Notebookcheck Logo

İnceleme: HomePod Mini ile Apple TV'nin seyahat ederken otel ve WLAN engelleri

Beş perdede dram. En son güncellemelerle Apple, sonunda hem medya oynatıcısı Apple TV'yi hem de HomePod Mini'yi seyahat için uygun hale getirdi. Ancak, Apple ve WLAN'ın Captive Portal ile etkileşimi işe yarayana kadar Notebookcheck.com birkaç oteli ziyaret etmek zorunda kaldı. Apple her zaman suçlu değildi.
Tüm USB güç adaptörleri HomePod Mini için uygun değildir. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Tüm USB güç adaptörleri HomePod Mini için uygun değildir. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Apple TV ve HomePod Mini'yi seyahatlerde yanınıza almak temelde kolaydır. Medya oynatıcı, el bagajına kolayca taşınabilecek kadar küçük ve sağlamdır. HomePod Mini'nin yumuşak yüzeyini korumak için bir çuval bezi yeterlidir. Yine de sağlam, çünkü hoparlör, şekli nedeniyle seyahat ettiğimizde yeterince sık bir yerde yuvarlandı.

Bununla birlikte, iki cihazda eksik olan şey, ağ işlevleri için bir tür seyahat desteğiydi. Özellikle otellerde konaklayanlar zorluklarla yüzleşmek zorunda kalıyor. Genellikle, WLAN, tutsak portallar olarak adlandırılan yetkisiz erişime karşı korunur. Bu, erişim verilerinin girilmesi gereken bir tür ön portaldır.

Ek olarak, istemci ayrımı vardır, yani aynı ağdaki cihazlar, WLAN denetleyicisindeki bir ayar nedeniyle birbirini göremez. Bu tür ayarlar, oteller için genel ve hatta kişiselleştirilmiş şifreler kullanmaktan daha uygundur.

Genel bir parola, yetkisiz kişilere geçme riskini taşır ve ikinci parola, bir arıza durumunda yolunu bilen personele ihtiyaç duyar. Otellerde bu tabii ki bir mesele değil. Homepod and Apple TV'nin yarıçap oturumları için Apple'ın 802.1X talimatlarına bir bakış, bunun teknik bir geçmişi olmayan müşteriler için olmadığını hemen gösteriyor.

Ağlara aşina olan herkes, bu varsayılan portalların birçok WLAN denetleyicisinde hızla kurulabileceğini ve yönetim açısından iyi bir uzlaşmayı temsil ettiğini bilir. Akıllı telefonları, tabletleri veya dizüstü bilgisayarları olan misafirler genellikle bu engeli aşabilirler.

Ancak özel donanıma sahip otel misafirleri için durum her zaman böyle değildir. Bunun nedeni, WLAN'ı kullanmak için bir tarayıcıya ihtiyaç duyulmasıdır. Apple'ın Apple TV'sinde böyle bir şey yok. Hoparlörler kesinlikle tarayıcılarla donatılmamıştır. Ancak, TVOS 15.4 sürümü ve HomePod yazılımı 15.4'ten bu yana mümkündür. Ön koşul, Apple'dan bir akıllı telefon veya tablettir. Cihazlarınızı ilk kez kurarken olduğu gibi, yapmanız gereken tek şey iPhone'unuzun Web tarayıcısı aracılığıyla basit bir prosedürü takip etmektir. Bu hızlı ve yalındır ve yapılması kolaydır.

Aynı Wi-Fi ağını kullanan farklı kişilerin birbirlerinin verilerine erişmesini önlemek için tasarlanmış bir önlem olan istemci ayrımı, bir kısıtlama olabilir. Bununla birlikte, bunun küçük deneyimizin sonuçları üzerinde herhangi bir etkisi olmamalı ve cihazların gayet iyi çalışması bekleniyor - ve bu yüzden mükemmel bir dünyada çalışacaklar.

Ancak, uygulanması kolay bir şey değildi. En yeni TVOS 15.4.1 ve HomePod Mini (ayrıca 15.4.1) ile Apple TV 4K (A1842) ile test ettik.

Baştan söyleyelim: İlk defa her şey olması gerektiği gibi bir arada yürümeden önce üç otelin ziyaret edilmesi gerekiyordu. Bazen oteller sorun oluyordu, bazen de HomePod Mini bir güncelleme döngüsüne giriyordu. Yani en iyi senaryoda, girişim başarılı olsa bile yine de sorunlar yaşadık.. Zaman zaman, bir otelin sabit portalıyla ilgili zorluklar da yaşandı. Burada, portal tanınmazsa cihazı yeniden başlatmak yardımcı olabilir. Ama tek tek ele alalım.

İlk Deneme - HDMI soketi aslında nerede?

İlk denemede, bir Moxy in Szczecin'de (Stettin), güncellemeleri olmayan bir senaryo denedik. HomePod Mini bir süredir kullanımda değildi. Soru, cihazın hala çalıştırılıp çalıştırılamayacağıydı. Dikkat edin, hala 15.4 güncellemesi eksikti. Evin oturma odasından alındığı için sadece Apple TV günceldi.

Ancak, temel bağlantıyla zaten başarısız oldu: Moxy Hotel'de ek HDMI girişli bir TV vardı ve uzaktan kumanda da onu seçmemize izin verdi. Ancak otel, TV'yi bir duvara entegre etti. Apple TV'yi bağlama şansı yoktu. TV'yi kullanamasak da, kutuyu ağa entegre etmeyi başardık, en azından bu ana plana göre gitti.

Elbette HomePod, Apple TV ile kullanılamazdı. Ancak, konuşmacı işe yaramaz değildi. Kutu bir süre iPad ile kullanılabilir. Uygun yazılımın olmaması nedeniyle WLAN'a entegrasyon mümkün olmadı. Yine de konfigürasyon üzerinden bir iPhone veya iPad ile cihazı başka bir ağa taşımak mümkündür.

Ancak kısa bir süre sonra, konuşmacı artık çalışmadı. Home uygulaması, HomePod Mini'nin güncellenmekte olduğunu belirtti. Ancak cihaz bir gecede bile bu durumda kaldı. Cihaz kullanılamaz hale geldi, aynen böyle. Ancak eve döndüğünde, kendisini güncellemeye çalışırken takılı kaldı, bu nedenle bizi bir MacBook yardımıyla bir yazılım sıfırlaması yapmaya zorladı.

Bu, bazı HomePod Mini sahiplerinin çeşitli forumlarda bildirdiği bir hatadır. Cihazımızda standart kurtarma da başarısız oldu. İddiaya göre, sunucu erişilemezdi. Apple burada işleri özellikle zorlaştırıyor. Bu yüzden HomePod'un görüntüsünün manuel olarak indirilmesi gerekiyordu, bu ispw.me adresinde mümkün. Bununla, HomePod daha sonra geri yüklenebilir ve güncellenebilir. Bu arada Apple, HomePod hoparlörleri için yazılım görüntülerini indirmenin resmi bir yolunu sunmuyor ve sizi bire bir zar zor anlaşılır hata mesajlarıyla baş başa bırakıyor.

İkinci Deneme - Benzer sorun, farklı otel

Yeni hafta sonu, daha iyi şanslar? Şimdi güncellenen HomePod Mini ve Apple TV ile başka bir otele gittik: Courtyard Szczecin. Bu, Moxy'nin hemen yanında. Genellikle bu otel markası biraz daha donanımlıdır. Beklemediğimiz şey: Courtyard, Moxy ile aynı TV'yi kullanmakla kalmıyor, aynı montaj teknolojisini de kullanıyor. Yine, HDMI 2 uzaktan kumandayla seçilebilirdi, ancak fiziksel olarak erişilebilir değildi.

Test açısından, personelden yardım almaya çalıştık ama yardımcı olmadı. En azından Apple TV (kör modda) ve HomePod Mini bu sefer sorunsuz çalıştı. Böylece, ilk kez, HomePod'u Captive Portal ile bir otel WLAN'ına entegre edebildik. Ancak TV olmadığı için daha fazla test edemedik.

Courtyard Szczecin: Her şey ayarlandı, ancak HDMI girişine erişilemiyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Courtyard Szczecin: Her şey ayarlandı, ancak HDMI girişine erişilemiyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Üç Numaralı Otel - 4K TV birden çok kez ölçeklendiğinde

Bir sonraki deneme için göletin karşısına geçtik. Hedef, Boston'daki Springhill Suites idi. İlk başta hayal kırıklığı büyüktü: Otel, HDMI girişi için bir seçim düğmesi olmayan özel bir uzaktan kumanda kullanıyor. Aynı zamanda yine duvara monte edilen TV'de HDMI girişi algılanamadı.

Ancak daha yakından bakıldığında LG TV'nin esnek bir şekilde asıldığı ortaya çıktı. Yatak veya kanepe yönünde bükülebilir. Bu daha sonra HDMI-2'yi de ortaya çıkardı, ancak uzaktan kumanda nedeniyle kullanılamadı.

Ancak, bu arada, Kore'de yapılan LG'den klasik bir otel kutusu, otelin menüsünü TV'ye getiren TV'ye bağlandı. Bu, dijital tabela kutuları ile kabaca karşılaştırılabilir. Otel menüsü ayrıca bir HDMI doğrudan modu da sundu.

Kutudaki ilk HDMI girişini kullanamadık ama ikincisini kullanabilirdik. Apple TV'yi kurmak hemen işe yaradı. Ancak görüntü kalitesi konusunda kafamız karıştı: Apple TV kutuya 2160p ve HDR gönderdi ancak görüntü kalitesi son derece düşüktü. 1080p ve SDR veya HDR'ye geçmek bile çok az şey yaptı. 720p'de yapılan bir test aşırı gölgeler bile gösterdi.

Bazı deneylerden sonra açıktı: Springhill Suites, otel kutularının TV'lere çok az çözünürlükle bağlanmasına izin veriyor. 720p gibi geldi. Polonya'da daha önce ziyaret edilen otellerde ise otel yazılımının görüntü kalitesi kusursuzdu.

Bu özellikle şaşırtıcıydı çünkü hem TV hem de otel kutusu 2160p kapasitesine sahip. Böylece ölçekleme gerçekleşir. Otel teknisyeni, ertesi sabah uzaktan bakım yoluyla buna bir göz atmak istedi, ancak bir türlü o noktaya gelmedi.

Oteller için LG kutusu, HDMI Direct Modu için yapılandırılmıştır. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Oteller için LG kutusu, HDMI Direct Modu için yapılandırılmıştır. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Otelin WLAN'ına giriyoruz. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Otelin WLAN'ına giriyoruz. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
HomePod Mini'ye ses aktarımı dahil her şey ilk kez çalışıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
HomePod Mini'ye ses aktarımı dahil her şey ilk kez çalışıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Bir sonraki sorun HomePod Mini idi. Ne onu gören Apple TV'den ne de iPhone veya iPad'den herhangi bir ses çalmayacaktı. Hata mesajı şöyle dedi: Cihaz aynı ağda olmalıdır. Ama durum zaten buydu.

Çözüm daha sonra bazı deneyler aldı. Sonunda ortaya çıktı: Hem HomePod Mini hem de Apple TV aynı sanal odada olmalı. HomePod "Oyun Odası"ndaydı ve Apple TV "Oturma Odası"ndaydı. Normalde, en azından iPhone'dan HomePod Mini'ye müzik mümkün olmalıdır. Ancak bu ancak her iki cihaz da bir odaya atandığında mümkün oldu.

Bu mutlaka mantıklı değildir. Sonuçta, örneğin mutfaktaki Apple TV'den müzik akışı yapmanıza engel olacak hiçbir şey yok. Her iki cihaz da bir odaya atandıktan sonra her şey beklendiği gibi kullanılabilir. Sadece görüntü kalitesi arzulanan bir şey bıraktı. Ancak belirtmek gerekir ki Apple bunu yardım sayfalarında açıklıyor.

Sonunda her şey çalışıyor. Ancak, Youtube en iyi kalitede çalışmıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Sonunda her şey çalışıyor. Ancak, Youtube en iyi kalitede çalışmıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Yine de, WLAN yeterince hızlı. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Yine de, WLAN yeterince hızlı. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Otel 4'te Apple TV hariç tüm cihazlar HomePod'u görüyor

Marriot San Jose'de yine olmaması gereken zorluklarla karşılaştık. Tüm cihazlar doğru şekilde kuruldu ve aynı WLAN'daydı. Marriott'un tutsak portalı da tekrar aşıldı ve TV'ye bu sefer sadece 2K cihaz olarak da olsa serbestçe erişilebilirdi. Ek olarak, HomePod Mini'nin taşındığını fark etmesini sağlamak için bir konum sorgusu kullanabildik. Otelin adresini verdi.

Ancak HomePod Mini ve Apple TV birlikte çalışmak istemedi. Apple TV açısından, HomePod Mini yapılandırıldı, ancak bağlantı gerçekleşmedi. Ancak rahatsız edici olan, HomePod Mini'nin diğer tüm cihazlardan adreslenebilir olmasıydı: MacBook, iPhone veya iPad - her şey çalıştı.

Yalnızca yeni bir sanal oda oluşturulduğunda ve önce Apple TV ve ardından HomePod Mini'nin yeri değiştirildiğinde, en azından ilk umutlar vardı. iOS'un Smarthome uygulaması daha sonra HomePod Mini'nin Apple TV için hoparlör olarak kullanılmasını önerdi. Ancak Apple TV, seçim listesinde ekranda yalnızca "Otel -> (boş)" gösteriyordu. Bir çözüm bulunamadı. Ayrıca zaman zaman diğer cihazlardan HomePod Mini'ye sinyal iletiminde kesintiler olduğu ve oynatma cihazları arasında geçişin her durumda birkaç saniye sürdüğü de fark edildi.

Son otelde WLAN ve otel kutusuyla ilgili sorunlar vardı

Bu testteki son otel Seattle'daki Fairfield Inn & Suites idi. Burada, zaten dördüncü otelde yaşadığımız bir korku gerçek oldu: Apple TV görünüşe göre kendisini içten içe düğümledi. HomePod Mini ile ilgili sorun şimdilik devam ediyor.

Ama en azından TV erişilebilirdi. Yine, LG TV ve LG otel kutusunun zaten bilinen kombinasyonuydu. Ancak, kilitler ilginçti. HDMI 2'nin doğrudan TV'ye kilitlenmesi bekleniyordu. Uzaktan kumanda karşılık gelen bir düğme sunuyordu, ancak devre dışı bırakıldı.

LG otel kutusu da sadece yarısı olmasına rağmen kilitliydi. Apple TV sinyali, HDMI 2 aracılığıyla beslenebilir. Ancak bu, yalnızca Marriott menüsünün arka plan videosunun Apple TV tarafından devralınmasına neden oldu. Otel zincirinin ön menüsü kaldı.

Bu, şovları izlemeyi mümkün kıldı, ancak her zaman Marriott menüsü ön planda yarı şeffaftı. Ancak Marriott ayarlar menüsü seçildiğinde en azından reklam yazılarının çoğu kayboldu. Bu son etkinlikler sırasında, HomePod Mini ile bağlantı aniden başarılı oldu - ve benim tarafımdan herhangi bir müdahale olmadan.

Ancak bu, işletim sistemi sürüm 15.5 yüklendikten sonra aniden sona erdi. Burada, Apple görünüşte hataları düzeltti ve bir hata mesajı entegre etti, çünkü şimdi Apple TV, erişilemeyen bir HomePod Mini'den şikayet etti. Ancak cihazlar herhangi bir zorluk yaşamadan kendi kendine çalışmaya devam etti. Bu sonraki otelde düzeltilemez. Durum sadece ev WLAN'ında sabitlendi. Ancak, HomePod'un 15.5.1'e güncellenmesinin mi yoksa istemci ayrımı olmadan bir ev WLAN'ına dönüşün mü sorumlu olduğu açık değildir.

LG otel kutusundaki HDMI 2 etkinleştirildi. Ancak, Doğrudan Mod için menü girişi eksik. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
LG otel kutusundaki HDMI 2 etkinleştirildi. Ancak, Doğrudan Mod için menü girişi eksik. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Yani bu otelde menü ile yaşamak zorundasınız.  Ayarlarda, yarı yarıya kabul edilebilir.  (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Yani bu otelde menü ile yaşamak zorundasınız. Ayarlarda, yarı yarıya kabul edilebilir. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

İdeal koşullar sağlanmadığında

Yukarıdaki örnekler henüz tüm olası sorunları kapsamamaktadır. Burada ilginç olan, bir otel zincirinde bile - tüm mülkler Marriott'a aittir - gerçek bir standart olmamasıdır. Bazen HDMI fiziksel olarak erişilebilir değildir, ancak uzaktan kumanda bunu sağlar. Bazen tam tersi olur ve diğer zamanlarda otel kutusu suçludur.

Ancak, yolda yapılan diğer deneylerin gösterdiği gibi, sorunlar daha da ileri gidebilir. Apple TV ve HomePod Mini'yi bir araya getirirken hazırlık, TV'nin etrafına garip kilitler koymayan bir otel kadar önemlidir.

Elektrikle ilgili bir durum - veya: Apple ve otel sizi rahatsız ettiğinde

En büyük sıkıntı, cihazlara elektrik sağlamaktır. Bu sanıldığı kadar kolay değil. Kısmen bunun nedeni Apple. Diğer kısımlarda ise otellere kalmış. İkisi birlikte çalışmak istemediğinde özellikle kötüleşir.

Ama önce gereksinimlere: Bizim durumumuzda beşinci nesil bir 4K modeli olan Apple TV, değiştirilebilir bir Euro fişi ile birlikte gelir. Kablo, bir C7/C8 cihaz bağlantısı aracılığıyla Apple TV'ye takılır. Bu kadar özel bir şey yok. Apple TV'nin kendisi 100 ila 240 voltluk geniş bir giriş aralığına sahiptir. Dünya çapında bir kullanıma karşı hiçbir şey yoktur.

Bu oldukça önemli bir bilgi, bu yüzden Apple'ın bunu siyah zemin üzerine siyah harflerle alt kısma yazdırması anlaşılmaz. Özellikle de birçok kişinin akıllı telefonuyla fotoğraf çekmesini gerekli kılan bir boyutta olduğu için. Yine de Apple TV'yi yanlışlıkla Japonya'ya veya ABD'ye götüren herkes, cihazı riske atmadan uygun güç kablosuyla orada çalıştırabilir.

Güç tüketimi ise Apple tarafından 15 watt ile veriliyor. Bu fazla değil. USB Type-C ile de çalıştırılabilmesi arzu edilir. USB Type-C Akımı ( 3A@5V ) için 15 watt yeterlidir. Bunun için Güç Dağıtımına ihtiyaç duymaz. Neden USB Tip-C? HomePod Mini onunla çalışır. Çift USB-C güç kaynağı bu nedenle ideal olacaktır. USB Güç Kutusuna sahip Apple TV için de buna uygun bir çözüm mevcuttur. ancak senaryo, bir tampon pil ile birlikte USB-A üzerinden bir bağlantı öngörür. En azından ilk adımdır, ancak ABD'de yalnızca 25 ABD doları (net) karşılığında satın alınabilir.

5 volt, 9 volt: HomePod Mini, özel talepleri ile can sıkıcı

Ne yazık ki, HomePod Mini ile işler daha da karmaşıklaşıyor: Hoparlör çok seçici. HomePod Mini'nin güç kaynağı için sabit bir USB-C kablosu olmasına rağmen, artık herhangi bir güç kaynağıyla evrensel olarak çalışacağına inananlar yanılıyor. HomePod'un voltaja bağlı olarak iki çalışma modu vardır.

Voltaj 5 volt ise, HomePod sadece biraz yapabilir. Bir Mac'te sıfırlanabilir veya yeni bellenim yüklenebilir. Yukarıda açıklandığı gibi, aslında bunu da yapmak zorundaydık.

En azından HomePod Mini'nin 5 voltu desteklediğini söylemek gerekiyor. Geri yükleme için önemli olan notebooklar genellikle bu voltajı güç dağıtım protokolü olmadan (maksimum 15 watt) sağlar. Bu nedenle Apple, 9 voltluk gerçek çalışma voltajının ne kadar sorunlu olduğunun çok iyi farkındaydı.

Zar zor okunabilir: Apple'ın 29 watt'lık adaptörü 9 volta dayanmaz. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Zar zor okunabilir: Apple'ın 29 watt'lık adaptörü 9 volta dayanmaz. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Siyah zemin üzerine siyah yazı tipinin güçlü bir büyütmeye ihtiyacı var. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Siyah zemin üzerine siyah yazı tipinin güçlü bir büyütmeye ihtiyacı var. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Apple USB-C güç kaynağı bile HomePod Mini ile uyumlu değil

Deneylerimizde, tüm güç adaptörlerine güvenilemez. Orijinal güç kaynağı elbette her zaman çalışır. Yurtdışında, bir adaptörün yukarı yönde bağlanması gerekebilir. Bununla birlikte, gezginler ağırlıktan tasarruf etmeyi severler ve bu nedenle, örneğin birden fazla bağlantı sunan veya bir dizüstü bilgisayardan gelen diğer güç adaptörlerini yanlarında taşıyabilirler.

Örneğimizde, dört güç adaptöründen ikisi başarısız oldu. Biri Apple'dan. Retina MacBook'un (2015) eski 29 watt güç kaynağıdır. Sadece 5 veya 14,5 volt ile çalışabilir. Bu aynı zamanda güç kaynağında beyaz bir arka plan üzerinde gri harflerle okunabilir - daha doğrusu büyüteç olmadan deşifre edilemez. Ancak, konuya aşina olmayanların sorunu bulması olası değildir. Bu arada, Apple'ın 30 watt'lık güç kaynağı çalışıyor çünkü 9 voltu da idare edebiliyor.

Geardon güç kaynağı doğru voltajı sağlıyor, ancak HomePod Mini hala çalışmıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Geardon güç kaynağı doğru voltajı sağlıyor, ancak HomePod Mini hala çalışmıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Anker'in eski PD2 güç kaynağı sorunsuz çalışıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Anker'in eski PD2 güç kaynağı sorunsuz çalışıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Başarısız olan ikinci güç kaynağı Geardon'dan. Aslında 9 voltu destekler. Kesin sebebini bulamadık. Bununla birlikte, güç kaynağının, özellikle bir cihazın yalnızca çok az enerjiye ihtiyaç duyduğu durumlarda, genellikle sorunlara neden olduğuna dikkat edilmelidir. Bu bazen HomePod ile olur. Boşta güç tüketimi tüm cihazlar tarafından ölçülemez.

HomePod, yapacak bir şey olmadığında çok tutumludur. Oda ses seviyesinde müzik dinlerken bile güç tüketimi iki watt'ı çok az aşıyor. Daha yüksek değerler yalnızca çalışma ve yüksek bas kullanımı sırasında mümkündür. Daha sonra kısa bir süre için iki amperden fazla akım ve dolayısıyla 15 watt'tan fazla akım talep edilir. Bu aynı zamanda 9 volta olan ihtiyacı da açıklıyor.

Anker'in Powerport PD2'si ise güç kaynağı tam olarak yeni olmasa da çalışıyor. Ancak bunların tümü USB-C PD bağlantı noktasına sahip güç kaynaklarıdır. Birden çok bağlantı noktasına sahip seyahat güç kaynakları ile heyecan verici hale gelir. Burada sadece bir güç bütçesi değil, aynı zamanda diğer bağlı cihazlar nedeniyle yük sırasındaki voltajın azalması da devreye giriyor. Bu nedenle, güç kaynağının evde uygunluğunu önceden kontrol etmeniz önerilir.

Apple'ın 29 watt'lık güç kaynağı 9 volttan yoksun. 5 volt ile HomePod Mini görsel olarak bir hata bildirir. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Apple'ın 29 watt'lık güç kaynağı 9 volttan yoksun. 5 volt ile HomePod Mini görsel olarak bir hata bildirir. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Apple'ın kafa karıştıracak kadar benzer 30 watt'lık güç kaynağı ise sorunsuz çalışıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Apple'ın kafa karıştıracak kadar benzer 30 watt'lık güç kaynağı ise sorunsuz çalışıyor. (Fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Fiyat ve Stok Durumu

Apple TV ve HomePod Mini piyasada zaten mevcut. Sonuncusu ayrıca yakın zamanda çok sayıda renkte ve Notebooksbilliger.de'de 100 Euro (~104,50$) civarında bir fiyatla satışa sunuldu. Apple TV 4K, Amazon'da 200 Euro'dan (~ 209 $) edinilebilir.

Çözüm:

Apple TV ve HomePod Mini kombinasyonunun seyahat ederken nihai değerlendirmesi son derece zordur. Teoride, her şey iyi bir çözüm gibi geliyor. Uygulamada, cihaz çifti size çok sayıda can sıkıcı yapılandırma oturumu verecektir. Otellerin kısmen senaryoya hazırlıklı olmaması Apple'a yüklenemez. Bir zincir içinde bile bir otelin donanıma uygun olup olmadığını tahmin etmek mümkün değildir. Otel açıklamalarında ilgili ayrıntılar eksik. Ayrıca, otel personeli genellikle eğitim almamaktadır.

Ancak otellerin hazırlıksız olması Apple TV sistemine ve HomePod Mini'ye karşı çalışan önemli bir nokta. Elma oteller için hazırlanmış olabilir ama oteller değil. Otelde iyi bir TV olması, onu bu şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Bir durumda, otel 4K HDR TV'yi 720p TV'ye indirdi. LG donanımının, özel kutular da dahil olmak üzere, otellere özel yüksek kaliteli TV için hazırlandığı düşünülürse gereksiz. Ne yazık ki, teknik personel bile bununla nasıl başa çıkacağını bilmiyor ve teknolojiden anlayan misafirler için müsait değil.

Tüm çaba, sık seyahat edenler için hala değerli olabilir. Bir oteli sık sık ziyaret ederseniz ve neyin işe yaradığını biliyorsanız, biraz teknik anlayışla mükemmel bir kombinasyon elde edersiniz. Konu ses kalitesi olduğunda HomePod Mini bile çoğu TV'den daha iyi performans gösterir. Ve Apple TV ile TV'nin otel yazılımından daha fazla esnekliğe sahipsiniz. Ancak dizileri Apple TV'ye indirememeniz ve seyahatlerinizde yanınıza alamamanız çok yazık. Özellikle Apple TV uygulamalarının iOS ve iPadOS uzantıları bunu yapabildiğinden, cihazdaki 32 veya 64 GB flash bellek bunun için ideal olacaktır.

Bu, özellikle Amazon Prime gibi hizmetler yurtdışındaki akışlı içeriği kısıtladığında can sıkıcıdır. Bu Disney+ ile de olabilir. Ancak Disney+ yurtdışında daha önce bilinmeyen başka içerikler de sunuyor.

Ancak Apple tarafında çok fazla şey ters gidebilir. Hayal kırıklığına hazırlıklı olmalısınız. Forumlarda Apple evreninde birçok sorun bulduk. Burada sunulan sorunların hiçbiri daha önce bir yerde ortaya çıkmadı. Apple'ın Bluetooth konusundaki yazılım kalitesi maalesef seyahat ederken sorunsuz bir sistem sunacak kadar yüksek değil.

Sonuç olarak, evde bu cihazlar varsa ve uzun bir otel konaklaması planlıyorsanız, bunları kesinlikle yanınıza alabilirsiniz. Özellikle birkaç izleyici olduğunda, tablet veya dizüstü bilgisayar yerine Apple TV kullanmak mantıklıdır. Ancak, HDMI bağlantısının engellenip engellenmediğini öğrenmek için önce otelle iletişime geçmeniz önerilir ve evde birkaç şeyi önceden yapılandırmanız en iyisidir. Ancak özellikle otel kullanımı için donanımı mevcut haliyle satın almamalısınız.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme: HomePod Mini ile Apple TV'nin seyahat ederken otel ve WLAN engelleri
Andreas Sebayang, 2022-08-23 (Update: 2022-08-23)