Notebookcheck Logo

İnceleme Apple MacBook Pro 15 i7 2010-04

Klaus Hinum 04/28/2010

i7 gücü

Uzun bir süre sonra yenilenmiş MacBook Pro modelleri elimize ulaştı. Biz de 1440 x 900'lük çözünürlüklü cilalı ekrana sahip en güçlü modelini teste tabii tuttuk ki anlayalım gerçekten de fiyatının hakkını veriyor mu?

Apple MacBook Pro 15 inch i7 2010-04 Notebook
Apple MacBook Pro 15 inch i7 2010-04 Notebook

Uzun bir aradan sonra (söylentilere göre bu aranın sebebi Core i5 ve i7 işlemcilerin uyum sorunuydu) Apple sonunda MacBook Pro serisini yeni bir ürün ile güncelledi. 15 inçlik bu notebook sınıfının en hafif ürünü. Sadece ultra-düşük güç tüketiminde bulunan zayıf işlemcili çok az ürün(örneğin the MSI X-Slim X610) daha hafif sayılır.

MacBook Pro 15 işlemci hızına göre değişen 3 versiyon ile geliyor (çift çekirdek, 2.4-2.66 GHz). Bu versiyonlar ayrıca sabit disk kapasitesi ve ekran kartı açısından da farklı. Dilerseniz kendi notebookunuzu Apple Online Store'dan tasarlayabilir ve istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Dilerseniz RAM'i 8GB DDR3'e, sabit diskini 512 GB'a kadar yükseltebilirsiniz ayrıca bizim en ilginç bulduğumuz şey olarak ekranını da değiştirebiliyorsunuz. Bu sayede fazladan 90€daha ödeyerek 1680 x 1050 çözünürlüğünde çalışan bir ekrana sahip olabilirsiniz. Ayrıca bir 45€ daha fazla ödeyerek yansıma yapmayan bir ekran sahibi olabilirsiniz(tahminimizce eski mat 17 inçlik ekranlar gibi hafif engebeli bir yüzeye sahip).

Bizim test modelimiz piyasaya sunulanların arasındaki en kuvvetli modeldi ki bu modelin 2.66 GHz saat hızında çalışan Core i7-620M çift çekirdekli işlemcisi, 4GB DDR3 RAM'i, 500 GB lık 5400 rpm hızında çalışan SATA sabit diski VE 1440 x 900 çözünürlükte çalışan LED ekranı var.

Kasa

Sağlam menteşeler, olağanüstü işçilik
Sağlam menteşeler, olağanüstü işçilik
Keskin ön kenar
Keskin ön kenar

Olağanüstü tekvücut yapısı MacBook Proların son jenerasyonunda da değişmemiş. Yarışılamayacak sağlamlık, işçilik ve sağlanan hissiyat sağolsun hala çok etkileyici. Pürüzsüz ve zamanın ötesi tasarımı bir sene sonra bile hala ikna edici. Eleştirebileceğimiz tek nokta ürünün ön tarafının keskin bir kenara sahip olması ki kucağınızda kullandıktan bir süre sonra kolunuzu rahatsız edebiliyor bu ayrıntı. Bu durumda Apple görüntüyü işlevselliğe tercih etmiş.

Bu modelde karşımıza ilk defa çıkan şey gümüş renkli Mag-Güvenli güç girişi  ki MacBook ve MacBook Air kullanıcıları zaten bu yenilikle çoktan tanışık sayılır. Alüminyum kasa için çok da uyumlu sayılan bu parça sayesinde kauçuk kaplı güç kablosunu artık direk ürünün arka tarafına bağlanıyor, böylece ayak altında dolaşmıyor. Core i7 işlemcinin yüksek güç tüketimi yüzünden bu sefer daha iri 85 Wattlık bir adaptör kullanıyor ancak bu bile tam yeterli sayılmıyor-bu konuya daha sonra değineceğiz.

MacBook Pro 15 biraz daha büyük bataryası yüzünden (73 Wh yerine 77.5 Wh) azıcık daha ağırlaşmış vaziyette ancak ekran boyutu ve performans seviyesi baz alındığı zaman hala sınıfının en hafif ve en ince notebooku sayılır.

Bağlantı noktaları

Malesef Apple MacBooklarda olduğu gibi fiziksel yuvalar konusunda biraz cimri davranmış. Bu 15 inçlik bu notebook için sadece 2 adet USB girişinin bulunması gerçekten utanç verici bir durum. VGA, HDMI, TV çıkışı ya da projektör gibi  harici cihazları ekran girişi yuvalar olmadığı zaman ancak pahalı adptörlerle bağlayabiliyorsunuz. Harici sabit diskler için hızlı eSATA bağlantıları kullanmak yerine Apple hala FireWire 800 arayüzüne güveniyor. Ayrıca bu yeni modelde USB 3.0 görmek isteyen kullanıcılar da hayal kırıklığına uğrayacaklar. Express kart okuyucu girişi ya da platform istasyonu olmadan yuva sayısını ve işlevselliğini arttırmak kolay değil. 

Yine de, Mac severler limitli sayıdaki bağlantı noktalarından çok da rahatsız olmayacaktır. Apple USB konusundaki acıyı Sihirli fare ve kablosuz klavye gibi cihazlala hafifletiyor. 

Önceki model ile bu model arasında küçük bir fark var sadece. Mini-ekran yuvası artık HDMI adaptörü ile ses çıkışını da destekliyor. Testimiz sırasında Apple mini-ekran yuvası DVI adaptörünü pasif DVI'den HDMI'ye adaptörü ile birleştirmeye çalıştık ama başarılı olamadık(ayarları sağlayabilmek için başka bir çıkış kaynağı bulamadık). Bu durum tahminimizce direk erkan-yuvasından HDMI adaptörüne bağlantı ile çalışıyor ve ses çıkışını destekliyor.

Apple MacBook Pro modellerindeki tüm bağlantı noktaları sol tarafta bulunuyor. Bu sağlak insanlar için oldukça pratik bir durum ancak bu yüzden tüm bu yuvalar birbiri ile dipdibe bulunuyor ve geniş hafıza çubukları ya da ekran-yuvası adaptörleri diğer Apple'ın kendi yuvalarını kapatıp kullanmaz hale getiriyor.

Mag Safe, Gigabit LAN, FireWire 800, Mini ekran-yuvası, 2x USB 2.0, SD kart yuvası, hat girişi & hat çıkışı( optik ve analog)line in & line out (optical & analogue), batarya durum LEDi
Mag Safe, Gigabit LAN, FireWire 800, Mini ekran-yuvası, 2x USB 2.0, SD kart yuvası, hat girişi & hat çıkışı( optik ve analog)line in & line out (optical & analogue), batarya durum LEDi

Bu lüks Apple notebookunun kablosuz bağlantı cihazları oldukça etkileyici. Apple Bluetooth 3.0 ve çifte bantlı 802.11 n WLAN (Havaalanı ekspresi deniyor) için Broadcom BCM943224PCIEBT yarım minikartıH kullanmış. Bu modüller bizim testlerimizde Trendnet TEW-633GR yönlendirici ile sorunsuz bir şekilde çalıştı.  Apple notebookun ön kısmında Mac uzaktan kumandası için tek yönlü kızıl-ötesi alıcı bulundurmuş.

Her zamanki gibi, önceden yüklenen yazılım Mac OS X'in son sürümü (şu an için 10.6.3) ve iLife 0 olmuş. Ancak Windows lisansı dahil edilmemiş ve isteyenler çifte  önyükleme programlarını kullanmalılar. 

Giriş cihazları

Klavye

Konforlu çakıltaşı tarzı klavye çok değiştirilmemiş ve şu anki Apple masaüstü klavyeleriyle aynı tasarıma sahip. Tuşlar tekvücut kasaya sıkı bir şekilde monte edilmişler, basınç noktaları başarılı ve tepki seviyeleri dengesiz değil. Tuşlara bastığınızda çok ses çıkmıyor, sadece ince enter tuşu harici. Ancak sadece Windows laptoplaı kullandıysanız alışmak biraz süre gerektiriyor.

Bize göre çakıl taşlı klavye tasarımı kullanım açısından oldukça konforlu, ve çok bastırmadan yazı yazmaya hemen başlayabiliyorsunuz.

Klavye arkaplan ışıklandırması kullanışlı bir özellik sayılır. Sensörlerle ayarlandığı üzere parlaklık seviyesi ambiyans ışık seviyesine göre kolayca değişiyor böylece kötü ışıklandırma koşullarında çalışmayı çok daha rahat kılıyor.

Touchpad

Camdan yapılmış geniş  touchpad ipeksi yumuşak yüzeyi sayesinde hala etkileyici. iPhone ve Sihirli Farede kullandığınız gibi iki parmağınızla gerçekleştirdiğiniz eylemsiz kaydırma özelliği bu touchpadde de mevcut. Bir kaç saniye sonra çok alışıyorsunuz ve bırakmak istemiyorsunuz. Bunun yanında üç ya da dört parmağınızla yapabildiğiniz el jestlerine duyarlı touchpad sayesinde döndürme, zoom yapma ve diğer OS özelliklerini kullanabiliyorsunuz- ancak şu an sadece Mac OS X'te geçerli bu özellik.

Daha önce de olduğu gibi touchpadin aşşağı kısmını fare tuşları olarak kullanabiliyorsunuz. Bu sistem gayet düzgün çalışıyor ve böylece touchpadi tek parmağınızla kullanabiliyorsunu. Mac kullanıcıları işlerini bu touchpad üstünden rahatça halledebilirler. .

Genel olarak camdan yapılmış bu trackpad hala dünya üzerindeki en iyi notebook touchpadi, artık eylemsiz kaydırma özelliği ile daha da iddialı.-Mac işletim sistemleri altında sadece tabii. 

Klavye
Klavye
Touchpad
Touchpad

Ekran

Bizim test ürünümüzün ekranı 1440 x 900 çözünürlüklü cilalı cam kaplamalıydı. 1440 x 900 çözünürlüğündeki bu ekrandan beklediğiniz DPI değerleri doğrultusunda bir ekrana ne kadar piksel sığdırabileceğiniz konusunda iyi bir fikir sahibi olabiliyorsunuz. Dilerseniz 1650 x 1080 yüksek çözünürlüklü ekranı da seçebilirsinizz ancak bu  karakterleri daha küçük görmenizle sonuçlanacaktır. Mat yüzey sadece bu yüksek çözünürlüklü ekranda bulunuyor.

Test modelimize geri dönelim. Ekranın modeli LTN154BT08, ve parlaklık değeri orta bölgesinde maksimum olarak 321 cd/m² . Siyah değeri ise yüksek maksimum parlaklığına göre başarılı sayılır: 0.42 cd/m², ki bu sayede kontrast oranı da 683:1 ile çok iyi seviyelerde çıkıyor (100 cd parlaklık seviyesinde 690:1). Ambiyans parlaklık sensörü otomatik olarak gereken yerde ekran parlaklığını ayarlıyor ancak cilalı yüzeyi yüzünden hafif durumlarda bile maksimum parlaklık seviyesine ihtiyaç duyuyorsunuz.

265
cd/m²
259
cd/m²
250
cd/m²
276
cd/m²
321
cd/m²
274
cd/m²
245
cd/m²
290
cd/m²
259
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 321 cd/m² (Nits) Ortalama: 271 cd/m²
Aydınlatma: 76 %
Batarya modunda parlaklık: 321 cd/m²
Kontrast: 683:1 (Siyah: 0.47 cd/m²)

Parlaklık dağılımı %76 çıkıyor ve bu ortalama bir değer sayılır ancak yine de bu durum çok parlak ekranlar için normal sayılır. Çıplak gözümüzle ekranda daha karanlık alanları gözlemleyemedik.

Açık alan kullanımı
Açık alan kullanımı

Cilalı yansıtıcı cam kaplamalı ekran yüzünden açık alan kullanımı oldukça sınırlandırılmış halde. MacBook Pro'nuzu sıkça açık alanda kullanmayı düşünüyorsanız yansıtmayan yüksek çözünürlüklü ekranı öneririz.

Gördüğünüz gibi bu TN ekranına göre bakış açıları sağlamlığı çok iyi sayılır. yan taraflardan görüntü yansımalardan dolayı etkilenecek gibi duruyor. Dikey açıdan bakıldığında ise birkaç sorun bekleyebilirsiniz ancak diğer TN ekranlarla karşılaştırdığınızda adından sözetmeye gerek bile kalmıyor. Yeni iPad ya da iyi masaüstü monitörlerinde gördüğünüz IPS ekranları bu sınıfa dahil edilmiyor daha üstün sınıftan sayılıyorlar.

Apple MacBook Pro 15 inch i7 2010-04'ün bakış açıları
Apple MacBook Pro 15 inch i7 2010-04'ün bakış açıları

1440 x 900 çözünürlüklü ekranın renk skalası 2009 MacBook Pro modellerine çsRGB renk çeşitlikleri açısından çok benziyor. 13 inçlik MacBook White ile karşılaştırıldığında renk skalası görülür biçimde daha geniş ancak   Dell XPS 16'nın RGB LED ekranı kadar geniş değil.

MacBook Pro 15 1440 2010 renk skalası
Renk skalası
MBP15 (transparan) sRGB'ye karşı
sRGB'ye karşı
MBP15 (transparent) AdobeRGB'ye karşı
AdobeRGB'ye karşı
MBP15 (transparent) MBP17 2009'ye karşı
MBP17 2009'ye karşı
MBP15 (transparent) HP Envy 15'ye karşı
Envy 15'ye karşı
MBP15 (transparent) MacBook White'a karşı
MB White'a karşı
Dell XPS 16 RGB LED (transparan) MBP 15'e karşı
XPS16 RGBLED vs'ye karşı

Performans

Bu en hızlı modelinde Apple  Intel Core i7-620M çift çekirdekli işlemci, ekran kartı olarak ortalama seviyeden 512 MB  hafızalı Nvidia GeForce GT 330M , sabit disk olarak da Seagate'den 5400 rpmde çalışan sessiz 500 GB lık bir sabit disk kullanmış.

işlemci-Z
işlemci-Z
Aygıt yöneticisi
Aygıt yöneticisi
ekran kartı-Z ağır tempoda
ekran kartı-Z ağır tempoda
ekran kartı-Z boşta
ekran kartı-Z boşta
ekran kartı-Z
ekran kartı-Z
işlemci-Z
işlemci-Z
işlemci-Z
işlemci-Z
işlemci-Z
işlemci-Z
işlemci-Z
işlemci-Z
HDTune (BootCamp bölümlemesi)
HDTune (BootCamp bölümlemesi)
Apple MacBook Pro 15 inç i7 2010-04 sistem bilgisi

İşlemci performansı

Yeni Core i7-620M  Arrandale çift çekirdekli notebook işlemcisi sınıfının en iyi üyesi. Turbo boost denen overclock fonksiyonu sayesinde 2.66 - 3.33 GHz arasında hızlara sahip oluyor. Çoklu işlem yapma işlevi sayesinde işlemci iki çekirdeği olmasına rağmen aynı anda birbirinden bağımsız 4 işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu durum 620M serisinin çok açık fark yaratan özelliklerinden biri ve bu farkı benchmarklarda etkili bir biçimde görebiliyorsunuz(wPrime, Cinebench gibi).

İşlemci performansını Windows 7 eşliğinde bir sıra benchmark ile ölçtük ve Futuremark yapay oyun benchmarkı ile başladık.

İşlemci 3DMark06 testinden çok iyi bir 3,148 puan aldı ve bu puanıyla MBP aynı işlemciye sahip Alienware M17 'nin hemen arkasında yer aldı. Bu puan seviyesi 4 çekirdekli  i7-720QM'ler ile aynı seviyede bulunuyor ve en hızlı çift çekirdekli Core 2 Duo T9900 (CyberSystem QX18 içindeki işlemci) işlemcisini açık ara 361 puan ile geçiyor. 

Daha yeni 3DMark Vantage testinin işlemci bölümünde çıkan sonuçlar Lenovo Thinkpad T410 ile neredeyse aynı çıktı. En hızlı sonuçlara sahip olan  i7-620M M17x'e ait çıkıyor ve bu versiyondan sadece %2 daha hızlı. Vantage testinde de 620M 4 çekirdekli notebook işlemcilerinin hemen yanında yer alıyor. Core 2 Duo T9900 bu testte %30luk bir farkla geride kalıyor.

Cinebench programları ise Maxon's Cinema 4D uygulamasıyla işlemcileri test ediyor.

64-Bit'lik tekli çekirdek Cinebench R10 testinin sonucuna göre MacBook Pro'nun işlemcisi 620M test ettiğimiz en iyi sonuçları elde etti hatta 4 çekirdekli  Core i7-920XM 'yi bile geçti. Turbo boost işlevi burada devreye giriyor ve işlemcinin hızını 3.33 GHz'e kadar çıkartıyor.

Çoklu çekirdek testinde MBP bir Core i7-620M için en iyi sonuçları elde ediyor ancak yine de 720QM dörtlü çekirdekli işlemciler'in gerisinde kalıyor. 

Cinebench R11.5, en son benchmark versiyonunda da 620M en hızlı çift çekirdekli işlemci ünvanını koruyor ancak bu sefer dört-çekirdekli i7 işlemcilerin çok gerisinde kalıyor(Touch X9613'deki Q9000'in az üstünde kalıyor ve 820QM 2.5 ile 3.4 puan kadar daha yüksek kalıyor).

wPrime 1024 testinde Apple Mac yine Core i7-620M işlemcisine sahip en hızlı notebook olup 720QM'nin%4-5 gerisinde kalıyor. t9600 Core 2 Duo işlemcili eski MacBook Pro ise 524'e 922 saniye ile adeta tur bindiriliyor.

SuperPi 32m testinde ise Core i7-620M mükemmeler tekil çekirdek işlemci performansı ile 5. sıraya oturuyor ve  XMG7.c'deki 820QM'nin hemen üstünde yer alıyor.

Özet geçmek gerekirse MacBook Pro 15'in Core i7-620M işlemcisi olağanüstü sonuçlar alıyor. Testlerin sonunda an itibariyle en iyi işlemciler olan 620M'ler ile aynı seviyede bulunuyor genelde ve tek çekirdeğin kullanıldığı benchmarklarda iyi bir performans sergiliyor. Çoğul işlemlerde dört çekirdekli i7 işlemciler hala çok öndeler.

Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4338 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9258 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3814 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3476
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7787
Cinebench R10 Shading 32Bit
3881
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
15.49 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.48 Points
Yardım

Mac OS X'te işlemci performansı

İşlemci benchmarklarını Mac işletim sistemi altında da gerçekleştirdil. 64 bitlik Cinebench R10 testinde alınan sonuç Windows 7'nin biraz daha aşağısındaydı. Open GL sonuçları ise daha iyiydi  ve 32-Bit'lik test versiyonundan çok çok daha iyi sonuçlar çıktı. Yeni Cinebench R11.5 benchmarkında ise yine benzer sonuçlar çıktı  ve GeekBench testinde daha iyi sonuçlar alındı Windows 7'ye kıyasla.Görüldüğü kadarıyla Mac OS X yeni işlemcilerin gücünü ortaya çıkartmak konusunda başarılı sayılır. Ancak daha hızlı şifreleme ve çözme işlemleri için AES yöntemleri daha desteklenmiyor.

OS X'te Cinebench R10
OS X'te Cinebench R10
OS X'te Cinebench R11.5
OS X'te Cinebench R11.5
OS X'te Geekbench 2.1.5
OS X'te Geekbench 2.1.5
Windows 7'de Geekbench 2.1.5
Windows 7'de Geekbench 2.1.5

Sabit disk performansı

Bu modelin sabit diski olan Seagate ST9500325ASG  5,400 rpm'lik sabit disklerin en hızlılarından biri, ve 500 GB ile oldukça geniş bir yer sağlıyor. Daha fazla güç dileyenler ise 7200 rpm lik bir sabit diskli bir sipariş verebilirler ancak böyle bir sabit disk daha fazla ses ve titreşim yayacaktır belirtelim. Ya da harici bir sabit disk de kullanabilirsiniz ki Apple'a bir yığın para bayılmaktansa kendinizin yeni bir harici sabit disk alması çok daha mantıklı olacaktır.

Seagate Momentus 5400.6 ST9500325ASG
Maksimum transfer hızı: 39.4 MB/s
Minimum transfer hızı: 78.8 MB/s
Ortlama transfer hızı: 63.4 MB/s
Erişim hızı: 18.5 ms
Yakma hızı: 77.6 MB/s

Sistem performansı

Windows altında sistem performansı beklediğimiz gibi güçlü işlemcisi ve orta seviye ekran kartı sayesinde yüksek çıktı. PCMark Vantage testinde notebook Lifebook S760 ve Asus G60J seviyesinde çok başarılı skorlar aldı. Eski C2D T960'lü MacBook Pro (2.8 GHz) ise bu yeni modeliden %37 daha yavaş kaldı.

MacBook Pro sadece SSD'li notebooklar tarafından alt edildi. Çok daha iyi bir uygulama performansı arıyorsanız SSD'ye geçmeniz tavsiye edilir. 

PCMark Vantage Result
6109 puan
Yardım
5.9
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
6.9
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.9
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
6.4
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.4
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.9

XBench 1.3'ü kullanarak sistem performansını Mac OS X altında ölçtük. Bu ücretsiz benchmark çok güvenilir olmasa da(kimi zaman çok yüksek ya da alçak sonuçlar verebiliyor) genel olarak belli bir ortalamayı belirtiyor bize. Sabit disk performansı hariç yeni MacBook Pro eski MBP'ler ve beyaz MacBook'tan çok daha üstün sonuçlar elde ediyor. Bu uygulama performansı artışını tabii ki de i7 işlemciye ve entegre hafıza denetimcisine ayrıca GT 330M'ye bağlayabiliriz.

XBench 1.3 comparison showing the older MacBooks (N.B. - carried out with older 10.6 versions!). Aside from the HDD test, the new MBP 15 is the clear victor.
XBench 1.3 comparison showing the older MacBooks (N.B. - carried out with older 10.6 versions!). Aside from the HDD test, the new MBP 15 is the clear victor.
DPC Latency testi Apple MacBook Pro 15 inch i7 2010-04
DPC Latency testi

Windows kullanıcılaı için DPC gecikmeleri açısından müjdemiz var. Testlerimizin sonucuna göre gecikmeler maksimum 900 mikrosaniye ve ortalama 200 microsaniye ile güvenli bölgede  kaldı. Boot Camp sürücülerinin eski versiyonları kötü uygulanan klavye yüzünden sorunlar yaşıyordu ancak Apple bu durumun çaresine bakmış gibi. 

Grafik performansı

500 MHz'lik Nvidia GeForce GT 330M MacBook Pro için diğer 330M'lere kıyasla açık bir dezavantaja sebebiyet vermişler ki bu ekran kartlarının çekirdekleri normalde 757 MHz hızında çalışıyorlar. Yapay grafik benchmarkında hızı düşürülmüş ekran kartları ile aynı sonuçlara ulaştık. Örneğin 3DMark Vantage testinde 300M ekran kartlı Sony Z11 ve CW2S1E gibi modellerle aynı skoru 575 MHz hızında çalışan GT330M ekran kartlı Samsung R580 %14 daha iyi bir skor elde etti. Yine de eski modellerle (MBP 17 gibi) karşılaştırtıldığında bu modellerin 9600M GT'si olduğunu düşünürseniz arada ki %27'lik fark çok abes kaçmayacaktır.

MacBook Pro'nun genel Vantage skoru yüksek sayılır ki ekran kartının normal GT 330 M ve hızı düşürülmüş modeller arasında kalmasını sağlayan şey güçlü i7 işlemcisi.

3DMark 06 testinde işlemcinin genel skora katkısı çok bariz ortaya çıkıyor çünkü MacBook Pro   GeForce GT 335M'li Alienware M11X'i  bile geride bırakıyor.

Notebookun OpenGL performansını Cinebench benchmarkları ile ölçtük.

Cinebench R11'de, Windows ve Mac OS X altında aynı sonuçlar alındı ve alınan sonuçlar GeForce GT 240M seviyesindeydi (örneğin Medion Touch X9613).

Cinebench R10 testinde Windows ve Mac OS X arasındaki fark ortaya çıkıyor( 5973 puan ile Mac skoru Windowsu neredeyse ikiye katladı). Sonuçlar Windows için bile çok iyi sayılır G73JH deki HD 5870 ile karşılaştırıldığında. Yine de OpenGL performansı çok kuvvetli bir şekilde sürücülere dayanıyor (Nvidia Quadro serisinin sürücüleri en iyi sonuçları veriyor) ve tam bir karşılaştırma kriteri sağlayamıyor.

3DMark 05 Standard
12481 puan
3DMark 06 Standard Score
6081 puan
3DMark Vantage P Result
2378 puan
Yardım

Oyun testlerimiz Windows 7 altında gerçekleştirildi ve yapay oyun benchmarkları ile benzerlik gösterdiler ve sonuçlara göre MacBokk Pro en son oyunları ortalama veya düşük detay seviyesinde rahatça çalıştırabilir.

Eski 9600M GT'li MacBook Pro ile aradaki fark yoğun grafiklere sahip Crysis oyununda rahatça gözlenebiliyor. Hızı düşürülmüş GT 330M 20.1 e 16.28 fps ile iyi bir performans artışı sağlıyor. Ancak oyun malesef sadece düşük ya da ortalama detay seviyesinde ve 1024 x 768 çözünürlükte oynanabilir sayılır. Diğer GT330M ekran kartlı notebooklar ile karşılaştırıldığında MBP çok altta kalıyor(en iyi sonuçları 720QM'li F11Z1E'de 26.8 fps ile elde ettik.)

Dirt 2'de, MacBook Pro ortalama detay seviyesinde ve XGA çözünürlüğünde kabul edilir seviyede tazeleme oranları yakaladı ve karşılaştırma açısından da Core i5-430M'ye ve hızı düşürülmüş HD 5650'ye sahip Sony Vaio EB1S1E 'nin hemen üstünde ve HD 4670'e sahip MSI GX623'ün hemen altında kaldı. 

Battlefied: Bad Company 2 gibi yüksek gereksinimli oyunlar ancak en düşük detay seviyesinde akıcı çalışabildiler. İşlemcinin bu durumlarda ekran kartı üzerindeki etkisini göz önündde bulundurursanız ürünümüzün daha zayıf işlemcili ama hızlı GT 330M'ye sahip notebooklardan daha iyi skor aldığını ancak Core i7 820GM  işlemcili ve aynı ekran kartına sahip 880M'li Lenovo W510M 'nin daha iyi bir skor aldığını belirtelim.

Kısaca MacBook Pro'yu 500 MHz'lik yavaş GeForce GT 330M'si ile bir oyun notebooku ilan edemeyiz. Yüksek gereksinimli oyunlar ancak en düşük detay seviyesinde çalışıyor.

düşük orta yüksek ultra
Doom 3 (2004) 204.4 203.1 180.6 140 fps
Crysis - GPU Benchmark (2007) 41 20.1 fps
Crysis - CPU Benchmark (2007) 42.8 18.42 fps
GTA IV - Grand Theft Auto (2008) 48.5 35.5 fps
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 62.6 43.4 28 fps
CoD Modern Warfare 2 (2009) 112 30 fps
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 52 27 fps

Video performansı

Apple'ın Quicktime'ı video çözmek için ekran kartının yardımına başvurabilir. Bizim testimizde Quicktime performansını VLC medya oynatıcısının performansıyla karşılaştırdır. c

Big Buck Bunny (H.264, 1080p) Quicktime'da yaklaşık %6-9 işlemci kullanımına ihtiyaç duyarken VLC'de bu durum %13-16 arasındaydı. I am Legend fragmanı (MP4, 1080p) Quicktime'da benzer sonuçlar verdi ancak VLC'de durum farklılaştı (%13-24).
VC1 (WMV) Quicktime tarafından desteklenmiyor, o yüzden VLC'yi kullanmak durumunda kaldık. (Elephant's Dream). Core i7 bu durumla kolayca başa çıktı ve işlemci kullanımı oranı %17-23 arasında kaldı.

Masaüstü HD videoları Mac OS X'te ekran kartı kullanımı Windows'taki kadar (DXVA ile) gelişmiş olmasa bile sorun yaratmadan çalıştılar.

Flash HD videoları modern notebookları için performans açısından daha büyük bir meydan okuma sayılır. En son sağlam Flash 10.0 yazılımı ile Ninja Assassin fragmanını (1920 x 798) yaklaşık %30-40 işlemci kullanımı ile tek bir kare atlamadan izleyebildik.  Flash 10.1 RC2 kullandığımızda daha düşük entegre Intel ekran kartıyla elde ettiğimiz sonuçlar işlemci kullanımını %27-40 arası gösterirken GT 330M işin içine girdiğinde bu değerler %27-34 arasına düşüyor.

GT 330M ile aynı anda 2 Flash videosunu aynı anda öyle ya da böyle akıcı izleyebildik, garip bir şekilde kare atlamalarına rastlamamıza rağmen. Yine de 2 HD videosu Intel HD ekran kartları için çok fazla geldi. Tahminimizce Flash 10.1 RC2 Mac OS X'te Intel HD ekran kartlarını daha desteklemiyor. Yine de işlemci kullanımı değerleri ikinci testte değişmedi.

H.264, Quicktime GT330M
H.264, Quicktime GT330M
VC1, VLC, işlemci
VC1, VLC, işlemci
MP4, Quicktime GT330M
MP4, Quicktime GT330M
Youtube, Flash 10.1, GT330M
Youtube, Flash 10.1, GT330M
Youtube, Flash 10.1, Intel HD
Youtube, Flash 10.1, Intel HD
2x 1080p Flash 10.1 GT330M
2x 1080p Flash 10.1 GT330M
Ya ekran kartı değişikliği modu ya da sadece GT 330M.
Ya ekran kartı değişikliği modu ya da sadece GT 330M.

Değiştirilebilen grafikler

Mac OS X'te Apple başka bir özellik öneriyor ki bilgisayar gerektiğinde otomatik olarak işlemciye bağlı Intel HD ekran kartı ile Nvidia GeForce GT 330M arasında kullanımı değiştirebiliyor. Teknoloji açısından konuşacak olursak Apple Windows tarafından kullanılan ve çok iyi etkiler sağlayan Optimus sistemini kullanmıyor bunun yerine entegre ekranın bağlı olduğu ekran kartını değiştirmeye izin veriyor (harici monitörlerde hep GT 330M kullanılıyor). Apple işletim sistemlerini de kontrol ettiği için Windows'te yaşanan çoklu değişim sorunları da ortadan kalkmış vaziyette. İşletim sistemi herhangi bir istek olduğu zaman otomatik olarak OpenGL, OpenCL, Quartz Composer, Core Animation ve Core Graphics arasında değişim yapabiliyor. Bu durumda GT330M Quicktime, iPhoto, Photoshop ve iMovieystem gibi programlar için aktif hale getiriliyor. Entegre GMA HD enerji tasaruflu moda geçirebilindiği için(optimus da bu durum mevcut değil) grafik ağırlıklı bir iş yaptığınızda enerji tasarufunda bulunmanız da olası.

Gerçek hayatta kullanıcı bu değişimin pek farkına varamaz ama GT 330M aktifleştirildiğinde notebook ağır işlemci kullanımı durumları harici 4 watt daha fazla enerji tüketiyor. Ürünü sadece Intel ekran kartını kullanmaya zorlamak bu Mac OS versiyonunda(10.6.3) mümkün değil ama GT 330M'yi kullanmaya zorlamak mümkün(değişimi kapatarak).

Optimus'a kıyasla Mac OS X altındaki GT 330M gerektiğinden daha fazla kullanılıyor.(örneğin iPhoto programında).

Emisyonlar

Sistem gürültüsü

MacBook Pro 15'in 2 adet fanı bir Apple notebooktan beklediğiniz gibi sessizce çalışıyor. Mac OS X altında genelde 2000 rpm ile dönüyorlar. Bu tarafımızdan 15 cm uzaktan 30.5 dB(A) ile sadece sessiz bir mırıltı olarak algılandı. 

İşlemci ağır tempo altındayken soğutma sistemi kademe kademe daha da hızlandı ama yine de çok hızlı olamadı. Mac OS altında 3500 rpm'den daha fazla bir ölçüme (ortalama 33 dB seviyesinde) ulaşamadık. Windows 7 altında 7 saatlik Furmark ve Prime95 stres testleri sonucunda kapasitelerinin en yükseği olan 6000 rpm e ulaştılar ve yaydıkları gürültü 47 dB seviyesini buldu. Normal oyunlar esnasında ise 38 dB ile çekilebilir bir seviyede kaldı.

5,400 rpm hızında dönen sabit disk herhangi bir veriye erişim komutu verilmemişken zaten çok da farkedilmeyen titreşimleri ile sessizce döndü. Ama eğer fanlar sessizken veri erişimi komutu verilirse sesli bir şekilde tıkırdamaya başladı ve kafaların park ettiği anları rahatça duyabiliyorsunuz.

Ücretsiz smcFanControl yazılımı bu yeni MacBooklarda da çalışıyor ve bu sayede fan hızını ayarlayabiliyorsunuz (kasıtlı olarak kasa sıcaklığını serin bir seviyede tutmak için örneğin).

Gürültü seviyesi 30.5 ile 47dB arasında değişti, ve genelde 2 fanın hızlanışını sakin bir mırıltı olarak tanımlayabiliriz.
Gürültü seviyesi 30.5 ile 47dB arasında değişti, ve genelde 2 fanın hızlanışını sakin bir mırıltı olarak tanımlayabiliriz.

Ses yüksekliği

Boşta
30.5 / 30.5 / 30.5 dB
Çalışırken
37 / 47 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Alüminyum kasa kimi durumlarda çok fazla ısınabiliyor çünkü fanlar çok sesssiz ve yavaş çalışıyorlar. Özellikle Mac OS X altında ağır tempo altındayken fanlar çok sessiz kalıyorlar ve kasaa bu durumda alt kısmından 48 dereceye kadar ısınabiliyor. Klavyenin hizasında 45 derece ile ölçülen maksimum sıcaklık bilek dinlendirme bölgesinde maksimum 32 derece olarak ölçüldü. Yine de belirtelim ki bu sıcaklıklara notebooku yumuşak yüzeylere koyarak elde ettik. Cam bir masa üstünde bırakıldığı zaman sıcaklık çok ağır tempo altında kalsa bile (Furmark ve Prime95) kabul edilir sıcaklık seviyelerinde dolaştı.

Normal kullanım sırasında ise sıcaklık seviyeleri Windows 7 ve Mac OS X için 33 ve 34 derece ile oldukça serin bir aralığı temsil etti ve ürünümüzde bu konuda eleştiride bulunamadık. 

Test ürünümüz testlerimiz sırasında asla engelleyici sıcaklıklara ulaşmadı. Belki sıcak bir yaz günü kucağınızda taşırken biraz sorun yaşayabilirsiniz ancak bu durumda şikayetleniyorsanız çok şey istiyorsunuz demektir. Yine de bazı iş arkadaşlarımız (dilerseniz MBP15'in harici incelemelerini okuyabilirsiniz) sıcaklığın artmasından şikayetçi olmuşlar. Bu problemler üretim değişkenliğinden kaynaklanıyo olabilir çünkü eski MacBook Pro'lar ısı macubu kötü uygulandığında çok sıcaklaşabiliyorlardı.

Maksimum yük
 41 °C42 °C31 °C 
 24 °C38 °C27 °C 
 30 °C27 °C26 °C 
Maksimum: 42 °C
Ortalama: 31.8 °C
40 °C42 °C43 °C
34 °C36 °C38 °C
29 °C31 °C31 °C
Maksimum: 43 °C
Ortalama: 36 °C
Güç kaynağı  39 °C | Oda sıcaklığı 20 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.8 °C / 89 F, compared to the average of 31 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 42 °C / 108 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43 °C / 109 F, compared to the average of 39 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.2 °C / 86 F, compared to the device average of 31 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30 °C / 86 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-1.1 °C / -2 F).

Stres testi

Soğutma sisteminin limitlerini test etmek için Windows 7 altında Furmark ve Prime95 programlarını aynı anda kullandık ki hem işlemci hem de ekran kartı %100 aktif olsunlar. 6 saat sonra CPUID donanım monitörü çok da telaşlanılmaması gereken değerler verdi (işleemci 80 derece, ekran kartı 75 derece). Gerçi kimi zaman dilimlerinde işlemci 97 dereceye ve ekran kartı da 94 dereceye kadar ısındılar (tahminimizce bu zaman dilimi fanın hızlanmasından hemen öncesini kapsıyor)3DMark 05 testini hemen bu stres testinden sonra uyguladık ve herhangi bir performans düşüşüne rastlamadık.

Yine de işlemci-Z ya da TMonitor'ü stres testi sırasında izlersek işlemcinin hızının düşürüldüğünü farkeiyoruz. İşlemci-Z 1200 MHz 'e kadar düşüşlerle sallantılı değerler verirken TMointor 1200 MHz seviyesinde sabit değerler gösterdi. Bu durum ilginç bir şekilde Furmark ve Prime95 aynı anda çalıştırılırken ortaya çıktı.  Eğer her test ayrı ayrı uygulanırsa Turbo Boost fonksiyonu dahil olmak üzere beklediğimiz işlemci frekansı ile karşılaştık ve bundan sonra yaptığımız Cinebench testinde de bir tıkanma yaşanmadı. Sadece Bad Company 2'nin ilk bölümünün başında hız bir ara 1200 MHz'e düştü ama geri kalan zaman diliminde 3.06 GHz'de sabit kaldı.

Çok ısınma meselesini bu duruma sadece 2 zorlayıcı uygulamayı aynı anda açtığımızda karşılaştığımıza göre gözardı edebiliriz ki bu programların çalıştırılması bittiğinde eski sıcaklığa varılması çok kısa bir süre aldı. Tahminlerimize göre hız düşürme işlemi adaptöre çok yüklenilmesini engellemek için kullanılıyor.

Stres testi sırasında donanım monitörü
Stres testi sırasında donanım monitörü
işlemci-Z işlemci hızının aniden 1200 MHz'e düşürüldüğünü gösteriyor (TMonitor sabit kaldı).
işlemci-Z işlemci hızının aniden 1200 MHz'e düşürüldüğünü gösteriyor (TMonitor sabit kaldı).
2 çekirdek de ağır tempo altında 1000 Mhz overclocking e gidiyor.
2 çekirdek de ağır tempo altında 1000 Mhz overclocking e gidiyor.
SuperPi (tekil çekirdek stresi) sırasında turbo modu devamlı aktif olmuyor ancak 3000 MHz civarında hız korunuyor.
SuperPi (tekil çekirdek stresi) sırasında turbo modu devamlı aktif olmuyor ancak 3000 MHz civarında hız korunuyor.
Mac OS X altında en sıcak bölge- tam işlemci kullanımı, tam fanlar daha hızlanmadan önce.
Mac OS X altında en sıcak bölge- tam işlemci kullanımı, tam fanlar daha hızlanmadan önce.

Hoparlörler

Apple ses sisteminde de küçük birkaç değişiklik yapmış. Klavyenin sağ tarafında artık küçük bir sağ hoparlör bulunuyor. Bu yüzden sağ tarafta küçük titremelere maruz kalabiliyorsunuz ancak çok daha kaliteli bir sese kavuşuyorsunuz. Bu yeni küçük sistemden mucizeler beklemek hata olur ancak internet radyosunu ya da iTunes'dan müzik dinlemek için ideal sayılır.

Beklentisi daha yüksek dinleyiciler için harici bir ses sitemini optik/analog ses çıkışına ya da HDMI adaptörü ile ses çıkışına bağlayarak kullanmalarını tavsiye ederiz.

Analog çıkış yuvası test sırasınca parazit yapmadan çalışmayı başardı. Analog giriş yuvası ise hala mikrofonlar için uyumlu değil. Bu yüzden normal kulaklıkl-mikrofon setleri sadece kulaklık olarak çalışıyorlar. Yine de Apple'ın entegre çokyönlü mikrofonu testimizde başarılı sonuçlar aldı ve sesli görüşmelerde(Skype örneğimn) sorun yaşamadık.

Batarya Ömrü

Kilitli batarya kullanıcı tarafından değiştirilemiyor
Kilitli batarya kullanıcı tarafından değiştirilemiyor

Yeni MacBook Pro 15'de değişikliğe gidilmiş başka bir parça ise artık 77.5 Wh kapasiteli daha kuvvetli lityum polimer batarya. Bir önceki 2.8 GHz Core 2 Duo ile karşılaştırıldığında batarya ömrü arasındaki benzerlikler göze çarpıyor. Yeni ürünün WLAN testi sırasında daha az dayanması daha yüksek gereksinimli test koşullarından olsa gerek (YouTube videolaro ve daha yüksek gereksinimli sitelerde gezdik). Çok az ışık kullanımı ile(teorik olarak maksimum batarya ömrü) yeni Intel GMA HD'li i7 ye sahip bu modelde daha yüksek bir batarya ömrüne şahit olduk. Aynı durum DVD batarya ömrü testinde de geçerli oldu.

Bataryadan bekleyebileceğiniz gerçekçi dayanma süresi ise laptopun ne tür işlerde kullanıldığına göre değişir . Mac işletim sisteminde batarya ömrünün 4-5 saat sürmesini gerçekçi olarak düşünebiliriz. Windows 7 altında ise maksimum batarya ömrünü 4 saat 45 dakika olarak ölçebildik (Battery Eater Readers test). GT 330M sürekli çalıştığı için ve optimizasyon olmadığı için Windows altında ancak 3-4 saat arası bir kullanıma dayanabileceğini düşünüyoruz ürünün.

Kolay değiştirilemeyen batarya 3 saat 25 dakika sonra ömrünü tüketti. Alt taraftan kendisine erişmek kolay olmasına rağmen üzerinden yazılana göre pil değişiminin ancak bir teknisyen tarafından gerçekleştirilmesi tavsiye ediliyor. 

Batarya ömrü Mac OS X 10.6.3 Windows 7
Boş (text dosyası okurken, minimum parlaklık) 11s 24dk 4s 55dk
DVD (maksimum parlaklık) 4s 19dk
WLAN sörfü (maksimum parlaklık) 4s 38dk
Ağır tempo 1s 17dk 1s 38dk
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
11h 24min
WLAN açıkken
4h 28min
DVD
6h 19min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 38min

Enerji tüketimi

Burada Mac OS X ve Windows 7 arasındaki başka bir fark ortaya çıkıyor. Mac işletim sistemi Windows 7'ye göre daha tasarruflu sayılır ki ekran kapalıyken minimum harcanan enerji miktarı 6.6 watt iken bu değer Windows 7'de 17.3 Watt oluyor. Hafif kullanım koşulları altında MBP 15 Atom netbookları ve CULV subnetbookları ile aynı tüketim seviyesinde bulunuyor -Mac OS X kullandığınız sürece tabii ki de. Windows altına iken ise güç tüketimi benzer bir donanım kurulumuna sahip Asus N82JV 'den azıcık daha fazla çıkıyor. Bu farkın sebebi Windows altında GT 330M'nin sürekli çalışması ama Mac OS X altında bazen sadece entegre Intel'in kullanılması. 

Ağır kullanım şartları altında enerji tüketimi daha denk bir hale geliyor. Mac OS X altında Cinebench R11 OpenGL ve Cinebench R10 CPU aynı anda çalıştırıldığında maksimum güç tüketimi olarak 68.1 Watt harcarken Windows altında Prime95 ve Furmark aynı anda çalışırken harcanan enerji 73.6 Watt'ı gösterdi. Ancak Battlefield: Bad Company 2 oyununu çalıştırırken Windows altındayken enerji tüketimi 75.5 Watt'ı buldu. Bu durum 620M ye ve orta sınıf ekran kartına sahip diğer ürünlerde de geçerli sayılır. 

Mac işletim sistemi ve notebook donanımı arasındaki uyumu enerji tüketim testinden de anlayabiliyoruz. 

Eski Tekvücut 15inçlik MacBook Pro ile kıyaslandığında enerji tüketimi hafif kullanım koşulunda daha geliştirilmiş. Ağır kullanım koşulları altında ise 2 netbook karşılaştırılabilir seviyede kalmış. Tabii yeni versiyonun performans açısından etkinliğini göz önünde bulundurmak lazım. 

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 0.4 Watt
Boştadarkmidlight 6.6 / 11.6 / 25 Watt
Çalışırken midlight 63 / 75.5 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

sonuç

15-inçlik MacBook Pro 'erken/orta 2010 versiyonu'nu özetlemek oldukça güç. Apple severler sadece yeni Core i5-i7 işlemci değil de ayrıca daha iyi bir ekran kartı ve eski kasanın değişmesini de bekliyorlardı. Yeniliklerden bihaber bu model bize şu soruyu sorduruyor: Gerçekten de yenilik ve gelişimlere ihtiyaç var mı? Hala (malesef) MacBook Pro ile yarışabilecek Windows notebookları ortada yok.

Bu güncelleştirmede daha çok dahili donanım sistemi elden geçirilmiş. Yeniliklerin yapıldığı alanlar işlemci, ekran kartı, ekran kartı değişimi, anakart, hoparlörler ve batarya olmuş. Touchpad de fantastik eylemsiz sürükleme sayesinde daha da iyileştirilmiş. Seçeneklerimiz arasında yüksek çözüürlüklü mat bir ekran ve 512 GB kapastileri bir SSD görmek bizi mutlu etti(gerçi size kendi SSD güncelleştirmenizi yapmanızı tercih ediyoruz). 

Eski MacBook Pro'dan kalan iyi özellikler hala duruyor - mükemmel kasa, küçük boyutu ve ağırlığı, süper giriş cihazları ve gürültüsüz sistemi. Performans konusunda da bariz bir artış var, gerçi Windows notebookları çok daha düşük fiyata bu konuda yarışabiliyorlar da. Yine de eski modelle karşılaştırınca MacBook Pro'nun sunduğu performans çok daha yüksek.

Kasa sıcaklığı her zaman MacBooklarda tartışılan bir durum olmuştur. Tahminimizce bizim  Apple test ürünümüzün iyi işçiliğinden kaynaklı olsa gerek ki çok telaşlandırıcı sıcaklıklara ulaşmadık. Sadeec Mac OS X altında ve ağır tempo koşullarında notebookun alt kısmı gerçekten de ısındı(fanlarınsürekli çalışmasına rağmen).

Gerçekten eleştirdiğimiz yönleri ise yansıtıcı ekran(açık alan kullanımını zorlaştırıyor), ön tarafın keskin olması(kucağınızdayken kolunuzu kesebilirsiniz) ve bataryanın kullanıcı tarafından değiştirilemiyor olması. işlemcinin ağır tempo altında tıkanıp hızından kısması da bahsedilmeye değer.

Ama tabii ki de ürünün en büyük sorunu etiket fiyatının pahalı olması ve sadece 12 aylık garanti ile gelmesi ki bu garantiyi 3 seneye çıkarmak çok pahalı(telefon servisi dahil). Benzer donanıma sahip Windows notebookları bariz bir şekilde çok daha ucuczlar. Ama işçilik ve tasarım açısından kendisiyle yarışacak bir ürün olmadığı için MacBook Pro'nun fiyatı bir süre daha böyle kalacak gibi.

Please share our article, every link counts!
İncelemede: Apple MacBook Pro 15 inch i7 2010-04
İncelemede: Apple MacBook Pro 15 inch i7 2010-04

Notebook özellikleri

Apple MacBook Pro 15 inch 2010-04 i7 (MacBook Pro 15 inch Seri)
İşlemci
Intel Core i7-620M 2 x 2.7 - 3.3 GHz, Arrandale
Grafik kartı
NVIDIA GeForce GT 330M - 512 MB, Çekirdek: 500 MHz, Bellek: 790 MHz, DDR3, 196.21
Bellek
4096 MB 
, DDR3
Görüntü
15.40 inç 16:10, 1440 x 900 pixel, parlak: evet
Anakart
Intel HM55 Express Chipset
Harddisk
Seagate Momentus 5400.6 ST9500325ASG, 500 GB 
, 5400 rpm, şok sensörlü
Ses kartı
Cirrus Logic CS4206A
Bağlantılar
2 USB 2.0, 1 Firewire, 1 DisplayPort, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: analog/optik ses çıkışı ve girişi (mikrofon yok!), Kart okuyucular: SD kart okuyucu
Network
Broadcom NetXtreme BCM5764M PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Broadcom 802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 3.0
Optik okuyucu
Matshita DVD-R UJ-898
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 24.1 x 364 x 249
Batarya
78 Wh Lithium-Polymer
İşletim sistemi
Apple Mac OS X 10.6 Snow Leopard
Camera
Webcam: iSight
Ek özellikler
iLife, 12 Ay Garanti
Ağırlık
2.513 kg, Güç kaynağı: 474 g
Fiyat
2149 Euro
Bağlantılar

 

Nisan 2010 çıkışlı yeni Apple MacBook Pro 15 ...
Nisan 2010 çıkışlı yeni Apple MacBook Pro 15 ...
ön tarafya durum LEDleri ve Mac uzaktan kumandası(opsiyonel) için kızılötesi sensörü var.
ön tarafya durum LEDleri ve Mac uzaktan kumandası(opsiyonel) için kızılötesi sensörü var.
Arka taraf geniş batarya tarafından kaplanmış.
Arka taraf geniş batarya tarafından kaplanmış.
Hafıza modülleri kullanıcı tarafından değiştirilebilir ve kasanın alt kısmındaki panelin hemen altında bulunuyorlar.
Hafıza modülleri kullanıcı tarafından değiştirilebilir ve kasanın alt kısmındaki panelin hemen altında bulunuyorlar.
Ekranın camdan kaplaması güzel gözüküyor ancak çok yansıtıcı.
Ekranın camdan kaplaması güzel gözüküyor ancak çok yansıtıcı.
Bu durum açık alan kullanımını zorlaştırıyor. Ama kapalı alanda ekran çok etkileyici.
Bu durum açık alan kullanımını zorlaştırıyor. Ama kapalı alanda ekran çok etkileyici.
Klavye standaty Apple klavyesi.
Klavye standaty Apple klavyesi.
Tuşların boyutları iyi, basınç noktaları düzgün ve yerlerinde sabit duruyorlar.
Tuşların boyutları iyi, basınç noktaları düzgün ve yerlerinde sabit duruyorlar.
Klavyenin arkaplan ışıklandırması sayesinde karanlıkta yazı yazmak çok kolay.
Klavyenin arkaplan ışıklandırması sayesinde karanlıkta yazı yazmak çok kolay.
Yeni Core i7 aynı anda dört işlemi gerçekleştirebiliyor ve eski Core 2 Duo'dan bariz bir şekilde daha hızlı.
Yeni Core i7 aynı anda dört işlemi gerçekleştirebiliyor ve eski Core 2 Duo'dan bariz bir şekilde daha hızlı.
Malesef GeForce GT 330M'nin biraz hızı düşürülmüş ama  Mac OS X'te otomatik ekran kartı değişimine sahip oluyorsunuz.
Malesef GeForce GT 330M'nin biraz hızı düşürülmüş ama Mac OS X'te otomatik ekran kartı değişimine sahip oluyorsunuz.
Apple'dan beklediğimiz gibi her iki fan da çoğu durumda çok sessiz çalışıyor.
Apple'dan beklediğimiz gibi her iki fan da çoğu durumda çok sessiz çalışıyor.
Ancak taban kısmı biraz fazla ısınabiliyor.
Ancak taban kısmı biraz fazla ısınabiliyor.
Güncelleştirilmiş hoparlör sistemini küçük olmalarına rağmen beğendik.
Güncelleştirilmiş hoparlör sistemini küçük olmalarına rağmen beğendik.
Batarya ömrü de iyi sayılır ancak batarya kasaya sabitlenmiş vaziyette.
Batarya ömrü de iyi sayılır ancak batarya kasaya sabitlenmiş vaziyette.
Sol taraft batary şarj durumunu gösteren kullanışlı bir LED var.
Sol taraft batary şarj durumunu gösteren kullanışlı bir LED var.
Sağ tarafta Kensington kilidi ve DVD sürücü var.
Sağ tarafta Kensington kilidi ve DVD sürücü var.
Hepsi sol tarafta toplanmışlar
Hepsi sol tarafta toplanmışlar
...aynı tekvücut kasada geliyor...
...aynı tekvücut kasada geliyor...
...ve hala tek parça alüminyumdan yapılma.
...ve hala tek parça alüminyumdan yapılma.
Basit tasarımı ...
Basit tasarımı ...
...sağlam iskeleti ve...
...sağlam iskeleti ve...
...kaliteli malzemesiyle ikna edici.
...kaliteli malzemesiyle ikna edici.
2.5 kilo ile 15 inçte ve bu performansa sahip en hafif notebook.
2.5 kilo ile 15 inçte ve bu performansa sahip en hafif notebook.
Ürünün görünüşü çok iddialı.
Ürünün görünüşü çok iddialı.
Tek eleştirimiz sivri ön kenarları olması.
Tek eleştirimiz sivri ön kenarları olması.
Kapak ta olağanüstü sağlam.
Kapak ta olağanüstü sağlam.
Mat versiyonda ekranın kenarlarının siyah kaplaması alüminyum kaplamadan daha çekici.
Mat versiyonda ekranın kenarlarının siyah kaplaması alüminyum kaplamadan daha çekici.
Parlaya Apple logosu olmayan bir MacBook Pro düşünemiyoruz.
Parlaya Apple logosu olmayan bir MacBook Pro düşünemiyoruz.
Kapağın menteşeleri hatasız çalışıyor ve güzel bir açılya kadar açılabiliyor.
Kapağın menteşeleri hatasız çalışıyor ve güzel bir açılya kadar açılabiliyor.
Apple bir DVD yazıcı bulundurmuş ama hala Blu-Ray sürücüsü yok.
Apple bir DVD yazıcı bulundurmuş ama hala Blu-Ray sürücüsü yok.
Standart sabit disk 5400 rpm ile dönüyor, hızlı ve sessiz.
Standart sabit disk 5400 rpm ile dönüyor, hızlı ve sessiz.
Yuvalar tüm MacBooklarda az sayıda.
Yuvalar tüm MacBooklarda az sayıda.
Pahalı etiket fiyatı en büyük dezavantaj- her şeyin bir bedeli var
Pahalı etiket fiyatı en büyük dezavantaj- her şeyin bir bedeli var

Benzer notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Toshiba Qosmio F60 Notebook
GeForce GT 330M, Core i3 330M

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Toshiba Satellite A660-151 Notebook
GeForce GT 330M, Core i3 330M, 16.00", 2.61 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

İnceleme: Apple MacBook Pro 16 2019 Laptop, tatmin edici
Radeon Pro 5500M, Coffee Lake i9-9880H, 16.00", 2 kg
İnceleme: Apple MacBook Pro 15 2018 (2.9 GHz i9, Vega 20)
Radeon Pro Vega 20, Coffee Lake i9-8950HK, 15.60", 1.83 kg

Linkler

Fiyat karşılaştırması

Apple MacBook Pro 15 inç i7 2010-04 on Ciao

Artılar

+mükemmel işçilik
+mükemmel sağlamlık ve genel his
+Camdan touchpad ve parmakla kaydırma fonksiyonu (Mac OS X'de)
+zamanın ötesinde tasarım
+Sınıfına göre hafif olması
 

Eksiler

-Yüksek fiyatı
-sayılı yuva bağlantısı
-sadece bir senelik garanti
-sabit batarya

Kısaca

Neyi sevdik

Mükemmel oluşturulmuş tekvücut kasa hala bir başyapıt.

Ne eksikti

Daha düşük bir fiyat - 2,150 € SSD'li bir model ve sadece bir senelik garanti için biraz pişkin bir fiyat. Ayrıca tüm MacBookların eksikliği- daha fazla yuva !

Neye şaşırdık

Hala malzeme kalitesi açısından rakipsiz. Ayrıca eylemsiz sürüklemenin ne kadar pratik olduğu.

Rakipleri

HP Envy 15 - daha güçlü, benzer tasarım, daha kalitesiz malzeme ve daha sesli fan.

Sony Vaio VPC-Z11X serisi - daha küçük, daha hafif, aynı donanıma sahip ve daha ucuz.

Ve tabii ki de mantık çerçevesinde fiyatlandırılmış yeni Core işlemcili ve GT 330M ekran kartlı Windows notebookları,  Samsung R780 gibi.

Rating

Apple MacBook Pro 15 inch 2010-04 i7 - 12/04/2010 v2(old)
Klaus Hinum

İşcilik
98%
Klavye
90%
Mouse
99%
Bağlanılabilirlik
64%
Ağırlık
81%
Batarya
89%
Görüntü
79%
Oyun performansı
75%
Uygulama performansı
89%
Isınma
84%
Ses
94%
İzlenim
90%
Ortalama
86%
86%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Apple MacBook Pro 15-inch i7 2010-04 Notebook
Klaus Hinum (Update: 2013-06- 6)