Notebookcheck

İnceleme HP ProBook 4720s Notebook

Profesyonel-tüketici. İş kriterleri ve cilalı ekranlar artık eski ProBook tarzına uymuyor. 17 inçlik notebook şık görünüş ve daha az arayüz arasında gidip geliyor. Bu ürün kime uygun?
HP ProBook 4720s (WT237EA/WS912EA): Mat 17 inçlik orta sınıf notebook. Bir çok alanda yetkin bu ürün beklentileri karşılayabilecek mi ?
HP ProBook 4720s (WT237EA/WS912EA): Mat 17 inçlik orta sınıf notebook. Bir çok alanda yetkin bu ürün beklentileri karşılayabilecek mi ?

HP'nin ProBook serisi bir kaç eski testimizde kendisini kanıtlamıştı. 13.3, 15.6, ve 17.3 inçlik modeller sağlam yapısıyla (iskeleti ve yüzeyi), fazla sayıda arayüzüyle ve bazen iyi ekranlarla ve giriş cihazlarıyla memnuniyet verici sonuçlar elde etmiştik. 

Ama bir ProBook her zaman bir ProBook olmayabilir. Üreticisi HP bu konuda örneğin  6550b6555b, ve 6540b ile haşin işadamlarını hedefliyordu. Bu durumda kasalarda hem bir çok arayüz hem de yuva platformları da bulunuyordu ve ürünün yüzeyi de hassas değildi. Daha çok tasarım ya da özel aksesuarlara ilgi duyan müşteriler için ise şık ProBook da bir seçenek olarak duruyor, örneğin  5310m4710s, ve 4510s. Bu modellerde daha önce bahsettiğimiz yuva platformları ve bir çok sayıda arayüz bulunmuyor. 

ProBook 4720s (WT237EA/WS912E) tam olarak bu şık kategoriye giriyor. Cilalı yüzeyi ve yuva platformunun eksikliği ile çok şey bekleyen müşterilere pek de hitap etmiyor. Peki hedef kitle kimlerden oluşuyor? Beklentiye sahip kullanıcılar 675 euro ile tatmin olacak mı? Arayüzler çalışmak için uygun bir ortam sağlıyor mu? Batarya ömrü ve performansı yeterli mi? Kasanın malzemesi olan alüminyumun tarzdan başka sağlamlığa bir katkısı var mı acaba? Tüm bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

 

Kasa

Alüminyum malzeme biraz cilalı yüzey ile birleşince şık bir ofis görünümü ortaya çıkıyor.
Alüminyum malzeme biraz cilalı yüzey ile birleşince şık bir ofis görünümü ortaya çıkıyor.

Kahverengi mat fırçalanmış alüminyum yüzey ve ekran kapağına eklenmiş HP logosu şık bir izlenim bırakıyor. Kasa köşelelerine doğru daha yuvarlak hatlara sahip oluyor ki bu da bu iri kasaya etkileyici bir karakter katıyor. İç taraf ise yine mat fırçalanmış alüminyum ile siyah cilalı yüzeyin bir araya gelmesiyle oluşmuş. Parmak izlerinden yine de tam olarak kurtulabildiğinizi söyleyemezsiniz. Parmak izleri zamanla çiziklere dönüşüyor ve bunlar da zamanla aşınmaya sebebiyet veriyor. Bu konuda kişişel zevkler çok tartışabilir ama bu durumun bir iş laptopunda uygun olup olmadığı konusunda daha büyük tartışmaların yaşanacağı kesindir. 

Köşeli yapı sağlam bir izlenim bırakıyor. Notebooku kapatırken kasanın birazcık eğildiğini farkedebilirsiniz. Keniş kapak kenarlarından tutularak rahatça bükülebiliyor ve yüzeyi de azıcık bir basınç ile içine göçebiliyor. 

Sıkı bilek dinlendirme bölgesi ise demin bahsettiğimiz bu sorunların hiçbirine ortak olmuyor. Yüzeyinin hiç bir bölgesinden içine göçmediğini söyleyebiliriz. Aynı durum taban ünitesi için de geçerli sayılır. Plastik kasanın hiç bir açığı yok ve bu yüzden donanım parçalarına ancak üst taraftan klavyeyi çıkarttıktan sonra ulaşabiliyorsunuz. Bakım kapağının olmaması sağlamlığı arttırıyor ve yüzey sadece optik sürücünün bölgesinden içine göçüyor. 

Bağlantı noktaları

Bağlantı noktalarından bahsetmeye gelince ProBook 4720s'nin biraz sıkıntılar yaşadığını söyleyebiliriz ki bir çok yüksek kaliteli Pro- ve EliteeBook'ta bulunan bağlantı noktası dahil edilmemiş. Bunlara örnek vermek gerekirse ekran yuvası, modem (RJ11) ve FireWire/iLink'ten bahsedebiliriz. Profesyoneller bu ürünü almaktan ekran yuvasının eksikliğini öğrendiklerinde vaz geçeceklerdir. 

Yuva platformunun eksikliği ise kullanıcının 17 inçlik bu notebooku çok yerinden oynatmayacağını düşünecek olursak büyük bir trajedi sayılmaz, tabii harici ekran, USB printer, eSATA sabit disk ya da HDMI bağlantısını kullanmayacağını varsayacak olursak. Harici cihazların kullanımı doğrultusunda masaüstünün kablo salatası ile karmakarışık bir hale geleceğini söyleyebiliriz çünkü tüm yuvalar sağ ve sol tarafın ön taraflarına doğru yığılmış vaziyetteler. Arka tarafta ise ekrandan dolayı bir bağlantı noktası bulunmuyor. 

İyi bir nokta ise ExpressCard34 şaftı. Bu sayede harici geliştirme kartlarını (arayüzler, TV kartları, flash hafıza) takabiliyorsunuzz. Ses yuvaları ve kart okuyucu notebookun ön tarafında bulunuyor. 

Ön: Kart okuyucu, ses
Ön: Kart okuyucu, ses
Sol: Kensington, VGA, Ethernet-LAN, HDMI, eSATA/USB 2.0 , USB 2.0m ExpressCard34
Sol: Kensington, VGA, Ethernet-LAN, HDMI, eSATA/USB 2.0 , USB 2.0m ExpressCard34
Arka: Bağlantı yok
Arka: Bağlantı yok
Sağ: 2 x USB 2.0, DVD-yazıcı, Işıklar, Güç
Sağ: 2 x USB 2.0, DVD-yazıcı, Işıklar, Güç

İletişim 

Ralink RT3090 Draft-N Wi-Fi adaptörü Bluetooth 3.0 ve HS içeriyor ki bu modül 4720s'nin kablosuz iletişimde en son teknolojiye sahip olduğunu gösterir. Aynı durum webcam için de geçerli. 2 MP çözünürlüğüne sahip (1600x1200 fotoğraf çözünürlüğü) kamera oldukça başarılı. Genelde notebookların webcamleri 1.3 MP olur, hatta bazılar 0.3 MP bile olabilir. Webcamler genelde ışığa karşı fazla duyarlı olur. Maksimum resim kalitesinde parazit çok olduğu için anca uzun süreli ışıklama sonucunda başarılı görüntüler çekebiliyorsunuz. Yüz tanıma aleti sayesinde bilgisayara güvenli giriş yapabilirsiniz (HP güvenlik aletleri).

Güvenlik

Kullanabileceğiniz bir çok HP yazılımı ile notebookunuzun güvenliğini ayarlayabilirsiniz. HP koruma aleti örneğin şifre-yöneticisi, dosya temizleyici (yok edici), şifreleme ya da giriş bilgilerine hakim olmanızı sağlıyor. HP Sürücü Koruması ise sabit diskinizin yazma/okuma kafalarının pozisyonlarını oluşabilecek sarsıntılardan korumak için gerekli oluyor. Hırsızlıktan ya da veri kaybından çekinenler 4720s'nin LoJackPro yazılımına bedelini ödeyerek sahip olabilirler. 

Aksesuarlar

Bir çok detaylı yazılım olsa bile biz burada birkaçından bahsedeceğiz sadece. HP güç verisi güö tüketimini, HP Kablosuz asistan kablosuz bağlantıları kontrol ediyor. HP QuickLook ise Outlook ve diğer E-maillerinizi notebook dinlenme modundaysa ya da kapalıysa da size haber vermek için kullanabileceğiniz bir yazılım. 

HP'ye ait olmayan ArcSoft Total Media Suite. ise başka bir yazılım. Tam versiyonunda bir medya oynatıcısı, basit bir düzenleme programı, DVD yazıcı, ses oynatıcı/yazıcı ve resim düzenleyicisi mevcut.   Windows Home Premium ya da başka medyalar dahil değil ve bu yüzden kullanıcı kendi kurtarıcı DVD'sini yazmalı. 

Garanti 

Standart ProBook garantisi 1 senelik yollama servisi sunuyor. Bunun yanında bir senelik batarya garantisi de var. İş ürünlerinde bir klasik olarak HP Care Packet da satın alınabilinir. 1 seneden 5 seneye kadar giden paketler var. Ayrıca kaza paketleri de mevcut ki bunlar sayesinde olay yeri servisinden de yararlanabilirsiniz. 

Webcam Foto 1600x1200
Webcam picture 1600x1200
Power Assistant (Energie Diagnose)
Power Assistant
Security Manager / Face Rec.
Security Manager / Face Rec.
Wireless Assistant
Wireless Assistant
ArcSoft TotalMedia Suite
ArcSoft TotalMedia Suite

Giriş cihazları

Klavye

Klavye yazı yazmanız için çağırıyor sizi. Tuşlar yatağında sıkıca oturtulmuş, alfanümerik pad harici (DVD sürücüsünün üzerinde). Tuşların arasındaki mesafe yeteri kadar büyük ve bu yüzden bakmadan yazı yazmanız oldukça kolay. Buna ek olarak basınç noktası oldukça belirgin ve tuş derinliği de çok net, derinliğin bitişi sıkı ama çok da zor değil. Yön tuşları ve rakam tuşları kullanıcıları bile klavyeye bakmadan yazı yazabilirler. Yön tuşları biraz küçük olsalar bile diğer tuşlardan kesin bir şekilde ayrı yerleştirilmişler. Alfanümerik tuşlar ise standart masaüstü klavyesi büyüklüğü ve dizilişine sahip.

Touchpad

Bu parçanın ismini HP ClickPad koymuş. by HP. Bir tahteravalli şeklinde üretilmiş bu parça ve tuşların nerede bulunduğu da çizgi sınırlar ile açıkça belirtilmiş. Birden çok parmağınızla yakınlaştırma, yakalama ve kaydırma gibi fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. 

Yüzeyi mat ama biraz da kaygan. İmleci gezdirmek çok da büyük bir sorun teşkil etmiyor ama fare tuşlarının arada bir çalışmadığını belirtmeliyiz çünkü aynı yüzey ile imleci de hareket ettirdiğiniz için bazen imleç kayıyor

Bu sorunu alışma süreci ve touchpad yazılımı ile biraz oynayarak geçebilir ancak tuşların inatçılığı kalıcı. Tuş derinliği kısa ve bizce tuşlara bastırmak için çok güç sarfetmek gerekiyor.  6550b ve 6555b ile karşılaştırıldığında touchpad konusunda bir adım geri atılmış diyebiliriz. 

Klavye ve temiz tuş derinliği
Klavye ve temiz tuş derinliği
Alfanümerik pad ve geniş tuşları
Alfanümerik pad ve geniş tuşları
ClickPad ve inatçı "tuşları"
ClickPad ve inatçı "tuşları"

Ekran

WXGA++ ekranı sayesinde ProBook 4720s 1600x900lük bir çözünürlüğü kaldırabiliyor. LG panel (type LP173WD1-TLD3) yansıtmasız bir yüzeye sahip ki bu sayede yansımalardan korkmanıza gerek yok. İşyeri ihtiyaçlarını karşılamak için uygun bir ekrana sahip oluyorsunuz. Yine de yüksek kontrastlı canlı renklere sahip görüntüler ile karşılaşamıyorsunuz. Ölçtüğümüz siyah değeri olan 1.08 cd/m² (orta bölge) ve maksimum kontrast değeri olan 185:1 hiç de etkileyici değil. Bu yüzden renkler soluk ve cansız çıkıyor.

Renk skalası ise  AdobeRGB (t) ya da sRGB (t)'den oldukça geride kalıyor. Erişebildiğimiz renkler bir çok laptop ile aynı seviyede kalıyor.  

ICC ProBook 4720s ve AdobeRGB(t)
ICC ProBook 4720s ve AdobeRGB(t)
ICC ProBook 4720s ve sRGB(t)
ICC ProBook 4720s ve sRGB(t)
ICC ProBook 4720s ve HP EliteBook8740w Dreamcolor(t)
ICC ProBook 4720s ve HP EliteBook8740w Dreamcolor(t)
178
cd/m²
194
cd/m²
195
cd/m²
189
cd/m²
200
cd/m²
199
cd/m²
193
cd/m²
202
cd/m²
201
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
LP173WD1-TLD3
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 202 cd/m² Ortalama: 194.6 cd/m²
Aydınlatma: 88 %
Batarya modunda parlaklık: 200 cd/m²
Kontrast: 185:1 (Siyah: 1.08 cd/m²)50.98% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
72.22% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
49.05% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

17.3 inçliğin LED ışıklandırması en çok ekranın orta bölgesini 200 cd/m² değerinde aydınlatıyor. Kapalı alan kullanımı için ortalama değer olan 195 cd/m² yeter de artar bile. 

Ortalama aydınlanması 195 cd/m² olan 17.3 inçlik bu mat ekran açık hava koşullarında direk ışığa maruz kalmadığı sürece kullanılabilinir. Batarya modundayken aydınlanma azalmıyor olsa bile direk gün ışığı vurduğunda masaüstü kararıyor. ProBook bu yüzden bir parkta ya da kafede kullanmak için çok da kullanışlı sayılmaz, mat ekran yansımaları engellese bile. 

Yandan bakış, biraz güneşli
Yandan bakış, biraz güneşli
Yandan bakış, biraz güneşli
Yandan bakış, biraz güneşli
Önden bakış, biraz güneşli
Önden bakış, biraz güneşli

Uygun açılar ve parlaklık seviyesinde kullanıcı ekran içeriğini ve yazıları sorun yaşamadan görebilir. Ofis notebooklarının genelde çok dar bakış açısı sağlamlığı vardır, özellikle 800 euroyu geçmeyen orta sınıf ürünlerinde. ProBook da malesef bu konuda bir istisna yapamıyor. Dikey olarak gözleriniz ancak 15 dereceye kadar dayanabiliyor, daha sonrasında renkler tersine dönüyor ve görüntü kararıyor. 

Yatay alanda ise bu etkileri çok daha yavaş görüyorsunuz. Ancak 50 dereceden sonra renkler atmaya başlıyor. Masaüstü TFT renk sağlamlığını malesef tam olarak ProBook'ta göremiyoruz. 

HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA bakış açıları
HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA bakış açıları

Performans

HP ProBook'a Intel Core i5-460M (2 x 2.53 GHz) işlemcisini uygun görmüş.  İlk Arrandale çiplerini düşünecek olursanız, örneğin i5-430M (2 x 2.26 GHz), saat hızında büyük bir artış olduğunu görüyorsunuz. L2/L3 önbelleği (512KB/3MB) aynı kalmış. Intel HD ekran kartı ve DDR3-800/1066 RAM de işlemciye eşlik ediyor. Intel HD yanında bir de harici ekran kartı olarak ATI Mobility Radeon HD 5470 var ama bir çok reyonda ürünün ekran kartı HD 4330 olarak geçiyor. 

460M'nin saat hızı Turbo-Boost ile 2.53 ile 2.8 GHz (Turbo-Boost) arasında değişiyor. Buna ek olarak çoklu işlem yapma özelliği sayesinde iki fiziksel çekirdeğe iki tane de sanal çekirdek ekleyebiliyorsunuz. Böylece uygulamalar 4 adet çekirdek ile işleniyor. 

CPUZ işlemci sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD sistem bilgisi
GPUZ HD 5470 sistem bilgisi
DPC Latency Checker boş modda gecikme yok
DPC Latency Checker WLAN açık/kapalı, kısa gecikmeler
System information: HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA

4720s  i5-460M ile iyi bir yarış çıkartıyor.  İşlemci testi Cinebench R11.5 (64-bit)  2.29 puan ile sonuçlanıyor. 520M 2.2 puan ile biraz geride kalıyor. 430M ise 2.0 puan alıyor. 

Tek çekirdek işlemesi testinde 460M daha yavaş 430M'yi (2.26dan 2.53 GHz'e kadar) geçiyor. 430M 3362 puan alırken (Cinebench R10 tek çekirdek 64-bit, Sony Vaio VPC-EB1S1E/BJ) 4720s'nin işlemcisi 460M ise 3648 puan alıyor.  520M (3.624 ve 3.815, Lenovo Thinkpad T410s; Asus G73JH) ise 460M'yi bu testte geçiyor.

5
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
6.9
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.9
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
5
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.2
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.9
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2971
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7105
Cinebench R10 Shading 32Bit
4560
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3648 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8099 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4504 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
12.13 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.29 Points
Yardım
PCMark Vantage Result
6221 puan
Yardım

PCMark Vantage testi ile 4720s'nin ne kadar hızlı olabileceği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. ProBook 6221 puan ile bir çok yüksek performanslı cihazı geride bırakıyor, örneğin Apple MacBook Pro 17 inch 2010-04 (540M, GT 330M: 5749 puan) ya da Acer Aspire 8943G (720QM, HD 5850: 5717 puan). Bunun sebebi ise güçlü işlemcisi ve hızlı sabit diski. Sabit diskin hızlı olması ise 7200 rpm ile dönmesinden kaynaklanıyor. Bunu sabit diski incelediğimiz bölümde daha detaylı göreceğiz. 

Vantage testi ise daha çok oyun performansını ölçüyor. Bu testten ürünümüzün elde ettiği skor 4584 puan. Bu skor 5376 puan alan  Acer Aspire 3820TG'den (ATI HD 5650) bir hayli düşül. 3DMark06 testi ise bize 3808 puan sonucunu veriyor. Eski ve 450 MHz saat hızlı Nvidia GeForce GT 325M bile 5333 puan topluyor. 

ATI Mobility Radeon HD5470 512 MBs  GDDR3 video RAMi ile orta seviye bir ekran kartı. Hafızasının saat hızı 800 MHz ve çekirdeğinin saat hızı ise 750 MHz. İşlemci DirectX-11'i destekliyor ama bunun yararlarını zayıf performansı yüzünden göremiyoruz.

HD 5470 ile oyun testlerini daha önce de  Asus K52JR ve Acer 5741G ile denemiştik. Bu testler pek de kabul edilemeyecek bir oyun performansı göstermişlerdi, özellikle çok talepkar oyunlarda. Daha fazla bilgi için  HD 5470 bilgi çizelgesine bakabilirsiniz. 

3DMark 03 Standard
10038 puan
3DMark 05 Standard
6907 puan
3DMark 06 Standard
3808 puan
3DMark Vantage P Result
1326 puan
Yardım
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS
Maksimum transfer hızı: 50.6 MB/s
Minimum transfer hızı: 99.3 MB/s
Ortlama transfer hızı: 79.4 MB/s
Erişim hızı: 16.8 ms
Yakma hızı: 61.4 MB/s
İşlemci kullanımı: 1 %

Hızlı 7200 rpm ile dönen sabit disk Seagate (ST9500420AS) markalı ve 500 GB kapasiteli. Sabit disk sıralı okuma testinde 79 MByte/s sonucunu veriyor (HD-Tune).Crystal Disk testi ise başka bir method kullanıyor ve yazma hızında neredeyse 90 MB/s hızına bile ulaştık. PCMark Vantage testinden ise 4169 puan toplanıldı. Genelde 5400 rpm ile dönen sabit diskler 3000 puan civarı bir skor alıyorlar. 

HD Tune 79 MB/s reading
HD Tune 79 MB/s reading
Crystal Disk Mark 90 MB/s reading
Crystal Disk Mark 90 MB/s reading
Comparison Acer AS7750G ST9500325AS 5400U/Min
Comparison Acer AS7750G ST9500325AS 5400U/Min

Emisyonlar

Soğutma sistemi
Soğutma sistemi

Sistem gürültüsü

Sistem gürültüsü ProBook 4720s'nin zayıf noktalarından. Ve bu sıkıntıyı sadece ağır tempo altında değil de boş moddayken de çekiyoruz. Enerji tasarufu modu açık iken gürültü 33.1 dB seviyesinde sabitleniyor. Fanı hiç devre dışı bırakamıyorsunuz ama asıl gürültü 7200 rpmlik sabit diskten geliyor. Fanın çıkarttığı gürültü sabit diskten daha düşük. 

33.1 dB(A) seviyesindeki ses çekilebilinirdi, eğer bu ses sürekli vızıldama halinde devam etmeseydi. Sabit disk dönerken kasayı da titretiyor, ve kullanıcı da bunu bilek dinlendirme bölgesinde hissediyor. Bu titreşim ancak notebooku yumuşak bir zemine koyarsanız duruyor. 

3D benchmarklarımızı kullanarak gürültü seviyesini 44.1 dB(A) seviyesine çıkarttık. Bu durum ekran kartını ağırlıklı kullanan uygulamalar için gerçekçi bir senarto olabilir. Eğer işlemciyi de stres testiyle ağır tempo altına sokarsanız gürültü seviyesi 53.3 dB seviyesine ulaşıyor. Bu çok rahatsız edici seviyede olsa bile ancak sürekli ağır tempo altında kalma durumunda karşılaşılan bir durum (Furmark & Prime95).

Fanın dönüş hızı modlar arasında sakince değişiyor. Ağır tempo altından çıktıktan sonra fanın yarattığı gürültü seviyesi 20 saniye içinde 33.7 dB seviyesine düşüyor. 

Ses yüksekliği

Boşta
33.1 / 33.1 / 33.9 dB
HDD
33.1 dB
DVD
53.3 / dB
Çalışırken
35.3 / 44.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)
Boş modda işlemci 46 derece
Boş modda işlemci 46 derece
Stres altında işlemci 81 derece
Stres altında işlemci 81 derece

Sıcaklık

Sıcaklıklıklar hiç olmazsa düşük kalıcak mı? En azından taban ve üst bölgelerinin çoğunda durumun böyle olduğunu söyleyebiliriz. Bir kaç saatlik stres testinin ardından dağılım yapan ısının kimi bölgelerde 44 dereceye çıktığını görüyoruz. Maksimum yüzey sıcaklığı ölçtüğümüz yerlerin içinden ısı boruları geçiyordu. Diğer tüm alanlar stres testinde bile serin kaldı. Taban ünitesinin ortalama sıcaklığını 32 derece olarak ölçtük. Çalışma alanı ise daha da pembe bir tablo çiziyor: Ortalama 25 derece. En sıcak noktası 29 dereceyi geçmiyor. 

İşlemci sıcaklığı stres testinde 81 dereceye kadar yükseliyor. ATI ekran kartı da 83 dereceye kadar yükselebiliyor. Bu değrleri gördükten sonra soğutma sisteminin sağlam çalıştığını anlayabiliyoruz. Word'de çalışırken ya da web gezinmesi esnasında taban ünitesinin sıcaklığı 23 derece civarındaydı. Bilek dinlendirme bölgesi de 24 derece ile serin kaldı. 

 

Maksimum yük
 26.6 °C26 °C22.2 °C 
 28.7 °C28.8 °C23 °C 
 23.1 °C25.3 °C25.2 °C 
Maksimum: 28.8 °C
Ortalama: 25.4 °C
22.7 °C25.7 °C41.6 °C
23.1 °C30.9 °C43.5 °C
24 °C39.2 °C38.8 °C
Maksimum: 43.5 °C
Ortalama: 32.2 °C
Güç kaynağı  45.1 °C | Oda sıcaklığı 19 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 25.4 °C / 78 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 28.8 °C / 84 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.5 °C / 110 F, compared to the average of 36.5 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23 °C / 73 F, compared to the device average of 29.4 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 25.3 °C / 77.5 F and are therefore cool to the touch.
(+) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.9 °C / 82.2 F (+2.6 °C / 4.7 F).

Hoparlörler

ProBook'un hoparlörleri klavyenin tam üstünde oturuyor ve maksimum ses seviyesinde kükrüyorlar. Bir sunum sırasında arkaplanda çalacağınız ses size engel olmuyor - özellikle ses çok kaliteli ve dengeli değilse. 

Çıkan seste orta seviye tonlar ön planda ve biraz da ince tonları da duyabiliyorsunuz. Ses atmosferi çok da iyi sayılmaz çünkü düşük frekanslı sesleri çok iyi duyamıyorsunuz. 3.5 mm ses yuvalarına harici hoparlörler bağlamak mümkün. Biz bu testi iki adet Yamaha hoparlör (YST-M20SD) ile yaptık. IDT 92HD81B1X ses kartı güçlü bir çıkış sinyali sağlıyor ve ne bir cızırtıya ne dee parazite rastladık. 

Batarya ömrü

17.3 inçlik 4720s'nin bataryası 73Wh kapasiteli (5000 mAh). Bu batarya sayesinde ProBook şaşırtıcı bir süre ayakta kalabiliyor, özellikle işlemci ve ekran kartı yoğun olarak kullanılmadığı zaman. WLAN sörfünü ürün 4 saat 37 dakika (277 dakika) sürdürebildi. Bu süre boyunca sitelerde gezdik, portalları ziyaret ettik ve ekran parlaklığını 100 cd/m² (ortalama değerler) olarak ayarladık. 4720s için değişik batarya opsiyonları mevcut değil. 

Maksimum ama gerçekti olmayan batarya ömrünü BatteryEater's Reader Test ile 408 dakika (6saat 48 dakika) olarak ölçtük. Bu sürede ekran parlaklığı minimum seviyedeydi ve tüm kablosuz modülleri devre dışıydı. Bu bataya ömrü süresi gerçekçi sayılmaz çünkü işlemci ve ekran kartı neredeyse hiç kullanılmadı. 

DVD izlemek istiyorsanız 187 dakikanız var. Bu test esnasında da ekran parlaklığı 100 cd/m² olarak ayarlandı ve bu 3 saat 7 dakika boyunca kablosuz iletişim modülleri yine devre dışıydı. Batarya tam şarj olmak için 136 dakikaya ihtiyaç duyuyor. 

Şarj 136 dk
Şarj 136 dk
WLAN sörfü 277 dk
WLAN sörfü 277 dk
Boş modda 408 dk
Boş modda 408 dk
DVD filmi 187 dk
DVD filmi 187 dk
Ağır tempo 95 dk
Ağır tempo 95 dk
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
6h 48min
WLAN açıkken
4h 37min
DVD
3h 07min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 35min

ProBook 4720s'nin bir 17.3 inçliğe göre düşük güç tüketimine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Masaüstü bilgisayardan laptopa geçiş yapan ekonomistler boş mod güç tüketiminden memnun kalacaklardır. Bir masaüstü bu modda kolaylıkla 50 Watt tüketirken 4720s 13-19 Watt arası bir tüketimde bulunuyor. En düşük tüketim değerini enerji tasarruf modları açık iken ve parlaklık seviyesi en düşükken ölçtük.  

Ağır tempo altında ise güç tüketimi tahmin ettiğimiz gibi çok artıyor.  HD 5470 ile beraber 3DMark2006 sırasında ürün 50 Watt yakıyor. Maksimum tüketimi ise stres testi esnasında 71 Watt olarak ölçtük. 90 Wattlık adaptör laptopun enerji ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor. 

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.2 / 0.4 Watt
Boştadarkmidlight 12.8 / 17 / 18.9 Watt
Çalışırken midlight 49.8 / 71.3 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Sonuç

HP ProBook 4720s - WT237EA/WS912EA tam olarak hangi yöne doğru gittiğini bilmiyor. ProBook ismi bizde tam donanımlıiş özelliklerini ve kolaylaştılırmış günlük kullanımı çağrıştırırken bu üründe mat ekrana sahip 17 inçlik bir tüketici notebookundan fazla bir şey göremiyoruz. 

Yuva platformu, bir çok arayüz ve  birinci sınıf giriş cihazlarının eksikliği gibi iş dünyası elementlerinin eksikliği fiyatı göz önünde bulundurulunca çok da şaşırtıcı gelmiyor. Ama inatçı touchpadi ve klavyesinin çevresindeki cilalı yüzeye ne gerek vardı? Kimi kullanıcılar cilalı yüzeyi tercih edebilir, kimileri de çiziklere dayanıklı bir yüzeyi tercih edebilir. Tercihler ne olursa olsun biz bir ProBook'tan hem göze hitap etmesini hem de sağlamlıktan ödün vermemesini beklerdik. 

Yüksek çözünürlüklü (1600x900) yansıtmasız ekran ve Core i5 işlemcisi, hızlı 7200 rpmlik sabit diski ve giriş seviye ekran kartıyla sağladığı uygulama performansı iyi yanlarından. Ama malesef bu hızlı sabit disk dönüş hızı ve kötü yalıtımından dolayı kasanın bulunduğu zemini sallandırıyor ve kullanıcı titreşimleri hissedebiliyor hatta sabit diskin monoton vızıltısını duymak da kaçınılmaz bir durum.

Klavye genel olarak dizilişi ve alfanümerik padiyle iyi bir izlenim bırakıyor.Yüzeyi tamamiyle hassas touchpadin tuşların (tahteravalli) derinlikleri kısa ve basması zor. Buna ek olarak yüzey çok hassas olduğu için bazen tıklama hataları ile de karşılaşabiliyorsunuz. Arayüzler konusunda ise ExpressCard34 ve eSATA memnuniyet verse de gerçek bir profesyonel bu üründe bulunmayan ekran yuvası, USB 3.0 ve bir yuva platformunu görmek ister. Ön taraflara yığılma yapmış bu yuvalar bizce çok yakışık almayan görüntülere sebebiyet veriyor. Biraz daha iyi tasarlanmış olsalardı masaüstünüzde kablo salataları oluşmazdı. 

HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA: Eines der günstigsten ProBooks, aber mit Schwächen bei der Lautstärke und den Anschlüssen.
HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA: Eines der günstigsten ProBooks, aber mit Schwächen bei der Lautstärke und den Anschlüssen.
By courtesy of ...
Please share our article, every link counts!
İncelemede: HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA
İncelemede: HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA

Notebook özellikleri

HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA (ProBook 4720s Seri)
İşlemci
Intel Core i5-460M 2 x 2.5 - 2.8 GHz, Arrandale
Grafik kartı
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 512 MB, Çekirdek: 750 MHz, Bellek: 800 MHz, GDDR3, 8.743.2.2000
Bellek
4096 MB 
Görüntü
17.30 inç 16:9, 1600 x 900 pixel, LP173WD1-TLD3, WXGA++ , parlak: hayır
Anakart
Intel HM55
Harddisk
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS, 500 GB 
, 7200 rpm
Ses kartı
IDT 92HD81B1X @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
1 Express Card 34mm, 4 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, 1 eSata, Ses çıkışları: Ses çıkışı, mikrofon girişi, Kart okuyucular: SD, MS/Pro, xD, MMC
Network
10/100/1000 LAN Card (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Ralink RT3090 802.11b/g/n WiFi Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth Bluetooth 3.0 + HS
Optik okuyucu
HP DVDRAM GT30L
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 28.2 x 411 x 266
Batarya
73 Wh Lithium-Ion, 5000mAh 14.4V NBP8A157D2
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
Webcam: 2.0MP FaceRecognition
Ek özellikler
ArcSoft Total Media Suite, Recovery Manager, Face Recognition, QuickLook 3, Connection Manager 3.1, 12 Ay Garanti
Ağırlık
3.115 kg, Güç kaynağı: 350 g
Fiyat
899 Euro
Bağlantılar

 

Hewlett Packards ProBook seriesi yerini ekonomik ofis notebookları (HP 625e)ve yüksek kaliteli EliteBooklar (6450b)arasında alıyor
Hewlett Packards ProBook seriesi yerini ekonomik ofis notebookları (HP 625e)ve yüksek kaliteli EliteBooklar (6450b)arasında alıyor
55 Wh'lik batarya da sabit kullanım esnasında çıkartılabilinir.
55 Wh'lik batarya da sabit kullanım esnasında çıkartılabilinir.
İnternet sörfünüz 4.5 saat sürüyor.
İnternet sörfünüz 4.5 saat sürüyor.
HP değişik fikirlerle gelmiş ki bu sayede kullanıcılar donanım parçalarına belirli bir bilgi birikimine sahip iseler ulaşabiliyorlar.
HP değişik fikirlerle gelmiş ki bu sayede kullanıcılar donanım parçalarına belirli bir bilgi birikimine sahip iseler ulaşabiliyorlar.
Taban ünitesinde bakım kapağı yok. Sabit disk ve RAMe ulaşmak için ise,
Taban ünitesinde bakım kapağı yok. Sabit disk ve RAMe ulaşmak için ise,
bir kaç vidanın çıkartılması gerekiyor.
bir kaç vidanın çıkartılması gerekiyor.
Sonra klavyenin üstünde kalan alüminyum paneli çıkartmanız lazım.
Sonra klavyenin üstünde kalan alüminyum paneli çıkartmanız lazım.
Bunun ardından menteşeleri görmeniz oldukça kolay.
Bunun ardından menteşeleri görmeniz oldukça kolay.
Stereo hoparlörler de bu panelin altında yer alıyorlar.
Stereo hoparlörler de bu panelin altında yer alıyorlar.
Bir kaç vidayı da söktükten sonra klavyeyi de yerinden çıkartabiliyorsunuz. Artık soğutma sistemine, işlemciye 2.5 inçlik sabit diske ve
Bir kaç vidayı da söktükten sonra klavyeyi de yerinden çıkartabiliyorsunuz. Artık soğutma sistemine, işlemciye 2.5 inçlik sabit diske ve
WLAN modülüne (mini PCIe),
WLAN modülüne (mini PCIe),
ve RAMe (2 yuvası da DDR3) erişebiliyorsunuz.
ve RAMe (2 yuvası da DDR3) erişebiliyorsunuz.
Alfanümerik pad sabit diskin üzerine inşa edilmiş.
Alfanümerik pad sabit diskin üzerine inşa edilmiş.
Aksesuarlar arasında yüklü gelen Windows 7 Home Premium 64-bit medyaları yok.
Aksesuarlar arasında yüklü gelen Windows 7 Home Premium 64-bit medyaları yok.
Mat ekran profesyonellerin işine gelecektir. Bu sayede güneş altında çalışmak daha mümkün.
Mat ekran profesyonellerin işine gelecektir. Bu sayede güneş altında çalışmak daha mümkün.
90 Wattlık adaptör 350 gram ile ağır sayılır.
90 Wattlık adaptör 350 gram ile ağır sayılır.
HP düz güç bağlantısını terketmiyor. O yüzden bu giriş kasada çıkıntı yapıyor.
HP düz güç bağlantısını terketmiyor. O yüzden bu giriş kasada çıkıntı yapıyor.
17 inçliğin fiyatı 675 euro
17 inçliğin fiyatı 675 euro
ProBook 4720s (test edilen ürün) ve 4520s (15.5 inçlik kardeşi) tüketici sınıfına göre lüks kaçıyor.
ProBook 4720s (test edilen ürün) ve 4520s (15.5 inçlik kardeşi) tüketici sınıfına göre lüks kaçıyor.
Fırçalanmış alüminyum yüzeye cilalı siyah yüzey eşlik ediyor.
Fırçalanmış alüminyum yüzeye cilalı siyah yüzey eşlik ediyor.
Alüminyumdan yapılmış güç tuşu ortada dikkat çekerken,
Alüminyumdan yapılmış güç tuşu ortada dikkat çekerken,
2.0 MPlik webcam neredeyse hiç gözükmüyor
2.0 MPlik webcam neredeyse hiç gözükmüyor
Yansımalar ve kısa vakte kirlenen tuşlar iş dünyası kullanıcılarını memnun etmeyecektir.
Yansımalar ve kısa vakte kirlenen tuşlar iş dünyası kullanıcılarını memnun etmeyecektir.
Teknoloji kısmı ise memnuniyet verici: Core i5-460M (2x 2.53 GHz), Mobility Radeon HD 4570. Ama yine de tipik bir tüketici donanımı
Teknoloji kısmı ise memnuniyet verici: Core i5-460M (2x 2.53 GHz), Mobility Radeon HD 4570. Ama yine de tipik bir tüketici donanımı
4720s arayüzler açısından da klasik bir tüketici
4720s arayüzler açısından da klasik bir tüketici
Arka tarafta yuva ve yuva platformu yok.
Arka tarafta yuva ve yuva platformu yok.
Neredeyse tüm arayüzler ön taraflara yığılmışlar.
Neredeyse tüm arayüzler ön taraflara yığılmışlar.
VGA, HDMI ya da Ethernet kabloları hepsi birden ön tarafta toplanıyorlar ve solakların fare kullanmasını da büyük ihtimalle engelleyecekler.
VGA, HDMI ya da Ethernet kabloları hepsi birden ön tarafta toplanıyorlar ve solakların fare kullanmasını da büyük ihtimalle engelleyecekler.
ExpressCard34 yatağını da eklemek lazım.
ExpressCard34 yatağını da eklemek lazım.
Uzun süreli ağır tempo esnasında fan çok gürültücü oluyo (hava çıkışı).
Uzun süreli ağır tempo esnasında fan çok gürültücü oluyo (hava çıkışı).

Benzer Notebooklar

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: HP Elitebook Folio 1040 G4 (FHD, 7820HQ) Laptop
HD Graphics 630, Kaby Lake i7-7820HQ, 14.00", 1.519 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook 840 G4 (7200U, Full HD) Laptop
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 14.00", 1.48 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook 850 G3 Notebook
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 15.60", 1.88 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook Folio 1040 G3 Notebook
HD Graphics 520, Core i5 6300U, 14.00", 1.445 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook 840 G3 Notebook
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 14.00", 1.58 kg
Kısa inceleme: HP EliteBook 745 G3 (FHD) Notebook
Radeon R7 (Carrizo), Carrizo Pro A12-8800B, 14.00", 1.55 kg

Linkler

 

Fiyat karşılaştırması

Artılar

+TFT yansıtmıyor
+İyi tuş tepkisi
+ExpressCard34 & eSATA
+İyi uygulama performansı ve hızlı sabit disk
+İyi batarya ömrü
+Serin kasa
+Bir kaç güvenlik aleti
 

Eksiler

-Monoton 7200rpm sabit disk
-Ağır tempo altında gürültücü
-İnatçı ClickPad
-Cilalı tuş çevrelemesi
-Arayüzlerin kötü yerleştirilmesi
-Yuva platformu yok
-Küçük renk skalası

Kısaca

Neyi sevdik

Cömert klavye dizilimi. Serin ve sağlam bilek dinlendirme bölgesi

Ne eksikti

Arka taraftaki yuvalara ne oldu?

Neye şaşırdık

Sabit diskin hızı çıkarttığı gürültüyü bastıramıyor.

Rakipleri

Acer Aspire 7551G: HD 5650 ; Toshiba Satellite L670D: daha çok 3D performansı ama daha kötü giriş cihazları; Satellite Pro L670-170: 580 euro ile fiyat savaşı; Dell Vostro 3700: i7-4 çekirdekli

Değerlendirme

HP ProBook 4720s-WT237EA/WS912EA - 02/21/2011 v2(old)
Sebastian Jentsch

İşcilik
84%
Klavye
88%
Mouse
82%
Bağlanılabilirlik
74%
Ağırlık
71%
Batarya
84%
Görüntü
75%
Oyun performansı
64%
Uygulama performansı
89%
Isınma
90%
Ses
80%
İzlenim
82%
Ortalama
80%
82%
Office - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme HP ProBook 4720s Notebook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)