Notebookcheck

Review Dell Vostro V13 Notebook

Cezbedici ama zayıf

V13,  Dell’in Vostro sınıfı küçük-iş notebooklarından bir tanesi. Bu model, Dell Adamo Thirteen modelinin tasarım parçalarından yararlanılarak oluşturulan fazlasıyla ince kasası ile sıkıcı iş dünyasına bir stil getiriyor. En son teknoloji ile donatılmış bu yeni ürün daha fazla üretkenlik ve güvenlik sunmayı ümit ediyor. Bu konuda ne kadar başarılı olduğunu kapsamlı incelememizde görebilirsiniz.

Dell Vostro V13 Notebook
Dell Vostro V13 Notebook

Vostro serisine en son katılan bu ürün daha çok iş dünyasına hitap ediyor fakat tüm diğer iş amaçlı modeller gibi aynı zamanda bireysel tüketicileri de hedefliyor.  13 inçlik bu notebook 399 euro’dan (vergi ve nakliye ek olmak üzere) başlıyor ki bu firmayı kar ettirmeye yetecek bir fiyat. Standart modelde en son teknoloji 1,2 GHz hıza sahip Intel Celeron 743 işlemci, 250 GB sabit disk, 2GB DDR3 hafıza, Bluetooth, W-LAN b/g ve tabi ki Windows 7 Home Premium (32 Bit versiyon) işletim sistemi bulunuyor.  Bu temel konfigürasyon günlük ofis işlerinin ihtiyacını büyük ölçüde karşılamakta yeterli olacaktır.

Elimizdeki test örneği ise biraz daha donanımlı. İçeriğinde 1,4 GHz hızında Intel Core 2 Solo SU 3500 işlemci ve daha hızlı bir 320 GB’lık sabit disk bulunuyor. İşletim sistemi ise Windows 7’nin business sürümü.

Kasa

İçerisine sıkıcı oturuyor
İçerisine sıkıcı oturuyor
Her zaman kullanılan plastik yerine ince alüminyum plaka
Her zaman kullanılan plastik yerine ince alüminyum plaka

Kasa neredeyse tamamen alüminyumdan yapılmış. Laptop’ın fiyatına oranla bu bizi bir hayli şaşırttı. Böyle yüksek kaliteli bir malzemeyi ancak Apple MacBook Pro ya da Dell Adamo gibi pahalı taşınabilir bilgisayarlarda görmeye alışıksınızdır.

Fakat burada Apple gibi rakiplerle karşılaştırıldığında Dell’in çok farklı ve daha ucuz bir yol izlediğini görüyoruz. Mesela Apple’ın Unibody Macbooks modeli tek parça bir alüminyumdan yapılandırılırken, Dell daha geleneksel bir metot izleyerek birçok küçük alüminyum parçayı bir araya getirmeyi tercih etmiş. Yani dış kaplama alışagelmiş plastik parçalar yerine ince alüminyum plakadan oluşuyor. İyi düşünülmüş tasarım yöntemi sayesinde kasa istisnai bir şekilde sert, esnemez bir yapıda. Bunun bir başka sebebi de donanım parçalarının büyük olasılıkla yerlerine sıkıca oturtulması ve bu nedenle esneme veya bükülme için çok az bir boş alanın kalması. Kapak taban bölümü kadar dayanıklı değil ama zaten kapaklar genelde kasa bölümüne oranla daha az sağlamdır. Buna rağmen kapak bölümü hala oldukça yüksek standartlarda kalıyor. Kapağa uygulanan baskı ya da bükme ekrandaki görüntüde herhangi bir deformasyona sebep olmuyor. Takviye edilen çinko menteşeler boyutları bakımından oldukça cömert ve işlerini iyi yapıyorlar. Ayar yaparken ekran kapağının sallanmasını başarılı bir şekilde engelliyorlar.

Kasanın ince formu ile kullanılan malzeme türü yüzeyleri daha belirgin, cezp edici ve yüksek kaliteli gösteriyor. Kasanın iki tonlu bir rengi var. İç taraftaki siyah renk dış taraftaki alüminyum ile kontrast oluşturuyor ve eski Vostro serisindeki modellerin sahip olduğu gibi modaya uygun parlak yüzeylerin aksine yüzeyler çabuk eskimeyen bir yapıda. Parmak izleri, çizikler ve tozlar birikse bile zar zor görünüyor.

Notebook ‘un 330mm x 230mm x 16,5-19,7mm (uzunluk x genişlik x yükseklik) ölçülerinden de anlaşılacağı gibi oranlar incelikle belirlenmiş. Aynı zamanda notebook sahip olduğu hafif yuvarlak köşelerin görsel olarak boyutları küçük göstermesinden de yararlanıyor. V13, Apple MacBook Air, Samsung X360 ya da Dell’in Adamo Thirteen gibi rekortmenlerden sadece birkaç milimetre daha geniş. 1,6 kilogramlık ağırlığı ile bazı rakipleri kadar hafif olmasa da bu sınıftaki bir notebook için özellikle de entegre 6 cell bataryası ile hala çok iyi bir hafiflikte.

 

 

Bağlantı Noktaları

Bağlantı noktalarının dizilimi bizce mükemmele yakın derecede başarılı. Ön tarafta kulaklık için ses yuvaları, sağ tarafta kart okuyucular bulunuyor ve diğer tüm bağlantı yuvaları ise arka tarafta toplanmış. Bu diziliş belki harici cihazları takıp çıkarmak için daha az kullanışlı olacaktır ama çalışma alanınızın dağınıklığına da engel olacaktır.

USB yuvalarının (29 MB/S’ye kadar) sayısı bazı kullanıcıları endişelendirebilir; Vostro sadece 1 tane USB ve 1 tane USB/ESATA kombo yuvasına sahip. Dijital kameralar, yazıcılar, tarayıcılar, TV alıcıları, hoparlörler, mobil telefonlar ve daha bir çok USB aracılığı ile bağlanılan cihazları kullanan kullanıcılar için bu problem yaratacaktır. Ancak USB’den daha hızlı veri transferi yapan tek ESATA yuvası da harici sabit disk sürücülerin bağlanmasında yeterli oluyor.

Ağ bağlantısı da yine notebookun arka tarafından yapılıyor. Gigabit standardını destekliyor ve bu nedenle en az domestik DSL modemler kadar hızlı iş yeri ağ bağlantıları sağlayabiliyor.

Notebook’un sağ tarafında yer alan ExpressCard yuvası ilave portların ve aynı zamanda UMTS ya da TV kartların bağlanmasına olanak sağlıyor. Kart okuyucu sadece SD/SDHC gibi en son formatları destekliyor ama okuma hızı alışılageldiği gibi 17 MB/s.

Ön taraf: Durum LED ışıkları, ses yuvaları
Ön taraf: Durum LED ışıkları, ses yuvaları
Sağ taraf: Kart okuyucu ve ExpressCard/34
Sağ taraf: Kart okuyucu ve ExpressCard/34
Arka taraf: Gigabit LAN, eSata/USB kombo, USB, VGA, güç soketi
Arka taraf: Gigabit LAN, eSata/USB kombo, USB, VGA, güç soketi
Sol taraf: bağlantı yuvası yok
Sol taraf: bağlantı yuvası yok

Elimizdeki test örneği kablosuz bağlantı olarak Bluetooth 2.1 ve W-LAN b/g’yi sunuyor. Hızlı n-standardı da aynı zamanda kullanılabilir fakat bu daha çok kullanılan modele bağlı; her cihazda özelleştirilebilinen bir seçenek olarak gelmiyor.

Güvenli Platform Modülü, parmak izi tarayıcı ya da docking yuvası gibi tipik iş amaçlı notebooklar'da bulunan ekstra özellikleri Vostro 13’te aramayın. Var olan tek ekstra özellik hassas iş verileri için bir güvenlik ortamı sağlamayı amaçlayan tam disk şifrelemesine sahip sabit sürücü.

Monitör için dijital bağlantı bulunmuyor ama en azından 1280 x 1024 piksel çözünürlükte çalışabilen bir analog VGA çıkışı mevcut.Kendi 1680 x 1050 piksel çözünürlüğünde bazı bulanıklıklar belirmeye başlıyor. Uzun süreli kullanımda bu durum rahatsız edici oluyor.

Bu notebook sadece Windows 7 işletim sisteminin 32-Bit versiyonu ile geliyor yani maksimum 4 GB RAM’e sahipseniz hafızanın bir kısmını değerlendiremeyeceksiniz. Notebook’u online mağazalardan alırken garanti süresini ve servis seçeneklerini genişletebileceğiniz gibi belirli bir miktar yazılım da ekleyebilirsiniz.

Giriş Cihazları

Klavye

Klavyenin genişliği neredeyse Vostro 13’ün tüm uzunluğunu kaplıyor ve tuşların boyutu 19 mm (16 mm vuruş yüzeyi ile).Dizilim ise pek bir sürpriz olmadı. Sadece Ctrl tuşunun sağ elin tarafında , hemen AltGr tuşunun yanında oluşuna biraz alışmak gerekebilir. Ekranın parlaklığını ayarlamak ya da direkt harici bir monitöre geçmek gibi özel işlevler her zamanki gibi FN tuşu ile diğer tuşların kombinasyonu ile sağlanıyor. Fonksiyon tuşları çoğunlukla klavyenin en üst tarafında yer alıyor. Page Up ve Page Down gibi tuşların da dâhil olduğu kolon halinde dizilmiş bir takım tuşlar için bile enter tuşunun sağ tarafında yer bulunuyor. Yön tuşları normal boyutlarda ve diğer bazı laptoplarda olduğu gibi yerlerini bulmak zor olmuyor.

Çoğu kullanıcı için bu tuşlarla yazmak keyif verici olacaktır; tuşların nispeten kısa derinliği ve hafifçe çıkan mekanik sesi biraz rahatsız edici olabilir. Diğer birçok notebook’ta olduğu gibi klavye üzerinde yazarken hafif bir sallanma ve esneme oluyor. Enter ve space bar gibi büyük tuşlardan ise biraz tıkırdama sesi geliyor.

Touchpad

Touchpad memnun edici, pürüzsüz ve duyarlı bir yüzeye sahip. Ancak çift tıklama için biraz güç sarf etmek gerekiyor. Hassas yüzey kaydırma ve zoom gibi basit çoklu-dokunma hareketlerini tanıyor. Touchpad düğmeleri ise düzgün bir şekilde çalışıyor ve iyi geri tepki veriyor.

Klavye geniş tuşlara ve iyi bir dizilime sahip
Klavye geniş tuşlara ve iyi bir dizilime sahip
Touchpad her zaman istediğiniz gibi cevap vermiyor
Touchpad her zaman istediğiniz gibi cevap vermiyor
Özel fonksiyonlar her zaman oldupu gibi fonksiyon tuşları bölümünde bulunuyor
Özel fonksiyonlar her zaman oldupu gibi fonksiyon tuşları bölümünde bulunuyor

Ekran

Dell, günümüz trendini takip ederek Vostro 13’te 1366 x 768 piksel çözünürlüğü olan 16:9 HD ekran kullanmış ve görünen o ki ekran Chunghwa Picture Tubes yapımı. Ekranın ekstra genişliği filmler ve günümüz oyunları için kullanışlı olurken ofis uygulamaları, internet sayfaları ve kaydırma gerektiren diğer dokümanlar için pek ideal değil. Notebook’un asıl hedefliği kullanıcı kitlesinin bolca hesap tablosuyla, dokümanlarla ve veritabanları ile haşır neşir olan kullanıcılar olduğunu düşünürsek klasik 4:3 görüş oranına sahip bir ekran seçiminin daha mantıklı olacağını söyleyebiliriz. Bu modern HD formatı çoğu patronun kendi iş makinelerinin ne için kullanıldığını görmek istemeyeceği türden bir eğlence türüne daha iyi uyuyor aslında.

169.2
cd/m²
171.6
cd/m²
177.2
cd/m²
173.5
cd/m²
199.2
cd/m²
180.3
cd/m²
168.7
cd/m²
214
cd/m²
176.9
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 214 cd/m² Ortalama: 181.2 cd/m²
Aydınlatma: 79 %
Batarya modunda parlaklık: 181.2 cd/m²
Kontrast: 175:1 (Siyah: 1.14 cd/m²)

Diğer yandan ekran, yansımaları ve zayıf aydınlatmaların etkilerini azaltarak rahat çalışmanızı sağlayacak bir anti-yansıtıcı kaplamaya sahip. Aynı zamanda 181 cd/m²’lik ortalama parlaklık değeri de bu duruma yardımcı oluyor ve dış mekânlarda gölgede çalışabilmenizi sağlıyor. Fakat direkt güneş ışığı altında ya da parlak yaz günlerinde gözlerinizin yorulmaması için 200 cd/m2’den daha yüksek değerde bir ortalama parlaklık gerekiyor. LED ekranın parlaklığı birçok kademede ayarlanabiliyor, dolayısıyla karanlık bir odada gözünüzü rahat ettirecek bir parlaklığa ayarlamanız mümkün.

Ne yazık ki parlaklık LED arka ışıklandırmasına rağmen ekranın tümüne eşit dağılmamış ve vasat bir %79 değerini almayı başarıyor. Ekranın alt bölümünde en fazla 214 cd/m2’lik bir parlaklık ölçülürken, üst ve alt sol köşelerde bu değer 170 cd/m2’nin altına düşüyor. Bu farklılık ancak ekrana tek renkli bir arka plan konulduğunda anlaşılır olacaktır. Fakat bu durum notebook’un yüksek standartlarda imaj düzenlemesi yapan profesyoneller tarafından tercih edilmemesine sebep olacaktır.

Renk aralığı diğer bilinen standart notebook ekranlarınınkine benzer yapıda, sRGB renk uzayında kalıyor. Renkler soluk ve cansız, biraz pastel tonlardan oluşan bir paleti andırıyor. 175:1 değerindeki vasat kontrast oranı açık gri beyaz ve koyu gri siyah ile bu etkiyi pekiştiriyor. Birçok iş dünyası çalışanı için bu problemler pek de önemli değil belki ama imaj düzenleyen profesyoneller şimdiden vazgeçmeli.

 

Görüş açıları ekran içeriği açısından gayet iyi. Her zaman olduğu gibi görüş açısı yatay eksende dikey eksende olduğundan daha iyi sonuç veriyor. Ekrana yukardan baktığımızda renkler soluyor ve aşağıdan baktığımızda ise renkler ters yüze edilmiş gibi görünüyor. Ekranı ideal görüntüleme pozisyonundan hareket ettirdiğinizde renklerde çok çabuk bozulmalar ortaya çıkıyor. Fakat bu etkiler tipik ofis ortamında çalışırken, film ya da resim görüntülemeye nispeten daha önemsiz kalıyor.

Dell Vostro V13'ün görüş açıları
Dell Vostro V13'ün görüş açıları

Performans

Elimizdeki Vostro  V13’ün işlemcisi orta seviye 1,4 GHz hızında Intel Core 2 Solo SU 3500. Dell ayrıca en ucuz model olan 1,2 GHz hızındaki Intel Celeron 743 (MB L2 önbellek, 10 W TDP) işlemcili yada en üst model olan 1,3 GHz’lik Intel Core 2 Duo SU 7300 (3 MB L2 önbellek, 10W TDP) işlemcili modelleri de seçenek olarak sunuyor. Bu her 3 model de ultra-düşük voltajlı işlemcilere sahip, yani hepsinin de güç tüketimi özellikle düşük.

Bizim makinedeki SU 3500 (5W TDP)işlemci, 3 MB önbelleğe ve 800 MHz FSB’ye sahip; Mobile Intel GS45 Express çip setine bağlı. Bu, 1066 MHz’e kadar FSB’yi destekliyor ve DDR3 hafıza (elimzideki test örneğinde)kullanıyor. Çip setin desteklediği maksimum RAM toplam 8 GB fakat yeterli hafıza slotu olmadığı için hepsi notebook’a takılamıyor. Bu nedenle limitiniz sadece 4 GB.

Intel Core 2 Solo’nun ikinci bir çekirdeğe sahip olmaması ve birçok Atom işlemcinin sahip olduğu hyper-threading fonksiyonunun bulunmaması bariz bir dezavantaj. Hyper-threading fonksiyonu işlemcinin duyarlılığını arttırarak sistemin sanki ikinci bir çekirdek varmış gibi algılamasına sebep oluyor. Bu işlevin birçok Atom işlemcisinde nasıl iyi bir şekilde çalıştığını daha önce görmüştük. Performans konusunda şüpheleri olanlar bu aşamada iki çekirdekli Intel Core 2 Duo SU 7300 (2x 1.3 GHz, 3 MB L2 önbellek) almayı düşünmeliler. Deneyimlerimize göre iki çekirdekli işlemciler çoklu-çekirdeği destekleyen yazılımları kullanırken performansı gözle görülür bir şekilde iyileştiriyor ve aynı anda birçok program çalışırken notebook’un hızını genel olarak arttırıyor. Ancak Vostro V13’ün fiyatı  bu yüksek standartlar eklendiğinde epeyce artıyor,hali hazırda fiyatı 629 euroya (net).

System info CPUZ CPU
System info CPUZ Cache
System info CPUZ Mainboard
System info CPUZ RAM
System info CPUZ RAM SPD
System info GPUZ
System info HDTune
System information for the Dell Vostro V13

Elimizdeki model ayrıca 2 GB’lık DDR3 RAM’e , entegre Intel 4500 MHD grafik çipsetine ve 320 GB’lık sabit diske sahip. Vostro 13 sadece tek bir hafıza slotuna sahip ve buraya bir panel ile de erişim söz konusu değil. Bu nedenle ilerde RAM’i arttırmak isteyebileceğinizi farzederek bu durumu iyice gözden geçirmelisiniz. Çok fazla teknoloji bilgisi olmayan ya da garanti süresini geçersiz kılmak istemeyen kullanıcıların tamamen 4 GB RAM’li versiyonunu satın almaları daha iyi olacaktır. Sonrasında sizin 4 GB’ı verimli bir şekilde kullanmanızı engelleyen tek şey standart olarak daha önceden yüklenmiş olan 32-Bit işletim sistemi olacaktır. Bunu da kendiniz 64-Bit sürümü ile değiştirmeniz gerekecektir.

İşlemcinin zayıf olmasından dolayı benchmark sonuçları da pek verimli olmadı. PCMarkVantage testinde sistem 1798 puan aldı. Bu pek etkileyici olmayan sonuç hızlı Seagate sabit disk ile destekleniyor. Yine de bu performans, internet kullanımı, raporlama, hesap tabloları ve veri girişi gibi günlük ofis işlevlerinin üstesinden gelme konusunda gayet yeterli, tabi tüm işlemleri aynı anda yapmadığınız sürece. Arka planda virüs taramaları, müzik ya da download işlemlerinin yürütülmesi sistemi zaman zaman yavaşlatabilir.

Tahmin edeceğiniz gibi notebook’un neredeyse var olmayan 3D performansı, 3D Mark 06 testinde 483 puan ve Cinebench OpenGL Shading testinde ise 618 puan aldı.

Vostro DVD oynatmak için optik bir sürücüye sahip değil. Bir alternatif olarak sabit sürücüde depoladığınız filmleri izleyebilirsiniz. Yaptığımız testte iTunes’dan satın aldığımız (HD olmayan) bir videoyu iTunes kullanarak (GPU’da hızlanma olmadan) herhangi bir titreme olmadan izlemeyi başardık. Ayrıca full HD içeriği Media Player Classic ile (GPU/DXVA desteğiyle)yine herhangi bir titreme olmadan izleyebildik. İlkinde işlemci yüzde 60 performans ile çalışırken ikincisinde yüzde 40 ile oldukça yavaş bir şekilde çalıştı, GPU’nun kullanımına kadar.

DPC Latency Checker
DPC Latency Checker
DPC Latency Checker, W-LAN kapalı
DPC Latency Checker, W-LAN kapalı

Olası gecikmeleri DPC Latency Checker yazılımı ile test ettik. Harici cihazlar bağlandığında ciddi gecikmeler senkronizasyonda problemlere yol açabiliyor. Vostro V13’ü ilk gözden geçirdiğimizde ufak tefek sorunların dışında oldukça olumlu bir tablo ile karşılaştık. Deyim yerindeyse sınırı aşan sadece bir tane kırmızı çubuk vardı. Problemin nedeni olarak W-LAN modülünden şüphelendik. W-LAN modülünü kapattıktan sonra çok az titreşim olduğunu gördük ki bunların hepsi de yeşil alan içerisindeydi. Böylece bundan sonra başka bir problem yaşanmadı.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1468
Cinebench R10 Shading 32Bit
618
Yardım
PCMark Vantage Result
1798 puan
Yardım
3.2
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
3.3
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
4.9
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
3.2
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
3.2
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.9
3DMark 03 Standard
1406 puan
3DMark 05 Standard
990 puan
3DMark 06 Standard
483 puan
Yardım

Vosto V13 bir notebook’un sahip olabileceği en hızlı sabit sürücülerden birisine sahip. Hatta sistemin genel performansına bakarsak sabit sürücü bu sistem için fazla iyi kalıyor. Ortalama transfer hızı 74 MB/s ve en yüksek 94 MB/s’e kadar çıkabiliyor. Bu klasik bir sabit disk için olukça iyi bir oran. İçerisindeki yardımcıları geniş 16 MB’lık bellek ve yüksek dönme hızı 7,200 RPM. Böyle bir potansiyelin zayıf bir işlemci yüzünden zar zor çalışması gerçekten büyük ayıp. Katı diske sahip bir model hala Dell tarafından piyasaya sürülmüş değil fakat donanım terfisini kendisi yapanlar notebook'un erişim süresini, ağırlığını, gürültüsünü ve enerji tüketimini azaltabilirler.

Seagate Momentus 7200.4 ST9320423AS
Maksimum transfer hızı: 42.7 MB/s
Minimum transfer hızı: 94.6 MB/s
Ortlama transfer hızı: 74.9 MB/s
Erişim hızı: 17.3 ms
Yakma hızı: 45.6 MB/s
İşlemci kullanımı: 18 %

Emisyonlar

Sistem Sesi

Sistem sesi fark edilmeyecek kadar az. Cihaz boştayken ve sabit disk çalışmıyorken ise tamamen sessiz kalıyor. Sabit disk çalışırken ise 33,3 dB(A) ile hala oldukça sessiz ve duyulabilen tek şey klasik sürücü gürültüsü oluyor.  Bu değer aynı zamanda notebook’un hafif kullanım sırasında ölçtüğümüz maksimum gürültü seviyesi oluyor. Orta seviyede bir kullanımda 33,6 dB(A) ve ağır işlemlerde kullanıldığında 34,1 dB(A) sistem sesi ile fan oldukça makul ve rahatsız etmeyecek bir seviyede kalıyor. Fandan gelen gürültü boğuk ve yankılı bir uğuldama şeklinde, herhangi bir periyod sıklığı ya da yüksek frekans tonları ile noktalanmıyor.

Ses yüksekliği

Boşta
28.2 / 32.2 / 33.3 dB
HDD
33.3 dB
Çalışırken
33.6 / 34.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Vostro V13’ün tutumlu, enerji-verimli donanım parçaları sıcaklık kazanımında hayli olumlu bir etkiye sahip. Yoğun 1 saatlik kullanımın ardından kasanın alt tarafında maksimum 32,9 °C sıcaklık ölçtük. Tüm enerji koruma opsiyonlarının aktif olduğu 2 saatlik bir kullanım sonrasında ise ölçülen sıcaklık 30,4 °C oldu. Kasa her zaman dikkat çekecek şekilde serin kaldı ve sıcaklıktan kaynaklanan herhangi bir probleme işaret etmedi.

Maksimum yük
 31.4 °C30.7 °C30.6 °C 
 26.1 °C27.9 °C28.2 °C 
 25.2 °C26.2 °C27.8 °C 
Maksimum: 31.4 °C
Ortalama: 28.2 °C
31.2 °C32.9 °C31.8 °C
30.3 °C30.3 °C29.7 °C
28.9 °C28.1 °C27.8 °C
Maksimum: 32.9 °C
Ortalama: 30.1 °C
Güç kaynağı  37.1 °C | Oda sıcaklığı 23 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28.2 °C / 83 F, compared to the average of 30.6 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.4 °C / 89 F, compared to the average of 35.7 °C / 96 F, ranging from 22 to 57 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 32.9 °C / 91 F, compared to the average of 39.5 °C / 103 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 27.8 °C / 82 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.4 °C / 83.1 F (+0.6 °C / 1.1 F).

Hoparlörler

Görünen o ki Dell notebook üzerindeki tek hoparlörünü sol tarafta klavyenin altına yerleştirmiş. En azından sesin geldiği yer burası gibi görünüyor. Ses film seyrederken sanki ekrandan çıkıyormuş gibi bir etki yaratıyor. Fakat bu surround ses sistemi beklentisine girmeniz anlamına geliyor, hatta tam tersi. Ne yazık ki çıkan ses yüksek frekanslarda çok boğuk ve baslar bilhassa eksik kalıyor. Düşük seviyedeki maksimum ses kontrolü sunumlar sırasında harici hoparlörler kullanmanızı gerektirebilir. Diğer ses gerektiren ofis uygulamaları için ise mevcut ses seviyesi yeterli olacaktır.

Batarya Kullanım Süresi

Maksimum batarya kullanım süresi (Readers Test)
Readers Test
Minimum batarya kullanım süresi (Classic Test)
Classic Test

Notebook kalabalığı içerisinde test ettiğimiz elimizdeki modelin enerji tüketimi, daha iyi performans sunmasına rağmen minimum 5,6 watt ve maksimum 18,4 watt olarak ölçüldü. Vostro V13 modern subnotebook’ların nasıl verimli oldabileceğinin sağlam bir kanıtı. Ancak sahip olduğu mükemmel güç tüketimi zayıf 30 Wh kapasiteli lityum polimer batarya ile baltalanıyor. Notebook’un içerisine dâhili olarak eklenmiş olması işleri daha kötü yapıyor. Bu da bataryanızı hareket halindeyken değiştiremeyeceğinizi ya da daha güçlü bir batarya ile takas edemeyeceğiniz anlamına geliyor. 60 Wh batarya avantajına sahip rakip notebooklar’da daha uzun kullanım süreleri görmeye alışkınız fakat Vostro bu sınıfta yer almıyor.

(Kusurlu bir batarya ise Dell teknisyenleri tarafından değiştirilebiliyor ve garantinin haricinde size 140 euroya mal oluyor)

 

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
5h 26min
WLAN açıkken
3h 59min
DVD
2h 56min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 54min

Battery Eater Readers testinde (maksimum olası batarya kullanım süresi) Vostro prizden 326 dakika uzak kalabildi. Battery Eater Classic testinde (minimum olası batarya kullanım süresi) ise sadece 144 dakika yani 2 saatin altında bir süre dayanabildi. Diğer taraftan daha gerçekçi olan kablosuz internette gezinti testinde yüzde 80 ekran parlaklığı ve W-LAN modülü açıkken 239 dakika ile oldukça kayda değer bir süreye ulaştı. Ve notebook çoğu durumda filmleri sabit diskten oynatırken yeterli batarya ömrünü sunuyor. Testimizde 176 dakika dayanan batarya yaklaşık 3 saatlik genel batarya süresi ortalamasına uyuyor.

Genel itibariyleVostro V13’ün küçük 30 Wh bataryası ile nasıl dayanabildiği oldukça şaşırtıcı. Fakat bu açıdan rakiplerinin karşısında ayakta kalması oldukça zor; örneğin  Acer Travelmate 8371 Timeline çift çekirdekli işlemcisi ile 62 Wh bataryasından faydalanarak minimum 5,9 Watt güç tüketiyor.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.1 / 0.1 Watt
Boştadarkmidlight 5.6 / 8.1 / 9.1 Watt
Çalışırken midlight 17.3 / 18.4 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Sonuç

Vostro 13 hayli cezp edici görünümüyle ilk ve önde gelen olmayı başarıyor. Yüksek kalite malzemesi ile sade tasarımının birleşimi sıradan kullanıcıları bile en az iş dünyası müşterileri kadar etkiliyor ve çoğunlukla kullanılan plastikten daha farklı bir görünümle hoş geldin diyor.

Hatta modelin ilk versiyonu çok yönlü kurulum sağlayarak çok fazla  bir ilave opsiyona gerek duymuyor. Bağlantıların seçimi ve dizimli ise oldukça kullanışlı.

Ekran dış mekân kullanımı için tamamen uygun olmasa da yansıtmayan bir yüzeye ve ortalama bir parlaklığa sahip. Ancak kontrast oranı, görüş açıları aralığı ve renk derinliği bariz bir şekilde vasat, diğer notebooklarda olduğundan daha iyi değil.

Batarya kullanım süresi de 30 Wh bataryanın düşük kapasitesi sayesinde yine ortalamanın üzerine çıkamıyor; hem de notebook’un çok iyi bir enerji verimliliği olmasına rağmen.

Her ne kadar zayıf işlemci sisteme eziyet olsa da sadece sistem performansını tatmin edici bir sınıfa koyabiliriz. Sistem ofis işlemleri ile gayet iyi başa çıkıyor ama bunun dışındaki herhangi bir uygulamanın kullanılması yavaşlığa neden olabilir.

İş dünyasından alıcılar için gerçek bir docking fonksiyonunun, parmak izi okuyucunun ya da TPM’in bulunmayışı ciddi bir problem olabilir.

Ve tüm potansiyel alıcılar sınırlı yükseltmelerden ve pahalı batarya değişiminden dolayı memnun kalmayabilirler. Öyle görünüyor ki güzelliğin her zaman olduğu gibi burada da bedeli var.

 

Dell Vostro V13
Werbung
İncelemede: Dell Vostro V13
İncelemede: Dell Vostro V13

Notebook özellikleri

Dell Vostro V13
İşlemci
Intel Core 2 Solo SU3500 1 x 1.4 GHz, Penryn
Grafik kartı
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Çekirdek: 475 MHz, ortak hafıza, igdumdx32 8.15.10.1892
Bellek
2048 MB 
, 2GB PC3-8500 DDR3 RAM, sadece 1 slot, max. 4GB
Görüntü
13.30 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, Ekran: CPT17D4/ WMXW7_133WAI LED HD, parlak: hayır
Anakart
Intel GS45
Harddisk
Seagate Momentus 7200.4 ST9320423AS, 320 GB 
, 7200 rpm
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
1 Express Card 34mm, 2 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, 1 eSata, Ses çıkışları: Kulaklık, mikrofon, Kart okuyucular: SD, MMC, MS
Network
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Dell Wireless 1397 WLAN Mini-Card ), Bluetooth Dell 365 Bluetooth 2.1
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 19.7 x 330 x 230
Batarya
30 Wh Lithium-Polymer, 6-cell, 11.1V, entegre
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Professional 32 Bit
Camera
Webcam: 1.3 Megapixel
Ek özellikler
Sistem Kurtarma DVD'si, MS Works, 12 Ay Garanti
Ağırlık
1.59 kg, Güç kaynağı: 460 g
Fiyat
600 Euro

 

Vostro 13 Dell'in küçük-iş sınıfının çoğu geleneğini yıkıyor
Vostro 13 Dell'in küçük-iş sınıfının çoğu geleneğini yıkıyor
Çinko menteşelerin özellikle sağlam olmasına özen gösterilmiş
Çinko menteşelerin özellikle sağlam olmasına özen gösterilmiş
Kart okuyucuların durdukları plastik yerler farklı bir renkte ve çiziklere karşı daha meyilli
Kart okuyucuların durdukları plastik yerler farklı bir renkte ve çiziklere karşı daha meyilli
Geniş USB çubukları yan yana takılamıyor
Geniş USB çubukları yan yana takılamıyor
Ancak normal USB bağlantılarında bir sorun yok
Ancak normal USB bağlantılarında bir sorun yok
ExpressCard/34 yuvasını kullanarak bağlantı yuvaları ve parçalar ekleyebilirsiniz
ExpressCard/34 yuvasını kullanarak bağlantı yuvaları ve parçalar ekleyebilirsiniz
Tek çekirdek ve Windows 7 ile elimizdeki test örneğinin performansı kafi derecede
Tek çekirdek ve Windows 7 ile elimizdeki test örneğinin performansı kafi derecede
Parlak yüzeylerden tamamen vazgeçilmiş değil
Parlak yüzeylerden tamamen vazgeçilmiş değil
1,3 megapiksel webcam entegre mikrofonu ile
1,3 megapiksel webcam entegre mikrofonu ile
Alt bölüm tek bir alüminyum tabakadan yapılmış...
Alt bölüm tek bir alüminyum tabakadan yapılmış...
...fakat kablolarınızın arka tarafta daha düzenli duruyor.
...fakat kablolarınızın arka tarafta daha düzenli duruyor.
...bunlara ulaşmak nispeten zor olabilir...
...bunlara ulaşmak nispeten zor olabilir...
Kasası plastik yerine yüksek kalite alüminyumdan yapılmış
Kasası plastik yerine yüksek kalite alüminyumdan yapılmış
Notebook ince ve alışılmadık bir hafifliğe sahip
Notebook ince ve alışılmadık bir hafifliğe sahip
İç tarafı koyu gri iken...
İç tarafı koyu gri iken...
...dış tarafı alüminyum ile kaplanmış. Parlak yüzeylere son
...dış tarafı alüminyum ile kaplanmış. Parlak yüzeylere son
Tasarım elemanlarının Adamo Thirteen modelinden ödünç alındığı aşikar
Tasarım elemanlarının Adamo Thirteen modelinden ödünç alındığı aşikar
Saklı kart yuvaları sağ tarafta bulunuyor
Saklı kart yuvaları sağ tarafta bulunuyor
Ses yuvaları ön tarafta yer alıyor, kulaklık bağlantısı için ideal
Ses yuvaları ön tarafta yer alıyor, kulaklık bağlantısı için ideal
İşçilik en iyi kalitede ve eleştiriye yer bırakmıyor
İşçilik en iyi kalitede ve eleştiriye yer bırakmıyor
Notebook'un arka tarafında çok sayıda bağlantı noktası bulunuyor...
Notebook'un arka tarafında çok sayıda bağlantı noktası bulunuyor...
...öyle ki fan gider delikleri bile hoş görünüyor.
...öyle ki fan gider delikleri bile hoş görünüyor.

Benzer notebooklar

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Acer Aspire One 752 Notebook
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Celeron M 743, 11.60", 1.398 kg
İnceleme Toshiba Satellite T110-10R Subnotebook
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium SU2700, 11.60", 1.55 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Dell Latitude 7410 Chromebook Enterprise (Core i5-10310U, 16 GB RAM) İnceleme
UHD Graphics 620, Comet Lake i5-10310U, 14.00", 1.355 kg
İnceleme: Dell XPS 13 7390 Core i7-10710U Laptop
UHD Graphics 620, Comet Lake i7-10710U, 13.30", 1.23 kg
Kısa inceleme: Dell XPS 13 9370 (Core i5, FHD) Laptop
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 13.30", 1.21 kg
Kısa inceleme: Dell XPS 13 9360 QHD+ i5-7200U Notebook
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 13.30", 1.313 kg

Bağlantılar

Kısaca

Beğendiklerimiz

Notebook'un ince, hafif, sessiz, yüksek-kalite ve çok akıllı olması.

Göremediklerimiz

Daha iyi bir performans, yükseltmeler için daha fazla seçenek ve bir takım işe dünyasına dair özellikler

Bizi şaşırtanlar

Bu kadar ince bir kasanın bu denli dayanıklı olabilmesi.

Rakipler

Temel olarak 13 inç CULV notebook'ları; benzer bir fiyatta sıkı bir rekabet Acer Travelmate 8371Asus UL30A ve Dell Inspiron 13z  arasında yapılabilir. Görünüm bazında Vostro 13 eşsiz bir güzelliğe sahip ve belki sadece daha pahalı olan MacBook Air ya da Dell'in kendi modeli olan Adamo Thirteen ile karşılaştırılabilir.

Rating

Dell Vostro V13 - 12/04/2010 v2(old)
Tobias Winkler

İşcilik
100%
Klavye
92%
Mouse
87%
Bağlanılabilirlik
74%
Ağırlık
91%
Batarya
86%
Görüntü
71%
Oyun performansı
44%
Uygulama performansı
65%
Isınma
93%
Ses
92%
İzlenim
91%
Ortalama
82%
87%
Subnotebook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Dell Vostro V13 Notebook
Tobias Winkler (Update: 2013-06- 6)