Notebookcheck Logo

Samsung Galaxy Watch6 Classic 43 mm LTE akıllı saat incelemede - Bir klasiğin dönüşü

Paslanmaz çelik. Samsung, Galaxy Watch6 ile birlikte Galaxy Watch6 Classic adlı döner çerçeveli Classic modelini de geri getiriyor. Paslanmaz çelik bir kasaya sahip ve daha büyük. Kardeşler yüzeyin altında oldukça benzer. Bu yılın cihazları çoğunlukla ekranlarıyla ayırt ediliyor.

Bir yıl aradan sonra Samsung, 2023 yılında Galaxy Watch Classic'i yeniden tanıttı. Galaxy Watch6 Classic iki boyutta mevcuttur: 43 ve 47 milimetre çapında. Her iki boyut da siyah ve gümüş renklerde mevcuttur. Siyah kasa siyah bir kayışla eşleştirilirken, gümüş modelde açık gri bir kayış bulunur.

Galaxy Watch6 Classic hem yalnızca WiFi hem de LTE versiyonlarında sunulmaktadır. WiFi özellikli ve 43 mm çapındaki temel modelin fiyatı ~ 369 USD'dir. LTE özellikli 47 mm versiyonun fiyatı ise 449 USD. Bu inceleme için sağlanan test cihazı LTE özellikli 43 mm gümüş modeldir.

Galaxy Watch6 Classic, 43 mm
İşlemci
Samsung Exynos W930 2 x 1.4 GHz, ARM Cortex-A55
Bellek
2048 MB 
Görüntü
1.30 inç, 432 x 432 pixel, capacitive, AMOLED, parlak: evet, 60 Hz
Harddisk
16 GB eMMC Flash, 16 GB 
, 7 GB Boş
Bağlantılar
NFC, Brightness Sensor, Alıcılar: Gyroscope, Barometer, Bioelectrical Impedance Analysis Sensor, Accelerometer, Electrical Heart Sensor, Optical Heart Rate Sensor, Temperature
Network
802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 5.3, UMTS (Band 1, 2, 4, 5, 8); LTE (Band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 40, 60), LTE, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 13 x 43 x 42
Batarya
300 mAh Lithium-Polymer
Charging
wireless charging, fast charging / Quickcharge
İşletim sistemi
Google Wear OS 4
Ek özellikler
Hoparlörler: Mono, Klavye: on screen, charging cable, One UI 5.0, 24 Ay Garanti, GNSS: GPS, Glonass, Galileo, BeiDou; 5 ATM, IP68, Mil-Std-810H, fanless, ruggedized, waterproof
Ağırlık
77 g, Güç kaynağı: 29 g
Fiyat
469 Euro

 

Kasa ve özellikler - Galaxy Watch6 Classic, döner çerçeveli

Standarttan farklı olarak Galaxy İzle6samsung, Galaxy Watch6 Classic'te paslanmaz çelik kasayı tercih etmiştir. Yüzeyler parlak ve fırçalanmış yüzeylerin bir kombinasyonuna sahiptir. Classic modellerin ekran kenarları normal Galaxy Watch6'ya göre belirgin şekilde daha geniş. Örneğin, 43 mm Classic versiyonu Galaxy Watch6'nın 40 mm versiyonu ile aynı ekran boyutunu sunuyor ve aynı şey daha büyük modeller için de geçerli.

Klasik modelin ayırt edici bir özelliği, kasanın geri kalanıyla aynı hizada olmasına rağmen kolay kavrama ve döndürme sağlayan, dış kısmı yivli döner çerçevesidir. Bununla birlikte, test modelinin çerçevesinin önemli ölçüde oynadığını belirtmek gerekir; her yöne kolayca kaydırılabilir. Bu, özellikle fiyat noktası göz önüne alındığında algılanan kaliteyi önemli ölçüde etkiliyor.

Sağ tarafa tanımlanmış bir basınç noktasına sahip iki düğme yerleştirilmiş ve her ikisi de biraz gevşek görünüyor. Bu düğmelerin arkasında ve üst bant konektöründe bir mikrofon bulunabilirken, hoparlör kasanın sol tarafında paslanmaz çelik yüzeyin altında bulunabilir.

Ekran safir cam ile korunuyor ve çerçeve de ek koruma sağlıyor. Çerçevenin dönmeyen iç tarafı dikkat çekmeyecek şekilde etiketlenmiştir. Ağırlık açısından, Galaxy Watch6 Classic kayışsız 51 gram ve orijinal kayışla 77 gram ağırlığındadır ve alüminyumdan belirgin şekilde daha ağırdır Galaxy İzle6.

Samsung, Galaxy Watch6 Classic'i 20 milimetre genişliğinde kayışlarla donatıyor. Classic modelinde ayrıca, kullanıcıların kayışı alet kullanmadan hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilmelerini sağlayan, merkezi bir düğmeye sahip yeni hızlı çıkarma bağlantı elemanı bulunuyor.

"Hybrid Eco-Leather" kayış için kullanılan malzemedir; iki parçaya ayrılmıştır. Alt taraf kauçuktan yapılırken, üst taraf suni deridir ve bu şekilde açıkça tanınabilir. Kayışın kaplamasıyla ilgili birkaç sorun var, bazı yerlerde katmanlar arasında düzensiz boşluklar göze çarpıyor. Ek olarak, kayışın sabitlenme şekli iyi tasarlanmamıştır; günlük kullanım sırasında sık sık halkalardan gevşer.

Galaxy Watch6 Classic IP68 sertifikasına sahip ve Samsung 5 ATM su geçirmezlik garantisi veriyor. Şirket hangileri olduğunu belirtmese de kol saatinin Mil-Std-810H'nin bölümlerini de karşılaması bekleniyor.

Kurulum ve çalıştırma - Samsung'un uygulama çeşitliliği

Samsung Galaxy Watch6 Classic'in tam işlevselliği için en az iki Samsung uygulaması gereklidir: Galaxy Wearable uygulaması ve Samsung Health uygulaması. Akıllı saat, Galaxy Wear uygulaması aracılığıyla akıllı telefon ile eşleştirilir. Cihazlar test sırasında birbirlerini hemen tanır ve akıllı telefon uygulaması daha sonra bir eklenti aracılığıyla yüklenir.

Yükleme sırasında bir Google hesabı (zorunlu) ve bir Samsung hesabı (isteğe bağlı) eşleştirilir. Kurulum sırasında Play Store'dan uygulamalar da yüklenebilir. Yazılım ayrıca düzenli yedekleme öneriyor - bunun için başka bir uygulama olan Samsung Smart Switch'in yüklenmesi gerekiyor.

Akıllı telefon uygulamasındaki özelliklerin açıklamaları ve akıllı saat talimatları iyi uygulanmış. Her ikisi de kurulum süreci boyunca veya tamamlandıktan hemen sonra gerçekleşiyor. Bir eSIM kurmak hem başlatma işlemi sırasında hem de daha sonra mümkündür. Yazılım çoklu SIM kullanımı için tasarlanmıştır. Testte bağımsız bir SIM kart ayarlanabilse de, kart aktif ve çalışıyor olsa bile uygulama sürekli hata mesajları gönderiyor.

Samsung bunu, saatin pil tasarrufu için akıllı telefonla bağlantısı kesildiğinde yalnızca kendi SIM kartını aktif olarak kullanmasıyla gerekçelendiriyor. Bu nedenle, bağımsız SIM kart genellikle etkin olmayacaktır.

Kulaklıklar, takip cihazları ve akıllı saatler gibi tüm ilişkili Samsung Galaxy Giyilebilir cihazlar Galaxy Giyilebilir uygulamasında gösterilir. Geçerli saat kadranı ve şarj durumu Samsung Galaxy Watch6 Classic üzerinde görüntülenir. Ayrıca, uygulama çok sayıda ücretsiz saat kadranı sunar. Kol saatindeki uygulamaları yeniden düzenlemek, kutucukları ve QuickPanel adı verilen hızlı menüyü değiştirmek de mümkündür. Burada içerik ve düzen değiştirilebiliyor.

Galaxy Wear uygulaması, akıllı saatin ayarlarını yapmak için de kullanılabilir. Örneğin, hangi uygulamaların bildirim göndermesine izin verileceği, hangi vücut verilerinin hangi aralıkta ölçüleceği veya titreşim motorunun ne kadar güçlü olması gerektiği gibi.

Düğmelerin atamaları da buradan değiştirilebilir. Bir acil durum kişisi kaydedilebilir ve Samsung Pay bir ödeme yöntemi olarak yapılandırılabilir. Burası aynı zamanda eSIM'in yönetildiği yerdir.

Bu seçeneklerin çoğu akıllı saatin kendisinde de mevcuttur. Daha karmaşık uygulamalar için akıllı saat, eşleşen akıllı telefon alt menüsünü başlatıyor. Saat iki düğme, dönen bir çerçeve, hareketler ve 1,3 inç dokunmatik ekran ile kontrol ediliyor.

Çerçeveyi çevirmek menüler arasında gezinmeyi sağlıyor. Üstteki düğmeye bir kez dokunulduğunda ana ekrana dönülüyor. Uzun basıldığında dijital asistan Bixby varsayılan ayarlarında etkinleştiriliyor. İki kez basıldığında en son kullanılan uygulama başlatılır. Alt düğmeye yalnızca bir işlev atanabilir. Bir kez basmak sizi fabrika ayarlarına bir adım geri götürür. Tuş atamaları değiştirilebilir, ancak tüm işlevler tüm basma komutları için saklanamaz.

Soldan sağa doğru bir kaydırma bildirim menüsünü açar, mesajlar uygulamaya göre sıralanmış olarak listelenir. Yukarıdan aşağıya doğru kaydırıldığında ekran parlaklığı, veri bağlantısı, uçuş modu vb. özelliklerin bulunduğu kısa menü açılır. Aşağıdan yukarıya doğru kaydırıldığında uygulamaya genel bakış açılır. Soldan sağa kaydırıldığında çeşitli kartlar arasında gezinilir. İlgili karta tıklandığında ilgili menü veya uygulama açılır.

 

Telefon ve bildirimler - Galaxy LTE seçenekli Watch6 Classic

Galaxy Watch6 Classic, arama yapabilmesini sağlayan hoparlör ve mikrofonlarla donatılmıştır. Entegre eSIM ile akıllı saat, bir akıllı telefonla eşleştirilmeden bile telefon görüşmeleri yapabilir. Bununla birlikte, arama kalitesi bir telefonla eşleştirildiğinde, iletimlerin karşı taraf için zaman zaman dalgalı olabileceği tek başına moda kıyasla daha üstündür. Maksimum ses seviyesinde, akıllı saat bilekte fark edilir şekilde titriyor.

Saatin telefon uygulaması iyi tasarlanmış ve akıllı telefon ya da Google hesabındaki tüm kişileri, arama kayıtlarını ve numara girişi için bir tuş takımını gösteriyor. Bildirimler, emojiler ve resimler de dahil olmak üzere güvenilir ve eksiksiz bir şekilde görüntüleniyor. Ayrıca, sesli mesajlar WhatsApp kullanılarak dinlenebiliyor.

Saat, kapsamlı yanıt seçenekleri sunuyor. Önceden ayarlanmış kısa yanıtlar sağlar ve emojiler, ses girişi veya tam bir klavye aracılığıyla bireysel yanıtlara izin verir. Bununla birlikte, özellikle çevresel alanlarda çerçeve nedeniyle yazı yazmak Galaxy Watch6 'ye göre daha az rahattır.

Sesli asistan - WearOS sayesinde harika bir seçim

Samsung, varsayılan olarak kendi sesli asistanı Bixby'ye güveniyor. Kullanıcılar Google Play Store üzerinden Google Assistant ve Amazon Alexa gibi diğer asistanları kolayca indirme ve kullanma esnekliğine sahiptir. Bu alternatifleri Galaxy Watch6 Classic'te kullanmak için, eşleştirilmiş akıllı telefondaki ilgili hesaplara bağlanmaları gerekir.

Bixby ve Google Asistan istek üzerine etkinleştirilebilirken, Alexa'nın bir düğmeye basarak veya dokunmatik ekran etkileşimi yoluyla manuel olarak başlatılması gerekir. Bu asistanlardan gelen yanıtlar ekranda görüntülenir ve akıllı saatin hoparlörü aracılığıyla iletilir.


Sağlık ve fitness - Galaxy Çeşitli sensörlere sahip Watch6 Classic

Akıllı saat, kapsamlı sağlık ve fitness verileri toplamak için tasarlanmış çok çeşitli sensörlere ve özelliklere sahiptir. Bu veriler Samsung Health uygulaması içinde toplanır ve analiz edilir. Uygulamanın kontrol panelinde kullanıcılar günlük aktivite, adımlar, egzersizler, gıda alımı, uyku düzeni, nabız hızı, stres seviyeleri, vücut kompozisyonu, döngü takibi, su alımı ve kandaki oksijen seviyeleri gibi çeşitli ölçümlerin içeriğini ve sırasını özelleştirebiliyor.

Topluluk bölümünde kullanıcılar inançlarını arkadaşlarınınkiyle karşılaştırarak bir birlik duygusu yaratabiliyor. Fitness bölümünde Samsung, farkındalık ve kas geliştirmeden koşuya kadar çeşitli aktiviteleri kapsayan bir dizi egzersiz videosu sunuyor. Bu videolar akıllı telefonda görüntülenirken akıllı saat de yaşamsal belirtileri izliyor. Samsung yalnızca kendi egzersiz programlarını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda üçüncü taraf sağlayıcıların tekliflerini de sergiliyor.

Profil bölümünde, kullanıcılar kazanılan rozetleri ve kişisel en iyi başarıları görüntüleyebilir. Yazılım ayrıca aktif zaman ve uyku süresinin haftalık bir özetini de sunuyor. Google Fit ile veri senkronizasyonunun yalnızca Google Health Connect aracılığıyla mümkün olduğunu belirtmek gerekir.

Samsung akıllı saatin öne çıkan bir özelliği de vücut kompozisyonunu ölçebilmesidir. İki parmağınızı düğmelere gömülü elektrotlara yerleştirip boy ve kilo girdiğinizde, yazılım iskelet kası, yağ kütlesi ve vücut suyu için kilogram cinsinden değerler sağlıyor. Ayrıca, BMI, vücut yağ yüzdesi ve kalori cinsinden günlük bazal metabolizma hızını hesaplar.

 
 
 

Aktivite Hedefleri - Samsung adımları, stresi ve kalorileri ölçer

Samsung, hem akıllı saat hem de akıllı telefon uygulamasından erişilebilen günlük hedefler ve mevcut ilerleme hakkında ayrıntılı güncellemeler sağlar. Sistem, tamamlanan adımları, aktif süreyi ve aktivite kalorilerini temsil etmek için üç farklı renkli kalp kullanıyor. Ayrıca, kullanıcılar tamamlanan mesafe ve yakılan toplam kalori hakkında bilgilendiriliyor.

Uygulama, aktiviteyi bir zaman çizelgesi üzerinde görsel olarak temsil ediyor ve özelleştirilmiş hedef belirlemeye olanak tanıyor. Sadece günlük aktiviteler için değil, aynı zamanda haftalık ve aylık başarılar için de içgörüler sunuyor. Adımlar bölümünde, uygulama tırmanılan kat sayısını da içerir. Adım sayısını tüm kullanıcıların ve aynı yaş grubundaki kullanıcıların ortalamalarıyla karşılaştırıyor.

Akıllı saat, yeşilden kırmızıya kadar değişen renkli bir ölçekte görüntülenen stres seviyelerini ölçme özelliğine sahip. Samsung sayısal bir değer vermese de, gün boyunca stres seviyelerini bir zaman çizelgesinde sunuyor ve saatlik özetler sunuyor. Akıllı saat, stresi yönetmek için nefes egzersizleri sunuyor.

Spor seansları sırasında Galaxy Watch6 Classic, VO2Max değerini ölçüyor. Ayrıca, kullanıcılara düzenli egzersiz yapmalarını hatırlatabilir ve masa başında çalışmak gibi uzun süreli oturmaları tespit edebilir.

Kalp atış hızı, kalp ritmi ve kan oksijen satürasyonu

Samsung Galaxy Watch6 Classic nabız, kan oksijen satürasyonu, kan basıncı ve EKG ölçümleri sunar. Bununla birlikte, kan basıncı ölçümleri için akıllı saat, Samsung Watch6 Classic'in aksine, bir kan basıncı monitörü ile düzenli kalibrasyon gerektirir Huawei Watch Dörneğin. Ayrıca, kan basıncı ve EKG ölçümleri yalnızca eşleştirilmiş Samsung akıllı telefonlarla gerçekleştirilebilir.

Galaxy Watch6 Classic'in ölçümlerinin doğruluğunu değerlendirmek için, ölçümlerini referans cihazların ölçümleriyle karşılaştırdık. Bir bisiklet sürüşü sırasında referans cihaz olarak Polar H10 göğüs kayışı kullandık. Dinlenme nabız ölçümleri için cihazların değerleri dakikada sadece bir atım değişti ve bu da yüzde 1,54'lük bir sapmaya denk geliyordu.

Üç performans nabız ölçümü gerçekleştirdik ve bu ölçümlerdeki ortalama sapma sadece yüzde 0,09'du. Bu değerler, Galaxy Watch6'nın değerlerinden önemli ölçüde daha doğruydu. Her iki akıllı saatin sensörlerinin aynı olması beklense de, kayışlardaki ve bileğe oturuştaki farklılıklar sapmayı açıklayabilir.

Galaxy Watch6 Classic, kandaki oksijen doygunluğunu izleme açısından da iyi performans gösterdi. Referans cihaz olarak bir Braun nabız oksimetresi 1 kullandık. Üç ölçüm arasındaki ortalama sapma yüzde 2,08'di ve saat düzenli olarak referans cihazdan daha iyi performans gösterdi.

Kan basıncı ölçümleri için Braun ExacFit 5 Connect referans cihaz olarak kullanıldı ve üç okuma kaydedildi. Sistolik değerler yüzde 4,21 oranında sapma gösterirken, diyastolik değerler ortalama yüzde 1,3 oranında fark gösterdi.

Polar H10 göğüs kayışı ile kalp atış hızı ölçümü
Polar H10 göğüs kayışı ile kalp atış hızı ölçümü
Samsung Galaxy Watch6 Classic ile kalp atış hızı ölçümü
Samsung Galaxy Watch6 Classic ile kalp atış hızı ölçümü

Uyku takibi - Samsung uyku döngülerini ölçer ve horlamayı tespit eder

Galaxy Watch6 Classic'in uyku izleme özelliği kapsamlı bir analiz sunar. Toplam uyku süresini saat ve dakika cinsinden kaydederken REM, hafif ve derin uyku aşamaları hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Saat, uyanma zamanlarını doğru bir şekilde algılar ve bu uyku aşamaları bir sayı çizgisi üzerinde grafiksel olarak gösterilir.

Samsung Health uygulamasındaki uyku izleme aracı, uyku döngülerinin yanı sıra uyanıklık, fiziksel iyileşme ve zihinsel iyileşme yüzdelerini gösterir. Genel olarak, uyku verileri analiz edilerek kullanıcılara hem sayısal rakamlar hem de açıklayıcı bilgiler sunuluyor. Kullanıcılar ayrıca uyurken kan oksijen seviyelerini ve cilt sıcaklıklarını izlemeyi de seçebiliyor. Bu sayılar tek bir gecenin yanı sıra haftalık ve aylık trendler için de mevcuttur.

Akıllı saat, solunum gibi solunumu ölçmezken Huawei'nin Watch 4 Pro'subir akıllı telefon ile eşleştirildiğinde horlama tespitine izin verir. Yazılım ayrıca uyku koçluğu özellikleri de içeriyor. Bununla birlikte, bu cihazın şu anda akıllı bir çalar saat işlevine sahip olmadığını belirtmek gerekir.

Eğitim kaydı - Galaxy Watch6 Classic özelleştirilebilir

Galaxy Watch6 Classic, 90 farklı spor aktivitesini takip etme özelliğine sahiptir. Kullanıcılar her spor için süre, kalori tüketimi veya setler gibi özel hedefler belirleyebiliyor. Ayrıca, antrenman ölçümlerinin gösterimi bireysel spor tercihlerine göre uyarlanabilir. Koşu gibi belirli sporlar için kullanıcılar, en yüksek performansı veya optimum yağ yakımını amaçlayan hedef kalp atış hızı bölgeleri oluşturabilir.

Akıllı saat, seçilen spora göre uyarlanmış kapsamlı bilgiler sağlar. Her segmentteki antrenman ilerlemesi hakkında gerçek zamanlı güncellemeler sunar ve antrenman sırasında belirli aralıklarda veya mesafelerde kalp atış hızı bilgisi sağlayabilir. Cihaz, koşu için asimetri, temas süresi, uçuş süresi ve düzenlilik gibi gelişmiş analiz metrikleri bile sunuyor.

Antrenmandan sonra akıllı saat, hem cihazda hem de eşlik eden akıllı telefon uygulamasında bulunan antrenman verilerinin bir özetini oluşturur. Açık hava antrenmanları sırasında saat rotayı kaydederek kullanıcıların dışa aktarmasına olanak tanır. Ayrıca, içe aktarılan rotaları spora özel olarak tamamlayabilir.

Watch6 Classic, yürüme, koşma ve bisiklete binme gibi etkinlikleri otomatik olarak tanıma ve izleme konusunda mükemmeldir ve güvenilir ve doğru veriler sağlar. Manuel olarak başlatılan egzersizler, otomatik olarak tanınan etkinliklere kıyasla daha kapsamlı veriler sunar.

GPS ve navigasyon - Galaxy Watch6 Classic'te doğru konum belirleme ve Google Haritalar

Akıllı saat tüm yaygın uydu sistemlerini destekliyor ve testlerimiz sırasında herhangi bir bağlantı kesintisi olmadan hızlı ve güvenilir izleme sağlıyor. İzleme doğruluğunu değerlendirmek için Garmin Venu 2 ile birlikte bir bisiklet turu gerçekleştirdik ve sonuçlar etkileyiciydi. Rota tutarlı ve doğru bir şekilde kaydedildi, virajları ve dönüşleri tanımada mükemmel bir performans sergiledi.

Google Haritalar da dahil olmak üzere Play Store'da bulunan çeşitli navigasyon uygulamaları ve entegre eSIM sayesinde akıllı saat, eşleştirilmiş bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan bağımsız bir navigasyon cihazı olarak işlev görebilir. Bu işlevsellik testlerimiz boyunca takdire şayan bir performans sergiledi. Rota, hem harita üzerinde hem de yön oklarıyla ekranda net bir şekilde görselleştiriliyor.

GPX formatını destekleyerek antrenman rotalarının içe ve dışa aktarılmasına olanak tanıyor. Özellikle Komoot, özel uygulaması aracılığıyla Galaxy Watch6 Classic üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bununla birlikte, cihazda dönüş yolu navigasyon özelliği bulunmuyor, bu işlevsellik hala Samsung'un Galaxy Watch5 Pro.

GNSS, göl çevresinde
GNSS, göl çevresinde
GNSS, dönüm noktası
GNSS, dönüm noktası
GNSS, özet
GNSS, özet

Ekran - Muazzam parlaklığa sahip Samsung panel

Alt piksel
Alt piksel

Galaxy Watch6, 40 milimetre çapıyla standart Galaxy Watch6'daki ekranın boyutuyla eşleşen 1,3 inçlik bir OLED panele sahiptir. Geçen yılın modelleriyle karşılaştırıldığında, ekranların parlaklığı önemli ölçüde artarak 1906 cd/m² maksimum parlaklığa ulaşmıştır. Bu parlaklık seviyesi, geçen yılki modellerden yaklaşık iki kat daha parlaktır Google Pixel Saat ya da Samsung Galaxy Watch5 Pro.

Gibi cihazlarla karşılaştırıldığında bile Huawei Watch 4 Pro ve Mobvoi TicWatch Pro 5Galaxy Watch6 Classic onları gölgede bırakıyor. Bu, Samsung Galaxy Watch6 Classic'i tüm aydınlatma koşullarında son derece okunabilir hale getirir. Ayrıca, her zaman açık ekran sorunsuz çalışır ve stilini seçilen saat kadranına uyacak şekilde ayarlar. Uyku modu sırasında otomatik olarak devre dışı kalır

Ekran bileği döndürerek veya ekrana dokunarak etkinleştirilebilir, ancak bunu yaparken hafif bir zaman gecikmesi olabilir. Test sırasında 60 Hz'lik bir ekran titreme frekansı gözlemledik.

Samsung Galaxy Watch6 ClassicGoogle Pixel Watch LTESamsung Galaxy Watch6 44mmSamsung Galaxy Watch5 ProHuawei Watch 4 ProMobvoi TicWatch Pro 5
Response Times
PWM Frequency
60
60
0%
60
0%
72
20%
108
80%
Screen
-44%
0%
-57%
-65%
-75%
Brightness middle
1906
1066
-44%
1897
0%
813
-57%
660
-65%
472
-75%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
-44% / -44%
0% / 0%
-29% / -29%
-23% / -23%
3% / 3%

* ... smaller is better

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 60 Hz

The display backlight flickers at 60 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 60 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17708 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Performans ve çalışma süresi - Samsung'un Exynos'u selefini geride bırakıyor

Samsung, kendi Paket İçinde Sistemini (SiP), yani Exynos W930Galaxy Watch6 Classic'in içine yerleştirilmiştir. Kıyaslama ölçümlerimiz, önceki modele kıyasla önemli bir performans artışı olduğunu ortaya koyuyor Exynos W920 kullanılan Galaxy Watch5 Pro. Bununla birlikte, Exynos çipi mevcut modele kıyasla daha düşük Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1.

Bellek açısından, Galaxy Watch6 Classic, önceki modele göre 0,5 GB'lık bir iyileştirme ile 2 GB RAM'e yükseltilmiştir. Dahili depolama kapasitesi 16 GB olup, yaklaşık 7 GB'ı hemen kullanıma hazırdır. Bu alan uygulamalar, müzik ve rota depolama için kullanılabiliyor. Akıllı saatin performansı genel olarak sağlam olsa da, günlük kullanımda zaman zaman küçük takılmalar ve bekleme süreleri yaşanıyor.

Octane V2 - Total Score
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (samsung browser 2.2.0)
3710 Points +43%
Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
2587 Points
Average Samsung Exynos W930
  (2575 - 2587, n=2)
2581 Points 0%
Samsung Galaxy Watch6 44mm
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
2575 Points 0%
Samsung Galaxy Watch5
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
1990 Points -23%
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
1981 Points -23%
Sunspider - 1.0 Total Score
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
2903 ms * -101%
Samsung Galaxy Watch5
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
2730 ms * -89%
Samsung Galaxy Watch6 44mm
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
1484 ms * -3%
Average Samsung Exynos W930
  (1444 - 1484, n=2)
1464 ms * -1%
Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
1444.1 ms *
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (Samsung Browser 2.2.0)
1251.7 ms * +13%
Mozilla Kraken 1.1 - Total
Samsung Galaxy Watch5
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
20047 ms * -28%
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
19381 ms * -23%
Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
15698.2 ms *
Average Samsung Exynos W930
  (14711 - 15698, n=2)
15205 ms * +3%
Samsung Galaxy Watch6 44mm
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
14711.3 ms * +6%
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (samsung browser 2.2.0)
10917.6 ms * +30%
Speedometer 2.0 - Result
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (Samsung Browser 2.2.0)
11 runs/min +26%
Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
8.7 runs/min
Average Samsung Exynos W930
  (8.4 - 8.7, n=2)
8.55 runs/min -2%
Samsung Galaxy Watch6 44mm
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
8.4 runs/min -3%

* ... smaller is better

Pil ömrü - Galaxy Watch6 Classic günü zar zor çıkarıyor

Selefine benzer şekilde, pil ömrü Galaxy Watch6 Classic için özellikle küçük versiyonda önemli bir dezavantaj olmaya devam ediyor. Daha büyük versiyonda ise Galaxy İzle6 24 ila 36 saat arasında dayanabilen Galaxy Watch6 Classic'in akşama kadar dayanabilmesi için genellikle gün içinde kısmen şarj edilmesi gerekir.

Sürekli ölçümler ve her zaman açık ekran da dahil olmak üzere tüm özellikler etkinleştirildiğinde, akıllı saat, özellikle antrenman, telefon görüşmeleri veya uygulama kullanımı gibi etkinlikler için kullanılıyorsa, bir günü zar zor çıkarabilir. Bu gibi durumlarda, uyku takibi yapmadan önce saatin tekrar şarj edilmesi gerekebilir.

Bunlar minimum tahminlerdir; her zaman açık ekran olmadan, Galaxy Watch6 Classic benzer kullanım koşullarında genellikle tam bir gün dayanabilir. Birden fazla gün kullanım elde etmek, yalnızca özelliklerinin önemli ölçüde sınırlı kullanımıyla mümkündür.

Akıllı saat, Qi standardı aracılığıyla kablosuz şarjı destekler ve gün boyunca uyumlu bir akıllı telefonun şarj pedi kullanılarak şarj edilmesini sağlar. Samsung bir şarj pedi içeriyor ancak güç adaptörü içermiyor. Saat manyetik olarak pede bağlanıyor. Yüzde 0'dan yüzde 100'e tam şarj yaklaşık 80 dakika sürüyor.

Şarj sırasında akıllı saat, ekranın yönünü ayarlayarak masa veya komodin üzerine yerleştirmek için uygun hale geliyor. Yazılım, beklenen şarj süresine ilişkin bir tahmin sunar, ancak bu değer dalgalanabilir.

Artılar

+ geniş işlevsellik yelpazesi
+ çok parlak ekran
+ yaşamsal fonksiyonların tam ölçümü
+ tam GNSS lokalizasyonu
+ geniş uygulama yelpazesi

Eksiler

- Akkulaufzeit
- EKG ve Blutdruckmessung nur mit Samsung-Smartphones
- Ruckler in der Bedienung

Karar - Pil, Galaxy Watch6 Classic için bir oyunbozan

Test ediliyor: Samsung Galaxy Watch6 Classic. Samsung Almanya tarafından sağlanan test cihazı.
Test ediliyor: Samsung Galaxy Watch6 Classic. Samsung Almanya tarafından sağlanan test cihazı.

Samsung akıllı saat serisine Classic modelini yeniden ekledi, ancak standart Galaxy Watch6 ile arasındaki farklar çok az. En büyük farklılıklar kasanın materyallerinde ve tasarımında görülüyor. Klasik versiyonda paslanmaz çelik kasa ve döner fiziksel çerçeve bulunurken, standart versiyonda alüminyum kullanılıyor ve döner çerçeve bulunmuyor.

Ekran, pil ömrü, bellek, yazılım ve sensörler gibi temel özellikler her iki modelde de aynı kalmaktadır. Her iki versiyon da bu alanlarda mükemmel olduğu için bu süreklilik olumlu bir özellik. Akıllı saat, WearOS ile entegrasyonu sayesinde çok çeşitli uygulamalar sunuyor ve çeşitli vücut parametrelerini doğru bir şekilde ölçüyor. Ayrıca, uydu izleme özellikleri de etkileyici. Ekran, tüm aydınlatma koşullarında okunabilirlik sağlayan olağanüstü maksimum parlaklığı ile öne çıkıyor.

Samsung, paslanmaz çelik ve döner çerçeve için ~100 USD ek ücret talep ediyor.

Test cihazının kalitesinden daha az etkilendik. Çerçeve hareket ediyor ve sentetik deri kayış, yapıştırma ve tokalar açısından parlaklıktan yoksun. Pil ömrü de aynı şekilde sadece yeterli. Akıllı saati gece ve gündüz kullanmak için kullanıcıların birden fazla kez şarj etmesi gerekecek.

Bu cihazı düşünenler için, daha büyük bir pille gelen daha büyük kasa varyantını tercih etmelerini öneririz. Paslanmaz çelik ve döner çerçevenin önemini de tartmak gerekir, özellikle de standart modele kıyasla 100 Euro'luk prim göz önüne alındığında Galaxy İzle6. Benzer işletim sistemi avantajları ve daha uzun çalışma süreleri sunan dikkate alınması gereken bir alternatif de TicWatch Pro 5. Ancak henüz eSIM ile kullanılamamaktadır.

Fiyat ve bulunabilirlik

Samsung Galaxy Watch6 Classic, Amazon veya Best Buy gibi çeşitli perakendecilerde satılmaktadır. Samsung ayrıca kendi çevrimiçi mağazasında da listelenmiştir.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Samsung Galaxy Watch6 Classic 43 mm LTE akıllı saat incelemede - Bir klasiğin dönüşü
Benedikt Winkel, 2023-10-31 (Update: 2024-05-28)