Notebookcheck

İnceleme Dell Latitude E6520 i5/HD Notebook

Çekirdek iş adamı. İşinize yoğun bir şekilde konsantre olmanız Latitude E6520 ile artık daha kolay. İncelememizde i5-2410M işlemcili temel modeli konu aldık. Bu ürünün HD ekranı ve dahili ekran kartı var. İncelememizde "çok iyi" seviyesini niye az farkla kaçırdığımızı açıklayacağız.
Sebastian Jentsch,
Dell Latitude E6520 L652051: Düşük fiyatlı HD çözünürlüklü (1366x768) ve Core i5-2540M
Dell Latitude E6520 L652051: Düşük fiyatlı HD çözünürlüklü (1366x768) ve Core i5-2540M

Askeri standart 810G'ye uygun bir kasa, suya karşı dayanıklı klavye, 97 watta kadar batarya alternatifleri, modül yuvası ile genişletilebilirlik ve ExpressCard54. Dell'in klasik iş serisinin iyi özelliklerini sayarak bitirmek oldukça zor. Bu özellikler sayesinde 15.6 inçliğin ömrünü uzatıyor. 

İncelememizde serinin giriş modeli olan Latitufe E6520'nin (Intel Core i5-2540M, Intel HD Graphics 3000, 250GB, HD resolution) ne kadar kuvvetli bir iş arkadaşı olup olmadığını göreceksiniz. Üreticinin internette yayınladığı fiyat ise 1236 euro. 

Kasa

Menteşeler: Dev metal parça
Menteşeler: Dev metal parça
Aşağı: Değiştirilebilir
Aşağı: Değiştirilebilir
Malzeme: Magnezyum
Malzeme: Magnezyum

2819 gram ağır bir rakam ama kasanın sağlamlığı ve toplu yapısı ile farkın hakkını veriyor. Üretici son model kaliteli ağır malzemeler kullanmış. E6520'nin çalışkan emekçi bir görüntüsü olduğunu söyleyebiliriz. 

Kasayı güç kullansak bile bükemiyoruz. Bilek dinlendirme, klavye ve kasa tabanı sağlamca oturtulmuş vaziyette. Bir çok notebookun zayıf noktası olan DVD sürücünün üstü bile denemelerizi boşa çıkartıyor. Yine de uzun bir arayıştan sonra aradığımız zayıf noktayı bilek dinlendirme bölgesinde buluyoruz. Bu bölgenin sağ tarafını kuvvet uyguladığımızda yaklaşık 1mm içine göçertebiliyoruz.

Ekran gayet sağlam inşa edilmiş. Sadece köşelerinden tutarak biraz bükebiliyoruz. Yüzeyi anodize fırçalanmış alüminyumdan yapılmış ve sadece orta bölgesinde çok ısrar ettikçe çok azıcık içine göçüyor. Parmak izleri neredeyse hiç gözükmüyorlar. Ancak çok inatçılar ve bir temizlik bezi ile bile çok zor çıkıyorlar. 

Yüzerlerin serin bir hissiyatı var ve çiziklere karşı dirençliler (anodize alüminyum, toz kaplamalı magnezyum alaşımı). Bilek dinlendirme bölgesinin ince kauçuk bir kaplaması var ve bu sayede tutuşu da oldukça yerinde. Çiziğe karşı dirençli olmasının burada yararını görüyoruz. Dell burada menteşeleri için dev metal parçacıklara güvenmiş. Menteşeler taban ünitesine çok sıkı monte edilmiş. Kapağı çok sağlam tuttukları için kapak çok ender sallanıyor. Bu sıkılık yüzünden bir elinizle taban ünitesini tutmanız gerekiyor yoksa ekranı açmak çok zorlaşıyor.  

Bağlantı noktaları

Latitude E6520 profesyonellerin hoşuna gidecek özel bağlantılar bulundurmuş. İlk olarak kapağın şekli sayesinde arka tarafta yuvalar bulundurulabiliniyor. Güç girişi, Kensington kilidi, Ethernet ve USB 2.0 o bölgede bulunuyor. Güç girişi tahmin edilelenden daha büyük olsa bile arka tarafta bulunduğu için bu çok bir sorun yaratmıyor. Bu sayede yam taraflarda çok fazla yuva bulunmuyor ve böylece kablo salatalarına rastlamıyoruz.

Sağ taratfa ise çok bulunmayan bir ExpressCard54 yuvası bulunuyor. Bu yuvaya TV kartları ve flash hafızalar gibi cihazları bağlayabilirsiniz. ExpressCard34 de uyuyor. Alışık olduğumuz ses yuvaları mikrofon/kulaklık kombosuna dönüştürülmüş. VGA yuvası için vidalar kullanılıyor ki bu özellik artık sadece bir kaç ThinkPad modelinde bulunuyor. 

eSATA yuvası hızlı veri transferi için kullanılabiliyor, tıpkı hemen yanındaki FireWire gibi. USB 3.0 bulunmuyor ama Dell'e göre bir modül platformu ile sonradan eklenebilir. Bu durumda DVD sürücüden vaz geçmeniz gerekior. 

Ön: kart okuyucu
Ön: kart okuyucu
Sol: VGA, USB, kulaklık/mikrofon çıkışı
Sol: VGA, USB, kulaklık/mikrofon çıkışı
Arka: Ethernet, Kensington, AC, USB 2.0
Arka: Ethernet, Kensington, AC, USB 2.0
Sağ: ExpressCard54, WLAN kaydıracı, DVD sürücü, FireWire, USB 2.0, eSATA, HDMI
Sağ: ExpressCard54, WLAN kaydıracı, DVD sürücü, FireWire, USB 2.0, eSATA, HDMI

İletişim

Latitude E6520 geniş bir yelpazede iletişim teknolojilerini barındırıyor. Bizim elimizdeki temel versiyon olduğu için bu üründe ne Bluetooth ne de HSPDA modülleri bulunuyor. Buna bağlı olarak mini PCIe ve SIM kart yuvası da boş. E6520 tabii ki de standart draft n özelliklerinde bir WLAN modülüne sahip (Dell Wireless 1501). Buna ek olarak ise Intel 82579 LM gigabit kontrol cihazı da bulunuyor.

Güvenlik

Dell'in veri koruma aleti yedekleme ve kurtarma yöneticilerini içeriyor. Güvenilir platform modülü ya da parmak izi okuyucusu malesef E6520'de bulunmuyor. Bu konuda ancak Kensington güvenlik yuvası ve bağlantılı olarak kullanabileceğiniz çelik kablo sizin tek güvenlik önleminiz oluyor.

Kutudan çıkanlar

Kutudan çıkan çok da bir şey yok ama Windows 7 Home Premium 32 bit veri kurtarma taşıyıcı bulunuyor. Kullanıcı bu sayede kendi imkanları ile kurtarıcı DVD'si yazmak zorunda kalmıyor. 

Dell'in geliştirilmiş E/Dock yuva platformu sayesinde (140 Euro civarında) yeni bağlantılara sahip olabiliyorsunuz. Kullanıcı bu sayede çok kapsamlı bir bağlantı yelpazesine hükmedebiliyor: Seri, paralel, iki PS/2, 4xUSB, VGA, DVI, S-Video, ses, RJ45 ve RJ11 (iki düz ekran). Bu kadar çok bağlantı yuvasına ihtiyacınız yok iseDell 200-70680 Basit E/Dock yuva platformunu seçebilirsiniz. (yaklaşık 120 Euro). Daha küçük alternatifin içerdikleri ise 5xUSBs, eSATA, LAN, VGA, DVI, ekran yuvası ve ses yuvası.

Garanti

Standard fabrika garantisi 3 sene (aynı gün servisi). Pakedi belirli bir bedel karşılığında geliştirebilirsiniz de, örneğin 3 yıllık profesyonel destek, olay yerinde tamirat ve donanım tamir desteğine sahip olabilirsiniz

Güç yöneticisi
Güç yöneticisi
Veri koruyucusu
Veri koruyucusu
Sistem ve aygıt yöneticisi
Sistem ve aygıt yöneticisi
Geliştirilmiş E/Port
Geliştirilmiş E/Port

Giriş Cihazları

Klavye

Tuşlar çok iyi bir tepki noktasına sahip, bunun sebebi ise belirgin basınç noktası ve tuş derinliği. Ayrık yön tuşları tuşların dikdörtgeninden çıkıntı yapıyor ve bu sayede bakmadan hangisine basacağınıza karar verebiliyorsunuz. Ayrık bir nümerik pad ile klavyenin tuşa basılabilen bölgesi son buluyor. 

Yine de rahat yazı yazmayı sağlayan özellikleri sayesinde hevesiniz artıyor. Ürünün tuş yatağı oldukça sıkı bir şekilde yerletirilmiş, hatta DVD sürücüsünün üstündeki bölgeye bile. Yazı yazanlara sıkı bir vuruş hissiyatı veriyor. Tuşlar kaymıyorve temiz konik şekilleri sayesinde tuşlar arasında gezinmek oldukça kolay. Tamamına bakacak olursanız Dell, bir masaüstü klavyesini 15.6 inçliğe başarıyla yerleştirmiş. Klavye arka plan ışıklandırması ise elimizdeki düşük fiyatlı E6520 versiyonunda bulunmuyor.

Touchpad

Övgü yağmuru touchpad ile de devam ediyor. Dell burada çifte tıklamalardan bahsediyor çünkü touchpadin 3 adet tuşu var. Bu çifte tuş girişleri standart ThinkPadlerde ve HP Elitebooklarda bulunan bir özellik. Bu sayede touchpadi kullanmak için elinizi klavyeden kaldırmıyorsunuz. Bu sayede çalışma hızınız artıyor. 

Touchpad kullanımı oldukça rahat. Geniş ve pürüzsüz tuşlar ses çıkarmadan çalışıyorlar. Dokunma yüzeyi ise yumuşak ama kaygan değil. Pad'in çevresi 9.1 santimetre. Kenarlarına doğru hassasiyeti artıyor ve bu alanları kullanıcı kendi istediği gibi ayarlayabilir (kaydırma çubukları, el hareketleri, hassasiyet)

Hassas klavye
Hassas klavye
konkav tuşlarıyla beraber
konkav tuşlarıyla beraber
Touchpad ve
Touchpad ve
bir Trackpoint
bir Trackpoint
224
cd/m²
231
cd/m²
220
cd/m²
222
cd/m²
235
cd/m²
221
cd/m²
221
cd/m²
224
cd/m²
214
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
PPCTF-156WH4
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 235 cd/m² Ortalama: 223.6 cd/m²
Aydınlatma: 91 %
Batarya modunda parlaklık: 195 cd/m²
Kontrast: 122:1 (Siyah: 1.93 cd/m²)

Ekran

Mat LED ekranın (model: PPCTF-156WH4, no manufacturer data) çözünürlüğü 1366x768 ve tüketici ayarlarında (16:9). 4:3'lük iş formatı Dell ile tarihe karışıyor. WXGA çözünürlüğü (HD hazır) 15.6 inçlerde biraz kaba duruyor. Yine de kullanıcının ihtiyaçlarına göre bu durum değişebilir. Kullanıcıların çoğu büyük ihtimalle  1600x900 ya da 1920x1080 çözünürlüğünü  (HD+/FHD, +29/49 euro) seçecektir.

Ölçülen siyah değeri ise 1.93 cd/m2 ve bu yüzden çok kötü bir kontrast değeri olan 122:1 ile karşılaşıyoruz. HD ekranın renk skalası da küçük. AdobeRGB'yi (t) açık ara kapsayamayan skala keza sRGB'yi (t) de kapsayamıyor. Size E6520'nin opsiyonel Full HD ekranını (t) karşılaştırmak için sunuyoruz (üçüncü resim). Full HD hiç olmazsa en azından sRGB'yi tamamiyle kapsıyor. (inceleme için: E6520 i7/FHD). Ama HD+ için tahminlerde bulunamıyoruz. Dell bu ürün için "son sınıf bir ekran"dan bahsediyor. 

ICC Latitude E6520 ve AdobeRGB (t)
ICC Latitude E6520 ve AdobeRGB (t)
ICC Latitude E6520 ve sRGB (t)
ICC Latitude E6520 ve sRGB (t)
ICC Latitude E6520 ve E6520 FHD (t)
ICC Latitude E6520 ve E6520 FHD (t)

Yansıtmasız WXGA ekranın ortalama parlaklığı olan 223 cd/m2 gün ışığı altında çalışmayı mümkün kılıyor. Ancak direk güneş ışığı altında farkediyoruz ki parlaklık daha da iyi olabilirmiş. Ayrıca dar bakış açıları güneşin altında daha belirginleşiyor. Bu yüzen E6520 park ya da kafeler için mükemmel arkadaş olmasa bile yine de işe yarar.

Yandan bakış, dolaylı gün ışığı
Yandan bakış, dolaylı gün ışığı
Yukarıdan bakış, direk gün ışığı
Yukarıdan bakış, direk gün ışığı
Önden bakış, direk gün ışığı
Önden bakış, direk gün ışığı

Bir laptopun bakış açısı sağlamlığı ile yandan veya üstten bakıldığında da yine sağlam bir görüntüye sahip olunur. Ofis laptoplarının genel olarak çok kötü bakış açısı sağlamlığı olur, özellikle orta ve düşük sınıf 1000 eurodan ucuz laptoplar. Latitude en düşük sınıfa ait olmasa bile HD ekran bu sınıftan geliyor. 

Bakış açısı sağlamlığı oldukça düşük çıkıyor. dikey alanda 20 dereceden sonra hayalet görüntüler ile karşılaşıyoruz. Yatay alanda ise 45 dereceden sonragörüntü bozzulmaya başlıyor. Daha geniş bakış açısı sabitliğine sahip bir ekran için E6520'nin Full HD alternatifini düşünebilirsiniz. 

Bakış açıları: Dell Latitude E6520 i5/HD
Bakış açıları: Dell Latitude E6520 i5/HD

Performans

Sandy Bridge işlemci, Core i5-2540M (2x2.6 GHz) bir iş işlemcisi, AES fonksiyonuna sahip (hızlı kodlama) ve geliştirilmiş çifte kanallı DDR3 RAM yöneticisine sahip (max. 8 GB DDR3-1333MHz). Turbo hızı 3.3 GHz ve Turbo 2.0 ile bunun daha da ilerisine geçebiliyorsunuz. 2011 Intel Core işlemcileri "Dinamik mesafeli Turbo frekans limitleri" sayesinde soğutma açısından sorun çıkmadığı sürece hız sınırlarını aşabiliyorlar.

HD Graphics 3000 de işlemciye entegre ekran kartı (650-1300 MHz). Dilerseniz E6530'a opsiyonel olarak Nvidia NVS 4200 takabilirsiniz. RAM ise standart olarak 4 GB. 6 ya da 8 GB seçenekleri de var. Sabit diski ise 250 GB (5400 rpm) kapasiteli en düşük fiyatlı model (WD2500BEVT-75A23T0). 256 GB SSD ya da hızlı bir 500 GB sabit disk opsiyonları da mevcut. 

CPUZ işlemci sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
CPUZ SPD sistem bilgisi
Intel HD Graphics 3000 sistem bilgisi
DPC Latency Checker: Boş modda, gecikme yok
DPC Latency Checker: WLAN açık/kapalı, ender gecikmeler
System information: Dell Latitude E6520 i5/HD
2.6-3.3 GHz Intel Core i5-2540M'nin ısı borusu
2.6-3.3 GHz Intel Core i5-2540M'nin ısı borusu

Testimizin konusu şuydu: Acaba i5-2540M (2x2.6 GHz) yeterli mi yoksa daha iyi opsiyonel Core i7 2720QM (4x2.2 GHz) mi seçilmeli? 2540 tek çekirdeği ile 4228 puan topluyor.  2720QM ise aynı testte 4138 puan alıyor (Cinebench R10 tek çekirdek 32bit). 4 çekirdekli işlemcinin burada bir avantajı yok (-1%).

Anack işler Cinebench R10 Multi 32 bit'te değişiyor. i5-2540M (4 çekirdekli)  9154 puan toplarken 2720QM (8 çekirdek) 14273 puan topluyo (+36%). tek çekirdekli testler iş dünyası rutinlerini çok gerçekçi olarak yansıtmıyor. Eğer işlemci gücü gerektirecek bir işiniz var ise (örneğin video işlemek ya da resim düzenlemek) 4 çekirdekli işlemci ile işleriniz daha da kolay olacaktır. 

5.6
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
7.1
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
7.5
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
5.6
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.3
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.7
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4228
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
9154
Cinebench R10 Shading 32Bit
5935
Yardım
PCMark Vantage Result
6629 puan
Yardım

PCMark Vantage testinin sonucu 6629 puan çıkıyor. Bu skor Sandy Bridge laptoplarına göre düşük bir skor. Örneğin aynı işlemcili XMG A501,13934 puan topluyor. Yine de bu karşılaştırma adil sayılmaz çünkü XMG'nin hızlı bir SSD sabit diski ve harici ekran kartı  GeForce GT 540M var. i7-2720QM sistemleri arasında harici bir ekran kartı olmayan başka bir sistem 8547 puan topladı (Asus N53SV, HDD).

3DMark 05 Standard
7603 puan
3DMark 06 Standard
3531 puan
Yardım
WDC Scorpio Blue WD2500BEVT-75A23T0
Maksimum transfer hızı: 32.2 MB/s
Minimum transfer hızı: 77.5 MB/s
Ortlama transfer hızı: 59.3 MB/s
Erişim hızı: 19.6 ms
Yakma hızı: 84.9 MB/s
İşlemci kullanımı: 1.8 %

Eğer hızlı bir ürün arıyorsanız 4 çekirdekli işlemcinin yanında en azından 7200 rpm ile dönen bir sabit disk ya da 256 GB kapasiteli SSD ile gitmelisiniz. PCMark Vantage sabit disk skorları düşük çıkıyo (2561 puan) çünkü mevcut sabit disk 250 GB kapasiteli yavaş dönen bir Western Digital. Okuma testinde veri akımı hızı ancak 59 MB/s çıkıyor. CrystalDiskMark skoru ise 61 MB/s (okuma). E6520 7200 rpm lik opsiyonu ile HDTune testinde 81 MB/s seviyesine ulaşıyor. Yine de yavaş sabit diskin avantajı şu ki ne boştayken ne de ağır tempo altındayken çok gürültü yapmıyor.

WDC WD2500BEVT-75A23T0, 250GB, 5400rpm
WDC WD2500BEVT-75A23T0, 250GB, 5400rpm
HD-Tune: 59MB/s okuma
HD-Tune: 59MB/s okuma
Crystal Disk Mark 3.0: 61MB/s okuma
Crystal Disk Mark 3.0: 61MB/s okuma

Emisyonlar

Çıkış
Çıkış

Sistem Gürültüsü

Dell'in 15.6 inçliği sistem gürültüsü ile iyi başa çıkıyor. Fan sörf yapılırken veya boştayken uzun bir süre devre dışı durabiliyor. Bu durumda ölçtüğümüz gürültü seviyesi sabit diskin dönmesinden kaynaklı olarak 30.1 dB(A) çıkıyor. Ancak bir film izlerken bu gürültü seviyesi 33.7 dB seviyesine çıkıyor, bu "rahatsızlığın" sebebi ise optik sürücü oluyor. 

Fan stres testi esnasında 37.3 dB(A) seviyesinde gürültü yapıyor (Furmark/Prime95). Ağır tempo altındayken fan mütemadiyen dönüyor. Ağır tempo kalktıktan 15 saniye sonra fan gürültü seviyesi olarak 32 dB'e düşüyor. 15.6 inçlik ekran kartı Intel HD Graphics 3000'in yetersizliği yüzünden 3 boyutlu işlemler esnasında çok sorun çıkartmıyor. Bu durumda çıkan ses 31.7 dB ile sabit diskten daha sessiz oluyor. 

Ses yüksekliği

Boşta
30.1 / 30.1 / 31.8 dB
HDD
32.6 dB
DVD
33.7 / dB
Çalışırken
31.7 / 37.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)
Stres testi: İşlemci serin kalıyor
Stres testi: İşlemci serin kalıyor

Temperature

Emisyonlar konusunda sadece gürültü ile yetinmemek lazım. Ürünün sıcaklığı her zaman düşük kalıyor. Hatta bir kaç saatlik stres testi sonucunda bile yüzeydeki sıcaklık 34 derece idi (tabanda: 38 derece). Üst bölgenin stres esnasında bile serin kalması bizi çok şaşırttı. 

Tabanın ortalama sıcaklığı internet sörfü ve word dökümanları ile uğraşırken ancak 25 dreceye çıkıyor. Bilek dinlendirme bölgesinin 24 derece olduğunu da belirtelim. İşlemcinin maksimum sıcaklığı E6520'nin sağlam bir soğutma sistemine sahip olduğunu kanıtlıyor. 

Maksimum yük
 26.8 °C28.4 °C24.1 °C 
 30.8 °C29.7 °C25 °C 
 25.7 °C33.6 °C24.2 °C 
Maksimum: 33.6 °C
Ortalama: 27.6 °C
24.2 °C31.1 °C34.4 °C
25.6 °C31.3 °C37.6 °C
25.8 °C31.7 °C32.6 °C
Maksimum: 37.6 °C
Ortalama: 30.5 °C
Güç kaynağı  50.3 °C | Oda sıcaklığı 19.3 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27.6 °C / 82 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 33.6 °C / 92 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.6 °C / 100 F, compared to the average of 36.5 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.3 °C / 74 F, compared to the device average of 29.4 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.6 °C / 92.5 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28 °C / 82.4 F (-5.6 °C / -10.1 F).

Hoparlörler

Her iki hoparlör de bilek dinlendirme bölgesinin altında kalıyor ve genelde orta tonlarda-yüksek tonlarda ağırlıklı bir ses veriyorlar ve bu yüzden çok iyi bas duyamıyoruz. Yine de ses kalitesi bir ofis laptopı için etkileyiciydi. Maksimum ses seviyesinde bir konferans odasını ses ile doldurabiliyorsunuz. Klavyenin sağ tarafındaki ses ayarlayan tuşlardan da bahsetmek lazım. 

Battery Life

En düşük parlaklık seviyesinde ve kablosuz modüller devre dışı iken boş modda 8 saatlik bir batarya ömrüne şahit olduk. WLAN testi ise daha pratik bir test oldu ve 6:18 sürdü. Batarya ömrünün iyi olmasının sebebi bataryanın 60 Wh kapasiteli olması ve boş modda iken 8-13 watt arası güç tüketmesi. TFT'nin parlaklığı WLAN testi esnasında 100 cd/m2 seviyesine ayarlandı. Bataryanın reşarj olması için 2 saat gerekti. 

Şarj: 119 min
Şarj: 119 min
DVD okuma: 251 min
DVD okuma: 251 min
Boş: 493 min
Boş: 493 min
WLAN testi: 378 min
WLAN testi: 378 min
Ağır tempo: 81 min
Ağır tempo: 81 min
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
8h 13min
WLAN açıkken
6h 18min
DVD
4h 11min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 21min

E6520'nin güç tüketimi oldukça ekonomik bir 15.6 inçliğe göre. Latitude'un boş modda güç tüketimi 8.5 watt (enerji tasaruflu, en düşük parlaklık) ve 14 watt arasında (yüksek performans) kalıyor. Ağır tempo durumunda oluşan güç tüketimi farkı tüm 2010 ve 2011 model Intel işlemcilerde ortak bir nokta. Hal böyleyken harcanan güç miktarı 57 watt oluyor. Küçük adaptör ise (244 gr) 65 wattlık kapasitesi ile bu yükü kaldırabilecek seviyede. 

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.4 / 0.6 Watt
Boştadarkmidlight 8.5 / 12.1 / 13.7 Watt
Çalışırken midlight 34.4 / 57.6 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960

Sonuç

Dell Latitude E6520 HD
Dell Latitude E6520 HD

Dell'in Latitude E6520'si i5/HD versiyonu ile (1236 euro) testimizi bir çok bonus puan ile bitirdi. Birinci sınıf sağlamlık ve görsel olarak göze hitap eden işçiliği ve iyi tepki veren giriş cihazları ile başlayabiliriz. Bir çok arayüz ve opsiyonlarıyla (modül platformu, yuva platformu, 3G, USB 3.0) E6520 bir çok kişinin ihtiyacına göre şekillendirilebilir. Son olarak 15.6 inçlik düşük sistem gürültüsü ve düşük ısı yayılımı ile bizi memnun ediyor. 

Latitude E6520'nin çok iyi sıfatını haketmesini tek engelleyen parçası ise yetersiz HD ekranı (1366x768). Mat olmasına rağmen basit bir tüketici ekranıın ötesine geçemiyor (kontrast, bakış açıları). Eğer iyi bir ekran istiyorsanız alternatifler arasında Full HD ekranı da düşünebilirsiniz. Daha kapsamlı bilgi için yakında çıkacak olan  Latitude E6520 i7/FHD'nin incelemesine bakabilirsiniz. 

In Review:  Dell Latitude E6520 i5/HD
In Review: Dell Latitude E6520 i5/HD

Notebook özellikleri

Dell Latitude E6520 i5/HD (Latitude E6520 Seri)
İşlemci
Intel Core i5-2540M 2 x 2.6 - 3.3 GHz, Sandy Bridge
Bellek
4096 MB 
, DDR3
Görüntü
15.6 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, PPCTF-156WH4, parlak: hayır
Anakart
Intel QM67
Harddisk
WDC Scorpio Blue WD2500BEVT-75A23T0, 250 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
HD Audio
Bağlantılar
1 Express Card 54mm, 4 USB 2.0, 1 Firewire, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, 1 eSata, 1 Docking Station Portu, Ses çıkışları: ses çıkışı/ mikrofon kombinasyonu, Kart okuyucular: SD, 1 SmartCard, E-module bay II (DVD/30Wh battery)
Network
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Dell Wireless 1501 Wireless-N Half-Mini Card (g/n = Wi-Fi 4)
Optik okuyucu
TSSTcorp CDDVDW TS-U633J
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 34.2 x 384 x 258
Batarya
60 Wh Lithium-Ion, 6 hücreli T54FJ 11.1V
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Professional 32 Bit
Ek özellikler
36 Ay Garanti
Ağırlık
2.819 kg, Güç kaynağı: 244 g
Fiyat
1236 Euro

 

Çok fazla geliştirme özelliğine sahip bu ürün
Çok fazla geliştirme özelliğine sahip bu ürün
Taban ünitesi tamamiyle çıkartılabiliniyor.
Taban ünitesi tamamiyle çıkartılabiliniyor.
Tam bu tabanın altında bir mini PCIe yuvası ve
Tam bu tabanın altında bir mini PCIe yuvası ve
her iki RAM yuvasını bulduk (2x2048 MB)
her iki RAM yuvasını bulduk (2x2048 MB)
Hoparlörler ön tarafta bulunuyor.
Hoparlörler ön tarafta bulunuyor.
Optik sürücü ise E-modül II kompartmanında.
Optik sürücü ise E-modül II kompartmanında.
İsterseniz bunu 3 hücrelik bir batarya ile değiştirebilirsiniz (30 Wh)
İsterseniz bunu 3 hücrelik bir batarya ile değiştirebilirsiniz (30 Wh)
E6520'yi isterseniz bir HSPDA modülü ile donatabilirsiniz.
E6520'yi isterseniz bir HSPDA modülü ile donatabilirsiniz.
Batarya yuvarlanıyorken.
Batarya yuvarlanıyorken.
60Wh kapasiteli batarya ürünü 6 saat götürüyor.
60Wh kapasiteli batarya ürünü 6 saat götürüyor.
Adaptör sadece 244 gr
Adaptör sadece 244 gr
Bahsetmeye değer: Arka taraftaki bağlantılar
Bahsetmeye değer: Arka taraftaki bağlantılar
Kutunun içinden bir kurtarıcı DVDsi de çıkıyor.
Kutunun içinden bir kurtarıcı DVDsi de çıkıyor.
Bir yuva platformu gerçek bir iş notebooku için gerekli bir alet.
Bir yuva platformu gerçek bir iş notebooku için gerekli bir alet.
Bir smartcard okuyucusu kimi şirketlerde güvenlik girişi için kullanılıyor.
Bir smartcard okuyucusu kimi şirketlerde güvenlik girişi için kullanılıyor.
Dell'den Latitude E6520 oluyor.
Dell'den Latitude E6520 oluyor.
Biz bu ürünün "düşük fiyatlı",
Biz bu ürünün "düşük fiyatlı",
Intel Core i5-2540M işlemcili ve HD çözünürlüklü (1366x768) versiyonunu inceledik.
Intel Core i5-2540M işlemcili ve HD çözünürlüklü (1366x768) versiyonunu inceledik.
Giriş cihazları her haliyle en üst sınıf.
Giriş cihazları her haliyle en üst sınıf.
15.6 inçlik anodize fırçalanmış alüminyum yüzeyi,
15.6 inçlik anodize fırçalanmış alüminyum yüzeyi,
tam metal menteşeleri ve
tam metal menteşeleri ve
Kauçuk ekran çerçevesi ile (TFT ekran)
Kauçuk ekran çerçevesi ile (TFT ekran)
malzeme ve sağlamlık açısından çok iyi puan alıyory (kapak kilidi).
malzeme ve sağlamlık açısından çok iyi puan alıyory (kapak kilidi).
Menteşelerin ekran tutuşu oldukça sağlam. Çok ender sallanıyorlar.
Menteşelerin ekran tutuşu oldukça sağlam. Çok ender sallanıyorlar.
Sadece sesi ayarlama ve kısma için hızlı tuşlar var.
Sadece sesi ayarlama ve kısma için hızlı tuşlar var.
Dell arayüzler konusunda oldukça cömert. En çok dikkati çekenler ise eSATA, FireWire, HDMI ve ExpressCard54
Dell arayüzler konusunda oldukça cömert. En çok dikkati çekenler ise eSATA, FireWire, HDMI ve ExpressCard54
yuvalarının bulunması. Ancak yine de çok beklenen USB 3.0 yok.
yuvalarının bulunması. Ancak yine de çok beklenen USB 3.0 yok.

Benzer Notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Toshiba Satellite L755-14P Notebook
HD Graphics 3000, Core i5 2410M
İnceleme Toshiba Tecra R850-11P Notebook
HD Graphics 3000, Core i5 2410M

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Dell Latitude 3400 Laptop
UHD Graphics 620, Core i3 i3-8145U, 14", 1.67 kg
Kısa inceleme: Dell Latitude 7390 (i5-8350U, SSD 256 GB) Laptop
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8350U, 13.3", 1.307 kg
Kısa inceleme: Dell Latitude 7390 2-in-1 (i7-8650U, FHD)
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i7-8650U, 13.3", 1.442 kg
Kısa inceleme: Dell Latitude 13 7380 (i7-7600U, FHD) Laptop
HD Graphics 620, Kaby Lake i7-7600U, 13.3", 1.271 kg
Kısa inceleme: Dell Latitude 7480 (7600U, FHD) Laptop
HD Graphics 620, Kaby Lake i7-7600U, 14", 1.516 kg

Links

Fiyat karşılaştırma

Artılar

+Çok iyi giriş cihazları
+Yansıtmasız ekran
+Bir çok arayüz, yuva platformu ve E-modül yuvaları dahil olmak üzere
+Arayüzlerin bir kısmı arka tarafat
+Geniş açılabilen menteşeler
+İyi batarya ömdü
+Düşük enerji tüketimi
+Sessiz ve serin
 

Eksiler

-Düşük kontrast & bakış açısı sağlamlığı
-Ağır olması

Kısaca

Neyi sevdik

Klavyenin kendisi ve çifte fare yedeği. Çok sağlam taban ünitesi. Mat yüzey ve arka tarafta bulunan yuvalar. 

Ne eksikti

Kontrast ve çözünürlük– ama bu zaten extra opsiyonlarla mümkün.

Neye şaşırdık

Neredeyse sessiz çalışması ve buna rağmen yüksek uygulama performansı.

Rakipleri

HP ProBook 6550b (15.6"), Asus P42JC (14"), Latitude E5420 Essential (14"), E6420 (14"), E5410 (predecessor); HP Elitebook 8460p (14"), Lenovo ThinkPad T420 (14"), ThinkPad T520 (15.6"); Acer Travelmate 8472T (14")

Değerlendirme

Dell Latitude E6520 i5/HD - 05/03/2011 v2(old)
Sebastian Jentsch

İşcilik
94%
Klavye
95%
Mouse
94%
Bağlanılabilirlik
74%
Ağırlık
76%
Batarya
86%
Görüntü
70%
Oyun performansı
65%
Uygulama performansı
89%
Isınma
93%
Ses
94%
İzlenim
86%
Ortalama
85%
87%
Office - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Dell Latitude E6520 i5/HD Notebook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)