Notebookcheck

İnceleme: Acer Aspire One D250 Mininotebook

Küçük, sadece ve ucuz.

Aspire One A110/ A150 ile beraber bir çok Asus EeePC klonunu geçen yıl gördük ve netbook trendinin nasıl patlama yaptığına şahit olduk. Görünüşe bakılırsa Tayvanlı üretici fiyat-performans konusunda doğru karışımı bulup gün geçtikçe herhangi olağanüstü bir özelliğe sahip olmayan netbook satışlarını arttırmakta. Pazar payı 37%'ye ulaşan üretici yeni eklentilerle ürünlerini daha da geliştirmekte. İncelememiz bu yeni modelin rakipleri ile nasıl mücadele ettiğini anlatmakta.

Acer Aspire One D250
Acer Aspire One D250

Acer, anasayfasında Aspire One D250'nin sağlamlığına ve kullanılabilirliğine ne kadar güvendiğini belirtiyor. Uzun kullanım süresi ve diğer opsiyonel özelliklerinde altını çiziyor. Şu anda sadece  bir tek konfigrasyon satışa sunulmuş durumda. Intel Atom N280 işlemci, 160 GH harddisk ve isteğe bağlı 6 saatlik kullanım süresi sunan 48.8 Wh 6 hücreli batarya. Acer tarafından bize yollanan test modelinde Intel Atom N270 işlemci ve küçük 3 hücreli 24 Wh batarya kullanılmıştı.

Kasa

Siyah, beyaz, mavi ve kırmızı şu an için seçilebilecek kasa renkleri olmakla beraber Aspire One D250'nizi kişiselleştirebileceğiniz alanlardan biri. Yüksek parlaklığa sahip mavi renkli kasa iyi bir izlenim bırakmakta ve diğer renk seçeneklerine nazaran parmak izi ve toza karşı daha iyi bir duruş göstermekte. Ekran üzerinde ise parmak izi ve toza karşın düzenli aralıklarla temizlik şart. Klavyenin etrafındaki alanda aynı zamanda mavi ve hoş bir mat metal kaplamaya sahip.

Sağlam ve dayanıklı kasa herhangi bir bozunmaya imkan vermiyor. Avuç için bölgesi ve üst kapak gerçekten çok sağlam. Klavye, portlar ve anahlartlar yüksek ürün kalitesinin adeta birer göstergesi. Bulabildğimiz tek hata ise touchpadın üzerinde bulduğumuz toz partikülleriydiki, tahminimzce bunlar paketi açarken geldiler.

Her iki ekran menteşeside ekranı tutabilecek kadar büyük. Çok kaba olmasalarda yinede tek elle düzenleme pek mümkün değil. Kapak kapandığı zaman alt ve üst kısımlar pozisyonlarını korumak için bir kilide ihtiyaç duymuyorlar.

Kasanın alt kısmı siyah plastikten yapılmış ve kolaylıkla birkaç vidanın sökükmesi ile açılabilecek 3 kısımdan oluşmakta. 3 hücreli batarya test örneğimizde kasa ile tam bir uyuma sahipti. Küçük batarya ile total ağırlık 1.07kg iken, 6 hücreli batarya ile ağırlık 1.3kg'ye ulaşıyor. Yeni model boyutları sayesinde (258.5 mm ( E ) x 184 mm ( G ) x 25.4 mm (Y)) oldukça ince ve kompakt.

Bağlantı Olanakları

Sadece 1 adet RAM slotu
Sadece 1 adet RAM slotu

Aspire One D250 bağlantı olanakları bakımından herhangi bir sürprize sahip değil. 3 USB portu, LAN, W-LAN, Bluetooth, VGA çıkışı, 0.3 MP Webcam, kart okuyucu ve ses çıkışları standart olarak gelen ve Netbook uygulamaları için yeterli arayüzler. Harici harddiskler, dijital kameralar ve TV kartları USB portları üzerinden bağlanabilir.

Aspire One A110 üzerinde bulunan ek SD kart slotu Aspite One D150'den kaldırılmıştı. Geride kalan Multi-Card okuyucu çoğu medya desteğini sağlamakta.

 

Her ne kadar SMS slotu olsada, şu anda satılabilir durumda UMTS Modeme sahip versiyon bulunmamakta. 

Sunulan arayüzlerin sayısı ve segment incelendiğinde, bizce pozisyonlama garp olmuş. Network kablosu, güç girişi ve kensington kilidi arkaya yerleştirilmiş, buna karşı bir itirazımız yok. Ses çıkışları ise sol tarafa konumlandırılmış. Ön tarafta olmuş olmaları daha kullanışlı olabilirdi. USB noktalar ise ön tarafa çok yaklaştırılmış ve aynı anda birden fazla cihazın kullanımını çok zor hale sokmuş. Bir flash disk, TV alıcı ve UMTS modem bağlandığında bağlantı noktalarından biri kapanmakta ve kullanılamamakta.

Ön: sol Statu-LED, sağ W-LAN anahtarı
Ön: sol Statu-LED, sağ W-LAN anahtarı
Arka: 3-hücreli, 24 Wh kapasiteli batarya
Arka: 3-hücreli, 24 Wh kapasiteli batarya
Sol: Ethernet, Havalandırma,VGA, USB, Ses çıkışları
Sol: Ethernet, Havalandırma,VGA, USB, Ses çıkışları
Sağ: Kart okuyucu, 2xUSB 2.0, Güç girişi ve Kensington kilidi
Sağ: Kart okuyucu, 2xUSB 2.0, Güç girişi ve Kensington kilidi

Giriş Cihazları

Acer'a göre tuşların 88%si standart boyutlarında. Boyutu düşürülen tuşlar ise genel limitler çerçevesinde küçültülmüş. Bir müddet alıştıktan sonra klavye kullanımı kolaylaşmakta. Klavyenin rahat kullanımı iyi bir izlenim bırakmakta ve sağlamlık yönünden gayet dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Ses ayarları, parlaklık gibi fonksiyonlar FN kombinasyonları ile kolayca yapılabilmekte. W-LAN anahtarıda iyi bir özellik olmakla beraber, wireless modüllerin kontrolünü kolaylaştırmakta.

 

Avuç içi bölgesine yerleştirilmiş Touchad iyi bir reaksiyon ve kaydırma yeteneğine sahip, ama küçük boyutu nedeniyle limitli bir kullanıma sahip. Özellikle multi-touch özelliklerinde daha büyük alana ihtiyaç duyuyorsunuz.

Touchpad tuşları tek sıkıştırılarak tek bir tuş haline getirilmiş. Kısa bir alışma süresinden sonra problemsiz kullanım mümkün.

Tipik netbook boyutlarında sağlam klavye
Tipik netbook boyutlarında sağlam klavye
Küçük ama kullanışlı touchpad
Küçük ama kullanışlı touchpad
birleştirilen kullanıcı dostu boyutlardaki yön tuşları
birleştirilen kullanıcı dostu boyutlardaki yön tuşları

Ekran

10.1" LED Ekran alışıldık netbook WSVGA olup 1024x600 çözünürlüğe sahip. Acer parlak ekranı Crystalbrite olarak tanımlamakta ve 200nit(cd/m2) lik parlaklık oranı vermekte. Bu değerler D150 modeli ile kıyaslanıldığında 226.4 (cd/m2) lik ortalama parlaklığın altında kalıyor.

183
cd/m²
190
cd/m²
180.1
cd/m²
199.5
cd/m²
214
cd/m²
189.2
cd/m²
206
cd/m²
169.3
cd/m²
188.1
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 214 cd/m² Ortalama: 191 cd/m²
Aydınlatma: 79 %
Kontrast: 162:1 (Siyah: 1.32 cd/m²)

Bizce yüksek yansıtmalı yüzey sadece iç mekanlarda tatmin edici sonuçlar sunmakta. Her ne kadar parlaklık dış mekanlarda kullanım için ideal gibi gözüksede, sinir bozucu yansımalardan ötürü görüntüden istenilen perforansı almak güçleşiyor. Bu yüzden gerçek mobil kullanım için pek ideal olduğu söylenemez.

Dış mekan kullanımı çok kısıtlı
Dış mekan kullanımı çok kısıtlı
Ekrandaki görüntü sadece yüksek parlaklık sayesinde anlaşılabiliyor
Ekrandaki görüntü sadece yüksek parlaklık sayesinde anlaşılabiliyor
Acer Aspire One D250 bakış açıları
Acer Aspire One D250 bakış açıları

İç mekanlarda bile ışığa göre iyi bir pozisyon bulmak gerekli. Yüksek parlaklık çoğu yansımanın üstesinden gelsede, her zaman tüm içeriği göstermekte başarılı olamayabiliyor.

Limitli kontrast değeri de (162:1) bu noktada pek yardımcı olmuyor. Renkler belirgin olsada, fotoğraf ve videolarda gri-siyah renkler ortaya çıkmakta. Bakış açıları yeterli. Renk bozulmaları ekranın oynaması ile ortaya çıksada bu boyut ve seviyede uygulamarın kullanımında herhangi bir negatif etkiye sebep olmayacaktır.

Aydınlatma değerleride %79luk seviyesi ile standart LCD seviyesinde olmasa bile yinede iyi sayılabilir.

Performans

Elimizdeki Aspire One D250 alışıldık Intel Atom N270 İşlemci, Intel GMA 950 grafik kartı ve Windows XP Home işletim sistemine sahip olup, 1 GB DDR2 RAM, 160GB Western Digital harddisk ve hali hazırda bahsetmiş olduğumuz 10.1" boyutunda bir ekrana sahip bir kapekt. 

Mini-notebook ofis, internet veya iTunes kullanımı için yeterli performansa sahip. Hatta H.264 videoları 853x354 çözünürlükte akıcı şekilde oynatabilmekte. N270 işlemci beş adet test şarkımızı MP3 formatından AAC formatına 5 dakika 31 saniye içerisinde dönüştürüp 4.3 - 4.9x hızlarına erişti.

Sistem çoklu işlemci desteği gerektiren yada aynı anda performans gerektiren birden fazla uygulamanın çalışması esnasında hızlı bir şekilde yavaşlıyor. Virüs tarama ve dosya dönüştürme işlemleri aynı anda çalıştırıldığında sistem yavaşlayıp, yanıt vermemeye başlıyor.

27 MB/s hızına kadar erişebilen USB portları makul bir data aktarım hızına sahip. Harici harddiskler ve USB bellekler kolayca kullanılabilir.

160 GB Western Digital SATA harddisk tahminlerimizden hızlı çıkıp 51.1 MB/s ortalama transfer hızı ile sınıfı ile aynı seviyelerde.

Eğer bellek kapasitesini arttırmak isterseniz sadece tek bir slot olduğuna dikkat etmeniz gerekir. 1GBlik modülü çıkarıp 2GB lik bir modük takmanız gerekli. Böylece bekleme sürelerini kısaltmanız ve bazı programlarda performans artışı  sağlamanız mümkün.

Sistem Bilgisi: CPUZ CPU
Sistem Bilgisi: CPUZ Cache
Sistem Bilgisi: CPUZ Mainboard
Sistem Bilgisi: CPUZ RAM
Sistem Bilgisi: CPUZ RAM SPD
Sistem Bilgisi: GPUZ
Sistem Bilgisi: HDTune
Acer Aspire One D250 Sistem Bilgisi
3DMark 2001SE Standard
3091 puan
3DMark 03 Standard
742 puan
3DMark 05 Standard
249 puan
3DMark 06
102 puan
Yardım
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
544
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
843
Cinebench R10 Shading 32Bit
276
Yardım
WDC Scorpio Blue WD1600BEVT
Maksimum transfer hızı: 27.1 MB/s
Minimum transfer hızı: 65.2 MB/s
Ortlama transfer hızı: 51.1 MB/s
Erişim hızı: 17.2 ms
Yakma hızı: 62.4 MB/s
İşlemci kullanımı: 4.1 %

Emisyonlar

Sistem Sesi

Aspire One D250 sistem ses çıkış değerleri bakımından gayet memnun edici bir mobil cihaz. 29.5 dB(A) ile maksimum 33.1 dB(A) değerleri arasındaki farkedilemez ses seviyesi yanında 30.1 dB(A) ses seviyesi ile hard disk bile neredeyse fark edilemez.

Ses yüksekliği

Boşta
29.5 / 31.2 / 31.2 dB
HDD
30.1 dB
Çalışırken
33.1 / 33.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Memnun edici fanın, sistemin ısınması üzerinde negatif etkisi olduğunu ve kasanın alt kısmında 48.9 dereceye kadar ısınmalarla karşılaşıldığını belirtmeliyiz. Kısaca uzun kullanım süresince dayanılamaz sıcaklıklara ulaşılması mümkün. Kasanın üst kısımlarında ise bu değerler 41.4 derece ile biraz olsun daha iyi.

Maksimum yük
 41.3 °C40 °C34.2 °C 
 40.1 °C39.8 °C35.6 °C 
 36.1 °C39.1 °C38.3 °C 
Maksimum: 41.3 °C
Ortalama: 38.3 °C
46.7 °C46.8 °C35.6 °C
45.6 °C48.9 °C36.3 °C
42.3 °C44.4 °C42.3 °C
Maksimum: 48.9 °C
Ortalama: 43.2 °C
Oda sıcaklığı 21 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.3 °C / 101 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.3 °C / 106 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 48.9 °C / 120 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 39.1 °C / 102.4 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-9.8 °C / -17.7 F).

Hoparlörler

Ön tarafa yerleştirilmiş hoparlörler yeterli bir ses yayılım menziline sahip. Yüksek ve bass tonları zayıf ve alternatif dinleme cihazları art alan sesini bastırmak için gerekli. Ortalama bir MP3 player kulaklığı ile bile ses kalitesinde inanılmaz bir artış elde etmek mümkün.

Batarya Kullanım Süresi

Maksimum Kullanım Süresi (Readers Test)
Readers Test
Minimum Kullanım Süresi(Classic Test)
Classic Test

3 Hücreli 24Wh kapasiteli batarya bize gelen test modelinde kullanılıyordu. Acer bunun dışında 6 hücreli 48 Wh ve 57 Whlik iki alternatif daha sunmayı planlıyor.

Kapasitenin düşük olmasına rağmen minimum 235 dakikalık kullanım süresi sunması kullanıcılar açısından gayet memnun edici. Bunda Acer'in uygulamış olduğu etkili güç kontrolü mekanizmasının payını es geçmemek gerekli. W-LAN testimizde ise 168 dakikalık kullanım mümkün. Tam kullanım esnasında ise BatteryEater Classic testine göre (minimum kullanım süresi, full parlaklık, W-LAN, BT açık) 17.1Wattlık güç tüketimi ile 106 dakikalık mümkün.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 0 Watt
Boştadarkmidlight 5.6 / 6.8 / 9.1 Watt
Çalışırken midlight 14.5 / 17.7 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
3h 55min
WLAN açıkken
2h 48min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 46min

Sonuç

Şu anda test ettiğimiz Aspire One D250 konfigrasyonu satılmadığı için sonuçlarımız tam olarak Intel Atom N280 işlemcili ve 6 hücreli bataryalı model için uygun olmayacaktır.

İşlemci ve batarya konfigrasyonun performansı, kullanım süresi, sıcaklık emisyonları gibi konuları etkileyeceği için değerlendirmemizi port yerleşimi, kasa ve ekran kalitesi hakkında yapmamız daha doğru olacaktır.

Kullanım üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen yeniden düzenlenmiş port pozisyonlamasının Aspire One D150'ye oranla herhangi bir iyileşme getirmediğini söyleyebiliriz. Kart okuyucu taraf değiştirmiş, VGA portu biraz daha öne gelmi ama USB ve Ses çıkış portları eski garip yerlerinde kalmaya devam etmiş. Yansıtmalı ekran düşük parlaklığa sahip ve diğer karakteristik özelliklerinde herhangi bir iyileşme söz konusu değil. Kötü ışık altında bu yüzden mobil kullanım neredeyse imkansız hale geliyor.

Aspire One D150'nin 3 hücreli bataryalı versiyonu ile karşılaştırıldığında Aspire One D250 3 hücreli bataryalı konfigrasyonunda 100 gram daha hafiflemiş. Güç tüketimi aynı şekilde düşürülmüş. Bu sayede 24Whlik batarya ile bile 4 saatlik kullanıma ulaşmak mümkün.

İncelenen Laptop: Acer Aspire One D250
İncelenen Laptop: Acer Aspire One D250

Notebook özellikleri

Acer Aspire One D250-0BB (Aspire One Seri)
İşlemci
Intel Atom N270 1 x 1.6 GHz, DiamondVille
Grafik kartı
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 950, Çekirdek: 400 MHz, shared memory, igxprd326.14.10.4926/XP
Bellek
1024 MB 
, DDR2-667 MHZ PC 5300, max. 2048 MB, only 1 Slot
Görüntü
10.1 inç 16:10, 1024 x 600 pixel, Panel: SEC554E, parlak: evet
Anakart
Intel i945 GME
Harddisk
WDC Scorpio Blue WD1600BEVT, 160 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Headphone, Microphone, Kart okuyucular: MMC, SD, XD, MS Pro
Network
Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (10/100MBit/s), Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter (b/g), Bluetooth 2.0+EDR
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 25.4 x 258.5 x 184
Batarya
24 Wh Lithium-Ion, 10.8 V, 2200 mAh
İşletim sistemi
Microsoft Windows XP Home 32 Bit
Ek özellikler
12 Ay Garanti, 12 Aylık uluslararası garanti
Ağırlık
1.07 kg, Güç kaynağı: 310 g
Fiyat
399 Euro

 

Aspire One D250, Aspire One D150 serisinin takip serisi.
Aspire One D250, Aspire One D150 serisinin takip serisi.
Kullanışlı W-LAN anahtarı biraz hantal.
Kullanışlı W-LAN anahtarı biraz hantal.
3 hücreli batarya, ince tasarımı destekler nitelikte.
3 hücreli batarya, ince tasarımı destekler nitelikte.
Güç girişi ve kensington kilidi arka kısıma yerleştirilmiş.
Güç girişi ve kensington kilidi arka kısıma yerleştirilmiş.
Avuç içi alanlarda metal görünümü hakim.
Avuç içi alanlarda metal görünümü hakim.
Üst yüzeydeki sıcaklık değerleri normal kalsada, bazen alt kısım rahatsız edici derecede ısınabiliyor.
Üst yüzeydeki sıcaklık değerleri normal kalsada, bazen alt kısım rahatsız edici derecede ısınabiliyor.
Çok düşük ses çıkışı ile rahat kullanım.
Çok düşük ses çıkışı ile rahat kullanım.
İç çalışma alanlarında özenle çalışılmış yüzeyler.
İç çalışma alanlarında özenle çalışılmış yüzeyler.
Ses çıkışları ön tarafta daha iyi konumlandırılabilirdi.
Ses çıkışları ön tarafta daha iyi konumlandırılabilirdi.
Aspire logosu gibi hali hazırda küçük tasarım öğelerine zaten aşikarız.
Aspire logosu gibi hali hazırda küçük tasarım öğelerine zaten aşikarız.
... ve yeni incelik trendini takip etmeyi sağlamış.
... ve yeni incelik trendini takip etmeyi sağlamış.
Düşürülmüş boyutlar daha ince ve çekici bir görünüm katmış..
Düşürülmüş boyutlar daha ince ve çekici bir görünüm katmış..
Bileşenlere kolay erişim imkanı
Bileşenlere kolay erişim imkanı

Benzer Cihazlar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar

İnceleme Asus Eee PC 1005HA-M (Win7) Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 950

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme: Fujitsu M2010 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 950, Atom N280
İnceleme: Acer Aspire One D150 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 950, Atom N280

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Acer Chromebook 15 CB5
HD Graphics (Broadwell), Celeron 3205U, 15.6", 2.2 kg
Kısa inceleme: Acer Chromebook 11 CB3-111
HD Graphics (Bay Trail), Celeron N2840, 11.6", 1.25 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire E3-111-C6LG Notebook
HD Graphics (Bay Trail), Celeron N2930, 11.6", 1.29 kg
İnceleme:Acer Aspire One 725-C7Xkk Notebook
Radeon HD 7290, C-Series C-70, 11.6", 1.2 kg

Bağlantılar

Artılar

+Çok düşük güç tüketimi
+3 hücreli batarya ile düşük ağırlık
+İnce ve hoş tasarım
+İyi işcilik ve kasa kalitesi
+Çok düşük ses emisyonu
+İdeal batarya kullanım süresi
+Kurulu bileşenlere kolayca erişim
+İyi klavye
 

Eksiler

-Kasanın alt kısmında yüksek sıcaklık değerleri
-Yansıtmalı ekran ve düşük kontrast değeri
-Portların yerleşimi
-UMTS desteğinin olmayışı
-Kulaklık girişinin pratik olmayışı

Kısaca

Beğendiklerimiz

Düşük güç tüketimi, düşük ses seviyesi ve ince tasarım

Göremediklerimiz

Mat yüzeye sahip iyi bir ekran, bu sayede mobil kullanım daha rahat olabilirdir

Bizi şaşırtanlar

Şu an için sadece tek bir konfigrasyonun duyurulması ve diğerlerinin beklenmesi

Rekabet

.. ok güçlü. Özellikle Asus Eee PC 1000H ve Samsung NC10 genelde daha iyi bir tasarım ve mobil kullanım için daha ideal çözümler sunmakta.

Değerlendirme

Acer Aspire One D250-0BB - 12/06/2010 v2(old)
Tobias Winkler

İşcilik
90%
Klavye
85%
Mouse
80%
Bağlanılabilirlik
74%
Ağırlık
95%
Batarya
79%
Görüntü
66%
Oyun performansı
21%
Uygulama performansı
50%
Isınma
76%
Ses
93%
İzlenim
85%
Ortalama
75%
82%
Netbook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme: Acer Aspire One D250 Mininotebook
Tobias Winkler (Update: 2009-09-30)