Notebookcheck

Kısa inceleme: Asus Eee PC 900 Subnotebook

Eee büyüyor.

 Daha büyük ekran, daha fazla disk alanı ve işletim sistemi, kendini Eee 4G den öne çıkaran özellikler. Dahası Eee 900 daha mobil bir kasa ile geliyor. Bu yazımızda Asus Eee Pc'nin nasıl gelişip, klasik bir subnotebook halini aldığını göreceksiniz.

Asus Eee PC 900

Kasa

İlk bakışta Eee PC 900 kasasının değiştiğini söylemek oldukta güç. Ölçümlere bakıldığında kasanın biraz derinlik kazandığını söylemek mümkün ( 22.5 x 16.4 x 2.15~3.5 cm Eee PC 4G iken bu rakamlar Eee PC 900 için 22.5 x 17.0 x 2.00~2.38 cm olarak değişmiş.). Ağırlığında da yine ufak bir değişim söz konusu.  Yeni model 0.99 Kg ağırlığında iken 7" 4G modelinde bu 0.92 Kg idi.

Yeni ekran, öne çıkan en önemli yenilik. Eee PC 900, 8.9 inçlik ekranı ve 1024x600 lük çözünürlüğü ile tam ekran video ve ofis uygulamalarında okuma kolaylığını beraberinde getirmekte. Eee 4G'nin 7" erkanı ve 800x480 piksel çözünürlüğü ile karşılaştırıldığında bunun en önemli yenilik olduğu bile söylenebilir.

Parçaların yerleştirilme düzeninin pek değiştiği söylenemez. Aynı zamanda bataryayı da barındıran ekran menteşesi dizaynı hemen hemen aynı kalmış. Çok farkedilsede Eee 900 kasasında ufak değişiklikler bulmak mümkün. Dikkate değer bir nokta ise siyah kasanında yanında daha elegant duran beyaz  (inci beyazı) bir model de mevcut.

İlginç bir not: laptopmag.com daki dostlarımız, siyah ve beyaz versiyonlardaki farkın klavyeleri olduğunu buldu. Sİyah Eee PC de tuşlar aradaki daha geniş boşluklardan ötürü beyaz versiyonundakine göre daha küçük.

Yeni model ayrıca ikna edici bir işcilik ve kasa sağlamlığına sahip. Kardeşi 4G gibi Eee PC 900 de, günlük kullanımda iyi bir sağlamlık gösteren iyi düşünülmüş bir kasaya sahip. Bu ayrıca ekranı yerinde tutan menteşeler içinde geçerli.
Asus, buna rağmen halen yolculuk esnasında ekranı koruyan kilit sistemine pek önem veriyormuş gibi gözükmüyor. Önceden olduğu gibi kullanıcılar, cihazı ekran ve klavyeye zarar verebilecek  kalem gibi çizici aletlerle beraber taşımamaları konusunda uyarılıyorlar.

Bağlantı Noktaları

Küçük boyutuna rağmen sunmuş olduğu bağlantı noktalarıyla Eee PC 900 oldukça etkileyici. 7" versiyonunda olduğu gibi 3 USB bağlantı noktası mevcut. Bunlardan ikisi sağ ve diğeri sol tarafta. Sol taraf ayrıca 3.5mm stereo mikrofon ve kulaklık girişi barındırmakta. Arka kısımda bir LAN girişi mevcut. Modem girişi bulunmamakta.

The Eee 900 also includes in its repertoire a VGA jack on the right hand side which allows the connection of external monitor or projector.
On this side you will also find a Cardreader (SD/MMC) and a Kensington Lock to prevent the sudden unwanted disappearance of this tiny companion.

Eee 900 repertuvarında ayrıca birde VGA bağlantısı bulunduruyor. Sağ tarafta bulunan bağlantı sayesinde harici bir monitör veya projektör kullanmak mümkün.
Sağ tarafta ayrıca bir kart okuyucu (SD/MMC) ve Kensignton kilidi bulunmakta.

Ön tarafta bağlantı noktası bulunmamakta
Ön tarafta bağlantı noktası bulunmamakta
Sol taraf: LAN, USB, Ses çıkışı
Sol taraf: LAN, USB, Ses çıkışı
Arka: Güç girişi, Ağ bağlantısı
Arka: Güç girişi, Ağ bağlantısı
Sağ taraf: Kart okuyucu, 2x USB, VGA, Kensington
Sağ taraf: Kart okuyucu, 2x USB, VGA, Kensington

Bağlantı olanaklarından bahsetmek gerekirse, Asus Eee PC 900 Atheros'dan ethernet modülü (10/100 Mbps) ve Wireless Lan Modülü ( yine Atheros'dan) ile beraber gelmekte. ve 802.11b/g standartlarını desteklemekte.

Dahili 1.3 megapixel web kamerası ile Asus Eee 900 video telefon ve konferanslar içinde kullanılşı. Video kalitesi kabul edilebilir olsada, kamera tarafından çekilen fotoğraflar farkedilir derecede bulanık.

Giriş Cihazları

Bundan birkaç yıl önce bilgisayarların küçültülmesindeki sorunlar donanımlardı. Bu sorun artık günümüzde monitör ve klavyenin ergonomisindeki limit olarak karşımıza çıkmakta. Belirttiğimiz gibi monitör her ne kadar büyümüş olsada klavye malesef aynı boyutta kalmış.

Düşük boyutlarda olmasından ötürü asıl nokta, 10 parmak yazı yazmaya yeterli oluşu. Başlarda alışmak zor olabileceği için yazı yazarken hata yapmak mümkün.Özellikle enter tuşu ve ok tuşlarının arasına sıkışmış sağ shift tuşuna alışmak zaman alabilir.

Fonksiyon tuşlarının sık kullanımı parmak becerisi gerektiren bir iş. Escape, Delete ve Insert tuşları yerden kazanılmak için iyice küçültülmüş. Sesli harf tuşlarıda bu küçülmeden nasibini almış ve diğer tuşlara oranla küçültülmüş.
Edinilen son haberlere göre Asus daha kullanıcı dostu bir klavye ile yeni modeller sunmayı (Eee PC 904, 905) planlıyorç Teknik özellikler olarak bu modellerin Eee 900 ve Atom işlemciye sahip Eee 901 ile benzeşmesi bekleniyor. Boyut artışından ötürü kasa yapısının biraz değişmesi beklenmekte.

Makinanın touchpad'inde de değişiklikler olmuş. Eee 4G'nin sadece 45mm x 31 mm ebatlarındaki touchpadi yerini yeni, daha büyük ve multimedia fonksiyonlarına sahip bir touchpade bırakmış. Daha büyük boyutu ile kullanım kolaylığıda artmış.

Apple'ın iPhone'u piyasaya sürüşünden sonra multitouch özelliği herkesin dilinde. Bu terim, yüzeye hafif sert bir dokunuşla aynı anda birden çok işlemin gerçekleştirilebilmesi anlamına geliyor. Bu sayede birçok ekstra özellik aynı anda erişilebilir. Bir iki parmak hareketi ile videolar arası geçiş yapabilirsiniz. Böyle bir özellik elbetteki ekstra touchpad alanını gereksiz kılıyor. 
Multitouch teknolojisi özellikle fotolarla uğraşırken oldukça kullanışlı. Fotoğraflar sadece iki parmak kullanarak düzenlenebilir, zıt yönde hareket eden parmaklar ile yakınlaştırma yapılabilir (tersi hareket uzaklaştırma yapacaktır).
Daha büyük ekranla beraber multitouch fonksiyonu da Eee 900'ün en göz doldurucu özellikerinden biri.

Asus Eee PC 900 Touchpad
Touchpad
Asus Eee PC 900 Klavye
Klavye

Görüntü

Yeni 8.9 inç ekranı ile Asus Eee 900, subnotebook ve diğer üreticilerin 12 inçten küçük ultra mobil cihazlarına yaklaşmış oluyor. Aslında 1024x600 çözünürlüğe sahip 8.9" ekran kullanıcı için görüntü ve kullanılabilirlik bakımından bir kazanç. 4G modelindeki 800x480 piksellik çözünürlükte birşey bulabilmek için sık sık sayfayı kaydırmak gerekiyordu. Yeni panel ise Windows XP çalıştırmak için yeterli görselliği sağlamakta.

Farklı siteleri inceledikten sonra şu belli oluyorki 1024 piksellik bir genişlik kullanış açısından gayet iyi. Sadece yükseklik bir sorun oluşturmakta. 600 piksellik yükseklik sitelerin büyük bir bölümünün görülmesini engellemekte. Multitouch touchpad ile bu işlem hızla halledilip, üstesinden gelinilebilir.

 

73
cd/m²
84
cd/m²
80.6
cd/m²
79.6
cd/m²
99.3
cd/m²
92.8
cd/m²
89.8
cd/m²
95.7
cd/m²
99
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 99.3 cd/m² Ortalama: 88.2 cd/m²
Aydınlatma: 74 %
Kontrast: 621:1 (Siyah: 0.16 cd/m²)

Yeni 8.9" monitör ile Asus Eee 4G modelinde eksikliği hissedilen düşük ekran parlaklığının giderilmesi ümit ediliyordu. çıplak gözle bakıldığında da farkedileceği gibi malesef  herhangi bir iyileştirme söz konusu değil.  Önceki 7" lik ekran gibi 8.9 inçlik panelde de maksimum parlaklık 99.3 cd/m². Köşelerde ise bu oran 73.0 cd/m² ye kadar düşmekte. Bu ortalama parlaklık oranı olan 73.5% nin altında bir oran.

Subjektif olarak bakmak gerekirse, iç mekanlarda ve orta ışıklı bir ortamda parlaklık tatmin edici. Ama ürün dışarı çıkarılır çıkarılmaz, güneş ışığı altında görüntü oldukça zor görülmekte. Prensip olarak bile bu yeterli bir görüntü kalitesi değil (renklerde oldukça solgun) ve oldukça yüksek 620:1 kontrast oranıda bunu düzeltmeye yeterli değil. Asus yine oldukça mobil bir cihazı yolda kullanılabilir kılma şansını kaçırdı.

Diğer subnotebooklarla karşılaştırıldında görüş açısı ortalama bir puan almakta.  Yatay testlerde gayet iyi sonuç çıkaran ekran, dikey teslerde aynı sonucu verememekte.

Asus Eee PC 900 - farklı bakış açıları ile görüntü
Asus Eee PC 900 - farklı bakış açıları ile görüntü
Asus Eee PC 900 - farklı bakış açıları ile görüntü
Asus Eee PC 900 - farklı bakış açıları ile görüntü
Asus Eee PC 900 - farklı bakış açıları ile görüntü
Asus Eee PC 900 - farklı bakış açıları ile görüntü
Asus Eee PC 900 - farklı bakış açıları ile görüntü
Asus Eee PC 900 - farklı bakış açıları ile görüntü

Performans

 

Şu günlerdeki Intel Atom CPU hakkındaki abartılı haberlere rağmen, Asus Eee 900 standart konfigrasyonunda Intel Celeron M CPU ve Intel GMA 900 Grafik çip seti ile gelmekte.

Atom CPU, özellikle minyatür cihazlar için geliştirilmiş olup Eee 901 gibi gelecek modellerde kullanılacak.

Aslında Asus Eee PC 900'ü düşük fiyat segmentinde tutan sunulan performans. Asus Eee PC 900 kendisinden bir önceki modelden yaklaşık 100 Euro daha fazla fiyatla, 399 Eurodan satışa sunulmakta. Bu fiyat ise bu boyutlardaki bir cihaz için oldukça nadir bulunan bir fiyat. Öyleki Eee PC'nin tanıtımından bu yana gün geçmiyorki başka bir üreticinin Eee rakip olarak yeni bir ürün çıkardığını duyuyoruz. Eğer gelecek Eee modellerinin fiyatı artacak olursa, Asusu bu segmentten zevkle atacak rakipler olacaktır.

900 MHz hız ve 512 KB L2 Cache kapasitesine sahip Intel Celeron M 353 CPU , Internet, Mail ve Ofis gibi uygulamalar işlemciyi kullanırken bile Microsoft Windows XP için yeterli performansı verebilmekte. Asus Eee 4G/701 (630 MHz) de olduğu gibi Celeron CPU 900 MHz tam hızda çalışmakta.

Bunlardan daha önemli olan ise 1024 MB (DDR2 PC3200) kapasiteye sahip sistem belleği.4G modelinden daha çok olduğu aşikar ve bu sayede teorik Windows XP ve ofis uygulamarını rahatca çalıştırabilmekte.
Normalde ise kullanıcı uygulamaları kullanmaya başlamadan önce biraz beklemek zorunda.Star Office programını kullanmaya başlamak için bile en az 15 saniye geçmesi gerekiyor. Eğer çok sık kullanılan programlar hızlı başlatma listesine eklenirse bu süre kısalacaktır.Ama sadece 1 GB Ram ile çok fazla program eklememek gerekli. Windows Xp ile bu kapasiteyi bir kerede kullanmak o kadarda zor değil

Farklı benchmark sonuçları diğer kompakt notebooklarla kıyaslanıldığında, Asus Eee 900 oldukça geride kalmakta. Kullanım amacı açısından bu değerler pek bir şey ifade etmese gerek. Kısa bekleme süreleri dışında, kelime işleme, müzik ve internet uygulamarı sorunsuzca çalışmakta. .

Sistem bilgisi CPU
Sistem bilgisi CPU
Sistem bilgisi CPU
Sistem bilgisi CPU
Sistem bilgisi CPU
Sistem bilgisi GPU
Sistem bilgisi HDD
Sistem Bilgisi: Asus Eee PC 900

Herhangi bir notebookun en önemli bileşenlerinden biride dahili depolama kapasitesidir. Eee 900 Windows versiyonunda 12GB lik bir kapasiteyi 4GB ve 8GB lik SSD kart ile sağlamakta. Linux versiyonunda ise toplamda 20GB lik alan 4 GB + 16 GB lik SSD kart ile sağlanmakta.

HDTune benchmark testine göre 4GB SSD saniyede 39.1 MBlik bir transfer oranına erişti. Bu geleneksel hard disklerin altında bir oran. Yinede SSD hızlı erişim süresi ile puan toplamakta. Depolama alanı gelecek modellerde arttırabilir gibi gözüküyor.  Bellek kartları gittikçe daha ucuzladığı için, depolama alanını arttırırken büyük bir fiyat farkının ortaya çıkması beklenmiyor.

 

3DMark 03 Standard
289 puan
Yardım
Cinebench R10
 AyarlarDeğer
 Shading 32Bit149 Points
 Rendering Single 32Bit423 Points
4 GB + 8 GB SSD
Maksimum transfer hızı: 5.2 MB/s
Minimum transfer hızı: 39.1 MB/s
Ortlama transfer hızı: 35 MB/s
Erişim hızı: 0.5 ms
Yakma hızı: 30.5 MB/s
İşlemci kullanımı: 9.6 %

Emisyon

Sistem Sesi

Açılıştaki derin sessizlikten yaklaşık beş dakika kadar sonra sistem fanı sistem çaıştığı müddetçe çalışmakta. Fan hızını ayarlamak için herhangi bir ayar ise mevcut değil. Yine de sistem soğutucusu tarafından çıkan ses çok az, teknik olarak 30 db(A)'nın altında. Ama yüksek frekansından ötürü kötü bir etki yaratmakta. Bir sineğin vızıltısı ile karşılaştırıldığında, cihazın çıkarmış olduğu sesin hassas kulaklar için bir sorun oluşturabileceği söylenebilir. 

Sıcaklık

Çok uzun süreli yoğun kullanımdan sonra bile kaydedilen en yüksek sıcaklık yeşil seviyelerde kalıyor. Hem üst hem alt kısımda 40 derecenin altına kadar ısınmakta. En çok ısınan tek nokta ise 50 dereceye kadar ulaşan şarj ünitesi.

Maksimum yük
 38.4 °C38.6 °C38.9 °C 
 38.8 °C39.6 °C39.9 °C 
 36.3 °C37.7 °C36 °C 
Maksimum: 39.9 °C
Ortalama: 38.2 °C
36.2 °C38.4 °C39.1 °C
36.5 °C36.6 °C39.8 °C
37.5 °C36.9 °C36.6 °C
Maksimum: 39.8 °C
Ortalama: 37.5 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.2 °C / 101 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.9 °C / 104 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.7 °C / 99.9 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-8.4 °C / -15.2 F).

Hoparlörler

Asus Eee 4G de küçük 800 piksellik ekranın önünde hoparlörler için yeterince yer bulunuyordu. Eee 900 de ise, 8.9" lik geniş ekran için bundan vazgeçilmiş. Bunun yerine hoparlörler alt tarafa yerleştirilmiş. Eee 900'ün kasa sistemine bakıldığında hoparlörlerin yeterli sesi verdiği söylenebilir. Bass konusunda gayet başarısız olduğu kesin olsada, dahili hoparlörlerin orta seviyeli seslerde başarılı olduğu söylenebilir.

Batarya Ömrü

32.56 Wh Li-Ion bataryası ile (4400 mAh, 7.4V) Asuss Eee Pc 900, donanımına yeterli gücü sağlıyor. BatteryEater okuyucu testine göre,  maksimum güç tasarrufu modunda ( WLan deaktif, minimum parlaklık, enerji tasarrufu modu) cihazın maksimum 230 dakikalık bir çalışma süresi olduğu ortaya çıkıyor. Yüksek performans modunda ise BatteryEater'in klasik testi sonucu 120 dakikaliık bir kullanım süresi ortaya çıkmakta. Batarya ömrüne bakarak, bu küçük cihazın mobilitesinin garanti olduğunu söyleyebiliriz.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 0 Watt
Boştadarkmidlight 22 / 25 / 0 Watt
Çalışırken midlight 29 / 32 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
3h 50min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
2h 00min

Sonuç

Sloganında da olduğu gibi "Easier to Learn, Easier to Work, Easier to Play (öğrenmesi daha kolay, çalışması daha kolay, oynamak daha kolay)", Eee PC deki üç "e" birkaç küçük yeni değişiklik ile donatılmış. Bunlar birçok şeyi daha kolay yapmanızı sağlıyor. Bunlardan birisi, belki de en önemlisi, 8.9" ince çıkarılmış 1024x600 piksel çözünürlüğe sahip ekran.

Kullanıcı dostluğundan bahsederken, Windows XP kullanımı bu yönde atılmış doğru bir adım. Özellikle arttırılmış performanstan bahsetmek gerekir. 4G/701 de olduğu gibi Eee PC 900 tam hızda çalışan bir Intel Celeron işlemciye sahip. 1 GB Ram ve 2 SSD den oluşan toplam 12 GB'lik depolama alanına sahip. Eee 900, eğer kullanıcının beklemeye biraz tahammülü varsa, ofis uygulamaları için yetecek performansı sunmaka.

Önceki modellerde olduğu gibi klavye tam donanımlı bir giriş cihazı için minimumu vermekte. Kompakt boyutundan ötürü bundan daha fazlasını vermek oldukça güç Yeni multitouch touchpadi görünce, getirdiği yeni fonksiyonlar ile etkilendiğimizi belirtmek isteriz.

Ekran büyüklüğü her ne kadar pozitif bir değişim olsada, madalyonun öbür yüzünde Eee PC 900'ün parlaklığı bulunmakta. Öyleki ekran parlaklığı dışarda kullanabilmek için oldukça zayıf. Bu küçük kompakt cihazın en büyük artısı malesef parlaklığı ile limitlendirilmiş mobilitesi. Ne kadar çok şey söylensede, 4 saate kadar çıkan batarya ömrü bile bu soncu değiştiremez.

Asus Eee PC 900
Asus Eee PC 900

 

 MediaMarkta test amacı ile bu ürünü incelememize izin verdikleri için teşekkür ederiz. Bu cihazı ayrıca mağazalarından edinebilirsiniz.

Asus Eee PC 900
İncelenen Notebook: Asus Eee PC 900

Notebook özellikleri

Asus Eee PC 900
İşlemci
Intel Celeron M 353 1 x 0.9 GHz, Dothan
Grafik kartı
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 900 - 8 MB, Çekirdek: 333 MHz, igxprd32 6.14.10.4704 / XP
Bellek
1024 MB 
, DDR2 PC3200
Görüntü
8.9 inç 16:9, 1024 x 600 pixel, parlak: hayır
Anakart
Intel 915GM
Harddisk
4 GB + 8 GB SSD, 12 GB 
, ASUS-PHISON SSD
Ses kartı
Realtek HD Audio
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Kulaklıklar, Mikrofon, Kart okuyucular: 2in1 (SD, MMC)
Network
Atheros L2 100MBit (10/100MBit/s), Atheros AR5007EG (b/g)
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 24 x 170 x 225
Batarya
33 Wh Lithium-Ion, 4400 mAh, 7.4V
İşletim sistemi
Microsoft Windows XP Home 32 Bit
Ek özellikler
24 Ay Garanti
Ağırlık
1000 g, Güç kaynağı: 0 g
Fiyat
399 Euro

 

Siyah kasalı modeli ile Asus Eee PC, geleneksel notebooklardan çok zor ayrılabiliyor.
Siyah kasalı modeli ile Asus Eee PC, geleneksel notebooklardan çok zor ayrılabiliyor.
Eee Pc'nin güç ünitesinde kaydedilen en yüksek sıcaklık 50 derece.
Eee Pc'nin güç ünitesinde kaydedilen en yüksek sıcaklık 50 derece.
Kasanın soğutma sistemi 40 derece altı sıcaklar için kabul edilebilir bir soğutma sağlıyor.
Kasanın soğutma sistemi 40 derece altı sıcaklar için kabul edilebilir bir soğutma sağlıyor.
Sistem fanı çok sık çalışmakta ve çıkardığı yüksek ses hassas kulaklar için rahatsız edici olabilir.
Sistem fanı çok sık çalışmakta ve çıkardığı yüksek ses hassas kulaklar için rahatsız edici olabilir.
Eee 900 Intel Celeron bir işlemciye sahip. 900 MHzlik saat hızı ile Eee, Xp yi çalıştıracak kadar hızlı.
Eee 900 Intel Celeron bir işlemciye sahip. 900 MHzlik saat hızı ile Eee, Xp yi çalıştıracak kadar hızlı.
... Çözünürlüğü 1024x600 pixel olan ekran birçok uygulama için yeterli..
... Çözünürlüğü 1024x600 pixel olan ekran birçok uygulama için yeterli..
İlk Eee jenerasyonundan bu yana önemli bir değişiklik ise 8.9 inçlik ekran...
İlk Eee jenerasyonundan bu yana önemli bir değişiklik ise 8.9 inçlik ekran...
Küçük boyutlarından ötürü klavyesi sınırlandırılmış hissi yaşatsada, biraz çalışarak 10 parmak kullanıma alışılabilir.
Küçük boyutlarından ötürü klavyesi sınırlandırılmış hissi yaşatsada, biraz çalışarak 10 parmak kullanıma alışılabilir.
Diğer büyük rakipleri gibi Asus Eee Pc de bünyesinde kart okuyucu barındırmakta.
Diğer büyük rakipleri gibi Asus Eee Pc de bünyesinde kart okuyucu barındırmakta.
... Toplamda 3 USB bağlantı noktası, kasanın büyüklüğüne bakıldığında gayet iyi.
... Toplamda 3 USB bağlantı noktası, kasanın büyüklüğüne bakıldığında gayet iyi.
Dış bağlantı noktaları pek değişmesede artık bir VGA portu pakete dahil...
Dış bağlantı noktaları pek değişmesede artık bir VGA portu pakete dahil...
7" Modeli olan Eee 4G/701'in sonuçlarına bakıldığında, Eee 900 işcilik yönünden etkileyici
7" Modeli olan Eee 4G/701'in sonuçlarına bakıldığında, Eee 900 işcilik yönünden etkileyici
1 Kg'ye yakın ağırlığıyla yolculuklarda sorunsuzca taşınabilir.
1 Kg'ye yakın ağırlığıyla yolculuklarda sorunsuzca taşınabilir.
Ergonomi sorunlarıyla beraber, Eee aynı zamanda büyük bir mobilite ile geliyor.
Ergonomi sorunlarıyla beraber, Eee aynı zamanda büyük bir mobilite ile geliyor.
Sadece 22x16 cm ebatlarındaki boyutu ile kullanılabilirlik boyutlarını yeniden çiziyor.
Sadece 22x16 cm ebatlarındaki boyutu ile kullanılabilirlik boyutlarını yeniden çiziyor.
Onu 12" boyutundaki diğer modellerden ayıran özellikleri ise:
Onu 12" boyutundaki diğer modellerden ayıran özellikleri ise:
Alt tarafa yerleştirilen hoparlörler orta seste müzik dinlemek için uygun.
Alt tarafa yerleştirilen hoparlörler orta seste müzik dinlemek için uygun.

Similar Devices

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Asus EeeBook X205TA-FD005BS Netbook
HD Graphics (Bay Trail), Atom Z3735F, 11.6", 0.98 kg
Kısa inceleme: Asus C200MA-KX003 Chromebook
HD Graphics (Bay Trail), Celeron N2830, 11.6", 1.15 kg
İnceleme Asus Eee PC 1215B Netbook
Radeon HD 6250, C-Series C-50, 12.1", 1.523 kg
İnceleme Asus Eee PC 1015PN Netbook
ION 2, Atom N550, 10.1", 1.28 kg
İnceleme Asus Eee PC 1005HA-M (Win7) Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 950, Atom N270, 10.1", 1.28 kg

Price Comparison

Asus Eee PC 900 on Ciao

Artılar

+Kompakt ve sağlam kasa
+Düşük ağırlık ve yüksek mobilite
+Windows XP işletim sistemi
+Multitouch Touchpad
+Geniş ve temiz görüntü
+Makul batarya ömrü
 

Eksiler

-Klavyeye alışmak biraz zaman alabiliyor
-Kısıtlı parlaklık dış alanda kullanımı zorlaştırabilr
-Ortalama performans
-Hoş olmayan fan sesi

Rating

Asus Eee PC 900 - 04/25/2008
J. Simon Leitner

İşcilik
90%
Klavye
70%
Mouse
88%
Bağlanılabilirlik
78%
Ağırlık
100%
Batarya
85%
Görüntü
70%
Oyun performansı
15%
Uygulama performansı
60%
Isınma
83%
Ses
80%
İzlenim
90%
Ortalama
76%
83%
Netbook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Kısa İnceleme: Asus Eee PC 900 Subnotebook
J. Simon Leitner (Update: 2009-09- 6)