Notebookcheck Logo

Nitecore EDC33 ve EDC35 uygulamalı inceleme: Gerçekten sıcak iki el feneri

Seçim yapmakta zorlanıyorum. Nitecore EDC33 ve EDC35'i piyasaya sürdü-iki ilginç günlük el feneri. Pil ömürlerinin sonuna kadar kullanışlı bir güçlendirme modu sunuyorlar, ancak bu pil konsepti bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor ve bizim gözümüzde fenerler konfor için biraz fazla ısınıyor.
Nitecore'un EDC33 (solda) ve EDC35'i (sağda). (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Nitecore'un EDC33 (solda) ve EDC35'i (sağda). (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Nitecore'un yeni EDC3x serisi söz konusu olduğunda potansiyel alıcıların seçim yapmakta zorlandığı söylenebilir. Üretici birbirine çok benzeyen iki el feneri sunuyor: EDC33 ve EDC35. Biri oldukça kompakt, diğeri ise biraz daha büyük ve -şimdiden söyleyebiliriz ki- bizim gözümüzde daha kullanışlı.

Bu iki modelin Nitecore'un diğer EDC fenerleriyle hiçbir ilgisi yoktur. Çalışma konseptleri farklıdır ve yuvarlak pilleri her iki modelde de önemli bir tasarım özelliğidir. EDC33, bu format için şaşırtıcı derecede yüksek bir kapasiteye, yani 14,4 watt-saate sahip 18650 şarj edilebilir pil kullanarak çalışır.

EDC35 de yüksek kapasiteli bir pille, yani 21,6 watt-saat kapasiteli bir 21700 ile çalışır. Bu kayda değer bir değerdir, ancak EDC33'teki kadar aşırı değildir.

Her iki fenerin de kullanımı aynıdır. Ucunda bir anahtar var. Üzerine hafifçe bastırdığınızda hedefe yönelik ve çok parlak bir ışık demeti (Spotlight) tetikleniyor - ama sadece basılı tuttuğunuz sürece. Sonuna kadar basarsanız (ve basılı tutarsanız), "Lumin Shield" adlı modu tetiklersiniz. Bu bir projektör ışığı modudur.

İşte bu noktada özel bir tasarım devreye giriyor. Hedeflenen ışın yalnızca ortadaki LED'i etkinleştirirken, Lumin Shield aynı anda çevredeki LED'lerin tamamını etkinleştirir. Bu arada, bunlardan herhangi birine bakmak ya da gözünüzün kamaşmasını istemezsiniz.

Bunun kazara olmasını önlemek için, her iki fenerde de onları kilitlemek için bir sürgülü anahtar vardır. Bunu daha özel bir ortamda kullanmayı kesinlikle alışkanlık haline getirmelisiniz. Anahtar Spotlight modunu çok kolay bir şekilde tetikliyor.

Düğmeye basıp bırakarak başka bir mod (veya daha doğrusu modlar) seçilebilir. Bu, el fenerini normal şekilde etkinleştirir. Arkadaki kenarlık, EDC33 veya 35'i örneğin bir tavanı aydınlatacak şekilde ayarlamak için kullanılabilir. En yüksek mod olan 1.200 lümende 20 metrekarelik bir odayı çok iyi aydınlatır.

Spotlight ve Lumin Shield ise 1.700 ve 4.000 lümen ile daha da parlak. Bunlar EDC33 için olan değerlerdir. EDC35, 1.300 (High), 3.000 (Spotlight) ve 5.000 (Lumin Shield) gibi benzer değerler sunar. Bu nedenle daha parlaktır, ancak bu pratikte çok büyük bir fark yaratmaz. Ancak bu konuda daha sonra bilgi vereceğiz.

Daha yüksek aydınlatma modlarında tavsiye edemeyeceğimiz şeyler: ... (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Daha yüksek aydınlatma modlarında tavsiye edemeyeceğimiz şeyler: ... (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
... EDC33'ün üzerindeki difüzör. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
... EDC33'ün üzerindeki difüzör. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Koruyucu kılıflı EDC35. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Koruyucu kılıflı EDC35. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Lumin Shield ile Zamanlama

EDC33 ve EDC35'in tek tuşla çalışması zaman zaman bazı çalışma hatalarına yol açabilir. Tek bir basış modlar arasında geçiş yapar. Bununla birlikte, (basılı tutulan) bir basış Spotlight ve Lumin Shield adlı iki güçlendirme modunu da etkinleştirir. Daha yavaş basarsanız, geçiş yaparken yanlışlıkla bunları etkinleştirebilirsiniz. Işığı yakındaki bir yüzeye tutarsanız, özellikle geceleri yansıması nedeniyle hızla kör olursunuz.

Zamanlamayı doğru yapmak için biraz pratik yapmak gerekiyor. İlk başta el fenerlerimizde küçük bir kusur olduğunu bile düşündük. Tabii ki durum böyle olmadı. İlk birkaç hafta boyunca el feneriyle "oynayarak" iyi bir his edinmeye kesinlikle değer. Ayrıca tasarımının dezavantajlarına alışıyorsunuz ve yüksek sıcaklıkları artık sizi şaşırtmıyor.

Özellikle EDC33'te rahatsız edici sıcaklıklar

Lumin Shield modunda her iki fener de çok hızlı bir şekilde ısınır, hatta rahatsız edici derecede ısınır. İki yükseltme modunun kalıcı olarak etkinleştirilememesinin iyi bir nedeni var. Ancak yüksek mod da rahatsız edici hissettiriyor.

Ancak burada öznel bir bileşen de devreye giriyor. Test sırasında EDC33'ü daha kötü bulduk. Aşırı sıcak olduğu için değil, daha küçük olduğu için. Kullanım sırasında el feneri kafasına dokunma olasılığı EDC33'te bizim için daha yüksekti. Ancak bu aynı zamanda ellerinizin büyüklüğüne de bağlı. EDC35 modeli, yüksek modları etkinleştirdiğimizde çok daha rahat görünüyordu çünkü kafaya o kadar çabuk dokunamıyorduk.

USB bağlantı noktaları açıldı. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
USB bağlantı noktaları açıldı. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
USB bağlantı noktalarına daha yakından bir bakış. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
USB bağlantı noktalarına daha yakından bir bakış. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Şarj durumu için dört LED. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Şarj durumu için dört LED. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

EDC33'te 50 °C'nin biraz üzerinde ve EDC35'te 47 °C'nin biraz üzerinde kalıcı olarak çalıştırılabilir en yüksek parlaklık seviyesinde ölçüm yaptık. Oda sıcaklığı 21°C civarındaydı. Ölçülen değerler hislerimizi doğruladı: fenerler yüksek seviyelerde çok ısınıyor.

Sadece geçici olarak etkinleştirilebilen en yüksek modlarında dikkatli olmalısınız. Kumaşa 2 ila 3 cm mesafeden tutulduğunda, kumaşın duman çıkarmaya başladığı sıcaklıklara ulaştı. Yolda bir şey olduğunda LED'leri karartması beklenen mesafe sensörünün oldukça güvenilmez olduğu kanıtlandı.

Lumin Shield yalnızca güçlü bir basınçla tetiklenebildiğinden, kazara tetiklenme riski düşüktür, ancak yine de el fenerini taşırken kilit anahtarını kullanmanızı öneririz - özellikle de çantanız normalden daha doluysa.

Ölçümlerimiz belirli bir tehlike seviyesini bile doğruladı. Aşırıya kaçarsanız, EDC33 parlaklığı otomatik olarak azalmadan önce yüzeyinde yaklaşık 77 °C sıcaklığa ulaşır. Bu durumda el feneri artık tutulamaz. Bunu sadece anahtarın olduğu uçtan tutarak başardık. Bu ergonomik dezavantaj pratik bir avantajdır.

EDC35'in bu açıdan da bir avantajı var. Ölçümlerimize göre, 65 °C yüzey sıcaklığında kapanıyor. Ancak bu sıcaklıkta bile, acıya karşı duyarsız değilseniz veya ısıya karşı koruyucu eldiven giymiyorsanız, el feneri artık tutulamaz.

LED'leri görünür kılmak için Pozlama Kontrollü EDC33 (solda) ve EDC35 (sağda). Yüksek modda hepsi açık durumdadır. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
LED'leri görünür kılmak için Pozlama Kontrollü EDC33 (solda) ve EDC35 (sağda). Yüksek modda hepsi açık durumdadır. (fotoğraf: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Elbette, fenerler daha düşük modlar kullanılarak da çalıştırılabilir. Orta, Düşük ve Ultralow modlarının kullanımı kolaydır. Ancak, Ultralow sadece gerçekten mutlak karanlıkta kullanılabilir. Her iki fener de 300, 70 ve 5 lümende çalışır ve bu durumda sadece merkezdeki LED aktiftir. Öte yandan High, Lumin Shield gibi bir projektör karakterine sahiptir, ancak daha sonra tüm LED'ler karartılır.

Batarya ile ilgili şey

Nitecore genellikle yuvarlak saplı el fenerleri için değiştirilebilir pil seçeneği sunmasıyla bilinir. Bazı insanlar EDC serisinde durumun böyle olmadığını öğrenince şaşırmış olabilir. Uzun yolculuklarda yanınıza yedek bir pil alamazsınız; bunun yerine bir güç bankası kullanarak şarj etmeniz gerekir. En azından bunu yaptığınızda el feneri sönmüyor. Yalnızca USB-C kablosu bağlıyken iki güçlendirme modu artık seçilemiyor; bu iyi bir karar.

Piller yaklaşık 10 watt'ta şarj edilebilir, bu nedenle Güç Dağıtımı gerekmez. USB Type-C akımı yeterli. Yeri gelmişken, USB portu aslında dönen bir mekanizma ile korunuyor. Bunun çok iyi olduğunu düşünüyoruz, çünkü bağlantı noktasındaki lastik bir fişten daha az zahmetli.

Ayrıca dört LED, kabaca yüzde 0-25, 50, 75 ve 100 yüzdelerine karşılık gelen el fenerinin şarj durumunu gösteriyor. Pil neredeyse boşaldığında da bir LED yanıyor. Şarj olurken, şarj durumu sürekli olarak aktiftir.

Pillerin sonuna kadar ne kadar güçlü olduğunu görmek de ilginçtir. El feneri kapandığında bile, Spotlight ve Lumin Shield daha sonra hala kullanılabilir. Sadece birkaç saniye için ama yine de. Bu, Nitecore'un pillerinden sonuna kadar yüksek akımlar elde etmeyi başardığını gösteriyor. Acebeam ve Olight'ın rakipleri şimdiye kadar test ettiğimiz modellerde bunu başaramadı. Bunlarda, boost çoğunlukla tam şarjlı piller için sadece bir hile.

EDC33 ve EDC35'te şarj durumları Spotlight veya Lumin Shield bağlamında önemli değildir. Her ikisi de her zaman kullanılabilir.

Artıları

+ En yüksek parlaklık seviyeleri pil bitene kadar kullanılabilir
+ Geniş ve son derece parlak projektör ışığı
+ Pratik tasarım, özellikle EDC35'te
+ Kullanışlı kilit anahtarı
+ İyi pil göstergesi

Eksiler

- El fenerleri çok ısınır
- Operasyona alışmak biraz zaman alıyor
- Pil değiştirilemez
- Mesafe sensörü güvenilir değil

EDC33 ve EDC35 hakkında karar

EDC33 yerine Nitecore EDC35'i tercih ediyoruz. (resim: Nitecore)
EDC33 yerine Nitecore EDC35'i tercih ediyoruz. (resim: Nitecore)

Nitecore'un her iki modeli de günlük bir el feneri için iyi bir seçim. Nitecore'un Boost modunu fenerin pili zayıfladığında bile kullanılabilir hale getirmeyi başarmasını özellikle sevdik.

EDC33 ve EDC35'in her ikisi de iki kullanışlı Turbo moduna sahiptir.

Öte yandan, konu bataryaya geldiğinde ikilemde kalıyoruz. El fenerini acil durumlar için çantanızda taşıyorsanız, pilini değiştirme seçeneğini kaçırmayacaksınız. Özellikle de belirli bir döngü kararlılığı olduğunu varsaydığımız için - bunun ne kadar iyi olduğunu sadece tahmin edebiliriz. 21700 tasarımına sahip 6.000 mAh NL2160HP pilin yaklaşık 500 döngü dayandığı belirtiliyor. Nitecore, döngü kararlılığı hakkındaki sorumuza yanıt vermedi.

Bununla birlikte, gerçekten her gün bir el feneri kullanmanız gerekiyorsa, bunun sizin için uygun olup olmadığı konusunda daha uzun ve daha fazla düşünmelisiniz, çünkü pili birkaç yıl sonra artık güçlü değilse, maalesef tamamen değiştirilmesi gerekecektir.

EDC33 veya EDC35 ile ilgili olarak, biraz daha pahalı olmasına rağmen daha büyük modeli açıkça tavsiye ediyoruz. EDC35'in kullanımı daha rahattır.

Fiyat ve bulunabilirlik

Her iki el feneri de Amazon gibi popüler çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla satın alınabilir. EDC33'ün fiyatı 69,95 ABD doları ve EDC35'in fiyatı 89,95 ABD dolarıdır.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Nitecore EDC33 ve EDC35 uygulamalı inceleme: Gerçekten sıcak iki el feneri
Andreas Sebayang, 2024-06- 8 (Update: 2024-06- 8)