Notebookcheck Logo

Samsung Taşınabilir SSD T7 kısa inceleme - USB 3.2 (Gen 2) ile kompakt depolama

Samsung Portable SSD T7, her şey için harici bir sabit disk olmayı hedefliyor. Üç farklı boyut ve renk seçeneğine sahiptir, geniş uyumluluk sunar ve hızlı USB 3.2 (Gen 2) sayesinde yüksek aktarım hızları vaat eder. Bu kompakt çok amaçlı sürücüye daha yakından baktık.
(fotoğraf: Daniel Schmidt)

Samsung Portable SSD T7 (kısaca: PSSD T7), PSSD T5'in doğrudan halefidir ve yine üç farklı modelle gelmektedir: Test ettiğimiz versiyon, yani standart model, entegre parmak izi sensörlü model (T7 Touch) ve daha da dayanıklı olan T7 Shield.

Test ettiğimiz Taşınabilir SSD T7'nin 500 GB'lık versiyonu başlangıçta 104,99 ABD$ MRSP'ye sahipti, ancak şimdi doğrudan Samsung'dan 94,99 ABD$ karşılığında sipariş edilebilir.

SSD aslında biraz daha eskidir, ancak geçen yıl piyasaya sürülen ve artık hepsi USB-C kullanan iPhone 15 serisi, bu kompakt depolama cücelerini tekrar ön plana çıkardı. Biz de onları test ettik.

Teknik Özellikler

Kapasite 500 GB/1 TB/2 TB
Bağlanabilirlik USB 3.2 (Gen. 2)
Veri aktarım hızları
(sıralı, üretici göstergesi)
Okuma: 1.050 MB/s'ye kadar
Yazma: 1.000 MB/s'ye kadar
Güvenlik AES 256-bit donanım şifreleme, şifre
UASP modu desteklenir
Ayak izi 85 x 57 x 8,0 mm
Ağırlık 58 g
Garanti 3 yıl
Ürün Yazılımı FXG42P2Q
Teslimat kapsamı PSSD T7, USB kablosu (Tip-A - Tip-C, 0,5 m), USB kablosu (Tip-C - Tip-C, 0,5 m)

Kasa ve bağlantı - PSSD T7 kredi kartı formatında gelir

Samsung Taşınabilir SSD T7, bir kredi kartı ile hemen hemen aynı boyuttadır ancak tam 8 milimetre ile çok daha kalındır. Uzun kenarları boyunca yuvarlatılmış kenarları sayesinde elinize güzelce oturur ve herhangi bir pantolon cebine kolayca saklanabilir. Metal kasası da çok yüksek kaliteli bir görünüme sahip ve mavi test modelimizde gerçekten şık görünüyor.

Samsung SSD, mavinin yanı sıra siyah ve kırmızı renklerde de mevcuttur. Her üç renk seçeneği için de 500 GB, 1 TB ya da 2 TB depolama alanı arasında seçim yapabilirsiniz. USB-C portunun yanında mavi bir durum LED'i de bulunmaktadır.

Arayüzü USB 3.2 (Gen. 2) olup teorik olarak maksimum 1.250 MB/s'ye karşılık gelen 10 GBit/s'ye kadar veri aktarım hızlarını mümkün kılmaktadır.

Taşınabilir SSD T7, toz ve sudan korumak için herhangi bir sertifikaya sahip değildir ancak iki metre yüksekliğe kadar düşmeye karşı dayanıklıdır. Daha fazla güvenliğe ihtiyacınız varsa, bir metre daha yüksekliğe dayanabilen ve ayrıca IP65 toz geçirmez ve her yönden gelen su püskürmelerine karşı korumalı olan T7 Shield'i tercih etmeniz gerekir.

Teknik olarak, deneyimli kullanıcılar PSSD T7'yi de açabilir, ancak bu durumda garanti kaybını kabul etmeniz gerekir. Kasası dört Phillips vida ile sabitlenmiştir. İçinde, devre kartının dört ek yıldız vida ile tutturulduğu plastik bir çerçeve vardır. Isıyı daha iyi dağıtmak için iki bileşen arasında bir miktar termal bant da var. İlk başta bakım yapmak kolay gibi görünüyor, ancak hem depolama hem de USB bağlantı noktası devre kartına lehimlenmiştir.

 (fotoğraf: Daniel Schmidt)
 (fotoğraf: Daniel Schmidt)
 (fotoğraf: Daniel Schmidt)
USB-C bağlantı noktasının hemen yanındaki durum LED'i (fotoğraf: Daniel Schmidt)
 (fotoğraf: Daniel Schmidt)
 (fotoğraf: Daniel Schmidt)
 (fotoğraf: Daniel Schmidt)
Boyut karşılaştırması: Samsung PSSD T7 ve 1 Euro madeni para (fotoğraf: Daniel Schmidt)
Boyut karşılaştırması: Samsung PSSD T7 ve kredi kartı boyutunda bir bilet (fotoğraf: Daniel Schmidt)

Çalıştırma - exFAT biçimlendirmeli harici Samsung SSD

Samsung Portable SSD T7 kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazırdır ve çoğu PC, Mac, iPhone, iPad, Android cihazı ve oyun konsolunun sorunsuzca kullanabileceği exFAT dosya sistemi ile biçimlendirilmiştir. Elbette SSD farklı bir dosya sistemi ile de biçimlendirilebilir. PSSD T7'nin düşük güç tüketimi sayesinde, eski akıllı telefonlar veya tabletler de herhangi bir sorun yaşamadan ve ek bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan çalışmalıdır.

Dilerseniz PSSD T7'nizi AES 256-bit donanım şifrelemesi ile korunan bir parola ile koruyabilirsiniz. Bunu ayarlamak için Samsung Portable SSD yazılımına ya da Samsung Magician'a ihtiyacınız var.

Şimdi sorunlu nokta geliyor: Başta da belirtildiği gibi Samsung, Portable SSD T7 serisini aynı zamanda şu cihazlarla kullanım için de tanıtmaktadır iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Maxözellikle ProRes videoları kaydetmek için bir depolama genişletmesi olarak - ki bunun için USB üzerinden bağlanan bir veri taşıyıcısı gerekir. Bu da harika çalışıyor, ancak yalnızca parola koruması etkin olmadığı sürece. Yukarıda bahsedilen programlar yalnızca Android, Windows ve Mac OS için mevcut olduğundan, iOS sabit sürücünün kilidini açamaz, bu da iPhone kameranın ilk etapta ona erişememesine neden olur. T7 daha sonra dosya yöneticisinde görüntülenir, ancak yazılabilir bir ortam olarak görüntülenmez (ekran görüntüsüne bakın). Görünen veriler PSSD T7'nin temel yazılımı ile sınırlıdır ve kendi verileriniz görünmez. Dolayısıyla Taşınabilir SSD T7'yi iPhone ile kullanmak ama yine de verilerinizi korumak istiyorsanız, entegre parmak izi sensörüne sahip T7 Touch'ı kullanmanız gerekecektir.

Samsung Magician (Windows)
Samsung Taşınabilir SSD Yazılımı (Windows)
Samsung Taşınabilir SSD Yazılımı (Windows)
Parola girişi (Windows)
Samsung Magician (Android)
Samsung Magician (Android)
Samsung Magician (Android)
IOS dosya yöneticisinde parola korumalı PSSD T7

Performans - Taşınabilir SSD T7 beklenenden daha yavaş

Samsung Taşınabilir SSD T7, 10 GBit/s'ye kadar teorik veri aktarım hızına olanak tanıyan bir USB 3.2 bağlantı noktasına (Gen 2) sahiptir. T7 serisi, NVMe destekli V-NAND depolama teknolojisine dayanmaktadır ve 500 GB, 1 TB veya 2 TB olarak mevcuttur. Test cihazımız 1 TB'lık versiyon.

Samsung, PSSD T7'nin veri aktarım hızlarının 1.050 MB/sn (sıralı okuma) ve 1.000 MB/sn'ye (yazma) kadar ulaşabildiğini belirtmektedir. Bir AS SSD ile yaptığımız testte, üreticinin spesifikasyonlarına çok yaklaşan çok yüksek okuma hızları sağladı ancak yazma hızları bunların oldukça gerisinde kaldı. A Kingston XS1000 daha iyi olabilir.

Blackmagic Design'ın bir sabit sürücünün video düzenleme için ne kadar uygun olduğunu test eden Disk Hızı Testi ise tam tersi bir tablo ortaya koydu. En küçük veri bloğunda (1 GB), yazma hızları bağlantının teknik olanaklarının üzerine çıktı; bunun nedeni verilerin bir kısmının sistem tarafından tanınması ve önbelleğe alınması olabilir. Buna karşılık, okuma oranları burada daha düşüktü. Büyük bir veri bloğu (5 GB) seçildiğinde, yazma oranları hem keskin bir şekilde hem de gerçekçi bir seviyeye düştü. Ancak her iki durumda da harici T7 SSD, Samsung tarafından sunulan seçeneklerin altında kalmıştır. Ancak bu durum farklı bir test aracında farklı görünebilir.

Bağlantı: USB 3.2 (Gen 2) | Dosya boyutu: 1 GB
Bağlantı: USB 3.2 (Gen 2) | Dosya boyutu: 1 GB
Bağlantı: USB 3.2 (Gen 2) | Dosya boyutu: 5 GB
Bağlantı: USB 3.2 (Gen 2) | Dosya boyutu: 5 GB
Bağlantı: USB 3.2 (Gen 2) | Dosya boyutu: 10 GB
Bağlantı: USB 3.2 (Gen 2) | Dosya boyutu: 10 GB
Bağlantı: USB 3.2 (Gen 1) | Dosya boyutu: 1 GB
Bağlantı: USB 3.2 (Gen 1) | Dosya boyutu: 1 GB
Bağlantı: Thunderbolt 4 | Dosya boyutu: 1 GB
Bağlantı: Thunderbolt 4 | Dosya boyutu: 1 GB
Bağlantı: Thunderbolt 4 | Dosya boyutu: 5 GB
Bağlantı: Thunderbolt 4 | Dosya boyutu: 5 GB

Sıcaklık

Disk Hız Testi, sonsuza kadar çalışabildiği için veri taşıyıcıları için stres testi olarak kullanılmak üzere de idealdir. Bu yüzden Samsung Taşınabilir SSD T7'yi bir MacBook Pro 14 (TB 4) ve kıyaslamayı başlattık.

Yaklaşık yarım saat sonra T7 belirgin bir şekilde ısındı ve Flir termal görüntüleme optikleri Samsung SSD'de 42,3 °C'ye kadar yüzey sıcaklığı olduğunu onayladı; kızılötesi termometre kullanarak sıcak noktada yaklaşık 43 °C ölçtük. Bu sıcak ama kesinlikle zararsız.

Aktarım hızları çoğu zaman sabit kalmıştır; yalnızca veri yazarken ara sıra 500 MB/s'nin altına düşmüş ancak daha sonra tekrar yükselmiştir.

Artıları

+ isteğe bağlı şifre koruması (AES 256)
+ geniş uyumluluk
+ kompakt ve sağlam kasa

Eksiler

- sadece 3 yıl garanti
- beklenenden daha yavaş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karar - Küçük kusurları olan kompakt bir çok yönlü araç

Samsung Taşınabilir SSD T7 incelemesi. Test cihazı Samsung Almanya tarafından sağlanmıştır.
Samsung Taşınabilir SSD T7 incelemesi. Test cihazı Samsung Almanya tarafından sağlanmıştır.

Samsung'un Taşınabilir SSD T7'si, birçok uygulama için iyi donanımlı, kompakt ve hızlı bir harici depolama cihazıdır. ExFAT biçimlendirmesi sayesinde T7, ister konsol, tablet, akıllı telefon, bilgisayar ya da akıllı TV olsun, kurulum gerektirmeden neredeyse tüm cihazlarla doğrudan kullanılabilir. Bu aynı zamanda düşük güç tüketimi sayesinde gerçekleşir. İsteğe bağlı parola koruması güzel bir ekstra, ancak tüm platformlarda kullanılamıyor.

Samsung Taşınabilir SSD T7, geniş bir uygulama yelpazesi, yüksek hız ve uygun fiyatı ile etkileyicidir.

PSSD T7 hızlı olmasına rağmen testimizde beklenenden daha yavaştı. Büyük miktarda veri ile çok çalışıyorsanız, bu bir anlaşma kırıcı olarak görülebilir, ancak çoğu kullanıcı için günlük kullanımda neredeyse hiç fark edilmeyecektir. Sabit disk çok sağlam olsa da IP sertifikasına sahip değildir.

T7, hem depolama hem de USB bağlantı noktası devre kartına kalıcı olarak lehimlendiğinden, bakım seçenekleri söz konusu olduğunda da yaşını gösteriyor. Buna ek olarak, garantisi sadece üç yıl gibi nispeten kısa bir süredir.

Alternatifler arasında Kingston XS1000 veya daha da yüksek hızlar gerekiyorsa PNY Elite X Pro.

Fiyat ve bulunabilirlik

Taşınabilir SSD T7 doğrudan Samsung adresinden satın alınabilir 94,99 ABD Doları (500 GB) karşılığında. Aynı fiyata Amazon gibi büyük çevrimiçi perakendecilerden de alabilirsiniz.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Samsung Taşınabilir SSD T7 kısa inceleme - USB 3.2 (Gen 2) ile kompakt depolama
Daniel Schmidt, 2024-04-29 (Update: 2024-04-29)