Notebookcheck

İnceleme Asus Eee PC 1005HA-M (Windows 7) Netbook

Priz mi yok?

Hiç sorun değil! Windows 7'nin 22 ekim 2009 itibariyle piyasaya sürülmesiyle Asus, Eee PC serisinde değişikliklere gitti. Eee PC 1005HA-M ise 10.1 inçlik bir netbook ve 8.5 saatlik uzun batarya ömrüyle çok etkileyici.  1005HA-M'yi dikkatlice inceledik ve yenilenen seride işletim sistemi harici ne gibi değişikliklerin olduğunu gördük.

Asus Eee PC 1005HA-M (Windows 7) Netbook

Eee PC modellerinin istilası azaldı çünkü Asus seriyi yedi adet aileye böldü ve her bir ailenin birkaç modeli mevcut. Çoğu model birbirinden küçük nüanslar ile farkediyor. Örnek olarak ekran boyutlarından(8.9'dan 11.1 inçe), değişik işlemcilerden(Intel Atom N270, N280 ve Z520), değişik bellek kapasitelerinden ve bir çok değişik tasarımdan bahsedebiliriz. Fiyatlar ise Eee PC 1005HA-M ile 279 euro'dan başlıyor ve Eee PC T91ile 446 euro'ya kadar yükselebiliyor.

Bizim test modelimiz olan  Asus Eee PC 1005HA-M ise 10.1 inçlik ekran (mat, 1024 x 600 piksel), bir adet Intel Atom N270 işlemci (1.6 GHz), 1 GB RAM, bir adet 160 GB'lık sabit disk ve Windows 7 Starter işletim sistemi ile geliyor. Fiyatı ise 299 euro (RRP vergiler dahil). Bu incelememizde bu netbookun atasıyla boy ölçüşüp ölçüşemediğini göreceğiz.

Kasa

Eee PC 1005HA-M'nin sadece siyah ve beyaz modelleri mevcut ki bu ürünün önceki versiyonunda mavi ve pembe bile seçenekler arasındaydı. Biz ise beyaz modeli yakaladık ve onu dikkatlice inceledik. Kasayı akıllı, şık ve modern tasarımından dolayı çok beğendik. İşçilik seviyesi ise çok yüksek kalitede gözüküyor ki kasanın yüzeyinde herhangi görünür bi hataya rastlamadık. Asus bu sefer plastik kasada karar kılmış ki ürünün fiyatı da bunun sebepleri arasında gösterilebilinir ancak iyi işçilik sayesinde bir eksiğini göremedik. Siyah versiyonu ise cilalı yüzeyiyle kir ve parmak izi tutmaya çok meyilli ancak beyaz 1005HA-M'nin yüzeyinde böyle şeylere rastlamak gerçekten de çok zor.

Kasa hafif yapısına rağmen gayet dayanıklı. Laptopın hem alt hem de üst yüzeyleri basınca karşı çok direnç gösterdi ve çok fazla güç uyguladığımızda da esnek yapısının yararlarını gördük. Ancak kapağı o kadar da dayanıklı sayılmaz. Kavrayarak bükmek çok da zor bir iş değil ve bastırdığınız zaman ekranda görüntü dalgalanmaları yaşayabiliyorsunuz.

Kapağın menteşeleri kaliteli malzemeden yapılmış ancak biraz gevşek monte edilmişler. Zamanla iyice gevşeyip serbestçe oynayıp oynamayacaklarından şüphe duyabiliyorsunuz ve çok da dayanıklı gözükmüyorlar. Asus bu mevzuyu daha önceki modellerinde daha iyi ele almıştı. Ayrıca alt tarafı elinizle sabit tutmadan kapağı açamıyorsunuz. Bu netbook  262 x 178 x 26.5 - 35.5 mm ölçülerinin de sayesinde sadece 1.28 kg.

Eğer kasayı ele alacak olursanız bu model ve bu modelin ataları arasında bir değişiklik yapılmamış, tek fark ise renk seçiminden kaynaklanıyor. Windows XP versiyonunun siyah, beyaz, mavi ve pembe versiyonları mevcuttu ancak Asus bu seçimleri sadece siyah ve beyaza indirgemiş ki bizce bu sebebi alman piyasasında mavi ve pembe versiyonların çok alıcı bulamadığından olsa gerek.

Bağlantı noktaları

Yuvalar

Yuva seçenekleri bir eski modeliyle aynı kalmış.

Sol tarafta güç adaptörü için giriş, bir adet VGA girişi, bir adet USB 2.0 yuvası ve de hırsızlığa karşı netbookunuzu korumak için bir adet de Kensington kilit yuvası mevcut. VGA çıkışı ile bilgisayarınızı harici monitör ve uyumlu düz-ekran TVlere bağlamanız mümkün.

Geri kalan yuvalar ise bu bahsettiklerimizin tam karşısında, sağ tarafta kalıyor. Bu yakada ise 2 adet daha USB 2.0 yuvası, bir adet RJ-45 ağ bağlantısı yuvası(10/100 MBit Ethernet), ses yuvaları(hoparlör ve mikrofon) ve son olarak da SD(SDHC) ve MMC hafıza türlerini destekleyen bir adet 2si-1-arada kart okuyucu bulunuyor. 

Sol: güç girişi, VGA, USB, Kensington kilidi
Sol: güç girişi, VGA, USB, Kensington kilidi
Sağ: kart okuyucu, kulaklık çıkışı, mikrofon girişi, 2X USB, ağ bağlantısı yuvası
Sağ: kart okuyucu, kulaklık çıkışı, mikrofon girişi, 2X USB, ağ bağlantısı yuvası
Ön: Hoparlörler ve durum ışıkları
Ön: Hoparlörler ve durum ışıkları
Arka: bağlantı yok
Arka: bağlantı yok

Netbookun arka ve ön yüzlerinde herhangi bir yuva girişi yok. Öne doğru incelen tasarım yüzünden ön tarafta sadece stereo hoparlörlere yer kalmışken arka tarafın da tamamımı 6-hücreli batarya kapatıyor.

Yuvaların dizilimini son derece pratik bulduk. USB girişleri birbirine çok yakın yapılmamış ki bu sayede birden çok hafıza çubuğunu aynı anda bilgisayara bağlayabiliyorsunuz. Bu Windows destekleyen modelde yuva bağlantılarını geliştirmemeyi uygun bulmuş Asus. Daha önceki modelde olduğu gibi bu modelde de entegre kart okuyucusu SD(SDHC) ve MMC formatını destekliyor ancak biz kart okuyucunun daha çok format desteklemesini beklerdik.

Ürün, Atheros AR8132 Ethernet modülü gibi Eee PC WLAN standard 802.11 a/g/n (Atheros AR9285) ile beraber geliyor. Bluetooth ise bu ucuz 1005HA-M modelinde dahil edilmemiş ancak 50 euro daha fazla ödeyerek alabileceğiniz 1005HA-H modeli Bluetooth 2.1 + EDR modülü ile geliyor.

Yazılım

Yazılım konusunda ise Asus, kullanıcılarına sadece temel kurulum paketini sunuyor. Windows 7 Starter (32-Bit) işletim sistemi yüklü gelen bu üründe sadece Windows 7'nin en temel hayati fonskiyonlarını sunuyor ki bu sayede netbooklar çok hızlı açılabiliyor. Asus ayrıca birkaç gündelik kullanımda işinize yarayacak programları da sunuyor müşterilerine. Bu programlara örnek olarak Adobe Reader 9, E-Cam kamera yazılımı, Skype, Microsoft Office 2007'nin (Excel 2007, OneNote 2007, PowerPoint 2007 ve Word 2007) 60 günlük deneme sürümü, Trend Micro Internet Security, birkaç oyun ve Asus'un Eee serisi için ürettiği bir kaç programı gösterebiliriz.

Aksesuarlar ve destek ürünleri

Asus Eee PC 1005HA-M sadece en temel aksesuarlar ile geliyor. Elinize geçenler bir adet kısa talimat kılavuzu, bir adet garanti kartı, bir adet netbook ile aynı renkte adaptör ve kablo, bir adet 6-hücreli batarya ve 5 dilde DVD desteği(Almanca, İngilizce, Fransızca, Italyanca ve Flemenkçe). Eğer biraz daha pahalı olan 1006HA-H modelini tercih ederseniz yanında bir de siyah silicon Eee koruyucu kılıfı ve 10 saate kadar dayanabilen daha büyük bir bataryaya sahip olabiliyorsnuz.

Dilerseniz Eee PC 1005HA-M'ye şu ilave aksesuarlar da satın alabiliyorsunuz: Fazladan bir 6-hücreli batarya(139 euro), güç adaptörü(49 euro), koruyucu çanta(25 euro), şarj kablosu(39 euro), optik fare(beyaz ya da siyah, 29 euro), harici 8x DVD Super Multi DL USB sürücü(79 euro) ya da hibrit TV kartı(DVB-T, 4GB USB çubuğu ve uzaktan kumandası, anteni ve yazılımı, 69 euro).

Garanti süresi ise 24 ay ve buna teslim al ve eve teslim servisleri de dahil ve batarya için 12 aylık garantiye de sahip oluyorsunuz.

Giriş cihazları

Klavye

Klavye bizde iyi bir önizlenim bıraktı. Bu netbookun bir önceki versiyonu ile kıyaslarsak tuşlar hala biraz oynak ancak basınca karşı iyi bir tepki veriyorlar ki bu sayede yazı yazmaya rahatlık hissi ekleniyor. Klavyenin dizilişi ise aynı bir önceki modelde olduğu gibi. Düz ve kare şeklindeki tuşlar ergonomik olarak en iyi seçenek sayılmaz, daha yuvarlak kenarları tercih ederdik.

Klavye standart dizilime sahip. Büyük sağ shift tuşu bir artı olmuş ki küçük shift tuşları genelde yazım hatalarına sebebiyet veriyor. Netbookun küçük boyutları göz önüne alındığında ayrı bir nümerik blok için yer olmaması doğal bir durum. Fn fonskiyonları açık mavi yazılarla ve sembollerle belirtilmiş ve bu fonksiyonlara klavyenin sol alt tarafındaki Fn tuşuyla erişebiliyorsunuz. Fn kombinasyonları sayesinde alışmış olduğunuz parlaklık, ses yüksekliği ve WLAN gibi özellikleri kolayca ayarlayabiliyorsunuz.

Touchpad

Touchpad fazla öne çıkmayan bir şekilde elinizi dinlendirdiğiniz bölgeye yerleştirilmiş ve hem dokunarak hem de sınırlarına ve de yükseklik seviyesi farkına bakarak kolayca yerini bulamıyorsunuz. Touchpadin hafif çukurlu yüzeyi sayesinde imleci hareket ettirmek çok kolaylaştırılmış. Ancak bu tür bir yüzey herkesin beğenisine uymayabilir ve bize göre biraz kaba ve ilkel kalmış.

Touchpadin sınırları olmamasına rağmen yatay ve dikey alanda gezinirken hiç zorlanmakdık ve touchpad ayrıca bir çok el hareketi kombinasyonunu destekliyor. İşte bu bir önceki modelde olmayan bir özellik. İki parmağınızı kullanaraktan zoom,  döndürme ve kaydırma gibi fare olmamasına rağmen hayatını kolaylaştıracak bu fonksiyonlara hükmedebiliyorsunuz. Asus küçük bir yapıştırma ile erişebileceğiniz bu fonksiyonların hepsini de açıklamış. 2 adet touchpad duşu ise touchpadin altındaki gümüş çizginin altında yer alıyor. Her iki tuş da sıkı ve memnun edici bir dokunma hissi sağlıyor.

Ekran

Asus bir önceki versiyonunda olduğu gibi Eee PC 1006HA-M modelinde de LED arkaplan ışıklandırmalı mat 10.1 inçlik ekran kullanmış. Mat ekran yüzeyi büyük bir avantaj teşkil ediyor ki bu yansıtıcı yüzeyi sayesinde açık alanda çalışmak daha kolaylaşıyor ancak ekranın düşük parlaklık seviyesi bu konuda sorun yaşamanıza sebebiyet veriyor. Ekranın doğal çözünürlüğü ise 1024 X 600 piksel. It has a native resolution of 1024 x 600 pixels.  Daha yüksek bir çözünürlük olan 1024 x 768 ise Windows 7 tarafından detseklenmiyor. Ekranı VGA çıkışı sayesinde de harici bir monitör ya da uyumlu bir düz-ekran TVye de bağlayabiliyorsunuz.

10.1 inçlik ekran parlaklık değerleri bir önceki versiyondan daha düşük olsa bile yine de olumlu bir izlenim bırakıyor. Olumlu açıdan bakarsak; ekranın homojen parlaklığı 80% ile iyi sayılır, 0.14 cd/m² ile çok iyi bir siyahlık değerine sahip ve kontrast oranı 1011:1 ile çok başarılı. Olumsuz yanlarına da bakarsak ekranın parlaklık değeri kısmen düşük sayılır. Ortalama parlaklık değeri 130.6 cd/m² iken üst orta taraftaki minimum değer  114.3 cd/m²ve orta alandaki değer ise 141.5 cd/m²çıktı.

123.2
cd/m²
114.3
cd/m²
115.3
cd/m²
138.2
cd/m²
141.5
cd/m²
143
cd/m²
134.5
cd/m²
131.8
cd/m²
133.6
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 143 cd/m² Ortalama: 130.6 cd/m²
Aydınlatma: 80 %
Batarya modunda parlaklık: 125.8 cd/m²
Kontrast: 1011:1 (Siyah: 0.14 cd/m²)

EeeCTL

EeeCTL programı sayesinde ekrandan fazladan parlaklık ve potansiyel elde edebiliyorsunuz. 'Ultra parlak mod'da parlaklık neredeyse %100 artarak 141.5 cd/m²'den inanılmaz bir şekilde 263 cd/m²'ye çıkıyor. EeeCTL sayesinde ortalama parlaklığı ise 130.6 cd/m² yerine 237 cd/m² (minimum 210 cd/m², maksimum 263 cd/m²) olarak ölçtük.

217
cd/m²
210
cd/m²
217
cd/m²
244
cd/m²
259
cd/m²
263
cd/m²
240
cd/m²
240
cd/m²
244
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 263 cd/m² Ortalama: 237.1 cd/m²
Aydınlatma: 80 %
Kontrast: 893:1 (Siyah: 0.29 cd/m²)

Bu sayede görüntü kalitesi artmasına rağmen siyahlık düzeyi 0.14 ten 0.29 cd/m²'ye çıkıyor ve ekran daha çok enerji harcadığı için batarya ömrü azalıyor. Bu durumda daha parlak bir ekrana sahip olmak ya da 8 saatlik bir batarya ömrüne sahip olmak arasında karar veriyorsunuz. Ancak ultra parlak mod sırasında ekranın çok zorlandığını da belirtmek lazım ki bu sırada bir sorun ile karşılaşırsanız garanti kapsamına malesef girmiyor.

Netbookun bakış açıları değişmiyor. Yatay düzlemden bakınca pek sorun yaşamıyorsunuz ancak dikey bakış açısından bakarken ekrana vereceğimiz not ancak ortalama olabiliyor.

Performans

Bu netbookun da atası gibi işlemcisi 1.6 GHz hızında, 512 KB L2 önbellekli ve 533 MHz FSB li Intel Atom N270. Ayrıca 1 GB DDR2 entegre RAMi de mevcut. Bu kadar bellek Windows 7 Starter için yetiyor da artıyor ancak bu bellek miktarını 2 GB a çıkarmak iyi bir yatırım olur ki keza bir çok uygulama Windows 7 ile beraber bu belleği sonuna kadar kullanıyor. Genel olarak Eee PC 1005HA-M Windows 7 ile ve günlük kullanım programlarını hızlı çalıştırmasıyla ikna edici bir performans gösteriyor. Bilgisayar hızlı açılıyor ve Windows komutlarınıza hızlı bir şekilde tepki veriyor. HD filmler 1 GB hafıza ile malesef akıcı bir şekilde izlenemiyor ancak aynı anda bir kaç progam çalıştırırsanız alet işlemci gücünün sınırlarına ulaşıyor ve bekleme süreleri ile karşı karşıya kalıyorsunuz.  Ancak 1005HM-A'nın günlük kullanım programlarını kolayca kaldırabilecek bir şekilde donandığını görüyoruz ancak fotoğraf ve video düzenleme programlarını bunun dışında tutuyoruz.

Performans artışı için Asus  'super hybrid engine' adında bir programı da kullanıma sunuyor. Bu program satesinde Intel Atom N270in saat hızını değiştirebiliyorsunuz. 'Güç  tasarufu modu'nda işlemcinin saat hızı 1280 MHz ye kadar düşürülebilinirken yüksek performans seçeneği ile bu saat hızı  1680 MHz ye kadar çıkabiliyor. Bu sayede N270, Intel Atom N280'in seviyesine ulaşabiliyor.

CPUZ işlemci Sistem bilgisi
CPUZ önbellek Sistem bilgisi
CPUZ anakart Sistem bilgisi
CPUZ RAM Sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD Sistem bilgisi
CPUZ ekran kartı Sistem bilgisi
GPUZ Sistem bilgisi
Asus Eee PC 1005HA-M (Windows 7) için sistem bilgisi

Bu modelin Windows XP versiyonundan farklarını görmek için bir sıra batarya benchmark testine tabi tuttuk. Bu testler sırasında işlemci 'süper performans modu'nda ve 1680 MHz saat hızında çalışıyordu. 

Önce modelimizi 3DMark testlerine soktuk. Ürün 3DMark 2001 testinden 2710 puan ve 3DMark 03 testinden ise düşük bir şekilde 693 puan aldı. 05 ve 06 versiyonlarında aldığı 294 ve 146 puan ise tam bir hayal kırıklığı oldu. 3DMark 06 testinde işlemcisi500 puana bile erişemedi. Bu testin en son versiyonunu uygulamadık ki bu testin sonuçlarının sıfıra yakın çıkacağını biliyorduk. PCMark05 testi hatasız sonuçlandırılamadı. Diğer tüm testler başarıyla sonuçlansa bile bu testte düşük ekran çözünürlüğü sebebiyle birkaç hata ile karşılaştık ve testin sonuçlarına tam erişemedik.

Modelimiz Cinebench R10 testine göre ki bu test işlemcisi ölçüyor, fark göstericek sonuçlar elde edemedi. Tekil işleme testinde 576 puan ve çoğul işleme testinde ise 883 puan toplayarak bizi hayal kırıklığına uğarttı. OpenGL benchmarkı ise bir kaç çöküş yaşadıktan sonra anca 30 puana erişebildi. Bu testte nerede sorun yaşadığımızdan tam emin değiliz ancak tahminlerimize göre sorun yazılımlardan ya da sürücülerden kaynaklanıyor.

Super PI hesaplamalarını 1,2 ve 32M de yaptık. 1M hesaplamaso 89 saniyede, 2M hesaplaması 199 saniyede ve 32M hesaplaması ise çok uzun bir şekilde 4417 saniyede bitti. Bu durumu bu tür işlemler için tasarlanmamış düşük donanım performansına bağlayabiliriz. Benzer durum ise WPrime testinde de mevcut. 32M hesaplama testi 115 saniye sürerken 1024M hesaplama testi ise çok uzun bir şekilde 3650 saniyede sonuçlandı.

Ürünün sabit diski ise bir önceki versiyonda olduğu gibi 5400 rpm dönüş hızında çalışan 160 GB kapasiteli LG Hitachi. Sabit diski test ederken HD Tune Pro testinden yararlandık. Minimum aktarma hızını 7.6 MB/s olarak ölçtük. Maksimum transfer hızı ise 63.8 MB/s ve ortalama hız ise 45.3 MB/s çıktı. Bu durumda LG Hitachi HTS543216L9S sabit diskini bu netbook için makul bir parça olarak uygun bulduk.

HD Tune Pro Benchmark
CineBench R10 çoğul işleme testi(Batarya gücü)

Asus Eee PC 1005HA-M'yi oyunlarla test etmedik keza bu ürünün grafik ağırlıklı 3boyutla oyunlar için tasarlanmadığını biliyoruz. Eski 2 boyutlu oyunları oynayabilmeniz ise tabii ki de olası ki bu oyunlardan bu makalemizde bahsettik. 

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
576
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
883
Cinebench R10 Shading 32Bit
30
Yardım
3DMark 2001SE Standard
2710 puan
3DMark 03 Standard
693 puan
3DMark 05 Standard
294 puan
3DMark 06
146 puan
Yardım
160 GB - 5400 rpm
Maksimum transfer hızı: 7.6 MB/s
Minimum transfer hızı: 63.8 MB/s
Ortlama transfer hızı: 45.3 MB/s
Erişim hızı: 18.9 ms
Yakma hızı: 65.4 MB/s
İşlemci kullanımı: 5 %

Emisyonlar

Gürültü

Asus Eee PC 1005HA-M normal kullanım koşullarında neredeyse sessiz çalışıyor. Ancak grafik ağırlıklı programları çalıştırdığı zaman fark edilecek seviyede gürültücü olabiliyor.

Bekleme modunda ürün sessiz sayılır seviyede gürültü çıkarıtıyor ki ölçümlerimiz 30.5 ila 31.8 dB(A) arasında değişti. Sabit disk ise maksimum olarak 32.8dB(A) seviye gürültü çıkarttı. Ancak ağır kullanım koşulları altında 1005HA fark edilecek seviyede gürültücü bir hale bürünüyor ki grafik kartı ve işlemcisi zorlayacak programları çalıştırdığında maksimum olarak 41.7 dB(A) seviyede ses şiddetini ölçtük. Günlük çalışma koşullarında ise çok işlemci gücü gerektirmeyen programlar esnasında zaten 1005HA 'nın çıkarttığı ses rahatsız etmeyen seviyelerde dolaşıyor. 

Ses yüksekliği

Boşta
30.5 / 31.8 / 31.8 dB
HDD
32.8 dB
Çalışırken
32.4 / 41.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

netbookun sıcaklık ölçümleri ise genel olarak iyi seviyede çıktı. Bu ölçümler ise oda sıcaklığında 22 derece koşullarında gerçekleştirildi.  Üst tarafın sıcaklığı maksimum olarak 33.8 derece ile güvenli bölgede kaldı. En yüksek sıcaklıkları ise bilek dinlendirilen bölgede ölçtük. Bu durum 1005HA-M ile saatlerce çalışmadığınız sürece sorun yaratmayacaktır. Ancak yaptığımız ölçümler sonucunda modelin alt tarafının  sıcaklığı 37.6 dereceye kadar yükseldi. Bu durum netbooku kucağınıza alacağınız zaman sorun çıkartabilir.

Maksimum yük
 30.9 °C30.9 °C28.8 °C 
 33.8 °C33.1 °C29.1 °C 
 31.9 °C32.6 °C27.1 °C 
Maksimum: 33.8 °C
Ortalama: 30.9 °C
29.1 °C31.6 °C31.9 °C
27.6 °C31.2 °C34 °C
27.3 °C30.8 °C35.4 °C
Maksimum: 35.4 °C
Ortalama: 31 °C
Güç kaynağı  38.3 °C | Oda sıcaklığı 22 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.9 °C / 88 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 33.8 °C / 93 F, compared to the average of 33 °C / 91 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.4 °C / 96 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.1 °C / 88 F, compared to the device average of 29.8 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.8 °C / 92.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-4.5 °C / -8.1 F).

Hoparlörler

2 adet stereo hoparlör ürünün ön tarafına neredeyse görünmez halde monte edilmişler ancak daha önceki modelde olduğu gibi yine ikna edici değiller. İyi bir ses seviyesi çıkarmalarına rağmen sesin kalitesi çok da yüksek sayılmaz. Düşük frekansta sesler ve  bas tonlar  neredeyse fark edilmez iken yüksek frekanstaki sesler adeta sese hükmediyorlar. Bu durumda ses çok donuk  ve yapay çıkıyor. Bizim size önerimiz harici hoparlörler veya kulaklık kullanmanız ki 3.5 mm'lik ses çıkışları sayesinde bunu yapmanız mümkün.

Batarya ömrü

Maksimum batarya ömrü (Readers Test)
Batter Eater Readers Test
Minimum batarya ömrü (Classic Test)
Batter Eater Classic Test

Şimdi ise Asus Eee PC 1005HA-M'nin asıl çarpıcı özelliğine geliyoruz - uzun batarya ömrü. Asus'a göre maksimum batarya ömrü yeni Windows 7 ile bile 8.5 saat. Minimum ekran parlaklığı ve tü enerji tasarufu seçeneklerini devreye soktuğumuz zaman elde ettiğimiz sonuçlar 9 saat 13 dakikayı gösteriyor (Battery Eater Readers Test), ki bu sonuçlar Asus'un iddia ettiği süreden 43 dakika daha uzun. Maksimum ekran parlaklığı ve ortalama performans ayarlarında ise 1005HA-M yine gerçekçi bir süre 7 saat 5 dakika dayanıyor. Bu netbookun DVD sürücüsü olmadığı için DVD testine tabi tutamadık. Ağır kullanım koşulları  ve maksimum parlaklık durumunda ise (Battery Eater Classic Test) ürün bu ağır koşullara rağmen 5 saat 28 dakika dayanarak bizi hayran bıraktı.

Batarya ömrü genel olarak etkileyici   ki bizim test ettiğimiz süreler Asus'un iddia ettiği süreden daha çok çıktı. Eğer bununla da yetinmeyi düşünmüyorsanız yaklaşık 50 euro daha fazla ödeyerek 1005HA-H modelini alabilirsiniz ki bu model Asus'a göre 10.5 saatlik batarya ömrüne sahip.

Windows XP versiyonlu Asus Eee PC 1005HA-M ile karşılaştırıldığı zaman bu model daha uzun batarya ömrü ile üstün geliyor.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
9h 13min
WLAN açıkken
7h 05min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
5h 28min

Batarya 6-hücreli lityum-iyon model(AL32-1005), 10.8 Volt ile çalışıyor ve kapasiyesi ise 4400 mAh (48 Wh). Güç adaptorü ise ürüne dahil, netbook ile aynı renkle, çok akıllı ve küçük. Ayrıca sadece 120g.

Netbookun güç tüketimi ise atasına göre birazcık daha fazla: Bekleme modund  a 7.0 - 9.8 Watt arasında ve ağır çalışma koşullarında  ise 12.0 - 13.4 Watt arasında güç tüketiyor ki bu tüketimlerin ortalama seviye olduğunu söyleyebiliriz.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 0 Watt
Boştadarkmidlight 7 / 8.2 / 9.8 Watt
Çalışırken midlight 12 / 13.4 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        

Sonuç

Eee PC 1005HA-M Win7
Eee PC 1005HA-M Win7

Asus Eee PC 1005HA-M, Windows 7 Starter işletim sistemi ile testimizden başarıyla geçti. Uzun batarya ömrü ve düşük enerji tüketimi  dikkat çeken noktaladı ki ürünün bataryasının üretcisinin de iddiasından fazla bir şekilde 9 saat 13 dakika dayanması gerçekten de etkileyiciydi. Sisteminin hızı ise Windows 7 altında çalışan Intel Atom N270 işlemcisi, 160 GB sabit diski ve 1 GB belleği ile hayret verici bir şekilde iyi çıktı. Ancak aynı anda bir kaç program çaıştırdığınız zaman ürünün işlemci gücü kapasitesini zorlamış oluyorsunuz.

Netbookun bağlantı noktlararı yeterli seviyede ve şikayet edilecek bir yer bırakmıyor. Bu konudaki tek eksik gördüğümüz nokta çoklu kart okuyucusunun bulunmayışıydı.Mat ekran belki de size parlak görüntüler ya da güzel bakış açıları sunamayacak ancak 0.14 lük iyi siyahlık değeri ve 1011:1'lik yüksek kontrast değerleri ekranın olumlu yanları arasında.  Klavye ise memnuniyet verici ve tuşlar tıklamalara iyi tepki veriyor ancak düz tuşları yüzünden ergonomik açıdan olumsuz puan alıyor bizden. Gürültü yayılımı ise mantıklı bir çerçevede sınırlandırılmış ancak ağır kullanım koşulları altında netbook fark edilecek şekilde gürültücü oluyor.

1005HA-M'nin en zayıf yönü ise aciz hoparlörleri ki bu hoparlörlerin ses kalitesi ortalama ses seviyesinde bile kötü denebilir seviyede. Başka bir eksik yön ise are its touchpad. Bir çok el hareketine duyarlı olmasına rağmen yüzeyin çok da memnun edici olmadığını söyleyebiliriz, gerçi bu biraz da kişisel beğeni düzeyinde tartışılır.

Sonuç olarak Windows 7 ile gelen Eee PC 1005HA-M'yi uzun batarya ömrü ve gündelik program performansı arayanlara ancak akıllı bir tasarım ile yapamayanlara tavsiye edebiliriz. Mat ekran da göz önünde bulundurulması gereken bir avantaj.

İncelemede: Asus Eee PC 1005HA-M (Windows 7)
İncelemede: Asus Eee PC 1005HA-M (Windows 7)

Notebook özellikleri

Asus Eee PC 1005HA-M Win7 (Eee PC 1005 Seri)
İşlemci
Intel Atom N270 @ 1.68 GHz
Grafik kartı
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 950 - 256 MB, Çekirdek: 400 MHz, DDR2, 8.15.10.1749
Bellek
1024 MB 
, A-Data, DDR2-800, max. 2 GB
Görüntü
10.1 inç , 1024 x 600 pixel, LED arkaplan ışıklandırma, parlak: hayır
Anakart
Intel 945GSE
Harddisk
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 rpm, Hitachi HTS543216L9S
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: hoparlör çıkışı, mikrofon girişi, Kart okuyucular: SD (SDHC), MMC
Network
Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (10/100MBit), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n)
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 26 x 178 x 262
Batarya
48 Wh Lithium-Ion, 6-hücreli batarya, 10.8 Volt
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Starter 32 Bit
Camera
Webcam: 0,3 Megapixel
Ek özellikler
Asus Eee PC 1005HA-M, talimatlar, garanti kartı, kablolu elektrik şebekesi adaptör, 6-hücreli batarya, DVD desteği, Adobe Reader 9, E-Cam, Skype, Microsoft Office 2007 (trial version), Trend Micro Internet Security, oyunlar, Eee programları, 24 Ay Garanti, Garantiye teslim al &eve teslim et servisi ve 12 aylık batarya servisi dahil. Renk seçimleri: siyah ve beyaz
Ağırlık
1.28 kg, Güç kaynağı: 120 g
Fiyat
299 Euro

 

1005HA-M, açık
1005HA-M, açık
1GB of RAM küçük ulaşım panelinin hemen altında
1GB of RAM küçük ulaşım panelinin hemen altında
Kolayca çıkartabiliyor ve değiştirebiliyorsunuz
Kolayca çıkartabiliyor ve değiştirebiliyorsunuz
Küçük ve çok güvenli durmayan menteşeler
Küçük ve çok güvenli durmayan menteşeler
6-hücreli, 48 Wh batarya sayesinde pil ömrü kolay bitmiyor
6-hücreli, 48 Wh batarya sayesinde pil ömrü kolay bitmiyor
120g ağırlığındaki adaptör netbook ile aynı renkte
120g ağırlığındaki adaptör netbook ile aynı renkte
Asus Eee PC 1005HA-M ters çevrilmiş
Asus Eee PC 1005HA-M ters çevrilmiş
netbook yarı-kapalı iken
netbook yarı-kapalı iken
Asus Eee PC 1005HA-M profilden
Asus Eee PC 1005HA-M profilden
EeeCTL tool ile ekran ayarları ile oynayabiliyorsunuz
EeeCTL tool ile ekran ayarları ile oynayabiliyorsunuz
Entegre 0.3 MP webcam
Entegre 0.3 MP webcam
Asus Eee logosu ekranın üst köşesinde
Asus Eee logosu ekranın üst köşesinde
1005HA-M ön taraftan
1005HA-M ön taraftan
Sol tarafta güç girişi, VGA, USB ve Kensington kilidi yuvası
Sol tarafta güç girişi, VGA, USB ve Kensington kilidi yuvası
Sağ tarafta ses yuvaları, 2 adet USB ve ağ bağlantısı girişi
Sağ tarafta ses yuvaları, 2 adet USB ve ağ bağlantısı girişi
SD (SDHC) ve MMC'yi destekleyen 2si-1-arada kart okuyucu
SD (SDHC) ve MMC'yi destekleyen 2si-1-arada kart okuyucu
Birçok el hareketini destekleyen touchpad
Birçok el hareketini destekleyen touchpad
Klavyeye yakından bir bakış
Klavyeye yakından bir bakış
Çn tarafın sağ kısmında kalan bir çok durum ışıkları
Çn tarafın sağ kısmında kalan bir çok durum ışıkları
touchpad yapıştırma çıkartıldıktan sonra zor ayırt ediliyor
touchpad yapıştırma çıkartıldıktan sonra zor ayırt ediliyor

Benzer notebooklar

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Asus EeeBook X205TA-FD005BS Netbook
HD Graphics (Bay Trail), Atom Z3735F, 11.6", 0.98 kg
Kısa inceleme: Asus C200MA-KX003 Chromebook
HD Graphics (Bay Trail), Celeron N2830, 11.6", 1.15 kg
İnceleme Asus Eee PC 1215B Netbook
Radeon HD 6250, C-Series C-50, 12.1", 1.523 kg
İnceleme Asus Eee PC 1015PN Netbook
ION 2, Atom N550, 10.1", 1.28 kg
İnceleme Asus Eee PC 1101HA Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 500, Atom Z520, 11.6", 1.35 kg

Aynı üreticiden laptoplar

Kısa inceleme: Asus ZenBook Pro 15 UX580GE (i9-8950HK, GTX 1050 Ti, 4K UHD) Laptop
GeForce GTX 1050 Ti (Laptop), Core i9 8950HK, 15.6", 1.88 kg
Kısa inceleme: Asus ROG Chimera G703GI (i9 8950HK, GTX 1080, Full HD) Laptop
GeForce GTX 1080 (Laptop), Core i9 8950HK, 17.3", 4.72 kg

Linkler

Artılar

+schickes und elegantes Design
+gute Arbeitsgeschwindigkeit
+gute Gehäusestabilität
+großzügige Tastatur
+mattes Display
+hohe Akkulaufzeit
+geringer Stromverbrauch
 

Eksiler

-fehlender Multiformat-Kartenleser
-instabil wirkende Displayscharniere
-mäßige Blickwinkelstabilität
-schlechte Soundqualität

Kısaca

Neyi sevdik

Akıllı, şık ve modern tasarımı ve 2 renk seçeneği ile gelmesi. Ayrıca mat ekran ve iyi işçilik

Ne eksikti

Daha iyi hoparlörler ve daha çok format destekleyen kart okuyucu

Neye şaşırdık

Asus'un belirlediği süreden de uzun çıkan batarya ömründen dolayı Windows 7 ile gelen 1005HA-M tam bir gündelik eş.

Rakipleri

Intel N270/280 işlemcili, 160 GB sabit diskli ve 1 GB of RAMe sahip diğer 10 inçlik netbooklar. Örneğin Lenovo Ideapad S10/S12 ya da Acer Aspire One D150/D250/531.

Rating

Asus Eee PC 1005HA-M Win7 - 11/11/2009
Felix Sold

İşcilik
89%
Klavye
84%
Mouse
72%
Bağlanılabilirlik
60%
Ağırlık
93%
Batarya
100%
Görüntü
82%
Oyun performansı
34%
Uygulama performansı
63%
Isınma
90%
Ses
92%
İzlenim
89%
Ortalama
79%
87%
Netbook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Asus Eee PC 1005HA-M (Win7) Netbook
Felix Sold (Update: 2013-06- 6)