MSI GF63 Thin 12VE-066US
Notebook Özellikleri
MSI GF63 Thin 12VE-066US
MSI GF63 Thin 12VE-066US (GF63 Seri)
İşlemci
Intel Core i7-12650H 10c/16t 10 x 1.7 - 4.7 GHz, Alder Lake-H
Grafik kartı
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU - 6 GB VRAM, Çekirdek: 1605 MHz, 45 W TDP, GDDR6
Bellek
16 GB
, DDR4-3200
Görüntü
15.60 inç 16:9, 1920 x 1080 pixel 141 PPI, IPS, parlak: hayır, 144 Hz
Harddisk
512GB SSD
Bağlantılar
4 USB 3.0, USB-C Power Delivery (PD), 1 HDMI, Ses çıkışları: 3.5mm
Network
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 21.7 x 359 x 254
Batarya
51 Wh, 3-cell
İşletim sistemi
Microsoft Windows 11 Home
Kamera
Webcam: HD 720p
Ek özellikler
Hoparlörler: Stereo, Klavye: Chiclet, Klavye ışığı: evet
Ağırlık
1.86 kg
Price comparison
Ortalama Puan: 86.67% - iyi
Ortalama 3 puan 7 (incelemeden)
İnceleme Yapılan Cihaz: MSI GF63 Thin 12VE-066US
How to open MSI Thin GF63 (12Vx) - disassembly and upgrade options
Kaynak: Laptop Media İngilizce
Destek, online bulunabilirlik, Kısa, Tarih: 10/06/2023
MSI Thin GF63 (12Vx) review – good budget gaming laptop with some flaws
Kaynak: Laptop Media İngilizce EN→TR
Is the MSI Thin GF63 (12V) a true budget gaming laptop? The answer is yes but there are some compromises in the mix which is expected. The build quality is adequate, the lid (that can’t be opened with a single hand) and the top side of the base are made of brushed aluminum. The backlit keyboard is quiet during typing or gaming and has large keycaps. On the other hand, the touchpad is smooth but the unit is moving during usage and it makes loud click sounds – that’s not good. The gaming performance of the machine is normal for the hardware. You can play Assassin’s Creed Valhalla on 1080p with 66FPS on Ultra or Far Cry 6 with maxed-out visual quality with 71FPS – not bad. The notebook that we bought has just one stick of 16GB DDR4 memory which is hindering the overall performance by some degree. As always, a memory in dual-channel mode is a better choice.
Tek İnceleme, online bulunabilirlik, Çok Uzun, Tarih: 10/05/2023
MSI GF63 Thin (12VE-066US) Review
Kaynak: Digit week İngilizce EN→TR
Tek İnceleme, online bulunabilirlik, Orta, Tarih: 07/18/2023
84% MSI GF63 Thin (12VE-066US) Review
Tek İnceleme, online bulunabilirlik, Orta, Tarih: 04/16/2023
Puanlama: Total Puan: 84% fiyat: 95% performans: 85% mobilite: 70% işcilik: 85%
99% MSI Thin GF63 12VE-066US: What is Not So Great
Kaynak: PCR İngilizce EN→TR
If you’re looking for a gaming laptop that won’t break the bank, then you can’t go wrong with this i7-12650H MSI Thin GF63 variant. It boasts the new NVIDIA RTX 4050, 12th Gen i7 CPU, 16GB DDR4, and 144hz refresh rate, along with Windows 11 OS, all for only about 1k (when this review was published). You’d be hard-pressed to find this level of specs at such a competitive price. A great choice for anyone who values power and performance. Additionally, these top-tier components and MSI’s reputation as a reputable brand in the gaming PC market make the MSI Thin GF63 12VE-066US one of the most desirable gaming laptops on the market today. Are you looking for a gaming laptop that has the new RTX 4050 GPU to keep up with your gaming needs? The MSI Thin GF63 12VE-066US is an excellent choice. This laptop features an NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU, a 15.6" 144Hz display, an Intel Core i7-12650H, and 16GB of DDR4 RAM. All of this for an affordable price!
Tek İnceleme, online bulunabilirlik, Uzun, Tarih: 03/28/2023
Puanlama: Total Puan: 99% fiyat: 100% performans: 100% görüntü: 100% mobilite: 96%
77% MSI Thin GF63, análisis: haciendo posible lo imposible gracias a la IA
Kaynak: MuyComputer İspanyolca ES→TR
Tek İnceleme, online bulunabilirlik, Çok Uzun, Tarih: 07/18/2023
Puanlama: Total Puan: 77% fiyat: 85% performans: 90% mobilite: 55% işcilik: 75%
[Análisis] MSI GF63 Thin 12VE-026ES: ¡Potencia para regalar!
Kaynak: Mi Mundo Gadget İspanyolca ES→TR
Yorum
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU:
Ada Lovelace mimarisini temel alan dizüstü bilgisayarlar için orta sınıf grafik kartı. 6 GB GDDR6 (96 Bit) sunar ve 35 - 115 W (+ Dynamic Boost) TGP ile yapılandırılabilir.