Notebookcheck

İnceleme Samsung Serie 4 400B5B Laptop

Konuşkan Samsung iş amaçlı laptop serilerinin bir yenisini daha tanıttı:Series 4. The 400B5B vaddettiği parlamayan yüksek çözünürlüklü 15.6 inçlik ekranı, 2 adet USB 3.0 arabirimi ve entegre 3G modülü ile yeni bir çizginin parçası. Koreli üreticiler bu model için 950 euro fiyat biçiyor.
Konrad Schneid,

"Seri 4" Samsung'un yeni iş-notebook serisinden. Serinin tüm modelleri 12.5 inç (410B2B), 14 inç (410B4B) ve 15.6 inç (410B5B) olmak üzere farklı boyutlarda kendini gösteriyor. Biz her iki versiyonu da ;410B5B notebook: S01 ve H01'i test ettik. Bu incelemedeki test konusu ise 410B5B H01.

Samsung'un yeni iş-notebook'u, Intel Core i5-2410M (2x2.30GHz) işlemci ile birlikte geliyor. Güney Kore'li üreticiler aynı zamanda notebook'a 1024 MB VRAM'lik  NVIDIA Quadro NVS 4200M ekran kartı yüklemeyi de ihmal etmemişler. Notebook Nvidia'nın Optimus teknolojisini kullanarak mevcut ekran kartı ile entegre ekran kartı arasında değişim yapılabilmesini sağlıyor. Böylece güç tasarrufu yapılıyor ve pil ömrü artıyor. Ekran parlamıyor ve 1600x900 (WXGA++) çözünürlüğe ulaşabiliyor. Notebook'ta aynı zamanda 4 GB RAM, 2 adet USB 3.0 portu ve mobil internet için entegre 3G modülü bulunuyor.

Samsun'un  410B5B-H01 modeli halihazırda 950 euroya alınabilir. Daha fazla bilgi almak ve notebook'un satın almaya değer olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kasa

Kasanın en zayıf noktası ise ekran menteşeleri
Kasanın en zayıf noktası ise ekran menteşeleri

Samsung'un Seri 4 modellerinin tasarımı oldukça sade. Bu tasarım, notebook'ta basit ve klasik bir görünüm arayan kullanıcılar için kesinlikle dikkat çekici olacaktır. Siyah, mat yüzeyi sayesinde parmak izi oluşumu ve bileklerin kayması engelleniyor.

Samsung, Seri 4 modelini "İnanılmaz Sağlamlık ve Uzun Ömür " sloganı ile piyasaya sürüyor. Ancak kasanın sağlamlığı konusunda slogandaki tanıma pek katılamıyoruz. Kasa, belirli noktalardan bastırıldığında içeri doğru esniyor, özellikle de DVD sürücünün bulunduğu alt bölgede. Diğer taraftan bileklerinizi yasladığınız alanlar ve klavyenin tabanı oldukça dayanıklı. Burada kullanılan malzeme sayesinde bu bölge yalnızca çok büyük güç uygulandığında esneme oluyor.

Kasanın en zayıf noktası ise ekran menteşeleri. Bu menteşeler ekranı pek de güvenli taşımıyor. Ekran öne doğru eğildiğinde ve notebook sallandığında, ekran kapağı kapanıyor  ve notebook otomatik olarak kapalı duruma geçiyor. Bu metalik menteşelerin iyi yanı ise ekranın oldukça geniş bir açıyla açılmasını sağlamak. 

Ekran (entegre webcamli) maalesef kolayca bükülebiliyor. Ekran kapağı da yeterli bir dirence sahip değil ve baskı uygulandığında esniyor. Ekran çerçevesinin kauçuktan yapılmış olması , notebook kapağı kapatıldığında ekran panelini koruyor ki bu oldukça iyi bir şey. 

Bağlantı Noktaları

Samsung 400B5B'in bağlantı noktaları gelişmeye pek müsait değil. İki adet USB 3.0 port mevcut. Bir çok notebook üzerinde bir adet USB 3.0 arabirimi bulunurken bu modelde iki adet bulunması oldukça iyi bir özellik.

Seri 4 notebookları aynı zamanda  ExpressCard34 yuvasına, HDMI çıkışına ve eSATA yuvasına da sahip.

Notebook'un alt tarafında bir adet docking port arabirimi bulunuyor. Samsung Smart Dock istenildiği takdirde 260 euro karşılığında satın alınabilir. Bu sayede DisplayPort, DVI ve seri arabirimler(Com-Port, RS232, 9 pin) notebook'a eklenebilir hale gelmektedir.

Ön: Kart okuyucu: XD, MMC, SDHC, SDXC, SD, Hafıza Çubuğu, Hafıza Çubuğu Pro
Ön: Kart okuyucu: XD, MMC, SDHC, SDXC, SD, Hafıza Çubuğu, Hafıza Çubuğu Pro
Sağ: AC, 2x USB 3.0, VGA, HDMI, Mic, Kulaklıklar, ExpressCard34
Sağ: AC, 2x USB 3.0, VGA, HDMI, Mic, Kulaklıklar, ExpressCard34
Sol: DVD multi-yazıcı, eSATA/USB, USB 2.0
Sol: DVD multi-yazıcı, eSATA/USB, USB 2.0

İletişim

Samsung 400B5B'in iletişim modülleri gerçekten çok çok iyi. Tıpkı Gigabit-LAN gibi WLAN 802.11n (sağlayıcı Broadcom) da her notebookun temel konfigürasyonunda bulunuyor. En son Bluetooth (Versiyon 3.0) da yine Samsung Seri 4 modelinde yerini alıyor. En ilginç iletişim modülü ise entegre 3G modülü. Böylece kullanıcı bataryanın hemen altındaki yuvaya SİM kartını takarak sürekli internete erişim sağlayabiliyor.

Güvenlik

Güvenlik bir iş notebook'u için çok önemli bir konu. Samsung bu modelin sabit diskini , notebook düşse dahi içerisindeki dataları koruyan düşme sensörü ile donatmış. Klavye ise su geçirmez ve parmak izi okuyucu (nümerik klavyenin hemen altında) sayesinde yetkisiz girişleri engelliyor. Notebook aynı zamanda Güvenli Platform Modülüne (TPM) ve ekstra güvenlik sağlayan Kensington kilidine sahip.

Aksesuarlar

Notebook'un, bataryanın ve güç adaptörünün yanı sıra pakette çok az yan ürün bulunuyor. Bir adet Windows 7 Professional (64 bit) için kurtarma CD'si paketle birlikte geliyor. Bir çok üretici bu tür CD'leri artık pakete koymazken bu bizim için çok güzel bir süpriz oldu. Pakette bulunan bir diğer parça ise kullanma kılavuzu.

Garanti

Samsung, Seri 4 modelleri için 24 aylık standart bir güvenlik (yerinde hizmet alma dahil) süresi sunuyor. Ek olarak, Samsung garanti süresini uzatma şansı tanıyor. Bu süreler performansa bağlı olarak (12-36 ay) değişiyor ve ücreti 70 eurodan başlıyor.

Giriş Cihazları

Klavye

15.6 inçlik notebook'un klavyesinde eksiksiz bir nümerik klavye bulunuyor. Tuşların vuruş mesafesi iyi ve şekli koni biçiminde kavisli.  Baskı noktası oldukça güçlü ve çok çabuk algılayıp geri dönüş yapıyor. İmleç tuşları klavyenin çok az bir kısmını kaplıyor. Hepsinden öte Samsung 400B5B ile yazı yazmak büyük bir zevk. Bu notebook ile uzun süre problemsiz yazı yazabilirsiniz.

Touchpad

Samsung'un bu modelde sunduğu touchpad (Synaptics V7.5) ve Trackpoint mouse kullanmak istemeyen kullanıcılar için birebir. Her iki cihaz da istenildiğinde kolaylıkla kullanım dışı bırakılabiliyor. Samsung 400B5B'in touchpad'nin hassas yüzeyi makul ölçülere sahip ve çoklu-parmak hareketlerini destekliyor. Touchpad'in tuşları kısa vuruş mesafelerine sahip ve neredeyse hiç ses çıkartmıyor. Aynı özellik Trackpoint tuşu için de geçerli. Trackpoint klavye üzerinde G,H ve B harflerinin arasına yerleştirilmiş. Ne yazık ki bu tuş klavyeye biraz fazla gömülü ve net kullanımı zorlaştırıyor.

Klavye
Klavye
Touchpad
Touchpad

Ekran

Samsung Seri 4 notebooklarında nadir bulunan yüksek çözünürlüklü 1600x900 piksellik (WXGA++)  15.6 inç ekran kullanmış. Bu da demek oluyor ki programların ve dosyaların daha iyi görüntülenebilmesi ile Samsung 400B5B ile çalışmak daha kolay. Genellikle  bu boyuttaki ekranlar standard 1366x768 çözünürlüğe sahiptir. Ekran paneli 16:9 formatında ve parlamayan bir yüzeye sahip. Böylece ekranda herhangi bir yansımayla karşılaşmıyorsunuz. Ekran çerçevesinde aynı zamanda 1.3 MP (SVGA) entegre  webcam bulunuyor.

 

 

238
cd/m²
236
cd/m²
231
cd/m²
245
cd/m²
252
cd/m²
217
cd/m²
255
cd/m²
252
cd/m²
226
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
184HT03-001
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 255 cd/m² Ortalama: 239.1 cd/m²
Aydınlatma: 85 %
Batarya modunda parlaklık: 210 cd/m²
Kontrast: 110:1 (Siyah: 2.29 cd/m²)

Ekran panelini, Gossen Mavo Monitor aracıyla test ettik. Sonuçlar tamamıyla olumluydu. Maksimum parlaklıkta, ekran 239.1 cd/m² (ortalama) sonuç verdi. Hatta bir noktada 255 cd/m² ölçmeyi başardık. Notebook batarya ile çalışırken parlaklığı düşüyor ancak güç adaptörü olmadığında kayda değer bir şekilde 210 cd/m² ölçebildik. İç mekan kullanımında bu parlaklık seviyeleri beklenenden daha fazlasını veriyor. Fakat dış mekan kullanımında biraz olsun daha yüksek değerler görmeyi isterdik. Yine de bir çok notebook'un parlaklık konusunda bundan çok daha kötü performans gösterdiğini unutmamak lazım. Maksimum parlaklıkta siyah değerini 2.29 cd/m² ölçtük. Bu 110:1 gibi çok zayıf bir kontrast değeri ile sonuçlandı.

Görüş açılarının durumu konu notebook olduğunda her zamanki gibi dikeyde zayıf. Yatayda ise resim çok fazla bozulmuyor. Aşağıdaki resim galerisinde farklı görüş açılarını görebilirsiniz:

Görüş açılarının görüntülenmesi: Samsung 400B5B-H01
Görüş açılarının görüntülenmesi: Samsung 400B5B-H01

Performans

Samsung 400B5B, orta-sınıf-çift-çekirdekli işlemci  Intel Core i5 2410M ile donatılmış. Her iki çekirdek de 2.3 GHz'lik bir frekans hızıyla çalışıyor ve Hyperthreading sayesinde işlemci eş zamanlı olarak 4 çekirdeğe kadar çıkabiliyor.

İşlemci Sandy Bridge mimarisi ile yapılmış ve Turbo Boost kullanarak 2.9 Ghz'e kadar çıkabiliyor. Intel Core i5 2410M üzerinde entegre bir Intel HD Graphics 3000 grafik çipine sahip. DirectX 10-ready grafik çipi ise basit grafik işlemlerini problemsiz bir şekilde halledebiliyor.

Notebook'la birlikte gelen NVIDIA NVS 4200M grafik kartı  çok daha ağır grafik işlemlerinde kullanılabiliyor. Bu iş grafik kartı GeForce GT 520M ile aynı çekirdek yapısına sahip. Ancak GT 520M'den farklı olarak bu grafik kartı daha çok iş uygulamaları için geliştirilmiş, oyun oynamak için optimize edilmemiş. NVIDIA NVS 4200M toplam 1 GB DDR3 video hafızasına sahip. Nvidia Optimus çalıştırılan programa göre otomatik olarak Intel HD Graphics 3000 ile NVIDIA NVS 4200M arasında geçiş yapılabilmesini sağlıyor. Bu teknoloji Samsung 400B5B'nin güç tüketimini azaltıyor ve batarya ömrünü arttırıyor. 

15.6 inçlik notebook aynı zamanda 4,096 MB PC3-10600 (1333 MHz) DDR3 RAM'e sahip. İçerisindeki entegre sabit disk (üretici Samsung) 500 GB'lık kapasiteye sahip ve 5,400 RPM'de çalışıyor. Mevcut DVD sürücü ise DVD yazıcı olarak da kullanılıyor.

Sistem bilgisi: Samsung 400B5B-H01

Intel Core i5 2410M'nin performansını Cinebench R10 ve R11.5 benchmarklarıyla test ettik. İşlemci, Cinebench R10 64 bit benchmarkının Single-Core (tek-çekirdek) testinde 4,545 puan alabildi. Bu sonuç sistemin orta-sınıfta yer almasına nede oldu. Aynı işlemciye sahip notebooklar da aynı şekilde orta-sınıfta yer alıyor. Ancak Cinebench R10'nun Dual-Core (çift-çekirdek) testinde modelimiz aynı işlemciye sahip diğer modellerin gerisinde kaldı. Elimizdeki test modelinin işlemcisi yalnızca 8,724 puan alırken Acer Aspire 5750G aynı işlemciyle 9840 puan aldı. Cinebench R11.5 benchmarkında ise Samsung notebook , Intel Core i5 2410M işlemciye sahip diğer notebooklarla birlikte birinciliği paylaştı.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3632
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7085
Cinebench R10 Shading 32Bit
5396
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4545 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8724 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5150 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
16.57 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.58 Points
Yardım

Sistem performansını PC Mark Vantage ve PC Mark 7 araçları ile test ettik. Bu benchmarklar için notebookların tüm donanım parçaları test edildi. PC Mark Vantage benchmark'ında Samsungs 400B5B toplam 6178 puan aldı. Lenovos Thinkpad T520 ise aynı işlemci ve grafik kartı ile 6644 puana ulaştı. PC Mark 7 benchmark'ında sistem 1723 puan alarak Samsung Seri 4 notebookunu PC Mark 7 data bankamızın son üçü arasına sokmayı başardı.

4.7
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
6.9
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.9
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
4.7
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.4
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.9
PCMark Vantage Result
6178 puan
PCMark 7 Score
1723 puan
Yardım

Samsung'un test modelinin grafik ve 3D performansını Futuremak 3D Mark benchmarkları ile test ettik. Sonuçların hepsi beklenen seviyedeydi. NVIDIA NVS 4200M 3D Mark 06'ta 4951 puan aldı. Bir yandan da notebookun oyun performansını test ettik ama bundan daha sonar bahsedeceğiz.

 

3DMark 03 Standard
12634 puan
3DMark 05 Standard
9696 puan
3DMark 06 Standard
4951 puan
3DMark Vantage P Result
2415 puan
3DMark 11 Performance
507 puan
Yardım
Sabit diskin performansını HDTune 2.55 ile test ettik.
HDTune

Samsung kendi ürünü olan 500 GB'lık bir sabit disk kullanıyor. Sabit disk 5400 RPM'de yavaş bir hızda çalışıyor. Bunun sonucunda da  HDTune 2.55'de 82.1 MB/s gibi ortalama bir veri transfer hızı ortaya çıkıyor. Notebook bir SSD ile daha hızlı çalışabilir. Ne yazık ki Samsung elimizdeki test modeli için herhangi bir entegre SSD konfigürasyonu sunmuyor.

 

Samsung SpinPoint M8 HN-M500MBB
Maksimum transfer hızı: 23 MB/s
Minimum transfer hızı: 110.5 MB/s
Ortlama transfer hızı: 82.1 MB/s
Erişim hızı: 2 ms
Yakma hızı: 148 MB/s
İşlemci kullanımı: 1 %

Oyun Performans Sonucu

NVIDIA NVS 4200M oyun için tasarlanmış bir notebook değil ve üretici daha çok iş uygulamalarına yönelik sürücüler ve grafik kartları üzerinde çalışmış. Bu da CUDA, OpenCL ve Direct Compute'un desteklendiğini gösteriyor. Elimizdeki test modelinin oyun performansını en son çıkan iki oyun ile test ettik: Mafia 2 ve Dirt 3.

Dirt 3 800x600 çözünürlükte ve düşük detaylarda akıcıydı. Orta seviye detaylarda ve 1024x800 çözünürlükte dahi Ralley oyunu 36 fps ile iyi bir şekilde oynanabiliyordu.  Oyun boyunca zevk alabilmek için 30 fps'in üzerinde bir oran elde edilmesi gerekiyor. Yüksek detaylarda ve çözünürlüklerde ise Dirt3'ü bu modelde oynamak mümkün görünmüyor.

Mafia 2'de de benzer sonuçlar elde ettik. Shooter ile (nişan alıcı) orta seviye detaylarda ve 1024x800 çözünürlükte akıcı bir şekilde oynanabiliyor. Bu aynı zamanda bir limiti temsil ediyor. Daha yüksek detaylarda veya çözünürlüklerde oyun çok fazla zorlamaktadır.

Sonuç olarak; notebook son çıkan oyunları en düşükten orta seviye detaylara kadar ve düşük bir çözünürlükte çalıştırabiliyor. Ancak bu aynı zamanda NVIDIA NVS 4200M'nin gücünün sınırlarını da gösteriyor; bu notebook oyun oynamak için değil iş amacıyla tasarlanmıştır.

düşük orta yüksek ultra
Mafia 2 (2010) 41 31 25 14 fps
Dirt 3 (2011) 95 36 24 12 fps

Emisyonlar

Sistem Gürültüsü

Samsung notebookları "Sessiz Mod" özellikleri ile iyi bilinirler. Bu özellik olmadan bile, bu model ofis kullanımında oldukça sessiz çalışıyor. Cihaz boştayken sistem sesini maksimum 34.4 dB(A) ölçtük. DVD oynatıcıyı çalıştırdığımızda ise sistem daha gürültülü çalışmaya başlıyor. Ancak yine de değerler makul seviyelerdeydi ve film seyretme zevkimiz gürültüden etkilenmedi. Samsung 400B5B'nin gürültü emisyonları sistem ağır yük altında iken (Furmark ve Prime95 benchmarkları aracılığıyla ölçtüğümüzde) oldukça rahatsız edici olmaya başladı. Gürültü emisyonu 44.2 dB(A)'ya kadar yükseldi.

Ses yüksekliği

Boşta
31.5 / 32.6 / 34.4 dB
HDD
32 dB
DVD
36.4 / dB
Çalışırken
37.7 / 44.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)
Notebook,  Prime95 ve Furmark ile yaptığımız gerilim testlerinde pek iyi performans göstermedi.
Notebook, Prime95 ve Furmark ile yaptığımız gerilim testlerinde pek iyi performans göstermedi.

Sıcaklık

Samsung Seri 4 modeli ofis kullanımında  gayet serin. Yüzey 30 derecenin altında kalıyor. Gerilim testinde, Prime95 ve Furmark ile sistemin limitlerini zorlamasını sağladık. Netice itibariyle de sıcaklık oldukça yükseldi. Bileklerinizi yasladığınız alan ve klavye alt tabanı makul seviyelerde, 34.5 derecede kaldı. Ancak notebookun alt tarafı belirli noktalarda 47.6 dereceye kadar ısındı.

Gerilim testinde performansa özellikle dikkat ettik. Bir çok notebook ağır yük altında çalışırken iyi performans gösterememekte. Bu "Throttling (Boğma)" olarak bilinen bir problemden kaynaklanıyor. Ne yazık ki  Samsung 400B5B de bu problemli notebooklardan biri oldu.

İşlemci hızı ise bu testte sıklıkla kısa periyotlarda 1396 MHz'e düştü. Cinebench R10 (64 bit) benchmarkını çalıştırdığımızdaki sonuçlar, notebook "soğuk" iken aldığımız değerlerden daha düşük. Single-Rendering (tek çekirdek) çalıştırıldığında işlemci sadece 3304 puan alırken,   Multi-Rendering (çoklu çekirdek) çalıştırıldığında sistem 7497 puan aldı. Sonuç olarak eğer kullanıcı notebook'u bir kaç saatliğine mevcut performansında kullanırsa , performansta bir düşüş yaşayacaktır. Diğer yandan bir çok standart ofis kullanıcısı bu problemi asla yaşamayacaklardır.

Maksimum yük
 35.3 °C28.1 °C23.2 °C 
 34.5 °C33.5 °C23.5 °C 
 28.2 °C30.2 °C25.4 °C 
Maksimum: 35.3 °C
Ortalama: 29.1 °C
22.2 °C29 °C47.8 °C
22.6 °C36.2 °C41.7 °C
22 °C29.8 °C31.8 °C
Maksimum: 47.8 °C
Ortalama: 31.5 °C
Güç kaynağı  26.2 °C | Oda sıcaklığı 20.1 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.1 °C / 84 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.3 °C / 96 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.8 °C / 118 F, compared to the average of 36.5 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 21.8 °C / 71 F, compared to the device average of 29.4 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.2 °C / 86.4 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28 °C / 82.4 F (-2.2 °C / -4 F).

Hoparlörler

Bir iş notebook'unun hoparlörlerinden çok fazla bir şey beklememek gerekir. Hoparlörler 1.5 wattlık bastan yoksun iki adet küçük kutudan olşuyor. Diğer taraftan orta ve yüksek seviyelerde ses dengeleniyor ve maksimum ses seviyesi ise oldukça yüksek. Hoparlörler günlük ofis kullanımı için gerekenden daha fazlasını sunuyor. Kullanıcı istediği takdirde 3.5-mm jak girişi ile harici hoparlör takabilir. Yine bir mikrofon girişi de notebook üzerinde mevcut.

Batarya Ömrü

Ofis kullanımında, notebook kullanılan enerji profiline göre 10 ila 22 wattlık güce gereksinim duyuyor. Notebook ağır yük altındayken durum daha kötüye gidiyor. Prime 95 benchmarkını çalıştırıp işlemcinin limitlerini zorladığımızda Samsung 400B5B'nin güç tüketimi 59 watta çıktı.  Ek olarak Furmark benchmarkını eş zamanlı çalıştırdığımızda ise güç tüketimi 75 watta kadar ulaştı. Şaşırtıcıdır ki standby modunda en düşük güç tüketimini (0.2 watt) gözlemledik.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.2 / 0.2 Watt
Boştadarkmidlight 9.5 / 20.5 / 22.3 Watt
Çalışırken midlight 58.9 / 74.5 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940

Samsung'un 400B5B modeli 48 wh 6-cell Lityum-Ion bataryaya sahip. Minimum performans ayarlarıyla, WLAN ve Bluetooth kapalı iken, Battery Eater Readers testinde notebook maksimum 6 saat 35 dakika çalışabildi. Daha gercekçi bir senaryo ise orta seviye parlaklıkla, WLAN açıkken ve enerji-koruma özelliği aktifken internette gezinti ile çizilebilir. Kullanıcı bir kaç sitede gezinti yaptığında batarya ömrü 4 saat 55 dakika dayanabiliyor. Bu süre bir yandan maksimum parlaklıkta DVD çalıştırıldığında 4 saat 29 dakikaya düşüyor. Son olarak notebook'u en yüksek performans ayarlarına getirdik; WLAN'ı açtık ve parlaklığı maksimum seviyeye getirdik.  Sonucunda ise Battery Eater Classic testini kullanarak minimum süreyi 1 saat 19 dakika olarak ölçtük.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
6h 35min
WLAN açıkken
4h 55min
DVD
4h 29min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 19min

Sonuç

Samsung'un yeni Seri 4'ten çıkan modeli  400B5B-H01 iş notebook'u  olarak yeterli seviyede bir notebook. Her ne kadar harika özelliklere sahip olsa da, bazı noktalarda daha iyi olabilirdi demeden de kendimizi alamadık.

15.6 inçlik ekranı yansıtmıyor ve oldukça parlak. Bu da dış mekan kullanımı için oldukça uygun olduğunu gösteriyor. Klavye ve touchpad de yine oldukça iyi. Bağlantı noktalarında herhangi bir eksikliği yok: iki adet USB 3.0 portu, eSATA ve ExpressCard34 yuvası bulunuyor.

Güvenlik özellikleri de yine gayet gelişmiş: sabit disk için düşme sensörü, parmak izi okuyucu ve entegre TPM çipi bulunuyor. Hatta hareket halinde internete bağlanmak isteyen kullanıcılar için 3G modülü bile mevcut.

Ne yazık ki Samsung 400B5B-H01 en az iyi tarafları olduğu kadar zayıf taraflarada sahip.

Ekran menteşeleri zayıf ve ekranı güvenli bir şekilde taşıyamıyor. Sistem tam yük altındayken notebook oldukça gürültü çıkarıyor ve boğulmaya başlıyor. Ekranın kontrast değeri zayıf ve görüş açıları yetersiz. En son çıkan oyunlar NVIDIA NVS 4200M'de yalnızca orta seviye detaylarda ve çözünürlükte oynanabiliyor ki bu pek çok ofis kullanıcısını etkilemeyecektir.

Özetle giriş cihazları iyi olan, dış mekanlarda yansıtmayan ve parlak bir ekranı olan ve 3G modulüne sahip bir notebook arıyorsanız Samsung 400B5B-H01 950 euro için oldukça iyi bir seçenek.

By courtesy of ...
İncelemede: Samsung 400B5B-H01
İncelemede: Samsung 400B5B-H01, by courtesy of:

Notebook özellikleri

Samsung 400B5B-H01 (Series 4 Seri)
İşlemci
Intel Core i5-2410M 2 x 2.3 - 2.9 GHz, Sandy Bridge
Grafik kartı
NVIDIA NVS 4200M - 1024 MB, Çekirdek: 810 MHz, Bellek: 800 MHz, DDR3, 48 Shader, 267.04
Bellek
4096 MB 
, PC3-10600 (1333 MHz) DDR3
Görüntü
15.6 inç 16:9, 1600 x 900 pixel, 184HT03-001, parlak: hayır
Anakart
Intel HM65
Harddisk
Samsung SpinPoint M8 HN-M500MBB, 500 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC269
Bağlantılar
1 Express Card 34mm, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, 1 eSata, 1 Docking Station Portu, Ses çıkışları: 1x Hat Girişi, 1x Hat Çıkışı, Kart okuyucular: XD, MMC, SDHC, SDXC, SD, Hafıza Çubuğu, Hafıza Çubuğu Pro, 1 Parmak izi okuyucu
Network
Intel 82579V Gigabit Network Connection (10/1000/2500/5000MBit/s), Broadcom 802.11n (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 3.0, 3G Modem
Optik okuyucu
TSSTcorp CD/DVDW SN-S082D
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 35 x 370 x 248
Batarya
48 Wh Lithium-Ion, 6 hücre
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
Webcam: 1,3 MPixel (SVGA)
Ek özellikler
24 Ay Garanti
Ağırlık
2.55 kg
Fiyat
949 Euro

 

15.6 inçlik ekran 1600x900 piksele kadar görüntü verebilmektedir.(WXGA++).
15.6 inçlik ekran 1600x900 piksele kadar görüntü verebilmektedir.(WXGA++).
Pide 3G modülü için bir adet SIM kart yuvası buunmakta.
Pide 3G modülü için bir adet SIM kart yuvası buunmakta.
Samsung 400B5B için opsiyonel olarak docking bağlantısı mevcut.
Samsung 400B5B için opsiyonel olarak docking bağlantısı mevcut.
Nvidia Optimus uzun bir pil ömrü sağlıyor.
Nvidia Optimus uzun bir pil ömrü sağlıyor.
Hoparlörler bir ofis notebook'u için gayet yeterli.
Hoparlörler bir ofis notebook'u için gayet yeterli.
A 1.3 MP (SVGA) web kamerası ekran çerçevesine entegre edilmiş.
A 1.3 MP (SVGA) web kamerası ekran çerçevesine entegre edilmiş.
Samsung notebook parlamayan ekranı ve yüksek parlaklık seviyesi ile dış mekan kullanımı için oldukça uygun.
Samsung notebook parlamayan ekranı ve yüksek parlaklık seviyesi ile dış mekan kullanımı için oldukça uygun.
Ekran menteşeleri kasanın en zayıf noktası.
Ekran menteşeleri kasanın en zayıf noktası.
Ekranın 180 dereceden daha fazla açı ile açılabiliyor.
Ekranın 180 dereceden daha fazla açı ile açılabiliyor.
Notebook'un alt tarafında bir kaç zayıf nokta bulunuyor, bu noktalardan kolayca içe doğru baskı uygulanabiliyor.
Notebook'un alt tarafında bir kaç zayıf nokta bulunuyor, bu noktalardan kolayca içe doğru baskı uygulanabiliyor.
Samsung 400B5B kapsamlı bir bağlantı yapısına sahip.
Samsung 400B5B kapsamlı bir bağlantı yapısına sahip.
İş Serisi 4, 12 inçten 15 inçe kadar değişen boyutlarda modellere sahip.
İş Serisi 4, 12 inçten 15 inçe kadar değişen boyutlarda modellere sahip.

Benzer Cihazlar

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Samsung ATIV Book 9 2014 (NP930X5J-K02DE) Ultrabook
HD Graphics 4400, Core i5 4200U, 15.6", 1.8 kg

Aynı üreticiden laptoplar

Samsung Galaxy S20+ 8K video özellikli akıllı telefon
Mali-G77 MP11, Exynos Exynos 990, 6.7", 0.188 kg
Samsung Galaxy S20 akıllı telefon incelemesi
Mali-G77 MP11, Exynos Exynos 990, 6.2", 0.163 kg

Bağlantılar

Karşılaştırmalı Fiyatlar

Artılar

+Parlak ekran
+3G modulü
+İki adet USB 3.0 port
+İyi giriş cihazları
 

Eksiler

-Kısılma
-Zayıf ekran menteşeleri
-Düşük kontrast

Kısaca

Neyi sevdik

Gelişmiş bağlantı noktaları (örneğin ikii adet USB-3.0 port), iletişim modülleri (3G modülü) Samsung 400B5B modelini oldukça ilginç kılıyor.

Neyi görmek isterdik

Ekran menteşelerinin görevini daha iyi yapmasını beklerdik. Bu notebook'un genel imajını olumsuz etkiliyor. 

Neye şaşırdık

Son günlerde notebook'larda Trackpoint'e çok sık rastlanır oldu

Rakipler

Dell Latitude E6520 i7/FHD Notebook, HP EliteBook 8560p Notebook, Dell Latitude E6520 i5/HD NotebookHP ProBook 6560b NotebookHP EliteBook 8460p NotebookLenovo ThinkPad L520 NWB53GE NotebookLenovo Thinkpad T520 NotebookHP ProBook 6460b LG645EA NotebookLenovo ThinkPad L420 NYV4UGE Notebook

Rating

Samsung 400B5B-H01 - 03/24/2013 v2(old)
Konrad Schneid

İşcilik
80%
Klavye
92%
Mouse
92%
Bağlanılabilirlik
80%
Ağırlık
80%
Batarya
85%
Görüntü
70%
Oyun performansı
71%
Uygulama performansı
89%
Isınma
86%
Ses
83%
İzlenim
84%
Ortalama
83%
84%
Office - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Samsung Serie 4 400B5B Laptop
Konrad Schneid (Update: 2013-06- 6)