Notebookcheck

İnceleme Toshiba Qosmio F60-10X Notebook

Shao-Hung Liu, 05/11/2010

Qosmio's ailesinin yeni üyesi

Bu 15.6 inçlik multimedya notebookuna ilk bakışta gözümüze çarpanlar bir BluRay sürücüsü, GeForce GT330M ekran kartı ve Toshiba'nın klasiği Harman/Kardon hoparlörlerdi. Bu cilalı kırmızı-siyah kasanın içinde neler var öğrenmek için merakla bekliyoruz.

Toshiba Qosmio F60 Notebook
Toshiba Qosmio F60 Notebook

Avusturya'da yayınlanan üretici sitesine göre 2 adet Qosmio F60 modeli bulunuyor: 10X ve 10L . Bizim test ürünümüz ise F60-10X ve fiyatı 910 euro. Ürünün işlemcisi 2.1 GHz hızında çalışan Core i3 M 330, 4 GB RAM(8GB a kadar yükseltilebilir), ekran kartı olarak Nvidia'dan 1024 MB DDR 3 VRAM'li GeForce GT 330M. F60-10L alternatifi sadece işlemci olarak Core i5'e ve hafıza olarak 4 değil de 6GB hafızaya sahip ve sabit diskinin kapasitesi 320 değil de 500 GB ve ayrıca bir TV kartına sahip. Durum böyle olunca fiyat da test ürünümüzünkinden 200 euro daha fazlalaşıyor ve 1110 euroya çıkıyor.

Kasa

Qosmio F60-10X'in kasası plastik malzemeden yapılmış ve siyah-kırmızı bir tasaıma sahip. Ekranın kapağı ise cilalı kırmızı renkte ve tam ortasında Qosmio logosu bulunuyor. Aynı durumu ekranın çerçevesi ve bilek dinlendirme bölgesi için de söyleyebiliriz. Kenarların kırmızı rengi de tasarımı görünüş açısından tamamlıyor.
Bu cilalı yüzeyinden dolayı Qosmio F60'ın şık kalmasını istiyorsanız ona göre bakımını eksik etmemelisiniz.

İşçilik konusunda herhangi bir şikayetimiz yok. Tüm kenarlar yuvarlak hatlara sahip ve ürünün parçaları aralarında boşluk kalmayacak şekilde monte edilmişler. Kasa ise tek taraftan kaldırdığınızda bile basınca dayanabiliyor ancak  kasanın üzerindeki kimi bölgeler işaret parmağınızla bile bastırdığınız zaman içine göçebiliyor. Bu duruma örnek olarak bilek dinlendirme bölgesi ve menteşelerin civarını verebiliriz. İçine göçen başka bir bölge ise BluRay sürücünün alt kısmı da kasanın alt tablasının diğer bölgelerinin sağlamlığına ve dayanıklılığına erişemiyor. Ayrıca touchpade ard arda bastırırsanız tıkırtılı seslere maruz kalıyorsunuz. Demin bahsettiğimiz bu etkenler ürünün kullanılabilirliğini düşürmüyor.

Seçici basıncın altında oluşan deformasyonlar

Bağlantı noktaları

Qosmio F60-10X'in bir multimedya notebooktan beklediğimiz gibi cömert bağlantı noktaları mevcut. Belirtmek gerekirse dahili HDMI yuvası ve BluRay sürücü HD bir TVnin eşliğinde avantajlarını sergileyebilir. Diğer katılımcılar ise bir eSATA yuvası ve Qosmio F60-10L modelinde bulunan TV kartı.

Bağlantı noktalarının notebookun dört bir yanına dağılımını başarılı bulduk.

sol: VGA-çıkışı, fan, eSATA/USB yuvası, HDMI, USB
sol: VGA-çıkışı, fan, eSATA/USB yuvası, HDMI, USB
arka: Kensington kilidi, TV kartı, LAN, güç girişi
arka: Kensington kilidi, TV kartı, LAN, güç girişi
sağ: Kulaklık, mikrofon, BluRay yazıcı, USB
sağ: Kulaklık, mikrofon, BluRay yazıcı, USB

Qosmio F60-10X'in interneti gezmeniz için dahili bir WLAN modülü de mevcut. Bluetooth da bağlantı modülleri koleksiyonunun bir parçası. Bluetooth ve WLAN modülleri FN+F8 kombinasyonu ile devredışı bırakılabilirler. Bu fonksiyonu dilerseniz klavye üzerindeki dokunuşa duyarlı çubuk ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bu çubuk ile dilerseniz ses seviyesini arttırıp azaltabilir, sesi kesebili, filmleri ve şarkıları durdurabilir, Toshiba ilan panosunu açıp kapatabilir, ayrıca isterseniz Qosmio F60-10X 'in Eco modunu da açıp kapatabilirsiniz. 

İlginç bir durum: Toshiba'dan alınan bilgiye göre iki iletişim cihazı da aynı frekans üzerinde çalışıyor yani birbirlerini etkileyebilirler. Bu yüzden 2 modülün de aynı anda kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bu konu üzerinde daha fazla test yapmadık.
Ekranın üstünde standart bir webcam bulunuyor. Mikrofon ise sağ bilek dinlendirme bölgesinde bulunuyor. Konuşmalar sırasında özellikle nümerik tuşları kullanırken sağ elinizle mikrofonu üzerini kapatmamaya dikkat etmelisiniz. 

Giriş cihaları

Klavye

15.6 inçlik bu multimedya notebookunun klavyesi aynen kasası gibi cilalı bir yüzeye sahip. Bu durumun diğer durumlarda görüldüğü gibi kendine has avantaj ve dezavantajları mevcut ama bizce dezavantajlar ağır basıyordu. Ürün bu cilalı yüzey sayesinde çok daha şık gözüküyor ancak bu durum kir ve parmak izlerine karşı hassasiyeti arttırıyor. Parmak izlerini ne kadar iyi baksanız da ürünün yüzeyinde görmek mümkün ancak aynı durum klavye için geçerli sayılmaz. multimedia notebook's keyboard has, just like the case, a high-gloss surface.

Bunun haricinde klavye azıcık bir basınç altında bile eğilmesine rağmen başarılı sayılır. Basınç noktaları oldukça belirgin ve hoş bir yazı yazma hissi ediniyorsunuz.
Ses atmosferininden bahsetmek gerekirse açık olalım aceleci basıldığı zaman tuşlar gürültücü olabiliyorlar. Bu esnada ekranın da titreştiğini belirtmek isteriz.

Tüm tuşlar bir masaüstü klavyesi nasıl ise öyle dizilmiş o yüzden alışma süreniz oldukça kısa sürüyor. Ayrıca klavyenin sağ tarafında da bir alfanümerik bölümün de bulunduğunu belirtelim. 

Touchpad ise klavyenin biraz sol altına monte edilmiş. Touchpadin hemen altında ise 2 adet krom tuş bulunuyor.
Diğer bir çok notebookta gördüğümüz gibi Qosmio F60-10X'in de çok fonksiyonlu bir touchpadi var. Bu fonksiyonlara zoom yapma, uzaklaşma, kaydırma gibi özellikleri dahil edebiliriz. Kısa süreli bir pratikten sonra bu kombinasyonlara alışmanız işten bile değil. Yine de söylemek isteriz ki internette gezerken ya da dökümanlarınıza bakarken bu fonksiyonları farenizle daha rahat gerçekleştirebilirsiniz. 

Fare yerine geçen bu cihazda eleştirebileceğimiz bir nokta yok. Hem touchpad yüzeyi hem de tuşlar görevlerini başarıyla yerine getiriyor.
Touchpadi devredışı bırakmak isterseniz FN+F9 kombinasyonu işinizi görecektir. ki uzun ışıklandırılmış bir çubuk bu durumun belirteci olarak size bilgi veriyor. .

Klavye
Klavye
Touchpad
Touchpad

Ekran

Qosmio F60-10X'in 15.6 inçlik WXGA ekranının boyutu 39.6 cm. Yüzeyi ise günümüzün diğer notebookları gibi yansıtıcı tasarlanmış. Toshiba bu ekranını " yüksek parlaklık seviyesine sahip LED arkaplan aydınlatmalı TruBrite HD TFT" diye tanıtıyor. Parlak tip yüzeyden dolayı ekrandaki görüntüler göze hitap ediyor. Renkler doygun ve canlı, görüntülerin odağı yeterli seviyede. Ekran asıl kalitesini film izlerken gösteriyor.
Ekranın maksimum çözünürlüğü 1366x768 piksel, ve görüntü oranı 16:9. Daha yüksek bi çözünürlük istiyorsanız harici bir monitör kullanmanız gerekiyor.

194.3
cd/m²
209
cd/m²
188.5
cd/m²
192.7
cd/m²
227
cd/m²
195.6
cd/m²
177.1
cd/m²
199
cd/m²
182.6
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 227 cd/m² Ortalama: 196.2 cd/m²
Aydınlatma: 78 %
Kontrast: 171:1 (Siyah: 1.33 cd/m²)

Ekranın bakış açısı sabitliği ürünümüzün iddialı olduğu yönlerden biri değil. Görüntü kaymaları koltuk boyunuzu ya da pozisyonunuzu azıcık bile değiştirseniz kendini belli ediyor.

Toshiba Qosmio F60'ın bakış açıları
Toshiba Qosmio F60'ın bakış açıları

Ürünümüzün ekranı parlaklık konsunda iyi bir skor elde etti ve orta sınıfın iyi üyelerinden biri oldu. Ölçtüğümüz değerlere göre maksimum parlaklık seviyesi 227 cd/m2 ve ekranın orta bölgesinde çıktı. En az aydınlanan bölge ise sol alt köşede çıktı ve sonuçlar 177.1 cd/m2yi gösterdi. Bu parlaklık değerleri ise açık alan kullanımı için maalesef yeterli sayılmaz. Yansıtıcı yüzeyinden dolayı eğer ışık kaynağı kullanıcının arka tarafından geliyorsa ekranda yansımalar çabucak gözlenebiliyor. 

Performans

Test ürünümüz Qosmio F60.10X'in işlemcisi 2.13 GHz saat hızında çalışan bir Core i3 330M ve ona eşlik edenler ise 4 GBlık RAM ve ekran kartı ise 1 GB RAMe sahip GeForce GT 330M. Bu 3 parça performans kriterleri için önemli başrolleri oynuyor.

CPUZ CPU sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD sistem bilgisi
GPUZ sistem bilgisi
HDTune sistem bilgisi
DPC gecikme ölçümleri
Toshiba Qosmio F60 sistem bilgisi
PCMark Vantage Result
4552 puan
Yardım
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2291
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
5421
Cinebench R10 Shading 32Bit
2913
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
2863 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
6643 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3070 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
13.79 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.71 Points
Yardım
5.4
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
6.2
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.9
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
6.4
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.4
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.4

Başka notebooklarla karşılaştırma amaçlı kullandığımız numaralara biraz ara verelim. Ürünün günlük ofis uygulamalarını çalıştırabileceği konusunda şüphemiz hiç yok. Hatta HD filmler bile BluRay sürücüsü sağolsun çok sorun yaratamıyor. Bu sürücüye hem BluRay okuma hem de yazma(BD-RE) özellikleri eşlik ediyor.
Qosmio F60-10X'in tek kötü yönü açılırken çok zaman kaybetmesi, ki bu zaman kaybı yaklaşık 100 saniyeyi buluyor. Bunun sebebi ise önceden yüklenmiş yazılımlar. Size tavsiyemiz bu yazılımları bir gözden geçirip gereksizleri silmeniz. Sistem açıldıktan sonra herşey sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışıyor. 

Ürünümüz biraz eski sayılcak olan 3DMark2001 testinde 21859 puan topladı. 3DMark03, 3DMark05 ve 3DMark06 benchmarklarının sonuçları ise sırasıyla 16201, 11199, ve 5426 puan çıktı.
3DMark Vantage sonucu 2199 puana ulaşan ürünümüzün ekran kartı 1813, işlemcisi ise 6095 puan topladı. PCMark Vantage benchmarkının sonucu olarak ise 4556 ile iyi bir skor eldetti ürünümüz.

Cinebench de kullanılan başka bir testti ve ürünümüze tekli işlemci testinden 2863  puan ve çoklu işlemci testinde 6643 puanı ve 64 bitlik OpenGL testinde ise 3070 puanı layık gördü.

Qosmio F60-10X Windows 7 performans kriterlerine göre 7 puan elde ediyor ki bu puanın sebebi genel olarak sabit disk sayılır. Diğer işlemci, ekran kartı, oyun performansı ve RAM değerleri oldukça yüksek çıktı.

Toshiba MK3255GSX
Maksimum transfer hızı: 31 MB/s
Minimum transfer hızı: 69.9 MB/s
Ortlama transfer hızı: 52.6 MB/s
Erişim hızı: 19 ms
Yakma hızı: 81.8 MB/s

Toshiba'nın dahili sabit diski 5400 rpm lik bir sabit diskten ne beklenebilirse veriyor ve gerek erişim hızı gerek veri transferi alanında beklentilerimizi karşılıyor.

3DMark 2001SE Standard
21859 puan
3DMark 03 Standard
16201 puan
3DMark 05 Standard
11199 puan
3DMark 06 Standard
5426 puan
3DMark Vantage P Result
2199 puan
Yardım

Oyun performansı

Wie wir testen - Leistung

Qosmio F60-10X tanınmış marka Nvidia'dan orta sınıf bir ekran kartına sahip. Konuştuğumuz ekran kartı ise 128 bitle bağlanmış 1 GB VRAM'li GeForce GT 330M, ki bu kart 40 nm üretim mimarisine sahip ve atası GeForce FT 230M gibi Direct X 10.1 uyumlu. Bunların haricinde CUDA teknolojisini de destekliyor.

ANNO 1404, bir bilgisayarın donanımını oldukça zorlayan oyunlardan birisidir ve ilk testimizi bu kart üzerinde yaptık. Yüksek detay seviyesinde oldukça zorlanan Qosmio F60-10X ortalama ancak 15.9 fps ile oyunu çalıştırabildi. Bu detay seviyesinin altındaki her seviyede oyun çok daha akıcıydı ki düşük detay seviyesinde 98.4 fps ile bile karşılaştık.

Benzer durumu GTA IV'te de görebiliyoruz. Düşük detay seviyesinde 43.6 fps ile akıcı bir oynanışa sahip oluyoruz ancak grafik kalitesi açısından bir çok açıdan taviz vermek istemiyorsanız ve orta detay seviyesine çekerseniz ancaak 28.2 fps ile oyunu oynayabiliyorsunuz. 

Arabaların hüküm sürdüğü başka bir popüler oyun ise CMR:Dirt 2. Bu oyun ürünümüz için daha uygun bir oyun olmuş sanki çünkü yüksek detay seviyesinde bile 30 fpsnin üstünde değerler elde ettik. Açık konuşmak gerekirse elde ettiğimiz sonuçlar ortalama 32.3 fps yi gösteriyordu.

düşük orta yüksek ultra
GTA IV - Grand Theft Auto (2008) 42.61 28.28 20.68 fps
Anno 1404 (2009) 98.46 15.94 fps
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 61.1 42.6 32.3 fps

Emisyonlar

Sistem gürültüsü

Biraz da Qosmio F60'ın çıkardığı gürültü seviyesine bakalım. Ölçümlerimiz ortalama 35.7 dB(A)'yı gösteriyor çünkü baskın fan sürekli dönüyor. Sürekli döndüğü yetmez gibi frekans alanı da biraz rahatsız edici.
Ayrıca belirtmeliyiz ki sistem gürültüsünün ağır tempo altında bile belli bir süreye kadar 35.7 dB(A) civarında seyretmesi bir avantaj sayılır. Ancak bir yerden sonra fan da isyan ediyor ve 40.5 dB(A) seviyesine kadar gürültü çıkarıyor ki bu değerler bir multimedya notebooku için iyi sayılır.
BluRay yazıcı 38.8 dB(A) ile güvenli bölgede kalıyor ve sabit disk de 36 dB(A) ile yine aynı bölgede bulunuyor.

Ses yüksekliği

Boşta
35.7 / 35.7 / 35.7 dB
HDD
36 dB
DVD
38.8 / dB
Çalışırken
35.7 / 40.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Boş modda iken sıcaklık oldukça iyi seviyelerde dolaşıyor. Ölçümlerimiz ürünün hem alt kısmında hem de üst kısmında bizi hayal kırıklığına uğratmıyor ki elde ettiğimiz en yüksek sıcaklık 33.9 dereceyi gösteriyor.
Qosmio F60-10X ağır tempo altında adeta yanıyor. Klavyenin yüzeyi yine kabul edilir sıcaklıklara sahip iken notebookun alt kısmında işler değişiyor. Stres testimizin sonucunda özellikle orta alan çok ısınıyor ve ölçümlerimiz 47.6 dereceyi gösteriyor. Bu koşullarda notebooku kucağınıza almanızı tavsiye etmeyiz.

Maksimum yük
 37.2 °C36.9 °C33.2 °C 
 39.2 °C39 °C33.9 °C 
 32.7 °C38.6 °C32.4 °C 
Maksimum: 39.2 °C
Ortalama: 35.9 °C
31.6 °C34.9 °C36.3 °C
33.6 °C47.6 °C45.6 °C
32.7 °C38.7 °C32.1 °C
Maksimum: 47.6 °C
Ortalama: 37 °C
Güç kaynağı  51.1 °C | Oda sıcaklığı 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.9 °C / 97 F, compared to the average of 31 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.2 °C / 103 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.6 °C / 118 F, compared to the average of 38.9 °C / 102 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38.6 °C / 101.5 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29 °C / 84.2 F (-9.6 °C / -17.3 F).

Hoparlörler

Toshiba bu ürününe de Harman/Kardon marka hoparlörleri dahil etmiş. Tabii ki de bir hi-fi sistemi ölçüsünde kaliteli bir ses atmosferi beklememek lazım ancak diğer notebooklar ile kıyaslandığı zaman sesin netliği ve kalitesi çok belli oluyor. Hoparlörler klavyenin alt kısmına yerleştirilmişler. Belirtmek isteriz ki iki hoparlör de birbirini etkilemeden ve son ses seviyesinde bile boğukluklara ve zonklamalara mahal vermeden görevini yerine getiriyor. Bir filmin akustiklerini kaydetmeyi bile düşündük bu hoparlörleri kullanaraktan.

Maksimum ses seviyesi günlük hayatta ihtiyacınız olandan çok bile fazlası.

Batarya Ömrü

Readers Test
Readers Test
Classic Test
Classic Test
Eco modunda Reader's Test
Eco modunda Reader's Test
Şarj
Şarj

Günümüzde tüm notebooklar lityum iyon bataryalar ile donatılmışlar. Bizim test ürünümüzde istisnai olmadı. Bataryanın kapasitesi 48 Wh (10.8 volts, 4200 mAh) ve ambalajından anlaşıldığı gibi üreticisi Sanyo.
Benchmark sonuçlarına bakmadan önce belirtmek istediğimiz bir kaç nokta var. Öncelikle bizim test ürünümüzün Eco modu mevcut ve bu sayede BluRay sürücüsü FN + tab kombinasyonu ile devredışı bırakılabiliniyor ki bu sayede batarya ömrü arttırılabiliyor. Şimdi de batarya ömrünü ölçen sonuçlara bakalım.

BatteryEater'ın klasik testinde ancak 73 dakika dayanabiliyor ürün.  BatteryEater'ın Reader's test benchmarkında ise 224 dakikalık bir dayanma süresine erişiyor ürün. Bu test esnasında ekran parlaklığı minimum seviyeye getirildi. Ayrıca BluRay ve iletişim modülleri olan WLAN ve Bluetooth da devre dışı bırakıldı.
Toshibanın kendisinden gelen Eco ayarları ise ilginç sonuçlar veriyor. Yine BatteryEater'ın Reader's testinin sonucunda ürün 226 dakika, yani minimum koşullardan 2 dakika daha fazla dayanabiliyor. Bu fark çok da büyük sayılmaz ancak ekranın parlaklığının ortalama seviyede olduğunu belirtebiliriz. 

Sadece internette sörf etmeyi amaçladığımız testimizde ise ürünümüz bu sefer de 183 dakika dayanabildi.
DVD okuma testine 147 dakika dayanan ürünümüzün BluRay oynatırken daha az dayanabileceğini düşünüyoruz. Ortalama bir filmin 90 dakika sürdüğünü düşünürsek bu durumun sorun yaşatacağını belirtmek isteriz. 

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
3h 44min
WLAN açıkken
3h 03min
DVD
2h 27min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 13min
Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.3 / 0.8 Watt
Boştadarkmidlight 12.5 / 15.6 / 17.9 Watt
Çalışırken midlight 48.1 / 64.3 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        

Verdict

Toshiba'nın Qosmio F60-10X modeli Intel'den 2.1 GHz saat hızında çalışan Core i3 330M  işlemciye, 4 GB RAMe(8 GB a kadar yükseltilebilir), ekran kartı olarak 1 GB RAM'e sahip GeForce GT 330M'e, bir adet BluRay yazıcıya (yazma, yeniden yazma ve oynatma destekli) ve 320 GB'lık bir sabit diske sahip.
Bizim test ürünümüz multimedya kullanımına odaklanmış vaziyette ama birçok oyunu da kaldıracak bir sisteme sahip. Oyunun grafik ayarları ve çözünürlükleri ayarlandığı zaman en az 30 fpslik akıcı bir oyun vaadediyor ürün. Ne yazık ki donanım parçaları maksimum çözünürlük ve detay seviyesinde akıcı bir oynanış sağlayamıyor. Bu tür istekler için daha kaliteli bir donanıma sahip daha pahalı Qosmio X500 serisini öneririz.

Qosmio F60-10X'nin kasasında birkaç küçük hata var. Sürekli çalışan fan ve yüksek sıcaklık seviyeleri örnek sayılır bu konuda.
The Qosmio F60-10X bir multimedya merkezi olarak yeterli donanıma sahip sayılır. BluRay sürücüsü, HDMI çıkışı ile 820 eurodan başlayan fiyatından bahsederken BluRay sürücülerin fiyatlarına dikkatinizi çekmek isteriz. 

Toshiba, Qosmio F60-10X'ı 64 bitlik Windows 7 Home Premium ile satışa sunmuş. Avrupa, Orta Asya ve Afrika için 24 aylık garanti servisi sunan Toshiba Almanya ve Avusturya'ya evden alış eve geri bırakış servisini de ilaveten sunuyor.

Toshiba Qosmio F60-10X
Toshiba Qosmio F60-10X
incelemede: Toshiba Qosmio F60-10X
incelemede: Toshiba Qosmio F60-10X

Notebook özellikleri

Toshiba Qosmio F60 (Qosmio F60 Seri)
İşlemci
Intel Core i3-330M 2 x 2.1 GHz, Arrandale
Grafik kartı
NVIDIA GeForce GT 330M - 1024 MB, Çekirdek: 475 MHz, Bellek: 700 MHz, nvlddmkm 8.16.11.8798
Bellek
4096 MB 
, DDR-3 RAM
Görüntü
15.6 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, parlak: evet
Anakart
Intel ID0044
Harddisk
Toshiba MK3255GSX, 320 GB 
, 5400 rpm, Toshiba HDD, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC272 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller [B-2]
Bağlantılar
4 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, 1 eSata, Ses çıkışları: Kulaklık, mikrofon, Kart okuyucular: 5i-1-arada kart okuyucu (SD/MMC/MS/MS Pro/xD), TV Kartı: sadece Qosmio F60-10L'de
Network
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Realtek RTL8191SE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 1
Optik okuyucu
Matshita BD-MLT UJ240AS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 29.1 x 387.6 x 266.8
Batarya
48 Wh Lithium-Ion, 10.8 Volt; 4200 mAh
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
Webcam: 1
Ek özellikler
24 Ay Garanti
Ağırlık
2.89 kg, Güç kaynağı: 500 g
Fiyat
910 Euro

 

Dışı: Kırmızı yüzey...
Dışı: Kırmızı yüzey...
sesi oynat, dondur, ve bunun gibi birçok komut dokunuşa duyarlı çubuktan ayarlanabiliyor.
sesi oynat, dondur, ve bunun gibi birçok komut dokunuşa duyarlı çubuktan ayarlanabiliyor.
Güç tuşu sol tarafta.
Güç tuşu sol tarafta.
Yansıtıcı ekran...
Yansıtıcı ekran...
...sadece bir menteşe ile...
...sadece bir menteşe ile...
...Qosmio F60-10X'e bağlanmış.
...Qosmio F60-10X'e bağlanmış.
Eco ayarları ile güç tüketimini ayarlamak mümkün.
Eco ayarları ile güç tüketimini ayarlamak mümkün.
Sabit disk performans ortalamasını düşüren bir parça ama değiştirmek çok da zor değil
Sabit disk performans ortalamasını düşüren bir parça ama değiştirmek çok da zor değil
Toshiba , Qosmio F60'a 2 senelik garanti öneriyor.
Toshiba , Qosmio F60'a 2 senelik garanti öneriyor.
Kasanın alt tarafında subwoofer arayışlarımız üzüntü ile sonuçlandı.
Kasanın alt tarafında subwoofer arayışlarımız üzüntü ile sonuçlandı.
...yine Harman/Kardon'u kullanıyor.
...yine Harman/Kardon'u kullanıyor.
Toshiba ses sistemi olarak...
Toshiba ses sistemi olarak...
...cilalı kaplamasıyla göz alıyor.
...cilalı kaplamasıyla göz alıyor.
İçi: Bir çok yer simsiyah
İçi: Bir çok yer simsiyah
Klavye ve...
Klavye ve...
...alfanümerik bölge bile cilalanmış
...alfanümerik bölge bile cilalanmış
Ürünün dış tarafı kırmızı çizgiler ile kaplanmış.
Ürünün dış tarafı kırmızı çizgiler ile kaplanmış.
Şık dış görünüşünün yanında...
Şık dış görünüşünün yanında...
...Qosmio F60-10X'in güçlü bir donanım sistemi var.
...Qosmio F60-10X'in güçlü bir donanım sistemi var.
Ürüne BluRay de dahil edilmiş.
Ürüne BluRay de dahil edilmiş.
Almanya ve Avusturya için evden al ve eve teslim servisi bile dahil edilmiş.
Almanya ve Avusturya için evden al ve eve teslim servisi bile dahil edilmiş.

Benzer Notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Toshiba Satellite P50-C-10G Notebook
GeForce 930M, Core i7 5500U, 15.6", 2.185 kg
Kısa inceleme: Toshiba Qosmio X70 Notebook
Radeon R9 M265X, Core i7 4710HQ, 17.3", 2.925 kg
Kısa inceleme: Toshiba Satellite S50-B-12U Notebook Review
Radeon R7 M260, Core i5 4210U, 15.6", 2.004 kg
Kısa inceleme: Toshiba Satellite P50t-B-10T Notebook
Radeon R9 M265X, Core i7 4710HQ, 15.6", 2.379 kg
Kısa inceleme: Toshiba Satellite L70-B-130 Notebook
Radeon R9 M265X, Core i7 4710HQ, 17.3", 2.87 kg

Linkler

Fiyat karşılaştırması

Artılar

+BluRay yazıcı
+çekici siyah-kırmızı tasarım
+hoparlörler (Harman/Kardon)
+HDMI yuvası
+TV kartı (Qosmio F60-10L)
 

Eksiler

-Kasada bazı zayıf noktalar
-Ağır tempo altında yüksek sıcaklıklar
-Fanın mütemadiyen çalışması

Kısaca

Neyi sevdik

1000.00 eurodan daha düşük bir fiyata BluRay yazıcılı HDMI yuvalı bir multimedya notebooku.

Ne eksikti

Daha iyi bir soğutma sistemi.  Sürekli çalışan bir fan ve buna rağmen yüksek sıcaklık seviyesi bir çift olarak hoşumuza gitmedi. Bari sıcak kalsaydı ama sessiz olsaydı. 

Neye şaşırdık

800 euro civarındaki başlangıç fiyatına BluRay yazıcının da dahil olması. Şapka çıkartmak lazım. 

Rakipleri

15.6 inçlik Samsung NP-R580-JS03DE BluRay sürücüsü olmasa da rakip sayılabilir. Ayrıca bir alternatif olarak Medion P6622.

Değerlendirme

Toshiba Qosmio F60 - 05/11/2010
Shao-Hung Liu

İşcilik
80%
Klavye
81%
Mouse
84%
Bağlanılabilirlik
86%
Ağırlık
76%
Batarya
76%
Görüntü
76%
Oyun performansı
84%
Uygulama performansı
90%
Isınma
80%
Ses
81%
İzlenim
82%
Ortalama
81%
82%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Toshiba Qosmio F60 Notebook
Shao-Hung Liu (Update: 2013-06- 6)