Notebookcheck

İnceleme HP EliteBook 8460p Notebook

Kutu Gibi İş Notebooku. Canlı, yüksek kaliteli ekran? Elitebook'lar HP'nin iş notebooku alanında önerebileceğinin en iyisine sahip. 2011 modelleri serinin genel ününü koruyabilecek ve hatta geliştirebilecek mi?
Sebastian Jentsch,
HP EliteBook 8460p LG744EA: Bu 14" iş laptopu yüksek standartları karşılayabilecek mi?
HP EliteBook 8460p LG744EA: Bu 14" iş laptopu yüksek standartları karşılayabilecek mi?

EliteBook'un HP için ifade ettiği şey Lenovo için ThinkPad T serisinin ifade ettiği şey ile aynı. "Essentials" ve "ProBooks" arasında en kaliteli işçilik ile üretilmiş en elit iş laptoplarını buluyoruz. Donanım özelliklerini göz önünde bulunduracak olursak  EliteBook 8460p Core i7-2620M işlemcisi ve HD 6470M ekran kartı ve yüksek çözünürlüğü ile göz alıyor (14", 1600x900). 

Ama peki EliteBook'un performansı da ince kasası kadar etkileyici mi? Pek de sayılmaz. Bir kaç dezavantajı yüzünden bu son sınıf iş laptopuna "çok iyi" notunu veremiyoruz. 

Kasa

Sıkı, yüksek kaliteli alüminyum kasa
Sıkı, yüksek kaliteli alüminyum kasa
Minimalist görünüş
Minimalist görünüş
Taban ünitesini tek bir hareket ile çıkarmak
Taban ünitesini tek bir hareket ile çıkarmak

Tüketici notebookları olabildiğince inceliyorken ve hafifleşiyorken Elitebook bu modayı takip etmiyor ve sağlamlığı ön planda tutuyor. 14 inçlik laptop 2.442 kilo ve kalınlığı en kalın yerinde 3.2 cm. Atası  8440p ise 2.363 Kg ile daha hafif kalıyor. 

Taban ünitesi bir tahta kadar sıkı. Bir telefon rehberini ikiye bölecek kadar kuvvetli değilseniz taban ünitesini bükemezsiniz bile. Ne bilek dinlendirme bölgesini ne de taban ünitesini bükmeyi beceremedik. Etkilendiğimiz başka bir nokta ise ekran kapağının sağlamlığı oldu. Ancak kenarlarından tutarak çok azıcık bükebildik.

Bu sağlamlığın sebebi bizce HP'nin 8460p için kullandığı malzemelerin yapısından kaynaklanıyor. Ekran kapağı, üst parça ve taban ünitesinin kenarları fırçalanmış alüminyumdan yapılma. Yüzeyin serin bir dokunuşu var ve çiziklere dirençli. Ekran menteşeleri de gerçek metalden yapılmış. Menteşeler de taban ünitesine sıkıca monte edilmiş ve ne kadar uğraşsak da yerlerinden birazcık bile kaydıramadık. Bu menteşeler ekran kapağını yerinde sağlam bir şekilde tutuyorlar. Taban ünitesinin ağırlığı yüzünden ekranı tek elinizle açabiliyorsunuz. 

Geniş gümüş ekran kapağının kilidi ekranın ön tarafında çıkıntı yaratıyor ve ekranı tek bir başparmağınızı kullanıp açabiliyorsunuz.

Bataryayı ise tek bir tuş ile yerinden edebiliyorsunuz. Taban ünitesini isterseniz tek bir vida sökmeden çıkartabilirsiniz ve eğer bu taban ünitesinin yerinden çıkacağını düşünüyorsanız ekstra vidalar ile daha da sağlamlaştırabilirsiniz. 

Bağlantı noktaları

Yuva platformu ve batarya yuvası
Yuva platformu ve batarya yuvası
ExpressCard54 yuvası
ExpressCard54 yuvası

Profesyoneller için yuva platformları artık bir olmazsa olmazlardan. 8460p bu açıdan kullanıcıları mutlu edecek. Yuvalar arasında bir modem yuvası(RJ11), ekran yuvası (HDMI yok), FireWire (i-Link), USB 3.0  ve eSATA bulunuyor. Özel yuvalar klasmanında kasanın üzerinde bir de ExpressCard54 yuvası bulunuyor. 

VGA, Ethernet ve modem yuvalarının arka tarafta konuslanmaları bizi memnun bıraktı. VGA yuvasının artık vidaları olmadığı için artık bu vidaları sıkarak kablonun sağlamlığını eskiden 8440p'de olduğu gibi kolaylaştıramıyorsunuz. 

İki adet kart okuyucu var: Hafıza kartları okuyucusu (SD, MMC) soldaki USB yuvasının altında konuşlanmış ve Smart kart yuvası ise  (PC/SC) sağ tarafta ses yuvalarının altında bulunuyor. 

Ön: Bağlantı yok
Ön: Bağlantı yok
Sol: Kart okuyucur (USB'nin altında), Güç girişi, FireWire, 2 x USB 3.0, DVD-LW, ExpressCard54
Sol: Kart okuyucur (USB'nin altında), Güç girişi, FireWire, 2 x USB 3.0, DVD-LW, ExpressCard54
Arka: Modem RJ-11, VGA, Ethernet RJ-45
Arka: Modem RJ-11, VGA, Ethernet RJ-45
Sağ: Kulaklık, mikrofon, eSATA/USB kombosu, USB 2.0, Ekran çıkışı, Kensington kilidi
Sağ: Kulaklık, mikrofon, eSATA/USB kombosu, USB 2.0, Ekran çıkışı, Kensington kilidi

Internet ve Bluetooth

Cihazımızda hızlı Draft-N wifi (WLAN 802.11bgn) gigabit Ethernet ve Bluetooth 2.1 modülleri var (3.0 yok). Wifi kartı ve Bluetooth alışık olduğumuz gibi kombo halinde gelmiyor. Bluetooth ön tarafta bulunuyor ki bu sayede daha kolay sinyal çekebiliyor. 

Hareketli ağ erişimi için UMTS'ye sahip olmalısınız ve bunun için de 8460p LG746EA modelini edinmelisiniz. Bizim ürünümüzün bir Mini PCIe yuvası ve batarya altında konuşlanmış bir SIM kart boşluğu var. 

Güvenlik

HP güvenlikten ödün vermiyor. Ürünün içindeki güvenlik elementlerinden parmak izi okuyucu, smart card okuyucu ve sıvıya dirençli klavye (dökülen sıvılar taban ünitesinden aşağı akmaya devam ediyor) gözümüze çarpanlar. İşin yazılım açısından bakacak olursanız HP ProtectTools paketinin içinde bulunan HP Disk Sanitizer, sabit disk şifreleyicisi, Credential Manager (şifreler) ve File Sanitizer (dosyaları iz bırakmadan silmek) büyük artı kazanıyor. 

TPM Embedded Security Chip 1.2 "merkezi yönetimi" sağlıyor ki bu sayede uzaktan kumanda ve uzaktan tamir seçeneklerini kullanabiliyorsunuz. BIOS izin verdiği sürece şifre koruma gibi opsiyonları da kullanabiliyorsunuz.

Aksesuarlar

Tüm EliteBook'lar bir kurtarma diskiyle geliyor ( Windows 7 Professional—32 bit ya da 64 bit, sisteminize göre).  Yüklü gelen Norton yazılımını istemiyorsanız bilgisayarı ilk açtığınızda gelen listeden işaretlemeniz gerekecek. 

Sürekli harici cihazları takıp çıkartıyorsanız, dilerseniz bir yuva platformu almayı düşünebilirsiniz:120W Advanced NZ222AA (180 Euro). Bu istasyonda bir SATA yuvası (sabit disk bağlamak için), 6 adet USB, 2 ekran yuvası, 2 DVI yuvası ve bir eSATA yuvası bulunuyor. Bu istasyon daha eski 8440p ve 8540w modelleri ile de uyumlu. 

Hepsi daha bitmedi. Dilerseniz 9 hücrelik bir batarya eklentisi sahibi de olabilirsiniz (XX6XB/P/W, Li-Ion, 8.850mAh, 150 Euro) ve bu sayede batarya ömrünü arttırabilirsiniz.

Garanti

HP 8460p limitli 3 senelik garanti ile geliyor. Bu garannti batarya için 2 sene geçerli. 

Giriş Cihazları

Klavye

Klavye kesinlikle zayıf değil ve sıkı vuruşlar yapıyor. Kimileri tuşa basmak için çok kuvvet harcandığını iddia edebilirken kimileri de bu sıkı ve çıtır derinliği beğenecektir. Tuşların arasındaki boşluk bir masaüstü klavyesine kıyasla daha küçük kalıyor ancak her tuşun boyutu 15 mm ile sabit. 

Yön tuşlarının artık en alttaki tuş sırasının dışına çıkmadığını görüyoruz ama tuşların konkavlığı sayesinde bakmadan yazı yazmak çok sorun çıkartmıyor. Nümerik pad blummuyor ancak en sağ uzak köşede  page up/page down ve home/end tuşlarını bulabiliyorsunuz. Nümerik pada alışkın kullanıcılar Fn tuşuna basılı tutarak işaretlenmiş numara tuşlarına basarak sayılar ile yazı yazabilirler. 

Touchpad

Tercihinize göre touchpad ya da trackpoint sahibi olabilirsiniz. HP buna  Pointstick (Synaptics TouchStyk V2.0) adını vermiş.  İki pointstick tuşu boşluk tuşunun altında bulunuyor. Fare tuşları sert kauçuktan yapılmışlar ve kullanımları oldukça kolay. Ayrıca derinliği sayesinde sessiz de çalışıyorlar. 

Touchpadin bir önceki 8440p'den daha büyük olması sevindirici (110 mm diyagonali, daha öncesinde 80 mm idi). Touchpadin üzerinde yatay ve dikey çubuklar ve fabrika ayarlarında devre dışı geliyorlar. Synaptics Luxpad V7.5 yazılımı çok dokunuşlu el hareketlerini algılayabiliyor. O yüzden onun adı boşuna Luxpad değil: Sol tarafta kalan küçük bir sensör touchpadin üzerinde bir el bulunup bulunmadığına göre cihazı devre dışı bırakabiliyor. Ayrıca sensöre iki kere dokunduğunuzda da touchpad otomatik olarak devre dışı kalıyor.

Klavye
Klavye
ve iyi tuş dizilimi
ve iyi tuş dizilimi
Touchpad & Pointstick
Touchpad & Pointstick

Display

Wie wir testen - Display

EliteBook 8640'ın WXGA++ ekranının çözünürlüğü  1,600 x 900 ve bu iyi bir çözünürlük sayılır. Modelimizin ekranı mat olduğu için rahatsız edici parlamalar ile karşılaşmıyorsunuz ve bu durum ofis kullanımı için ideal şartlar oluşturuyor. Ekranın kontrast değeri 163:1 ise canlı ekran görüntüleri elde etmek için çok da ideal sayılmaz. Buna bağlı olarak siyah değeri de 1.24 cd/m² çıkıyor ve bu durum da siyah renginin bazen griye benzer olarak gözükmesine sebebiyet verebiliyor. 

Renk skalasına bakacak olursanız ürün sRGB renklerini bile tam olarak kapsayamıyor. Bu durumda ekran klasik bir tüketici laptop ekranından farksız kalıyor. Aşağıda ürünümüz ile Dreamcolor ekranının (8740w) karşılaştırmasını bulabilirsiniz. Bazı EliteBook Workstation bilgisayarları Dreamcolor ekranı ile gelebiliyor (misal 8560w).

HP EliteBook 8460p vs. AdobeRGB(t)
HP EliteBook 8460p vs. AdobeRGB(t)
HP EliteBook 8460p vs. sRGB(t)
HP EliteBook 8460p vs. sRGB(t)
HP EliteBook 8460p vs. HP 8740w Dreamcolor FHD(t)
HP EliteBook 8460p vs. HP 8740w Dreamcolor FHD(t)
HP EliteBook 8460p vs. Lenovo TP X220 IPS(t)
HP EliteBook 8460p vs. Lenovo TP X220 IPS(t)
188
cd/m²
196
cd/m²
202
cd/m²
191
cd/m²
202
cd/m²
196
cd/m²
193
cd/m²
196
cd/m²
194
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 202 cd/m² Ortalama: 195.3 cd/m²
Aydınlatma: 93 %
Batarya modunda parlaklık: 201 cd/m²
Kontrast: 163:1 (Siyah: 1.24 cd/m²)

Güzel bir özellik ise çevre ışık sensörü ki bu özellik ekranın parlaklığını çevrenin parlaklığına uygun olarak ayarlıyor. Ve bu özellik düzgün bir şekilde çalışıyor. Örneğin güneş ışığı altında parlaklık maksimum seviyeye çekiliyor. Önümüzdeki ölçümler için bu özelliği Fn+F11 ile devre dışı bıraktık. Ortalama aydınlanma değeri  195 cd/m² çıktı. Ve aydınlık dağılma oranı da %93 ile eşitlik açısından iyi bir puan aldı. Ölçtüğümüz en parlak nokta ise  202 cd/m² değerine sahipti.

Mat yüzeyiyle bu 14" ekran açık alanda kullanıma uygun sayılıyor ancak ekran parlaklığının bu açıdan eksik olduğunu çabucak farkettik. Dahası bakış açılarının sağlamlığı da yatay düzlemde oldukça sınırlı. Yani bu bize 8640p'nin park ya da terasta size çok iyi eşlik edemeyeceğini gösteriyor. Mat ekran yine de güneş ışığı altında ekranın adeta bir aynaya dönmesine engel oluyor. 

Yukarıdan, güneşli
Yukarıdan, güneşli
Yandan, güneş arkadan geliyor
Yandan, güneş arkadan geliyor
Yandan, direk vuran güneş
Yandan, direk vuran güneş
Önden, direk güneşli
Önden, direk güneşli

Bakış açılarının sağlamlığı ekran içeriğinin karanlık ya da ters dönmüş renklerle görünmemesi için gereklidir. Biz "elit" iş notebooku sınıfından bir laptoptan daha fazla birşeyler beklerdik. Bu ekran tipik tüketici laptoplarından çok da farklı bir şey sunamıyor bize.

Ekrana sağ ya da sol tarafından baktığımızda 45 dereceye kadar renkler bozulmadan kalabiliyor ancak bu açıdan fazla bir açıda renkler çok çabuk tersine dönüyor. Ancak dikey düzlemde 15 derecede bile renk bozulmalarına rastlıyoruz. Bu EliteBook bize harici bir monitörün sağlayabileceği bir renk sağlamlığını sağlayamıyor.

HP EliteBook 8460p'nin 14" WXGA++ yansımasız LED TFT Ekran (1600x900) ile bakış açısı sağlamlığı
HP EliteBook 8460p'nin 14" WXGA++ yansımasız LED TFT Ekran (1600x900) ile bakış açısı sağlamlığı

Performans

Intel Core i7-2620M işlemcisiyle (2x2.7 GHz) ilk defa  Apple Macbook Pro 13 inch (2011-02 MC724LL/A) incelemesinde karşılaşmıştık. bu işlemci Sandy Bridge işlemcilerin arasındaki en hızlı çift çekirdeklisi. Bu işlemci ayrıca bu serinin çoklu işlem yapma ve Turbo Boost 2.0 (otomatik olarak 3.4 GHz hızına çıkma) özelliklerine de sahip.  Daha fazla detay için  Intel Core i7-2620M adresine bakabilirsiniz.

AMD Radeon HD 6470M (1,024 MB DDR3) ise ürünümüzün ekran kartı. Bu işlemci/ekran kartı kombosununu 4 GB DDR3 RAM'i var (1 x 4,096 MB). Tabii ki de bu paked 320 GB Hitachi sabit diski olmasa eksik olurdu.

CPUZ işlemci sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
GPUZ Radeon HD 6470M sistem bilgisi
DPC Latency Checker: Boş modda, sorun yok
DPC Latency Checker: WLAN açık/kapalı, sorun yok
HD Tune 76.5 MB/s okuma
Crystal Disk Mark 88 MB/s okuma/yazma
 
System Properties HP EliteBook 8460p
Core i7-2620M Dual-Core (2x 2.70GHz)
Core i7-2620M Dual-Core (2x 2.70GHz)

Cinebench R11.5 işlemci testi (Çok çekirdekli, 64 Bit) işlemciye 3.1 ile yüksek bir skoru uygun görüyor. Bu skor daha önceki jenerasyon  i7-620M'den daha iyi (2.5; HP 8540w). Dell Latitude E6520 i7/FHD ve Dell Vostro 3550—aynı işlemciyel donanmış iki diğer ürün de aynı skoru alıyor. Sadece daha küçük laptoplar soğutma sistemlerinin yetersizliği yüzünden bu skorlara ulaşamıyorlar çünkü dinamik frekansta çalışan işlemcinin iyi bir soğutma sistemine ihtiyacı oluyor (Turbo 2.0): Apple Macbook Pro 13 inch 2011-02 MC724LL/A (2.6 puan)  ve Dell Vostro 3350 (3.0 puan).

Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5412 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
11684 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
7162 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
16.71 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.07 Points
Yardım

Core i7 yerine bir SSD seçmek mantıklı olabilir. İş akışı hızı ve PCMark Vantage skoru çok daha yükseklere sıçrayacaktır. Hal böyleyken EliteBook 7,734 puan topluyor. Schenker XMG A501 ise yine 2620M işlemcisi ve GeForce GT 540M ekran kartı ile 14153 gibi muazzam bir skor alabiliyor. Aynı donanıma sahip laptoplar ile karşılaştırıldığı zaman ise 8640p Dell Vostro 3350 (8,354) ve Latitude E6520 i7/FHD'nin (8,548) hemen altında kalıyor. 

Yeni sistem benchmarkı PCMark 7 ise ürünümüze 1,994 puan veriyor. Bu skor  Dell Vostro 3350 (2620M) ile aynı ki bu ürünün daha HD 6630M ekran kartı daha kuvvetli sayılır. Popüler 4 çekirdekli 2630QM işlemci ise 2157 ile çok az bir farkla daha iyi bir skor alıyor (Fujitsu Lifebook NH751, 2630QM, GeForce GT525M).

5.3
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
7.1
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
7.2
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
5.3
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.3
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.9
PCMark Vantage Result
7734 puan
PCMark 7 Score
1994 puan
Yardım

Radeon HD 6470M (1024MB) AMD'nin küçük bir DirectX-11 ekran kartı. Ekran kartı AMD'nin verdiği bilgiye göre 750/900 MHz (çekirdek/hafıza) hızında çalışıyor. Ekran kartı sadece oyunlara yönelik değil ayrıca  DirectX 11, OpenGL 4.1, DirectCompute 11 ya da OpenCL gibi hesaplamalar için de uygun sayılır (Magix & CyberLink products). Detaylar bu adreste: HD 6470M.

Oyun performansı ise mükemmel sayılmaz. 3DMarks06 testinden alınan 3674 puan giriş seviye oyun kapasitesine işaret ediyor. Yakın rakiplere bakacak olursak HP Elitebook 8560p-LQ589AW 4988 puan ve Dell Vostro 3350 (2410M) 4839 puan alıyor. Daha başka 3DMark11 (P595), Heaven 2.1 (5.7 fps) ve 3DMarkVantage (P1665) testlerini de uyguladık. Benzer laptopların skorları genelde daha yüksek çıktı: P634 (Vostro 3350, aynı donanım), 7.2 fps (Vostro 3350; 2410M) ve P2339 (Vostro 3350, aynı donanım). Kısaca EliteBook'un oyun performansı benzer cihazlardan daha kötü (ekran kartı). Bunun burdaki sebebi ise ekran kartının yetersiz kalması (çekirdek: 400 MHz-750 MHz yerine) ve tıkanan işlemci. Bu konuda daha çok bilgiyi "sıcaklık" bölümünde bulabilirsiniz. 

3DMark 06 Standard
3674 puan
3DMark Vantage P Result
1665 puan
3DMark 11 Performance
595 puan
Yardım

Hızlı sabit disk (320GB, 7200 RPM) hızlı veri transferini de mümkün kılıyor.  PCMark Vantage sabit disk skoru 4,022 puan çıkıyor ki bu puan bir 7200 RPM için iyi bir skor sayılır. HD Tune benchmark (76 MB/s okuma) ve Crystal Disk Mark 3.0 (88 MB/s okuma) da güzel sonuçlar veriyor. Dileyenler için  (128 GB) SSD seçeneği de mevcut. Sabit disk aktivite LEDi bilgisayarın ön tarafında bulunuyor

Hitachi Travelstar HTS723232A7A364, 320GB, 7200 RPM
Hitachi Travelstar HTS723232A7A364, 320GB, 7200 RPM
The SmartCard Reader has to first be snapped loose in order to remove the hard drive
The SmartCard Reader has to first be snapped loose in order to remove the hard drive
The HDD here is no longer plagued by the clicking and clacking of previous EliteBook hard drives
The HDD here is no longer plagued by the clicking and clacking of previous EliteBook hard drives
Hitachi Travelstar Z7K320 HTS723232A7A364
Maksimum transfer hızı: 37.8 MB/s
Minimum transfer hızı: 100.7 MB/s
Ortlama transfer hızı: 76.5 MB/s
Erişim hızı: 17.3 ms
Yakma hızı: 84.1 MB/s
İşlemci kullanımı: 1 %

Oyun performansı

Wie wir testen - Leistung

Radeon HD 6470M bizim giriş seviye ekran kartlarından beklediğimizden de az seviyede bir performans sergiliyor. Ayrıca yüksek detay seviyesinde de testler yürütemedik çünkü benchmarkın uygulamak istediği 1366x768 çözünürlükleri otomatik olarak 1280x768e düşürülüyordu. Bu durum diğer test ettiğimiz tüm WXGA++ ekranlarda da geçerli oldu. 

Risen oyununu oynarken ise kesinlikle akıcı bir oynanış ile karşılaşamadık. HD 6470M ortalama detay seviyesinde ancak 23 fps elde edebildik(Vostro 3350, aynı konfigürasyon).Bizim 8460p ise ancak 17 fps ile oynatabildi. Yüksek detay seviyesine gördüğümüz 12 fps (@1280x768) ise oynanabilinirlikten çok uzaktaydı.

StarCraft2 de daha iyi sonuçlar vermedi. Düşük detay seviyesinde beklediğimiz 153 fps HD 6470M için çok fazla geldi (HP 8560p, 2540M, HD 6470M). Ancak 135 fpsye ulaşabildik. Ortalama detay seviyesinde ise bu değer 21 fpsye düştü. Doğal çözünürlük olan 1600x900'de ise 12 fps ile oynanmaz hale geldi. 

Risen: ortalama detay (1024x768) takılarak (17 fps)
Risen: ortalama detay (1024x768) takılarak (17 fps)
StarCraft 2: ortalama detay (1280x768) akıcı değil (21 fps)
StarCraft 2: ortalama detay (1280x768) akıcı değil (21 fps)
Risen
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768all on/med, 2xAF17 fps
StarCraft 2
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768low135 fps

Oyun sonucu

Oyuncular Radeon HD 6470M yüzünden oyun oynayamayacaklar. Ve bu ekran kartı bizim 8640p'de en kötü performansını gösteriyor. Güncel oyunlar ancak düşük çözünürlüklerde ve düşük detay seviyesinde oynanabilir hale geliyor.

düşük orta yüksek ultra
Risen (2009) 17 fps
StarCraft 2 (2010) 135 fps

Emisyonlar

Fan & işlemci
Fan & işlemci
Hava çıkışı
Hava çıkışı

Sistem Gürültüsü

Ofis kullanımı esnasında fan During typical office use, the fan sessiz kalıyor ve ancak çok ender zamanlarda hızlanıyor ama buna rağmen hiç durmuyor. Bu durumu BIOS'tan ayarlayabilirsiniz. Sabit disk ise küçük tık sesleri ile varlığını belirli ediyor. DVD sürücü ise asıl ses çıkartan etmen, tabii sadece kasa DVDyi ilk defa okur iken: 49 dB(A). Bir film izleme esnasında ise bu seviye 37 dB seviyesine düşüyor. 

Stres testimiz esnasında ise fan 46 dB seviyesinde gürültü yaptı. Sadece 3DMark2006'yı çalıştırmak bile bu gürültü seviyesine erişmenizi sağlıyor. İşlemci ise en çok 41 dB seviyesinde ses çıkartıyor. Aşağıda ekran kartının neden bu kadar gürültü yaptığını açıklayacağız. 

Ses yüksekliği

Boşta
32.8 / 32.8 / 35.5 dB
HDD
33.4 dB
DVD
36.8 / dB
Çalışırken
46.9 / 45.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Üst bölgenin sıcaklığı genelde düşük kaldı. Ağır tempo altındayken bile bu durum çok da değişmedi. Bizi etkileyen durum ise ısının yüzeye eşit bir şekilde dağılmış olması idi. Aşağıdaki resimde de bunun kanıtını görebilirsiniz. 

Maksimum yük
 27.1 °C30 °C28.5 °C 
 26.3 °C29.8 °C29.5 °C 
 25.1 °C27 °C28.3 °C 
Maksimum: 30 °C
Ortalama: 28 °C
35.3 °C32.8 °C28.1 °C
37.5 °C29.7 °C28.1 °C
30 °C29.2 °C27.6 °C
Maksimum: 37.5 °C
Ortalama: 30.9 °C
Güç kaynağı  50.7 °C | Oda sıcaklığı 20.5 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28 °C / 82 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 30 °C / 86 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.5 °C / 100 F, compared to the average of 36.5 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.6 °C / 82 F, compared to the device average of 29.4 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.3 °C / 82.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28 °C / 82.4 F (-0.3 °C / -0.5 F).

GPU stress testi boyunca izlenimler

Isıya duyarlı olarak saat hızını düşürmek, Turbo Boost özellikli Intel işlemcilerin karakteristik bir özelliği ve bu kötü bir özellik de değil. Eğer yeterli soğutma gücü yok ise otomatik olarak saatı hızı makul sıcaklıklara inilebilmesi için düşürülüyor. i7-2620 için maksimum turbo saat hızı 3.4GHz.

Ancak testimiz esnasında saat hızı 800 MHz ve hatta daha aşağısına kadar indi. Bu durum GPU'nun da eş zamanlı yoğun kullanımı esnasında gerçekleşti. Ne zamanki GPU stress seviyesini düşürdük, ancak ondan sonra Turbo tekrar devreye girerek işlemciyi eski saat hızına çıkardı. Bu yaklaşık 10-15sn kadar sürdü. 

Neredeyse aynı konfigurasyona sahip Dell Latitude E6520 i7/FHD modelinden farklı olarak CPU testimiz esnasında güç tüketimi 40 Watt olarak ölçülüyor. Dell modelinin yarısından daha az.

Kısaca söylemek gerekirse, son damlasına kadar laptop performansını kullanmak isteyenler HP 8460p ile biraz hayal kırıklığına uğrayacaklar. Bunun sebeplerinden biri iyi bir soğutma sistemine sahip olmayan HD 6470M. 

Not: Testlerimiz esnasında GPU ve CPU ya da sadece GPU saat hızlarında ani düşüşler görmüştük, bunun sebebi de aşırı yüksek GPU sıcaklığıydı. Güncellenmiş Catalyst 8.821.1.0 ile bu sorun çözülmüş.

Prime95 Solo: 3.2GHz, 90ºC
Prime95 Solo: 3.2GHz, 90ºC
Cineb.R11.5 CPU Solo: 3.2GHz
Cineb.R11.5 CPU Solo: 3.2GHz
Prime95+Furmark: GPU hızla yükseliyor
Prime95+Furmark: GPU hızla yükseliyor
Prime95+Furmark: GPU Core 400MHz
Prime95+Furmark: GPU Core 400MHz
Prime95+Furmark: CPU 300-800MHz
Prime95+Furmark: CPU 300-800MHz
Prime95+Furmark: Turbo Off, değişiklik yok
Prime95+Furmark: Turbo Off, değişiklik yok
Prime95: before starting Cineb.R11.5 Shading: 3.2GHz
Prime95: before starting Cineb.R11.5 Shading: 3.2GHz
Prime95+Cineb.R11.5 Shading: GPU 400MHz, CPU 800MHz
Prime95+Cineb.R11.5 Shading: GPU 400MHz, CPU 800MHz
 

Hoparlörler

HP, SRS destekli iki adet stereo hoparlörü laptopa dahil etmiş. İlk bakışta iki ayrı hoparlörü farkedemedik, çünkü ses daha çok kasanın altından geliyormuş gibi hissettiriyordu. Her iki hoparlörde laptopun ön kısmına konumlandırılmış.

Ses kalitesine bakıcak olursak daha çok orta seviye bir kaliteden bahsedebiliriz, bass ise bulunmamakta. Buna karşın ses kalitesi bir konferans odası sunumu için yeterince net.

Batarya Ömrü

8460p için ölçülen güç tüketimi 12 ile 18 Watt gibi düşük değerler aralığında. Tabi bu laptop bekleme durumunda iken. Ancak en düşük değer sadece ekran parlaklığı minimuma indirildiğinde ve wifi kapatıldığında elde edilebilmekte. Yoğun kullanım esnasında ise güç tüketimi 49.5 ile 60.6 Watt arasında değişmekte. Ki bu değer bile gayet ideal. Vostro 3550 aynı işlemciye sahip olmasına karşın 67 Watt, Latitude E6520 de 87 Watt gibi bir güç tüketimine sahip. 

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.3 / 0.3 Watt
Boştadarkmidlight 12.5 / 14.2 / 17.7 Watt
Çalışırken midlight 50.1 / 40 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960

Batarya ömrü Elitebook'un bir avantajı oluyor. 5 saatlik internette sörf yapabilmesi ya da bir DVD filmi 4 saat boyunca oynatabilmesi saygı duyulacak cinsten bir performans sayılır. Bataryayı tam şaraj etmek ise 2 saat sürüyor

DVD : 166 dk.
DVD : 166 dk.
Wifi Internet: 287 dk.
Wifi Internet: 287 dk.
Boşta: 391 dk.
Boşta: 391 dk.
Ağır tempo: 78 dk.
Ağır tempo: 78 dk.
Şarj süresi: 117 dk.
Şarj süresi: 117 dk.
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
6h 31min
WLAN açıkken
5h 13min
DVD
4h 18min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 18min

Sonuç

HP EliteBook 8460p LG744EA WXGA++ Ekran ile
HP EliteBook 8460p LG744EA WXGA++ Ekran ile

Olası müşterilerimi şık laptopları ile etkilemek isteyenler HP EliteBook 8460p'den uzak dursalar iyi olur. Kasa her ne kadar dikkat çekici ve sağlam olsa bile. Ancak bu tasarımda kendi fiyatıyla gelmekte ve üstelik laptopun 2.44kg gibi bir ağırlığa sahip olduğunu söylemek gerekir.

Veri giriş arayüzleri kolay yazım ve kullanım için rahat. eSATA, USB 3.0, docking port, ExpressCard54 ve SmartCard okuyucu mevcut arayüzler. Bu noktada HP hemen hemen her şeyi düşünmüş.

Mat ekrana karşın mobilite 195 cd/m²lik ekran parlaklık değerinden ötürü orta seviye  olarak ancak nitelenebilir. Bunlara ek olarak WXGA++ ekranın bakış açıları yüksek iş stadandartlarında bir laptopun sunabileceklerinden daha kötü. Daha iyi bir görüntü isteyenler 8560w modeline bakmalılar.

i7 dual-core işlemcinin performansı ortalamanın üzerinde ve hard disk performansı da mükemmele yakın. Tabi SSD kullanımı ile bu daha iyi olabilirdi. Kasa sıcaklığı her zaman düşük kalmakta. Ancak ses seviyesi yoğun kullanıma bağlı olarak artabilmekte. Kısaca 8460p'nin profesyoneller arasında  yerini sağlamlaştırması biraz zor olacak gibi.

HP EliteBook 8460p LG744EA: Tough Business Notebook showing CPU Throttling
HP EliteBook 8460p LG744EA: Tough Business Notebook showing CPU Throttling
By courtesy of ...
In Review: HP EliteBook 8460p LG744EA
In Review: HP EliteBook 8460p LG744EA, by courtesy of

Notebook özellikleri

HP EliteBook 8460p (EliteBook 8460 Seri)
İşlemci
Intel Core i7-2620M 2 x 2.7 - 3.4 GHz, Sandy Bridge
Grafik kartı
AMD Radeon HD 6470M - 1024 MB, Çekirdek: 750 MHz, Bellek: 900 MHz, Catalyst 8.821.1.0
Bellek
4096 MB 
, 4 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM 2xSODIMM
Görüntü
14 inç 16:9, 1600 x 900 pixel, Yansıma engelleyici, parlak: hayır
Anakart
Intel QM67
Harddisk
Hitachi Travelstar Z7K320 HTS723232A7A364, 320 GB 
, 7200 rpm
Ses kartı
IDT 92HD81B1X @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
1 Express Card 54mm, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 Firewire, 1 VGA, 1 DisplayPort, RJ-11 Modem, 1 Kensington Lock, 1 eSata, 1 Docking Station Portu, Ses çıkışları: ses çıkışı, mikrofon girişi, Kart okuyucular: SD, MMC, 1 SmartCard, 1 Parmak izi okuyucu, İkinci batarya için yuva
Network
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6205 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1 + EDR
Optik okuyucu
HP CDDVDW TS-L633R
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 31.8 x 338 x 231.3
Batarya
55 Wh Lithium-Ion, 6 hücreli, 10.8V
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
Webcam: 720p HD
Ek özellikler
Roxio My DVD 2010 SE, HP 3D DriveGuard, 36 Ay Garanti
Ağırlık
2.442 kg, Güç kaynağı: 353 g
Fiyat
1412 Euro

 

Laptoplar bir çok insan için bir ihtiyaç haline gelmiş vaziyette.
Laptoplar bir çok insan için bir ihtiyaç haline gelmiş vaziyette.
SmartCard okuyucusu tam olarak sabit diskin tam üzerinde.
SmartCard okuyucusu tam olarak sabit diskin tam üzerinde.
4 GB RAM bulunuyor.
4 GB RAM bulunuyor.
Wifi kart yuvasının tam üzerinde (Mini PCIe) bir 3G-UMTS modülü (PCIe Full Size) takılabilinecek boş yüzey bulunuyor.
Wifi kart yuvasının tam üzerinde (Mini PCIe) bir 3G-UMTS modülü (PCIe Full Size) takılabilinecek boş yüzey bulunuyor.
SIM kart yuvası ise anteni ile beraber çalışıyor.
SIM kart yuvası ise anteni ile beraber çalışıyor.
Hoparlörler kasanın alt tarafına sıkıştırılmış vaziyette.
Hoparlörler kasanın alt tarafına sıkıştırılmış vaziyette.
Bluetooth modülü ise wifi kartı ile birleştirilmemiş ve
Bluetooth modülü ise wifi kartı ile birleştirilmemiş ve
bilgisayarın ön tarafında konuşlandırılmış.
bilgisayarın ön tarafında konuşlandırılmış.
Bataryayı da söktükten sonra tek elinizle çıkartabilirsiniz.
Bataryayı da söktükten sonra tek elinizle çıkartabilirsiniz.
Batarya sayesinde ürün 5 saat ayakta kalabiliyor.
Batarya sayesinde ürün 5 saat ayakta kalabiliyor.
Bu süre yetmese bile 353 gramlık adaptörü taşımak da çok zor sayılmaz.
Bu süre yetmese bile 353 gramlık adaptörü taşımak da çok zor sayılmaz.
Adaptörün kapasitesi 90 watt ve bu değer laptopun maksimum tüketim değeri olan 60 watttan çok daha fazla bile kalıyor.
Adaptörün kapasitesi 90 watt ve bu değer laptopun maksimum tüketim değeri olan 60 watttan çok daha fazla bile kalıyor.
Laptop ile beraber gelen vidalar ile kasa tabanını yerine kilitleyebiliyorsunuz.
Laptop ile beraber gelen vidalar ile kasa tabanını yerine kilitleyebiliyorsunuz.
Tüm kasa tabanı yuvasından sökülüp çıkartılabiliniyor.
Tüm kasa tabanı yuvasından sökülüp çıkartılabiliniyor.
Profesyoneller için ise vazgeçilmez bir cihaz.
Profesyoneller için ise vazgeçilmez bir cihaz.
İyi bir laptop günlük hayatın koşulları ile başa çıkabilmeli.
İyi bir laptop günlük hayatın koşulları ile başa çıkabilmeli.
Yumuşak bezler, koruyucu kılıflar ve çok dikkatli olmayı gerektiren laptopların bir eksikliği olduğunu söyleyebiliriz.
Yumuşak bezler, koruyucu kılıflar ve çok dikkatli olmayı gerektiren laptopların bir eksikliği olduğunu söyleyebiliriz.
EliteBook serisi ile HP bu kadar da korumaya ihtiyaç duymayan sağlam bir laptop üretmeyi hedefliyor.
EliteBook serisi ile HP bu kadar da korumaya ihtiyaç duymayan sağlam bir laptop üretmeyi hedefliyor.
EliteBooklar sadece isimde son sınıf sayılmaz.
EliteBooklar sadece isimde son sınıf sayılmaz.
14-inçlik 8460p serisinin fiyatları  1,090 ile 1540 euro arasında değişiyor.
14-inçlik 8460p serisinin fiyatları 1,090 ile 1540 euro arasında değişiyor.
LED ışıkları klavyeyi karanlıkta görmenizi sağlıyor.
LED ışıkları klavyeyi karanlıkta görmenizi sağlıyor.
Bu küçük ışıklar ile tuşları teker teker ayırt etmeniz çok zor
Bu küçük ışıklar ile tuşları teker teker ayırt etmeniz çok zor
Ekranın çerçevesi metalden yapıldığı için kırmak oldukça zor.
Ekranın çerçevesi metalden yapıldığı için kırmak oldukça zor.
Bir çok yuva bulunuyor. Smart Card okuyucusunun yanında
Bir çok yuva bulunuyor. Smart Card okuyucusunun yanında
arka tarafta bir modem yuvası da (RJ-11) mevcut.
arka tarafta bir modem yuvası da (RJ-11) mevcut.
USB 3.0, FireWire ve eSATA ile harici cihazlar arasında hızlı veri transferini sağlayabiliyorsunuz.
USB 3.0, FireWire ve eSATA ile harici cihazlar arasında hızlı veri transferini sağlayabiliyorsunuz.
Kasanın tabanı diğer tüm 2011 HP notebookları ile aynı özelliğe sahip:
Kasanın tabanı diğer tüm 2011 HP notebookları ile aynı özelliğe sahip:

Benzer Notebooklar

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: HP Elitebook Folio 1040 G4 (FHD, 7820HQ) Laptop
HD Graphics 630, Kaby Lake i7-7820HQ, 14", 1.519 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook 840 G4 (7200U, Full HD) Laptop
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 14", 1.48 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook 850 G3 Notebook
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 15.6", 1.88 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook Folio 1040 G3 Notebook
HD Graphics 520, Core i5 6300U, 14", 1.445 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook 840 G3 Notebook
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 14", 1.58 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook 745 G3 (FHD) Notebook
Radeon R7 (Carrizo), Carrizo Pro A12-8800B, 14", 1.55 kg
Kısa inceleme: HP Pavilion 17z Notebook
Radeon R5 (Beema/Carrizo-L), A-Series A8-6410, 17.3", 2.64 kg

Linkler

Fiyat karşılaştırması

Artılar

+Sağlam kaliteli kasa
+mat yüksek çözünürlüklü ekran
+Bir çok çeşit yuva
+Yönetici opsiyonları (BIOS)
+Uzun batarya ömrü
+Mükemmel uygulama performansı
+Normal koşullarda sessiz
+Kasa serin kalıyor
+Düşük güç tüketimi
+Yuva platformu ve batarya dilimi
+Yuvaların dizilimi
 

Eksiler

-Dar bakış açıları
-Düşük ekran kontrastı
-Ekran kartı stres altındayken gürültücü
-Ekran kartı ağır tempo altındayken işlemci yavaşlıyor
-Kötü oyun performansı

Kısaca

Neyi sevdik

Çelik gibi sağlam! Bu kadar sağlam bir kasa "özellikle sağlamlaştırılmış" kasalar haricinde görebileceğimiz türden değil. Bağlantı noktalarının da cömertliği ile yuva platformu ve batarya eklenti yuvası da ilginç özelliklerden olmuş. 

Ne eksikti

Daha sağlam bakış açısı sağlamlığı, daha parlak bir ekran ve bir IPS ekranının renkleri.

Neye şaşırdık

Ekran kartı stres altındayken işlemcinin hızını düşürmesi.

Rakipleri


Dell Latitude E6520 i7/FHD: Full*HD ekran; Dell Latitude E6420: sağlam ama bu ürün gibi zayıf WXGA++ ekranlı; Lenovo Thinkpad T420 4236-NGG: WXGA++; Dell Vostro 3750: ucuz WXGA++ opsiyonu; HP ProBook 4530s-XX968EA: 700 eurodan başlıyor; Toshiba Tecra R850-11P: kötü ekran; HP Elitebook 8560p-LQ589AW: çok iyi WXGA++ ekranlı.

Değerlendirme

HP EliteBook 8460p - 07/08/2011 v2(old)
Sebastian Jentsch

İşcilik
96%
Klavye
92%
Mouse
88%
Bağlanılabilirlik
84%
Ağırlık
82%
Batarya
85%
Görüntü
75%
Oyun performansı
66%
Uygulama performansı
90%
Isınma
94%
Ses
73%
İzlenim
85%
Ortalama
84%
86%
Office - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme HP EliteBook 8460p Notebook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)