Notebookcheck Logo

Razer Huntsman V3 Pro incelemesi: Rekabetçi oyunlar için yüksek fiyata kullanışlı özellikler

Rekabetçi oyunlar için tam donanımlı. Razer Huntsman V3 Pro, ikinci nesil analog optik tuş anahtarları sayesinde ilk kez Rapid Trigger ve ayrı ayrı ayarlanabilir tetik noktaları sunuyor. Huntsman V3 Pro'nun tam boyutlu versiyonunu test ettik ve bu oyun klavyesinin paranızın karşılığını verip vermediğini size söyleyeceğiz.
Razer Huntsman V3 Pro, Rapid Trigger gibi önemli e-spor özellikleriyle birlikte geliyor (Görsel: NBC).
Razer Huntsman V3 Pro, Rapid Trigger gibi önemli e-spor özellikleriyle birlikte geliyor (Görsel: NBC).

Razer Huntsman klavyeler 2018'deki lansmanından bu yana birçok oyuncuya ilham verdi ve seri açıkça rekabetçi oyun sahnesine odaklandı. Ancak Hollandalı klavye üreticisi Wooting ilk olarak Rapid Trigger tanıtıldıkullanıcıların tuşları hızlı bir şekilde arka arkaya tetiklemesine olanak tanıyan bu özelliğe rekabetçi alanda talep artmaktadır.

Steelseries'in izinden giderekrazer, analog optik anahtarlara ve üç farklı boyutta (%100, TKL, %60) hızlı tetikleme işlevselliğine sahip son derece yapılandırılabilir bir klavye olan Huntsman V3 Pro ile aynı şeyi yaptı. Tavsiye edilen perakende satış fiyatı 289,99 € / 249,99 ABD Doları / 249,99 £ olan bu Razer oyun klavyesinin tam boyutlu versiyonuna bir göz attık.

Özellikler ve tasarım - Rapid Triggers ile iddiasız oyun klavyesi

Burada test edilen Razer Huntsman V3 Pro'nun Alman QWERTY klavye düzenine sahip tam boyutlu versiyonu, F tuşları ve ok tuşlarına ek olarak bir sayı tuş takımı sunuyor. Ayrıca üç multimedya tuşu ve tuş anahtarlarının hassasiyetini yapılandırmak için de kullanılabilen bir ses tekerleği var (tetik noktası ve hızlı tetikleme işlevi). RGB aydınlatma, oyun klavyelerinde yaygındır ve Razer Huntsman V3 Pro, özelleştirilebilir RGB aydınlatmasıyla bir istisna değildir.

Razer Huntsman V3 Pro'nun tam boyutlu versiyonu, siyah fırçalanmış alüminyumdan yapılmış üst kısmı hariç plastik bir gövdeye sahiptir. Bir Razer klavyede ilk kez, ABS tuş başlıklarına göre daha rahat bir mat yüzeye ve daha iyi dayanıklılığa sahip Doubleshot PBT tuş başlıkları kullanılıyor. Klavye ile birlikte çıkarılabilir bir USB Tip A - Tip C kablosu ve önceki Razer avuç içi dayanaklarından önemli ölçüde daha düz ve daha sert olan manyetik deri avuç içi dayanağı geliyor.

Avuç içi desteği olmadan klavye 445 x 139 x 39 mm boyutlarında ve 880 g ağırlığındadır. Avuç içi desteği ile klavye 445 x 224 x 39 mm boyutlarında ve 1133 g ağırlığındadır. En önemli klavye kısayollarını içeren kılavuz ve hızlı başlangıç kılavuzuna ek olarak, kutuda Razer çıkartmaları da bulunmaktadır. Huntsman V3 Pro'nun tüm işlevlerini yapılandırmak için, en az Windows 10 (64 bit) gerektiren Razer'ın Synapse yazılımını yüklemeniz gerekir.

Oyun özellikleri ve ergonomi - rekabetçi oyunculara net bir odaklanma

Ancak e-spor oyuncuları için en heyecan verici olanı, Razer'ın 0,1 ile 4,0 mm arasında serbestçe yapılandırılabilen bir tetikleme noktası ve her anahtar için ayrı bir dengeleyici içeren ikinci nesil analog optik tuş anahtarları. Wooting klavyeler tarzında, Razer Huntsman Pro V3 serisi artık hızlı tetikleme işlevine de sahip, böylece tuşlar basıldığında bile tetiklendikten hemen sonra yeniden etkinleştirilebilir, bu da özellikle hızlı tempolu rekabetçi nişancı oyunlarında önemli olabilir. Örneğin Valorant veya CSGO 2'de parmaklarınızı WASD tuşlarından çekmeden hızlı yan yana ve durma hareketleri gerçekleştirebilirsiniz. Çok yetenekli profesyonel oyuncuların elinde, Hızlı Tetik özelliğinin sağladığı daha hızlı hareket, dereceli oyunlarda belirleyici bir faktör olabilir.

Oyun oynarken, analog-optik anahtarlar sorunsuz ve doğru bir şekilde tetikleniyor ve RGB aydınlatma gibi her tuş için ayrı ayrı tasarlanan dengeleyiciler iyi ayarlanmış. Bununla birlikte, genellikle özel mekanik klavyelerde yazanlar veya oynayanlar, Razer Huntsman V3 Pro'nun sesiyle hayal kırıklığına uğrayacaklardır: Tuşlara bastığınızda çıkan ses yüksek frekanslı ve biraz cızırtılı, ancak bu bir oyun klavyesi için alışılmadık bir durum değil. Öte yandan, sert tuş vuruşları altında yankılanma yok, ancak genel olarak Huntsman V3 Pro, klavyenin hoş olmayan sesinin artık fark edilmediği kulaklıklarla oyun oynamak için tasarlandı.

Ergonomi açısından, Razer Huntsman V3 Pro açıkça bir oyun cihazıdır ve sık yazanlar için bir araç değildir. Düz profili sayesinde avuç içi dayanağı WASD tuşları üzerinde hızlı hareketler için idealdir, ancak klavyenin arkasındaki ayakların iki olası eğim açısına rağmen, yazma deneyimi yalnızca belge yazarken karışıktır. Buna ek olarak, avuç içi dayanağı çok az dolgulu ve klavyenin altına sadece manyetik olarak tutturulmuş, bu da kolayca yerinden kayabileceği anlamına geliyor.

OEM profilindeki Doubleshot PBT tuş başlıkları, hararetli çevrimiçi oyunlar sırasında bile parmaklarınızın tuş başlıklarından kaymasını önlemek için çok serttir. Tuş başlıkları üzerindeki harfler veya rakamlar yarı saydam olsa da, her bir anahtarın üzerindeki küçük ışık şeritleriyle oluşturulan Razer Chroma RGB aydınlatması sağduyulu ve göze batmıyor.

Yapılandırılabilirlik ve yazılım - birçok seçenek, bazıları Razer Synapse olmadan bile

Razer Huntsman V3 Pro, ok tuşlarının hemen üzerinde, seçilen profilin yanı sıra Num Lock veya Caps Lock'un etkinleştirilmesini gösteren küçük bir ayar paneline sahiptir. Synapse yazılımı kullanılarak yapılandırılabilen özel bir profile ek olarak, Razer'ın yeni oyun klavyesi, her biri farklı tetikleme noktalarına ve hızlı tetikleme hassasiyetlerine sahip önceden yapılandırılmış beş profil sunuyor.

Fn + Tab tuşlarına basarak, tuş tetikleme noktası, Razer Synapse yazılımı yüklü olmadan da çalışan klavyenin sağ üstündeki tekerlek kullanılarak 0,4 mm'lik artışlarla 0,1 mm'den 3,6 mm'ye kadar 10 adımda ayarlanabilir. Hızlı tetikleme işlevi için hızlı bir ayar modu da Fn + Caps-Lock aracılığıyla etkinleştirilebilir ve klavyenin tamamı veya tek tek tuşlar için 0,1 mm'lik artışlarla 0,1 ila 1,0 mm arasında seçeneklere izin verir.

Bununla birlikte, kendi profillerinizi oluşturmak veya RGB aydınlatmasını özelleştirmek istiyorsanız, Synapse kullanmanız gerekir. Razer'ın Synapse çevre birimi yazılımı iyi bir üne sahip olmasa da, Kaliforniyalı donanım üreticisi yıllar içinde yazılımı optimize etmeye ve düzenlemeye devam etti. Geçmişte daha yaygın olan Synapse'in arka planda çalışmasıyla ilgili sorunlar, kullanımımız sırasında artık belirgin değildi.

Razer'ın Synapse'i ayrıca Hunterman V3 Pro için WASD tuşlarının kumandadaki analog çubuklar, Q ve E tuşlarının ise tetik tuşları olarak işlev gördüğü, örneğin yarış oyunları için kullanılabilen Wooting klavyelerde bulunanlara benzer bir 'gamepad moduna' sahiptir. Ancak buna alışmak biraz zaman alıyor ve normal bir oyun kumandasını takıp kullanmak kesinlikle daha kolay.

Synapse yazılımının Tetikleme sekmesinde, tuş vuruşları için tetikleme noktası, varsayılan ayar 1,2 mm olmak üzere, tek tek tuşlar veya tüm klavye için 0,1 ile 4,0 mm arasında ayarlanabilir. Son derece hızlı tuş vuruşları için tuş vuruşlarını basıldıktan hemen sonra sıfırlayan Hızlı Tetikleme özelliği de burada 1,0 mm ila 0,1 mm arasında yapılandırılabilir. Bu ayarlar Windows, Fn, Insert, Delete, Pos1, End ve Page up/down tuşları hariç tüm tuşlar için kullanılabilir.

Arka aydınlatmanın parlaklığı da ayarlanabiliyor, ancak maksimum parlaklık bir oyun klavyesi için özellikle yüksek görünmüyor, bu da Razer Huntsman V3'ün oldukça azaltılmış genel görünümüne uygun. Çeşitli RGB aydınlatma efektleri ön ayar olarak seçilebilir ve ayrıca klavye aydınlatmasını mevcut ekran içeriğine göre ayarlayan bir 'ortam algılama' işlevi de vardır.


Artıları

+ Hızlı tetikleme özelliği
+ Ayrı ayrı ayarlanabilir tetik noktaları
+ Kısayollar aracılığıyla farklı profillerin seçimi
+ Birçok yapılandırma seçeneği

Kontra

- Hoş olmayan yazma sesi
- Sert avuç içi dayanağı
- Nispeten yüksek fiyat

Karar - Razer fiyatına modern tam boyutlu oyun klavyesi

Tam boyutlu versiyonun yanı sıra Razer Huntsman V3 Pro'nun sayısal tuş takımı olmayan TKL versiyonu ve %60 kompakt versiyonu da mevcut (Görsel: Razer).
Tam boyutlu versiyonun yanı sıra Razer Huntsman V3 Pro'nun sayısal tuş takımı olmayan TKL versiyonu ve %60 kompakt versiyonu da mevcut (Görsel: Razer).

Razer Huntsman V3 Pro, Rapid Trigger özelliği ve çevrimiçi maçlarda ayarlanabilir tetik noktası ile yüksek beceri seviyesine sahip oyuncular için hareket avantajları sağlayarak rekabetçi oyuncular için kullanışlı özellikler sunuyor. Doğrudan klavyeden farklı profiller seçebilme özelliği de günlük oyunlar için kullanışlı olabilir, ancak Synapse yazılımı hakkındaki görüşler farklılık göstermeye devam edecektir.

Tasarım oldukça sade ve RGB aydınlatma oldukça göze batmıyor, ancak bilek desteği çok sert ve PC oyunları dışında sınırlı kullanıma sahip. Aynı şey klavyenin yazarken çıkardığı ses için de geçerli; klavye gövdesi herhangi bir ping veya çukur sesi çıkarmıyor olsa da bu ses çok rahatsız edici.

Fiyat ve bulunabilirlik

Bununla birlikte, Razer için tipik olan, şirketin kendi çevrimiçi mağazasından ve aynı zamanda örneğin Amazon üzerinden satın alınabilen yaklaşık 290 € / 250 ABD Doları / 250 £ 'luk nispeten yüksek tavsiye edilen perakende satış fiyatıdır. Steelseries'in ISO düzenine sahip Apex Pro Mini Wireless 60% klavyesinin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 260 € / 240 ABD Doları / 220 £'dur. ANSI düzenine sahip tam boyutlu Wooting Two klavye 220 Avro / 195 ABD Doları / 172 Sterlin, ANSI düzenine sahip %60 Wooting HE60+ klavye ise 210 Avro / 175 ABD Doları / 163 Sterlin.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Razer Huntsman V3 Pro incelemesi: Rekabetçi oyunlar için yüksek fiyata kullanışlı özellikler
Alexander Pensler, 2024-06-28 (Update: 2024-06-28)