Notebookcheck

İnceleme Fujitsu Lifebook S761 Notebook

Süpriz! Fujitsu LIFEBOOK S761, çoğunlukla ThinkPad, Elitebook ve Latitude gibi modellerin ağırlıkta olduğu iş segmentinde bir mücadele arıyor. Testlerimizle Intel Core i7 işlemci, SSD, USB 3.0 ve kolay taşınabilirlik özelliklerinin bu hiyerarşiyi değiştirip değiştiremeyeceğini değerlendirdik.
Tobias Winkler,

Fujitsu mevcut Notebook-portfolyosunu üç kategoriye ayırıyor: Allround (Çok Yönlü), Advanced (Gelişmiş) ve Superior (Üstün). LIFEBOOK S761 tıpkı CELSIUS-cihazları gibi üstün sınıfına ait-daha çok profesyonel kullanıcıyı hedefliyor. Güvenlik özellikleri, güvenilirlik ve ergonomi bu modele özgü anlamlara sahip ve ürün tanımında ön plana çıkıyor. Taşınabilirlik  ve performans da tabi ki 13 inçlik bir notebookta göz ardı edilemez.

Fujitsu LIFEBOOK S761 piyasada üç farklı konfigürasyon ile satışa çıkıyor. Tüm konfigürasyonlarda UMTS-modülleri, USB 3.0, Windows 7 Professional ve 4 GB Ram bulunuyor. Farklılıklar işlemci seçiminden dolayı ortaya çıkıyor. Örneğin Intel Core i5-2410M ya da Intel Core i7-2620M ve sabit disk seçenekleri gibi.

Elimizdeki test modeli Core i7-işlemciye ve a 128 GB katı hal diskine sahipti. Bedeli ise yaklaşık 1460 euro civarında. Bu serideki en ucuz model ise 1130 euroya alınabilir.

Kasa

esnek ekran kapağı
esnek ekran kapağı
görünür kablo
görünür kablo

LIFEBOOK S761'in kasası aynı segmentteki diğer cihazlarla benzer bir dış görünüme sahip.  Siyah ekran kapağı, gümüş renk bileklerin yaslandığı alan ve beyaz klavyesi ile tıpkı 1990'ları baskın çift renkli tasarımlarını andırıyor. Yüzeylerin tümü mat ve hafif yuvarlatılmış. Bileklerin yaslandığı alan oldukça geniş bir yüzeye sahip. Her ne kadar renkler ve zevkler tartışılmasa da kasa özellikleri tartışmaya pek yer bırakmıyor.

Taban bölümü sert ve bileklerinizi yasladığınız alan sağlam, ekran menteşeleri ise ekran panelini oldukça düzgün taşıyor. Express-Card yuvası ve optik sürücünün üzerindeki alanlarda içeri doğru esnemeler görülüyor.  Magnezyum ekran kapağı ise daha esnek böylece daha hafif olması sağlanıyor (Belirtildiğine göre plastik bir varyant 300 gram daha ağır kalıyor). Köşelerden yapılan minimal bir baskı ile ekranın dört köşesinde esneme olabiliyor. Hepsinden öte tüm yüzey ve alt bölüm; az bir eforla bükülebiliyor. Bu fiyat aralığındaki iş-notebooklarında baskıya karşı  daha güçlü bir direnç gözlemlemiştik.

Alt bölümde bir çok erişim paneli bulunuyor, buradan parça değişimleri yapılabilir. Bu panellerle radyo modülüne, iki RAM yuvasına ve sabit sürücüye erişim sağlanıyor. Diğer Fujitsu notebooklarında da gözlemlediğimiz az bulunan bir özellik ise ekranı tozdan koruyan kaldırılabilir filtre.

Notebook paketinin içerisinde maalesef bir filtre yedeği bulunmuyor, yeni bir tane edinmek isteyenler 40 euro karşılığında Fujitsu satıcılarından temin edebilirler. Her ne kadar alt bölüm nispeten sağlam olsa da erişim panel kapakları hafif bir baskıyla kolayca çökebiliyor. Ancak batarya yerleştirildiği yuvasına sıkıca sabitlenmiş durumda. Düşme tehlikesine karşın kilitleme mekanizması mevcut. 

Kasanın sağlamlığına rağmen ekran bölgesinin genelinde kullanılan hafif malzemelerin yarattığı zayıflıklar cihazın diğer bir çok iş-notebook'unun gerisinde kalmasına neden oluyor.

HP Pro Book 6360b ve Dell Vostro 2250 gibi rakipleri aksesuarlar haricinde yaklaşık 2 kg çekiyor. Bu ağırlık bir insanın ,notebooklar düşünüldüğünde, günlük olarak yanında taşıyabileceği ağırlığın sınırı sayılabilir. Söz konusu magnezyum kapak, 6- hücre batarya ve  DVD yazıcı ile LIFEBOOK S761 1,67 kg ağırlıkta kalıyor. Cihazın 321mm (uzunluk), 228mm (genişlik) ve 30mm (kalınlık) boyutları bile bu 13 inçlik cihazın kolay taşınabilirliğini etkilemiyor. Uzun ömürlü batarya sayesinde 400gr'lık AC adaptör gönül rahatlığıyla evde bırakılabilir.

 

Bağlantı Noktaları

Arabirim karşılaştırması
Arabirim karşılaştırması

Elimizdeki test cihazının arabirim konfigürasyonu istenecek çok az şey bırakıyor. İki USB 2.0, bir adet USB 3.0, VGA ve HDMI çıkışı,  gigabit-LAN, kart okuyucu (SD, SDHC, SDXC), iki ayrı ses yuvası (giriş\çıkış), parmak okuyucu, docking port ve ExpressCard/54 yuvası çok çeşitli bağlantı olanağı sunuyor.

Yine de hala bazı kullanıcılar Firewire ve eSATA'nın eksikliğini duyabilirler. Bağlantı noktalarının çeşitliliğyle birlikte dizilişleri de oldukça iyi. Ön tarafta kart okuyucuya kolayca erişebiliyor, USB bağlantıları ise iyi bir şekilde dağıtılmış. Arka tarafta ise LAN, AC güç girişi ve VGA bağlantıları bulunuyor. Can sıkıcı olansa HDMI bağlantıları (çoğunlukla kablo bağlantısı) ile USB portlarının (USB çubuğu veya DVB-T takıldığında) birbirine engel olması.

1280 x 1024 çözünürlükteki VGA-sinyal kalitesini, USB 3.0 (130.7 MB/s okuma hızı) ve USB 2.0 (32.6 MB/s okuma hızı) performansını ve yeterince hızlı olan kart okuyucu (17.6 MB/s) kusursuz sevdik.

Ön taraf: Kart okuyucu, Radya düğmesi
Ön taraf: Kart okuyucu, Radya düğmesi
Sol taraf: A güç girişi, USB 3.0, USB 2.0, HDMI ve ses çıkışı
Sol taraf: A güç girişi, USB 3.0, USB 2.0, HDMI ve ses çıkışı
Arka taraf: 67 Wh Batarya, VGA
Arka taraf: 67 Wh Batarya, VGA
Sağ taraf: ExpressCard/54, DVD-yazıcı, USB 2.0, Gigabit-LAN, Kensington-Kilidi
Sağ taraf: ExpressCard/54, DVD-yazıcı, USB 2.0, Gigabit-LAN, Kensington-Kilidi

İletişim

Elimizdeki test modelindeki kablosuz bağlantı noktaları, diğer mevcut modellerde olduğu gibi, gayet yeterli. Bluetooth 3.0, W-LAN 802.11 a/b/g/n ve HSPA Modülü Gobi 3000  çok yönlü bağlantı olanağı sunuyor.

Güvenlik

Fujitsu LIFEBOOK'ta bir çok şekilde güvenlik özelliği bulunuyor. Parmak izi okuyucu, BIOS parolası, Güvenli Platform Modülü 1.2 ve sabit disk parolası datanın güvenliğini fazlasıyla sağlıyor.

Docking port/ Modül yuvası

Docking bağlantısının yanı sıra Fujitsu yuva çoklayıcı (S26391-F655-L100)  da sunuyor. Bu çoklayıcıyı 130 eurodan daha düşük bir fiyata Online Satış Mağazasından satın alabilirsiniz. LIFEBOOK bu özelliği ile bir çok notebookta nadir bulunan örneğin eSATA ve DVI gibi paralel ve seri arabirimlerini genişletiyor. Standart bir optik sürücü yerine alternatif yuva ile kaldırılabilir batarya (batarya bölümünü okuyun) ya da boş bir giriş için bağlantı noktası oluşturulabiliyor. Sabit sürücü modülü ise halihazırda ne Fujitsu'da ne de 3.parti aksesuar sağlayıcılarında mevcut değil.

Garanti

LIFEBOOK'un garantisini gözardı etmemekle birlikte Fujitsu tümden bir garanti özelliği sunmuyor. Öyle ki ürün özelliği dokümantasyonunda standart 24 ay  garanti yazarken ürün kutusunda Almanyadan satın alınmış ürünler için 2 yıl servis garantisi vardır diyor. 

Her durumda kullanıcı en efektif garanti süresine bakmak durumunda. Örneğin 3 yıllık yerinde servis 77 euro ya da 5 senelik merkezde servis 69 euroya online satış mağazasında bulunabilir. Ancak bu seçenekler satın aldıktan 90 gün içerisinde kullanılmalı. 

Yazılım

İçerisindeki yazılım standart Nero Essentials , Corel Home Office ve Corel Draw Essentials programlarını kapsıyor. Windows 7 Professional işletim sistemi ise DVD paketinin içerisinde hem 32 bit hem de 64 bit seçenekleriyle geliyor.

Giriş Cihazları

Klavye

Klavye, standart dizilime sahip ve normal boyutlarda 19 mmlik tuşlardan oluşuyor. Özellikle return, space ve tab tuşları normalden daha büyük tutulmuş. Diğer tuşlarla karşılaştırdığınızda yön tuşlarının bile normalden daha büyük olması sizi rahatsız etmeyecektir. Açıkcası tuşların üzerindeki harflerde biraz daha kontrast görmeyi isterdik. Beyaz tuşların üzerindeki gri işaretler bazı aydınlatma durumlarında zor görünüyor.

Klavyenin çerçevesi sıkı bir şekilde yerleştirilmiş ancak bazı noktalarda  hafif esnemeler yapabiliyor. Yine de bu durum bizde kötü bir etki bırakmadı. Baskı noktası çok iyi ayarlanmış ve merkezi hub sıkça klavye kullananları memnun edecek. Tuşlar yazı yazarken oldukça sessiz kalsa da büyük tuşlar hafif gürültü yapabiliyor.

Touchpad

Touchpad bileklerinizi yasladığınız alandan biraz daha derinde ve oldukça iyi pozisyonlanmış. Yüzeyin dokulu olmasına rağmen touchpad'in sürükleme özellikleri iyi çalışıyor ve net geri dönüşler alınabiliyor. Touchpad tuşları oldukça hafif, sessiz ve hepsinden öte kullanımı mükemmel. Her ne kadar parmak izi okuyucu tuşların arasında yer alsa da herhangi bir parmak kazası yaşamadık. Ayrı kaydırma çubuğu çok rahat olduğunu kanıtladı. Böylece touchpadlerdeki geleneksel kaydırma yüzeylerine mükemmel bir alternatif oldu.

Kaydırma çubuğu ile TouchPad
Kaydırma çubuğu ile TouchPad
Klavye
Klavye
sol taraf
sol taraf
sağ taraf
sağ taraf

Ekran

mat ve parlak
mat ve parlak

13.3 inçlik ekran standart bir 16:9 görüntü ve 1366x768 çözünürlük sunuyor. 118 dpi yoğunluk ekranın ölçüleri ile dengeli  ve kullanıcıya verimli bir çalışma alanı sağlanıyor. Ekran paneli mat bir yüzeye sahip ve Fujitsu'ya göre maksimum parlaklık of 200 cd/m²'ye kadar çıkıyor.

268
cd/m²
271
cd/m²
248
cd/m²
256
cd/m²
265
cd/m²
244
cd/m²
248
cd/m²
234
cd/m²
239
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
FUJ5612
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 271 cd/m² Ortalama: 252.6 cd/m²
Aydınlatma: 86 %
Batarya modunda parlaklık: 265 cd/m²
Kontrast: 156:1 (Siyah: 1.7 cd/m²)
55% sRGB coverage
55% sRGB coverage

Fujitsu diğer üreticilerin aksine parlaklık değerlerinde çok fazla bir şey vaadetmiyor. Bizim dokuz adet test değerlendirmelerimiz sonucunda ekranın en alt köşesinde  minimum 234 cd/m² ve ekranın en üst köşesinde ise 271 cd/m² ölçtük. Ortalama olarak ise parlaklık değerini 265 cd/m² ve aydınlatma değerini %85 olarak ölçtük. Parlaklıktan kaynaklanan farklılıkları çıplak gözle görmek mümkün değil, hatta tek renkli bir arka plan görüntüsünde bile.

Mat yüzey sayesinde iç taraftaki ekran alanında ergonomik bir parlaklık değeri - 140 cd/m²'den 160 cd/m²'ye kadar- sağlanıyor ki bu gayet yeterli. Test sırasında parlaklık 5 seviyesinde iken 6, 114 cd/m² değerine ulaşıldı. Minimumda ise seviye 1 iken 18 cd/m² değer ölçüldü. Karanlık bir çalışma ortamında bu minimum değer yeterli görünüyor.

Dış kullanım sırasında  özellikle de güneşli ortamlarda görüntü yeterince parlak değil. LIFEBOOK S761 'in ortalama parlaklık değeri 265 cd/m² ile iyi bir görüntü kalitesi veriyor.

Batarya ile çalışırken ekran parlaklığının azalmaması da bonus bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Direkt gün ışığında görüntü parlaklığının dengelenmesi arka aydınlatma ışığını zorluyor. Ekranın pozisyonunu değiştirmek ya da gölge bir yere geçmek bu konuda çözüm olabilir.

Kontrast oranı, herhangi bir metin okurken ya da fotoğraf\video görüntülerken pek olumlu bir etki yaratmıyor. 156:1 değerindeki kontrast oranı oldukça zayıf, renkler cansız görünüyor. Bir ofis-notebook'u için bu görmezden gelinebilir bir özellik ancak canlı renkleri tercih eden kullanıcılar için aynı şeyi söyleyemeyebiliriz. Özetle çoğaltılabilir renklerin tümü %55 RGB renk alanına sahip ki bu oldukça düşük. Bu seviyedeki diğer standart notebook ekranlarına yaklaşamıyor bile.

Bir TN paneline göre görüş açıları beklenen seviyelerde. Yatayda ekran oldukça yeterli görüş açıları sunuyor, renk ve parlaklıkta değişimler olabiliyor. Dikeyde ise uç noktalarda ekran görüntüsü soluyor veya okunamayacak derecede çok hızlı renk değişimleri oluyor.

Viewing Angles Fujitsu Lifebook S761
Viewing Angles Fujitsu Lifebook S761

Performans

LIFEBOOK S761 serisinin en iyi modeli Intel Core i7-2620M işlemciye, 4GB DDR3 RAM'e ve Katı Hal sürücüye sahip. Altlık olarak ise AMT (Active Management Technology) veya AT (Anti-Theft Technology) gibi tipik iş notebook özelliğine sahip  Intel'in QM67 cip seti kullanılmış. Grafik modülü olarak ise farklı bir model kullanmak yerine işlemci entegreli  Intel Graphics HD 3000 tercih edilmiş.

Intel Core i7-2620M işlemci halihazırda en hızlı mobil çift-çekirdekli işlemci. İşlemci hızı 2.7 GHz ve Turbo Boost yardımı ile tek-çekirdekli uygulamalarda daha yükseğe 3.4 GHz'e çıkabiliyor. 

Çoklu çekirdeğin avantajından yararlanabilen işlemler Hyperthreading teknolojisi ile aynı anda 4 çekirdekli gibi davranabiliyor. Kapsamlı CPU benchmark listemizde bu işlemci halihazırda 28. sıraya yerleşti, oldukça iyi bir sıralama gibi görünüyor.

System info CPUZ CPU
System info CPUZ Cache
System info CPUZ Mainboard
System info CPUZ RAM
System info CPUZ RAM SPD
System info GPUZ
System info HDTune
DPC Latencies
System information Fujitsu Lifebook S761
Video dönüşümü
Video dönüşümü
iTunes dönüşümü
iTunes dönüşümü

Benchmark sonuçları beklediğimiz gibi mükemmeldi. Prime'da 1024m 496 saniyede tamamlanırken superPi 32m 648 saniyede tamamlandı. Cinebench R11.5 işlemci testinde 3.04 puan aldı ve MP3 dosyalarını AAC formatına dönüştürülmesi işlemi 45.7x hızında tamamlandı. Batarya aktifken veya batarya çıkartıldığındaki (sadece 80W AC adaptör kullanıldı) güç kaybı pek ayırt edilemedi. İşlemci performansı sadece dört-çekirkli işlemciler ile en üst seviyeye çıktı.

Entegre Intel HD Graphics 3000'nin grafik performansı CAD & Co gibi profesyonel yazılımlar veya ağır oyunlar dışında  her türlü işlem için uygun. 3D Mark Vintage testinde 1704 puan,  Cinebench R11.5 Open GL Shading testinde 8.93 puan aldı ve Heaven 2.1 testinde 7.9 fps hızındaydı. 

Mevcut oyunlar sadece düşük çözünürlüklerde ve ciddi anlamda azaltılmış detaylarda ve kalite seviyelerinde oynanabiliyor. Grafik potansiyeli ikinci bir RAM takılarak arttırlabiliyor, iki-kanal özelliği ile hafıza kontrolü de destekleniyor.

3D Mark Vintage testinde ikinci bir RAM desteği ile sistem 1976 puan aldı.  Heaven 2.1 testinde ise 9.1 fps almayı başardı. Video format dönüşümünde ise Intel'in Quick Sync teknolojisi ile iyi iş çıkardı. Badaboom elimizdeki test filmini DVD'den iPhone uyumlu formata 681 saniyede dönüştürürken Cyberlink mk4v formatından iPhone4-firendly mp4'e 244 saniyede çevirdi. İşlemci-tabanlı dönüşüm işlemleri ile karşılaştırıldığında hızda avantaj kazanılmaktadır. (grafiğe bakın)

 

Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5410 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
11330 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5534 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
8.93 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.04 Points
Yardım

Güçlü donanımı sayesinde uygulama performansı hiç şüphe bırakmıyor. Fotoğraf düzeltme, Office, internet, Skype, flash-videoları, full-HD videoları, veritabanı ve müzik uygulamaları hiç problem çıkartmıyor. PC Mark Vintage testinde 11556 puan alarak mükemmel bir sonuç elde etti. PC Mark 7 testinde ise 3725 puan ile güçlü bir duruş sergiledi. Biraz destek ile performans ikinci bir RAM sisteme takılarak hızlandırılabilir.

4.7
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
7.1
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.9
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
4.7
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.2
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
6.9
PCMark Vantage Result
11566 puan
PCMark 7 Score
3725 puan
Yardım
3DMark 05 Standard
6181 puan
3DMark 06 Standard
3399 puan
3DMark Vantage P Result
1704 puan
Yardım

Elimizdeki test modeli 128GB kapasiteli Toshiba Katı Hal Diskine sahip. Mevcuttaki diğer konfigürasyonlarda da 320 veya 500 GB sürücü seçenekleri mevcut. Standart sürücüler ile karşılaştırıldığında Toshiba SSD açık ara daha hızlı ve neredeyse 200 MB/s okuma hızına erişiyor ve 160 MB/s sürekli okuma hızına sahip.

Geleneksel sabit sürücüler bariz bir şekilde daha yavaş ve okuma hızları 17ms'den 0.2ms'e değişiyor. Buna rağmen Toshiba modeli mevcut alternatiflerine (400 MB/s okuma hızı ve 0.1 erişim hızı)oranla daha üstün kalıyor.

LIFEBOOK S761'yı satın aldıktan sonra Katı Hal Diski Sürücüsünü yüklemenizi performans açısından tavsiye ederiz

Lenovo X220'nin aksine S761 aynı 7mm'lik sürücü yüksekliği limiti yok-yüksek kapasitelerde veri depolayan kullanıcılar için iyi haber ise halihazırdaki 1TB'a kadar kapasitesi olan 9.5 mm'lik sürücülerin kullanılabilir olması. Ancak ek bağlantı yuvasından ek bir hard disk takılmasının pek mümkün olduğunu söyleyemeyiz.

 

Toshiba THNSFC128GBSJ
Maksimum transfer hızı: 141.3 MB/s
Minimum transfer hızı: 162.6 MB/s
Ortlama transfer hızı: 154.3 MB/s
Erişim hızı: 0.2 ms
Yakma hızı: 154.2 MB/s
İşlemci kullanımı: 1 %

Emisyonlar

Sistem Gürültüsü

Herkes  bu notebook'taki gibi  (tabi sistem gerilim altında değilken) bir gürültü performansı ister. Ölçülen 29.8 db(A) notebook'tan ziyade çevredeki sesleri yansıtıyor.

Ne yazık ki katı fan profili bir çok çalışma senaryosunda kırmızı alarm veriyor. Toshiba'nın katı hal sürücüsü meşgul olduğunda notebook'tan sesler gelmeye başlıyor. Kısa aralıklarla olduğunda bu sesler pek dikkat çekmiyor ancak uzun süren veri transferlerinde rahatsız edici olabiliyor. Fan sistem gerilim altındayken gürültü seviyesi 33.1 dB(A) ve 43.1 dB(A) arasında değişiyor. Ağır yük altındayken hava kasanın türbininden atılıyor. Bu daha önce gördüğümüz problemlerden çok da farklı değil. Optik sürücü maksimum 36.1 dB(A) ile nispeten daha ağır kalıyor.

Ses yüksekliği

Boşta
29.8 / 29.8 / 33.1 dB
DVD
36.1 / dB
Çalışırken
35.6 / 43.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Fujitsu'nun test modelinin soğutma sistemi fazlasıyla tatmin edici. Notebook en düşük gerilim altında bile oldukça sessiz  çalışıyor ve performansı zorlayıcı işlemler sırasında sıcak hava kasanın üzerinden atılıyor. Bu işlem sıcaklık değişimini kontrol altına almak için yeterince etkili. Sistem ağır yük altında değilken ölçülen maksimum sıcaklık  34.4°C. Sistem ağır yük altındayken ise maksimum  40.9°C (kasanın hava çıkış noktasından) ölçüldü, bu da  şikayet edilecek hiç bir durum olmadığını gösteriyor.

Maksimum yük
 34.8 °C32.2 °C26.7 °C 
 33.6 °C33.1 °C26.8 °C 
 26.2 °C26.4 °C25.8 °C 
Maksimum: 34.8 °C
Ortalama: 29.5 °C
27.8 °C32.8 °C40.9 °C
27 °C32.6 °C32.2 °C
26 °C26.1 °C26 °C
Maksimum: 40.9 °C
Ortalama: 30.2 °C
Güç kaynağı  53.7 °C | Oda sıcaklığı 22.5 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.5 °C / 85 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34.8 °C / 95 F, compared to the average of 35.8 °C / 96 F, ranging from 22 to 57 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.9 °C / 106 F, compared to the average of 39.7 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29 °C / 84.2 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.5 °C / 83.3 F (-0.5 °C / -0.9 F).

Hoparlörler

Klavyenin hemen üzerine yerleştirilmiş olan iki hoparlör bir notebook için oldukça iyi ses veriyor. Bunun dışında ses karakteristikleri çok tiz ve bir multimedya deneyimi için uygun değil. Harici kulaklık, USB veya Bluetooth hoparlörler notebook'un performans standartını yükseltecektir. Harici ses çıkışlarını bu yüzden çok sevdik.

Batarya Ömrü

67-Wh-Batarya
67-Wh-Battery
Güç Tasarrufu
Power Saving Utility

Test modelimizdeki 6-hücre batarya 67 Wh'lık kapasiteye sahip ve bu nedenle batarya için uzun ömürlü bir temel oluşturuyor. Cihazın özellik dokümanında yazdığına göre ise Fujitsu 6-hücre 63 Wh'lık versiyonunu da sunuyor ancak bu henüz Almanya'da test edilmiş değil.

Dahası optik sürücü (S26391-F954-L500) yerine eklenti yuvasına takılabilecek ikinci bir 27 Wh'lık batarya 130 euroya satın alınabilir. 

Diğer yandan sistemin ağır yük altındayken elektrik tüketimi 7.7 Watt'dan 60 Watt'a çıktığını ölçtük. 80 Watt'lık güçlü adaptör sayesinde performans isteyen işlevlerde işlemci sıkıntısı yaşamadık. 

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.2 / 0.9 Watt
Boştadarkmidlight 7.7 / 11.1 / 14.1 Watt
Çalışırken midlight 40.1 / 60 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Maksimum Batarya Ömrü (Readers Test)
Reader's Test
Minimum Batarya Ömrü  (Classic Test)
Classic Test

Standart enerji-tasarrufu profili elimizdeki test modelinde değiştirilebilir değildi, bu nedenle kritik batarya değerini %11'in altına düşürmek mümkün olmadı. Diğer taraftan test modeli ile birlikte önceden ayarlanmış özel profiller vardı, böylece teoride bataryanın %0'da çalışması sağlanmış oldu. Cihazı test ederken  standart profil seçiliydi ki bu satın almak isteyen alıcılar için kılavuz niteliğinde olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi testlerimizin sonucunda yedek batarya kapasitesi her zaman ki %3 yerine %11 ile sonuçlandı. 

Battery Eater Reader’s Testinde (18 cd/m²'lik en düşük ekran parlaklığında, tüm radyo modülleri kapalıyken, enerji-koruma modu açıkken) Fujitsu Güç Tasarrufu Modu (bazı çalışan birimleri kapatır) ile LIFEBOOK S761 prize takılmadan 563 dakika dayanmayı başarabildi.

Bu süre özel bir profil ile güç koruma modu ve %0'lık yedekleme kapasitesi ile 675 dakikaya kadar çıkabildi. Kablosuz ağ internet testinde (maksimum parlaklık, enerji-koruma profili ile) batarya 402 dakika dayanırken DVD filmler batarya bitmeden 355 dakika oynatılabiliyor.  Battery Eater Classic Testinde (yüksek performans profili, tüm kablosuz radyolar açık, parlaklık maksimumda) sadece 70 dakika dayanabildi. Özetlemek gerekirse S761 elektrikten bağımsız gayet iyi bir dayanma gücüne sahip.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
9h 23min
WLAN açıkken
6h 42min
DVD
5h 55min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 10min

Sonuç

LIFEBOOK S761 iyi donanımlı olmanın gerisinde hafif ve uzun ömürlü 13.3 inçlik bir iş notebook'u. Arabirimler, geliştirilebilir imkanlar ve aksesuarlar yüksek kalitede ve rekabette sınır tanımıyor. Kullanıcı opsiyonel olarak çıkartılabilen batarya kullanabilir ve çok değerli destek servislerinden yararlanabilir.

Notebook'un hafif oluşunun zayıf noktası da  tıpkı Aşil'in zayıflığının topuğunda olması gibi kasanın esnek kapağında bulunuyor. Kullanıcının notebook'u satın alırken koruyucu bir notebook çantası satın almasını da tavsiye ederiz.

Ekran için de aynı çifte durum geçerli. Genel itibariyle parlaklığı ve mat yüzeyi sevdik ancak görüş açılarının ve kontrast oranlarının daha iyi olmasını beklerdik. Office ve diğer iş uygulamaları için yeterli olsa da multimedya kullanıcıları bundan pek memnun kalmayacaktır.

Sesli çalışan katıl hal sürücüsü veya düşük sistem RAM'inden kaynaklanan diğer kritik noktalar ise farklı bir konfigürasyon seçimi veya daha sonra satın alınabilecek eklentiler ile çözülebilir.

Fujitsu Lifebook S761
In Review: Fujitsu Lifebook S761
In Review: Fujitsu Lifebook S761

Notebook özellikleri

Fujitsu Lifebook S761 (Lifebook S Seri)
İşlemci
Intel Core i7-2620M 2 x 2.7 - 3.4 GHz, Sandy Bridge
Grafik kartı
Intel HD Graphics 3000, Çekirdek: 1300 MHz, 650-1300 MHz, paylaşılan hafıza, igdumd64 8.15.10.2372/ Win7 64
Bellek
4096 MB 
, 1x 4 GB PC3-10700, 1 slot free
Görüntü
13.3 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, FUJ5612, 118 dpi, 55% sRGB, parlak: hayır
Anakart
Intel QM67
Harddisk
Toshiba THNSFC128GBSJ, 128 GB 
Ses kartı
Realtek ALC269
Bağlantılar
1 Express Card 54mm, 2 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, 1 Docking Station Portu, Ses çıkışları: in/out, Kart okuyucular: SD, SDHC, SDXC, 1 Parmak izi okuyucu
Network
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6205 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 3.0, Sierra Kablosuz Gobi 3000
Optik okuyucu
TSSTcorp CDDVDW TS-U633J
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 36 x 321 x 228
Batarya
67 Wh Lithium-Ion, 10.8V, 6200 mAh
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
Webcam: 1.3 MP
Ek özellikler
Kasa, Windows 7 Medien 32 bit + 64 bit, Corel Home Office, Corel Draw Essentials, Nero Essentials, 24 Ay Garanti
Ağırlık
1.67 kg, Güç kaynağı: 400 g
Fiyat
1500 Euro
Bağlantılar

 

Fujitsu, LIFEBOOK S761 ile rakiplerle savaşıyor
Fujitsu, LIFEBOOK S761 ile rakiplerle savaşıyor
Ekran menteşeleri ekranı yerinde oldukça iyi tutuyor
Ekran menteşeleri ekranı yerinde oldukça iyi tutuyor
ExpressCard yuvası ile arabirimler genişletilebilir
ExpressCard yuvası ile arabirimler genişletilebilir
USB yuvaları birbirlerine çok yakın
USB yuvaları birbirlerine çok yakın
1.3 MP WebCam dahili mikrofon ile geliyor
1.3 MP WebCam dahili mikrofon ile geliyor
Alt tarafta bir çok açılan kapak bulunuyor
Alt tarafta bir çok açılan kapak bulunuyor
Bataryayı güvence altına almak olmazsa olmaz
Bataryayı güvence altına almak olmazsa olmaz
Her ne kadar modülün yuvası güvenli olsa bile
Her ne kadar modülün yuvası güvenli olsa bile
Docking port
Docking port
Kablolar çok çeşitli yerlerden geliyor
Kablolar çok çeşitli yerlerden geliyor
9.5 mm yüksekliğindeki sürücüler gayet iyi
9.5 mm yüksekliğindeki sürücüler gayet iyi
1 RAM yuvası boş
1 RAM yuvası boş
UMTS entegre geliyor
UMTS entegre geliyor
Nadir aksesuarlar: Kılıf+DVD-Media
Nadir aksesuarlar: Kılıf+DVD-Media
Modüler yuva aynı zamanda ikinci bir bataryayı alıyor
Modüler yuva aynı zamanda ikinci bir bataryayı alıyor
ExpressCard/54 yer tutucu
ExpressCard/54 yer tutucu
Tricolor tasarım ile bizi eski zamanlara götürüyor...
Tricolor tasarım ile bizi eski zamanlara götürüyor...
...ki bu tasarım iş odaklı kullanıcıları pek cezbetmeyebilir
...ki bu tasarım iş odaklı kullanıcıları pek cezbetmeyebilir
Esnek ekran kapağını düzgün ayarlanamız gerekli
Esnek ekran kapağını düzgün ayarlanamız gerekli
Diğer bir çok önemli noktada kalite geri planda kalıyor
Diğer bir çok önemli noktada kalite geri planda kalıyor
Her ne kadar 180° olmasa da ekran geniş açılarda açılabiliyor
Her ne kadar 180° olmasa da ekran geniş açılarda açılabiliyor
İkili-renk tasarımı tasarım silüetini biraz bozuyor
İkili-renk tasarımı tasarım silüetini biraz bozuyor
Ekran parlak ve yansıtmıyor
Ekran parlak ve yansıtmıyor
Kart okuyucu tüm kartları okuyabiliyor
Kart okuyucu tüm kartları okuyabiliyor
Ağ bağlantısı değişken
Ağ bağlantısı değişken
USB 3.0 ve HDMI arabirimleri mevcut
USB 3.0 ve HDMI arabirimleri mevcut
Ayrı ses çıkışları var
Ayrı ses çıkışları var
VGA çıkışı daha iyi bir resim kalitesi için 1280x1024 çözünürlükte harici ekran bağlantısı sunuyor
VGA çıkışı daha iyi bir resim kalitesi için 1280x1024 çözünürlükte harici ekran bağlantısı sunuyor
Arka tarafta Gigabit-LAN bulunuyor
Arka tarafta Gigabit-LAN bulunuyor
Yedeğiyle 80 Watt AC adaptör
Yedeğiyle 80 Watt AC adaptör

Benzer Notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Toshiba Portege R830-110 Notebook
HD Graphics 3000, Core i3 2310M

aynı GPU’lu laptoplar ve/veya ekran genişliği aynı olanlar

Pratik Test: Toshiba Portégé Z830-10N (Core i3) Notebook
HD Graphics 3000, Core i3 2367M, 1.11 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Fujitsu Lifebook U574 Ultrabook
HD Graphics 4400, Core i5 4200U, 13.3", 1.578 kg
Kısa inceleme: Fujitsu LifeBook S904 Notebook
HD Graphics 4400, Core i7 4600U, 13.3", 1.5 kg
Kısa inceleme: Fujitsu LifeBook U904 Ultrabook
HD Graphics 4400, Core i7 4600U, 14", 1.38 kg

Aynı üreticiden laptoplar

Kısa inceleme: Fujitsu Celsius H730 çalışma istasyonu
Quadro K1100M, Core i7 4710MQ, 15.6", 2.83 kg
Kısa inceleme: Fujitsu Lifebook E544 Notebook
HD Graphics 4600, Core i5 4210M, 14", 2.064 kg

Bağlantılar

Fiyat Karşılaştırması

Artılar

+düşük gerilimde sessiz işlem yapabilme
+parlak mat ekran
+mükemmel sistem performansı
+dayanıklı, iyi özellikli arabirimler
+geliştirmeye yönelik mükemmel olanaklar
+kullanışlı batarya opsiyonu
+iyi klavye
+nispeten hafif
+opsiyonel toz filtresi
+İşlemci-Boğulmasına yönelik bir kanıt yok
 

Eksiler

-esnek ekran kapağı
-zayıf kontrast ve görüş açıları ekran panelinden bağımsız
-HDMI ön taraftan çok uzağa yerleştirilmiş
-Duruma göre gürültülü bir Katı Disk Sürücü
-anahtar işaretçileri zayıf kontrastlı
-klavye aydınlatması yok

Kısaca

Neyi Sevdik

Çok kapsamlı özellik listesi, iyi destek seçenekleri ve  geliştirme olanakları

 

Ne Görmek İsterdik

Daha makul kontrast oranları ve iyi görüş açıları olan bir ekran, daha sert bir kasa ve daha güncel bir katı hal diski

Bizi Şaşırtanlar

Genişletilmiş garanti opsiyonları

Rakipler

Lenovo ThinkPad X220, HP ProBook 6360b, Dell Vostro 3350, Dell Latitude E6320m, MacBook Pro 13

Değerlendirme

Fujitsu Lifebook S761 - 09/14/2011 v2(old)
Tobias Winkler

İşcilik
82%
Klavye
88%
Mouse
88%
Bağlanılabilirlik
92%
Ağırlık
90%
Batarya
86%
Görüntü
74%
Oyun performansı
65%
Uygulama performansı
93%
Isınma
91%
Ses
86%
İzlenim
87%
Ortalama
85%
86%
Subnotebook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Fujitsu Lifebook S761 Notebook
Tobias Winkler (Update: 2013-06- 6)