 9 yazılımı. Eğer Aspire 7551G bu yazılım ile beraber gelmiyor olsa idi daha pahalı bir yazılımı satın almak zorunda kalabilirdiniz. Acer aryrıcaa bir uzaktan kumanda  eklemiş ki bu sayede Aspire 7551G'yi koltuğunuzdan veya uzaktan da kontrol edebilirsiniz ve film izleyebilirsiniz.  Kulalnıcı paketten sadece kısa bir giriş rehberi, bir garanti kartı, kıs bir başlangıç rehberi ve 90 wattlık adaptör bulacaktır. Acer her zamanki gibi işletim sistemi DVD'leri eklememiş.

Giriş cihazları

Klavye

Genel olarak bakılırsa klavyeyi beğendiğimizi söyleyebiliriz. Ayrık tuşlar kendilerini belirgin boyutlarıyla belli ediyorlar ve hepsinin kabul edilebilir basınç noktaları mevcut. Sadeec yön tuşları dikey alanda biraz dar kalmışlar ve sol left tuşu biraz daha geniş olabilirmiş. Özellikle alfanümerik padin sağlamlığı konusunda bir iki gelişme yapılabilinirdi. Optik sürücü altında bulunduğu için orta boyutta bir basınç uygulandığında içine göçme durumuna rastlamanız işten bile değil. En sinir bozucu durum ise gürültülü ve tıkırtılı ses çıkartan tuşların son model izlenimini yoketmesi idi.

Touchpad

Aspire 7551G'nin en kuvvetli yönlerinden biri çok kaliteli touchpadi sayılır. Biraz yere gömülü pozisyonundan dolayı yerine alışmak çok zamanınızı almıyor. Bunun yanında nispeten yumuşak yüzeyinde parmaklarınızı kaydırmanız oldukça keyifli. 90x50 mm boyutlarındaki bu touchpad ayrıca çok dokunuşlu özelliklere de sahip. Dikey kaydırma çubuğu mükemmel çalışıyor ve Acer konumu belli olsun diye kendisini beyaz bir çizgi ile belirtmiş ve bu çubuğu kullandığınızda gereksiz fonksiyonlar ya da sesler tetiklenmiyor.

Klavye
Klavye
Touchpad
Touchpad

Ekran

17.3 inçlik ekran 43.45 cm lik diyagonalı ile her türlü multimedya ihtiyacınızı gösterebilecek bir alana sahip. Bunun yanında 1600x900 lük çözünürlük ile aynı anda yanyana açılmış 2 pencere ile çalışabilirsiniz. Filmler de 16:9 luk bakış oranından yararlanıyorlar ki bu sayede siyah bantları daha az görebilirsiniz.

147.4
cd/m²
126.2
cd/m²
146.2
cd/m²
176.3
cd/m²
189.7
cd/m²
177.9
cd/m²
185.4
cd/m²
203
cd/m²
182.4
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 203 cd/m² Ortalama: 170.5 cd/m²
Aydınlatma: 62 %
Kontrast: 229:1 (Siyah: 0.83 cd/m²)

Yani kısaca mükemmel özelliklere sahip bir monitör ile karşı karşıya kalmış olabilirdik eğer orta kalitede ekran özellikleri sergilemeseydi. 170.5 cd/m2 parlaklık değerlerinde rahatça çalışabilirsiniz ancak çoğu oyun ve film esnasında daha yüksek bir  parlaklık seviyesine ihtiyaç duyduğunuzu farkediyorsunuz. Test cihazımızın aydınlanma değeri ise tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşatan cinsten. En karanlık noktasında 126.2 cd/m2 ve en parlak noktasında 203.0 cd/m2 değerilnde parlaklığa sahip olunca aydınlanma değeri %62 çıkıyor. En azından  düşük aydınlanma çok da dikkat çekmiyor. 

Siyah değerleri ekranın orta yerlerine doğru 0.83 cd/m2 olarak ölçülüyor. Karanlık yerler çok karanlık değil de biraz da gri gibi gözüküyor. Kontrast ölçümünde karşılaştığımız 229:1 çok abartamayacağımız cinsten. Yine de günümüz multimedya notebookları bu değerden daha iyisine çok da kolay ulaşamıyorlar. Sonuç olarak renk skalası fena değildi. Görüntüler mat bir ekrana kıyasla çok daha parlak gözüküyor. 

Açık alan
Açık alan

Aspire 7551G is, tahmin edebileceğiniz gibi açık alan kullanımı için uygun sayılmaz. Acer bu ürününde yansıtmasız kaplamalı ekran kullanmadığı için ışığa maruz kaldığında yoğun yansımalarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Kullanıcı kapalı alanda bile sıklıkla rahatsız edici yansımalar ile karşı karşıya kalıyor. Eğer ofis ve internet aktiviteleri ile çok zaman geçiriyorsanız mat ekranlı notebookunuza yansıtmasız folyo almanızı tavsiye ederiz. 

Bakış açıları hakkında kısa bir yorum yapmak gerekirse şunu belirtelim ki hem yatay hem de dikey düzlemlerde bakış açısı oldukça kısıtlı kalıyor. Renk teslimi ve aydınlanma küçük bir sapmada bile yanılsamalara uğruyor. Bu durum bir kaç arkadaşınızla bir film izlemek isterseniz hep karşınıza çıkacak bir soru. Sadece en fazla bir kişi ekrandaki içerikleri rahatça algılayabiliyor.

Acer Aspire 7551G-N934G64Bn bakış açıları
Acer Aspire 7551G-N934G64Bn bakış açıları

Performans

Phenom II X4 N930: 4 çekirdek
Phenom II X4 N930

Uzun zaman aldı ama sonunda karşımızda: AMD 4 çekirdekli notebook işlemcisi Phenom II X4'ün gelişini sevinçle kutluyor. Intel'in Core i-4 çekirdekli işlemcileri gibiPhenom II X4 de 45nm mimarisine sahip. Acer, Aspire 7551G için N930 modelini uygun bulmuş 35 wattlık tüketimiyle. Karşılaştırabileceğiniz Core 2 Quad ve Core i7 işlemcilerinin 10 watt daha çok tüketimi var. N930'un önbelleği ise sadece 2MB ile çok sınırlandırılmış. Karşılaştırmak gerekir ise Core i7 serisinin L2 ile beraber L3 önbelleği de mevcut ki bu durumda 6-8 MB kadar daha fazla önbelleğe sahip oluyor.

5.8
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
6.9
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
7.2
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
6.7
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.7
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.8
HWiNFO
HWiNFO

Orta seviye ATI marka ekran kartı olan Mobility Radeon HD 5650 sistemin parçalarından biri. Radeon HD 5650'nin 400 bütünleşik gölgeleyicisi (HD 5870: 800 bütünleşik gölgeleyici), 627 milyon tranzistörü (HD 5870: 1040 million) ve 1024 MB  DDR video hafızası var. Malesef video hafızası sadece 128 bitlik, bu da yüksek çözünürlüklerde biraz yavaşlamaya yol açacaktır. Acer hiç deney yapmamış ve çekirdek için  550 MHz  ve hafıza için 800 MHz hızını uygun görmüş. Radeon HD 5650 ayrıca türünün en modern ürünü olan DirectX11 desteğine de sahip. ATI güç tüketimini de şaşırtıcı bir şekilde 40 nm mimarisine rağmen 15-19 watt arasında tutabiliyor.

CPUZ işlemci sistem bilgisi
HDTune sistem bilgisi
GPUZ sistem bilgisi
CPUZ Grafik sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
HDTune sistem bilgisi
System information Acer Aspire 7551G-N934G64Bn

İşlemci Performansı

Phenom II X4 N930'yi sadece kendisiyle eşit saat hızına sahip Core 2 Quad Q9000 (Medion X9613) ile karşılaştırmadık, ayrıca çift çekirdekli Core i5-430M (Acer Aspire 4820TG) ile de uygulama benchmarklarında yarıştırdık. Phenom II X4 N930 Cinebench R10'da tekli çekirdek işlemlerinde çok da parlak durmuyor. Bu testte ne Q9000(2643 puan)'e ne de i5-430M'ye (3446 puan) yetişebiliyor ki ikincisine turbo modunda yetişmesi neredeyse imkansızlaşıyor. Q9000 çok çekirdekli işlem  testinde ise birinciliği devralıyor(8584 puan). i5-430 (7849 puan) ve N930 (7432 puan) ile yakından takip ediyorlar. Benzer durum 3DMark Vantage işlemci testinde de göze çarpıyor: N930 6731 puanla sonuncu, onun önünde i5-430M 7339 puanla ikinci ve Q9000 7817 puan ile birinci. 

Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
2101 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7532 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4160 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
16.51 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.27 Points
Yardım
PCMark Vantage Result
4380 puan
Yardım

Ekran kartı Performansı

Phenom II X4 N930 ve Radeon HD 5650 3DMark 03 testinden 20076 puan alıyor. Ancak Radeon HD 5650 Core i5-430M (Acer Aspire 4820TG), ile detseklendiği zaman performans %5 daha artıyor ve sonuç 21056 puan çıkıyor. Bu fark 3DMark 05'te çok artıyor.  Aspire 4820TG 13430 puan ile Aspire7551G'ye (11218puan) %19 fark atıyor. Bu fark 3DMark 06'da kapanıyor. Aspire 6719 puan toplarken Aspire 7551G 6661 puan ile yakın takipte bulunuyor. 3DMark Vantage testinde ise Aspire 7551G 3315 puan ile Aspire 4820TG'yi(3415 puan) %3lük bir fark ile takip ediyor.

3DMark 03 Standard
20076 puan
3DMark 05 Standard
11218 puan
3DMark 06 Standard
6661 puan
3DMark Vantage P Result
3315 puan
Yardım

Sabit disk Performansı

Acer, Aspire 7551G'yi kaliteli üretici Western Digital'dan (WDC WD64000BEVT-22A0RT0) 640 GB'lık bir sabit disk ile donatmış. Ortalama transfer hızı ise 65.5 MB/s ile standart 5400 rpm lik sabit disklerden daha hızlı. Erişim hızı olan 17.8 ms ise ortalama bir değer.  Acer sabit diski tek bir parça ile bölümlendirmiş(583 GB) ki bu herkesin hoşuna gitmeyecektir.

WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0
Maksimum transfer hızı: 41.4 MB/s
Minimum transfer hızı: 88.6 MB/s
Ortlama transfer hızı: 65.5 MB/s
Erişim hızı: 17.8 ms
Yakma hızı: 86.5 MB/s
DPC Latency Checker Acer Aspire 7551G-N934G64Bn
DPC Latency Checker

Performans Sonuç

Görüldüğü kadarıyla Phenom II X4 N930 şüphesiz iyi bir uygulama performansı gösteriyorr. Intel rakipleriyle karşılaştırıldığı zaman N930'un performansı hayal kırıklığına uğratıyor çünkü işlemci Core i7 ve Core 2 Quad serisinin 4 çekirdeklilerinin hızına hatta Core i5-serisinin çift çekirdekli hızına bile ulaşamıyor. Bu yüzden AMD hayranları için durum değişmeyecektir ancak diğer herkes Intel'i tercih etmek isteyecektir.

Oyun Performansı

Wie wir testen - Leistung

Anno 1404

Anno 1404 benchmarkımızda 1280x1024 çözünürlüğünde çok yüksek detay seviyesinde 4XAF ayarında çok da akıcı olmayarak 27.9 fps ile çalıştı. Eğer 1600x900 çözünürlüğünde akıcı bir oynanış dilerseniz detayları yüksek seviyeye düşürmeniz lazım. Bu durumda Anno 1404 hala harikulade çalışıyor. 

Anno 1404
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024very high, 0AA, 4AF27.9 fps
 1024x768low, 0AA, 0AF93.5 fps

Modern Warfare 2

Modern Warfare 2 şu an çok popüler bir oyun sayılır ve 1366x768 çözünürlüğünde yüksek detay seviyesinde ve 4XAA ayarında 35.8 fps ile gayet akıcı çalışıyor. Aspire 4820TG grafik benchmarklarında da önde olduğunu 37.9 fps ile kanıtlıyor (+%6)

CoD Modern Warfare 2
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1366x768all on/high vsync off, high textures, 4xAA35.8 fps
 1024x768all on/med vsync off, normal textures, 2xAA43.5 fps

Shift

1600x900 çözünürlüğünde akıcı bir oynanış için ortalama detay seviyesiyle yetinmek zorunda kalsanız bile 1366x768 çözünürlüğünd gayet de yüksek detay seviyesi 4xAA ayarında 31 fps ile oldukça akıcı çalışıyor. İlk dfa Aspire 4820TG 29.9 fps ile geride kalıyor bu testte.

Need for Speed Shift
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1366x768all on/high, 4xAA, triliniarAF31 fps
 1024x768all on/med, 2xAA, triliniarAF38.3 fps

Bad Company 2

Shift, 1600x900 çözünürlüğünde ancak ortalama detay seviyesine izin veriyor. Aspire 7551G 1366x768 çözünürlüğünde yüksek detay seviyesi ve 4XAF ayarında 29.6 fps ile zorlanıyor. Bad Company 2 dört çekirdekli işlemcilerden çok daha fazla yararlanabildiği için Aspire 4820TG 28.1 fps ile yenilgiye uğratılıyor. 

Battlefield: Bad Company 2
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1366x768high, HBAO on, 1xAA, 4xAF29.6 fps
 1366x768medium, HBAO off, 1xAA, 1xAF44 fps

Risen

1366x768 çözünürlükte yüksek detay seviyesi ve 4XAF ayarında takılmalarla karşıkarşıya kaldık ve üzücü 21.6 fps sonucuna ulaştık. Aspire 4820TG de 22.6 fps ile (+%5) akıcı bir oynanış sunamadı. Bu yüzden doğal çözünürlükte ortalama detay seviyesinde kalmalısınız.

Risen
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1366x768all on/high, 4xAF21.6 fps
 1024x768all on/med, 2xAF32.7 fps

Metro 2033

Metro 2033 en iyi oyun notebooklarını bile inanılmaz donanım gereksinimleri yüzünde zor durumda bırakıyor. O yüzden bu shooter oyununun normal detay seviyesinde ve Direct X 10 altında 27.1 fps ile tıkanmasına şaşırmamak lazım (1366x768). Metro 2033 Aspire 4820TG'de 26.4 fps ile daha da yavaş çalışıyor.

Metro 2033
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1360x768Normal DX10, AAA, 4xAF27.1 fps
 800x600Low DX9, AAA, 4xAF57 fps

Dirt 2

DirectX 11'in gelişmiş efektleri Radeon HD 5650'yi o kadar çok zorluyor ki 1366x768 çözünürlüğünde yüksek detay seviyesinde ve 2XAF ayarında ancak 28.5 fpsye ulaşabiliyoruz. Aspire 4820TG ise aynı ayarlarda 24.9 fps ile açık ara geride kalıyor. Sebep: Anno 1404 yanında, Bad Company 2 ve Shift, Dirt 2 4 çekirdekli bir işlemciden çok daha fazla yararlanabiliyorlar.

Colin McRae: DIRT 2
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1360x768High Preset, 2xAA28.5 fps
 1024x768Medium Preset, 0xAA61.3 fps

Crysis

Son olarak Aspire 7551G en zor testi olan Crysis ile karşı karşıya kalıyor. Orta sınıf bir ekran kartında sıkılkla görüldüğü gibi Radeon HD 5650 yüksek detay seviyesinde çok zayıf kalıyor hangi çözünürlükte oynanırsa oynansın(1024x768 de 29.2 fps örneğin). En azından ortalama detay seviyesinde akıcı bir oynanış ile karşılaşılıyor(1024x768'de 42.8 fps).

Crysis - GPU Benchmark
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768High29.2 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF42.8 fps

Oyun performansı-Sonuç

The Phenom II X4 N930 oyun performansı alanında sentetik benchmarklardan daha iyi sonuçlar veriyor. Eğer bir oyun işlemcinin maksimum 2 çekirdeğini kullanıyorsa Intel'in popüler i5-430'u genelde farkını konuşturuyor. Diğer yandan ise N930 4 çekirdekli işlemciler için optimize edilmiş oyunlarda Intel rakiplerini geride bırakıyor. Fiyat konsunda da Phenom II X4 farkını ispatlıyor. Intel'in Core i7 serisi işlemciler genelde 900 eurodan daha ucuz oyun oynamaya elverişli multimedya notebooklarında bulunmaz iken Phenom II X4 işlemcileri çok iyi bir fiyat/performans oranı çiziyor.

Sonuç olarak Phenom II X4 N930 ve Radeon HD 5650 ikilisi iiyi bir oyun performansı sunuyor. Kalite arttırıcı ayarları (AA ve AF) kullanmayacak olursanız Aspire 7551G piyasadaki çoğu oyunu ortalama ve yüksek detay seviyesinde rahatlıkla ve akıcı bir şekilde çalıştırabilir. 

düşük orta yüksek ultra

Emisyonlar

Sistem gürültüsü

Aspire 7551G gerçekten sessizliği çok seviyor. Ürünü sadece ağır tempoya tabii tuttuğunuzda fanı ancak duyabilir hale geliyorsunuz. Fan kısa zaman aralıkları içinde frekansını yükseltebiliyor ancak bu bizim canımızı hiç sıkmadı. Bir DVD ya da CD sürücüye yerleştirildiği zaman ve verilere erişilmek istenildiği zaman belirli bir seviyede ses çıkıyor ki bu çoğu notebookun ortak noktası sayılır. İlaveten optik sürücü BluRay disklerini okurken biraz takırdıyor ancak bu ses te zaten ses atmosferinde kayboluyor.

3 boyutlu uygulamalarda ve oyunlarda ise yayılım yapılan gürültü seviyesi duyulur ile çok duyulur arasında gidip geliyor. Yine de kullanıcı bu sesleri gürültücü oyunları oynarken duymayacaktır. Ses seviyesi ilginç bir şekilde en ağır tempo altında bile değişmiyor. Bir çok notebook 40 dB(A) seviyesini kolaylıkla geçer ancak Aspire 7551G 'ye her ne kadarlık bir tempo altında kalsa bile memnuniyet verici sessizliği sayesinde hakkını vermeyi düşünüyoruz.

Ses yüksekliği

Boşta
29.6 / 32.3 / 36.4 dB
HDD
32.7 dB
DVD
35.6 / dB
Çalışırken
39.5 / 39.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)
boş modda sıcaklık
boş modda sıcaklık
tam tempo altında sıcaklık
tam tempo altında sıcaklık

Sıcaklık

Ses yayılımı memnun ediciyken ısı yayılımı konusunda bir kaç eleştirimiz olacak. Üst bölge maksimum 32.7°C ile genelde serin kalırken alt bölgede ısınma ağır tempo altında 46.7 dereceye kadar tırmandı. Eğer notebookunuzu kucağınızda kullanmayı düşünüyorsanız kısa sürede rahatsızlık duyacaksınızdır. Ayrıca bilek dinlendirme bölgesi de  yine ağır tempo altında 39.8°C 'ye kadar ısınırken WASD tuşları ise 41.0°C'ye kadar ısınıyor. 

Biraz da içerilerine bakalım. Hem işlemci (~53°C) hem de ekran kartı (~48°C) gayet serin kaldıklarını kanıtladılar. Parçaların sıcaklıkları ise en ağır tempo altında yaklaşık 20 derece daha arttı (Prime+Furmark). Bu sırada Radeon HD 5650 maksimum olarak 69 dereceye ve  Phenom II X4 N930 ise 72 dereceye kadar ısındılar. İşlemci çok ağır tempo altına girdikten hemen sonra saat hızını 2000den 800 MHz'ye düşürüyor. Bu durumda tıkanmalar gerçekleşiyor. Ancak böyle bir durum oyun oynarken asla başınıza gelmeyeceği için bu tarz hızlanma ve yavaşlamalardan çekinmenizze gerek yok. En azından performanın düşmediğini gözlemledik.

Maksimum yük
 41.3 °C40.6 °C37.4 °C 
 41 °C39.8 °C35.1 °C 
 35.9 °C39.8 °C34.4 °C 
Maksimum: 41.3 °C
Ortalama: 38.4 °C
34.1 °C43.6 °C35.4 °C
34.3 °C46.7 °C44 °C
33.4 °C39.4 °C41.8 °C
Maksimum: 46.7 °C
Ortalama: 39.2 °C
Güç kaynağı  50 °C | Oda sıcaklığı 22 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.4 °C / 101 F, compared to the average of 30.9 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.3 °C / 106 F, compared to the average of 36.5 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 46.7 °C / 116 F, compared to the average of 38.8 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.8 °C / 87 F, compared to the device average of 30.9 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 39.8 °C / 103.6 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.1 °C / 84.4 F (-10.7 °C / -19.2 F).

Hoparlörler

Acer, Aspire 7551G'ye 2 adet hoparlör bağışlamış ve bunları klavyenin arka taraflarında konuşlandırmış.  Stereo hoparlörlerin ses kapasiteleri sınırlı kalıyor. Maksimum ses seviyesi etkileyici ancak notebooklarda sıklıkla görülen eksiklikler hemen göze çarpıyor. Örneğin isabetlilik, dinamik, ses seviyesi kalitesi ile biraz boş ses çıkartıyor ve çok etkileyici olmuyor. Subwoofer da olmadığı için bas sesler oldukça zayıf kalıyor . Hoparlörler çok yüksek ses çıkarttıkları zaman ise cızırtılarla karşılaşmanız ise işten bile değil. Harici bir ses sistemi kullanmak en mantıklı çözüm olacaktır. 

Batarya ömrü

Maksimum batarya ömrü(Reader's test)
Readers Test
Minimum batarya ömrü (Classic test)
Classic Test

Zayıf 6 hücreli batarya (48 Wh) ve entegre ile harici ekran kartı arasında bir değişme fonksiyonunun olmaması(değişebilen grafikler) kendini çok belli ediyor. Aspire 7551G'nin batarya ömrü çok kötü ve hiçbir multimedya notebooku bunu haketmez. 

Notebook BluRay disk oynatırken maksimum parlaklık ve ortalama enerji tasarufu seçeneklerinde 76 dakika içinde güle güle diyor. Bu süre kesinlikle ortalama film süresiyle uyuşmuyor. Entegre WLAN ile internet sörfü keyfiniz de o kadar uzun süremiyor ki 2 saat sonra prize geri dönüyorsunuz.

Maksimum batarya ömrünü ölçmek için ürünü BatteryEater's Reader's testine tabii tuttuk. Maksimum enerji tasarufu ve minimum parlaklık seviyesinde ürün ancak 2 saat 58 dakika dayanıyor. Minimum batarya ömrü ise (BatteryEater's Classic test -maksimum parlaklık ve enerji tasarufu seçenekleri kapalı) tipik bir oyun notebooku seviyesinde çıkıyor (örneğin Medion Akoya X7811).

Enerji gereksinimi ise boş modda 13.6, ağır tempo altındayken ise 54.9-89. watt arasında değişerek kabul edilebilir seviyede kaldı.  Aspire 7745G gibi benzer özellikli 17 inç notebooklar da benzer tüketim seviyesinde bulunuyorlar. 

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
2h 58min
WLAN açıkken
2h 06min
Blu-Ray
1h 16min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
0h 39min
Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.1 / 0.2 Watt
Boştadarkmidlight 13.6 / 17.9 / 20.4 Watt
Çalışırken midlight 54.9 / 89 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        

Sonuç

Aspire 7551G-N934G64Bn'nin birkaç kuvvetli olduğu noktalar olsa bile göze çarpan zayıf noktaları da çok sayıda. Özellikle çok iyi fiyat/performans oranını iyi özelliklerinden biri olarak nitelendirebiliriz. kullanıcı bu fiyata sadce BluRay sürücü ve 640 GB boyutunda bir sabit diske değil ayrıca Direct X 11 uyumlu orta sınıf bir ekran kartına ve 4 çekirdekli bir işlemciye de sahip oluyor ve bunların hepsinin fiyatı 830 euro.  Phenom II X4 N930 Intel rakiplerine sentetik testlerde yetişemiyor ancak bu fark oyunlar sırasında kapanıyor ve Aspire 7551G gerçekten iyi bir performans gösteriyor. Güvenilir touchpad ve şık kasa ile duyarsız gümüş yüzeyi ise nadir özelliklerden.

Diğer bir yandan ise sınırlı bağlantı noktaları, ağır tempo altında sıcaklığın çok artması ve düşük batarya ömrü ise kötü özelliklerden. İşçilik de mükemmel sayılmaz. Optik sürücünün üzerindeki boşluk ve çatırdama sesleri çıkartan bilek dinlendirme bölgesi bu kötü özelliklerden. En büyük rahatsızlık verici nokta ise  orta kalitedeki ekran. Ne açıdan bakarsanız bakın; parlaklık, aydınlanma, kontrast ya da bakış açıları- bu özellikleri ile mükemmel hariç herşeye benziyor.

Sonuç olarak %80in üzerinde bir puana değer göremedik. Aspire 7551G-N934G64Bn bizden "iyi" sıfatını alıyor.

Acer Aspire 7551G-N934G64Bn
İncelemede: Acer Aspire 7551G-N934G64Bn
İncelemede: Acer Aspire 7551G-N934G64Bn

Notebook özellikleri

Acer Aspire 7551G-N934G64Bn (Aspire 7551G Seri)
Grafik kartı
ATI Mobility Radeon HD 5650 - 1024 MB, Çekirdek: 550 MHz, Bellek: 800 MHz, DDR3-VRAM, 8.713.3.0
Bellek
4096 MB 
, 2x 2048 MB DDR3-8500 (1066 MHz), maksimum 8192 MB
Görüntü
17.3 inç 16:9, 1600 x 900 pixel, 43.94 cm, LED arkaplan ışıklandırmalı, 8 ms, CMO1711, parlak: evet
Anakart
AMD M880G
Harddisk
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0, 640 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC272 @ ATI SB800 - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kızılötesi, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Ses çıkışı/hoparlör/kulaklık; ses girişi/mikrofon, Kart okuyucular: SD,MMC,MS,MS PRO,XD
Network
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Atheros AR5B93 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4)
Optik okuyucu
Optiarc BD ROM BC-5500H
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 34 x 415 x 275
Batarya
48 Wh Lithium-Ion, 4400 mAh, 10.8 Volt, 6 hücreli, AS10D41
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
Webcam: 1.3 Megapixel (1280 x 1024)
Ek özellikler
90 Watt adaptör, uzaktan kumanda, çabuk başlangıç rehberi, kısa giriş rehberi, garanti sertifikası, PowerDVD 9, 24 Ay Garanti
Ağırlık
2.9 kg
Fiyat
830 Euro

 

Ekran kapağının şık motifleri var
Ekran kapağının şık motifleri var
Yuvarlak güç tuşu çoğu Aspire modelinde kullanılıyor.
Yuvarlak güç tuşu çoğu Aspire modelinde kullanılıyor.
Çok dar yön tuşları da Acerlarda tipik görülen bir özellik.
Çok dar yön tuşları da Acerlarda tipik görülen bir özellik.
Hangi 17 inçliğin alfanümerik bölgesi yok ki?
Hangi 17 inçliğin alfanümerik bölgesi yok ki?
AMD/ATI donanım parçaları kasanın içini domine etmiş.
AMD/ATI donanım parçaları kasanın içini domine etmiş.
Entegre BluRay sürücüsü film hayranlarını memnun edecektir.
Entegre BluRay sürücüsü film hayranlarını memnun edecektir.
Siyah kenarlar vurgulanmış
Siyah kenarlar vurgulanmış
Beşi bir arada kart okuyucu ön tarafta.
Beşi bir arada kart okuyucu ön tarafta.
Bağlantıların çoğu ön taraflara doğru yığılma yapmış.
Bağlantıların çoğu ön taraflara doğru yığılma yapmış.
Sadece güç girişi ve LAN yuvası güzel yerleştirilmiş- kanımızca.
Sadece güç girişi ve LAN yuvası güzel yerleştirilmiş- kanımızca.
Kullanıcı 3 ader USB 2.0 girişi ile idare etmek durumunda-USB 3.0 yuvası yok.
Kullanıcı 3 ader USB 2.0 girişi ile idare etmek durumunda-USB 3.0 yuvası yok.
Optik sürücü test ürünümüzde geniş boşluklara sahipti.
Optik sürücü test ürünümüzde geniş boşluklara sahipti.
Kensington kilidi zayıf bağlantı noktalarının sonuncusu.
Kensington kilidi zayıf bağlantı noktalarının sonuncusu.
Aksesuarlar arasında uzaktan kumanda da mevcut.
Aksesuarlar arasında uzaktan kumanda da mevcut.
Cilalı ekran çerçevesi ise toza ve kire karşı hassas.
Cilalı ekran çerçevesi ise toza ve kire karşı hassas.
Fan sol tarafta kalıyor.
Fan sol tarafta kalıyor.
Geniş batarya (48 Wh) kasanın arkasına yerleştirilmiş.
Geniş batarya (48 Wh) kasanın arkasına yerleştirilmiş.
Notebook ön tarafa doğru ilerledikçe inceliyor.
Notebook ön tarafa doğru ilerledikçe inceliyor.
Maksimum açılma açısı mükemmel.
Maksimum açılma açısı mükemmel.
Aspire 7551G gümüş yüzeyi ile rakiplerinin arasından sıyrılıyor.
Aspire 7551G gümüş yüzeyi ile rakiplerinin arasından sıyrılıyor.
Bilek dinlendirme bölgesi fırçalanmış alüminyum görüntüsünde.
Bilek dinlendirme bölgesi fırçalanmış alüminyum görüntüsünde.
Taban ünitesi kapağı açarken sabit kalıyor.
Taban ünitesi kapağı açarken sabit kalıyor.
Çoğu notebookta olduğu gibi kullanıcı parçalara erişebiliyor.
Çoğu notebookta olduğu gibi kullanıcı parçalara erişebiliyor.
WLAN, sabit disk ve RAM ulaşılır parçalardan.
WLAN, sabit disk ve RAM ulaşılır parçalardan.
Eklenti kartlar için bir yuva da mevcut.
Eklenti kartlar için bir yuva da mevcut.
640 GB büyüklüğündeki sabit disk iyi bir performans sunuyor.
640 GB büyüklüğündeki sabit disk iyi bir performans sunuyor.
Her iki hafıza yuvası da 2048er MB DDR3 RAM ile doldurulmuş.
Her iki hafıza yuvası da 2048er MB DDR3 RAM ile doldurulmuş.
RAMler 1066MHz saat hızında çalışıyor.
RAMler 1066MHz saat hızında çalışıyor.
WLAN ile kablosuz bağlantılar mevcut.
WLAN ile kablosuz bağlantılar mevcut.
Batarya ömrü ise düşük çıkıyor.
Batarya ömrü ise düşük çıkıyor.
Adaptör ortalama boyutlara sahip.
Adaptör ortalama boyutlara sahip.

Benzer Notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Sony Vaio VPC-EF2S1E/BI Notebook
Mobility Radeon HD 5650, Phenom II X3 P820

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Acer Aspire V17 Nitro BE VN7-793G Notebook (GTX 1060 Black Edition)
GeForce GTX 1060 (Laptop), Core i7 7700HQ, 17.3", 3.13 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire F15 F5-573G-53V1 Notebook
GeForce GTX 950M, Core i5 6200U, 15.6", 2.412 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire V Nitro Black Edition VN7-792G-74Q4 Notebook
GeForce GTX 960M, Core i7 6700HQ, 17.3", 3.06 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire E5-473G Notebook
GeForce 940M, Core i5 5200U, 14", 2 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire E5-772G Notebook
GeForce 940M, Core i7 5500U, 17.3", 3 kg
Kısa inceleme: Acer TravelMate P276-MG-56FU
GeForce 840M, Core i5 4210U, 17.3", 3 kg

Links

Compare Prices

Artılar

+İyi uygulama ve oyun performansı
+Etkileyici touchpad
+Göze hoş gelen görünüş
+BluRay sürücüsü
+Uygun fiyat
 

Eksiler

-Yüksek sıcaklık
-işlemcinin tempo altında hızını çok arttırması
-Bilek dinlendirme bölgesi gıcırdıyor
-Çok iyi seviyede olmayan işçilik
-Kötü bağlantı noktaları
-Hayal kırıklığı yaşatan batarya ömrü
-Ortalama kalitede ekran

Kısaca

Neyi beğendik

Güzelce yerleştirilmiş touchpadin hoş yüzeyi ve güvenilir kontrolü.

Ne eksikti

Daha kaliteli bir ekran-daha iyi parlaklık, kontrast ve bakış açılarına sahip olması.

Neye şaşırdık

Kullanıcının şaşırtıcı miktarda donanıma bu orta fiyat ile ulaşabilmesi.

Rakipleri

17 inçlik multimedya & oyun notebookları. Örneğin Acer Aspire 7745G, Toshiba Satellite L670DSamsung R780mySN MG7.cDell Vostro 3700 ya da Dell Studio 1749.

Rating

Acer Aspire 7551G-N934G64Bn - 12/05/2010 v2(old)
Florian Glaser

İşcilik
78%
Klavye
76%
Mouse
88%
Bağlanılabilirlik
66%
Ağırlık
75%
Batarya
60%
Görüntü
60%
Oyun performansı
78%
Uygulama performansı
83%
Isınma
70%
Ses
80%
İzlenim
76%
Ortalama
74%
74%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Acer Aspire 7551G Notebook
Florian Glaser (Update: 2013-06- 6)